تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد

مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد

مشاوره تحصیلی ارشد 1400
مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد 1400

با پیشرفت فرهنگ جامعه و رشد علم و دانش در کشور، روز به روز بر تعداد علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی افزوده می شود. از دلایل این امر می توان به کسب جایگاه اجتماعی بالاتر، ارتقا درجه شغلی و آشنایی با علوم نوین روز اشاره کرد. از این رو بسیاری از داوطلبان پس از به اتمام رساندن دوره کارشناسی خود، قصد ورود به مقطع کارشناسی ارشد را می کنند. آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد از طریق دو وزارت خانه برای علاقه مندان واجد شرایط ثبت نام ارشد در گروه های آزمایشی متفاوت برگزار می شود.

داوطلبانی که علاقه دارند در رشته های گروه پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند باید در آزمونی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور برگزار می شود، شرکت نمایند. آزمون ورودی برای سایر رشته ها که شامل 6 گروه آزمایشی (علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی) می باشد توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.

در این مقاله قصد داریم راهنمایی های لازم برای مقطع کارشناسی ارشد و آزمون ورودی آن که اخبار ثبت نام آن توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود را در اختیار داوطلبان قرار دهیم.

برنامه ریزی اصولی و هدفمند، می تواند به تلاش داوطلبان نظم و ترتیبی بدهد که در راستای آن به مطالعه دروس پرداخته و زمینه ساز موفقیت خود در آزمون کارشناسی ارشد شوند.

چگونه برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد آماده شویم؟

یکی از لازمه های موفقیت و ایجاد آمادگی جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، تعیین یک هدف مشخص می باشد که داوطلبان برای رسیدن به آن می بایست تمام تلاش خود را به کار ببرند. اما لازم است یک سمت و سویی برای آن در نظر بگیرند. در واقع داوطلبان می توانند با یک برنامه ریزی درست و اصولی به دامنه تلاش خود نظم ببخشند و در راستای مسیری مشخص، به هدف خود نزدیک تر شوند.

به طور کلی یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده برنامه ای است که شخصی سازی شده باشد یا به عبارت دیگر منحصر به فرد باشد. چرا که قدرت یادگیری و درک هر فرد نسبت به فردی دیگر متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است برای یک داوطلب مطالعه یک ساعت زبان انگلیسی در روز کفایت کند اما برای فردی دیگر روزی دو ساعت هم کافی نباشد. بنابراین نمی توان یک برنامه کلی صادر کرد که تمام داوطلبان بتوانند از آن پیروی کنند. در عوض می توان برخی نکات را یادآور شد تا داوطلب با در نظر داشتن آن ها بتواند یک برنامه هدفمند و اصولی برای خود ایجاد کند.

نحوه پاسخ به سوالات آزمون کارشناسی ارشد 

اول از همه لازم است بدانید که در کنکور کارشناسی ارشد مانند آزمون سراسری نیازی به پاسخ دادن همه سوالات وجود ندارد. از همین رو داوطلبان می توانند بیشتر تمرکز خود را به مباحثی اختصاص دهند که تسلط بیشتری بر روی آن ها دارند اما به معنای این نیست که با خیال آسوده می توانید قید درسی را به طور کلی بزنید. در واقع منظور این است که پاسخ های درست هر چند تعداد کمی باشند از پاسخ های اشتباه متعدد، به مراتب مهم تر هستند. بنابراین احتمال پاسخ درست دادن به مطالبی که تسلط کامل بر آن ها دارید بیشتر از سایرین است.

برنامه ریزی مطالعاتی جهت آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد

با توجه به این که زمان برگزاری ارشد سراسری و آزاد معمولا در اردیبهشت ماه می باشد، اگر داوطلبان از مهر ماه شروع به مطالعه کنند، می توانند تا اردیبهشت ماه به  تست زنی و مرور نیز بپردازند. توصیه می کنیم در روزهای آغازین بر خود سخت نگیرید و ساعت های مطالعه را به صورت تدریجی افزایش دهید. به عنوان مثال هفته های اول را با صرف نیم الی یک ساعت وقت در روز برای هر درس سپری کنید و از هفته های بعد این زمان را افزایش دهید.

