تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / آزمون استخدامی / ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

زمان ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش 1400
ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

آزمون استخدامی آموزش و پرورش یکی از زیرمجموعه های آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی می باشد که با هدف جذب نیروی کار فرهنگی متعهد برگزار می کردد و طی آن داوطلبانی که قصد اشتغال در کسوت دبیری رشته های نظری، فنی، هنرستان و… و سایر رشته های شغلی مرتبط با فرهنگیان (هنرآموزی و مشاور مدرسه) را دارند، می توانند با شرکت در آزمون مذکور، قابلیت های خود را به نمایش بگذارند.

نهمین دوره این آزمون فراگیر، تحت نظارت سازمان اداری و استخدامی کشور توسط سازمان سنجش آموزش کشور در سال 1400 به اجرا درخواهد آمد که شامل دو مرحله امتحان کتبی و مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش می شود. از این رو فرآیند ثبت نام داوطلبان واجد شرایط در مرحله اولیه نیز از طریق بارگذاری مدارک تحصیلی و هویتی لازم در سامانه sanjesh.org در مدت زمان مشخص به انجام می رسد.

مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده، فرآیند ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در دی ماه 1400 آغاز خواهد شد.

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

تعیین زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور می باشد و واجدین شرایط نیز می توانند در بازه زمانی مشخص نسبت به نام نویسی خود از طریق سایت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش اقدام کنند. همچنین از آن جا که نام نویسی و برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش هم زمان با آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی صورت می پذیرد، متقاضیان می توانند در صورت علاقه برای اشتغال در سایر ارگان های دولتی، نسبت به ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی نیز اقدام نمایند و توانایی خود را محک بزنند.

بر اساس اعلام سرپرست معاونت برنامه‌ ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، احتمالا فراخوان آزمون استخدامی در دی ماه سال جاری  ارائه می شود و در طی آن، اطلاع رسانی های لازم در خصوص زمان بندی دقیق نام نویسی و اجرای آن صورت می گیرد. فراموش نکنید که تمامی اخبار جدید و اطلاعیه های تازه در رابطه با مهلت و سایر جزئیات ثبت نام  آزمون استخدامی آموزش و پرورش به محض انتشار در کانال تلگرام آزمون های استخدامی ایران مشاوره قرار می گیرد که می توانید با عضویت در آن، به سرعت از این اخبار مهم مطلع گردید.

راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

پس از آغاز بازه زمانی مجاز جهت نام نویسی و انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، علاقه مندان فرصت دارند تا به مطالعه و بررسی دقیق آن بپردازند و از تمامی ضوابط و نکات مندرج در این دستورالعمل مطلع شوند. مرحله بعد شامل انجام اقدامات لازم جهت ثبت نام اینترنتی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور می باشد. از آن جایی که مجری برگزاری آزمون، سازمان سنجش است، اعلام آمادگی برای شرکت در این رقابت بزرگ در سایت sanjesh.org و طی مراحل زیر انجام می گردد.

 • در اولین گام به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی sanjesh.org مراجعه نموده و از منوی موجود در سمت راست صفحه، گزینه “استخدامی متمرکز دستگاه اجرایی” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

 • در این مرحله می بایست بر روی لینک فعال “نهمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال 1400” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

مرحله سوم ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

 •  پس از واریز وجه، مجددا به مرحله سوم بازگردید و این بار گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” را فشار دهید.

مرحله هشتم ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

 • شماره سریال کارت اعتباری که پس از واریز وجه دریافت کرده اید را در کادر مربوطه وارد کنید و پس از ثبت کد امنیتی موجود در صفحه، کلید “ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله نهم ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

 • با ورود به سامانه ثبت نام، یک فرم تقاضانامه پیش روی شما قرار خواهد گرفت که لازم است آن را به وسیله اطلاعات هویتی و تحصیلی خود تکمیل نمایید.

فرم تقاضانامه ثبت نام

پس از اتمام فرآیند ثبت نام، یک کد رهگیری در اختیار شما قرار خواهد گرفت که توصیه می شود تا یک نسخه پرینت شده از آن تهیه کرده و تا زمان اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش نزد خود نگهداری نمایید.

شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

هر ساله یک سری شرایط عمومی و اختصاصی توسط مراجع مربوطه در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش تعریف می گردد که تمامی داوطلبان نام نویسی در آزمون استخدامی فرهنگیان، می بایست واجد کلیه این شرایط باشند و هر گونه مغایرت با این شرایط، موجب سلب حق استخدام و رد صلاحیت متقاضی می گردد که این فرایند در ادامه موجب لغو قبولی داوطلب خواهد شد.

شرایط عمومی و اختصاصی

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • معتقد بودن به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان الهی تصریح شده در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران
 • پایبندی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت از خدمت
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی برای انجام شغل انتخابی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
 • دارا نبودن سابقه محکومیت جزایی موثر
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی از سوی مراجع قضایی و دارای صلاحیت
 • داوطلبان نباید جزو بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی باشند.
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون و حین استخدام
 • شرط سنی 20 الی 25 سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم
 • شرط سنی 30 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی)
 • شرط سنی 35 سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • شرط سنی 40 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • شرایط سنی برای داوطلبان آقا بدون در نظر گرفتن مدت زمانی است که در دوره خدمت ضرورت به سر می برند.
 • جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان دارای یک سال سابقه اسارت از حداکثر شرایط سنی معاف هستند.
 • تاریخ مندرج بر روی مدرک فارغ التحصیلی و کارت پایان خدمت باید قبل از آخرین روز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد.
 • برای پدر، مادر، خواهر و برادر شهدا به اندازه 5 سال و برای رزمندگان دارای سابقه کمتر از 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به اندازه مدت حضورشان بر شرط سنی اصلی اضافه می شود.
 • داوطلبانی که به صورت تمام وقت و غیر رسمی از تاریخ 22 بهمن ماه سال 57، در وزارت خانه ها، موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آن ها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها، موسسات و شرکت های دولتی که مگر با ذکر نام آن ها در موارد خاص قوانین و مقررات عمومی دولت شامل حال آن ها نمی شود، موسسه ها و شرکت های ملی و مصادره شده که به نحوی از بودجه و کمک دولت بهره می برند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آن ها، اشتغال داشته اند به اندازه مدت زمان خدمت غیر رسمی آن ها، بر شرایط سنی شان اضافه می شود.

شرایط پذیرش در مشاغل آموزش و پرورش

 • مدرک تحصیلی مجاز برای علاقه مندان به استخدام در عنوان شغلی هنرآموز، فوق دیپلم پیوسته است. چنانچه مدرک تحصیلی داوطلبی، فوق دیپلم ناپیوسته باشد، شرط لزوم ارائه مدرک دیپلم هنرستان به اجرا در می آید.
 • امکان تغییر محل خدمت تعیین شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، پس از قبولی نهایی و پیش از استخدام و اشتغال به کار وجود ندارد. پس از اشتغال نیز مطابق با قوانین و مقررات نقل و انتقالات فرهنگیان به درخواست داوطلب پاسخ داده می شود.
 • داوطلبان پذیرفته شده نهایی، موظف هستند که پیش از شروع دوره مهارت آموزی یک ساله، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش بدهند.
 • معلمان جدیدالورود باید قبل از اشتغال به کار، سوگند معلمی ادا کنند و سوگندنامه مربوطه را نیز امضا نمایند. متن و امضای سوگندنامه در پرونده معلم ها حفظ می شود.
 • فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.
 • پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید در یک دوره مهارت آموزی یک ساله که توسط دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی برگزار می شود، شرکت کنند.
 • افرادی به عنوان پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش محسوب می شوند که در دوره مهارت آموزی شرکت کنند و موفق به کسب حدنصاب امتیاز لازم در آزمون جامع آن گردند.
 • عدم شرکت در کلاس های درسی و امتحانات دوره مهارت آموزی و همچنین آزمون جامع، به منزله انصراف داوطلب از ادامه روند استخدام تلقی می شود و چنین فردی می بایست مبلغی را به عنوان جریمه و هزینه دوره آموزشی پرداخت نماید.
 • قسمتی از هزینه های دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد و در صورت انصراف او در مدت یک ساله آموزشی، وزارت آموزش و پرورش بنا بر صلاح دید خود، می تواند نسبت به محاسبه و دریافت هزینه های مربوطه اقدام کند.
 • داوطلبانی که جزو پذیرفته شدگان نهایی عنوان شغلی هنرآموز هستند، می بایست برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش به سایت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به نشانی srttu.edu مراجعه کنند و پذیرفته شدگان نهایی عناوین شغلی آموزگار، دبیر، مراقب سلامت، مشاور و مربی امور تربیتی نیز برای اطلاع از موارد مذکور باید به سایت دانشگاه فرهنگیان به نشانی cfu.ac.ir رجوع نمایند.
 • مکان دوره مهارت آموزی با توجه به شغل محل و پس از اعلام نتایج قطعی، مشخص می گردد.
 • تغییر محل دوره مهارت آموزی تنها در صورت وجود شغل مورد نظر و با رعایت جنسیت، از سوی دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار می گیرد.
 • داوطلبان می بایست در زمان ثبت نام برای شرکت در دوره مهارت آموزی، مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و همچنین مدرک ICDL خود را ارائه دهند. در غیر این صورت باید متعهد شوند که مدارک مورد نظر را تا قبل از آزمون جامع دوره مهارت آموزی دریافت و ارائه خواهند داد.
 • دانشگاه هایی که دوره مهارت آموزی در آن ها اجرا می شود، مسئولیتی در برابر تهیه مسکن و تغذیه افراد ندارند اما در صورت تقاضای داوطلبان، می توانند خدماتی را با دریافت هزینه ارائه کنند.

رشته های مورد پذیرش در آزمون استخدامی آموزش پرورش 1400

تنها داوطلبانی که فارغ التحصیل رشته های استخدامی آموزش و پرورش می باشند، می توانند نسبت به نام نویسی در آزمون مربوطه اقدام نمایند. بنابراین کلیه متقاضیان می بایست علاوه بر اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، از مطابقت مقطع و رشته تحصیل خود با رشته های آزمون استخدامی مذکور اطمینان کسب نمایند.

رشته‌های مورد پذیرش در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400
زیست شناسی مدیریت خانواده مهندسی صنایع فلزی مهندسی الکترونیک
علوم اجتماعی عکاسی بازیگری مهندسی صنایع شیمیایی
آموزگار تربیت بدنی مهندسی نقشه کشی معماری آموزش کودکان استثنایی الهیات و معارف اسلامی
ادبیات عرب زبان و ادبیات فارسی شیمی ماشین ابزار
مهندسی مکانیک خودرو مهندسی معدن مهندسی عمران مهندسی کامپیوتر
تاریخ آموزش ابتدایی علوم تجربی فیزیک
ریاضی زبان انگلیسی پویانمایی طراحی دوخت
مهندسی برق زمین شناسی مهندسی صنایع چوب تربیت کودک
مهندسی چاپ حسابداری ارتباط تصویری مهندسی سرامیک
مهندسی تاسیسات گرافیک صنایع دستی – فرش فلسفه تعلیم و تربیت

با توجه به تنوع رشته های مورد نیاز در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دوره های مختلف، امکان نام بردن تمامی آن ها وجود ندارد. از همین رو شما می توانید با استفاده از لینک موجود در جدول زیر، دفترچه راهنمای ثبت نام این آزمون را دانلود نموده و اطلاعات کامل را کسب نمایید. لازم به ذکر است که دفترچه سال گذشته به منظور آشنایی بیشتر شما با مندرجات آن در این بخش قرار گرفته است و دفترچه سال 1400 پس از انتشار، در جدول زیر قرار خواهد گرفت.

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش معمولا با آغاز پروسه نام نویسی آزمون استخدامی فرهنگیان بر روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد. به تمامی داوطلبان توصیه می کنیم که پیش از هرگونه اقدام به ثبت نام، دفترچه راهنمای مربوطه را مطالعه نمایند و از کلیه ضوابط، شرایط، قوانین و مقررات نام نویسی و شرکت در آزمون مطلع گردند تا با کمترین میزان خطا و اشتباه در حین ثبت نام اینترنتی مواجه شوند.

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش
دانلود دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 99

(برای دریافت فایل، بر روی لینک  فوق کلیک نمایید.)

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

(به محض انتشار دفترچه، لینک فوق فعال می گردد.)

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون استخدامی فرهنگیان 1400 و پذیرش در رشته های شغلی مورد علاقه خود را دارند، می بایست در حین ثبت نام اینترنتی این فرآیند، مدارک، مشخصات و اطلاعات به خصوصی را وارد سایت سازمان سنجش نمایند. عدم درج یا وارد نمودن اشتباه و ناقص مدارک ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، موجب لغو پروسه نام نویسی می گردد. به همین علت، توصیه می کنیم که حتما پیش از اقدام به ثبت نام، مدارک و اطلاعات لازم را گردآوری نمایید و آن ها را در دسترس خود قرار دهید. 

ذکر این نکته حائز اهمیت است که یک نمون برگ آزمایشی از فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در انتهای دفترچه راهنمای این آزمون قرار دارد که تکمیل آزمایشی آن موجب آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان با فرایند نام نویسی می شود. مدارک شخصی، تحصیلی، شغلی و… لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی فرهنگیان 1400 به شرح زیر است.

 • فایل اسکن شده 3*4 عکس پرسنلی داوطلب (از جمله ویژگی های این فایل می توان به زمینه سفید، فرمت jpg، تمام رخ، بدون جای منگنه، لکه و مهر، حجاب کامل با رعایت وضوح گردی صورت برای داوطلبان خانم، سایز مجاز از 200*300 پیکسل تا 300*400 پیکسل، حداکثر حجم 100 کیلوبایت و… اشاره نمود. توجه داشته باشید که عکس مذکور می بایست حتما در سال جاری گرفته شده باشد.)
 • اطلاعات فردی و شناسنامه ای داوطلب مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره و شناسه شناسنامه، کد ملی و…
 • اطلاعات و کد مربوط به سهمیه ایثارگران متقاضیان مشمول
 • مشخصات وضعیت نظام وظیفه داوطلبان آقا
 • مشخصات تحصیلی مانند رشته، مقطع، تاریخ فارغ التحصیلی، محل اخذ مدرک و…
 • اطلاعات شغلی مانند نوع سازمان، سابقه شغلی، نوع قرارداد و…
 • اطلاعات محل سکونت متقاضی مانند نام استان، شهر، آدرس دقیق، کد پستی، شماره تلفن ثابت و همراه

موفقیت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و رسیدن به هدف اشتغال در رشته های شغلی مختلف این نهاد دولتی، ارتباط تنگاتنگی با مطالعه دقیق و تسلط بی شائبه بر منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش دارد و داوطلبان می بایست با تهیه این منابع و طراحی یک برنامه ریزی موثر و اصولی، سطح آمادگی خود را برای شرکت در آزمون استخدامی فرهنگیان 1400 ارتقا بخشند. همچنین فراموش نکنید که چند روز پیش از زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400، شاهد قرار گرفتن کارت ورود به جلسه آزمون استخدامی فرهنگیان بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور خواهیم بود.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 چه زمانی انجام می شود؟

هنوز تاریخ دقیق انجام این فرآیند برای سال 1400 اعلام نشده اما احتمالا فراخوان ثبت نام این آزمون در دی ماه منتشر گردد.

2- از طزیق کدام سایت می توان نسبت به ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 اقدام کرد؟

نام نویسی در این آزمون به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد.

3- آیا با 36 سال سن و مدرک لیسانس، می توانم در آزمون استخدامی فرهنگیان 1400 شرکت کنم؟

خیر، مطابق با آخرین دوره برگزار شده، شرایط سنی برای افرادی که قصد شرکت در آزمون استخدامی فرهنگیان را دارند، حداکثر 35 سال سن است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲,۴۴۴ نظر

 1. سلام رشته روانشناسی جز رشته ها هست؟

 2. رشته لیسانس جغرافیا و برنامه ریزی شهری با ۲۴ سن میتونه ثبت نام کنه؟ هنوز یه ترم به فارغ تحصیلی مونده

 3. سلام من ارشد باستان شناسی گرایش تاریخی خوندم میتونم تو آزمون استخدامی شرکت کنم

 4. سلام من ارشد باستانشناسی گرایش دوران تاریخی دارم میتونم تو آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم

 5. سلام با مدرک فوق دیپلم آی تی و سن ۲۴ میشه ثبت نام کرد؟

 6. سلام ارشد روانشناسی لیسانس مدیریت بازرگانی جطور؟

 7. سلام ارشد روانشناسی چطور ؟

  • با سلام، شما می توانید در صورت داشتن سایر شرایط لازم، با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی، اقدام به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برای عنوان شغلی آموزگاری ابتدایی و سایر رشته های مرتبط اقدام کنید.

 8. سلام با لیسانس مدیریت بازرگانی میشه ثبت نام کرد ؟

 9. سلام من ۲۳ ساله و ترم سوم کارشناسی هستم و تا چند روز دیگه ترم ۴ آخرم شروع میشه آیا میتونم در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۰ همین امسال شرکت کنم ؟
  و اینکه این آزمون فقط یک بار ثبت نام در سال داره و یک مرحله ثبت نام داره؟؟؟
  و دقیقاً هر ساله چه ماهی ثبت نام و چه ماهی تقریبی آزمون برگزار میشه ؟؟؟.
  و هزینه تقریبی ثبت نام؟؟؟
  سپاس

 10. سلام خسته نباشید با مدرک لیسانس مهندسی نفت میشود دبیری شیمی یا ریاضی شرکت کرد

 11. سلام
  بنده یک ماه مونده تا خدمت سربازیم تموم بشه .. آیا میتونم با ارائه اشتغال به خدمت ثبت نام انجام بدم؟

 12. سلام من مدرک کارشناسی پژوهشگری اجتماعی رو خرداد امسال گرفتم ایا شرایط ثبت نام اموزش پرورش رو دارم؟

 13. ایا با لیسانس حقوق و ارشد علوم تربیتی میشه ثبت نام کرد ؟

 14. سلام ….من با مدرک کارشناسی مهندسی پزشکی میتونم در آزمون شرکت کنم؟

 15. درود بر شما….بنده کاردانی معماری در چه مقطعی میتونم شرکت کنم.

 16. سلام وقتتون بخیر، بنده آخرین امتحان ترم آخر کارشناسی نقاشی رو دادم ولی هنوز مدرک فارغ‌التحصیلیم حاضر نشده احتمالا تا اسفند حاضر میشه ، با توجه به اینکه من درسم رو تموم کردم آیا میتونم تو آزمون سال ۱۴۰۰ شرکت کنم؟

 17. سلام من لیسانس مهندسی معدن دارم…۲۴سالمه.میتونم ازمون‌بدم و معلم ابتدایی شم یا معلم ریاضی؟؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی