تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400

آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400

آزمون عملی مقطع کارشناسی ارشد 1400
آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400

هر ساله داوطلبان زیادی جهت ارتقاء مراتب تحصیلی در رشته های خود اقدام به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد می کنند. متقاضیان برای ادامه تحصیل در برخی از رشته ها علاوه بر آزمون کتبی مستلزم شرکت در آزمون شفاهی مرحله دوم نیز می باشند. منظور از مرحله دوم، همان آزمون عملی است که متقاضیان جهت پذیرش در مقطع ارشد رشته های دارای شرایط خاص می بایست پس از کسب نمره قبولی در آزمون کتبی، در جلسه مصاحبه نیز شرکت کنند. لازم است بدانید که زمان برگزاری این مرحله پس از  اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری مشخص می شود.

سالانه سازمان سنجش آموزش کشور جهت دسترسی داوطلبان به اطلاعات لازم در خصوص نحوه و شرایط انتخاب رشته کارشناسی ارشد و همچنین رشته های دارای آزمون عملی، دفترچه ای را با عنوان “راهنمای آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد” منتشر می کند. در این مقاله قصد داریم جزئیاتی پیرامون آزمون عملی کارشناسی ارشد ارائه نماییم.

پذیرفته شدگان رشته های دارای شرایط خاص آزمون کارشناسی ارشد می بایست جهت شرکت در آزمون عملی، به سایت اطلاع رسانی دانشگاه محل پذیرش خود و یا سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند.

زمان برگزاری آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400

سالانه زمان برگزاری آزمون عملی کنکور کارشناسی ارشد توسط هر یک از دانشگاه های محل پذیرش شرکت کنندگان اعلام می گردد. داوطلبان بعد از کسب نمره قابل قبول در آزمون کتبی، می توانند در موعد مقرر اطلاعات و نشانی سایت های مربوط به دانشگاه های مختلف را مبنی بر زمان برگزاری آزمون عملی در سایت رسمی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org دریافت نمایند. زمان برگزاری کنکور ارشد 1400 6 و 7 خرداد ماه اعلام شده است که بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد و انجام فرآیند انتخاب رشته، پذیرفته شدگان رشته های دارای شرایط خاص می توانند جهت شرکت در مرحله دوم آزمون، با مراجعه سایت اختصاصی دانشگاه محل قبولی در مدت زمان مقرر به تکمیل فرآیند ثبت نام خود بپردازند.

لیست رشته های دارای آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400

داوطلبان جهت ارتقاع مراتب تحصیلی خود در برخی از رشته های کارشناسی ارشد علاوه بر آزمون کتبی نیازمند شرکت در آزمون شفاهی مرحله دوم نیز می باشند.

لیست رشته های دارای آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400
نام رشته نام مجموعه

برنامه ریزی شهری – برنامه ریزی منطقه ای – مدیریت شهری – طراحی شهری

رشته های برنامه‌ریزی شهری ،منطقه‌ای و مدیریت شهری

طراحی شهری طراحی شهری

 مهندسی معماری منظر – مهندسی معماری اسلامی – بازسازی پس از سانحه – معماری داخلی – مهندسی معماری (معماری آموزشی و فرهنگی، فضاهای درمانی و بهداشتی، مسکن، پایداری، فناوری)

معماری
نمایش عروسکی نمایش عروسکی
ادبیات نمایشی – کارگردانی نمایش – بازیگری

هنرهای نمایشی و سینما

 ارتباط تصویری – تصویری – نقاشی – تصویر متحرک (انیمیشن)

هنرهای تصویری و طراحی

طراحی صنعتی

طراحی صنعتی

آهنگساز – نوازندگی موسیقی ایرانی – نوازندگی موسیقی جهانی – موسیقی شناسی (اتئوموزیکولوژی)

هنرهای موسیقی

طراحی پارچه و لباس

طراحی پارچه

نحوه و شرایط شرکت در آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های دارای آزمون عملی کارشناسی ارشد را دارند، پس از اعلام نتایج و قبولی در آزمون مرحله تشریحی می بایست جهت دریافت کارت ورود به جلسه دوره دوم اقدام نمایند. همچنین لازم به ذکر می باشد که متقاضی موظف است قبل از شرکت در آزمون عملی مبلغ تعیین شده جهت انجام هر پروژه انتخابی خود را همزمان با تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرداخت کند.

هر ساله هزینه آزمون عملی توسط سازمان سنجش آموزش کشور تعیین می شود و بعد از انجام فرآیند پرداخت هزینه از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب، کارت ورود به جلسه داوطلبان و برگه راهنمای شرکت در آزمون که شامل اطلاعاتی در رابطه با نحوه برگزاری آزمون، وسایل لازم برای شرکت در آزمون و مدت زمان پاسخگویی به سوالات در آزمون می باشد از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار آن ها قرار می گیرد.

وسایل مورد نیاز برای شرکت در آزمون عملی

  • متقاضیان رشته های برنامه ریزی شهری، منطقه‌ای، مدیریت شهری و طراحی شهری می بایست مداد و روان‌ نویس مشکی، پاک ‌کن، مداد تراش و تخته شاسی متناسب با برگه کاغذ A3 را در روز آزمون عملی به همراه داشته باشند. (از به همراه داشتن هرگونه ابزار بیان ترسیمی دیگر اکیدا خوداری نمایید.)
  • لوازم مورد نیاز داوطلبان رشته مجموعه معماری شامل تمامی لوازم طراحی، راندو و تخته شاسی مناسب به ابعاد 35 در 50 می باشد.
  • داوطلبان رشته های نقاشی، تصویرسازی و ارتباط تصویری و طراحی پارچه و لباس نیز مجاز به استفاده از لوازمی از قبیل مداد رنگی، تخته شاسی مناسب به ابعاد 35 در 50، روان نویس در ضخامت‌های مختلف و مورد استفاده، ماژیک، گواش، آکریلیک، آب رنگ، قلم مو، قلم نی و مرکب خطاطی، پالت رنگ، خط‌ کش، گونیا، شابلون، پاک کن، لاک سفید، کاغذ پوستی ویژه رشته‌ های تصویرسازی هستند.
  • مداد طراحی، مداد پاک ‌کن و مداد رنگی نیز از جمله لوازم مورد نیاز آزمون عملی رشته تصویر متحرک می باشد.
  • لوازم مورد نیاز جهت آزمون عملی رشته های ارتباط تصویری و طراحی پارچه و لباس عبارت است از: گیره تخته شاسی، چسب کاغذی یا نواری

نکته: مدت زمان پاسخگویی به سوالات در آزمون متناسب با هر رشته تحصیلی، بین 180 تا 240 دقیقه در نظر گرفته شده است.

کارشناسی ارشد رشته های موسیقی

در برخی دانشگاه ها مرحله دوم آزمون علمی رشته موسیقی بر اساس گرایش انتخابی داوطلب ممکن است بیش از یک بار برگزار شود. این آزمون ها بر اساس رشته تحصیلی شخص به چند بخش تقسیم بندی شده است که هدف از اجرای آن سنجش مهارت های شنیداری، سرایش، شنوایی، ریتم‌خوانی، آهنگسازی و… متقاضیان می باشد.

در آخر لازم است بدانید که جهت شرکت در آزمون عملی کارشناسی ارشد، ارائه کارت ورود به جلسه و همچنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکس دار الزامی است. بدین ترتیب داوطلبان با رعایت نمودن نکاتی که در این مقاله ارائه شد، می توانند پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد و دریافت کارت ورود به جلسه خود، در زمان برگزاری آزمون عملی ارشد در جلسه آزمون حضور به عمل آورند.

 

سوالات متداول

1- آزمون عملی کارشناسی ارشد 1400 در چه زمانی برگزار می شود؟

پس از اعلام نتایج آزمون کتبی کارشناسی ارشد، زمان برگزاری آزمون عملی توسط دانشگاه مربوطه اعلام می شود.

2- آیا برای شرکت در آزمون عملی کارشناسی ارشد باید هزینه ای پرداخت کرد؟

بله، این هزینه همزمان با تکمیل فرم انتخاب رشته از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب قابل پرداخت می باشد.

3- مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون عملی کارشناسی ارشد به چه صورت می باشد؟

مدت زمان پاسخگویی به سوالات مذکور معمولا بین 180 تا 240 دقیقه می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد