خانه دانشگاه آزاد مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

فرصت و نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402
مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، آن دسته از داوطلبان که مجاز شناخته شده اند، باید نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. شایان توجه است، برخلاف کنکور این دانشگاه ها که در قالب یک آزمون برگزار می شود، انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت جداگانه از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و در مهلتی معین صورت می گیرد و دفترچه آن نیز معمولا پس از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری منتشر می شود.

لازم به ذکر است، تاریخ انتخاب رشته داوطلبان معمولا تمدید می گردد اما توصیه می شود که افراد فرآیند مذکور را به دقت و در همان روزهای ابتدایی مهلت در نظر گرفته شده به انجام برسانند تا با پایان یافتن زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد با مشکل مواجه نشوند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت مستقل و از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی به نشانی Azmoon.org انجام می شود.

مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

بسیاری از داوطلبان جهت افزایش شانس قبولی خود در دانشگاه های مختلف، معمولا علاقه مندند که در هر دو انتخاب رشته دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری شرکت نمایند، به همین دلیل برای انتخاب رشته این دو دانشگاه زمان های جداگانه ای در نظر گرفته می شود تا متقاضیان بتوانند بدون استرس و با آرامش کامل انتخاب رشته خود را انجام دهند.

داوطلبان می بایست پس از دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402، با در نظر گرفتن علاقه و شانس قبولی خود نسبت به انتخاب کد رشته های مورد نظرشان اقدام کنند.

با اینکه کنکور دانشگاه آزاد هم به طور یکسان با دانشگاه های سراسری طی دو نوبت انجام می شود، اما طبق آخرین اخبار منتشره شده، فرآیند انتخاب رشته تنها یک مرتبه و پس از برگزاری کنکور تیر و در مرداد ماه 1402 انجام خواهد شد. البته این امکان وجود دارد که مطابق دوره های پیشین زمان انجام انتخاب رشته برای افراد جا مانده و یا آن دسته از متقاضیان که نیاز به ویرایش کد رشته محل های انتخابی خود دارند، تمدید شود که برای اطلاع از زمانبندی دقیق آن ها می توانید در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره کنکور عضویت یابید تا در اسرع زمان از اخبار مربوطه آگاهی یابید.

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402

همانطور که گفته شد انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از انتخاب رشته سایر دانشگاه ها مجزا است و مراحل انتخاب رشته، به صورت اینترنتی از طریق سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد انجام می شود. توجه داشته باشید که انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد، می بایست در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org انجام داده شود.

 • وارد سامانه اینترنتی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ir شوید و روی لینک فعال “سامانه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402” کلیک کنید.

اولین مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 • در این مرحله می بایست ابتدا دفترچه راهنمای انتخاب رشته را از قسمت چپ صفحه دانلود نمایید و پس از مطالعه دفترچه و انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل مرتبط با گروه آزمایشی خود، مجدد وارد این سایت شوید و در کادر های نشان داده شده روی تصویر، “کد دسترسی 7 رقمی مندرج در کارنامه اولیه” و “کد ملی” خود را وارد نمایید و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

دومین مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 • در این مرحله، اطلاعات فردی شما در قسمت بالای صفحه نشان داده خواهد شد؛ در ادامه می بایست برای انجام فرآیند انتخاب رشته خود در سامانه، روی گزینه “پرداخت” کلیک نموده تا مبلغ تعیین شده را واریز نمایید.
 • پس از مرحله پرداخت هزینه، می بایست به تکمیل فرم انتخاب رشته خود بپردازید و آن ها را مطابق با اولویت هایی که در نظر دارید، چینش کنید و در آخر گزینه “ثبت نهایی” را بفشارید. لازم به ذکر است، اگر تمایل به ویرایش انتخاب های خود را دارید می توانید نسبت به جابه جایی، حذف و یا اضافه کد رشته های انتخابی خود اقدام نمایید.
 • پس از ثبت کد رشته ها، لازم است تا از فرم انتخاب رشته و کد پیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه نمایید و آن را تا زمان پذیرش در دانشگاه، نزد خود حفظ کنید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402 در چه زمانی انجام می شود؟

بنابر آخرین اخبار منتشر شده، این فرآیند نیمه دوم مرداد ماه 1402 انجام می شود که به محض مشخص شدن زمان دقیق آن جزئیات از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

2- نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد به چه صورت است؟

داوطلبان برای این منظور می توانند پس از مراجعه به سایت azmoon.iau.ir، مطابق با مراحل ارائه شده در این مقاله عمل کنند.

3- آیا امکان تمدید فرآیند انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1402 وجود دارد؟

بله با توجه به دوره گذشته، به احتمال زیاد این فرآیند برای سال 1402 نیز مورد تمدید قرار می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۳۰ نظر

 1. سلام
  تا ساعت چند روز ۲۸مرداد وقت داریم برای انتخاب رشته ازاد با ازمون؟

 2. سلام متاسفانه نتونستم تو این بازه زمانی انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنم تمدید نمیکنن مهلت رو؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر زمان انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد شروع نشده است.

 3. سلام متاسفانه نتونستم تو این بازه زمانی انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنم تمدید نمیکنن مهلت رو؟؟

  • با سلام و درود. در حال حاضر لینک انتخاب رشته دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته پذیرش بر اساس آزمون سراسری همچنان روی سایت قرار دارد.

 4. سلام تا ساعت چند روز جمعه ۱۱ مهر وقت داریم برای انتخواب رشته لطفا جواب بدین؟

  • با سلام، تا ساعت ۲۴ روز جمعه ۱۱ مهر ماه برای انتخاب رشته آزاد با آزمون مهلت ثبت نام دارید.

 5. سلام
  ایا داوطلبان رشته تجربی میتوانند ز کدرشتهای گروه انسانی در دانشگاه ازاد انتخاب کنند؟؟؟

  • باسلام، با استناد به دفترچه ی انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۹، فقط مجاز به انتخاب رشته ی امتحانی خود می باشید، لازم به ذکر است در صورت تمایل به رشته های گروه انسانی می توانید برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور اقدام نمایید.

 6. با سلام میخواستم بدونم میتوانم هم در انتخاب رشته دانشگاه آزاد با سوابق تحصیلی و هم انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کنکور شرکت کنم؟

  • با سلام، شما می توانید هر دو انتخاب را داشته باشید و محدودیتی در این خصوص ندارید.

 7. سلام شهریه مامایی,هوشبری,اتاق عمل برای دامشگاه ازاد چنده؟؟

  • با سلام، شهریه ی دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی پیوسته رشته های پیراپزشکی حدودا ۴/۰۰۰/۰۰۰ الی ۵/۵۰۰/۰۰۰ تومان می باشد.

 8. با سلام
  این کسایی ک تازه انتخاب رشته کردند کی ترم شروع میشه واسشون ؟!

  • با سلام. طبق اطلاعیه های موجود، زمان احتمالی شروع کلاس ها برای ورودیان جدید از اول آبان ماه می باشد.

 9. با سلام‌
  من میخواستم پشت کنکور بمونم ولی الان میبینم که اصلا نمیتونم و رتبم هم زیاد خوب نیس میخواستم ببینم میشه
  ورودی بهمن باشم البته انتخاب رشته یا هر چیز دیگه ای نکردم یعنی میخوام بدونم تمدید میشه یا نه

  • با سلام .
   با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش برای دانشگاه های مختلف در ترم بهمن ماه بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش انجام خواهد شد و زمانی که دفترچه ها منتشر شد می توانید برای انتخاب رشته و ثبت نام اقدام کنید.

 10. مهلت انتخاب رشته دانشگاه ازاد تمدید میشه ؟

 11. سلام چرا سیستم دانشگاه ازاد امروز هنگه من نمیتونم انتخاب رشتمو وارد سیستم کنم باید چکار کنم؟تا جاییم که میدونم امروز اخرین وقتشه

 12. با سلام من مشکلی برایم در انتخاب رشته آزاد پیش آمده و انتخاب هایم تایید نهایی نمی شوند و در این مرحله فقط eror می دهد. می خواستم ببینم آیا مهلت انتخاب رشته آزاد تمدید می شود یا خیر؟

 13. سلام خسته نباشید مهلت انتخاب رشته دانشگاه ازاد که دفترچه اش امروز منتشر شد تا چه زمانی است؟

 14. سلام. وقتتون بخیر. من کنکور تجربی ۹۸ شرکت کردم و دارای سهمیه ۵ درصد ایثارگر هستم. میخوام بدونم که اگر در انتخاب رشته پردیس رو انتخاب کنم و قبول بشم اما ثبت نام نکنم آیا سهمیه ام برای کنکور ۹۹ (سراسری و آزاد) قابل استفاده است؟ همین طور اگر دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنم و قبول بشم اما ثبت نام نکنم آیا سهمیه ام برای کنکور ۹۹ ( سراسری و آزاد) قابل استفاده است؟ با تشکر.

 15. سلام میخواستم بپرسم میکروبیولوژی برای ازاد تا چه‌ رتبه ای قبول میکنن؟

 16. سلام…خسته نباشید .الان میتونیم دانشگاه ازاد (رشته های بدون کنکور مثل ادبیات انگلیسی یا مترجمی)ثبت نام کنیم ؟

 17. سلام
  مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸ تا چه تاریخی است؟

 18. سلام من سال دوازدهم رشته تربیت بدنی هستم میخواستم بدونم میتونم برای سال ۹۸ دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنم یا نه؟آخه میگن کسایی که رشتشون فنی با شرط معدل وارد دانشکده فنی حرفه ای میشن…معدل سه سال رو میخوان یا فقط سال دوازدهم؟اگه راهنماییم کنین که چطور میتونم وارد دانشگاه فرهنگیان بشم ممنون میشم.

  • با سلام در سال ۹۷ شرایط پذیرش فقط از بین فارغ التحصیلان نظری بود . با توجه به این موضوع شانس ثبت نام دانش اموزان فنی در این دانشگاه پایین میباشد .

 19. باسلام آیا امسال امکان استفاده از سهمیه بسیجی فعال برای انتخاب رشته آزاد وجود دارد؟

دریافت مشاوره