خانه انتخاب رشته کنکور ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری دی و تیر 1402

ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری دی و تیر 1402

نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1402
ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

داوطلبان کنکور سراسری باید توجه داشته باشند که هر گونه اشتباه در انتخاب رشته، ممکن است یک سال آن ها را از رسیدن به اهداف مد نظر باز دارد، بنابراین انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 نیاز به دقت زیاد، توجه کافی و استفاده راهنمایی های از مشاوران حرفه ای و با تجربه دارد.

بسیاری از داوطلبان پس از انجام فرآیند ثبت کد رشته های خود در سایت سازمان سنجش، مجددا انتخاب های خود را بررسی می کنند و متوجه اشتباهاتی در آن می شوند، این دسته از داوطلبان می توانند حداکثر تا 8 بار کد رشته های خود را ویرایش کنند، اولویت های خود را تغییر دهند و یا حتی کد رشته های مورد علاقه خود را به آن اضافه کنند.

احتمالا در مهلت تمدید شده انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 امکان ویرایش نیز برای متقاضیان وجود خواهد داشت.

زمان ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

سازمان سنجش این امکان را برای داوطلبان فراهم نموده است که همزمان با آغاز فرآیند انتخاب رشته کنکور ویرایش کد رشته ها نیز برای داوطلبانی که انتخاب رشته خود را انجام داده اند، وجود داشته باشد. در واقع داوطلبان قادر خواهند بود که پس از انجام انتخاب رشته، کد رشته ای را حذف و یا اضافه و یا همچنین اولویت های انتخابی خود را جا به جا کنند. در نتیجه هر ساله بعد از به اتمام رسیدن  زمان انتخاب رشته کنکور و ویرایش آن، سازمان سنجش فرصت مجددی در اختیار داوطلبان جهت انجام این فرآیند قرار می دهد.

البته با توجه به آخرین اخبار منتشر شده در این زمینه، از آن جایی که برای هر دو نوبت کنکور سراسری 1402 یعنی دی ماه 1401 و تیر ماه 1402 یک فرآیند انتخاب رشته در نظر گرفته شده و آن هم پس از کنکور تیر ماه و احتمالا در اواسط مرداد ماه 1402 می باشد، پس در نتیجه می توان گفت ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری این دوره نیز در همین تاریخ انجام گیرد و با توجه به مشخص نبودن زمان دقیق فرآیند مربوطه، پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات مربوطه در کانال تلگرام کنکور عضویت یابید.

نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

داوطلبانی که بعد از انجام فرآیند انتخاب رشته تمایل دارند تا اولویت بندی کد رشته های خود را حذف، جابه جا و حتی اضافه نمایند، می توانند مطابق با روش هایی که در بخش زیر شرح داده شده است، اقدام به انجام اصلاح فرم اینترنتی انتخاب رشته خود نمایند.

 • در ابتدا می بایست به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و منوی بالا سمت راست بر روی گزینه “سراسری” کلیک کنید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • از صفحه نمایان شده بر روی لینک فعال شده “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402” کلیک کنید.

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • پس از وارد شدن به صفحه مربوط به انتخاب رشته از منوی سمت راست گزینه “ویرایش اطلاعات” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ویرایش اطلاعات انتخاب رشته کنکور سراسری

سپس اطلاعات خواسته شده را وارد و کد رشته های خود را اصلاح نمایید. در نهایت نیز بر روی گزینه “ثبت نهایی” کلیک کنید. (دقت کنید که کد رشته ها ثبت شود، سپس ثبت نهایی را بزنید، در غیر این صورت ویرایش با موفقیت ثبت نخواهد شد.)

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

داوطلبان پس از دریافت نتایج کنکور سراسری خود در صورت مجاز شدن در هر یک از دوره ها (روزانه، پیام نور و غیرانتفاعی)، بایستی نسبت به ثبت کد رشته های خود اقدام کنند. لازم به ذکر است باید برای انجام یک انتخاب رشته اصولی، کد رشته های خود را بر اساس تراز و رتبه کسب شده خود به ثبت برسانید تا شانس پذیرش بیشتری داشته باشید که یکی از عوامل موثر، میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد.

متقاضیان قادر به انتخاب 150 کد رشته هستند که برای انتخاب این کد رشته ها در وهله اول باید دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 را با دقت مطالعه نموده تا در جریان کامل رشته های ارائه شده قرار بگیرند و سپس با آگاهی کامل، فرآیند ثبت کد رشته ها را به پایان برسانند.

توصیه های مهم در انتخاب رشته کنکور سراسری

جهت اطلاع رسانی به داوطلبانی که در موقعیت حساس و سرنوشت ساز انتخاب رشته یا ویرایش آن قرار دارند، نکاتی را ذکر نموده ایم که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست.

 1. داوطلبان می توانند از یک کد رشته تا سقف 150 کد رشته محل را در سایت انتخاب رشته کنکور سراسری به ثبت برسانند.
 2. ثبت کد رشته های خود را به روز آخر موکول نکنید.
 3. حتی الامکان سعی کنید کد رشته های خود را براساس تراز و رتبه خود انتخاب نمایید.
 4. کد رشته های مورد علاقه شما نسبت به کد رشته های دیگر ارجعیت دارد.
 5. کد رشته های خود را بر روی کاغذ نوشته و چندین بار آن را چک کنید.
 6. از راهنمایی های افراد با تجربه در این زمینه غافل نشوید.
 7. برای اجرای انتخاب رشته ای منطقی تر می توانید از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ایران مشاوره کمک بگیرید.

توجه: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمد، انتخاب کد رشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org به انجام رسید که پیش بینی می شود برای سال 1402 نیز به همین ترتیب باشد. 

پس از مشاوره انتخاب رشته کنکورو انجام فرآیند انتخاب رشته، نوبت به اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1402 می رسد که در این مرحله داوطلبان می توانند، با مراجعه به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org، از پذیرش یا عدم پذیرش نهایی در کد رشته های انتخابی خود مطلع شوند. 

 

سوالات متداول

1- برای ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 باید به چه سایتی مراجعه نماییم؟

ویرایش انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org قابل انجام است.

2- از چه زمانی امکان ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 امکان پذیر است؟

هنوز زمان دقیق این فرآیند برای سال 1402 مشخص نشده است اما احتمالا مطابق روند سال های گذشته اواسط مرداد ماه انجام گیرد البته اخبار دقیق تر به محض انتشار از طریق همین مقاله اطلاع رسانی می شود.

3- آیا در زمان تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 نیز امکان ویرایش فرم انتخاب رشته وجود خواهد داشت؟

بله، معمولا در زمان تمدید مهلت انتخاب رشته نیز، این امکان برای داوطلبان فراهم می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ نظر
 1. سلام بی زحمت ممنون میشم پاسخ بدین من تعداد دفعات ویرایش رو زیاد زدم و تعداد ویرایش هایی که انجام دادم سایت میگه تمام شده و دیگر نمیتونم ویرایش کنم آیا کلا دیگه فرصت ویرایش ندارم ؟

 2. تعداد دفعات ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری سقف دارد؟ یعنی مثلاً ۵ بار ویرایش انجام شود دیگر امکان ویرایش وجود ندارد ؟

 3. سلام من موقع انتخاب رشته معدلم رو اشتباه وارد کردم،حالا چکار باید بکنم؟

  • با سلام و درود، جهت بررسی و رفع مشکل خود می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اقدام نمایید.

 4. سلام. حالا که مهلت اتتخاب رشته تموم شده ، آیا امکانش هست لیست انتخاب رشته خود را در سایت سنجش مشاهده کنیم که مطمعن بشیم اشتباهی پیش نیومده؟

 5. با سلام
  من سقف ویرایش انتخاب رشته م پر شده آیا امکان ویرایش مجدد رو میدن؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت استفاده از دفعات مجاز ویرایش انتخاب رشته، جهت بررسی مشکل خود می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اقدام نمایید.

دریافت مشاوره پیج کنکور