تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

فرصت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400
مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

چند سالی است که آزمون ورودی دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد با هم ادغام شده اند و داوطلبانی که متقاضی ورود به رشته های با آزمون این دانشگاه ها هستند، می بایست در کنکور سراسری شرکت نمایند. این آزمون در سال 99 در روزهای 29 مرداد تا 1 شهریور ماه برگزار شد، اعلام نتایج کنکور سراسری نیز حدود یک ماه پس از آزمون، یعنی در تاریخ 30 شهریور ماه 99 منتشر شد و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند نسبت به انتخاب رشته های مورد علاقه خود اقدام نمایند.

پس از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه داوطلبان، انتخاب رشته دانشگاه های سراسری آغاز می شود. برخلاف کنکور این دانشگاه ها که در قالب یک آزمون برگزار می شود، انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت جداگانه از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری صورت می گیرد و دفترچه آن نیز معمولا پس از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری منتشر می شود.

زمان انتخاب رشته داوطلبان معمولا تمدید می گردد اما به داوطلبان توصیه می کنیم که انتخاب رشته خود را با دقت کامل و در روزهای ابتدایی مهلت انتخاب رشته انجام دهند تا در پایان زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد به مشکل برنخورند.

مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد از تاریخ 4 مهر لغایت 11 مهر ماه 99 توسط سازمان سنجش، آموزش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد تعیین شده است.

مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

پس از برگزاری آزمون سراسری و اعلام نتایج اولیه آن، داوطلبان می بایست با توجه به این موضوع که در کدام دوره و دانشگاه هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند و همچنین با توجه به شانس قبولی خود، نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

بسیاری از داوطلبان جهت افزایش شانس قبولی خود در دانشگاه های مختلف، معمولا علاقه مند اند که در هر دو انتخاب رشته دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری شرکت نمایند، به همین دلیل برای انتخاب رشته این دو دانشگاه زمان های جداگانه ای در نظر گرفته می شود تا داوطلبان بتوانند بدون استرس و با آرامش کامل انتخاب رشته خود را انجام دهند.

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد از روز جمعه 4 مهر لغایت 11 مهر ماه 99 می باشد و داوطلبان می بایست پس از دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99، با در نظر گرفتن علاقه و شانس قبولی خود نسبت به انتخاب کد رشته های مورد نظرشان اقدام کنند. مهلتی که جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد در نظر گرفته می شود، حدودا یک هفته است، البته این بازه زمانی جهت انتخاب رشته افرادی که در مهلت مقرر موفق به ثبت انتخاب های خود نشده اند، معمولا تمدید می گردد و مطابق آخرین اطلاعیه دانشگاه آزاد، زمان در نظر گرفته شده برای انتخاب رشته، تا روز چهارشنبه 16 مهر ماه 99 تمدید شد.

در این بازه زمانی چند روزه به داوطلبان این فرصت داده شده تا با مراجعه به سایت رسمی سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir، نسبت به انجام یا ویرایش انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

شایان ذکر است، مراحل کنکور سراسری و آزاد از زمان ثبت نام تا دریافت نتایج اولیه مشترک و به صورت همزمان انجام گرفته است اما انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری به صورت تفکیک شده و مجزا انجام می پذیرد. لازم به ذکر است که دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نیز جداگانه بر روی سایت مربوطه قرار می گیرد.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد، می بایست، در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org انجام داده شود و دیگر این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد وارد نخواهد شد.

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

همانطور که گفته شد انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از انتخاب رشته سایر دانشگاه ها مجزا است و مراحل انتخاب رشته، به صورت اینترنتی از طریق سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد انجام می شود و مراحلی که جهت انجام انتخاب رشته خود می بایست انجام دهید مطابق زیر خواهد بود.

 • به سامانه اینترنتی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir وارد شوید و روی لینک فعال “سامانه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1399” کلیک کنید.مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد
 • در این مرحله می بایست ابتدا دفترچه راهنمای انتخاب رشته را از قسمت چپ صفحه دانلود نمایید و پس از مطالعه دفترچه و انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل مرتبط با گروه آزمایشی خود، مجدد وارد این سایت شوید و در کادر های نشان داده شده روی تصویر، “کد دسترسی 7 رقمی مندرج در کارنامه اولیه” و “کد ملی” خود را وارد نمایید و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد
 • در این صفحه، اطلاعات فردی شما در قسمت بالای صفحه نشان داده خواهد شد و می بایست برای انجام فرآیند انتخاب رشته خود در سامانه، روی گزینه “پرداخت” کلیک نموده تا مبلغ قابل پرداخت که 51 هزار تومان می باشد، واریز نمایید.
  مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد
 • پس از مرحله پرداخت هزینه، می بایست به تکمیل فرم انتخاب رشته خود بپردازید و آن ها را مطابق با اولویت هایی که در نظر دارید، چینش کنید و در آخر گزینه “ثبت نهایی” را بفشارید. لازم به ذکر است اگر تمایل به ویرایش انتخاب های خود را دارید می توانید به جابه جایی، حذف و یا اضافه کد رشته های انتخابی خود اقدام نمایید.
 • پس از ثبت کد رشته ها، لازم است تا از فرم انتخاب رشته و کد پیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه نمایید و آن را تا زمان پذیرش در دانشگاه، نزد خود حفظ کنید.

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

تعداد انتخاب های شما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه سراسری محدودتر است، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای داشتن یک انتخاب رشته هوشمندانه به کار ببرید تا شانس پذیرش شما بیشتر باشد. در زمان انتخاب رشته باید فاکتورهای زیادی مانند رتبه و ترازی که کسب کرده اید، شرایط خانوادگی، شهریه و هزینه تحصیل و از همه مهم تر شانس قبولی خود در کد رشته محل های مختلف را در نظر بگیرید و سپس نسبت به انتخاب و اولویت بندی رشته محل های مختلف اقدام کنید.

نحوه چیدمان کد رشته ها در فرم انتخاب رشته نیز بسیار مهم است و باید فرم انتخاب رشته به گونه ای تکمیل شود که علاوه بر توجه به علاقه داوطلب، هر چقدر به قسمت پایین تر فرم نزدیک می شویم، شانس قبولی داوطلب افزایش یابد. شما می توانید در صورت تمایل به داشتن انتخاب رشته ای بهتر و راهنمایی های مورد نظر در این زمینه، با کارشناسان مجرب مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

بعد از انجام این مراحل کد رشته ها را به صورت دقیق و درست یادداشت کرده و سپس در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir به ثبت برسانید.

پس از این که انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد توسط داوطلبان انجام شد، پس از گذشت چند هفته، زمان اعلام نتایج نهایی کنکور دانشگاه آزاد فرا می رسد که در این مرحله پذیرش نهایی متقاضیان در رشته و دانشگاه آزاد انتخاب شده، معین می شود و داوطلبان می بایست در تاریخی که توسط دانشگاه پذیرنده مشخص می شود، به محل دانشکده مراجعه نموده و مراحل ثبت نام خود را طی نمایند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره تحصیلی دانشگاهی، روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 چه زمانی آغاز می گردد؟

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99، در بازه زمانی 4 مهر تا 11 مهر ماه 99 در نظر گرفته شده است.

2- آیا امکان تمدید مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 وجود دارد؟

بله، به احتمال زیاد مهلت کوتاهی برای داوطلبان جا مانده از انتخاب رشته دانشگاه های آزاد در نظر گرفته شود.

3- در لیست انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد داوطلبان دارای چند حق انتخاب می باشند؟

این تعداد برای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد نسبتا از دانشگاه سراسری محدود تر می باشد و داوطلبان مجاز به انتخاب 100 کد رشته هستند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ نظر

 1. Avatar

  سلام متاسفانه نتونستم تو این بازه زمانی انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنم تمدید نمیکنن مهلت رو؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در حال حاضر لینک انتخاب رشته دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته پذیرش بر اساس آزمون سراسری همچنان روی سایت قرار دارد.

 2. Avatar

  سلام تا ساعت چند روز جمعه ۱۱ مهر وقت داریم برای انتخواب رشته لطفا جواب بدین؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، تا ساعت ۲۴ روز جمعه ۱۱ مهر ماه برای انتخاب رشته آزاد با آزمون مهلت ثبت نام دارید.

 3. Avatar

  سلام
  ایا داوطلبان رشته تجربی میتوانند ز کدرشتهای گروه انسانی در دانشگاه ازاد انتخاب کنند؟؟؟

  • ایران مشاوره

   باسلام، با استناد به دفترچه ی انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۹، فقط مجاز به انتخاب رشته ی امتحانی خود می باشید، لازم به ذکر است در صورت تمایل به رشته های گروه انسانی می توانید برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور اقدام نمایید.

 4. Avatar

  با سلام میخواستم بدونم میتوانم هم در انتخاب رشته دانشگاه آزاد با سوابق تحصیلی و هم انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کنکور شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید هر دو انتخاب را داشته باشید و محدودیتی در این خصوص ندارید.

 5. Avatar

  سلام شهریه مامایی,هوشبری,اتاق عمل برای دامشگاه ازاد چنده؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شهریه ی دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته رشته های پیراپزشکی حدودا ۴/۰۰۰/۰۰۰ الی ۵/۵۰۰/۰۰۰ تومان می باشد.

 6. Avatar

  با سلام
  این کسایی ک تازه انتخاب رشته کردند کی ترم شروع میشه واسشون ؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام. طبق اطلاعیه های موجود، زمان احتمالی شروع کلاس ها برای ورودیان جدید از اول آبان ماه می باشد.

 7. Avatar

  با سلام‌
  من میخواستم پشت کنکور بمونم ولی الان میبینم که اصلا نمیتونم و رتبم هم زیاد خوب نیس میخواستم ببینم میشه
  ورودی بهمن باشم البته انتخاب رشته یا هر چیز دیگه ای نکردم یعنی میخوام بدونم تمدید میشه یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام .
   با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش برای دانشگاه های مختلف در ترم بهمن ماه بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش انجام خواهد شد و زمانی که دفترچه ها منتشر شد می توانید برای انتخاب رشته و ثبت نام اقدام کنید.

 8. Avatar

  مهلت انتخاب رشته دانشگاه ازاد تمدید میشه ؟

 9. Avatar

  سلام چرا سیستم دانشگاه ازاد امروز هنگه من نمیتونم انتخاب رشتمو وارد سیستم کنم باید چکار کنم؟تا جاییم که میدونم امروز اخرین وقتشه

 10. Avatar

  با سلام من مشکلی برایم در انتخاب رشته آزاد پیش آمده و انتخاب هایم تایید نهایی نمی شوند و در این مرحله فقط eror می دهد. می خواستم ببینم آیا مهلت انتخاب رشته آزاد تمدید می شود یا خیر؟

 11. Avatar

  سلام خسته نباشید مهلت انتخاب رشته دانشگاه ازاد که دفترچه اش امروز منتشر شد تا چه زمانی است؟

 12. Avatar

  سلام. وقتتون بخیر. من کنکور تجربی ۹۸ شرکت کردم و دارای سهمیه ۵ درصد ایثارگر هستم. میخوام بدونم که اگر در انتخاب رشته پردیس رو انتخاب کنم و قبول بشم اما ثبت نام نکنم آیا سهمیه ام برای کنکور ۹۹ (سراسری و آزاد) قابل استفاده است؟ همین طور اگر دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنم و قبول بشم اما ثبت نام نکنم آیا سهمیه ام برای کنکور ۹۹ ( سراسری و آزاد) قابل استفاده است؟ با تشکر.

 13. Avatar

  سلام میخواستم بپرسم میکروبیولوژی برای ازاد تا چه‌ رتبه ای قبول میکنن؟

 14. Avatar

  سلام…خسته نباشید .الان میتونیم دانشگاه ازاد (رشته های بدون کنکور مثل ادبیات انگلیسی یا مترجمی)ثبت نام کنیم ؟

 15. Avatar

  سلام
  مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸ تا چه تاریخی است؟

 16. Avatar

  سلام من سال دوازدهم رشته تربیت بدنی هستم میخواستم بدونم میتونم برای سال ۹۸ دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنم یا نه؟آخه میگن کسایی که رشتشون فنی با شرط معدل وارد دانشکده فنی حرفه ای میشن…معدل سه سال رو میخوان یا فقط سال دوازدهم؟اگه راهنماییم کنین که چطور میتونم وارد دانشگاه فرهنگیان بشم ممنون میشم.

  • Avatar

   با سلام در سال ۹۷ شرایط پذیرش فقط از بین فارغ التحصیلان نظری بود . با توجه به این موضوع شانس ثبت نام دانش اموزان فنی در این دانشگاه پایین میباشد .

 17. Avatar

  باسلام آیا امسال امکان استفاده از سهمیه بسیجی فعال برای انتخاب رشته آزاد وجود دارد؟

دریافت مشاوره پیج کنکور