تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99

راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99

راهنمای جامع ثبت نام تکمیل ظرفیت آزاد 99
راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99

هر ساله پس از اعلام نتایج نهایی دانشگاه های آزاد، داوطلبان به ثبت نام در کد رشته محل قبولی خود می پردازند اما در میان آن ها، عده ای هم هستند که از رشته قبولی خود رضایت نداشته و یا به هر دلیلی برای ثبت نام آن، اقدامی نکرده اند. بنابراین پس از تکمیل ثبت نام، ممکن است ظرفیت برخی از رشته ها در برخی دانشگاه ها، خالی بماند. از همین رو فرآیندی به نام تکمیل ظرفیت مطرح می شود که به موجب آن فرصتی دوباره برای داوطلبین مجاز به انتخاب رشته، فراهم می شود تا بتوانند مجددا شانس قبولی خود را در دانشگاه امتحان کنند.

امکان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت برای داوطلبانی فراهم است که در اعلام نتایج اولیه کنکور، مجاز به انتخاب رشته شده باشند.

زمان شروع تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 99

در صورتی که ظرفیت های رشته ای در دانشگاه های آزاد خالی مانده باشد، این دانشگاه به پذیرش دانشجو در دوره تکمیل ظرفیت اقدام خواهد کرد که معمولا دو مرتبه در سال (ورودی مهر و بهمن ماه) صورت می گیرد.

مطابق با اطلاعیه منتشر شده از طریق سایت دانشگاه آزاد، دوره تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد بهمن ماه در سال 99 صرفا برای رشته های پیراپزشکی برگزار خواهد شد. بنابراین داوطلبان واجد شرایط ثبت نام در این دوره می باشد بایسیی با مراجعه به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد از تاریخ 28 بهمن لغایت 2 اسفند 99، نسبت به انجام فرآیند ثبت نام خود اقدام کنند.

دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 99

در سال های گذشته دانشگاه آزاد علاوه بر برگزاری دوره تکمیل ظرفیت در بهمن، اینفرآیند را برای ورودی نیمسال اول (مهر ماه) نیز برگزار می کرد که در سال 99، پذیرش تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برای ورودی مهر ماه انجام نگرفت.

برای دریافت دفترچه تکمیل ظرفیت نمسال تحصیلی بهمن ماه، باید به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه کرده و بر روی لینک فعال “دریافت اطلاعیه و دفترچه های حاوی رشته محل های مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مقاطع کاردانی و کارشناسی نیمسال دوم سال تحصیلی 99” کلیک کنید تا دفترچه های دوره های پیوسته و ناپیوسته مقاطع مذکور برای شما نمایان شود.

جهت سهولت دسترسی به دفترچه های انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، فایل هر کدام را در جدول زیر قرار داده ایم که برای دانلود آن ها باید بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99
دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99 (رشته پیراپزشکی)

(جهت دانلود فایل، روی لینک مربوطه کلیک کنید.)

سایت و نحوه ثبت نام دوره تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 99

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد نیز مانند انتخاب رشته اولیه، از سایت رسمی این دانشگاه به نشانی azmoon.iau.ac.ir صورت می گیرد. داوطلبان می توانند با مراجعه به آن در زمان مقرر به ثبت انتخاب های خود بپردازند.

راهنمای دسترسی به سامانه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، به صورت گام به گام، در ادامه بیان شده است.

مرحله اول: وارد سایت دانشگاه آزاد شوید.

مرحله دوم: در صفحه نمایان شده، مطابق شکل زیر، یک آدرس سایت موجود است که می توانید بر روی آن کلیک کرده و یا تا پایان ثانیه شمار 10 ثانیه ای صبر کنید تا به صفحه اصلی منتقل شوید.

گام دوم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد

مرحله سوم: عبارت “انتخاب رشته تکمیل ظرفیت آزمون سراسری سال 99 دانشگاه آزاد اسلامی” را انتخاب نمایید.

گام سوم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد

مرحله چهارم: در سمت راست صفحه ای که برای شما نمایان می شود، سامانه انتخاب رشته به چشم می خورد که با وارد کردن “کد دسترسی انتخاب رشته” و “کد ملی” می توانید به مراحل بعدی راه یابید.

گام سوم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد

نکاتی در خصوص تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 

نکته ای که بیش از همه لازم به ذکر است، زمان شروع به تحصیل پذیرفته شدگان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد است. به علت این که زمان شروع این فرآیند و پس از آن، اعلام نتایج، در اواسط ترم مهر صورت می گیرد، این افراد به عنوان ورودی های بهمن می توانند تحصیل دانشگاهی خود را آغاز کنند.

هر داوطلب می تواند حداکثر 100 کد رشته محل را با توجه به دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، از میان رشته های دانشگاهی متناسب با گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت کرده است،  انتخاب نماید.

داوطلبان به منظور انجام انتخاب رشته تکمیل ظرفیت، باید مبلغ 44 هزار تومان را پرداخت کرده تا بتوانند وارد سامانه انتخاب رشته شوند.

تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند به هنگام تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، به انتخاب رشته بپردازند، حتی افرادی که در یک کد رشته انتخابی اولیه آزاد قبول شده باشند. اما نکته قابل توجه این است که در صورت قبولی نمی توانید به تحصیل در رشته اول برگردید.

از آن جا که این فرصت مجدد، هر سال و برای تمام داوطلبان فراهم نمی باشد، توصیه می شود به بهترین نحو از آن استفاده کرده و نهایت دقت را در انتخاب رشته به کار ببرید. به این منظور باید از تراز و رتبه لازم برای قبولی در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد تا حدودی اطلاع داشته باشید که بتوانید انتخاب رشته صحیح و قابل قبولی انجام دهید. جهت اطلاع دقیق از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 99 در زمان مقرر و با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir از نتایج خود اطلاع پیدا کنید.

سوالات متداول

1- تکمیل ظرفیت کنکور نیمسال دوم دانشگاه آزاد از چه زمانی آغاز می شود؟

این دوره صرفا برای رشته های پیراپزشکی انجام می گیرد که انجام روند نام نویسی آن از 28 بهمن تا 2 اسفند 99 انجام خواهد شد.

2- آیا فرصت تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد بهمن ماه 99 برای تمامی رشته های این دانشگاه فراهم شده است؟

خیر؛ فرصت تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد صرفا برای رشته های پیراپزشکی قرار داده شده است.

3- دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور نیمسال دوم دانشگاه آزاد از طریق چه سایتی انجام می شود؟

این دفترچه از طریق سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir منتشر می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲,۵۰۴ نظر

 1. Avatar

  سلام عیدتون مبارک باشه بنده درسال ۹۸ از رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد سراب قبول شدم و ثبت نام کردم و بعد در همان سال در تکمیل ظرفیت از رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد تبریز قبول شدم و از سراب انصراف داده و در دانشگاه تبریز ثبت نام کردم با توجه به این که فقط یک بار می توانیم از دانشگاه انصراف بدهیم اگر من امسال از دانشگاه سراسری قبول شوم امکان انصراف از دانشگاه ازاد و ثبت نام در دانشگاه سراسری برایم وجود دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شرایط یک بار انصراف فقط برای آقایانی می باشد که مشکل نظام وظیفه دارند و شامل حال خانم ها نمی شود.

 2. Avatar

  با تراز ۷۸۰۰ و رتبه ۱۶هزار منطقه دو احتمال قبولی اتاق عمل واسه تکمیل ظرفیت وجود داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با حداقل تراز ۸۰۰۰ شانس قبولی در رشته اتاق عمل را دارا می باشید.

 3. Avatar

  سلام.با تراز ۷۰۰۰امکان قبولی پرستاری تکمیل ظرفیت هست.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی شما با حداقل تراز ۷۰۰۰ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه ها را دارا می با شید.

 4. Avatar

  سلام من دانشجو دانشگاه ازادم اگه تکمیل ظرفیت شرکت کنم و قبول بشم باید از دانشگاه اولم انصراف بدم این انصراف ایا هزینه ای دارد ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف دهید و به علت ثبت نام در دانشگاه آزاد دیگر بلافاصله بعد از انصراف، مشمول هزینه انصراف نمی باشید.

 5. Avatar

  سلام. تعداد دفعات مجاز برای ویرایش انتخاب رشته ی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد چند مرتبه هست؟

 6. Avatar

  باسلام من در رشته مامایی خودگردان قبول شدم و دی ماه انصراف دادم اگه تکمیل ظرفیت شرکت کنم و قبول بشم و نرم مشکلی ایجاد میشه؟جریمه داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پذیرفته شوید و اقدام به ثبت نام نکنید، مشکلی برای شما نخواهد داشت.

 7. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون میشم آخرین تراز قبولی تکمیل ظرفیت رشته های علوم آزمایشگاهی و هوشبری و تغذیه رو اعلام بفرمائید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با حداقل تراز ۸۰۰۰ شانس قبولی در رشته ای علوم آزمایشگاهی، هوشبری و تغذیه در دانشگاه آزاد را دارا می باشید.

 8. Avatar

  سلام من ترم یک مامایی آزاد میخونم اگه تکمیل ظرفیت پرستاری بیارم تطبیق واحد دارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت اتمام ترم اول و دارا بودن واحد های مشترک، می توانید از معادلسازی دروس استفاده نمایید.

 9. Avatar

  سلام.خسته نباشید.خواهش میکنم جواب بدید .این تکمیل ظرفیت برای کدوم ترم هستش.ترم پاییز آینده یا بهار ۱۴۰۰؟ تورو خدا جواب بدید برام مهمه

 10. Avatar

  سلام اگر در تکمیل ظرفیت بهمن دانشگاه آزاد انتخاب رشته کردیم و قبول شدیم ولی نخواستیم بریم و انصراف دادیم باید هزینه پرداخت کنیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورت انجام ندادن ثبت نام نهایی در دانشگاه، هزینه انصراف به شما تعلق نمی گیرد.

 11. Avatar

  سلام وقت به خیر . کسی که امسال دانشگاه ازاد بدون کنکور ثبت نام کرده باشه و دانشجو باشه و توی انتخاب رشته پیراپزشکی قبول بشه قبولی قبلیش توی دانشگاه آزاد لغو میشه ؟

 12. Avatar

  سلام من تو انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد شرکت کردم.
  وقتی کد پیگیری رو بگیری یعنی ثبت نام انجام شده؟

 13. Avatar

  سلام ببخشید به من پیام دادن که در تکمیل ظرفیت دانشگاه ازاد اسلامی شرکت کنم اگر انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کردم و قبول شدم و بعدا نخواستم برم ثبت نام کنم و برم دانشگاه ازاد ایا نمی تونم بازم کنکور بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پذیرفته شوید، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری نخواهید داشت.

 14. Avatar

  سلام با تراز نزدیک به ۶۶۰۰ میشه پرستاری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد حتی خودگردان شهرهایی مثل قوچان سبزوار گرگان نیشابور بیرجند رو قبول شد؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، حداقل تراز قبولی در رشته پرستاری ۷۰۰۰ می باشد.

 15. Avatar

  سلام با تراز۷۰۰۰ شانس قبولی پرستاری ایلام دارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۰۰۰ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید.

 16. Avatar

  سلام با تراز ۵۸۰۰ شانس قبولی در بهداشت ازاد دارم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی شما با تراز ۵۸۰۰ شانس قبولی در رشته بهداشت را در برخی از دانشگاه های آزاد دارا می باشید.

 17. Avatar

  سلام با تراز۷۳۲۱ منطقه ۲میتونم تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد،دانشگاه های واحد ساری یا بابل یا گرگان یا بندرگز پرستاری قبول بشم؟؟خواهش میکنم جواب بدید.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۳۲۱ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه های آزاد را دارا می باشید.

 18. Avatar

  سلام با تراز ۶۸۴۰ میتونم مامایی خودگردان تو تکمیل ظرفیت تو یه شهر کوچیک قبول بشم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۶۸۴۰ شانس قبولی در رشته مامایی در ظرفیت خودگردان برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید

 19. Avatar

  سلام ببخشید با تراز ۷۱۳۰ و رتبه ۳۰ هزار منطقه دو شانس قبولی در پرستاری یا مامایی بجنورد را دارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۱۳۰ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه ها را دار می باشید.

 20. Avatar

  سلام ببخشید میخواستم بدونم با تراز ۶۶٠٠و سهمیه۵درصد میتونم مامایی ازاد خودگردان تکمیل طرفیت قبول شم؟بهبهان یا ابادان یا اهواز؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به کارنامه های قبولی سال گذشته، احتمال قبولی شما در رشته ی مورد نظر و دانشگاه های ذکر شده وجود دارد.

 21. Avatar

  سلام ببخشید دانشجوی پیام نور هستم میشه تکمیل ظرفیت پرستاری دانشگاه آزاد انتخاب کنم و تحصیل همزمان داشته باشم،؟

 22. Avatar

  سلام دانشجوی پیام نور هستم میشه تکمیل ظرفیت پرستاری دانشگاه آزاد رو انتخاب کنم و تحصیل همزمان داشته باشم؟

 23. Avatar
  محمد مهدی خوش باطن

  سلام می خواستم بدونم که آیا برای تکمیل ظرفیت باید آزمون بدیم؟
  و اگه قبول بشیم می تونیم نریم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، خیر، برای تکمیل ظرفیت نیازی به شرکت در آزمون نبوده و با توجه به آخرین معدل تحصیلی خود پذیرفته خواهید شد.

 24. Avatar

  سلام من دانشگاه ازاد یه شهر درور قبول شدم بعد یک ماه انصراف دادم اگه تکمیل بیاد قبول بشم میتونم ثبت نام کنم ؟کارت پایان خدمت هم دارم

 25. Avatar

  سلام با تراز ۶۴۰۰ منطقه ۳ شانس قبولی در رشته پرستاری رو دارم؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی در سال ۱۳۹۸، حداقل تراز قبولی در رشته پرستاری ۷۰۰۰ می باشد.

 26. Avatar

  سلام با تراز ۷۳۵۰ منطقه دو پرستاری قبول میشم شهر های شمالی؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه آخرین تراز قبولی در سال ۱۳۹۸، شما با تراز ۷۳۵۰شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه های آزاد را دارا می باشید.

 27. Avatar

  سلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ازاد کی میاد؟ حداکثر تا کی منتشر میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد منتشر نشده است.

 28. Avatar

  سلام خسته نباشید با تراز ۵۹٠٠ شانس قبولی در رشته ی بهداشت عمومی و محیط و حرفه ای واسه تکمیل ظرفیت چقدره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی در سال ۱۳۹۸، شما با تراز ۵۹۰۰ شانس قبولی در رشته بهداشت عمومی در برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید.

 29. Avatar

  سلام ببخشید پس این نتایج تکمیل ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی بهمن ماه کی میاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   شما جهت اطلاع ازنتایج تکمیل ظرفیت واحد های دانشگاه آزاد ( پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ) در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ ، می بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نموده و در غیر این صورت با مراجعه حضوری به واحد دانشگاهی از نتایج مرحله تکمیل ظرفیت مطلع شوید .

 30. Avatar

  سلام امکان داره از این تاریخ به بعد تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پیراپزشکی برگزار بشه ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   تاکنون اطلاعیه ای در رابطه با برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت برای رشته های گروه پزشکی و در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی در اسفند سال ۱۳۹۸ منتشر نشده است ، و احتمال برگزاری تکمیل ظرفیت پایین می باشد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوید .

 31. Avatar

  سلام تکمیل ظرفیت بهمن دانشگاه ازاد کی میاد ثبت نامش

 32. Avatar

  سلام. تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برای رشته ها علوم انسانی هم هست مثلا میشه رشته علوم تربیتی یا حقوق ثبت نام کرد

 33. Avatar

  سلام به نظرم این ترازایی که گذوشتید درست نیست من از منطقه یکم و نظام قدیم رتبه کشوریم ۳۹۰۰۰ و رتبه سهمیه ام ۱۰۰۰۰ ترازمم ۸۱۰۰ اون وقت چی شدم پرستاری ازاد قم تازه جزء ذخیره ها اون وقت اینا میان با این ترازا ظرفیتشونو تکمیل می کنن به نظرم به جز تراز معیارای دیگه ای ملاکشونه

 34. Avatar

  ویرایش انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد براساس سوابق تحصیلی ۹۸ میخوام؟؟؟؟

 35. Avatar

  سلام امسال دانشگاه آزاد برای پزشکی تکمیل ظرفیت میزنه؟

 36. Avatar

  با درصد های ادبیات:۷۲ دینی:۸۵ عربی:۷۵زبان ۴۰ ریاضی ۱۸زیست ۷۰فیزیک ۲۲ شیمی:۶۰ امکان قبولی در داروسازی آزاد را دارم؟
  ممنون میشم هرچه زودتر جواب بدهید…خواهشا

 37. Avatar

  سلام لطفا سوالم رو قرار بدید و پاسخ بدین لطفا خیلی استرس دارم و فقط شما میتونید جواب بدین
  امسال با توجه به اینکه دو نظام ادغام شده اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم؟؟؟؟

 38. Avatar

  سلام لطفا حتما به این سوال من جواب بدید خیلی استرس دارم
  ببخشید من داوطلب نظام قدیم هستم میخواستم بدونم امسال اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم با توجه به اینکه دو نظام ادغام شده؟ ؟؟

 39. Avatar

  سلام لطفا حتما به این سوال من جواب بدید چون خیلی استرس دارم
  ببخشید من داوطلب نظام قدیم هستم میخواستم بدونم امسال اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم با توجه به اینکه امسال نظام قدیم و جدید ادغام شدن؟؟

 40. Avatar

  سلام تورو خدا جواب بدین دیگه احتمال تکمیل ظرفیت نیس؟

 41. Avatar

  سلام لطفا حتما به این سوال من پاسخ بدید چون خیلی استرس دارم
  ببخشید من داوطلب نظام قدیم هستم میخواستم بدونم امسال اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم با توجه به اینکه دو نظام ادغام شده؟

 42. Avatar

  سلام سنجش میگه در حال رایزنی برای تکمیل ظرفیت ازاد هستیم یعنی خدا بخواد برگذار میشه ؟ من زنگ زدم اینطوری گفتن دکتر رنجبرم ۱۹ بهمن گفته بودن باید ظرفیت علوم پزشکی زیاد بشه بخاطر ذخیره ها

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره