تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400

راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400

زمان، مهلت و نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور آزاد 1400
راهنمای جامع تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400

پس از اعلام نتایج کنکور دانشگاه آزاد برخی از دانشگاه ها با ظرفیت خالی مواجه می شوند که در چنین مواقعی این مراکز اقدام به برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت می کند. در واقع به موجب برگزاری این دوره فرصتی دوباره برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته فراهم می شود. در این مرحله دفترچه ای تحت عنوان دفترچه تکمیل ظرفیت منتشر می گردد که در آن تمامی نکات و شرایط مربوطه اعم از لیست رشته های دانشگاه آزاد به همراه ظرفیت پذیرش، واحدهای پذیرنده و… قرار دارد.

البته افرادی که تمامی این مراحل به همراه انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود را انجام داده اند ولی از رشته خود رضایت ندارند نیز می توانند در دوره تکمیل ظرفیت این دانشگاه ثبت نام نمایند. برای شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور آزاد بایستی دفترچه آن را از سایت اختصاصی دانشگاه آزاد دریافت کرده و پس از مطالعه دقیق متن آن، نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود در سامانه مذکور اقدام کنید.

فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد در سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه انجام می شود.

زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400

همان طور که پیش تر گفتیم، در صورتی که ظرفیت یک سری از رشته ها در زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد خالی مانده باشد، این دانشگاه به پذیرش دانشجو در دوره تکمیل ظرفیت اقدام خواهد کرد. در زمان تکمیل ظرفیت ابتدا باید دفترچه آن را از سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org دریافت کرده و تمامی اطلاعات مربوط به این فرآیند را بررسی کنید.

زمان تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد از طریق سایت مذکور اطلاع رسانی می شود و داوطلبان واجد شرایط ثبت نام در این دوره، می بایست در تاریخ مشخص شده نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. مهلت نام نویسی و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 1400 هنوز مشخص نشده، اما در سال گذشته این فرآیند تنها برای رشته های پیراپزشکی در اواخر بهمن ماه انجام شده است. پیشنهاد می کنیم که برای اطلاع از زمان نام نویسی در اسرع وقت به کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره بپیوندید.

دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400

کلیه نکات و جزئیات این مرحله از طریق دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور آزاد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که در آن اطلاعاتی از جمله شرایط و ضوابط شرکت در تکمیل ظرفیت، لیست رشته ها و دانشگاه ها، ظرفیت پذیرش آن ها، نحوه ثبت نام و… درج شده و متقاضیان در زمان انتشار دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد با مراجعه به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه و یا این مقاله می توانند به آن دسترسی پیدا کنند. البته نسخه پی دی اف این دفترچه برای سال 1400 هنوز منتشر نشده اما به محض انتشار، لینک دانلود آن فعال خواهد شد.

دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400
دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400

انتخاب رشته و ثبت نام در دوره تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400 نیز مانند انتخاب رشته اولیه، از سایت رسمی این دانشگاه به نشانی azmoon.iau.ac.ir یا azmoon.org صورت می گیرد. داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه مذکور در زمان مقرر به ثبت کد رشته محل های انتخابی خود بپردازند. راهنمای دسترسی به سایت دانشگاه آزاد به صورت گام به گام، در ادامه بیان شده است.

 1. ابتدا به سایت رسمی این دانشگاه تحت عنوان سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org مراجعه کرده و بر روی لینک فعال “سامانه انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری سال 1400” کلیک نمایید.
 2. کادرهای مربوطه را با کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد” و “کد ملی” تکمیل نموده و با فشردن کلید “ورود” به سامانه انتخاب رشته وارد می شوید.
 3. با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب خود نسبت به پرداخت هزینه انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت بپردازید.

در این مرحله بایستی کد رشته محل هایی که از دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد بهمن ماه استخراج کرده اید، در فرم انتخاب رشته اینترنتی درج کنید. در صورتی که تمامی مراحل را به درستی طی کرده باشید، کد رهگیری دریافت خواهید کرد که توصیه می کنیم تا اتمام فرآیند پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت، آن را نزد خود نگه دارید.

نکات و شرایط تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400

 • داوطلبانی که ثبت نام کنکور سراسری و آزاد را انجام داده و در آن شرکت کرده اند، در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، در کارنامه آن ها کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج شده است؛ دارندگان این کد مجاز به شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت این دانشگاه هستند. از این رو افرادی که کد دسترسی را ندارند، نمی توانند در این فرآیند شرکت کنند.
 • هر داوطلب می تواند حداکثر 100 کد رشته محل را با توجه به دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد از میان رشته های دانشگاهی متناسب با گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت کرده است، انتخاب نماید.
 • داوطلبان به منظور انجام انتخاب رشته تکمیل ظرفیت، باید هزینه آن را پرداخت کرده تا بتوانند وارد سامانه انتخاب رشته شوند.
 • تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در صورتی که در یک کد رشته انتخابی اولیه قبول شده باشند، می توانند در این فرآیند شرکت کنند اما نکته قابل توجه این است که در صورت قبولی نمی توانید به تحصیل در رشته اول بازگردید.
 • افرادی که انتخاب رشته کنکور را انجام داده و در دانشگاه های سراسری پذیرفته شده اند، در صورت شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد، می توانند بین این دو دانشگاه یکی را به دلخواه انتخاب کنند.

پس از ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد بهمن ماه داوطلبان منتظر اعلام نتایج انتخاب رشته خود هستند که نتایج تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org اعلام می شود. پذیرفته شدگان این مرحله بایستی با در دست داشتن مدارک لازم به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام را تکمیل نمایند.

سوالات متداول

1- تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400 چه زمانی می باشد؟

تاریخ ثبت نام در این مرحله برای سال 1400 هنوز اعلام نشده است.

2- آیا فرصت تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400 برای تمامی رشته های این دانشگاه فراهم می شود؟

این امر برای سال جاری هنوز مشخص نشده اما برای سال گذشته تنها برای رشته های پیراپزشکی انجام شد.

3- ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد 1400 از طریق چه سایتی صورت می پذیرد؟

نام نویسی در این دوره از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org انجام می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲,۵۱۲ نظر

 1. سلام و وقت بخیر
  آیا امسال دانشگاه آزاد برای رشته های پیراپزشکی تکمیل ظرفیت داره؟

 2. سلام
  دانشگاه آزاد امسال برای رشته های با آزمون تکمیل ظرفیت داره؟
  چرا در مورد برگزاری یا عدم برگزاری هیچ اطلاع رسانی ای نمیشه؟
  باز هم منتظر باشیم؟؟

 3. با سلام
  امکان برگزاری تکمیل ظرفیت بهمن ماه دانشگاه آزاد برای رشته های پیراپزشکی همچنان وجود داره؟؟ تو چه با زه زمانی ای انجام میشه؟
  ممنون از پاسخگویی شما

 4. سلام وقتتون بخیر .میخواستم بدونم که ایا تکمیل ظرفیت ۱۴۰۰ برای داشنگاه آزاد انجام میشه یانه همیشه تا پایان مهر تنجام میشده ولی الان هنوز خبری نیست!!!

 5. سلام عیدتون مبارک باشه بنده درسال ۹۸ از رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد سراب قبول شدم و ثبت نام کردم و بعد در همان سال در تکمیل ظرفیت از رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد تبریز قبول شدم و از سراب انصراف داده و در دانشگاه تبریز ثبت نام کردم با توجه به این که فقط یک بار می توانیم از دانشگاه انصراف بدهیم اگر من امسال از دانشگاه سراسری قبول شوم امکان انصراف از دانشگاه ازاد و ثبت نام در دانشگاه سراسری برایم وجود دارد؟

 6. با تراز ۷۸۰۰ و رتبه ۱۶هزار منطقه دو احتمال قبولی اتاق عمل واسه تکمیل ظرفیت وجود داره؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با حداقل تراز ۸۰۰۰ شانس قبولی در رشته اتاق عمل را دارا می باشید.

 7. سلام.با تراز ۷۰۰۰امکان قبولی پرستاری تکمیل ظرفیت هست.

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی شما با حداقل تراز ۷۰۰۰ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه ها را دارا می با شید.

 8. سلام من دانشجو دانشگاه ازادم اگه تکمیل ظرفیت شرکت کنم و قبول بشم باید از دانشگاه اولم انصراف بدم این انصراف ایا هزینه ای دارد ؟

  • با سلام، بله شما می بایست از دانشگاه قبلی خود انصراف دهید و به علت ثبت نام در دانشگاه آزاد دیگر بلافاصله بعد از انصراف، مشمول هزینه انصراف نمی باشید.

 9. سلام. تعداد دفعات مجاز برای ویرایش انتخاب رشته ی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد چند مرتبه هست؟

 10. باسلام من در رشته مامایی خودگردان قبول شدم و دی ماه انصراف دادم اگه تکمیل ظرفیت شرکت کنم و قبول بشم و نرم مشکلی ایجاد میشه؟جریمه داره؟

  • با سلام، در صورتی که شما در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پذیرفته شوید و اقدام به ثبت نام نکنید، مشکلی برای شما نخواهد داشت.

 11. سلام وقتتون بخیر
  ممنون میشم آخرین تراز قبولی تکمیل ظرفیت رشته های علوم آزمایشگاهی و هوشبری و تغذیه رو اعلام بفرمائید

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با حداقل تراز ۸۰۰۰ شانس قبولی در رشته ای علوم آزمایشگاهی، هوشبری و تغذیه در دانشگاه آزاد را دارا می باشید.

 12. سلام من ترم یک مامایی آزاد میخونم اگه تکمیل ظرفیت پرستاری بیارم تطبیق واحد دارم؟

  • با سلام و درود، در صورت اتمام ترم اول و دارا بودن واحد های مشترک، می توانید از معادلسازی دروس استفاده نمایید.

 13. سلام.خسته نباشید.خواهش میکنم جواب بدید .این تکمیل ظرفیت برای کدوم ترم هستش.ترم پاییز آینده یا بهار ۱۴۰۰؟ تورو خدا جواب بدید برام مهمه

 14. سلام اگر در تکمیل ظرفیت بهمن دانشگاه آزاد انتخاب رشته کردیم و قبول شدیم ولی نخواستیم بریم و انصراف دادیم باید هزینه پرداخت کنیم؟

 15. سلام وقت به خیر . کسی که امسال دانشگاه ازاد بدون کنکور ثبت نام کرده باشه و دانشجو باشه و توی انتخاب رشته پیراپزشکی قبول بشه قبولی قبلیش توی دانشگاه آزاد لغو میشه ؟

 16. سلام من تو انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد شرکت کردم.
  وقتی کد پیگیری رو بگیری یعنی ثبت نام انجام شده؟

 17. سلام ببخشید به من پیام دادن که در تکمیل ظرفیت دانشگاه ازاد اسلامی شرکت کنم اگر انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کردم و قبول شدم و بعدا نخواستم برم ثبت نام کنم و برم دانشگاه ازاد ایا نمی تونم بازم کنکور بدم

  • با سلام، در صورتی که شما در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پذیرفته شوید، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری نخواهید داشت.

 18. سلام با تراز نزدیک به ۶۶۰۰ میشه پرستاری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد حتی خودگردان شهرهایی مثل قوچان سبزوار گرگان نیشابور بیرجند رو قبول شد؟؟؟

 19. سلام با تراز۷۰۰۰ شانس قبولی پرستاری ایلام دارم؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۰۰۰ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید.

 20. سلام با تراز ۵۸۰۰ شانس قبولی در بهداشت ازاد دارم؟؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی شما با تراز ۵۸۰۰ شانس قبولی در رشته بهداشت را در برخی از دانشگاه های آزاد دارا می باشید.

 21. سلام با تراز۷۳۲۱ منطقه ۲میتونم تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد،دانشگاه های واحد ساری یا بابل یا گرگان یا بندرگز پرستاری قبول بشم؟؟خواهش میکنم جواب بدید.

  • با سلام و درود، با توجه آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۳۲۱ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه های آزاد را دارا می باشید.

 22. سلام با تراز ۶۸۴۰ میتونم مامایی خودگردان تو تکمیل ظرفیت تو یه شهر کوچیک قبول بشم

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۶۸۴۰ شانس قبولی در رشته مامایی در ظرفیت خودگردان برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید

 23. سلام ببخشید با تراز ۷۱۳۰ و رتبه ۳۰ هزار منطقه دو شانس قبولی در پرستاری یا مامایی بجنورد را دارم؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی، شما با تراز ۷۱۳۰ شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه ها را دار می باشید.

 24. سلام ببخشید میخواستم بدونم با تراز ۶۶٠٠و سهمیه۵درصد میتونم مامایی ازاد خودگردان تکمیل طرفیت قبول شم؟بهبهان یا ابادان یا اهواز؟

  • با سلام و درود، با توجه به کارنامه های قبولی سال گذشته، احتمال قبولی شما در رشته ی مورد نظر و دانشگاه های ذکر شده وجود دارد.

 25. سلام ببخشید دانشجوی پیام نور هستم میشه تکمیل ظرفیت پرستاری دانشگاه آزاد انتخاب کنم و تحصیل همزمان داشته باشم،؟

 26. سلام دانشجوی پیام نور هستم میشه تکمیل ظرفیت پرستاری دانشگاه آزاد رو انتخاب کنم و تحصیل همزمان داشته باشم؟

 27. محمد مهدی خوش باطن

  سلام می خواستم بدونم که آیا برای تکمیل ظرفیت باید آزمون بدیم؟
  و اگه قبول بشیم می تونیم نریم؟

  • با سلام و درود، خیر، برای تکمیل ظرفیت نیازی به شرکت در آزمون نبوده و با توجه به آخرین معدل تحصیلی خود پذیرفته خواهید شد.

 28. سلام من دانشگاه ازاد یه شهر درور قبول شدم بعد یک ماه انصراف دادم اگه تکمیل بیاد قبول بشم میتونم ثبت نام کنم ؟کارت پایان خدمت هم دارم

 29. سلام با تراز ۶۴۰۰ منطقه ۳ شانس قبولی در رشته پرستاری رو دارم؟؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی در سال ۱۳۹۸، حداقل تراز قبولی در رشته پرستاری ۷۰۰۰ می باشد.

 30. سلام با تراز ۷۳۵۰ منطقه دو پرستاری قبول میشم شهر های شمالی؟

  • با سلام و درود، با توجه آخرین تراز قبولی در سال ۱۳۹۸، شما با تراز ۷۳۵۰شانس قبولی در رشته پرستاری برخی از دانشگاه های آزاد را دارا می باشید.

 31. سلام تکمیل ظرفیت دانشگاه ازاد کی میاد؟ حداکثر تا کی منتشر میشه؟

 32. سلام خسته نباشید با تراز ۵۹٠٠ شانس قبولی در رشته ی بهداشت عمومی و محیط و حرفه ای واسه تکمیل ظرفیت چقدره؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین تراز قبولی در سال ۱۳۹۸، شما با تراز ۵۹۰۰ شانس قبولی در رشته بهداشت عمومی در برخی از دانشگاه ها را دارا می باشید.

 33. سلام ببخشید پس این نتایج تکمیل ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی بهمن ماه کی میاد؟

  • با سلام
   شما جهت اطلاع ازنتایج تکمیل ظرفیت واحد های دانشگاه آزاد ( پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ) در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ ، می بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نموده و در غیر این صورت با مراجعه حضوری به واحد دانشگاهی از نتایج مرحله تکمیل ظرفیت مطلع شوید .

 34. سلام امکان داره از این تاریخ به بعد تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پیراپزشکی برگزار بشه ؟

  • با سلام
   تاکنون اطلاعیه ای در رابطه با برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت برای رشته های گروه پزشکی و در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی در اسفند سال ۱۳۹۸ منتشر نشده است ، و احتمال برگزاری تکمیل ظرفیت پایین می باشد . پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوید .

 35. سلام تکمیل ظرفیت بهمن دانشگاه ازاد کی میاد ثبت نامش

 36. سلام. تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برای رشته ها علوم انسانی هم هست مثلا میشه رشته علوم تربیتی یا حقوق ثبت نام کرد

 37. سلام به نظرم این ترازایی که گذوشتید درست نیست من از منطقه یکم و نظام قدیم رتبه کشوریم ۳۹۰۰۰ و رتبه سهمیه ام ۱۰۰۰۰ ترازمم ۸۱۰۰ اون وقت چی شدم پرستاری ازاد قم تازه جزء ذخیره ها اون وقت اینا میان با این ترازا ظرفیتشونو تکمیل می کنن به نظرم به جز تراز معیارای دیگه ای ملاکشونه

 38. ویرایش انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد براساس سوابق تحصیلی ۹۸ میخوام؟؟؟؟

 39. سلام امسال دانشگاه آزاد برای پزشکی تکمیل ظرفیت میزنه؟

 40. با درصد های ادبیات:۷۲ دینی:۸۵ عربی:۷۵زبان ۴۰ ریاضی ۱۸زیست ۷۰فیزیک ۲۲ شیمی:۶۰ امکان قبولی در داروسازی آزاد را دارم؟
  ممنون میشم هرچه زودتر جواب بدهید…خواهشا

 41. سلام لطفا سوالم رو قرار بدید و پاسخ بدین لطفا خیلی استرس دارم و فقط شما میتونید جواب بدین
  امسال با توجه به اینکه دو نظام ادغام شده اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم؟؟؟؟

 42. سلام لطفا حتما به این سوال من جواب بدید خیلی استرس دارم
  ببخشید من داوطلب نظام قدیم هستم میخواستم بدونم امسال اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم با توجه به اینکه دو نظام ادغام شده؟ ؟؟

 43. سلام لطفا حتما به این سوال من جواب بدید چون خیلی استرس دارم
  ببخشید من داوطلب نظام قدیم هستم میخواستم بدونم امسال اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم با توجه به اینکه امسال نظام قدیم و جدید ادغام شدن؟؟

 44. سلام تورو خدا جواب بدین دیگه احتمال تکمیل ظرفیت نیس؟

 45. سلام لطفا حتما به این سوال من پاسخ بدید چون خیلی استرس دارم
  ببخشید من داوطلب نظام قدیم هستم میخواستم بدونم امسال اگر بخوام پرستاری بیارم چه درصدهایی باید توی دروس اختصاصی و عمومی بزنم با توجه به اینکه دو نظام ادغام شده؟

 46. سلام سنجش میگه در حال رایزنی برای تکمیل ظرفیت ازاد هستیم یعنی خدا بخواد برگذار میشه ؟ من زنگ زدم اینطوری گفتن دکتر رنجبرم ۱۹ بهمن گفته بودن باید ظرفیت علوم پزشکی زیاد بشه بخاطر ذخیره ها

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره