تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد 1401

مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد 1401

برنامه ریزی کنکور ارشد 1401
مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد 1401

با رشد علم و دانش در کشور، روز به روز بر تعداد علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی افزوده می شود. از این رو بسیاری از داوطلبان پس از به اتمام رساندن دوره کارشناسی خود، قصد ورود به مقطع کارشناسی ارشد را دارند. افراد می توانند از 2 طریق و در گروه های آزمایشی متفاوت در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند. داوطلبانی که به رشته های گروه پزشکی علاقه دارند، باید در آزمونی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور برگزار می شود، شرکت نمایند.

همچنین آزمون ورودی برای سایر رشته ها که شامل 6 گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی می باشد، توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود. برای موفقیت در رشته های ارشد سراسری بایستی برنامه ریزی خوبی داشته باشید تا بتوانید منابع و مواد امتحانی رشته مورد علاقه خود را به طور کامل و اصولی مطالعه نمایید. به منظور چینش یک برنامه ریزی صحیح، توجه به یک سری نکات و تکنیک ها ضروری است. در این مقاله قصد داریم که راهنمایی های لازم برای کسب رتبه مطلوب در آزمون ارشد را برای شما بیان کنیم.

برنامه ریزی اصولی و هدفمند، می تواند به تلاش داوطلبان نظم و ترتیبی بدهد و زمینه ساز موفقیت آن ها در آزمون کارشناسی ارشد می شود.

چگونه برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد آماده شویم؟

برای آماده شدن در این آزمون و کسب رتبه مطلوب، تا تاریخ برگزاری کنکور ارشد فرصت دارید که با برنامه ریزی به مطالعه منابع مورد نیاز رشته امتحانی خود بپردازید. در راستای این امر علاوه بر تهیه منابع و برنامه ریزی اصولی، بایستی نحوه صحیح خوانش مواد امتحانی را بیاموزید تا از زمان خود نهایت استفاده را نموده و همچنین در روز آزمون با اطمینان خاطر بیشتری به سوالات پاسخ دهید.

نحوه برنامه ریزی

برنامه ریزی اولین و مهم ترین قدم برای موفقیت در هر کاری است؛ پس گام اول در آمادگی کنکور ارشد، طراحی یک برنامه درسی می باشد. این برنامه باید شامل مجموعه ای از کارها اعم از مشخص کردن هدف و طراحی جدول زمان بندی باشد که نتیجه آن نظم دهی به تلاش و پشتکار و در نهایت کسب رتبه قبولی کنکور ارشد است. به طور کلی یک برنامه ریزی دقیق، برنامه ای می باشد که شخصی سازی شده و یا به عبارت دیگر منحصر به فرد است. چرا که قدرت یادگیری و درک هر فرد با دیگری تفاوت دارد. 

به عنوان مثال ممکن است برای یک داوطلب مطالعه یک ساعت زبان انگلیسی در روز کفایت کند اما برای فرد دیگر روزی دو ساعت هم کافی نباشد. بنابراین نمی توان یک برنامه کلی صادر کرد و تمامی متقاضیان را ملزم به پیروی از آن نمود. در عوض می توان برخی نکات را یادآور شد‏، تا افراد با در نظر داشتن آن ها بتوانند یک برنامه هدفمند و اصولی برای خود ایجاد کنند. در ادامه متن، تمامی مواردی که برای داشتن یک برنامه ریزی خوب باید انجام دهید، ذکر کرده ایم.

تعیین هدف

یکی از لازمه های موفقیت و ایجاد آمادگی جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، تعیین یک هدف مشخص می باشد که داوطلبان برای رسیدن به آن می بایست تمام تلاش خود را به کار ببرند؛ اما لازم است یک سمت و سویی برای آن در نظر بگیرند. در واقع داوطلبان می توانند با یک برنامه ریزی کنکور ارشد که درست و اصولی طراحی شده به دامنه تلاش خود نظم ببخشند و در راستای مسیری مشخص، به هدف خود که مثلا قبولی در رشته ای خاص در دانشگاه مورد است، نزدیک تر شوند. همچنین شما باید تعیین کنید که می خواهید در کدام یک از 2 آزمون ارشد (وزارت بهداشت و علوم) شرکت نمایید تا بتوانید منابع کنکور ارشد مرتبط را تهیه کرده و مورد مطالعه قرار دهید.

طراحی جدول زمان بندی

جهت تهیه یک جدول زمان بندی خوب، ابتدا باید از ضرایب دروس امتحانی این آزمون مطلع شوید تا با توجه به اهمیت هر کدام از آن ها، برای هر یک از درس ها زمان مشخصی در نظر بگیرید. این جدول زمان بندی برای برنامه روزانه، هفتگی و حتی ماهانه مناسب است؛ مثلا در برنامه ریزی روزانه می توانید ساعات کاری خود اعم از مطالعه، استراحت، ورزش و… را در این جدول بنویسید. در زمان بندی هفتگی برای تعیین حجم مطالب در یک هفته و این که چه روزی را به چه درسی یا مرور و جمع بندی آن اختصاص دهید، مناسب می باشد. در طراحی جدول زمان بندی ماهانه، بایستی مشخص کنید که چه مباحثی و یا چه کتاب هایی را باید مطالعه نمایید.

با توجه به این که زمان برگزاری ارشد سراسری و آزاد معمولا در اواخر اردیبهشت و یا اوایل خرداد ماه می باشد، اگر داوطلبان از مهر ماه شروع به مطالعه کنند، می توانند به تمامی اهداف برنامه خود برسند. توصیه می کنیم در روزهای آغازین بر خود سخت نگیرید و ساعت های مطالعه را به صورت تدریجی افزایش دهید تا مطالعه منابع، تست زنی، مرور و جمع بندی همه در فرصت مناسب و طبق اصول انجام شوند. به عنوان مثال هفته های اول را با 4 ساعت وقت در روز برای دروس سپری کنید و از هفته های بعد این زمان را افزایش دهید.

همچنین لازم نیست در یک روز، همه دروس را مورد خوانش قرار دهید. اگر دروس متعددی برای رشته مورد نظر شما در کنکور ارشد مطرح باشند، طبیعتا مطالعه تمامی آن ها در یک روز کمی طاقت فرسا خواهد بود. بنابراین می توانید با کمی تاخیر، مطالعه دروس کم حجم و راحت تر را آغاز کنید. همچنین برای داشتن تنوع در برنامه خود، به صورت یک روز در میان نوبت مطالعه دروس را تغییر دهید. در آخر نیز توجه داشته باید که مهم ترین بخش برنامه ریزی، عمل به آن است.

تهیه منابع

تهیه منابع مناسب برای آزمون کارشناسی ارشد بسیار حائز اهمیت است؛ یعنی انتخاب کتابی که تمام مولفه های مورد نظر شما را در برداشته باشد، کمی دشوار به نظر می رسد. از این رو توصیه می شود، ابتدا از جزوات درسی و کتبی که در طول دوره کارشناسی به شما معرفی شده، استفاده کنید و سپس به سراغ کتاب های کمک آموزشی که حاوی سوالات چهارگزینه ای هستند، بروید. اگر جزو داوطلبانی هستید که قصد شرکت در رشته تحصیلی مربوط به مقطع کارشناسی خود را ندارید، می توانید از اساتید مجرب و یا افراد با سابقه تحصیل در رشته مورد نظر کمک بگیرید.

به طور کلی، بهتر است کتابی را تهیه نمایید که شامل درسنامه های مفید، نمونه سوالات کنکور سال های گذشته و پاسخ نامه تشریحی باشد. همزمان با مطالعه منابع کنکور ارشد از حل تمرین ها و مثال های متعدد غافل نشوید، زیرا استفاده از آن ها می تواند در تفهیم مباحث، تا حد زیادی مثمر ثمر واقع شود. اگر راه حل تمرینی را نمی دانید، یک بار از روی پاسخ نامه، جواب را بررسی نموده و سپس مجددا خودتان به حل آن بپردازید.

نحوه صحیح مطالعه دروس

یافتن روش درستی برای خوانش دروس و مواد امتحانی، یکی از راه های رسیدن به موفقیت در کنکور ارشد است. این که شما بدانید دقیقا یک کتاب را چگونه مطالعه کنید تا مباحث آن در ذهنتان تثبیت شود، بسیار اهمیت دارد؛ مثلا برای رشته هایی مثل فیزیک، مهندسی مکانیک و… که بیشتر دروس آن ها را مباحث ریاضی و حل کردنی تشکیل می دهند، بایستی برای مطالعه آن ها از تمرین و تست های زیادی بهره ببرید تا راه حل هر کدام ملکه ذهنتان شود.

تست زنی

پس از اتمام مطالعه یک مبحث حتما تست های مربوط به آن را کار کنید تا مباحث به طور کامل در ذهن شما ثبت شوند؛ این دسته از تست ها معمولا جنبه آموزشی دارند اما برای سنجش خود بهتر است پس از چند روز، به مرور موارد لازم بپردازید؛ یعنی نکات تست های آموزشی را دوباره مطالعه کرده و آن ها را حل کنید تا متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید.

هرچه تمرین و تست بیشتری حل کنید، مهارت تست زنی شما تقویت می گردد و در مدیریت زمان استاد می شوید! همچنین با دیدگاه طراحان سوال کنکور ارشد و انواع سوالاتی که برای هر درس مطرح است، آشنا می شوید. زمانی که در میانه مسیر آمادگی خود برای کنکور کارشناسی ارشد هستید، گاهی به حل تست های مباحث گذشته بپردازید تا از خاطرتان نرود و از این طریق یک مرور نسبی هم برای خود انجام داده اید.

خلاصه نویسی

یکی از روش های مطالعاتی که نه تنها برای کنکور کارشناسی ارشد، بلکه برای مطالعه مواد آزمون های دیگر و یا دروس توصیه می شود، خلاصه نویسی است. زمان درست خلاصه نویسی، حین خوانش مباحث درسی است؛ یعنی پس از این که مطالعه یک مبحثی تمام شد، با توجه به نکاتی که یاد گرفته اید و یا نکات تست های آموزشی، می توانید خلاصه نویسی خود را شروع کنید. خلاصه های مطالب می توانند در مطالعه مجدد شما و صرفه جویی در وقتتان، بسیار مفید واقع شوند. حتما در برنامه ریزی خود، زمانی را به دوره کردن مطالب و خلاصه نویسی هایی که انجام داده اید، اختصاص دهید.

نحوه پاسخ به سوالات آزمون

اول از همه لازم است بدانید که در کنکور کارشناسی ارشد مانند آزمون سراسری نیازی به پاسخ دادن به همه سوالات وجود ندارد. از همین رو داوطلبان می توانند بیشتر تمرکز خود را به مباحثی اختصاص دهند که تسلط بیشتری بر روی آن ها دارند؛ اما به معنای این نیست که با خیال آسوده می توانید قید درسی را به طور کلی بزنید. در واقع منظور این است که پاسخ های درست هر چند تعداد کمی باشند، از پاسخ های اشتباه متعدد به مراتب مهم تر هستند. بنابراین احتمال پاسخ صحیح دادن به مطالبی که تسلط کامل بر آن ها دارید، بیشتر از سایرین است.

توصیه می شود، ابتدا به سوالات دروسی که به آن ها علاقه دارید و یا مسلط هستید، پاسخ دهید و اگر زمان و وقت کافی داشتید، می توانید به پرسش های دروس دیگر بپردازید. به هیچ عنوان به تست هایی که بین دو گزینه شک دارید، جواب ندهید؛ زیرا برد شما در این گونه سوالات به میزان 50 درصد بوده و 50 درصد نیز احتمال خطا و اشتباه وجود دارد. همچنین سوالات 4 گزینه ای که فکر می کنید جواب آن ها را می دانید ولی زمان زیادی برای حل آن نیاز دارید، علامت زده و در صورتی که وقت اضافه داشتید به حل آن ها بپردازید. در پاسخ دادن به تست ها از تکنیک منها و ضربدر استفاده کنید‏ چرا که احتمال اشتباه در آزمون را کاهش می دهد. به این صورت، پرسش هایی که جواب آن ها را کلا نمی دانید، منها و سوالاتی که بین گزینه ها شک دارید، از علامت ضربدر در دفترچه سوالات استفاده نمایید.

با توجه به نکات فوق، توصیه می شود که هر فرد بسته به شرایط، امکانات و توانایی های خود اقدام به برنامه ریزی نماید. همچنین می توانید در این مسیر از مشاوران مجرب کمک بگیرید که تجربه لازم را داشته و با چم و خم راه آشنا هستند. در این راستا می توانید از مشاوران مرکز ایران مشاوره که آماده ارائه خدمات مشاوره تحصیلی هستند، یاری بجویید. مشاوران به شما کمک می کنند تا بتوانید با توجه به توانایی و شرایط خود، یک برنامه ریزی اصولی داشته باشید و در این راه همواره به شما انگیزه می دهند.

برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

اقدامات لازم برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد
برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد به دو دسته فارغ التحصیلان و دانشجویان سال آخر تقسیم می گردند. دانشجویان سال آخری می توانند در فرآیند ثبت نام ارشد شرکت کنند که علاوه بر داشتن باقی شرایط، تا پایان شهریور ماه سال جاری فارغ التحصیل شوند. همه داوطلبان لازم است که تمامی شرایط ثبت نام کنکور ارشد را دارا باشند که مهم ترین شرط آن، داشتن مدرک کارشناسی یا اخذ آن در زمان در نظر گرفته شده، می باشد.

داوطلبان می توانند در زمان مقرر با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org نسبت به نام نویسی خود اقدام کنند اما پیش از هرگونه اقدام برای نام نویسی لازم است ابتدا دفترچه ثبت نام ارشد به طور کامل و دقیق مطالعه شود، چرا که تمامی شرایط لازم در آن بیان شده و داوطلبان می توانند دریابند که آیا صلاحیت لازم جهت حضور در جلسه آزمون کارشناسی ارشد را دارند یا خیر.

به علاوه تمام جزئیات مربوط به نام نویسی اعم از زمان و مدارک ثبت نام کنکور ارشد، سهمیه های قابل استفاده و… در این دفترچه درج شده اند. در صورتی که مدرک کارشناسی شما در لیست رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت در مقطع ارشد باشد، می توانید در آزمون آن نیز نام نویسی کنید.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان گفت مهم ترین عامل موثر بر موفقیت داوطلب در کنکور کارشناسی ارشد داشتن برنامه ریزی اصولی است. هر چقدر که یک متقاضی منابع متعدد و یا خوبی را تهیه کند، تا زمانی که در یک چارچوب مشخص به مطالعه آن ها نپردازد، نمی تواند زمینه موفقیت خود را فراهم کند و بیشتر دچار سردرگمی می شود اما داوطلبی که دارای برنامه ای منظم باشد، با مطالعه صحیح منابع کنکور ارشد می تواند مسیر رسیدن به موفقیت را برای خود هموارتر سازد.

 

سوالات متداول

1- برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد 1401 می بایست به چه نکاتی توجه کرد؟

داوطلبان می توانند با داشتن برنامه ریزی مطالعاتی درست، منابع مناسب و روش هایی مثل خلاصه نویسی، مرور، تست زنی و... این آزمون را با موفقیت به پشت سر بگذارند.

2- چند ساعت مطالعه در روز برای کسب رتبه مورد قبول در آزمون کارشناسی ارشد 1401 لازم است؟

به دلیل اینکه قدرت یادگیری و درک هر فرد نسبت به فردی دیگر متفاوت است، نمی توان زمان دقیقی را بیان نمود و هر کسی می بایست متناسب با توانایی خود ساعت مطالعه را تعیین کند.

3- آیا داوطلبان می توانند علاوه بر آزمون ارشد وزارت علوم، در کنکور ارشد وزارت بهداشت 1401 نیز شرکت کنند؟

بله، در صورتی که مدرک کارشناسی شما در لیست رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت باشد، می توانید در این آزمون شرکت نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۸۰ نظر

 1. با عرض سلام تحصیلات من کارشناسی کشاورزی بامعدل ۱۲/۳۷.و درحال حاضر ۳۴سال سن دارم.قصد دارم در مقطع کارشناسی ارشد علوم تربیتی گرایش آموزش دبستان ادامه تحصیل دهم پس از فارغ التحصیلی میتوانم استخدام آموزش و پرورش شوم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۰،حداکثر سن مورد پذیرش برای استخدامی آموزش و پرورش ۴۰ سال تمام می باشد.

 2. سلام برای قبولی در رشته هوش مصنوعی دانشگاه آزاد تهران مرکز چه رتبه ای لازم است؟؟

 3. سلام وقت بخیر
  الآن مهلتی برای ویرایش محل آزمون ارشد ۱۴۰۱ هست ؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر، امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی وجود ندارد. جهت بررسی و رفع مشکل خود، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 4. با سلام. آیا در سال ۱۴۰۳ کنکور کارشناسی ارشد میتونم مهندسی شیمی شرکت کنم باتوجه به اینکه رشته تحصیلیم فیزیک هست . آیا محدودیت برداشته شده ؟ لطفاً جواب بدین

 5. با سلام. آیا بنده میتونم سال ۱۴۰۳ کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت بدم ؟ خودم در حال تحصیل رشته فیزیک هستم . خیلی نگرانم چون گفتن ممنوع شده شرکت در رشته های غیر مرتبط

 6. سلام یه سوال داشتم …من لیسانس معماری دارم و میخوام برای ارشد تغییر رشته بدم و مهندسی کامپیوتر بخونم …میخواستم بدونم امکانش هست؟

 7. سلام و خسته نباشید بنده کارشناسی نرم افزار کامپیوتر خوندم ،برای ارشد میتونم در دو رشته آی تی و مدیریت شرکت کنم؟

 8. سلام
  خسته نباشید
  من کارشناسی مدیریت صنعتی دارم
  آیا میتونم برای کنکور ارشد روان شناسی ۱۴۰۱ ثبت نام کنم؟

 9. با سلام میخواستم بدونم چگونه از کارت ایثارگری پدرم میتونم استفاده کنم? کارت موجوده ولی کد پیگیری ندارم

 10. سلام . بنده سهمیه ۵ درصد دارم بعد توی کنکور کارشناسی استفاده کردم آیا می شه واسه ارشد هم استفاده کنم ؟

 11. سلام وقتتون بخیر. بنده بهمن ماه امسال فارغ التحصیل میشم از رشته شیمی محض حالا میتونم کنکور ارشد هم علوم تربیتی وهم شیمی بدم؟ امکانش هست؟

  • با سلام، خیر، با توجه به این که هر دو مجموعه علوم تربیتی و شیمی از رشته های اصلی می باشند، شما مجاز به ثبت نام برای هر دو نمی باشید؛ معمولا شما فقط می توانید یک رشته اصلی و یک رشته شناور انتخاب کنید.

 12. سلام ایا می توان در دو کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد شرکت کرد و در نهایت یکی را انتخاب کرد و در ان تحصیل نمود؟ البته من لیسانس دارم و میخوام هر دو کنکور ارشد و مجدد کارشناسی رو شرکت کنم ولی یکی از رشته های قبول شده ام را انتخاب و فقط در یکی از این دو مقطع درس بخوانم نه همزمان در دو مقطع تحصیل کنم

  • با سلام و درود، بله، محدودیتی بابت ثبت نام در کنکور سراسری گروه آزمایشی مورد نظر و کنکور مقطع کارشناسی ارشد نخواهید داشت.

 13. سلام خسته نباشید
  برای ثبت نام ارشد چند تا رشته میشه انتخاب کرد؟ میتونم رشته های روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی رو انتخاب کنم ؟ و اینکه فرق کنکور وزارت بهداشت و وزرارت علوم چی هستش ؟ امکان قبولی در کدوم بیشتر هست؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰، افراد میتوانند در دو مجموعه (یک مجموعه اصلی و یک مجموعه شناور) ثبت نام کنند.

 14. سلام من کارشناسی گرافیک دارم از دانشگاه علمی کاربردی آیا میتونم در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنم ؟

 15. سلام من کارشناسی مدیریت دارم آیا میتونم کارشناسی ارشد روانشناسی در سراسری وزارت بهداشت شرکت کنم؟ یا حتما باید از طریق سراسری وزارت علوم شرکت کنم؟

 16. وقت بخیر
  من پشت کنکوری ۱۴۰۱ هستم و میخواستم به صورت آزمایشی در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم اما الان منصرف شدم میخواستم بدونم نرفتن من سر جلسه مشکلی برای کنکور اصلیم که سال دیگه هست ایجاد نمیکنه؟

  • با سلام و درود، خیر، در صورتی که سر جلسه آزمون حاضر نشوید، مشکلی جهت شرکت در کنکور سال ۱۴۰۱ به وجود نخواهد آمد.

 17. سلام وقت بخیر
  بنده با لیسانس روانشناسی عمومی اجازه شرکت در کنکور ارشد ژنتیک وزارت علوم یا سایر رشته های زیست شناسی سلولی مولکولی رو دارم ؟

 18. سلام وقت بخیر
  بنده با لیسانس روانشناسی عمومی اجازه شرکت در کنکور ارشد ژنتیک وزارت علوم یا سایر رشته های زیست شناسی سلولی مولکولی رو دارم یا خیر؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت علوم سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت تغییر رشته وجود ندارد.

 19. با سلام و خسته نباشید
  من مدرک کارشناسیم مهندسی کشاورزی هست اما علاقم رشته هنر سینما هست و دارم برای ارشدش مطالعه میکنم برای کنکور سال بعد
  آیا مشکلی هست یا میتونم با همین مدرک هم کنکورشو بدم؟
  با تشکر

  • با سلام، خیر، شما محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم نخواهید داشت.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد