تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / تیزهوشان / برنامه ریزی آزمون تیزهوشان 1401 – 1402

برنامه ریزی آزمون تیزهوشان 1401 – 1402

راهنمای برنامه ریزی آزمون تیزهوشان 1401 - 1402
برنامه ریزی آزمون تیزهوشان 1401 – 1402

به دلیل مشکل بودن قبولی در مدارس سمپاد و از طرفی تقاضای بالای دانش آموزان برای ورود به این مدارس همچنین، سیاست های گزینشی سمپاد و جو رقابتی شدید موجود در آن باعث شده تا هر ساله، تعداد محدودی از بهترین دانش آموزان جهت ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان گلچین شوند.

برای موفقیت در آزمون ورودی این مدارس، می بایست از یک برنامه ریزی درسی جامع و منظم بهره برد و در کنار آن، استفاده از کتاب های کمک آموزشی، توجه به مساله مهم تست زنی، شرکت در آزمون های آزمایشی مرتبط و بهره گیری از بهترین و توصیه شده ترین منابع مطالعاتی تحصیلی و تحلیلی آزمون تیزهوشان را نیز در نظر گرفت.

برنامه ریزی درسی آزمون تیزهوشان می بایست انعطاف پذیر، قابل اجرا و متناسب با توانایی ها و قابلیت های داوطلب باشد.

راهنمای برنامه ریزی آزمون تیزهوشان 1401 – 1402

افرادی که از یک برنامه اصولی و صحیح پیروی می کنند، شانس پیروزی بیشتری در برخورد با معضلات زندگی دارند. یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی هر فرد، امر تحصیل می باشد که اگر در مراکز آموزشی درجه یک و عالی رتبه به انجام برسد، تاثیر به سزایی در آینده سازی او خواهد داشت. اولین مرحله برنامه ریزی، شناخت هدف و آشنایی با مسیر رسیدن به آن می باشد.

انواع مختلفی از برنامه ریزی به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه وجود دارد که هر کدام از ویژگی های به خصوصی برخوردار است. اساس برنامه ریزی صحیح آزمون تیزهوشان عبارت است از:

 • قابل اجرا بودن
 • تطابق با ویژگی ها و توانایی های داوطلب
 • تمرکز بر افزایش یادگیری
 • بالا بردن قدرت تست زنی
 • مدیریت زمان
 • توجه به توازن زمان مطالعه و استراحت

واقع گرایانه برنامه ریزی کنید

همان طور که اشاره کردیم، برنامه باید قابل اجرا و کامل طراحی گردد. به گونه ای که امکان مطالعه تمامی منابع درسی را در خود بگنجاند. در واقع یک برنامه خوب، علاوه بر افزایش انگیزه شما، بایستی واقع گرایانه و انعطاف پذیر نیز باشد. شما نباید تمامی اوقات شبانه روز را به طور کامل از مطالعه درسی پر کنید. بلکه می بایست در برنامه ریزی خود، ساعاتی را نیز به استراحت، تفریح، پرداختن به کارهای روزمره، وقت گذراندن با خانواده و دوستان و حتی سفر اختصاص دهید. در غیر این صورت، برنامه شما منطقی و منعطف نخواهد بود و این روش به زودی شما را از درس خواندن دلزده خواهد کرد. 

برای جبران زمان بگذارید

در برنامه ریزی هفتگی و ماهانه لازم است که زمان هایی برای جبران دروس عقب افتاده و اتفاقات غیر منتظره نیز باشد. این ویژگی باعث می شود تا برنامه ریزی شما، قابل پیش بینی و منظم دنبال شود و با بروز یک اتفاق غیر مترقبه، ساعت ها برنامه درسی به هم نریزد و ضمن پیش روی طبق برنامه، از استرس شما نیز خواهد کاست.

مدرسه محل یادگیری

از دیگر نکات مهمی که دانش آموز باید به آن توجه داشته باشد، اهمیت یادگیری دروس در مدرسه است. دانش آموز با گوش سپردن به سخنان معلم در مدرسه و فراگیری کامل آن، یک قدم در برنامه ریزی جلو خواهد بود، چرا که می تواند در منزل زمان بیشتری را به حل تست و سوالات مربوطه اختصاص دهد و به نوعی این زمان صرف مرور بیشتر دروس آموزش دیده در مدرسه خواهد شد.

 با تست زنی خود را ارزیابی کنید

همان طور که اشاره کردیم، آزمون تیزهوشان به صورت تستی و با لحاظ یک سوم نمره منفی برگزار می شود. در این حالت، فراگیری روش های تست زنی اهمیت خود را بروز می دهد. داوطلبانی که بیشتر و بهتر از بقیه نسبت به حل تست های تحصیلی و تحلیلی اقدام نموده اند، آمادگی بالاتری نیز دارند. این تست ها می توانند نمونه سوالات آزمون سال های گذشته باشند یا در زمره پرسش های تالیفی کتب کمک درسی قرار بگیرند. در این مرحله داوطلب باید با حل هر تست، نکات آموزشی مربوط به آن را فرا بگیرد و نقاط ضعف و قوت خود را به کمک آن ها شناسایی نماید.

بهتر است که دانش آموز، در پایان هر هفته یا هر ماه، از خود آزمون تستی بر اساس مباحث مطالعه شده در آن بازه زمانی بگیرد تا نسبت به میزان آمادگی و نقاط ضعف و قوت خود آگاهی پیدا کند. توجه به مدیریت زمان در حل تست ها حائز اهمیت می باشد. زیرا زمان حل سوالات آزمون تیزهوشان محدود می باشد و سهل انگاری در مدیریت زمان ممکن است منجر به ناکامی در این آزمون بزرگ شود.

برای خود زمان استراحت و پاداش در نظر بگیرید

سعی کنید به هیچ عنوان پشت هم و بدون قرار دادن زمان استراحت در برنامه ریزی مطالعاتی خود، درس نخوانید چرا که این کار به مرور باعث دلزدگی شما از ادامه مطالعه و درنتیجه عقب ماندن از برنامه ریخته شده خواهد شد. همچنین در صورتی که در طول هفته به طور کامل طبق برنامه ریخته شده پیش رفته اید و یا به درصد زیادی از آن عمل کرده اید، برای خود پاداش های مختلفی متناسب با علائقتان در نظر یگیرید. این کار باعث ایجاد انگیزه و به خوبی ادامه دادن روند مطالعاتی شما خواهد شد.

خلاصه نویسی کنید

با استفاده از این روش شما همیشه به نکات مهمی که در طول مطالعه به آن برخورده اید دسترسی خواهید داشت. خلاصه نویسی یکی از روش های است که از قدیم برای تمام مقاطع و مطالعات، روی آن تاکید شده است پس شما هم سعی کنید حتما از آن بهره ببرید. همچنین خلاصه نویسی باعث می شود در ایام جمع بندی و مرور، گنجینه ای از نکات ارزشمند دروس مختلف را در اختیار داشته باشید و بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن و با یک مرور کلی، حجم زیادی از مطالب درسی را به یاد بیاورید و در ذهن خود تثبیت نمایید. در غیر این صورت، مطالعه مجدد کل مطالب برای شما زمان بر و آزار دهنده خواهد بود و راندمان مطالعه را نیز پایین خواهد آورد.

دروس امتحانی آزمون تیزهوشان 1401 – 1402

مسیر قبولی در مدارس تیزهوشان، وابستگی شدیدی به آشنایی داوطلبان با منابع آزمون و نحوه پاسخگویی به سوالات آزمون ورودی سمپاد دارد که در ادامه‏ مواد درسی برای تو مقطع هفتم و دهم شرح داده شده است.

مواد امتحانی آزمون تیزهوشان ششم به هفتم 

سوالات آزمون ورودی پایه هفتم مدارس تیزهوشان شامل مباحث مرتبط با هوش ریاضی، استعداد و خلاقیت می باشد و معمولا برای این آزمون، پرسشی از کتاب های درسی مقطع ششم متوسطه اول طراحی نمی گردد. در نتیجه دانش آموزان می بایست به جای تمرکز بر مطالعه مطالب کتب درسی، منابع مرتبط با هوش و خلاقیت را مطالعه کنند. از جمله بهترین  منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • کتاب آموزش هوش و استعداد غیر کلامی مهر و ماه
 • کتاب هوش و استعداد تحلیلی پایه ششم انتشارات اندیشمند
 • کتاب 1000 تست هوش و استعداد تیزهوشان ششم مهر و ماه
 • کتاب سنجش هوش و استعداد ششم سری IQ

بررسی دقیق نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم نیز می تواند به داوطلبان در مسیر آشنایی با سبک و سیاق طراحی سوالات این آزمون کمک نماید. از آن جا که پرسش های آزمون تیزهوشان به صورت چهارگزینه ای و با احتساب یک سوم نمره منفی طراحی می گردد، داوطلبان ملزم به چیدن برنامه ای با هدف افزایش تمرکز و یادگیری و کاهش استرس و اضطراب خود می باشند تا بتوانند در زمان برگزاری آزمون تیزهوشان ششم به هفتم از بالاترین سطح آمادگی برخوردار باشند.

مواد امتحانی آزمون تیزهوشان نهم به دهم 

سوالات طراحی شده برای آزمون ورودی پایه دهم مدارس سمپاد، محتوی 50 درصد پرسش های تحلیلی و 50 درصد سوالات تحصیلی می باشد. سوالات تحلیلی، ترکیبی از هوش و استعداد است که پاسخگویی به آن ها مستلزم بهره گیری از:

 • نبوغ
 • ذکاوت
 • دقت فراوان
 • دارا بودن برنامه ریزی درسی مناسب می باشد.

سوالات تحصیلی این آزمون از محتویات کتاب درسی پایه نهم و هشتم طراحی می گردد. البته لازم به ذکر است که سطح این پرسش ها نسبتا بالاست و گاها تست های ترکیبی، تلفیقی و مفهومی نیز در میان آن ها دیده می شود.

برای آشنایی با منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. همچنین در صورت بروز هر گونه پرسش یا مشکل در زمینه برنامه ریزی آزمون ورودی مدارس سمپاد می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس بگیرید.

داشتن آمادگی علمی و هوش و ذکاوت بالا برای شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان، کافی نیست. افراد موفق، کسانی هستند که دارای تمرکزی مثال زدنی می باشند و توان کنترل احساسات و آرامش خود را در زمان برگزاری آزمون دارند. توانایی علمی هرچقدر هم که بالا باشد، اگر با تمرکز و اعتماد به نفس بالا توام نشود، ممکن نیست که به نتیجه مطلوب ختم گردد. این مساله یکی از مهم ترین نکاتی است که داوطلبان ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان می بایست در زمان چینش برنامه ریزی درسی خود به آن توجه داشته باشند.

درنهایت سعی کنید به تلاشی که می کنید امیدوار بوده و به خود اطمینان داشته باشید و از نگرانی ها و استرس هایی که ممکن است در خصوص این آزمون، برای شما به وجود آمده باشد و موجب جلوگیری از پیشرفت در روند مطالعاتی و عدم تمرکز شما شود با دیگران صحبت کرده و ترجیحا از یک مشاور مورد اطمینان کمک بخواهید.

سوالات متداول

1- برنامه ریزی آزمون تیزهوشان 1401 - 1402 می بایست چه ویژگی هایی داشته باشد؟

تطابق با توانایی های داوطلب، بالا بردن قدرت تست زنی، مدیریت زمان و... از جمله ویژگی های مهم برنامه ریزی این آزمون می باشد.

2- سوالات آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم 1401 - 1402 شامل چند بخش می باشد؟

سوالات این آزمون از دو بخش تحلیلی و تحصیلی تشکیل شده است.

3- اهمیت نکته برداری و خلاصه نویسی در حین مطالعه درسی برای آزمون تیزهوشان چیست؟

این مسئله باعث می شود تا داوطلب، در ایام جمع بندی آزمون تیزهوشان، گنجینه ای از مهم ترین نکات درسی را جهت مرور سریع در اختیار داشته باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ نظر

 1. سلام خسته نباشید ببخشید برای ازمون تی هوشان نهم به دهم از سال هفتم و هشتم هم سوال میاد..

دریافت مشاوره پیج سمپاد