چهارشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

زمان مصاحبه آزمون دکتری علوم پزشکی 99
مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 99

وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور برای جذب نیروهای متخصص و متعهد، هر ساله اقدام به برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی می نماید. پس از اعلام نتایج آزمون دکتری وزارت بهداشت 99 در زمان مقرر و آغاز زمان انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 99، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، به ثبت کدرشته محل های موجود در دفترچه انتخاب رشته دکتری اقدام می کنند. زمان اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 99 پس از گذشت چند روز از انتخاب رشته، آغاز می شود؛ آن دسته از داوطلبانی که در آزمون کتبی (مرحله اول) توانسته اند حدنصاب علمی لازم را کسب نمایند، به تعداد دو برابر ظرفیت به مرحله مصاحبه دعوت خواهند شد. بدیهی است، شرکت کنندگانی که برای مرحله مصاحبه دعوت نشده اند یا موفق به کسب حدنصاب نمره کتبی نشده اند یا این که در جمع دو برابر ظرفیت قرار نگرفته اند.

لازم به ذکر است، پذیرش نهایی متقاضیان دعوت شده، بستگی به موفقیت آنان در آزمون کتبی و مرحله مصاحبه دارد. لذا نظر به اهمیت فرآیند مصاحبه در گزینش نهایی، تصمیم به نگارش این مقاله گرفتیم تا در آن، تمامی اطلاعات لازم در رابطه با مصاحبه دکتری وزارت بهداشت را در اختیار شما عزیزان داوطلب قرار دهیم.

مصاحبه دکتری وزارت بهداشت در پذیرش دکتری پژوهشی به صورت حضوری و در دکتری تخصصی به صورت مجازی می باشد.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 99

پس از گذشت چند روز از انجام انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت، نتایج آن از طریق “سایت سازمان سنجش پزشکی کشور” به نشانی sanjeshp.ir اعلام می شود که طی آن داوطلبانی که موفق به کسب حدنصاب علمی در آزمون کتبی شده اند، در یک یا چند دانشگاه دعوت به مصاحبه می شوند. پس از انتشار کارنامه، سازمان سنجش برنامه زمانی دعوت به مصاحبه از معرفی شدگان هر دانشگاه را در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

درسال گذشته، آزمون دکتری وزارت بهداشت در تاریخ 30 و 31 خرداد ماه 98 برگزار شد و به دنبال آن هفته چهارم مرداد تا نیمه اول شهریور ماه همان سال به مصاحبه دکتری وزارت بهداشت اختصاص یافت و در نهایت نتایج نهایی آن در هفته آخر شهریور ماه اعلام گردید؛ در دوره اخیر با توجه به تاخیر های پیش آمده در زمان برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 99، اطلاعات موثقی درمورد زمان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت در دست نیست. اما با توجه به روند مذکور می توان بازه زمانی مصاحبه را تا حدودی پیش بینی کرد. با این اوصاف با توجه به انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت در 18 تا 22 شهریور 99، آغاز مهلت مصاحبه دکتری وزارت بهداشت در دهه دوم مهرماه پیش بینی می شود.

با توجه به آخرین اطلاعیه های مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور، لیستی از زمان ارسال مدارک و مستندات آموزشی و پژوهشی و ارسال کلیپ مصاحبه دکتری سراسری توسط این سازمان ارائه شده که برای سهولت دسترسی شما کاربران عزیز، در جدول زیر گرد آوری نموده ایم.

جدول زمان بندی ارسال مدارک و کلیپ مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 99 
 زمان رشته
سه شنبه 8 مهر ماه 99 آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، علوم تشریحی، پرستاری، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی،
اقتصاد سلامت، سیاستگذاری سلامت، شنوایی شناسی، زیست پزشکی سامانه ای
چهار شنبه 9 مهر ماه 99 طب سنتی ایرانی، طب سوزنی، زیست فناوری پزشکی، پزشکی مولکولی، مهندسی بهداشت محیط،
بیوشیمی بالینی، اخلاق پزشکی، علوم بیومدیکال مقایسه ای
پنج شنبه 10 مهر ماه 99 فیزیولوژی پزشکی، فیزیولوژی ورزشی، سلامت در بلایا و فوریت ها، علوم تغذیه، باکتری شناسی
پزشکی، توکسین های میکروبی، بهداشت باروری، مامایی، مهندسی بافت، علوم اعصاب، سلامت و رفاه
اجتماعی، مشاوره توانبخشی، مددکاری اجتماعی، آینده پژوهی سلامت
جمعه 11 مهر ماه 99 ژنتیک پزشکی، روانشناسی بالینی، روانشناسی نظامی، فیزیوتراپی، آمار زیستی، اپیدمیولوژی، بهداشت
حرفه ای، بیولوژی تولید مثل، یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی، آموزش پزشکی، فیزیک پزشکی،
انگل شناسی پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، علوم و فناوری های تصویربرداری – گرایش عصبی، علوم و
فناوری های تصویربرداری – گرایش سلولی مولکولی
شنبه 12 مهر ماه 99 نانوفناوری پزشکی، انفورماتیک پزشکی، مدیریت اطلاعات سلامت، علوم سلولی کاربردی، ویروس
شناسی پزشکی، مطالعات اعتیاد، مهندسی پزشکی – بیوالکتریک، مهندسی پزشکی – رباتیک،
فارماکولوژی، قارچ شناسی پزشکی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، علوم و صنایع غذایی، خون شناسی
آزمایشگاهی و علوم انتقال خون، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، سیاست های غذا و تغذیه، گفتار
درمانی، اعضای مصنوعی، ارگونومی، بینایی سنجی، سالمند شناسی، حشره شناسی پزشکی،
کاردرمانی، سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، مواد دندانی
یکشنبه 13 مهر ماه 99 مجموعه رشته های داروسازی

نحوه مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 99

همان طور که در قسمت ابتدایی مقاله اشاره شد، نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری وزارت بهداشت به 2 صورت دکتری پژوهشی و دکتری تخصصی انجام می شود. پذیرش دانشجو مقطع دکتری چه به صورت پژوهشی و چه به صورت تخصصی بر اساس نمرات آزمون کتبی و مصاحبه خواهد بود. اما با توجه به شرایط خاص کشور، مبنی بر ویروس همه گیر کرونا، شرایط مصاحبه دکتری وزارت بهداشت و حتی نحوه ارزیابی دانشجویان دستخوش تغییر شد.

طبق مصوبه “جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی” و “جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی” مصاحبه حضوری در پذیرش دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی حذف شد و در روند گزینش آن، به ارسال کلیپی از سوی داوطلب اکتفا گردید؛ بر اساس تصمیم این شورا، انجام مصاحبه حضوری در مقطع دکتری پژوهشی، به قوت خود باقی ماند. بر اساس مندرجات دفترچه راهنمای انتخاب رشته 99، شیوه گزینش نهایی دانشجویان مقطع دکتری وزارت بهداشت، به صورت زیر خواهد بود:

نحوه سنجش و پذیرش داوطلبان دوره دکتری

مواد موثر

دکتری تخصصی

دکتری پژوهشی

نمره آزمون کتبی  70 درصد 30 درصد
مصاحبه علمی 10 درصد 30 درصد
مستندات علمی، آموزشی و پژوهشی  20 درصد 20 درصد
تهیه طرحواره 20 درصد

لازم به یاد آوری است که نمره مصاحبه برای دکتری تخصصی، مربوط به کلیپ ارسالی توسط داوطلب خواهد بود.

فرآیند برگزاری مصاحبه در دوره دکتری تخصصی 99

در پذیرش دکتری تخصصی، دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به 10 منطقه تقسیم می شوند که تحت عنوان مناطق “ده گانه آمایشی” شناخته می شوند. مناطق آمایشی مصاحبه دکتری وزارت بهداشت برای پذیرش دانشجو در رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی، براساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته/محل سال 99 – 1400 به صورت ذیل می باشد:

 • منطقه آمایشی 1 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: بابل – سمنان – شاهرود – گلستان – مازندران – گیلان
 • منطقه آمایشی 2 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: ارومیه – تبریز
 • منطقه آمایشی 3 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: همدان – کردستان – کرمانشاه
 • منطقه آمایشی 4 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: لرستان – اهواز
 • منطقه آمایشی 5 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: هرمزگان – شیراز – فسا
 • منطقه آمایشی 6 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: قم – زنجان – قزوین – اراک
 • منطقه آمایشی 7 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: کاشان – اصفهان – یزد – شهرکرد
 • منطقه آمایشی 8 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: کرمان – زاهدان
 • منطقه آمایشی 9 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: مشهد – بیرجند – سبزوار
 • منطقه آمایشی 10 شامل دانشگاه های علوم پزشکی: تهران – ارتش – جهاد دانشگاهی (رویان) – ایران – انستیتو پاستور ایران – شهید بهشتی – بقیه الله – علوم بهزیستی و توانبخشی – سازمان انتقال خون ایران – دانشگاه آزاد اسلامی – دانشگاه شاهد – دانشگاه تربیت مدرس

در سال های گذشته، که مصاحبه دکتری تخصصی به صورت حضوری بود، بر اساس این تقسیم بندی، مصاحبه دانشگاه هایی که در یک منطقه آمایشی قرار داشتند، به صورت هماهنگ و در مرکز یکی از دانشگاه های قرار گرفته در این منطقه برگزار می شد. بنابراین این نوع تقسیم بندی، امکان بهره مندی دانشگاه ها، از امکانات و تجهیزات علمی یکدیگر را ممکن می ساخت. اما در سال جاری که مصاحبه دکتری تخصصی به صورت اینترنتی و ارسال کلیپ است، این نوع تقسیم بندی تنها بیان کننده دانشگاه های پذیرنده خواهد بود.

فرآیند برگزاری مصاحبه در دوره دکتری پژوهشی 99

پذیرفته شدگان دکتری پژوهشی وزارت بهداشت، جهت شرکت در مصاحبه می بایست دارای شرایط مذکور در جدول زیر باشند:

شرایط شرکت در مصاحبه دکتری پژوهشی وزارت بهداشت 99

داوطلبانی می توانند در مصاحبه دکتری پژوهشی شرکت کنند که دارای حداقل 2 مقاله اصیل پژوهشی چاپ شده و نمایه شده در نمایه های بین المللی Web of sciences یا PubMed به عنوان نویسنده اول یا مسئول باشند. (مقالات می بایست چاپ شده باشند و مستندات مربوط به ارسال و در دست بررسی بودن مقاله مورد قبول نخواهد بود)
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته/محل می بایست در بازه زمانی مربوط (18 لغایت 22 شهریور 99) نسبت به انتخاب رشته/محل و ارسال مدارک و سوابق آموزشی و پژوهشی خود از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اقدام نمایند.
در هر دانشگاه علوم پزشکی برای هر رشته فقط یک مصاحبه انجام می شود و پذیرش مربوط به انتخاب رشته در مراکز تحقیقات آن دانشگاه، با همان مصاحبه صورت می پذیرد.
مقالات بارگذاری شده، توسط معاونت تحقیقات و فناوری بررسی شده و در صورت تأیید، داوطلب به مصاحبه دعوت خواهد شد. (صرفا مجاز شدن به انتخاب رشته، در این مرحله به معنای حضور در بخش مصاحبه نیست و منوط به تأیید مقالات می باشد)
هر داوطلب بر اساس اولویت نمره کتبی، حداکثر به 3 مرکز تحقیقات در دانشگاه های علوم پزشکی که دارای ظرفیت باشد معرفی خواهد شد.
داوطلبان بایستی جهت بهره مند شدن از حداکثر امکان معرفی به مصاحبه، تمامی اولویت های قابل انتخاب در همه دانشگاه های علوم پزشکی را که در رشته داوطلب پذیرش دارند مشاهده نموده و طبق علاقه و سایر پارامترهای مدنظر خود انتخاب نمایند.
داوطلبان پس از معرفی به دانشگاه می توانند در مصاحبه واحدی که بر اساس رشته داوطلب برگزار می شود، شرکت نمایند.
مصاحبه حضوری به صورت ساختارمند (در سه بخش سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و بخش عملی و طرح واره) برگزار خواهد شد.
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته/محل، ضروری است سوابق آموزشی، پژوهشی و اطلاعات مورد نیاز را از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی sanjeshp.ir بارگذاری نموده تا از طریق دانشگاه های پذیرنده مورد ارزیابی قرار گیرد.

داوطلبان دوره پژوهشی نیازی به تهیه و ارسال کلیپ برای بخش مصاحبه ندارند و با توجه به حضوری بودن روند مصاحبه دکتری پژوهشی، داوطلبان ملزمند اصل مدارک و مستندات آموزشی، پژوهشی خود را جهت ارائه به مراکز تحقیقات مصاحبه کننده همراه داشته باشند. متقاضیان دکتری پژوهشی برای انجام مصاحبه می بایست به مراکز تحقیقات مجری دوره دکتری پژوهشی (سازمان ها، موسسات و دانشگاه های علوم پزشکی) مراجعه نمایند که بر اساس مندرجات دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 99 به شرح زیر خواهند بود:

 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ارومیه
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی البرز
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی اراک
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایران
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی ایلام
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی بابل
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی بقیه الله
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی بوشهر
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی بیرجند
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تبریز
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تربت حیدریه
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی جندی شاپور اهواز
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی رفسنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی زاهدان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی زنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی سبزوار
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید صدوقی یزد
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کاشان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کردستان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کرمان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کرمانشاه
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گلستان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی لرستان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی مازندران
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی مشهد (خراسان رضوی)
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی هرمزگان (بندرعباس)
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی قم
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گناباد
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی نیشابور
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی سمنان
 • دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد
 • سازمان انتقال خون ایران
 • انستیو پاستور ایران
 • دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 • پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی (مرکز تحقیقات سرطان پستان)
 • جمعیت مبارزه با دخانیات (مرکز تحقیقات کنترل دخانیات)
 • بیمارستان چشم پزشکی نور (خصوصی)

محل دقیق و زمان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت، توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور منتشر شده و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد؛ داوطلبان مقطع دکتری پژوهشی موظفند با در دست داشتن مدارک مصاحبه آزمون دکتری وزارت بهداشت سر جلسه حاضر شوند؛ پس از برگزاری جلسه مصاحبه در دانشگاه های مربوط به هر منطقه، نتایج آن در کمتر از یک ماه پس از تاریخ دعوت به مصاحبه در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. داوطلبان می توانند در صورت نیاز به هر گونه مشاوره تحصیلی دکتری، با مشاوره تلفنی مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

محل برگزار کننده مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 99

زمان و محل برگزاری مصاحبه آزمون دکتری وزارت بهداشت هر ساله در بازه زمانی مقرر پس از انتشار نتایج انتخاب رشته و توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور اعلام می شود. اما همان طور که ذکر شد، با توجه به شرایط سال جاری، مصاحبه دکتری تخصصی به صورت اینترنتی انجام خواهد گرفت؛ ولی با این وجود، مصاحبه پذیرش دکتری پژوهشی کماکان به صورت حضوری انجام می شود و زمان و محل دقیق مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 99، پس از اعلام نتایج انتخاب رشته و اعلام نتایج مصاحبه دکتری وزارت بهداشت، توسط سازمان مجری اعلام خواهد شد. از آن جایی که هنوز اطلاعات مربوط به محل اصلی مصاحبه در سال 99 انتشار نیافته است، لذا برای کسب اطلاعات حدودی، پیرامون مکان برگزاری مصاحبه دکتری پژوهشی، جدول مربوط به سال 98 را در پیوست قرار داده ایم تا اطلاعات لازم در رابطه با نشانی تحقیقات مجری دوره دکتری پژوهشی، حاصل گردد.

زمان و مکان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت - 9

زمان و مکان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت - 10

زمان و مکان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

به فاصله چند روز پس از زمان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت 99، اعلام نتایج مصاحبه انجام خواهد گرفت و به دنبال آن داوطلبان می توانند در دانشگاه علوم پزشکی مربوط ثبت نام نمایند.

ناگفته نماند که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، به منظور جذب هیات علمی در رشته های علوم پایه و بالینی دانشگاه ها، دانشکده های علوم پزشکی و موسسات آموزش عالی و پژوهشی وابسته، اقدام به استخدام داوطلبان واجد شرایط می نماید. بنابراین داوطلبان واجد شرایط جذب هیات علمی وزارت بهداشت، می توانند در سامانه جذب هیات علمی وزارت بهداشت نسبت به این امر اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه دکتری وزارت بهداشت در سال جاری به چه صورت انجام می شود؟

مصاحبه دکتری پژوهشی به صورت حضوری است، اما مصاحبه دکتری تخصصی به صورت مجازی و از طریق ارسال کلیپ انجام خواهد شد.

2- نمره مصاحبه دکتری وزارت بهداشت در سال 99، به چه صورت محاسبه خواهد شد؟

در دکتری پژوهشی 70 درصد به مصاحبه و در دکتری تخصصی 10 درصد نمره کل، به کلیپ ارسالی اختصاص خواهد یافت.

3- زمان دقیق مصاحبه دکتری پژوهشی در چه تاریخی خواهد بود؟

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت، زمان دقیق مصاحبه هر رشته، از طریق سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام ببخشید. اعمال سهمیه رزمندگان که پنج درصده چطور. در روند قبولی و. پذیرش دانشگاهی با ظرفیت یکی دو نفر و درکل نوزده نفر سنجیده میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. Avatar

  با سلام
  پارسال اکثر رشته ها مقالات مروری رو تو مصاحبه قبول نکردن اما برخی رشته ها مانند علوم سلولی کاربردی این مقالات رو قبول کردند. خواستم ببینم امسال هم برای این رشته مقالات مروری قبول هست یا نه…اگر اطلاعی دارین ممنون میشم جواب بدین. مچکرم

دریافت مشاوره