لازم نیست در یک روز، همه دروس را مطالعه کنید. اگر دروس متعددی برای کنکور کارشناسی ارشد رشته مورد نظر شما مطرح باشند، طبیعتا مطالعه تمامی آن ها در یک روز کمی طاقت فرسا خواهد بود. بنابراین می توانید با کمی تاخیر، مطالعه دروس کم حجم و راحت تر را آغاز کنید. همچنین می توانید به صورت یک روز در میان نوبت مطالعه دروس را تغییر دهید.

منابع آزمون کارشناسی ارشد

انتخاب منابع مناسب برای آزمون کارشناسی ارشد بسیار حائز اهمیت است. انتخاب کتابی که تمام مولفه های مورد نظر شما را در برداشته باشد کمی دشوار به نظر می رسد. توصیه می شود ابتدا از جزوات درسی و کتبی که در طول دوره کارشناسی به شما معرفی شده استفاده کنید و سپس به سراغ کتاب های کمک آموزشی که حاوی سوالات چهارگزینه ای هستند، بروید. اگر جزو داوطلبانی هستید که قصد شرکت در رشته تحصیلی مربوط به مقطع کارشناسی خود را ندارید، می توانید از اساتید مجرب و یا افراد با سابقه تحصیل در رشته مورد نظر کمک بگیرید تا بتوانید بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد را انتخاب کنید. به طور کلی، بهتر است کتابی را انتخاب کنید که شامل درسنامه های مفید، نمونه سوالات کنکور سال های گذشته و پاسخ نامه باشد.

همزمان با مطالعه منابع کنکور ارشد از مثال ها و تمریناتی که با آن ها مواجه می شوید، فرار نکنید! حل تمرین ها می تواند در تفهیم مباحثی که در حال مطالعه آن ها هستید، تا حد زیادی مثمر ثمر باشد. اگر راه حل تمرینی را نمی دانید، یک بار از روی پاسخ نامه، جواب را بررسی نموده و سپس مجددا خودتان به حل آن بپردازید.

خلاصه نویسی، مرور و تست زنی

پس از اتمام یک مبحث حتما تست های مربوط به آن را پاسخ دهید تا مباحث به طور کامل در ذهن شما تثبیت شوند. این دسته از تست ها معمولا جنبه آموزشی دارند. اما برای سنجش خود در مباحثی که مطالعه کرده اید بهتر است پس از چند روز، تست های مربوطه را حل کنید تا متوجه شوید آیا آن چه مطالعه کرده اید در خاطرتان هست یا خیر.

هرچه تمرین و تست بیشتری حل کنید با دیدگاه طراحان سوال بیشتر آشنا می شوید، از مباحث مهم دروس آگاه شده و با انواع سوالاتی که برای هر درس مطرح است مواجه می شوید، مهارت تست زنی شما تقویت می شود و در مدیریت زمان استاد می شوید! پس از تست زنی غافل نمانید.

زمانی که در میانه مسیر آمادگی خود برای کنکور کارشناسی ارشد هستید، گاهی به حل تست های مباحث گذشته بپردازید تا از خاطرتان نرود. از این طریق یک مرور نسبی هم برای خود انجام داده اید.

یکی از روش های مطالعاتی که نه تنها برای کنکور کارشناسی ارشد، بلکه در همه انواع مطالعه توصیه می شود، خلاصه نویسی است. از مباحثی که در حال مطالعه آن ها هستید خلاصه برداری کنید. خلاصه های مطالب می توانند در مطالعه مجدد شما و صرفه جویی در وقت بسیار مفید واقع شوند.

حتما زمانی را به مرور تمام مطالبی که در طول چند ماه مطالعه کرده اید، اختصاص دهید. مرور مطالب بسیار مهم و تاثیرگذار است، به هیچ عنوان آن را پشت گوش نیندازید!

با توجه به نکات فوق، توصیه می شود هر فرد بسته به شرایط و توانایی های خود اقدام به برنامه ریزی نماید. اما هستند کسانی که این توانایی را نداشته و ترجیح می دهند فردی دیگر برای آن ها برنامه ریزی کند. از همین رو توصیه می شود از فردی کمک بگیرید که تجربه لازم را داشته باشد و به قدر کافی برای شما وقت بگذارد. در این راستا می توانید از مشاوران مرکز ایران مشاوره که آماده ارائه خدمات مشاوره تحصیلی هستند نیز یاری بجویید.

برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

اقدامات لازم برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد
برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد به دو دسته فارغ التحصیل و دانشجویان سال آخر تقسیم می شوند. ممکن است بپرسید دانشجویان سال آخر که موفق به دریافت مدرک تحصیلی خود نشده اند، چگونه می توانند در این آزمون شرکت کنند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم دانشجویانی می توانند در فرآیند ثبت نام ارشد شرکت کنند که علاوه بر داشتن سایر شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد تا پایان شهریور ماه سال جاری فارغ التحصیل شوند.

زمان ثبت نام ارشد سراسری و آزاد معمولا در آذر ماه در نظر گرفته می شود و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت ثبت نام ارشد به نشانی sanjesh.org نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. اما پیش از هرگونه اقدام برای نام نویسی لازم است ابتدا دفترچه ثبت نام ارشد به طور کامل و دقیق مطالعه شود. در این دفترچه تمامی شرایط ثبت نام ارشد بیان شده است و داوطلبان می توانند دریابند که آیا صلاحیت لازم جهت حضور در جلسه آزمون کارشناسی ارشد را دارند یا خیر. به علاوه تمام جزئیات مربوط به ثبت نام اعم از زمان و مراحل نام نویسی، مدارک ثبت نام کنکور ارشد، سهمیه های قابل استفاده و … در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد بیان می شوند.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان گفت مهم ترین عامل موثر بر موفقیت داوطلب در کنکور کارشناسی ارشد داشتن برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد به صورت اصولی است. هر قدر که یک داوطلب منابع متعددی را تهیه کند، تا زمانی که در یک چارچوب مشخص به مطالعه آن ها نپردازد، نمی تواند زمینه موفقیت خود را فراهم کند و بیشتر دچار سردرگمی می شود. اما داوطلبی که دارای برنامه ای منظم باشد، با مطالعه صحیح می تواند مسیر رسیدن به موفقیت را برای خود هموارتر سازد. شما می توانید برای اطلاع از منابع کنکور کارشناسی ارشد روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد می بایست به چه نکاتی توجه شود؟

داوطلبان می توانند با داشتن برنامه ریزی مطالعاتی درست، منابع مناسب، خلاصه نویسی، مرور، تست زنی و... این آزمون را با موفقیت به پشت سر بگذارند که نکات مربوطه در مقاله فوق به طور دقیق تر ذکر شده است.

2- چند ساعت مطالعه در روز برای کسب رتبه مورد قبول در آزمون کارشناسی ارشد لازم است؟

به دلیل این که قدرت یادگیری و درک هر فرد نسبت به فردی دیگر متفاوت است نمی توان زمان دقیقی را بیان نمود و هر فردی می بایست متناسب با شرایط خود به مطالعه بپردازد.

3- چگونه می توانیم از شرایط شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مطلع شویم ؟

شرایط و ضوابط شرکت در کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد در دفترچه راهنمای این آزمون بیان شده است که معمولا همزمان با آغاز ثبت نام این دوره، منتشر خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲۴ نظر

 1. Avatar

  سلام سال نو مبارک
  یه سوال داشتم اگه ده ترمه دانشگاه رو تموم کنم و نتونم تو کنکور ارشد ۱۴۰۰ رتبه خوبی بیارم میتونم برا کنکور ۱۴۰۱ بخونم یا باید رفت سربازی؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، پس از فارغ التحصیلی بین ۶ تا ۱۲ ماه دارای معافیت می باشید در صورتی که در این مدت ثبت نام خود را انجام دهید مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های ارشد خواهید بود در غیر این صورت مشمول خدمت می شوید.

 2. Avatar

  سلام و وقت بخیر. من لیسانس مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک دارم. ایا واس ارشد میتونم تغییر گرایش بدم و بیومواد بخونم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورتی که از طریق ارشد وزارت علوم اقدام نمایید، محدودتی جهت تغییر رشته برای شما وجود ندارد.

 3. Avatar

  سلام بنده لیسانس آموزش ابتدایی دانشگاه فرهنگیان دارم میخوام برای ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت کنم، مشکلی که نیست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر، شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید و با مدرک کارشناسی آموزش ابتدایی، مجاز به شرکت در مجموعه مهندسی کامپیوتر می باشید.

 4. Avatar

  سلام موقوفه ای هستم لیسانس مدیریت بازرگانی دارم میتونم ارشد تربیت بدنی گرایش آسیب شناسی شرکت کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورتی که از طریق کنکور ارشد وزارت علوم اقدام نمایید، محدودیتی جهت تغییر رشته برای شما وجود ندارد.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در وزارت علوم تغییر رشته از کارشناسی به ارشد امکان پذیر بوده و شما نیز مجاز به شرکت در آزمون ارشد رشته ی مذکور خواهید بود.

 5. Avatar

  ببخشید متوجه نشدم یعنی میتونم با مدرک سطح ۲ حوزه ارشد مهندسی ثبت نام کنم حتی در ارشد ازاد

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، محدودیتی برای ثبت نام ندارید. با توجه به اینکه مهلت ثبت نام برای کنکور کارشناسی ۱۴۰۰، به اتمام رسیده است از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش ارسال درخواست انجام دهید.

 6. Avatar

  سلام ببخشید کسی که مدرک معادل کارشناسی سط دو حوزه داره میتونه تو ارشد رشته های شناور فنی مهندسی شرکت کنه یا نه یا اگه نه تو ارشد دانشگاه ازاد هم نمیتونه ببخشید یه راه حل برا ثبت نام من نیست با تشکر

 7. Avatar

  سلام من لیسانس حسابداری مالی دارم و میخوام کارشناسی ارشد در رشته زبان انگلیسی ادامه بدم آیا میتونم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورتی که در کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، ثبت نام نمایید، محدودیتی در تغییر رشته برای شما وجود ندارد.

 8. Avatar

  سلام،من لیسانس زیست شناسی گیاهی هستم،آیا میتونم ارشد رشته مهندسی بهداشت محیط بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های ارائه شده در وزارت علوم محدودیتی ندارید و مجاز به انتخاب این رشته نیز می باشید.

 9. Avatar

  با سلام و عرض ادب من رشته کارشناسیم دریت جهانگردی هست
  زیر مجمعه رشتهه جهانگردی چی میتونم بخونم

 10. Avatar

  سلام
  درسته که ارشد روان شناسی بالینی رو صرفا کسانی میتونن بخونن که لیسانس روانشاسی دارن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورتی که از طریق وزارت علوم، برای کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنید محدودیتی جهت انتخاب رشته وجود ندارد.

 11. Avatar

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هستم و رسما انصراف نداده ام، آیا مجاز به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد می باشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل تحصیل در دانشگاه آزاد، مجاز به شرکت در کنکور سراسری می باشید.

 12. Avatar

  سلام وقت بخیر. من برای کارشناسی معماری خوندم. امکانش هست ارشد به عنوان رشته اصلی مجموعه مدیریت-مالی کد ۱۱۴۲ و رشته شناور مجموعه هنرهای ساخت و معماری با کد ۱۳۶۱ شرکت کنم؟ و اینکه من قبلا ثبت نام کردم آیا تو تاریخ ۵ بهمن که سامانه باز میشه اطلاعات مربوط به رشته‌ای که امتحان میدیم رو میتونیم تغییر بدیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در تاریخ معین می توانید نسبت به تغییر رشته های ذکر شده اقدام نمایید.

 13. Avatar

  سلام با لیسانس میکروبیولوزی میشه ارشد مهندسی بزشکی خوند؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، درصورت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد از طریق وزارت علوم، شما مجاز به شرکت در رشته های غیر مرتبط با مدرک کارشناسی خود هستید.

 14. Avatar

  سلام وقت بخیر
  بنده کارشناسی مترجمی زبان از علمی کاربردی دارم
  برای ارشد کدام دانشگاه میتونم اقدام کنم و اینکه خود علمی کاربردی ارشدداره یا خیر؟
  ثبت نام کی هست…امروز ۲۵ اذر ۹۹

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر دانشگاه علمی کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش ندارد. لازم به ذکر است زمان ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، تا روز ۱۳۹۹/۰۹/۲۶ تمدید شده است.

 15. Avatar

  وقت بخیر
  من مدرک کارشناسی مدیریت بیمه دارم آیا در رشته آمار بیمه (بیمه اکوچئری ) در مقطع ارشد میتونم ادامه تحصیل بدم ؟
  ممنون از راهنمایی تون

  • ایران مشاوره

   با سلام، در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، شما محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید.

 16. Avatar

  سلام من لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی دارم ایا میتونم واسه ارشد هم زبان هم کامپیوتر شرکت کنم ینی کامپیوتر رو به عنوان رشته اصلی و زبان رو شناور؟

 17. Avatar

  سلام ببخشید …من لیسانس تربیت بدنی هستم برای ثبتنام کنکور ارشد میتونم رشته شناور دومم را روانشناسی بزنم و رشته اصلی تربیت بدنی یعنی دوتا رشته رو انتخاب کنم درصورتی که در دفترچه ثبتنام هیچ کدوم جزو رشته های شناور نیستن؟؟

 18. Avatar

  سلام ببخشید من از کجا میتونم متوجه بشم که چه رشته هایی تو وزارت علوم و میتونم شرکت کنم؟
  من میخوام برم علوم و مهندسی صنایع غذایی ولی نمیدونم با رشتم میتونم یا نه
  بهداشت مواد غذایی میخونم.
  مرسی

 19. Avatar

  سلام، وقت تون بخیر باشه.
  من دانشجوی کارشناسی شیمی هستم، میخواستم ببینم میتونم برای رشته مهندسی محیط زیست ثبت نام کنم؟
  (گرایشی یخوام مدیریت و حفاظت تنوع زیستی هست که شناور نیست.)

 20. Avatar

  سلام. من ارشد دانشگاه دولتی (روزانه) دارم، میخواستم بدونم میشه ارشد دوم رو هم در دانشگاه دولتی (روزانه)و بدون پرداخت هزینه بگذرونم؟ ممنون میشم زودتر جواب بدین.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل استفاده از شرایط تحصیل رایگان، در صورت موافقت دانشگاه، می توانید برای بار دوم، از این شرایط استفاده نمایید.

 21. Avatar

  سلام. من کارشناسی معماری دارم، برای کنکور ارشد۱۴۰۰ میتونم در گرایش های مدیریت ثبت نام کنم؟
  رشته های مدیرت بازرگانی یا منابع انسانی، نه رشته های شناور.

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما می توانید برای هرکدام از رشته های مقطع ارشد وزارت علوم که مایل هستید اقدام به ثبت نام نمایید.

 22. Avatar

  سلام ببخشید من لیسانس مدیریت صنعتی دارم ودوست دارم وارد اموزش پرورش بشم ارشد علوم تربیتی بخونم میتونم امکانش هست جذب اموزش پرورش شد؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ی راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۳۹۹، شما با مدرک کارشناسی ارشد علوم تربیتی، برای عنوان شغلی آموزگار ابتدایی، مجاز به ثبت نام در آزمون می باشید.

 23. Avatar

  سلام ،من کارشناسی علوم کامپیوتر دارم و سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم .آیا میتونم در کنکور ارشد ITشرکت کنم و در این رشته ادامه تحصیل بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر،برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته از طریق وزارت علوم محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید.

 24. Avatar

  سلام،وقتتون بخیر،اگر کارشناسی رو در دانشگاه غیرانتفاعی بخونیم،ارشد رو میتونیم در دانشگاه دولتی بخونیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما می توانید برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسری ادامه تحصیل دهید.

 25. Avatar

  سلام
  من استخدام بیمارستان هستم در بخش آزمایشگاه میخواستم ارشد رو به شکل راحت تموم کنم و با توجه به اینکه نمیتوتم رفت و امد کنم میخواسم فراگیر پیام نور ارشد ژنتیک شرکت کنم منتها نمیدونم کلاس ها کلا غیر حضوری هست با نه
  ممنون میشم جواب بدین چون واقعا ضروریه

 26. Avatar

  سلام من استخدام بیمارستان آزمایشگاه هستم میخواستم ارشد رو به شکل راحت تموم کنم در واقع نیاز به مدرکش دارم و با توجه به اینکه نمیتونم برم و بیام بیشتر چشم به؟غیر حضوری و خود خوانی دارم. میخوام بدونم ارشد؟فراگیر پیام نور کلاس ها کلا غیر حضوری هست یا نه رشته ژنتیک مد نظرم هست

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، معمولا دانشگاه پیام نور به صورت خودخوان و غیر حضوری بوده و حضور در کلاس با نظر خود دانشجو می باشد.

 27. Avatar

  سلام ، من دانشجوی لیسانس مهندسی پزشکی از یک موسسه ی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری هستم ، میتونم در کنکور ارشد همین رشته شرکت کنم؟ رشته ی بیوالکتریک چطور؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، با استناد به دفترچه ی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، محدودیتی برای شما از بابت شرکت در آزمون و رشته ی ذکر شده وجود ندارد.

 28. Avatar

  با سلام، من کارشناسی زیست شناسی روزانه دارم، میتونم برای ارشد انیمیشن روزانه بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما محدودیتی جهت شرکت در رشته های غیر مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم ندارید و با مدرک کارشناسی زیست شناسی مجاز به شرکت در رشته ی انیمیشن می باشید.

 29. Avatar

  با سلام. دانشجوی ترم هفت کارشناسی مهندسی هسته ای میباشم و قصد شرکت در کنکور ارشد سال ۱۴۰۰ را دارم حال با توجه به اینکه معافیت تحصیلی من تا پایان ۱۴۰۱ میباشد ایا چنانچه در کنکور ۱۴۰۰ قبول نشدم میتوانم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم یا اینکه میبایستی به خدمت سربازی بروم ؟
  با تشکر از شما

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورتی که در سنوات مجاز تحصیلی فارغ التحصیل شده باشید تا یک سال، از معافیت تحصیلی می توانید استفاده نمایید. چنانچه در سال ۱۴۰۱، تا پیش از اتمام معافیت شما آزمونی برگزار شود می توانید در آن شرکت نموده و در صورت قبولی معافیت تحصیلی خود را تمدید نمایید.

 30. Avatar

  سلام .لیسانس حقوق دارم آیا میتونم برای ارشد رشته علوم و مهندسی باغبانی رو امتحان بدم؟اگه میتونم چند واحد جبرانی باید پاس کنم؟

  • Avatar

   با سلام، بله شما می توانید در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم و مهندسی باغبانی ثبت نام کنید، معمولا ۱۰ الی ۱۲ واحد جبرانی باید بگذرانید.

 31. Avatar

  سلام لطفاً پاسخ منو سریع بدید
  ممنون
  اگرشبانه دانشگاه های دولتی قبول شم و سال بعد دوباره کنکور بدم دانشگاه روزانه قبول شم میتونم واحد هام رو تطبیق بدم ودرسمو ادامه بدم؟

 32. Avatar

  سلام و احترام . وقت بخیر. توروخدا جواب سوالمو بدید.
  بنده در حین خدمت بودم که ارشد قبول شدم و ایست خدمتی برام زدن.
  من الان ترم دوم ارشد روزانه هستم(ورودی مهر ۹۸) و معافیت تحصیلی دارم.
  اگر در مهر ماه ۹۹ ( یعنی ترم سوم) از دانشگاه انصراف بدم، میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۰ شرکت کنم؟؟ و دوباره برام معافیت تحصیلی ۳ ساله صادر میکنن؟؟

  • Avatar

   با سلام، شما فقط یک بار مجاز هستید از ایست خدمت استفاده کنید، در صورت انصراف از دانشگاه، بایستی به خدمت سربازی خود ادامه داده و بعد از اتمام دوره ی ضرورت، ادامه تحصیل دهید.

 33. Avatar

  سلام من سال گذشته کنکور ارشد ثبت نام کردم ولی ازمون ندادم امسال هم میخوام شرکت بکنم ولی آزمایشی  شرکت میکنم و فقط دانشگاه های تهران رو میزنم اگر هیچکدوم قبول نشدم آیا میتونم سال بعد هم برای کنمور ثبت نام بکنم؟ خیلی ممنون میشم جوابم رو بدید خیلی نگرانم

  • Avatar

   باسلام، درصورتی که شما سال ۱۳۹۹ در دوره ی روزانه پذیرفته شوید از آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ محروم خواهید بود، در غیر اینصورت برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ مانعی وجود ندارد.

 34. Avatar

  سلام. من فارغ التحصیل داروسازی با مدرک دکتری حرفه ای هستم. به صورت مستقیم میتونم برای کنکور ارشد علوم سیاسی اقدام کنم؟

  • Avatar

   باسلام، شما می توانید با مدرک دکتری حرفه ای خود در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده، و در رشته ی دلخواهتان، ادامه تحصیل دهید.

 35. Avatar
  عیسی اسماعیل زاده محمدیه

  سلام وقت بخیر
  اگر امسال در کنکور ارشد وزارت علوم قبول بشم اما نرم سال بعد از کنکور وزارت علوم محروم میشم سوالم اینه که آیا از کنکور وزارت بهداشت سال بعد هم محروم میشم یا خیر؟

 36. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من لیسانس حقوق دارم میتونم توی ارشد آزمون رشته میکروبیولوژی شرکت کنم و اگه در اومدم بخونم؟؟ و اینکه چند واحد دروس جبرانی بهم میدن؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹، محدودیتی جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم، با کارشناسی غیر مرتبط وجود ندارد، اما در صورت قبولی در رشته مورد نظر، می بایست ۶ الی ۸ واحد از دروس جبرانی را بگذرانید.

 37. Avatar

  سلام لطفاً راهنمایی کنید. کسی که لیسانس حقوق داره می‌تونه تو ارشد میکروبیولوژی وزارت علوم و بخونه؟؟؟

 38. Avatar

  سلام، من دانشجوی اخراجی با مدرک معادل کاردانی هستم. می خواستم بپرسم که آیا می توانم در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنم یا نه؟! اگر نه چطور می توانم رشته ی خودم را ادامه دهم و مدرک کارشناسی بگیرم؟!
  متشکرم

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را داشته باشید می بایست ابتدا ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی اخذ نمایید.لازم به ذکر است با وجود منع از سوی نظام وظیفه می بایست یا از طریق آزمون کاردانی به کارشناسی و یا از طریق مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته و واحد دانشگاهی مدنظر پذیرفته شوید ، درصورتی که منع وجود نداشته باشد به غیر از موارد مذکور می توانید در آزمون سراسری نیز شرکت نمایید و یا در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته به تحصیل بپردازید.

 39. Avatar

  سلام من کارشناسی ژنتیک دارم واقعیت میخوام ازالان شروع کنم برای کنکور ارشد اولویت اولم وزارت علوم هستش ولی برای بهداشتم ثبت نام کردم.گفتم دقیقا معرفی کنید چه کتاب هایی رو باید بخونم واینکه بنظرتون تو این وقت کم تا ارشد علوم امکان قبول شدن هست؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   سلام ، با توجه به زمانی که تا برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سراسری سال ۱۳۹۹ باقی مانده است . شما می توانید با برنامه ریزی صحیح و تمرکز بر روی دروسی که دارای ضریب بالاتری می باشند و مرور و تست زنی مکرر دروس در رشته و دانشگاه مورد نظر پذیرفته شوید . همچنین پیشنهاد می شود جهت اطلاع از منابع آزمون به منابع کنکور کارشناسی ارشد مراجعه نمایید .

 40. Avatar

  سلام .موفق به ثبت نام ارشد نشدم …درخواست به سازمان به چه صورته….می زنه دیدار با کارشناس….خواهشا راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه موفق به ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت علوم نشده اید می بایست از طریق سیستم پاسخگویی این سازمان اقدام نمایید ، و درصورتی که نتوانستید در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نام نویسی کنید و قصد ارسال درخواست به سازمان سنجش پزشکی را دارید می بایست از طریق سامانه ارسال درخواست پیگیری فرمایید.لازم به ذکر است می توانید در بازه زمانی مجدد اعلام شده از ساعت ۱۰ صبح ۱۴ اسفند لغایت ساعت ۲۴ جمعه ۱۶ اسفند نسبت به انجام فرایند ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت بهداشت اقدام نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد