تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / تاثیر سهمیه در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

تاثیر سهمیه در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

تاثیر سهمیه رزمندگان و ایثارگری در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400
تاثیر سهمیه در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

دانش آموختگان رشته دندانپزشکی لازم است به منظور گذراندن دوره تخصص خود در آزمونی تحت عنوان “آزمون دستیاری دندانپزشکی” که هر ساله از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور برگزار می شود ، شرکت نمایند. داوطلبانی که حائز شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 99 می باشند ، می توانند در صورت احراز شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام دستیاری دندانپزشکی ، از سهمیه ها و امتیازات در نظر گرفته شده بهره مند شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی سهمیه های آزمون دستیاری دندانپزشکی پرداخته و میزان تاثیر هر یک را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

داوطلبان واجد شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان و استعداد درخشان ، ابتدا همانند داوطلبان سهمیه آزاد مورد سنجش قرار می گیرند و در صورت عدم کسب نمره قبولی در این سهمیه ، در بالاترین اولویت ممکن در بین شرکت کنندگان دو سهمیه مذکور قرار می گیرند.

امتیازات و سهمیه های آزمون دستیاری دندانپزشکی 99

معمولا برای تمامی آزمون هایی که در ساله در کشور برگزار می شوند ، سهمیه هایی در نظر گرفته می شود که بخشی از ظرفیت پذیرش به متقاضیان واجد شرایط سهمیه اختصاص می یابد. مطابق با آن چه در دفترچه راهنمای نام نویسی این آزمون درج شده است ، سهمیه های این آزمون به دو دسته “سهمیه های اصلی” و “سهمیه های مازاد” تقسیم می شوند که عبارت اند از:

سهمیه های اصلی

 • سهمیه آزاد
 • سهمیه رزمندگان
 • سهمیه بومی

سهمیه های مازاد

 • سهمیه مشمولان آیین نامه های اجرایی ” تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر” (10 درصد از کل ظرفیت به داوطلبان مشمول این سهمیه تعلق می گیرد.)
 • سهمیه کادر نیروهای مسلح (2/5 درصد کل ظرفیت پذیرش به این سهمیه اختصاص می یابد.)

داوطلبانی که مشمول سهمیه های در نظر گرفته شده در آزمون دستیاری دندانپزشکی می باشند ، لازم است که هنگام ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 99 با در دست داشتن مدارک لازم ، علاقه مندی خود را نسبت به استفاده از سهمیه مورد نظر اعلام نمایند.

تاثیر سهمیه های اصلی در آزمون دستیاری دندانپزشکی 99

سهمیه های آزاد

آن دسته از داوطلبانی که دارای سهمیه های بومی ، رزمندگان ، مازاد نیروهای مسلح و همچنین مازاد سهمیه استعداد درخشان نمی باشند ، در زمره مشمولان سهمیه آزاد قرار می گیرند. در صورتی که داوطلبان سهمیه های بومی و رزمندگان موفق به کسب نمره قبولی آزمون نشوند ، ظرفیت مربوطه به داوطلبان سهمیه آزاد تعلق می گیرد.

توجه داشته باشید که متقاضیان حائز شرایط سهمیه بومی و رزمندگان در ابتدا به صورت آزاد مورد سنجش قرار می گیرند و با اخذ حدنصاب نمره آزمون ، جزو پذیرفته شدگان سهمیه آزاد محسوب می شوند و در غیر این صورت ، در بالاترین اولویت های موجود در دو سهمیه بومی و رزمندگان به رقابت می پردازند.

به عبارت دیگر ، رشته محل های انتخابی هر داوطلب ابتدا در سهمیه آزاد مورد بررسی قرار گرفته و اگر با این شرایط موفق به پذیرش نشود ، رشته محل انتخابی وی با در نظر گرفتن سهمیه مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و مجددا در صورت عدم قبولی ، این فرآیند برای سایر انتخاب های متقاضی تکرار می شود. به صورت کلی ، پذیرش داوطلبان در در این آزمون به دو صورت زیر انجام می پذیرد.

پذیرش به صورت دولتی (تعهد عام)

این دسته از پذیرفته شدگان می توانند در دانشکده های دندانپزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور یعنی دانشگاه های دولتی به تحصیل بپردازند. این داوطلبان مستلزم به ارائه تعهد خدمت به میزان حداکثر 2/5 برابر مدت تحصیل خود به صورت محضری بوده که مدت زمان تعهدات شامل ضریب محرومیت منطقه نیز می شود. لازم به ذکر است که امکان تغییر وضعیت داوطلبان از غیر شهریه پرداز به شهریه پرداز ممنوع می باشد.

پذیرش به صورت آزاد با پرداخت شهریه

این نوع از پذیرش متقاضیان صرفا در دانشکده های دندانپزشکی دانشگاه های آزاد اسلامی تهران ، آزاد اسلامی خوراسگان و دانشگاه شاهد انجام می شود. توجه داشته باشید که این گروه از قبول شدگان فاقد تعهدات دستیاری می باشند اما ملزم به انجام تعهدات مربوط به سایر خدمات قانونی هستند که محل و نحوه انجام تعهدات توسط دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی تعیین می گردد.

سهمیه رزمندگان

30 درصد از ظرفیت کل پذیرش مشروط به کسب نمره قبولی در هر رشته محل ، به داوطلبان مشمول این سهمیه تعلق می گیرد و متقاضیان می توانند در صورت احراز شرایط لازم ، از هر دو سهمیه رزمندگان و بومی استفاده نمایند. سهمیه رزمندگان و ایثارگران شامل سهمیه 25 درصد و سهمیه 5 درصد می باشد که مشمولان این دو سهمیه در جدول زیر معرفی شده اند.

سهمیه ایثارگران
مشمولان سهمیه 5 درصد مشمولان سهمیه 25 درصد
جانبازان کمتر از 25 درصد (این گروه حق انتخاب یکی از سهمیه های 25 درصد یا 5 درصد را دارند.) جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها
همسر و فرزندان جانبازان کمتر از 25 درصد آزادگان و همسر و فرزندان آن ها
همسر و فرزندان رزمنده داوطلب بسیجی همسر و فرزندان شهید و مفقودالاثر
همسر و فرزندان رزمنده جهادگر (وزارت جهاد کشاورزی) رزمنده داوطلب بسیجی
همسر و فرزندان رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح رزمنده جهادگر (وزارت جهاد کشاورزی)
رزمنده ستاد کل نیروهای مسلح

نکات مهم پیرامون استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران

 • رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی شامل افرادی می باشند که از تاریخ 31 شهریور ماه سال 56 لغایت 31 شهریور ماه سال 67 ، حداقل شش ماه به صورت داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند.
 • داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان که پیش از این یک بار از این سهمیه استفاده کرده اند ، تنها در صورتی می توانند مجددا از این سهمیه بهره مند شوند که حداقل 12 ماه سابقه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی را داشته باشند.
 • مدت زمان اسارت نیز به عنوان حضور در جبهه محسوب می شود.
 • معلولیت حداقل 25 درصد برای جانبازان معادل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه تلقی می گردد و هر 10 درصد معلولیت اضافی برابر با 6 ماه حضور دیگر در مناطق عملیاتی به شمار می رود.
 • از جمله شرایط لازم برای سنجش داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگران و رزمندگان ، کسب حدنصاب نمره علمی یعنی نمره تراز آخرین فرد پذیرفته شده در هر رشته محل بدون در نظر گرفتن سهمیه می باشد.
 • هر یک از متقاضیان مشمول سهمیه رزمندگان و ایثارگران تنها مشروط به کسب حداقل 70 درصد نمره حدنصاب عملی می توانند از این امتیاز بهره مند شوند. شرط استفاده از این سهمیه برای فرد رزمنده برابر با کسب حداقل 80 درصد نمره حدنصاب نمره قبولی می باشد.
 • جانبازان کمتر از 25 درصد تنها می توانند یکی از سهمیه های 25 درصد یا 5 درصد را انتخاب نمایند.
 • در صورت عدم تکمیل ظرفیت سهمیه های 5 درصد و 25 درصد رزمندگان و ایثارگران توسط واجدین شرایط ، ظرفیت باقی مانده به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص پیدا می کند.
 • داوطلبانی که پدر ، مادر یا همسر آن ها سابقه حضور در جبهه مطابق با مدت زمان مصوبه می باشند ، می توانند از سهمیه رزمندگان و ایثارگران 5 درصد بهره مند شوند.
 • پس از اتمام مهلت ثبت نام ، امکان تغییر در سهمیه انتخابی فراهم نمی باشد.
 • کد رهگیری 12 رقمی برای استفاده از سهمیه رزمندگان ایثارگر و بسیجی برای هر آزمون در سال های مختلف ، متفاوت است. بنابراین بایستی با مراجعه به سازمان مربوطه ، نسبت به دریافت کد رهگیری این آزمون اقدام کنید.

سهمیه رزمندگان بسیجی

رزمندگان بسیجی که دارای حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی می باشند ، می بایست به منظور استفاده از این سهمیه با مراجعه به محل نگهداری پرونده خود ، فرم مخصوص مربوطه را دریافت کرده و نسبت به تکمیل آن اقدام نمایند. داوطلبان واجد شرایط لازم است پس از تکمیل فرم و دریافت کد رهگیری 12 رقمی ، آن را در فرم تقاضانامه اینترنتی به ثبت برسانند. توجه داشته باشید که جهت استفاده از این سهمیه باید نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • اعلام کد رهگیری 12 رقمی پس از اتمام زمان ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 99 ، قابل قبول نمی باشد.
 • مدت حضور یا خدمت در جبهه سربازان و پاسداران وظیفه و همچنین تعهدات و ماموریت های خدمتی پرسنل وزارت خانه ها ، سازمان ها و ارگان های نظامی و طرح شش ماهه دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به عنوان حضور داوطلبانه در جبهه محسوب نمی شوند.
 • نیروهای فعال بسیج و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج نمی توانند از سهمیه ایثارگران بسیجی استفاده نمایند.

سهمیه ایثارگران شامل جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران

داوطلبانی که از شرایط این سهمیه برخودار می باشند باید به منظور استفاده از آن ، صرفا اطلاعات شناسنامه ای به ویژه کد ملی خود و علامت گذاری در قسمت “سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران” و همچنین مشخص کردن نسبت خود با ایثارگر را به دقت در فرم ثبت نام اینترنتی وارد کرده و نیازی به دریافت و ارائه کد رهگیری ندارند. مشمولان این سهمیه عبارت اند از:

 • همسر و فرزندان شهید و مفقودالاثر
 • آزادگان
 • جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها
 • جانبازان کمتر از 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها
 • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه (در قالب سهمیه 5 درصد ایثارگران و رزمندگان)

توجه داشته باشید که همسر و فرزندان رزمنده با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی ، لازم است کد رهگیری فرد رزمنده یا کد ایثارگری را دریافت و در فرم ثبت نام خود درج نمایند.

سهمیه بومی

میزان تاثیر سهمیه بومی در آزمون دستیاری دندانپزشکی 99
سهمیه بومی در آزمون دستیاری دندانپزشکی 99

این سهمیه مطابق با قانون “برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی” در نظر گرفته شده است که واجدین شرایط برای بهره مندی از این سهمیه می بایست حداقل 85 درصد نمره حدنصاب علمی را کسب نمایند. پذیرش این دسته از داوطلبان متناسب با سقف پذیرش در مناطق محروم در رشته مورد تقاضا و نیاز منطقه صورت می گیرد.

شرکت کنندگانی که از طریق این سهمیه مورد پذیرش قرار می گیرند ، موظف به ارائه تعهد به میزان سه برابر مدت زمان تحصیل خود می باشند و مدت تعهد آن ها شامل ضریب محرومیت منطقه نمی شود.

شرایط استفاده از سهمیه بومی

داوطلبان پذیرش بومی می بایست علاوه بر سکونت دائم در استان مورد تقاضا به تایید دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه و همچنین ارائه استشهاد محلی ، باید دارای یکی از شرایط زیر نیز باشند.

 • داوطلب باید متولد استان مورد تقاضا بوده و حداقل دو مقطع از مقاطع تحصیلی ابتدایی ، راهنمایی ، متوسطه یا دانشگاهی را در آن استان سپری کرده باشد.
 • متقاضی حداقل سه مقطع تحصیلی ابتدایی ، راهنمایی ، متوسطه یا دانشگاهی را در استان مورد تقاضا گذرانده باشد.
 • داوطلب در دانشگاه علوم پزشکی استان مورد نظر استخدام شده و تا زمان ثبت نام ، سه سال سابقه کار در همان دانشگاه را داشته باشد. این مسئله شامل خدمات طرح نیروی انسانی نمی شود.
 • دندانپزشکان عمومی که حداقل به مدت چهار سال تا زمان ثبت نام آزمون دستیاری ، در مناطق محروم استان مورد تقاضا خدمت کرده باشند. توجه داشته باشید که این خدمت شامل تعهدات طرح نیروی انسانی نمی شود.

متقاضیان استفاده از سهمیه بومی که با استفاده از سهمیه استانی خاص در دوره دکترای عمومی دندانپزشکی پذیرفته شده اند ، پس از قبولی در آزمون دستیاری نیز متعهد به همان استان خواهند بود که میزان تعهد این گروه از داوطلبان در دفترچه راهنمای ثبت نام قید شده است. داوطلبانی که در دوران تحصیل دکترای عمومی دندانپزشکی از سهمیه استانی بهره مند شده اند ، در صورتی که بومی استان خود نباشند ، مجاز به استفاده از پذیرش بومی نیستند. 

تاثیر سهمیه های مازاد در آزمون دستیاری دندانپزشکی 99

سهمیه دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان

حداکثر 10 درصد از ظرفیت کل پذیرفته شدگان آزمون دستیاری دندانپزشکی مطابق با آیین نامه “تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر” به این سهمیه اختصاص دارد که شرایط استفاده از آن به ترتیب زیر می باشد.

 • داوطلبان برای بهره مندی از مزایای این سهمیه باید در کنار تاییدیه استعداد درخشان و ارائه گواهی از دانشگاه محل تحصیل ، دارای حداقل 40 امتیاز (مطابق با پیوست های مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام) نیز باشند.
 • این دسته از متقاضیان تنها در صورت کسب حداقل 90 درصد نمره حدنصاب آزمون در رشته محل انتخابی خود ، مشمول استفاده از این سهمیه می باشند.
 • داوطلبانی که یک نوبت با استفاده از این سهمیه مورد پذیرش قرار گرفته اند ، در صورت انصراف حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور از آن ها سلب می گردد.
 • میزان تعهد این گروه از قبول شدگان مطابق با سایر پذیرفته شدگان سهمیه آزاد می باشد.

سهمیه مازاد بورسیه نیروهای مسلح

این سهمیه مختص کارکنان نیروهای مسلح می باشد که حداکثر 2/5 درصد مازاد بر ظرفیت کل پذیرفته شدگان به آن ها تعلق می گیرد. از جمله نکاتی که لازم است در رابطه با این سهمیه بدانید به شرح زیر می باشد.

 • کادر نیروهای مسلح که واجد شرایط این سهمیه هستند ، تنها در صورتی که موفق به اخذ حداقل 80 درصد حدنصاب نمره علمی در رشته محل مورد نظر خود شوند ، مشمول بهره مندی از مزایای این سهمیه می باشند.
 • پذیرش از طریق این سهمیه صرفا در رشته های تحصیلی مورد نیاز نیروهای مسلح و تنها در قالب سهمیه 2/5 درصد صورت می گیرد. لیست رشته های مذکور در دفترچه راهنمای ثبت نام ارائه شده است.

توصیه می کنیم که حتما پیش از اقدام به ثبت نام ، دفترچه ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 99 را با دقت مورد بررسی و مطالعه قرار داده و پس از آگاهی از تمامی جزئیات و ضوابط برگزاری آزمون ، نسبت به پرداخت هزینه و ارسال مدارک ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 99 اقدام نمایید. داوطلبان می توانند پس از طی مراحل ثبت نام خود ، به مطالعه منابع آزمون دستیاری دندانپزشکی پرداخته و پیش از فرا رسیدن زمان ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 99 ، خود را برای حضور در جلسه آزمون آماده کنند. شما همراهان گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد هر یک از مباحث فوق ، روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره پیج دکتری