خانه کارشناسی ارشد آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401

آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401

شرایط آزمون عملی مقطع کارشناسی ارشد 1401
آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401

هر ساله پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری، شاهد اقدام گسترده داوطلبان جهت انجام انتخاب رشته کارشناسی ارشد هستیم که با توجه به علاقه، سلیقه، شرایط موجود و رتبه کسب شده متقاضی صورت می پذیرد. در این میان، تعداد محدودی از رشته های ارشد به صورت دو مرحله ای و تحت شرایط خاص ارائه می شود که پذیرش در آن ها، مستلزم کسب نمره قابل قبول از آزمون کتبی اولیه و امتحان عملی نهایی است. ادامه تحصیل در چنین رشته هایی به دلیل ماهیت عملیاتی آن ها، علاوه بر مهارت تئوری نیازمند تسلط عملی نیز خواهد بود.

افرادی که پس از انتشار نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد، در آزمون کتبی حداقل یکی از رشته های دارای شرایط خاص پذیرفته شده باشند، می توانند آمادگی خود برای شرکت در آزمون عملی رشته یا رشته های مذکور را از طریق فرایند انتخاب رشته اعلام نمایند و در صورت دریافت بازخورد مثبت در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته ارشد سراسری، نسبت به ثبت نام و حضور در آزمون عملی و مصاحبه مرحله دوم اقدامات لازم را به انجام رسانند. در نهایت نیز، بر هم کنش نمرات هر دو مرحله، تراز نهایی متقاضی را مشخص می سازد.

متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع ارشد رشته های دارای شرایط خاص می بایست نمره لازم از هر دو مرحله کتبی و عملی آزمون را کسب نموده و به ظرفیت رشته محل موردنظر نیز توجه کنند.

زمان برگزاری آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401

پیگیری آخرین اخبار و اطلاعیه های سایت سازمان سنجش آموزش کشور می تواند به داوطلبان در خصوص آشنایی با زمان و نحوه اعلام آمادگی شرکت در مرحله عملی آزمون ارشد و رویه برگزاری آن کمک نماید. لازم به ذکر است که تا این لحظه هیچ گونه اخبار موثقی پیرامون زمان برگزاری آزمون عملی کنکور کارشناسی ارشد 1401 در رسانه ها منتشر نشده است اما توجه داشته باشید که آزمون عملی ارشد سال گذشته در اواخر شهریور تا اوایل مهر ماه، در بازه زمانی سه الی چهار روزه انجام پذیرفت. به محض انتشار تاریخ دقیق برگزاری آزمون مرحله دوم رشته های دارای شرایط خاص مقطع کارشناسی ارشد 1401، این مقاله بروز خواهد شد.

توجه کنید که به علت تعدد رشته های عملی، امکان برگزاری مصاحبه عملی در یک روز وجود نخواهد داشت و این پروسه طی چند روز متوالی به انجام می رسد. عدم حضور دعوت شدگان به مرحله مصاحبه، به هر دلیل موجه یا غیرموجهی، به منزله انصراف قطعی آن ها از ادامه رویه پذیرش محسوب می گردد و امکان ارسال اعتراض و درخواست تجدیدنظر برای هیچ داوطلبی وجود نخواهد داشت. شما می توانید جهت اطلاع از آخرین و بروزترین اخبار منتشرشده در این زمینه، در کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره عضو شوید و جدیدترین مطالب کانال را دنبال نمایید.

لیست رشته های دارای آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401

همان طور که اشاره نمودیم، تعداد محدودی از لیست رشته های کارشناسی ارشد سراسری به رشته های دارای شرایط خاص (دو مرحله ای) اختصاص یافته است که فهرست مربوط به این موارد نیز هر ساله توسط سازمان سنجش و در قالب دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد بروز می گردد که شما می توانید با مطالعه جداول موردنظر از رشته های دارای آزمون عملی کنکور ارشد مطلع شده و با در نظر گرفتن فاکتورهای متعددی از جمله علاقه، سلیقه، مسافت، هزینه، شهر دانشگاهی مقصد، اعتبار دانشگاه موردنظر و… نسبت به تکمیل روند انتخاب رشته اقدام نمایید. در این مسیر از مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد غافل نشوید و حتما در خصوص آینده تحصیلی خود با یک مشاوره خبره و زبده مشورت نمایید.

لازم به ذکر است با توجه به این که دفترچه انتخاب رشته ارشد 1401 تا این لحظه منتشر نشده است، جدول حاوی لیست رشته های دارای آزمون عملی کارشناسی ارشد را بر اساس محتویات دفترچه سال گذشته طراحی نموده ایم که به محض انتشار دستورالعمل جدید و تغییر هر مورد، این جدول نیز بروز خواهد شد.

لیست رشته های دارای آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401
نام رشتهنام مجموعه

برنامه ریزی شهری – برنامه ریزی منطقه ای – مدیریت شهری – طراحی شهری

رشته های برنامه‌ ریزی شهری، منطقه‌ ای و مدیریت شهری

طراحی شهریطراحی شهری

 مهندسی معماری منظر – مهندسی معماری اسلامی – بازسازی پس از سانحه – معماری داخلی – مهندسی معماری (گرایش های معماری آموزشی و فرهنگی، فضاهای درمانی و بهداشتی، مسکن، پایداری، فناوری)

معماری
نمایش عروسکینمایش عروسکی
ادبیات نمایشی – کارگردانی نمایش – بازیگری

هنرهای نمایشی و سینما

 ارتباط تصویری – تصویری – نقاشی – تصویر متحرک (انیمیشن)

هنرهای تصویری و طراحی

طراحی صنعتی

طراحی صنعتی

آهنگساز – نوازندگی موسیقی ایرانی – نوازندگی موسیقی جهانی – موسیقی شناسی (اتئوموزیکولوژی)

هنرهای موسیقی

طراحی پارچه و لباس

طراحی پارچه و لباس

نحوه و شرایط شرکت در آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های دارای آزمون عملی کارشناسی ارشد را دارند، پس از اعلام نتایج و قبولی در آزمون مرحله اول، می بایست جهت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون عملی اقدام نمایند. همچنین لازم به ذکر می باشد که متقاضی موظف است تا قبل از شرکت در آزمون عملی، مبلغ تعیین شده ای را جهت انجام هر پروژه انتخابی، همزمان با تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد پرداخت کند.

هر ساله هزینه آزمون عملی توسط سازمان سنجش آموزش کشور تعیین می شود و بعد از انجام فرآیند پرداخت هزینه از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب، کارت ورود به جلسه داوطلبان و برگه راهنمای شرکت در آزمون که شامل اطلاعاتی در رابطه با نحوه برگزاری آزمون، وسایل لازم برای شرکت در آزمون و مدت زمان پاسخگویی به سوالات در آزمون می باشد از طریق سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد در اختیار آن ها قرار می گیرد.

در این رابطه لازم است به تذکرات زیر توجه نمایید.

 • برای شرکت در آزمون عملی هر رشته مجزا، می بایست هزینه جداگانه ای پرداخت نمود. برای مثال اگر شما متقاضی حضور در مصاحبه عملی دو رشته امتحانی متفاوت هستید، باید برای هر رشته، هزینه جداگانه ای پرداخت نمایید.
 • دریافت کارت ورود به جلسه آزمون عملی مجزا برای هر رشته امتحانی جداگانه الزامی است.
 • زمان انتشار کارت ورود به جلسه، چند روز پیش از برگزاری آزمون عملی خواهد بود و دریافت آن از طریق پایگاه اینترنتی sanjesh.org امکان پذیر می باشد.
 • به همراه داشتن مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه عکس دار در روز آزمون توصیه می شود.
 • برای شرکت در مصاحبه، هر داوطلب می بایست پس از حاضر شدن در حوزه امتحانی مربوطه، نوبت مصاحبه را قبل از ساعت 8 صبح تعیین نماید و با در اختیار داشتن مدارک لازم از جمله کارت ورود به جلسه و مدارک هویتی، امتحان عملی خود را به انجام رساند.

ضوابط و وسایل مورد نیاز برای شرکت در آزمون عملی

برای حضور در مرحله مصاحبه عملی رشته های دو مرحله ای کنکور ارشد، گاها می بایست لوازم به خصوصی را در روز امتحان با خود به همراه داشته باشید که جهت تسهیل این امر، فهرست وسایل موردنظر را در ادامه ذکر نموده ایم.

 • متقاضیان رشته های برنامه ریزی شهری، منطقه‌ای، مدیریت شهری و طراحی شهری می بایست مداد و روان‌ نویس مشکی، پاک ‌کن، مداد تراش و تخته شاسی متناسب با برگه کاغذ A3 را در روز آزمون عملی به همراه داشته باشند. (از به همراه داشتن هرگونه ابزار بیان ترسیمی دیگر اکیدا خوداری نمایید.)
 • لوازم مورد نیاز داوطلبان رشته مجموعه معماری شامل تمامی لوازم طراحی، راندو و تخته شاسی مناسب به ابعاد 35 در 50 می باشد.
 • داوطلبان رشته های نقاشی، تصویرسازی و ارتباط تصویری و طراحی پارچه و لباس نیز مجاز به استفاده از لوازمی از قبیل مداد رنگی، تخته شاسی مناسب به ابعاد 35 در 50، روان نویس در ضخامت‌های مختلف و مورد استفاده، ماژیک، گواش، آکریلیک، آب رنگ، قلم مو، قلم نی و مرکب خطاطی، پالت رنگ، خط‌ کش، گونیا، شابلون، پاک کن، لاک سفید، کاغذ پوستی ویژه رشته‌ های تصویرسازی هستند.
 • مداد طراحی، مداد پاک ‌کن و مداد رنگی نیز از جمله لوازم مورد نیاز آزمون عملی رشته تصویر متحرک می باشد.
 • لوازم مورد نیاز جهت آزمون عملی رشته های ارتباط تصویری و طراحی پارچه و لباس عبارت است از: گیره تخته شاسی، چسب کاغذی یا نواری
 • به همراه داشتن سوابق و رزومه کاری مرتبط با رشته خود، آماده نمودن تحلیل کلیه آثار اعلام شده، داشتن وسایل لازم جهت اجرا، دارا بودن آمادگی کافی جهت اجرای انفرادی و تمرین جهت اجرای نمایشنامه در حداکثر زمان 10 دقیقه از جمله مهم ترین توصیه ها به داوطلبان شرکت در آزمون عملی نمایش عروسکی است.
 • اگر متقاضی شرکت در مصاحبه ارشد بازیگری هستید، حتما در روز امتحان، مدارک مرتبط با سابقه بازیگری خود از جمله انواع پوستر، عکس، بروشور یا اسناد مربوط به اجرای تئاتر را به همراه داشته باشید و با آمادگی کافی جهت اجرایی نمایش یا رول به صورت بداهه در محل آزمون حضور پیدا کنید. این آمادگی همچنین می تواند در قالب اجرای یک موضوع پیشنهادی یا ارائه نمایشی تک گویی باشد.
 • توصیه های لازم برای شرکت در آزمون عملی رشته موسیقی، با توجه به گرایش هر داوطلب متفاوت است اما به طور کلی در این مرحله، یک آزمون سرایش و شنوایی و یک آزمون تخصصی برای هرکدام از متقاضیان رشته موسیقی ایرانی، جهانی و آهنگسازی منعقد می گردد.

نکته: مدت زمان پاسخگویی به سوالات در آزمون متناسب با هر رشته تحصیلی، بین 180 تا 240 دقیقه در نظر گرفته شده است.

یکی دیگر از اصول مهم شرکت در آزمون عملی کنکور کارشناسی ارشد، توجه به ظرفیت رشته محل های ارائه شده در حین انتخاب رشته کارشناسی ارشد است. به این معنا که پذیرفته شدگان آزمون کتبی، تنها در صورت وجود ظرفیت کافی می توانند نسبت به پذیرش در رشته های دو مرحله ای اقدام نمایند. شما می توانید در این خصوص، با مراجعه به دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد نسبت به استخراج شرایط، ضوابط و ظرفیت هر مجموعه امتحانی اقدام نموده و پس از بهره گیری از مشاوره انتخاب رشته ارشد رویه موردنظر خود را پیگیری نمایید.

 

سوالات متداول

1- آزمون عملی کارشناسی ارشد 1401 در چه زمانی برگزار می شود؟

هنوز زمان مشخصی برای برگزاری آزمون عملی ارشد 1401 اعلام نشده اما به محض انتشار تاریخ دقیق، این مقاله بروز خواهد شد.

2- آیا برای شرکت در آزمون عملی کارشناسی ارشد باید هزینه ای پرداخت کرد؟

بله، این هزینه همزمان با تکمیل فرم انتخاب رشته و از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب قابل پرداخت می باشد.

3- مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون عملی کارشناسی ارشد به چه صورت می باشد؟

مدت زمان پاسخگویی به سوالات مذکور معمولا بین 180 تا 240 دقیقه می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

 1. سلام وقت بخیر. برای گرایش معماری که آزمون عملی داره، من باید اول انتخاب رشته رو انجام بدم، و بعد که نتیجه انتخاب رشته اومد معلوم میشه میتونم آزمون عملی رو بدم یا نه؟؟یعنی تا قبل نتایج انتخاب رشته که آزمون عملی برگزار نمیشه؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، اطلاعیه های مربوط به آزمون عملی، بعد از اتمام فرایند انتخاب رشته منتشر می شود.

 2. سلام بر همگی .
  آیا دانشگاه آزاد هم کنکور اسکیس برای ارشد معماری دارد؟
  در ضمن شهریه هر ترم ارشد معماری چقدر است؟

  • با سلام و وقت بخیر، پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد، نیازی به شرکت در آزمون عملی ندارد، شهریه حدودی هر ترم رشته ذکر شده در دانشگاه آزاد (۷/۲۰۰/۰۰۰_ ۸/۲۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) می باشد.

 3. آیا دانشگاه آزاد هم کنکور اسکیس برای ارشد معماری دارد؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد