تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1400
ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

پس از برگزاری کنکور سراسری به صورت همزمان در تمام استان های کشور، انتخاب رشته به عنوان دومین مرحله حساس کنکور شناخته شده است. انتخاب رشته کنکور سراسری نسبت به سال های بسیار دور، راحت تر شده اما همچنان پذیرش در رشته ها و دانشگاه های پرمتقاضی مشکل است و قبولی در آن ها بستگی به سهمیه های لحاظ شده، تراز، رتبه و همچنین انجام یک انتخاب رشته اصولی و منطقی خواهد داشت.

داوطلبان باید توجه داشته باشند که هر گونه اشتباه در انتخاب رشته، ممکن است یک سال آن ها را از رسیدن به اهداف مد نظر، باز دارد و تلاش های آن ها به ثمر نرسد، بنابراین انتخاب رشته نیاز به دقت زیاد، توجه کافی و استفاده از مشاوران حرفه ای و با تجربه دارد. بسیاری از داوطلبان پس از انجام فرآیند ثبت کد رشته های خود در سایت سازمان سنجش، مجددا انتخاب های خود را بررسی می کنند و متوجه اشتباهاتی در آن می شوند، این دسته از داوطلبان می توانند بدون محدودیت کد رشته های خود را ویرایش کنند، اولویت های خود را تغییر دهند و یا حتی کد رشته های مورد علاقه خود را به آن اضافه کنند.

ویرایش انتخاب رشته دانشگاه سراسری همزمان با انتخاب رشته آزمون سراسری امکان پذیر است و امکان تغییر اولویت نیز برای داوطلبان میسر خواهد بود.

زمان ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 99

این سوال ممکن است برای بسیاری از افراد مطرح گردد که از چه زمانی می توانند نسبت به ویرایش کد رشته محل های ثبت شده خود اقدام کنند؟ برای رفع ابهام شما داوطلبان گرامی این بند از مطلب را به این موضوع اختصاص داده ایم. سازمان سنجش این امکان را برای داوطلبان فراهم نموده است که همزمان با آغاز فرآیند انتخاب رشته در بازه زمانی 2 مهر ماه تا 5 مهر ماه 99، ویرایش کد رشته ها نیز برای داوطلبانی که انتخاب رشته خود را انجام داده اند، وجود داشته باشد. در واقع داوطلبان قادر خواهند بود که پس از انجام انتخاب رشته، کد رشته ای را حذف و یا اضافه کنند و یا اولویت های انتخابی خود را جا به جا کنند.

هر ساله بعد از به اتمام رسیدن زمان انتخاب رشته و ویرایش آن، سازمان سنجش فرصتی را برای داوطلبان قرار می دهد تا چنانچه نیاز به ویرایش فرم انتخاب رشته دارند، نسبت به انجام آن اقدام نمایند. از این رو مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 99، تا تاریخ 7 مهر ماه 99 تمدید گشت که در این بازه زمانی داوطلبان توانایی ویرایش انتخاب رشته خود را داشتند.

نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 99

داوطلبانی که بعد از انجام فرآیند انتخاب رشته، تمایل دارند تا اولویت بندی کد رشته های خود را حذف، جابه جا و حتی اضافه نمایند، می توانند مطابق با روش هایی که در بخش زیر شرح داده شده است، اقدام به انجام ویرایش انتخاب رشته خود نمایند.

 • در ابتدا می بایست به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و منوی بالا سمت راست بر روی گزینه “سراسری” کلیک کنید.مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری
 • از صفحه نمایان شده بر روی لینک فعال شده “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1399” کلیک کنید.مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری
 • پس از وارد شدن به صفحه مربوط به انتخاب رشته از منوی سمت راست گزینه “ویرایش اطلاعات” را انتخاب نمایید.مرحله سوم ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری
 • سپس اطلاعات خواسته شده را وارد و کد رشته های خود را اصلاح نمایید.
 • در نهایت بر روی گزینه “ثبت نهایی” کلیک کنید. (دقت کنید که کد رشته ها ثبت شود، سپس ثبت نهایی را بزنید در غیر این صورت ویرایش با موفقیت ثبت نخواهد شد.)

نگاهی بر انتخاب رشته کنکور سراسری 

داوطلبان پس از دریافت نتایج کنکور سراسری خود در صورت مجاز شدن در هر یک از دوره ها (روزانه، پیام نور و غیرانتفاعی)، بایستی نسبت به ثبت کد رشته های خود اقدام کنند. لازم به ذکر است باید برای انجام یک انتخاب رشته اصولی، کد رشته های خود را بر اساس تراز و رتبه کسب شده خود به ثبت برسانید تا شانس پذیرش بیشتری داشته باشید که یکی از عوامل موثر،میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد. متقاضیان قادر به انتخاب 150 کد رشته هستند که برای انتخاب این کد رشته ها در وهله اول باید دفترچه انتخاب رشته کنکور را با دقت مطالعه نموده تا در جریان کامل رشته های ارائه شده قرار بگیرند و سپس با آگاهی کامل، فرآیند ثبت کد رشته ها را به پایان برسانند.

توصیه های مهم در انتخاب رشته کنکور سراسری

جهت اطلاع رسانی به داوطلبانی که در موقعیت حساس و سرنوشت ساز انتخاب رشته یا ویرایش آن قرار دارند، نکاتی را ذکر نموده ایم که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست.

 1. داوطلبان می توانند از یک کد رشته تا سقف 150 کد رشته محل را در سایت انتخاب رشته کنکور سراسری به ثبت برسانند.
 2. ثبت کد رشته های خود را به روز آخر موکول نکنید.
 3. حتی الامکان سعی کنید کد رشته های خود را براساس تراز و رتبه خود انتخاب کنید.
 4. کد رشته های مورد علاقه شما نسبت به کد رشته های دیگر ارجعیت دارد.
 5. کد رشته های خود را بر روی کاغذ نوشته و چندین بار آن را چک کنید.
 6. از راهنمایی های افراد با تجربه در این زمینه غافل نشوید.
 7. برای اجرای انتخاب رشته ای منطقی تر می توانید از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ایران مشاوره کمک بگیرید.

توجه: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کد رشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد، می بایست، در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org انجام داده شود و دیگر این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد وارد نخواهد شد.

همانطور که می دانید انتخاب رشته کنکور سراسری یکی از مهم ترین مراحل کنکور می باشد که با ثبت یک کد رشته نادرست ممکن است شانس پذیرش خود را در یک کد رشته از دست بدهید. پس از انتخاب رشته کنکور نوبت به اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری می رسد که در این مرحله داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org، از پذیرش یا عدم پذیرش نهایی در کد رشته های انتخابی خود مطلع شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه انجام انتخاب رشته و ویرایش آن می توانید بر روی لینک مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- برای ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 99، باید به چه سایتی مراجعه نماییم؟

همانند انتخاب رشته کنکور سراسری، ویرایش انتخاب رشته دانشگاه های سراسری نیز از طریق سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org قابل انجام است.

2- از چه زمانی امکان ویرایش انتخاب رشته برای داوطلبانی که خواستار تغییر اولویت در کنکور سراسری 99 هستند، امکان پذیر است؟

همزمان با شروع زمان انتخاب رشته کنکور سراسری یعنی در بازه زمانی 2 تا 7 مهر ماه 99، ویرایش کد رشته های مورد انتخاب برای داوطلبان امکان پذیر می باشد.

3- آیا امکان تمدید مهلت ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری برای داوطلبان وجود دارد؟

بله، مهلت انتخاب رشته و ویرایش آزمون سراسری ابتدا از 2 مهر تا 5 مهر ماه اعلام شد اما این زمان تا 7 مهر ماه برای داوطلبان تمدید شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور