شنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / کارنامه سبز ، کارنامه نهایی کنکور

کارنامه سبز ، کارنامه نهایی کنکور

کارنامه سبز، کارنامه محرمانه کنکور 99
کارنامه سبز، کارنامه محرمانه کنکور سراسری 99

یک هفته پس از اعلام نتایج نهایی کنکور یعنی در مهر ماه شاهد انتشار کارنامه سبز کنکور هستیم. کارنامه سبز یا کارنامه نهایی، کارنامه محرمانه ای است که برای داوطلبان آزمون سراسری که براساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته شده اند و در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام نموده‌اند، صادر می شود.

این کارنامه برای آن دسته از داوطلبانی مورد استفاده خواهد بود که در یکی از انتخاب هایشان قبول شده اند اما از رشته قبولی خود رضایت کافی را ندارند. اما کاربرد کارنامه سبز در این موقعیت چیست؟ داوطلبان با استفاده از کارنامه سبز می توانند ، رشته ی خود را رشته ی دیگری که در آن شانس قبولی دارند، تغییر دهند، اما ممکن است سوال ایجاد شود که چگونه این امکان وجود دارد ؟ برای یافتن پاسخ سوال خود ادامه مطلب را مطالعه کنید.

علامت ستاره (*) در ستون نتیجه کارنامه سبز نشانگر آن است که شما در آن رشته محل پذیرفته شده اید.

کدام دسته از داوطلبان می توانند از کارنامه سبز استفاده کنند ؟

توجه داشته باشید که امکان استفاده از کارنامه سبز برای آن دسته از داوطلبانی که مردود شده اند، به هیچ وجه وجود نخواهد داشت و داوطلبان مردود شده می توانند شانس خود را در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و یا تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد امتحان نمایند. بنابراین کارنامه سبز یا کارنامه نهایی اطلاعات لازم را در اختیار داوطلبانی که قصد دارند به یکی از انتخاب های پایینی انتقالی بگیرند، قرار می دهد و در کارنامه سبز این فرصت به داوطلبان داده می شود که اگر امکان قبولی در اولویت های پایین تر برای آن ها وجود دارد، بتوانند از آن استفاده کنند.

راهنمای دریافت کارنامه سبز کنکور سراسری

در صورتی که در کنکور سراسری 99 پذیرفته شده اید، می توانید مطابق راهنمای تصویری زیر نسبت به دریافت کارنامه نهایی خود اقدام کنید. هم چنین می توانید با توجه به توضیحاتی که در قسمت ” راهنمای استفاده از کارنامه سبز “ آورده ایم، اطلاعات بیشتری را در این خصوص کسب نمایید.

 • جهت دریافت کارنامه نهایی کنکور سراسری (کارنامه سبز)، لازم است ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و سپس روی گزینه “سراسری” از منوی سمت راست سایت کلیک نمایید.

 • در صفحه گشوده شده می بایست مطابق تصویر زیر، بر روی گزینه ” کارنامه نهایی آژمون سراسری” کلیک نمایید.

مرحله دوم دریافت کارنامه سبز

 • حال می توانید با تکمیل یکی از کادرهای زیر نسبت به مشاهده کارنامه خود اقدام نمایید.

مرحله سوم دریافت کارنامه سبز

راهنمای استفاده از کارنامه سبز (کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه)

در این قسمت به شما آموزش خواهیم داد که چگونه می توانیم با استفاده از اطلاعات داخل کارنامه سبز (کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه) بدانیم که در کدام یک از انتخاب های پایین تر خودمان امکان قبول شدن را داشته ایم. برای این کار می بایست دو عدد داخل کارنامه سبز را با یکدیگر مقایسه کنیم. اولین عدد موجود در ستون “رتبه داوطلب” و دومین عدد موجود در ستون ” آخرین رتبه قبولی” را می بایست مورد مقایسه قرار دهیم . اولین ردیفی که در آن رتبه شما از رتبه آخرین نفر قبولی کمتر و یا حتی برابر باشد ، در واقع محل قبولی شما می باشد.

به همین ترتیب هر داوطلب می تواند با استفاده از کارنامه سبز وضعیت خود را بررسی کند. لازم به ذکر است که برای یافتن انتخابی که در آن قبول شده اید، فقط می بایست ستون “نتیجه” را نگاه کنید. به این ترتیب که هر ردیفی که در مقابل آن علامت * باشد همان رشته محل قبولی شما خواهد بود و شما باید تنها انتخاب ها و ردیف های پایین تر از کد رشته ی قبولی را نگاه کنید.

برای آنکه بدانید انتخاب های پایین تر اشاره به کدام رشته محل ها دارد، کافی است فقط با برگه انتخاب رشته خود، کارنامه نهایی را مطابقت دهید و می توانید با استفاده از کدی که در ستون اول درج شده است و همچنین جستجو در دفترچه انتخاب رشته، متوجه رشته محل مورد نظر شوید.

جزئیات کارنامه سبز (کارنامه نهایی)

کارنامه سبز کنکور شامل دو قسمت می باشد، قسمت اول جدولی شامل اطلاعات فردی و امتحانی داوطلب می باشد، که تصویر آن در ادامه قرار داده شده است.مرحله چهارم دریافت کارنامه سبز

قسمت بعدی کارنامه سبز جدولی شامل کد رشته محل های انتخابی داوطلب در انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد، نمونه ای از این جدول را در ادامه قرار داده ایم و پس از آن نیز به توضیح علامت های اختصاری موجود در آن می پردازیم.

کارنامه سبز

 • علامت ستاره (*) در ستون نتیجه نشان می‌دهد که شما در این کد رشته محل پذیرفته شده اید.
 • عدد 1 به این معنی است که رشته های دارای شرایط خاص را انتخاب نموده اید.
 • عدد 2 به معنی این است که حداقل در مصاحبه یکی از دانشگاه های نیمه متمرکز معرفی شده اید.
 • عدد 3 به این معنی است که داوطلب در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی پذیرفته شده است.
 • عدد 4 نشان می دهد که وضعیت علمی و عمومی شما در رشته انتخابی توسط وزارت آموزش و پرورش در دست بررسی است.
 • عدد 5 به این معنی است که داوطلب با توجه به ضوابط عمومی گزینش در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی امتیاز و نمره لازم را به دست نیاورده و در اولویت جذب قرار نگرفته است این دسته از داوطلبان می توانند حداکثر تا تاریخ 20 آبان درخواست بررسی مجدد پرونده خود را به هسته گزینش آموزش و پرورش استان سکونت خود ارسال نمایند. (درخواست هایی که پس از تاریخ فوق ارسال شوند، بررسی نخواهد شد)
 • عدد 7 به این معنی است که امتیاز لازم برای شرکت در مصاحبه تخصصی را به دست نیاورده اید و یا دارای شرایط لازم (سن، معدل، ویژگی های جسمانی و غیبت در مصاحبه ) نبوده اید.
 • عدد 8 به معنی قبولی در رشته های چندگروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد یا تربیت معلم سابق است که در آن رشته ها، پذیرش از گروه آزمایشی که داوطلب، دارای نمره کل بیشتری بوده است صورت گرفته یا اینکه داوطلب ضوابط انتخاب این رشته را نداشته است.
 • عدد 9 به این معنی است که شرایط و وضعیت علمی و عمومی شما برای پذیرش در یکی از دانشگاه های شاهد، دانشگاه بقیه الله(عج)، دکتری پیوسته بیوتکنولوژی ، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، غیرانتفاعی رفاه و علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری در حال بررسی می باشد.

شرایط استفاده از کارنامه سبز برای انتقالی

داوطلبان گرامی به خاطر داشته باشید که سازمان سنجش پس از منتشر کردن کارنامه سبز مسئولیتی در قبال انتقالی یا جابجایی اولویت ها برای انتخاب های پایین تر ندارد و این دانشگاه مبدا و مقصد می باشند که می بایست با انتقالی شما موافقت نمایند. بنابراین توقع نداشته باشید که اگر کارنامه سبز هم به اثبات برساند که شما در یکی از انتخاب های پایین تر قبول می شدید، حتما بتوانید در آن رشته به تحصیل بپردازید.

منظور از دانشگاه مبدا همان دانشگاهی است که پس از منتشر شدن نتایج نهایی آزمون در آن قبول شده اید و می بایست مهرماه در آن ثبت نام به عمل آورید و دانشگاه مقصد نیز همان دانشگاهی است که با توجه به مدارک موجود در کارنامه سبز، در یکی از رشته های آن دانشگاه رتبه لازم را داشته اید اما به دلیل آنکه آن رشته در اولویت های پایین انتخاب رشته شما بوده است، در آن پذیرفته نشده اید.

 

سوالات متداول

1- کارنامه سبز چه زمانی منتشر می گردد؟

عمدتا یک هفته پس از اعلام نتایج کنکور، این نتایج اعلام می شود.

2- به چه دلیل باید کارنامه سبز خود را دریافت و مشاهده نمایم؟

مشاهده کارنامه سبز به داوطلب اطلاعاتی در رابطه با احتمال پذیرش و عدم پذیرش در کد رشته های انتخابی وی می دهد.

3- در انتخاب رشته مردود شده ام؛ آیا می توانم کارنامه سبز خود را مشاهده کنم؟

این کارنامه مخصوص افرادی است که انتخاب رشته آن ها مردود نبوده و در یکی از کد رشته های انتخابی خود مورد پذیرش واقع شده اند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱۵ نظر

 1. Avatar

  سلام من دانشگاه نوشیروانی رشته معماری قبول شدم و رتبه من در عمران شش هست و من الان ثبت نام معماریو انجام دادم من میتونم برم رشتمو ب عمران تغییر بدم؟ از روی کارنامه سبز
  یا میتونم ترم بعد رشتمو تغییر بدم؟ اگ میتونم شرایطی داره؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه 99