تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد

مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد

مشاوره تحصیلی ارشد 1400
مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد 1400

با پیشرفت فرهنگ جامعه و رشد علم و دانش در کشور، روز به روز بر تعداد علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی افزوده می شود. از دلایل این امر می توان به کسب جایگاه اجتماعی بالاتر، ارتقا درجه شغلی و آشنایی با علوم نوین روز اشاره کرد. از این رو بسیاری از داوطلبان پس از به اتمام رساندن دوره کارشناسی خود، قصد ورود به مقطع کارشناسی ارشد را می کنند. آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد از طریق دو وزارت خانه برای علاقه مندان واجد شرایط ثبت نام ارشد در گروه های آزمایشی متفاوت برگزار می شود.

داوطلبانی که علاقه دارند در رشته های گروه پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند باید در آزمونی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور برگزار می شود، شرکت نمایند. آزمون ورودی برای سایر رشته ها که شامل 6 گروه آزمایشی (علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی) می باشد توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.

در این مقاله قصد داریم راهنمایی های لازم برای مقطع کارشناسی ارشد و آزمون ورودی آن که اخبار ثبت نام آن توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود را در اختیار داوطلبان قرار دهیم.

برنامه ریزی اصولی و هدفمند، می تواند به تلاش داوطلبان نظم و ترتیبی بدهد که در راستای آن به مطالعه دروس پرداخته و زمینه ساز موفقیت خود در آزمون کارشناسی ارشد شوند.

چگونه برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد آماده شویم؟

یکی از لازمه های موفقیت و ایجاد آمادگی جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، تعیین یک هدف مشخص می باشد که داوطلبان برای رسیدن به آن می بایست تمام تلاش خود را به کار ببرند. اما لازم است یک سمت و سویی برای آن در نظر بگیرند. در واقع داوطلبان می توانند با یک برنامه ریزی درست و اصولی به دامنه تلاش خود نظم ببخشند و در راستای مسیری مشخص، به هدف خود نزدیک تر شوند.

به طور کلی یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده برنامه ای است که شخصی سازی شده باشد یا به عبارت دیگر منحصر به فرد باشد. چرا که قدرت یادگیری و درک هر فرد نسبت به فردی دیگر متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است برای یک داوطلب مطالعه یک ساعت زبان انگلیسی در روز کفایت کند اما برای فردی دیگر روزی دو ساعت هم کافی نباشد. بنابراین نمی توان یک برنامه کلی صادر کرد که تمام داوطلبان بتوانند از آن پیروی کنند. در عوض می توان برخی نکات را یادآور شد تا داوطلب با در نظر داشتن آن ها بتواند یک برنامه هدفمند و اصولی برای خود ایجاد کند.

نحوه پاسخ به سوالات آزمون کارشناسی ارشد 

اول از همه لازم است بدانید که در کنکور کارشناسی ارشد مانند آزمون سراسری نیازی به پاسخ دادن همه سوالات وجود ندارد. از همین رو داوطلبان می توانند بیشتر تمرکز خود را به مباحثی اختصاص دهند که تسلط بیشتری بر روی آن ها دارند اما به معنای این نیست که با خیال آسوده می توانید قید درسی را به طور کلی بزنید. در واقع منظور این است که پاسخ های درست هر چند تعداد کمی باشند از پاسخ های اشتباه متعدد، به مراتب مهم تر هستند. بنابراین احتمال پاسخ درست دادن به مطالبی که تسلط کامل بر آن ها دارید بیشتر از سایرین است.

برنامه ریزی مطالعاتی جهت آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد

با توجه به این که زمان برگزاری ارشد سراسری و آزاد معمولا در اردیبهشت ماه می باشد، اگر داوطلبان از مهر ماه شروع به مطالعه کنند، می توانند تا اردیبهشت ماه به  تست زنی و مرور نیز بپردازند. توصیه می کنیم در روزهای آغازین بر خود سخت نگیرید و ساعت های مطالعه را به صورت تدریجی افزایش دهید. به عنوان مثال هفته های اول را با صرف نیم الی یک ساعت وقت در روز برای هر درس سپری کنید و از هفته های بعد این زمان را افزایش دهید.

لازم نیست در یک روز، همه دروس را مطالعه کنید. اگر دروس متعددی برای کنکور کارشناسی ارشد رشته مورد نظر شما مطرح باشند، طبیعتا مطالعه تمامی آن ها در یک روز کمی طاقت فرسا خواهد بود. بنابراین می توانید با کمی تاخیر، مطالعه دروس کم حجم و راحت تر را آغاز کنید. همچنین می توانید به صورت یک روز در میان نوبت مطالعه دروس را تغییر دهید.

منابع آزمون کارشناسی ارشد

انتخاب منابع مناسب برای آزمون کارشناسی ارشد بسیار حائز اهمیت است. انتخاب کتابی که تمام مولفه های مورد نظر شما را در برداشته باشد کمی دشوار به نظر می رسد. توصیه می شود ابتدا از جزوات درسی و کتبی که در طول دوره کارشناسی به شما معرفی شده استفاده کنید و سپس به سراغ کتاب های کمک آموزشی که حاوی سوالات چهارگزینه ای هستند، بروید. اگر جزو داوطلبانی هستید که قصد شرکت در رشته تحصیلی مربوط به مقطع کارشناسی خود را ندارید، می توانید از اساتید مجرب و یا افراد با سابقه تحصیل در رشته مورد نظر کمک بگیرید تا بتوانید بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را انتخاب کنید. به طور کلی، بهتر است کتابی را انتخاب کنید که شامل درسنامه های مفید، نمونه سوالات کنکور سال های گذشته و پاسخ نامه باشد.

همزمان با مطالعه منابع کنکور ارشد از مثال ها و تمریناتی که با آن ها مواجه می شوید، فرار نکنید! حل تمرین ها می تواند در تفهیم مباحثی که در حال مطالعه آن ها هستید، تا حد زیادی مثمر ثمر باشد. اگر راه حل تمرینی را نمی دانید، یک بار از روی پاسخ نامه، جواب را بررسی نموده و سپس مجددا خودتان به حل آن بپردازید.

خلاصه نویسی، مرور و تست زنی

پس از اتمام یک مبحث حتما تست های مربوط به آن را پاسخ دهید تا مباحث به طور کامل در ذهن شما تثبیت شوند. این دسته از تست ها معمولا جنبه آموزشی دارند. اما برای سنجش خود در مباحثی که مطالعه کرده اید بهتر است پس از چند روز، تست های مربوطه را حل کنید تا متوجه شوید آیا آن چه مطالعه کرده اید در خاطرتان هست یا خیر.

هرچه تمرین و تست بیشتری حل کنید با دیدگاه طراحان سوال بیشتر آشنا می شوید، از مباحث مهم دروس آگاه شده و با انواع سوالاتی که برای هر درس مطرح است مواجه می شوید، مهارت تست زنی شما تقویت می شود و در مدیریت زمان استاد می شوید! پس از تست زنی غافل نمانید.

زمانی که در میانه مسیر آمادگی خود برای کنکور کارشناسی ارشد هستید، گاهی به حل تست های مباحث گذشته بپردازید تا از خاطرتان نرود. از این طریق یک مرور نسبی هم برای خود انجام داده اید.

یکی از روش های مطالعاتی که نه تنها برای کنکور کارشناسی ارشد، بلکه در همه انواع مطالعه توصیه می شود، خلاصه نویسی است. از مباحثی که در حال مطالعه آن ها هستید خلاصه برداری کنید. خلاصه های مطالب می توانند در مطالعه مجدد شما و صرفه جویی در وقت بسیار مفید واقع شوند.

حتما زمانی را به مرور تمام مطالبی که در طول چند ماه مطالعه کرده اید، اختصاص دهید. مرور مطالب بسیار مهم و تاثیرگذار است، به هیچ عنوان آن را پشت گوش نیندازید!

با توجه به نکات فوق، توصیه می شود هر فرد بسته به شرایط و توانایی های خود اقدام به برنامه ریزی نماید. اما هستند کسانی که این توانایی را نداشته و ترجیح می دهند فردی دیگر برای آن ها برنامه ریزی کند. از همین رو توصیه می شود از فردی کمک بگیرید که تجربه لازم را داشته باشد و به قدر کافی برای شما وقت بگذارد. در این راستا می توانید از مشاوران مرکز ایران مشاوره که آماده ارائه خدمات مشاوره تحصیلی هستند نیز یاری بجویید.

برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

اقدامات لازم برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد
برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد به دو دسته فارغ التحصیل و دانشجویان سال آخر تقسیم می شوند. ممکن است بپرسید دانشجویان سال آخر که موفق به دریافت مدرک تحصیلی خود نشده اند، چگونه می توانند در این آزمون شرکت کنند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم دانشجویانی می توانند در فرآیند ثبت نام ارشد شرکت کنند که علاوه بر داشتن سایر شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد تا پایان شهریور ماه سال جاری فارغ التحصیل شوند.

زمان ثبت نام ارشد سراسری و آزاد معمولا در آذر ماه در نظر گرفته می شود و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت ثبت نام ارشد به نشانی sanjesh.org نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. اما پیش از هرگونه اقدام برای نام نویسی لازم است ابتدا دفترچه ثبت نام ارشد به طور کامل و دقیق مطالعه شود. در این دفترچه تمامی شرایط ثبت نام ارشد بیان شده است و داوطلبان می توانند دریابند که آیا صلاحیت لازم جهت حضور در جلسه آزمون کارشناسی ارشد را دارند یا خیر. به علاوه تمام جزئیات مربوط به ثبت نام اعم از زمان و مراحل نام نویسی، مدارک ثبت نام کنکور ارشد، سهمیه های قابل استفاده و … در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد بیان می شوند.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان گفت مهم ترین عامل موثر بر موفقیت داوطلب در کنکور کارشناسی ارشد داشتن برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد به صورت اصولی است. هر قدر که یک داوطلب منابع متعددی را تهیه کند، تا زمانی که در یک چارچوب مشخص به مطالعه آن ها نپردازد، نمی تواند زمینه موفقیت خود را فراهم کند و بیشتر دچار سردرگمی می شود. اما داوطلبی که دارای برنامه ای منظم باشد، با مطالعه صحیح می تواند مسیر رسیدن به موفقیت را برای خود هموارتر سازد. شما می توانید برای اطلاع از منابع کنکور کارشناسی ارشد روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد می بایست به چه نکاتی توجه شود؟

داوطلبان می توانند با داشتن برنامه ریزی مطالعاتی درست، منابع مناسب، خلاصه نویسی، مرور، تست زنی و... این آزمون را با موفقیت به پشت سر بگذارند که نکات مربوطه در مقاله فوق به طور دقیق تر ذکر شده است.

2- چند ساعت مطالعه در روز برای کسب رتبه مورد قبول در آزمون کارشناسی ارشد لازم است؟

به دلیل این که قدرت یادگیری و درک هر فرد نسبت به فردی دیگر متفاوت است نمی توان زمان دقیقی را بیان نمود و هر فردی می بایست متناسب با شرایط خود به مطالعه بپردازد.

3- چگونه می توانیم از شرایط شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مطلع شویم ؟

شرایط و ضوابط شرکت در کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد در دفترچه راهنمای این آزمون بیان شده است که معمولا همزمان با آغاز ثبت نام این دوره، منتشر خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵۲ نظر

 1. وقت بخیر
  من پشت کنکوری ۱۴۰۱ هستم و میخواستم به صورت آزمایشی در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم اما الان منصرف شدم میخواستم بدونم نرفتن من سر جلسه مشکلی برای کنکور اصلیم که سال دیگه هست ایجاد نمیکنه؟

  • با سلام و درود، خیر، در صورتی که سر جلسه آزمون حاضر نشوید، مشکلی جهت شرکت در کنکور سال ۱۴۰۱ به وجود نخواهد آمد.

 2. سلام وقت بخیر
  بنده با لیسانس روانشناسی عمومی اجازه شرکت در کنکور ارشد ژنتیک وزارت علوم یا سایر رشته های زیست شناسی سلولی مولکولی رو دارم ؟

 3. سلام وقت بخیر
  بنده با لیسانس روانشناسی عمومی اجازه شرکت در کنکور ارشد ژنتیک وزارت علوم یا سایر رشته های زیست شناسی سلولی مولکولی رو دارم یا خیر؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت علوم سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت تغییر رشته وجود ندارد.

 4. با سلام و خسته نباشید
  من مدرک کارشناسیم مهندسی کشاورزی هست اما علاقم رشته هنر سینما هست و دارم برای ارشدش مطالعه میکنم برای کنکور سال بعد
  آیا مشکلی هست یا میتونم با همین مدرک هم کنکورشو بدم؟
  با تشکر

  • با سلام، خیر، شما محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم نخواهید داشت.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد