خانه معرفی رشته ها معرفی رشته های تحصیلی شاخه کاردانش 1401

معرفی رشته های تحصیلی شاخه کاردانش 1401

لیست رشته های تحصیلی شاخه کاردانش 1401
معرفی رشته های تحصیلی شاخه کاردانش 1401

دانش آموزان با انتخاب رشته مسیر تحصیلی و شغلی خود را در آینده تعیین می کنند. انتخاب رشته اصولی باید بر مبنای ضریب هوشی، نمرات تحصیلی، استعداد و نقاط ضعف و قوت دانش آموز انجام شود و هر چقدر میزان علاقه دانش آموز به رشته ای که انتخاب کرده است بیشتر باشد، سعی و تلاش او برای رسیدن به هدف افزایش می یابد. بنابراین باید رشته ای را انتخاب کرد که مطابق با علاقه مندی ها و توانایی های دانش آموز باشد.

دانش آموزان پایه نهم برای ورود به پایه دهم باید از میان 6 رشته اصلی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، فنی و حرفه ای، کاردانش و معارف اسلامی یکی را برای تحصیل در مقاطع بالاتر انتخاب کنند. دروس رشته های نظری بیشتر به صورت تئوری ارائه می شوند و تعداد کمی از دروس به صورت عملی می باشند و این رشته ها برای دانش آموزانی که علاقه مند به کارهای عملی هستند، مناسب نیستند و رشته های شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای برای دانش آموزان علاقه مند به کارهای عملی، مناسب تر است.

رشته کاردانش شامل 3 گرایش اصلی و بیش از 150 زیر شاخه می باشد.

معرفی رشته های تحصیلی شاخه کاردانش 1401

رشته کاردانش با هدف آموختن فنون و مهارت های مورد نیاز جامعه به افراد و هدایت و پرورش استعدادهای دانش آموزان ایجاد شده است. رشته کاردانش شامل 3 زیر شاخه اصلی صنعت، خدمات و کشاورزی و هنر می باشد که بر اساس آخرین اخبار، چند رشته جدید به ترتیب موارد ذیل نیز به رشته های این 3 زیر شاخه اضافه شده است.

 • محیط بانی 
 • حمل و نقل ریلی 
 • خدمات فروشگاهی 
 • بهداشت عشایر و روستا 
 • بازیافت مواد 
 • انرژی

همچنین علاوه بر رشته های مذکور، شاخه کاردانش بیش از 150 زیر شاخه را شامل می شود. ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که تمام این رشته ها در یک هنرستان کاردانش ارائه نمی شوند و در واقع هیچ هنرستانی تمام رشته ها را به صورت یک جا ارائه نمی دهد که اسامی آن ها را در جداول زیر می توانید مشاهده نمایید.

رشته های شاخه کاردانش
شاخه صنعت
برق ساختمان، الکترونیک صنعتی،برق صنعتی، مکانیک صنایع، نساجی عمومی، کارهای عمومی ساختمان، کارهای فلزی ساختمان، تزئینات داخلی ساختمان، نقشه کشی ساختمان، ماشین های الکتریکی، تراشکاری، تاسیسات حرارتی و برودتی، تاسیسات بهداشتی ساختمان، نصب و سرویس آسانسور، تعمیر موتورهای دیزل دریایی، سنگ کاری و کاشی کاری، معماری آینه کاری، ریخته گری، آبکاری فلزات، برنامه نویسی پایگاه داده، تصویرسازی دیجیتالی، عیب یابی سیستم های رایانه ای، تولید و توسعه دهنده پایگاه های اینترنتی، تولید کننده چند رسانه ای، برنامه نویسی بازی های رایانه ای،اتوماسیون صنعتی،تعمیر ابزار دقیق، تابلوسازی برق صنعتی، تعمیر لوازم خانگی برقی، تعمیر تلفن های رومیزی و همراه، سیستم های صوتی و تصویری، طراحی و توسعه صفحات وب، فرزکاری CNC، ساخت مصنوعات فلزی، روکش کاری چوبی، مبل سازی مدرن، پلاستیک کار،تعمیر و نصب ماشین ابزار، تاسیسات حرارت مرکزی، ماشین ابزار، ناظر فنی چاپ، چاپ افست، مدلسازی، مبل سازی کلاسیک، تعمیر خودروهای تجاری، تزئینات داخلی چوبی، خدمات پس از فروش خودروهای سبک، جوشکاری گاز محافظ، اپراتور CNC چوب، بازسازی مبلمان، تاسیسات گازرسی ساختمان، تراشکاری CNC، تعمیر موتور خودرو، کابینت سازی چوبی، قالب سازی فلزی، نقشه کشی صنعتی به کمک رایانه، مکانیک تراکتور، تاسیسات سرمایشی، تاسیسات مستقل ساختمان های مسکونی، تاسیسات بهداشتی ساختمان، تاسیسات گازرسانی ساختمان، تاسیسات گرمایشی
شاخه کشاورزی و خدمات
امور اداری، حسابداری مالی، هتلداری، ایمنی و آتش نشانی، مددیاری سالمندان، مددیاری افراد با نیروهای ویژه، تولید نهال و جنگل کاری، زراعت غلات و حبوبات، پرورش قارچ خوراکی، پرورش میوه های هسته دار، کشت و کار مکانیزه، پرورش پرندگان زینتی، تعمیر ماشین های ثابت کشاورزی، تعمیر موتورهای سبک کشاورزی، ایجاد و نگهداری فضای سبز، پرورش صنعتی دام های سنگین، تکثیر ماهیان گرم آبی، پرورش صنعتی دام های سبک، پرورش درختان گرمسیری، پرورش ماهیان گرم آبی، پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم، پرورش و نگهداری اسب، پرورش میگو، پرورش ماکیان، تکثیر و پرورش ماهیان سرد آبی، راهنمای گردشگری، بورس و اوراق بهادار، دریانوردی صیادی، زراعت گیاهان علوفه ای و غده ای، مرغداری صنعتی، کشت گیاهان دارویی و زعفران، پرورش گیاهان جالیزی و سبزی، تولید نهال و جنگل کاری، پرورش گل و گیاه آپارتمانی، پرورش میوه های دانه دار و دانه ریز، پرورش میوه های هسته دار، تولید صنعتی فرآورده های لبنی، تولید فرآورده های گوشتی، فرآوری آبزیان و تولید کنسرو
شاخه هنر
عکاسی، معماری داخلی، سفالگری، تصویر برداری، چهره سازی، نگارگری، منبت کاری، نقاشی ایرانی، نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی، آواز ایرانی، آواز جهانی، خیاطی لباس زنانه، دستیاری طراحی لباس، هنر آیینه کاری، مدیریت آشپزی و قنادی، خیاطی لباس شب و عروس، طراحی طلا و جواهر، خیاطی مردانه دوز، عکاسی دیجیتال، دوخت لباس های محلی، ساز سازی (سنتور و سه تار)، ساز سازی (سه تار و ساز ضربی)، طلا و جواهر سازی، قلم زنی روی فلز، صحافی و جلد سازی، هنر معرق کاری، چاپ باتیک و سیلک اسکرین، چاپ باتیک و قلم کار، چاپ دستی، کاغذ سازی، سراجی کفش، هنر فرش، گرافیک رایانه ای، تصویرسازی و جلوه های رایانه ای، دستیاری تهیه لباس های نمایشی، صفحه آرایی، معرفی کاشی، خاتم کاری، خاتم سازی، تراش و تزئین شیشه و کریستال، تراش سنگ های قیمتی، کاشی سازی هفت رنگ، سفال و لعاب، طراحی و نقاشی فرش، طراحی بسته بندی

همان طور که مشاهده می کنید، تنوع رشته های این شاخه، کار را برای دانش آموزان راحت تر کرده است و دانش آموزان بر اساس علاقه مندی خود می توانند یکی از این رشته ها را برای تحصیل انتخاب کنند.

3 تفاوت رشته فنی و حرفه ای و رشته های کاردانش 1401

 • در رشته کاردانش تقریبا اکثر دروس به صورت عملی می باشند و بیشتر وقت هنرجویان در کارگاه ها و آزمایشگاه ها گذرانده می شود ولی در رشته فنی و حرفه ای تعدادی از دروس به صورت تئوری نیز ارائه می شوند. بنابراین برای دانش آموزانی که علاقه ای به مباحث تئوری ندارند، رشته کاردانش مناسب تر هستند.
 • شاخه کاردانش به دلیل آن که دروس عملی بیشتری دارد، تعداد رشته های بیشتری را نیز شامل می شود به طوری که در این شاخه بیش از 150 رشته ارائه می گردد. در حالی که در رشته فنی و حرفه ای حدود 40 زیر رشته موجود می باشد.
 • در رشته کاردانش، دانش آموزان به صورت عملی مهارتی را می آموزند و پس از اخذ مدرک دیپلم می توانند مسئولیت شغلی را بر عهده بگیرند، اما در رشته فنی و حرفه ای دانش آموزان پس از گرفتن دیپلم و در پایان دوره کاردانی به عنوان تکنسین وارد بازار کار می شوند.

ادامه تحصیل در رشته های تحصیلی کاردانش 1401

دارندگان مدرک دیپلم شاخه کاردانش همانند دانش آموزانی که در رشته های تحصیلی فنی حرفه ای 1401 تحصیل کرده اند، راه مشابهی را جهت ادامه تحصیل در پیش دارند. بنابراین این دست از دانش آموختگان می توانند به هر یک از روش های زیر تحصیلات خود را در مقاطع دانشگاهی ادامه دهند.

 • شرکت در آزمون دوره کاردانی پیوسته پس از اخذ مدرک دیپلم در شاخه کاردانش
 • تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه های فنی و حرفه ای، علمی کاربردی، غیرانتفاعی و یا آزاد (تحصیل در هر یک از رشته های بدون کنکور مستلزم متناسب بودن رشته انتخابی با مدرک دیپلم کاردانش داوطلبان می باشد.)
 • شرکت در کنکور سراسری 1401 هر یک از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی و اخذ مدرک مربوطه برای فارغ التحصیلان نظام قدیم و داشتن مدرک دیپلم برای دانش آموختگان نظام جدید

لازم به ذکر است که داوطلبان نظام قدیم تنها با ارائه مدرک کاردانی و یا مدرک پیش دانشگاهی امکان ثبت نام کنکور سراسری را خواهند داشت اما متقاضیان دارای دیپلم نظام جدید، منعی برای شرکت در کنکور ندارند. شما همراهان گرامی می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته نهم به دهم 1401 با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1- رشته های کاردانش 1401 شامل چه زیرشاخه هایی می باشند؟

تمامی رشته های تحصیلی کاردانش در سه زیرشاخه کشاورزی و خدمات، هنر و صنعت ارائه می شوند.

2- تفات رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای در چیست؟

تعداد رشته های ارائه شده و همچنین عملی بودن اکثر دروس شاخه کاردانش نسبت به رشته های فنی و حرفه ای از جمله تفاوت های آن ها می باشند.

3- آیا رشته های جدیدی به شاخه کاردانش اضافه شده است؟

بله، مطابق با آخرین اطلاعیه، رشته های محیط بانی، حمل و نقل ریلی، خدمات فروشگاهی، بهداشت عشایر و روستا، بازیافت مواد و انرژی به شاخه کاردانش اضافه شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۷ نظر

 1. سلام من باتوجه به معدل دیپلم انسانیم که۱۹.۱۵بوده برای رشته کاردانی ناپیوسته قلم زنی انتخاب رشته کردم و میخواستم ببینم با توجه به این که پذیرش این رشته صرفا براساس معدل دیپلمه شانس قبول من برای دانشگاه ولیعصر تهران چقدره?

 2. سلام ببخشید میخواستم بدونم بازیگرى در رشته ى کاردانش است یا فنى وحرفه اى

 3. سلام من معدلم تو این سال شده۱۸ ولی نمیشه برم رشته های ریاضی یا تجربی می خواستم بدونم نزدیک ترین رشته ها به این دو درس چیه که هم دانشگاه ها یکی باشن یا بشه بعدا وارد رشته های نظری بشم

 4. دمتون گرم عالی بود :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 5. سلام من معدل هر سه سالم بالای نوزده و نیم هستش و هم از تجربی خوشم میاد هم ریاضی هم هنر حالا موندم کدومو برم اولویتم با تجربیه ولی برای اینکه پذیرشش کمه میترسم قبول نشم و الکی وقت بگذرونم ولی علوم و ریاضیم بیست بوده همیشه به نظرتون با این اوضاع کشور کدوم رشته برم ک پول توش باشه

 6. کلاس هایی که درباره گافیشاپ گردانی و قهوه باشه باید وارد کوم رشته شد با تشکر

  • با سلام
   رشته هایی با عنوان کافی شاپ گردانی در دبیرستان های کاردانش و یا فنی حرفه ای ارائه نمیگردد و رشته های مرتبط با این عنوان رشته هتلداری می باشد که می توانید در صورت علاقه ثبت نام نمایید.

دریافت مشاوره پیج کنکور