9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه مشاوره تحصیلی شرایط دریافت مرخصی دانشگاه 1401

شرایط دریافت مرخصی دانشگاه 1401

شرایط دریافت مرخصی دانشگاه های سراسری و آزاد 1401
شرایط دریافت مرخصی دانشگاه 1401

بسیاری از دانشجویان در دوره تحصیل خود با شرایطی مواجهه می شوند که ادامه تحصیل را برای آن ها مشکل می سازد. به نظر شما بهترین تصمیم در اینگونه مواقع چیست؟ از دید یک دانشجو نامطلع شاید کسب اطلاع از شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه  راه حل ممکن باشد اما این تمام داستان نیست.

در این مقاله می خواهیم یک راه دیگر نیز به شما معرفی کنیم که همان دریافت مرخصی تحصیلی است. این روش می تواند گزینه مناسبی برای آن دسته از دانشجویانی باشد که قادر به طی نمودن دوره تحصیلی خود برای مدت زمان محدودی نمی باشند. مرخصی تحصیلی همچون وام دانشجویی یکی از تسهیلاتی می باشد که به دانشجویان اختصاص داده شده است و طبیعتا استفاده از آن مستلزم داشتن شرایط معینی می باشد اما چه شرایطی؟

به صورت معمول امکان بهره مندی از مرخصی تحصیلی برای کلیه دانشجویان در صورت طی نمودن حداقل یک ترم تحصیلی فراهم می باشد.

زمان ثبت درخواست مرخصی تحصیلی 1401

ابتدا لازم است بدانید که درخواست مرخصی تحصیلی در یک بازه زمانی محدود انجام می شود و چنانچه از موعد آن بگذرد، دانشگاه درخواست شما را ثبت و بررسی نخواهد کرد. بدین ترتیب ضروری است که تقاضای خود را حداقل دو هفته پیش از شروع ترم جدید و به صورت کتبی به اداره آموزش دانشگاه محل تحصیل خود ارائه نمایید.

بعد از انجام آن، آموزش دانشگاه نتیجه تقاضای فرد متقاضی را قبل از شروع انتخاب واحد به اطلاع وی می رساند. نکته مهم این است که اعلام توافق دانشگاه زمانی انجام می گردد که داوطلب از نظر سپری نمودن دروس دوره با مشکلی مواجهه نشود.

نحوه ثبت درخواست مرخصی تحصیلی 1401

اولین قدم در راستای ثبت درخواست مرخصی تحصیلی، تکمیل فرم مربوط به آن می باشد که از طریق سایت دانشگاه مربوطه و یا مراجعه حضوری به واحد آموزش قابل دریافت است. بدین ترتیب دانشجویان دانشگاه های آزاد و سراسری با مراجعه به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد و سامانه گلستان می توانند به فرم مذکور دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این پلتفرم سامانه گلستان دانشگاه پیام نور نیز مربوط به انجام امور دانشجویان دانشگاه پیام نور می باشد.

متقاضیان پس از تکمیل فرم باید منتظر بررسی اداره آموزشی دانشگاه بمانند تا نتیجه توافق و یا عدم توافق به اطلاع شان برسد. ناگفته نماند که دانشجویان ایثارگر و شهدا اگر به علت مصدومیت و یا جراحت ناشی از جنگ تقاضای مرخصی تحصیلی داشته باشند، علاوه بر تکمیل فرم باید مدارک دال بر این امر را نیز به آموزش دانشگاه تحویل دهند.

شرایط دریافت مرخصی تحصیلی در مقطع کارشناسی 1401

طبیعتا دانشجویان زمانی می توانند از مرخصی تحصیلی استفاده نمایند که مطابق با قوانین دانشگاه مربوطه از شرایط آن نیز برخوردار باشند. شرایط بسته به نوع مقطع متفاوت می شود که در جدول زیر به تفکیک آن ها را ذکر نموده ایم اما پیش از مطالعه جدول بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

 • استفاده از مرخصی تحصیلی در مقاطع مختلف زمانی صورت می گیرد که دانشجو سنوات تحصیلی مجاز داشته باشد. یعنی در دوره مجاز تحصیلی خود باشد. زیرا مرخصی تحصیلی بجز در برخی موارد، جز سنوات مجاز دانشجو محسوب می شود.
 • به صورت معمول دانشجویان ترم اول نمی توانند درخواست مرخصی تحصیلی دهند تا زمانی که حداقل یک نیمسال از تحصیل آن ها گذشته باشد. چنانچه دانشجوی ترم اولی در شرایط ویژه ای قرار بگیرد، کمیته آموزشی دانشگاه در مورد تایید و یا عدم تایید درخواست وی تصمیم می گیرد.
 • چنانچه دانشجو بدون دریافت مرخصی تحصیلی در کلاس های دانشگاه شرکت نکند، از تحصیل محروم می شود.
 شرایط دریافت مرخصی تحصیلی در هر مقطع
مقطع کارشناسیمقطع ارشدمقطع دکتری
کارشناسی پیوسته (آزاد): حداکثر 4 نیمسال تحصیلیدانشجویان سراسری: حداکثر 1 نیمسال تحصیلیحداکثر یک نیمسال
کاردانی و کارشناسی ناپیوسته (آزاد): حداکثر 2 نیمسال تحصیلی
کارشناسی پیوسته (سراسری): حداکثر 2 نیمسال تحصیلیدانشجویان آزاد: حداکثر 4 نیمسال تحصیلی
کاردانی و کارشناسی ناپیوسته (سراسری):حداکثر 1 نیمسال تحصیلی

