تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

فرصت و نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400
مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

چند سالی است که آزمون ورودی دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد با هم ادغام شده اند و داوطلبانی که متقاضی ورود به رشته های با آزمون این دانشگاه ها هستند، می بایست در کنکور سراسری شرکت نمایند. اعلام نتایج کنکور سراسری حدود یک ماه پس از برگزاری آزمون، منتشر می گردد و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می توانند نسبت به انتخاب کد رشته های مورد علاقه خود اقدام نمایند.

پس از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه داوطلبان، انتخاب رشته دانشگاه های سراسری آغاز می گردد. برخلاف کنکور این دانشگاه ها که در قالب یک آزمون برگزار می شود، انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت جداگانه از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری صورت می گیرد و دفترچه آن نیز معمولا بعد از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری منتشر می شود. زمان انتخاب رشته داوطلبان معمولا تمدید می گردد اما به متقاضیان توصیه می کنیم که انتخاب رشته خود را با دقت کامل و در روزهای ابتدایی مهلت انتخاب رشته انجام دهند تا در پایان زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد به مشکل برنخورند.

فرآبند انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه صورت می گیرد.

مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

پس از برگزاری آزمون سراسری و اعلام نتایج اولیه آن، داوطلبان می بایست با توجه به این موضوع که در کدام دوره و دانشگاه هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند، نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. بسیاری از داوطلبان جهت افزایش شانس قبولی خود در دانشگاه های مختلف، معمولا علاقه مند هستند که در هر دو فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری شرکت نمایند، به همین دلیل برای انتخاب رشته این دو دانشگاه زمان های جداگانه ای در نظر گرفته می شود تا متقاضیان بتوانند بدون استرس و با آرامش کامل انتخاب رشته خود را انجام دهند.

داوطلبان می بایست پس از دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400، با در نظر گرفتن علاقه و شانس قبولی خود نسبت به انتخاب کد رشته های مورد نظرشان اقدام کنند. مهلتی که جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد در نظر گرفته می شود، حدودا یک هفته است، البته این بازه زمانی جهت انتخاب رشته افرادی که در مهلت مقرر موفق به ثبت انتخاب های خود نشده اند، معمولا تمدید می گردد.

شایان ذکر است که در حال حاضر تاریخ دقیق آغاز این فرآیند برای سال 1400 مشخص نمی باشد اما در صورت اعلام، جزئیات لازم از طریق کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره و همچنین این مقاله در اسرع وقت اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین فراموش نکنید که دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نیز به صورت جداگانه بر روی سایت مربوطه قرار می گیرد.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمد، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد از طریق سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org به انجام رسید، در نتیجه پیش بینی می شود که برای سال 1400 نیز همین روند ادامه داشته باشد. 

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

همانطور که گفته شد انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از انتخاب رشته سایر دانشگاه ها مجزا است و مراحل آن به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد مطابق با مراحل تصویری زیر انجام می شود.

 • به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org وارد شوید و روی لینک فعال “سامانه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400” کلیک کنید.مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد
 • در این مرحله می بایست ابتدا دفترچه راهنمای انتخاب رشته را از قسمت چپ صفحه دانلود نمایید و پس از مطالعه آن و انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل مرتبط با گروه آزمایشی خود، مجدد وارد سایت شوید. سپس در کادر های نشان داده شده روی تصویر، “کد دسترسی 7 رقمی مندرج در کارنامه اولیه” و “کد ملی” خود را وارد نموده و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد
 • در این صفحه، اطلاعات فردی شما در قسمت بالای صفحه نشان داده خواهد شد و می بایست برای انجام فرآیند انتخاب رشته خود در سامانه، روی گزینه “پرداخت” کلیک نموده تا مبلغ لازم را واریز نمایید.
  مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

پس از مرحله پرداخت هزینه، می بایست به تکمیل فرم انتخاب رشته خود بپردازید، آن ها را مطابق با اولویت هایی که در نظر دارید چینش کنید و در آخر گزینه “ثبت نهایی” را بفشارید. لازم به ذکر است اگر تمایل به ویرایش انتخاب های خود را دارید، می توانید به جابه جایی، حذف و یا اضافه کد رشته های انتخابی خود نیز اقدام نمایید.پس از درج کد رشته ها، لازم است تا از فرم انتخاب رشته و کد پیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه نمایید و آن را تا زمان پذیرش در دانشگاه، نزد خود حفظ کنید.

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400

تعداد انتخاب های شما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه سراسری محدودتر است، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای داشتن یک انتخاب رشته هوشمندانه به کار ببرید تا شانس پذیرش شما بیشتر باشد. در زمان انتخاب رشته باید فاکتورهای زیادی مانند رتبه و ترازی که کسب کرده اید، شرایط خانوادگی، شهریه و هزینه تحصیل و از همه مهم تر شانس قبولی خود در کد رشته محل های مختلف را در نظر بگیرید و سپس نسبت به انتخاب و اولویت بندی رشته محل های مختلف اقدام کنید.

نحوه چیدمان کد رشته ها در فرم انتخاب رشته نیز بسیار مهم است و باید فرم انتخاب رشته به گونه ای تکمیل شود که علاوه بر توجه به علاقه داوطلب، هر چقدر به قسمت پایین تر فرم نزدیک می شویم، شانس قبولی داوطلب افزایش یابد. شما می توانید در صورت تمایل به داشتن انتخاب رشته ای بهتر و راهنمایی های مورد نظر در این زمینه، با کارشناسان مجرب مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

بعد از انجام این مراحل کد رشته ها را به صورت دقیق و درست یادداشت کرده و سپس در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org به ثبت برسانید. پس از این که انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد توسط داوطلبان انجام شد، پس از گذشت چند هفته زمان اعلام نتایج نهایی کنکور دانشگاه آزاد فرا می رسد که در این مرحله پذیرش نهایی متقاضیان در رشته و دانشگاه آزاد انتخاب شده، معین می شود و افراد می بایست در تاریخی که توسط دانشگاه پذیرنده مشخص می شود، به محل دانشکده مراجعه نموده و مراحل ثبت نام خود را طی نمایند.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 چه زمانی آغاز می گردد؟

متاسفانه هنوز تاریخ دقیقی از آغاز این فرآیند برای سال 1400 منتشر نشده است.

2- آیا امکان تمدید مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 وجود دارد؟

بله، به احتمال زیاد مهلت کوتاهی برای داوطلبان جا مانده از انتخاب رشته دانشگاه های آزاد در نظر گرفته شود.

3- در لیست انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 داوطلبان دارای چند حق انتخاب می باشند؟

این تعداد برای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد نسبتا از دانشگاه سراسری محدود تر می باشد و داوطلبان مجاز به انتخاب 100 کد رشته هستند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ نظر

 1. سلام متاسفانه نتونستم تو این بازه زمانی انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنم تمدید نمیکنن مهلت رو؟؟

  • با سلام و درود. در حال حاضر لینک انتخاب رشته دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته پذیرش بر اساس آزمون سراسری همچنان روی سایت قرار دارد.

 2. سلام تا ساعت چند روز جمعه ۱۱ مهر وقت داریم برای انتخواب رشته لطفا جواب بدین؟

 3. سلام
  ایا داوطلبان رشته تجربی میتوانند ز کدرشتهای گروه انسانی در دانشگاه ازاد انتخاب کنند؟؟؟

  • باسلام، با استناد به دفترچه ی انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۹، فقط مجاز به انتخاب رشته ی امتحانی خود می باشید، لازم به ذکر است در صورت تمایل به رشته های گروه انسانی می توانید برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور اقدام نمایید.

 4. با سلام میخواستم بدونم میتوانم هم در انتخاب رشته دانشگاه آزاد با سوابق تحصیلی و هم انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کنکور شرکت کنم؟

 5. سلام شهریه مامایی,هوشبری,اتاق عمل برای دامشگاه ازاد چنده؟؟

  • با سلام، شهریه ی دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته رشته های پیراپزشکی حدودا ۴/۰۰۰/۰۰۰ الی ۵/۵۰۰/۰۰۰ تومان می باشد.

 6. با سلام
  این کسایی ک تازه انتخاب رشته کردند کی ترم شروع میشه واسشون ؟!

 7. با سلام‌
  من میخواستم پشت کنکور بمونم ولی الان میبینم که اصلا نمیتونم و رتبم هم زیاد خوب نیس میخواستم ببینم میشه
  ورودی بهمن باشم البته انتخاب رشته یا هر چیز دیگه ای نکردم یعنی میخوام بدونم تمدید میشه یا نه

  • با سلام .
   با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش برای دانشگاه های مختلف در ترم بهمن ماه بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش انجام خواهد شد و زمانی که دفترچه ها منتشر شد می توانید برای انتخاب رشته و ثبت نام اقدام کنید.

 8. مهلت انتخاب رشته دانشگاه ازاد تمدید میشه ؟

 9. سلام چرا سیستم دانشگاه ازاد امروز هنگه من نمیتونم انتخاب رشتمو وارد سیستم کنم باید چکار کنم؟تا جاییم که میدونم امروز اخرین وقتشه

 10. با سلام من مشکلی برایم در انتخاب رشته آزاد پیش آمده و انتخاب هایم تایید نهایی نمی شوند و در این مرحله فقط eror می دهد. می خواستم ببینم آیا مهلت انتخاب رشته آزاد تمدید می شود یا خیر؟

 11. سلام خسته نباشید مهلت انتخاب رشته دانشگاه ازاد که دفترچه اش امروز منتشر شد تا چه زمانی است؟

 12. سلام. وقتتون بخیر. من کنکور تجربی ۹۸ شرکت کردم و دارای سهمیه ۵ درصد ایثارگر هستم. میخوام بدونم که اگر در انتخاب رشته پردیس رو انتخاب کنم و قبول بشم اما ثبت نام نکنم آیا سهمیه ام برای کنکور ۹۹ (سراسری و آزاد) قابل استفاده است؟ همین طور اگر دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنم و قبول بشم اما ثبت نام نکنم آیا سهمیه ام برای کنکور ۹۹ ( سراسری و آزاد) قابل استفاده است؟ با تشکر.

 13. سلام میخواستم بپرسم میکروبیولوژی برای ازاد تا چه‌ رتبه ای قبول میکنن؟

 14. سلام…خسته نباشید .الان میتونیم دانشگاه ازاد (رشته های بدون کنکور مثل ادبیات انگلیسی یا مترجمی)ثبت نام کنیم ؟

 15. سلام
  مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸ تا چه تاریخی است؟

 16. سلام من سال دوازدهم رشته تربیت بدنی هستم میخواستم بدونم میتونم برای سال ۹۸ دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنم یا نه؟آخه میگن کسایی که رشتشون فنی با شرط معدل وارد دانشکده فنی حرفه ای میشن…معدل سه سال رو میخوان یا فقط سال دوازدهم؟اگه راهنماییم کنین که چطور میتونم وارد دانشگاه فرهنگیان بشم ممنون میشم.

  • با سلام در سال ۹۷ شرایط پذیرش فقط از بین فارغ التحصیلان نظری بود . با توجه به این موضوع شانس ثبت نام دانش اموزان فنی در این دانشگاه پایین میباشد .

 17. باسلام آیا امسال امکان استفاده از سهمیه بسیجی فعال برای انتخاب رشته آزاد وجود دارد؟

دریافت مشاوره