خانه مدارس کاربرگ پیش دبستانی

کاربرگ پیش دبستانی

دانلود رایگان PDF کاربرگ دانش آموزان پیش دبستانی
کاربرگ پیش دبستانی

معلمان مقطع پیش دبستانی به جهت تثبیت مطالب آموزش داده شده در کلاس و همچنین آگاهی اولیا نسبت به موضوعات مطرح شده برای نوآموزان، اقدام به طراحی یک سری کاربرگ های آموزشی می نمایند. کاربرگ های آموزشی که با هدف تمرین، افزایش تمرکز و خلاقیت ذهنی در اختیار نوآموزان قرار گرفته است، معمولا در انتهای هر هفته به معلم تحویل داده می شود. در نهایت کودکان با استفاده از آموخته های خود اقدام به تکمیل و تمرین این کاربرگ ها می نمایند و بدین ترتیب، امکان آگاهی از وضعیت یادگیری و پیشرفت فرزندان برای والدین و معلمان فراهم می گردد.

کاربرگ های پیش دبستانی سنجه هایی برای ارزیابی میزان استعداد، توانایی، یادگیری و پیشرفت کودکان توسط معلمان می باشند.

کاربرگ پیش دبستانی چیست؟

در واقع کاربرگ های پیش دبستانی فعالیت و تمرین هایی هستند که به منظور سنجش میزان یادگیری و دانش نوآموزان، در نظر گرفته شده است. کاربرگ پیش دبستانی می تواند در قالب فایل یا به صورت چاپی توسط معلمان تهیه شده یا از موسسه های مرتبط در جهت آموزش های پیش دبستانی خریداری شود و در اختیار معلمان و نو آموزان قرار گیرد. کاربرگ های پیش دبستانی در انواع مختلف و با سرفصل های گوناگونی با هدف آموزش و تقویت مهارت های شناختی نو آموزان فراهم شده است. انواع کاربرگ های پیش دبستانی عبارت اند از:

 1. کاربرگ ریاضی
 2. کاربرگ علوم
 3. کاربرگ آموزشی الفبا
 4. کاربرگ هوش
 5. کاربرگ مهارت های نوشتاری
 6. کاربرگ مهارت های دیداری
 7. کاربرگ رنگ آمیزی
 8. کاربرگ رنگ آمیزی مناسبت ها
 9. کاربرگ واحد کار
 10. کاربرگ رفتارهای اجتماعی

دانلود کاربرگ های پیش دبستانی

در قسمت زیر نمونه سوالاتی از چهار کاربرگ علوم، ریاضی، واحد کار و هوش قرار داده شده است که اولیا و دانش آموزان می توانند با مشاهده و بررسی این فایل ها تا حدودی با نحوه طراحی سوالات آشنایی داشته باشند. شما می توانید با کلیک بر روی لینک مربوط به دانلود هر درس، آن را به صورت رایگان دریافت و مطالعه نمایید.

لینک دانلود کاربرگ پیش دبستانی
دانلود PDF کاربرگ علوم پیش دبستانی
دانلود PDF کاربرگ ریاضی پیش دبستانی
دانلود PDF کاربرگ واحد کار پیش دبستانی
دانلود PDF کاربرگ هوش پیش دبستانی

ویژگی کاربرگ های پیش دبستانی

کاربرگ های پیش دبستانی می بایست به نحوی تهیه شده باشند که کودکان بتوانند به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کرده و در مقابل، ایده ها و مهارت های شناختی خود را به کار گیرند تا از پس رویارویی و حل مسائل مطرح شده در آن ها بر بیایند. این کاربرگ ها باید به صورت هدفمند و با دنبال کردن الگوریتمی خاص منجر به کشف و بروز هر چه بیشتر استعداد و خلاقیت کودکان گردد که در ادامه یک سری از ویژگی های آن ها ذکر شده است.

 • نو آورانه، ساده و قابل فهم بودن برای آموزش مفاهیم پایه
 • ساده بودن فرآیند یادگیری و تکمیل هر کاربرگ در کوتاه تر از 10 دقیقه
 • تهیه شده بر اساس سطوح مختلف تفکر و درک دانش آموزان
 • به کارگیری مطالب آموخته شده در کلاس
 • مناسب برای آموزش موضوعات مختلف در زمینه های متفاوت
 • تقویت زیربنای دانش آموزان 3 تا 7 سال
 • روش و الگوریتم بسیار جذاب برای آموزش گام به گام مطالب

مباحث آموزشی کاربرگ های پیش دبستانی

هر یک از کاربرگ ها دارای سرفصل ها و مباحث آموزشی متفاوتی هستند که با هدف آموزش و کمک به تقویت بخش مهارت خاصی تهیه شده اند. در قسمت زیر می توانید مباحث آموزشی مطرح شده در تعدادی از نمونه کاربرگ های پیش دبستانی را ملاحظه نمایید.

سرفصل های مباحث آموزشی کاربرگ علوم
خوراکی های مفید و مضربهداشتمحل زندگی جانورانپوشش بدن جانورانغذای جانورانفواید جانورانموجود زندهکارهای خطرناکدور _ نزدیک
هواگیاهانمیوه هاریشه های خوراکیگیاهان درختی و بوته ایآشنایی با حواس پنجگانه(حس شنوایی)آشنایی با حواس پنجگانه (حس بویایی)آشنایی با حواس پنجگانه ( حس بینایی)آشنایی با حواس پنجگانه (حس لامسه)
آشنایی با حواس پنجگانه (حس چشایی)نورآشنایی با وسایل تولید گرما و سرماپوشاکآهن رباانواع زبالهحالت های مختلف آبفایده های گیاهان__
سرفصل های مباحث آموزشی کاربرگ ریاضی
مفهوم زیر _ رومفهوم بالا _ پایینمفهوم کوتاه _ هم اندازهمفهوم داخل _ خارجمفهوم بزرگ _ کوچکمفهوم راست _ چپمفهوم سبک _ سنگینمفهوم باز _ بستهمفهوم دور _ نزدیکمفهوم تقارن
مفهوم وسطمفهوم تناظر یک به یکمفهوم مخالفمفهوم شباهت _ تفاوتمفهوم پهن _ باریکمفهوم خط راستمفهوم خط خمیده (منحنی)مفهوم خط شکستهمفهوم رابطهمفهوم اشکال ناقص _ کامل
آشنایی با مفاهیم ریاضیآشنایی با مفاهیم کوچک بزرگ و متوسطآشنایی با مفاهیم بالا و پایینآشنایی ب مفاهیم چپ و راستشمارش اعداد 1 تا 10آموزش اعداد 1 تا 10 به کمک نقاشی های آماده رنگ آمیزیآموزش اعداد 1 تا 10 به کمک شعر برای جذب دانش آموزان پیش دبستانیآموزش نوشتاری و سرمشق  اعدا 1 تا 10____
سر فصل های مباحث آموزشی کاربرگ واحد کار
واحد کار آشنایی با محیط آموزشگاه و موسسهواحد کار بهداشت فردیواحد کار آشنایی با فصل هاواحد کار حیواناتواحد کار پوشاکواحد کار گیاهانواحد کار میوه هاواحد کار سبزی جاتواحد کار کشاورزی و دام پروریواحد کارهای مذهبی
واحد کارهای تاریخیواحد کار آب و چرخه ی آن و صرفه جوییواحد کار انرژیواحد کار مشاغلواحد کار ارتباط جمعیواحد کار درخت و درخت کاریواحد کار ایرانواحد کار حشراتواحد کار کتاب و کتاب خوانی__
دسته بندی مباحث آموزشی کاربرگ هوش
تشخیص اشکال غیر مرتبطتشخیص اشکال متفاوتتشخیص اشکال مشابهپیدا کردن تفاوت های دو تصویرکاربرگ های سودوکو

 

 

سوالات متداول

1- کاربرگ پیش دبستانی چیست؟

مجموعه ای از تکالیف آموزشی که توسط معلمان پیش دبستانی و یا برخی از موسسات مربوطه به جهت تقویت استعدادها و توانایی های دانش آموزان تهیه می شوند.

2- کاربرگ های پیش دبستانی شامل چه عناوین آموزشی هستند؟

این کاربرگ ها شامل دسته بندی های ریاضی، علوم، هوش، الفبا و... می باشند که توضیحات و سرفصل های مربوط به برخی از آن ها در این مقاله عنوان شده است.

3- هدف از طراحی و تکمیل کاربرگ های پیش دبستانی چیست؟

هدف از این ارائه این کاربرگ ها، تمرین و تثبیت موارد مطرح شده در کلاس های آموزشی و همچنین آگاهی والدین و معلمان از وضعیت یادگیری و پیشرفت کودکان می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج مدارس