درخواست مرخصی تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر

چنانچه دلیل درخواست مرخصی تحصیلی دانشجویان شاهد و ایثارگر مرتبط با معالجات پزشکی ناشی از صدمات جنگ و یا موارد متاثر از آن باشد، نیمسال یا نیمسال هایی که موارد مذکور در آن ها رخ داده است، جز سنوات تحصیلی شان محسوب نمی گردد. البته این را نیز مد نظر قرار دهید که مدارک مربوطه باید به تایید کمیسیون پزشکی و کمیسیون موارد خاص دانشگاه برسد.

تعداد نیمسال های مجاز جهت دریافت مرخصی تحصیلی 
مقطع کارشناسی و دکترای حرفه ایمقطع کارشناسی ارشدمقطع دکتری تخصصی
حداکثر دو نیمسالحداکثر یک نیمسالحداکثر دو نیمسال

هزینه مرخصی تحصیلی دانشگاه 1401

چنانچه مصمم به دریافت مرخصی تحصیلی هستید، لازم است بدانید انجام این امر مستلزم پرداخت مبلغ معینی است که بنابر مقطع مربوطه متفاوت می باشد. دانشجویان دانشگاه های سراسری نیاز به پرداخت تعرفه مذکور ندارند و این مورد صرفا برای دانشجویان دیگر دانشگاه ها صادق است.

هزینه مرخصی تحصیلی برای سایر دانشگاه معادل نیمی از شهریه ثابت آن مقطع می باشد. به عنوان مثال شهریه ثابت دکتری اگر مبلغی معادل 10 میلیون باشد، هزینه مرخصی تحصیلی 5 میلیون تومان در مقطع دکتری است که این امر برای شهریه دانشگاه آزاد و دیگر مراکز آموزشی نیز صدق می کند.

موارد دریافت مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات 1401

 • دو مورد مذکور در قسمت زیر علاوه بر مرخصی تحصیلی استحقاقی قادر به بهره مندی از مرخصی بدون احتساب در سنوات مجاز نیز هستند.
 1. فرزند یا همسر یکی از اعضای هئیت علمی (به شرط نبود منع نظام وظیفه)
 2. کارکنان دولت و دانشجویان بورسیه به صورت همراه

توجه نمایید که در این امر حکم ماموریت همسر و یا ولی می بایست به تایید شورای آموزشی دانشگاه مربوطه رسیده باشد. علاوه بر این متقاضیان لازم است که نیمی از شهریه هر ترم مرخصی تحصیلی را (که بر اساس هزینه آخرین ترمی که در آن مشغول به تحصیل بودند) نیز پرداخت نمایند.

 • ممکن است دانشگاه در طول دوره تحصیلی به دلیل عدم تشکیل کلاس و یا عدم ارائه درس برای دانشجویان مرخصی تحصیلی اجباری صادر نماید که در این صورت نیاز به پرداخت شهریه نمی باشد و مرخصی مذکور جز سنوات تحصیلی محسوب نمی گردد.
 • مرخصی تحصیلی که دلیل آن فوت بستگان درجه اول دانشجو باشد.
 • مرخصی تحصیلی به علت مرخصی پزشکی در سنوات مجاز تحصیلی محاسبه نمی گردد که طول آن حداکثر دو نیمسال تحصیلی بوده و تایید پزشک معتمد دانشگاه الزامی است.
 • دانشجویان خانمی که زایمان کرده اند نیز می توانند از مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات بهره ببرند که مدت این مورد نیز حداکثر دو نیمسال تحصیلی می باشد.
 • در دوره کرونا و همزمان با انتشار اخبار لحظه ای تعطیلی دانشگاه ها نیز فرصت دریافت مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات نیز برای دانشجویان فراهم شد که البته با بهبود شرایط این مورد دیگر میسر نمی باشد.

 

سوالات متداول

1- دانشجویان متقاضی دریافت مرخصی تحصیلی تا چه زمانی فرصت ارائه درخواست خود را دارند؟

این دسته از دانشجویان می بایست دو الی سه هفته قبل از شروع ترم جدید اقدام به ثبت درخواست مرخصی تحصیلی نمایند.

2- شرایط مرخصی تحصیلی ۱۴۰۱ به چه صورتی می باشد؟

شرایط مرخصی تحصیلی بنابر هر مقطع متغیر می باشد که در متن مقاله به تفصبل آن ها را ذکر نموده ایم.

3- آیا درخواست مرخصی تحصیلی مستلزم پرداخت هزینه می باشد؟

بله، تمامی دانشجویان به غیر از دانشگاه های سراسری لازم است مبلغی معادل نصف شهریه ثابت در هر ترم را پرداخت نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره