تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / بودجه بندی سوالات کنکور تجربی 1402

بودجه بندی سوالات کنکور تجربی 1402

جدول بودجه بندی دروس عمومی کنکور سراسری تجربی 1402
بودجه بندی سوالات کنکور تجربی 1402

چندین سال است که در هنگام ثبت نام کنکور سراسری شاهد نام نویسی بیشترین تعداد متقاضیان از میان گروه آزمایشی تجربی هستیم و می توان گفت که این روزها، بازار تقاضای ادامه تحصیل در رشته های کنکور تجربی، بیشتر از سایر رشته های دانشگاهی است. موفقیت در کنکور سراسری تجربی و پذیرش در رشته های تراز اول مرتبط با آن مانند پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی و… مستلزم طراحی کاربردی و جهت دار برنامه ریزی کنکور می باشد که ترکیب آن با میزان قابل توجهی تلاش، انگیزه، هدفمندی و تمرکز می تواند سودمند واقع گردد.

یکی از مهم ترین ترفندهای موفقیت در آزمون سراسری، داشتن آشنایی کافی با بودجه بندی کنکور، تجزیه و تحلیل نحوه طراحی سوالات کنکور و شناخت مباحث و سوالات پرتکرار می باشد که احتمال طرح پرسش چهارگزینه ای از آن ها بیشتر از سایر بخش های کتاب درسی است. متقاضیانی که به دنبال گنجاندن هدفمندی و موفقیت در برنامه ریزی درسی خود هستند، به خوبی خود را با منابع کنکور تطبیق داده و زمان مطالعاتی خود را بر اساس میزان اهمیت هر مبحث تنظیم می نمایند. این روش مطالعاتی، تاثیر به سزایی بر روند رو به پیشرفت داوطلبان و افزایش شانس قبولی آن ها در کنکور سراسری 1402 خواهد داشت.

بررسی دقیق بودجه بندی کنکور 1402، می تواند اطلاعات سودمندی در خصوص مهم ترین مباحث کتاب درسی، نحوه طراحی سوالات کنکور و پرسش های پرتکرار آزمون سراسری را در اختیار داوطلبان قرار دهد.

بودجه بندی دروس عمومی کنکور تجربی 1402

تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه از گروه آزمایشی تجربی بسیار بالا می باشد و در مقابل آن، تنها ظرفیت محدودی از صندلی های دانشگاه های سراسری و آزاد به رشته های پرطرفدار تجربی اختصاص یافته است. در نتیجه می توان اذعان نمود که یکی از مهم ترین روش های پیروزی در این ماراتون بزرگ، داشتن بیشترین آمادگی ذهنی و بالاترین سطح شناخت نسبت به سیاست های طراحی تست آزمون سراسری تجربی است. همان طور که می دانید، اهمیت و حساسیت مباحث مختلف دروس عمومی و اختصاصی کنکور با یک دیگر متفاوت است و زمان و انرژی لازم برای مطالعه و تست زنی آن ها نیز به یک مقدار نخواهد بود. در نتیجه توصیه می شود که در ابتدا با نحوه بودجه بندی سوالات آزمون سراسری گروه آزمایشی خود آشنا شوید، سپس اقدام به طرح ریزی یک برنامه درسی جامع و سودمند نمایید.

کنکور سراسری 1402 بر اساس محتویات کتب نظام آموزشی جدید یا 3-3-6 طراحی می شود و متقاضیان می بایست با بررسی نکته به نکته منابع آموزشی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم، رویه آماده سازی خود برای شرکت در آزمون سراسری را به نحوی احسن تکمیل نمایند. در حین آزمون، شما با دو دفترچه مجزای پرسش های عمومی و اختصاصی مواجه می شوید و به ترتیب، 75 دقیقه و 180 دقیقه برای پاسخگویی به سوالات هر دفترچه فرصت خواهید داشت. در ادامه می توانید با اطلاع از بودجه بندی دروس مختلف این رشته، در سال 1401، به مدیریت زمانی درستی برای پاسخ دهی به سوالات دست پیدا کنید. در ضمن به محض انتشار بودجه بندی دقیق مربوط به سال 1402، این مقاله بروز رسانی خواهد شد.

درس ادبیات

ادبیات اولین درس در دفترچه پرسش های عمومی کنکور با ضریب 4 در تمامی زیرگروه ها می باشد و شما به مدت 18 دقیقه فرصت پاسخگویی به 25 سوال سوال مربوط به آن را خواهید داشت. لازم به ذکر است با توجه به ضریب بالای این درس باید به آن توجه ویژه ای داشت، چرا که به دست آوردن درصد مناسبی از درس ادبیات به شما در کسب رتبه قبولی کنکور ایده آل تان کمک خواهد کرد.

توجه داشته باشید که مهم ترین مبحث ادبیات در آزمون سراسری، قرابت معنایی است که داوطلبان می توانند با تست زنی مکرر، مهارت خود در پاسخگویی به پرسش های مرتبط با این موضوع را تا حد بسیار زیادی افزایش داده و در عین توجه به سایر موضوعات مرتبط با ادبیات فارسی از جمله لغات، املا، زبان فارسی و… درصد قابل قبولی از سوالات ادبیات کنکور به دست آورند.

بودجه بندی ادبیات کنکور تجربی 1402
مباحث تعداد سوالات درصد سوالات
لغات 3 12
املا 3 12
قرابت معنایی 9 36
آرایه های ادبی 4 16
زبان فارسی 5 20
تاریخ ادبیات 1 4

درس عربی 

عربی دومین درس در دفترچه عمومی کنکور سراسری 1402 است که در تمامی زیرگروه ها دارای ضریب 2 بوده و شما می بایست ظرف مدت 20 دقیقه به 25 سوال طرح شده از مباحث مختلف آن پاسخ دهید. توصیه می شود که سوالات عمومی و اختصاصی کنکور را به ترتیب دفترچه پاسخ دهید و به محض یافتن پاسخ نهایی، آن را در پاسخنامه وارد کنید تا با محدودیت زمان یا اشتباه در وارد نمودن جواب تست ها مواجه نشوید. با توجه به جدول زیر متوجه خواهید شد که مهم ترین مباحث درس عربی که شانس طرح پرسش از آن ها، بییشتر از سایر است، ترجمه، قواعد و درک مطلب می باشد.

بودجه بندی عربی کنکور تجربی 1402
مباحث تعداد سوالات درصد سوالات
ترجمه و تعریب 10 40
متن و درک مطلب 4 16
تحلیل صرفی 3 12
اعراب گذاری 1 4
قواعد 7 28

درس دین و زندگی

دین و زندگی در تمامی زیرگروه ها دارای ضریب 3 بوده و 17 دقیقه زمان جهت پاسخگویی به سوالات آن در نظر گرفته شده است. توجه داشته باشید که درس دین و زندگی پایه دهم 9 سوال، پایه یازدهم 8 سوال و پایه دوازدهم نیز 8 سوال از مجموع 25 تست مربوطه را در بر می گیرد. تست زنی زیاد و مراجعه به پرسش های چهارگزینه ای دین و زندگی کنکور سال های گذشته می تواند به داوطلبان در آشنایی با شیوه روتین طراحی تست های این درس در آزمون سراسری کمک نماید. توجه داشته باشید که متقاضیان اقلیت های مذهبی (مسیحی، کلیمی و زرتشتی) می توانند در صورت تمایل نسبت به پاسخگویی به سوالات مرتبط با دین خود، در هنگام پر کردن فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام، مذهب موردنظر خود را انتخاب نمایند.

احتمال طرح پرسش های ترکیبی و مفهومی از این درس وجود دارد که علت آن نیز، تشابه مباحث مختلف درسی و به اصطلاح باز بودن دست طراح سوال است اما بر روی دیگر سکه، مفاهیم شیرین، ساده و قابل درک دین و زندگی به چشم می خورد که مطالعه آن را برای متقاضیان، روان، قابل هضم و آسان نموده است. تکرار و تمرین در این درس، حرف اول را می زند و افرادی موفق به کسب درصد عالی از آن می شوند که خود را با مفاهیم مختلف آن به خوبی سازش دهند. در جداول زیر، بودجه بندی درس دین و زندگی کنکور 1401 بر اساس مباحث و پایه تحصیلی نظام جدید تحصیلی را برای شما آورده ایم.

بودجه بندی دین و زندگی کنکور تجربی 1402 بر اساس مباحث

مباحث تعداد سوال درصد سوالات
آیات و روایات 11 44
اشعار و احادیث 5 20
متن 9 36

بودجه بندی دین و زندگی کنکور تجربی 1402 بر اساس پایه تحصیلی

پایه تحصیلی تعداد سوال درصد سوالات
دهم 9 36
یازدهم 8 32
دوازدهم 8 32

درس زبان انگلیسی

زبان انگلیسی، آخرین درس در دفترچه عمومی سوالات کنکور علوم تجربی است و در تمامی زیرگروه ها دارای ضریب 2 می باشد. همچنین توجه داشته باشید که مدت پاسخگویی به سوالات آن 20 دقیقه خواهد بود. آشنایی با روش صحیح مطالعه زبان انگلیسی می تواند شما را در حل صحیح و سریع تست های این مبحث یاری نماید. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که داوطلبان می توانند با ارائه تقاضا در حین ثبت نام آزمون سراسری، نسبت به پاسخگویی به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، روسی، ایتالیایی و آلمانی در بخش زبان خارجی کنکور اقدام نمایند.

بودجه بندی زبان کنکور تجربی 1402
مباحث تعداد سوالات درصد سوالات
واژگان 8 32
گرامر 4 16
کلوز تست 5 20
درک مطلب 8 32

بودجه بندی دروس اختصاصی کنکور تجربی 1402

دفترچه شماره 2 کنکور سراسری تجربی مختص سوالات تخصصی است که شامل 165 سوال بوده و مدت پاسخگویی به این سوالات نیز 180 دقیقه خواهد بود. این دفترچه برای گروه آزمایشی تجربی شامل 5 درس تخصصی تحت عناوین زمین شناسی، زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی است. موفقیت شما در پاسخگویی به سوالات اختصاصی کنکور تجربی به خصوص درس زیست شناسی، تاثیر به سزایی در ارتقای رتبه و تراز نهایی کنکورتان خواهد داشت. در نتیجه توصیه می شود که نهایت تمرکز خود را به آشنایی با بودجه بندی این دروس و صرف انرژی و زمان مرتبط با اهمیت مباحث آن اختصاص دهید.

دروس اختصاصی تجربی عموما تحلیلی می باشد و اتکا به مفاهیم و حفظیات، به تنهایی نمی تواند راه پاسخگویی به پرسش های اختصاصی آزمون سراسری تجربی را همواره سازد. از سوی دیگر، توجه به ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری تکنیک کاربردی دیگری در حین طراحی برنامه ریزی کنکور به حساب می آید که می تواند حواس داوطلب را نسبت به مباحث پر اهمیت و ضریب دار آزمون سراسری متمرکز سازد.

درس زمین شناسی

زمین شناسی اولین درسی است که در دفترچه سوالات اختصاصی تجربی با آن مواجه می شوید و صرفا 20 دقیقه فرصت جهت پاسخ به 25 سوال آن خواهید داشت. این درس در زیر گروه 1 دارای ضریب 0، در زیرگروه 2 و 4 و 5 دارای ضریب 1 و در زیر گروه 3 نیز دارای ضریب 4 است. بنابراین علاقه مندان جهت پذیرش رشته های موجود در زیر گروه 3 از جمله داروشناسی نقش پررنگ این درس در مسیر موفقیت خود را نباید فراموش کنند.

بودجه بندی زمین شناسی کنکور تجربی 
عنوان فصل ها کنکور 98 کنکور 99 کنکور 1400
پویایی زمین 5 5 4
آفرینش کیهان و تکوین زمین 5 4 5
منابع معدنی، زیربنای تمدن و توسعه صنعتی 3 4 4
منابع آب و خاک 4 4 3
زمین شناسی و سازه های مهندسی 3 3 3
زمین شناسی ایران 3 3 3
زمین شناسی و سلامت 2 2 3

درس ریاضی

مدت زمان 47 دقیقه جهت پاسخگویی به 30 سوال درس ریاضی کنکور تجربی در نظر گرفته شده است. معمولا داوطلبان این گروه آزمایشی توجه زیادی به این درس نداشته یا به دلیل عدم آشنایی با بهترین روش مطالعه ریاضی برای کنکور، از عملکرد قابل قبولی جهت پاسخ به سوالات این درس برخوردار نیستند. درس ریاضی در زیرگروه 1 دارای ضریب 2، در زیرگروه های 2 و 3 و 5 دارای ضریب 3 و در زیرگروه نیز 4 دارای ضریب 4 می باشد.

رمز موفقیت در درس ریاضی، تست زنی زیاد و یادگیری روش های حل مسئله سریع و کنکوری است. مدیریت زمان در این درس حرف اول را می زند و داوطلبانی می توانند در درس ریاضی موفق تر ظاهر شوند که از قدرت محاسبه بالایی به خصوص در مواجهه تست های ترکیبی برخوردار باشند.

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی 
عنوان فصل ها کنکور 98 کنکور 99 کنکور 1400
هندسه 4 4 5
تابع 2 6 4
توابع نمایی و لگاریتمی 2 2 4
مثلثات 4 4 3
معادله ها و نامعادله ها 3 2 3
حد و پیوستگی 4 3 2
مشتق 4 2 2
کاربرد مشتق 2 2 2
شمارش، بدون شمردن 1 1 2
احتمال 2 1 2
توان های گویا و عبارت های جبری 0 1 1
مجموعه، الگو و دنباله 1 1 0
آمار 1 1 0

درس زیست شناسی

درس زیست شناسی، مهم ترین و سرنوشت سازترین درس برای داوطلبان کنکور تجربی است و کسب درصد و تراز بالا از این درس، تاثیر مثبت به سزایی بر نتیجه عملکرد داوطلبان خواهدد داشت. زیست شناسی، سومین درس موجود در دفترچه اختصاصی این گروه آزمایشی با 50 سوال می باشد که شرکت کنندگان نیز 36 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات آن پاسخ دهند. نحوه طراحی تست های زیست شناسی، مبتنی بر تحلیل، تصویرسازی، توصیف و حل مساله است و داشتن مهارت در هر یک از فنون ذکر شده، می تواند در نوع خود موثر واقع گردد.

پایه دهم، 16 سوال و 32 درصد مباحث، پایه یازدهم 18 سوال و 36 درصد مباحث و پایه دوازدهم 16 سوال و 32 درصد از کل سوالات این درس در آزمون سراسری تجربی را به خود اختصاص می دهد. زیست شناسی در زیرگروه 1 و 2 دارای ضریب 4، و در زیرگروه های 3 و 4 و 5 دارای ضریب 2 است.

بودجه بندی زیست شناسی کنکور تجربی 
عنوان فصل ها کنکور 98 کنکور 99 کنکور 1400
گردش مواد در بدن 3 3 5
گوارش و جذب مواد 3 1 4
تبادلات گازی 2 3 4
تولید مثل 3 4 4
انتقال اطلاعات در نسل ها 3 3 4
تنظیم شیمیایی 0 1 3
ایمنی 3 1 3
تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد 3 2 2
تنظیم عصبی 3 3 2
حواس 3 2 2
دستگاه حرکتی 2 3 2
تولید مثل نهاندانگان 2 2 2
مولکول های اطلاعاتی 2 2 2
تغییر در اطلاعات وراثتی 2 3 2
از ماده به انرژی 1 2 2
از انرژی به ماده 2 1 2
تقسیم یاخته 1 4 1
پاسخ گیاهان به محرک ها 1 2 1
جریان اطلاعات در یاخته ها 3 2 1
فناوری های نوین زیستی 1 1 1
رفتارهای جانوران 2 2 1
زیست شناسی، دیروز، امروز و فردا 0 1 0
از یاخته تا گیاه 3 2 0
جذب و انتقال مواد در گیاهان 2 0 0

درس فیزیک

شما برای پاسخ به 30 سوال درس فیزیک در کنکور تجربی تنها 37 دقیقه فرصت خواهید داشت. پایه دهم 8 سوال و 27 درصد مباحث، پایه یازدهم 9 سوال و 30 درصد مباحث و پایه دوازدهم 13 سوال و 43 درصد مباحث از سوالات درس فیزیک آزمون سراسری را در بر می گیرد. ضرایب درس فیزیک در زیرگروه یک و دو و سه و پنج برابر 2 و در زیر گروه چهار نیز معادل 3 می باشد. از مهم ترین مباحث فیزیک نظام جدید می توان به نوسان و امواج، جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم، ویژگی های فیزیکی مواد، الکتریسیتە ساکن و… اشاره نمود.

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی 
عنوان فصل ها کنکور 98 کنکور 99 کنکور 1400
نوسان و امواج 4 6 4
جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم 3 4 4
حرکت بر خط راست 3 4 4
الکتریسیته ساکن 3 3 4
دینامیک 3 2 3
آشنایی با فیزیک اتمی و هسته ای 3 2 3
ویژگی های فیزیکی مواد 2 3 2
دما و گرما 3 2 2
مغناطیس و القای الکترومغناطیسی 3 2 2
فیزیک و اندازه گیری 1 1 1
کار، انرژی و توان 2 1 1

درس شیمی

درس شیمی، پنجمین و آخرین درس در دفترچه سوالات اختصاصی کنکور تجربی است که مدت 35 دقیقه فرصت پاسخگویی به 35 سوال آن را خواهید داشت. پایه دهم 8 سوال و 23 درصد از مباحث، پایه یازدهم 14 سوال و 40 درصد مباحث و پایه دوازدهم نیز 13 سوال و 37 درصد مباحث این درس را شامل می شود

. درس شیمی در زیرگروه 1 دارای ضریب 3، در زیرگروه 2 دارای ضریب 4 و در زیرگروه های 3 و 4 و 5 نیز دارای ضریب 2 است. پاسخگویی صحیح به سوالات شیمی مستلزم بهره گیری متعادل از حفظیات و قابلیت حل مساله خواهد بود که در چند سال اخیر، تست های مفهومی و ترکیبی بیشتری از مباحث مرتبط با درس مهم و حساس شیمی در آزمون های سراسری طرح شده است.

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی 
عنوان فصل ها کنکور 98 کنکور 99 کنکور 1400
قدر هدایای زمینی را بدانیم 3 3 6
 در پی غذای سالم 4 6 5
مولکول های در خدمت تندرستی 4 4 4
آسایش و رفاه در سایه شیمی 3 4 4
آب، آهنگ زندگی 4 4 3
کیهان زادگاه الفبای هستی 3 3 3
پوشاک، نیازی پایان ناپذیرد 5 4 3
ردپای گازها در زندگی 3 4 3
شیمی، جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری 4 2 2
شیمی، راهی به سوی آینده ای روشن تر 2 1 2

آگاهی از بودجه بندی کنکور 1402 و شناخت میزان اهمیت هر درس و مبحث به تنهایی نمی تواند راهگشای مسیر پر پیچ و خم موفقیت کنکور باشد. بهره گیری از بهترین و اصولی ترین برنامه ریزی کنکور تجربی، شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور سراسری و تهیه بهترین منابع کنکور تجربی از جمله دیگر عوامل تقویت کننده سطح آمادگی متقاضیان برای شرکت در کنکور نظام جدید 1402 به حساب می آید که اگر با مقدار زیادی هدفمندی، تلاش، واقع بینی و بهره گیری از مشاوره تحصیلی کنکور توام گردد، می تواند داوطلب را جهت پیروزی در این تورنمنت بزرگ یاری رساند.

 

سوالات متداول

1- بودجه بندی کنکور تجربی 1402 به چه معناست؟

بودجه بندی به معنی تجزیه و تحلیل سوالات کنکور سال های گذشته و تعیین مباحث پرتکرار و مهم تر در کنکور سراسری است.

2- آیا استفاده از بودجه بندی کنکور تجربی 1402 به معنای حذف دروس کم تکرار است؟

خیر، بودجه بندی به داوطلبان کنکور کمک می‌کند تا با یک برنامه ریزی اصولی و دقیق تر برای مطالعه مباحث پرتکرار، به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنند.

3- آیا بودجه بندی کنکور سراسری تجربی 1402 شامل سوالات نظام قدیم آموزشی نیز می شود؟

خیر، از سال 1400، سوالات کنکور سراسری تجربی تنها بر اساس محتویات نظام جدید آموزشی طراحی شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور