چهارشنبه , ۲۵ تیر ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

زمان ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان 99
ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون نظام مهندسی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

آزمون نظام مهندسی در 7 رشته مرتبط با ساختمان و شهرسازی برگزار می گردد و هدف از برگزاری این آزمون، “اخذ پروانه اشتغال” می باشد. با داشتن پروانه نظام مهندسی یک شماره خاص در نظام مهندسی استان، به شما تعلق خواهد گرفت و در صورت موفقیت در این آزمون و دریافت پروانه اشتغال نظام مهندسی، می توانید نسبت به تاسیس شرکت و دفاتر مهندسی اقدام نمایید. شایان ذکر است که ثبت نام آزمون نظام مهندسی منحصرا از فارغ التحصیلان رشته های شهرسازی، تاسیسات برقی، عمران، تاسیسات مکانیکی، نقشه برداری، معماری و ترافیک و از طریق سایت inbr.ir صورت می گیرد.

داوطلبان با شرکت در آزمون نظام مهندسی و کسب حداقل 50 درصد از نمره آزمون کتبی، پروانه اشتغال به کار خود را دریافت خواهند کرد.

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

ثبت نام آزمون نظام مهندسی دو بار در سال انجام می شود و معمولا هر نوبت آن نیز در یک نیمه سال برگزار می گردد. داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی که قصد دارند در آزمون نوبت مهر ماه شرکت نمایند، می توانند در بازه های زمانی مندرج در جدول زیر، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. برای اطلاع از زمان آغاز نوبت دوم آزمون نظام مهندسی نیز می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شوید.

زمان بندی آزمون نظام مهندسی
عنوان آزمون تاریخ ثبت نام تاریخ برگزاری
معماری (طراحی) (صبح و عصر) 4 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 6 شهریور ماه 99
معماری (نظارت) (صبح) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 3 مهر ماه 99
معماری (اجرا) (عصر)
عمران (نظارت) (صبح)
عمران (اجرا) (عصر)
نقشه برداری (صبح)
شهرسازی (صبح)
ترافیک (صبح)
تاسیسات مکانیکی (نظارت) (عصر)
تاسیسات برقی (نظارت) (عصر)
عمران (محاسبات) (صبح) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 4 مهر ماه 99
تاسیسات مکانیکی (طراحی) (صبح)
تاسیسات برقی (طراحی) (صبح)
زمان بندی آزمون ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان و تعیین صلاحیت معماران تجربی
آزمون حرفه ای عنوان آزمون تاریخ ثبت نام تاریخ برگزاری
کاردان های فنی ساختمان معماری، شهرسازی، عمران، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، نقشه برداری (صبح) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 3 مهر ماه 99
معماران تجربی در کلیه پایه ها (صبح) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 4 مهر ماه 99

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی باید در تاریخ تعیین شده، با مراجعه به سایت inbr.ir ابتدا دفترچه ثبت نام نظام مهندسی 99 را دانلود نموده و مندرجات آن را با دقت مورد مطالعه قرار دهید تا در جریان تمامی جزئیات آزمون قرار بگیرید. پس از آن می توانند با واریز هزینه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99 در سامانه مذکور، فرم ثبت نام را دریافت کرده و اطلاعات خود را در آن درج نمایید. توجه داشته باشید که لازم است پیش از آغاز فرآیند نام نویسی، از یک قطعه عکس 4*3 خود اسکن تهیه کنید چرا که برای تکمیل مراحل ثبت نام می بایست آن را در سامانه بارگذاری نمایید.

پس از تکمیل فرم و تایید نهایی، یک شماره پیگیری 16 رقمی از سوی سامانه در اختیارتان قرار می گیرد که لازم است پرینت آن را تهیه نموده و تا زمان پذیرش نهایی نزد خود حفظ نمایید. اما به هنگام ثبت نام باید چند نکته را نیز در نظر داشته باشید که به شرح زیر هستند.

 • عضویت در سازمان استان به منظور ثبت نام در آزمون نظام مهندسی اجباری نیست. اما اگر داوطلبی عضو این سازمان باشد، باید شماره عضویت خود را که شامل 4 بخش کد استان، کد رشته، کد مرتبط یا اصلی بودن رشته و شماره سریال مختص استان است، هنگام ثبت نام در قسمت مربوطه درج نماید. نحوه درج و نمونه ای از کد عضویت نظام مهندسی در ادامه مقاله قابل مشاهده است.

 • در صورت نیاز به تغییر اطلاعات مندرج در فرم ثبت نام، لازم است داوطلبان به سازمان نظام مهندسی استان مراجعه کرده و از آن طریق اقدام نمایند.
 • داوطلبان جهت شرکت در آزمون رشته های معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی باید در هر صلاحیت به طور جداگانه ثبت نام نمایند. به عنوان مثال داوطلبی که قصد شرکت در هر سه صلاحیت رشته عمران را دارد، باید به صورت مجزا در هر یک از آن ها ثبت نام کند و همچنین پرینت هر سه فرم نام نویسی را نیز داشته باشد. لازم به ذکر است که آزمون هر صلاحیت با دیگری تفاوت دارد.
 • اطلاعات متقاضیان شرکت در آزمون نظام مهندسی سال گذشته به هنگام ثبت نام بر روی سایت مربوطه قرار می گیرد. این افراد اگر متقاضی شرکت در آزمون سال 99 باشند، نیازی به وارد نمودن تمامی اطلاعات خود ندارند و تنها با وارد کردن شماره عضویت و مشخصات، می توانند آزمون مورد نظر را انتخاب نموده و ثبت نام خود را انجام دهند. چنانچه اطلاعات موجود نیاز به ویرایش داشته باشند، امکان اصلاح آن ها در فرم ثبت نام وجود دارد.
 • ارائه مدارک ثبت نام برای آن دسته از داوطلبان کم بینا، کم شنوا و یا دارای معلولیت جسمی حرکتی از طریق مراجعه به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها امکان پذیر است. لازم به ذکر است که وضعیت معلولیت این افراد باید از طریق سازمان بهزیستی تایید شود. بنابراین داوطلبانی که در سازمان بهزیستی محل سکونت خود، پرونده ای ندارند باید هرچه سریع تر نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. در صورتی که معلولیت داوطلبان تایید نشود، امکان استفاده از تسهیلات مربوطه برای آن ها وجود نخواهد داشت.

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 99

شرایط لازم برای حضور در آزمون نظام مهندسی 99
شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 99
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی 3 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 2 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک دکتری 1 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای آزمون ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان، برای دارندگان مدارک فنی مورد تائید وزارت علوم و فناوری 5 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای آزمون ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان، برای دارندگان مدارک فنی مورد تائید سایر وزارتخانه ها و موسسات دولتی 6 سال می باشد.
 • سوابق کاردانی برای آزمون نظام مهندسی به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر پنج سال کامل، یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.
 • در صورت هم رشته نبودن رشته تحصیلی با رشته آزمون، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی باشد.
 • داوطلبانی که تا تاریخ معین شده در دفترچه ثبت نام، موفق به کسب سنوات لازم نمی شوند، حق شرکت در آزمون را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون و پذیرش نهایی، قبولی آن ها لغو خواهد شد.
 • داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه، جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی برای آقایان و مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه آن ها نیز الزامی است.

شرایط سنی و سابقه کار معماران تجربی

 • دارا بودن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از خدمت
 • نداشتن عضویت در سازمان های استان
 • دارا بودن سابقه تجربی لازم و شرایط سنی قابل قبول برای دارندگان دیپلم فنی ساختمان که به صورت زیر می باشد:
 1. متقاضیان پروانه پایه یک باید دارای حداقل 18 سال سابقه کار تجربی و حداقل 36 سال سن باشند.
 2. متقاضیان پروانه پایه دو باید دارای حداقل 12 سال سابقه کار تجربی و حداقل 30 سال سن باشند.
 3. متقاضیان پروانه پایه سه باید دارای حداقل 7 سال سابقه کار تجربی و حداقل 25 سال سن باشند.

شرایط سنی و سابقه کار برای سایر موارد

 1. متقاضیان پروانه پایه یک باید دارای حداقل 19 سال سابقه کار تجربی و حداقل 37 سال سن باشند.
 2. متقاضیان پروانه پایه دو باید دارای حداقل 13 سال سابقه کار تجربی و حداقل 31 سال سن باشند.
 3. متقاضیان پروانه پایه سه باید دارای حداقل 8 سال سابقه کار تجربی و حداقل 26 سال سن باشند.

دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

معمولا چند روز قبل از زمان ثبت نام نظام مهندسی، دفترچه راهنمای ثبت نام در سایت ثبت نام نظام مهندسی قرار داده می شود. این دفترچه شامل مواردی از جمله شرایط و ضوابط ثبت نام می باشد. به منظور سهولت دسترسی شما عزیزان به دفترچه مذکور، لینک دانلود آن را در جدول زیر قرار داده ایم.

دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی شهریور ماه و مهر ماه 99

(برای دانلود دفترچه، روی لینک کلیک کنید.)

رشته‌ های مورد نیاز آزمون نظام مهندسی 99

رشته های آزمون نظام مهندسی، معمولا شامل رشته های معماری، برق، عمران، شهرسازی، ترافیک، مکانیک و نقشه برداری است ولی افراد دارای مدارک رشته های مرتبط هم می توانند در این آزمون ثبت نام و شرکت کنند. رشته های مرتبط با رشته های اصلی به شرح زیر می باشد:

 • رشته های مرتبط با عمران عبارتند از: مهندسی عمران – عمران آب، مهندسی عمران – ساختمان سازی، مهندسی عمران – عملی، مهندسی عمران – دبیری فنی، مهندسی عمران – ساختمان، مهندسی عمران – کاربردی، مهندسی عمران – تکنولوژی عمران، مهندسی عمران – عمران روستایی، مهندسی عمران – راه سازی، مهندسی عمران – خط و ابنیه – معادل لیسانس مهندسی عمران – عمران
 • رشته های مرتبط با تاسیسات برقی عبارتند از: مهندسی برق – مخابرات، مهندسی کنترل و ابزار دقیق – مهندسی تکنولوژی کنترل و ابزار دقیق – دبیری فنی برق (قدرت) – معادل کارشناسی برق (قدرت) – مهندسی برق، کنترل
 • رشته های مرتبط با معماری عبارتند از: دبیری فنی معماری – معماری سنتی – مهندسی معماری – مرمت و احیای بناهای تاریخی
 • رشته های مرتبط با شهرسازی عبارتند از: شهرسازی – محوطه سازی و طراحی فضای سبز، شهرسازی – طراحی شهری، شهرسازی، مهندسی محیط – شهرسازی، کارشناس ارشد برنامه‌ ریزی محیط یا محیط‌ زیست
 • رشته های مرتبط با نقشه برداری عبارتند از: معادل کارشناسی مهندسی نقشه‌ برداری
 • رشته های مرتبط با تاسیسات مکانیکی عبارتند از: معادل کارشناسی تاسیسات مکانیکی (حرارت و سیالات)، دبیری فنی مکانیک (حرارت و سیالات)، کارشناسی مهندسی مکانیک (طراحی و جامدات)
 • رشته های مرتبط با ترافیک عبارتند از: راه و ترابری، معادل کارشناسی مهندسی ترافیک

لازم است پیش از هرگونه اقدام به سازمان مربوطه مراجعه نمایید و اطمینان حاصل کنید که آیا مدرک تحصیلی شما برای شرکت در آزمون نظام مهندسی قابل قبول است یا خیر. بنابراین به هیچ وجه از این امر غافل نشوید چرا که شرکت در برخی از رشته های مرتبط با رشته های اصلی، مشروط به بررسی صلاحیت های لازم توسط کمیسیون هم ارزی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این آزمون می توانید از لینک های موجود در مطلب استفاده کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا برای ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان می بایست در سازمان نظام مهندسی استان مربوطه عضو شد؟

خیر. عضویت در سازمان استان جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی به صورت اختیاری می باشد.

2- نام نویسی آزمون نظام مهندسی چه زمانی انجام می گیرد؟

ثبت نام این آزمون دو مرتبه در سال انجام می شود که نوبت اول آن برای سال جاری در تیر ماه و نوبت دوم نیز احتمالا در اسفند ماه صورت خواهد گرفت.

3- ثبت نام آزمون نظام مهندسی به چه صورت انجام می شود؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی از طریق سایت وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان انجام می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون نظام مهندسی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۴ نظر

 1. Avatar

  با سلام
  یه توضیح در رابطه با ثبت نامی های اسفند ۹۸ بدین که آیا با همون کارت اعتباری میتونن برای شهریور یا مهر ۹۹ ثبت نام کنن یا نه سازمان نظام مهندسی خودش ثبت نامشون رو انتقال به سال۹۹ داده؟ چجوریاست

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورتی که در آزمون ورود به حرفه مهندسان اسفند ۱۳۹۸ ثبت نام نموده اید، به دلیل لغو آزمون شما می توانید بدون ثبت نام مجدد، در آزمون مهر ۱۳۹۹ شرکت نمایید.

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید
  امسال چند نوبت امتحان نظارت و اجرا انجام میگیره و زمان ثبت نام کی هستش؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با توجه به شرایط حال حاضر و شیوع بیماری کرونا ، تاکنون اطلاعیه ای در رابطه با زمان و جزئیات برگزاری آزمون های نظام مهندسی در سال ۱۳۹۹ منتشر نشده است. پیشنهاد می شود جهت اطلاع از آخرین اخبار مربوطه عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی شوید.

 3. Avatar

  با توجه به تاخیر پیش آمده بعلت کرونا و مجاز شدن افراد جدید ،امکان ثبت نام مجدد هستش؟؟

 4. Avatar

  سلام ثبت نام ۹۹ کی هست

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با توجه به تعویق زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی اسفند سال ۱۳۹۸ ، اطلاعیه ای در رابطه با زمان و جزئیات ثبت نام آزمون در سال ۱۳۹۹ منتشر نشده است . پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاع از آخرین اخبار مربوطه عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی شوید.

 5. Avatar

  سلام ببخشید ثبت نام ازمون نظام مهندسی سال ۹۹ کی هست ?

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   در حال حاضر با توجه به شرایط موجود زمان آزمون مشخص نشده است ، و زمان نام نویسی و شرکت در آزمون متعاقبا اعلام خواهد شد.

 6. Avatar

  یه سوال داشتم. اینکه من ۲۳ بهمن مدرکمو گرفتم و ثبت نام دی ماه است و امتحان هم اسفند باشه بر فرض مثال. من یعنی بخاطر ۱ماه نمیتونم ثبت نام کنم؟ خب تا روز
  ازمون ثنواتم کامل میشه دیگه

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی ، درصورتی که شرایط فوق برقرار باشد و آزمون در اسفند ماه برگزار شود ، متقاضیان تا اواسط اسفند مهلت دارند که سنوات لازم را احراز نمایند.

 7. Avatar

  سلام زمان آزمون بدلیل کرونا ویروس تغییر کرده؟

 8. Avatar

  سلام
  زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی تمدید نمیشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، تاکنون اطلاعیه ای در رابطه با تمدید مهلت ثبت نام آزمون نظام مهندسی منتشر نشده است ، و احتمال تمدید مهلت ثبت نام در آزمون ذکر شده پایین می باشد . شما می توانید با مطالعه زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی اطلاعات تکمیلی را به دست آورید .

 9. Avatar

  باسلام
  خواستم بدونم برا شرکت در ازمون مهندسی حتما باید سابقه کار داشته باشیم یانه؟؟من رشته ام برقه

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   برای شرکت در آزمون نظام مهندسی ، برای دارندگان مدرک مقطع کارشناسی ۳ سال ، مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال ، مقطع دکتری ۱ سال داشتن سابقه کار حرفه ای و یا گذراندن مدت اعلام شده از تاریخ فارغ التحصیلی نیاز می باشد.

 10. Avatar

  سلام. کسی خبر داره ثبت نام آزمون بهمن ۹۸ کی شروع میشه؟

 11. Avatar

  با سلام
  بنده در رشته تحصیلی برق-الکترونیک سال ۹۲ فارغ التحصیل شده ام ,
  سابقه بیمه ندارم ,
  آیا من در آزمون میتوانم شرکت کنم و در صورت قبولی بدون مشکل میتوانم پروانه اشتغال بگیرم ؟
  به بیان دیگر اینجا سابقه به معنی گذشتن سنوات از تاریخ اخذ مدرک است؟

 12. Avatar

  با سلام
  خسته نباشید
  می خواستم این سوال رو کنم که من حدود ۲۴ سال سابقه کار دارم وتقریبا تمام این سنوات در پروژه ها به عنوان مهندس ناظر و یا مجری با شرکتهای مختلف همکاری داشته ام و تا کنون موفق به اینکه بتونم در امتحانات سالیانه نظام مهندسی شرکت کنم نداشتم ، امسال قصد داشتم برای اولین بار شرکت کنم ، می خواستم ببینم نوشتید که برای سایر رشته ها نوشتید مهندس با ۱۹ سال سابقه را پایه یک میشه گرفت :
  متقاضیان پروانه پایه یک باید دارای حداقل ۱۹ سال سابقه کار تجربی و حداقل ۳۷ سال سن باشند.
  ممنون میشم موضوع را روشن کنید که چطور میشه پایه یک رو موفق شد گرفت در این حالت.
  با تشکر

 13. Avatar

  سلام.بنده رشته کاردانیم مکانیک خودرو میباشد و رشته کارشناسی مکانیک تاسیسات حرارتی و برودتی ایا درنظام مهندسی میتوانم شرکت کنم؟

 14. Avatar

  سلام
  میتونم حوزه امتحانمو عوض کنم؟

 15. Avatar

  با سلام. دو سوال دارم. اول اینکه اگر بجای سه سال ، هشت سال بعد از دریافت مدرک مهندسی جواز پایه سه را دریافت کنیم آیا فاصله زمانی بین پایه سه تا پایه دو کمتر خواهد شد؟ و دوم اینکه اگر بعد از دریافت پایه سه همچنان عضو نظام نشیم ، آیا بعد از ۴
  سال میتونیم برای پایه دو شرکت کنیم؟

 16. Avatar

  با سلام و ادب
  بنده کاردانی عمران آب دارم و کارشناسی ناپیوسته عمران تکنولوژی عمران که سال ۹۴ گرفتم. می تونم در آزمون امسال شرکت کنم؟ با تقدیر و تشکر از راهنمایی شما عزیزان

 17. Avatar

  سلام. ایا ریز نمرات دوران کارشناسی هم جهت تکمیل مدارک نیاز هست؟ و اینکه من در دوران کارشناسی در ریز نمراتم یک تقلب ثبت شده. این مهمه برای نظام مهندسی؟

 18. Avatar

  ایا اون قسمت که نوشتین باید سابقه کار مفید داشته باشیم منطورتون رو واضح تر بگین یعنی باید بیمه رد شده باشه یا از ناریخ مدرک گذشته باشه کافیه؟!

 19. Avatar

  سلام
  برای کارشناسی عمران منظور از ٣سال سابقه کار حرفه ای چیست؟
  ایا فقط گذشت ٣سال از دریافت مدرک کافی است؟یا باید در این ٣سال مدرک از مشغول به کار بودن داشت؟

 20. Avatar

  با سلام بنده در تاریخ ۹۵.۱۲.۰۴ فارغ التحصیل شدم آیا اگر ازمون بعد بهمن ماه برگزار بشه سنوات لازم رو دارم برای شرکت در ازمون نظارت عمران؟

 21. Avatar

  با سلام.حداقل چند سال از مدرک کارشناسی مهندسی معماری باید گذشته باشه تا بتونیم ثبت نام کنیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام , می بایست سه سال از زمان فارغ التحصیل شدن شما بگذرد تا بتوانید در این آزمون پذیرش شوید.

 22. Avatar

  سلام برای شرکت در آزمون نظام باید حتما ۳ سال بیمه ی مرتبط داشته باشیم یا بدون بیمه هم میشه شرکت کرد؟

 23. Avatar

  با سلام
  سوال اول بنده این است که من مدرک کارشناسی خود را ۱۵ بهمن سال ۹۵ گرفته ام در رشته مهندسی برق الکترونیک…آیا آزمون امسال نوبت دوم را میتوانم شرکت کنم؟
  و سوال دوم اینکه کارت پایان خدمت لازم دارد یا خیر؟
  و سوال سوم اینکه بنده اهل کرمانشاه هستم ولی در حال حاضر در دانشگاه شیراز کارشناسی ارشد میخونم…در شیراز میتوانم شرکت کنم در آزمون؟ و بهچه صورت خواهد بود یعنی بنده باید در شیراز کار کنم در آینده یا قابل تغییر هست؟
  ممنونم از لطفتون

 24. Avatar

  سلام وقت بخیر من مدرک کاردانیم الکتروتکنیک و مدرک کارشناسی مهندسی فناوری شبکه های توزیع برق هست در کدوم شاخ ها میتونم شرکت کنم و مدرک نظام مهندسی بگیرم . ممنون از راهنماییتون

 25. Avatar

  سلام خسته نباشید برای شرکت در آزمون اصل مدرک تحصیلی رو باید بارگذاری کنیم؟و برای سابقه کار چه مدرکی باید ارائه بدیم؟

 26. Avatar

  سلام
  آیا تاریخ ثبت نام تمدید نمیشود؟

 27. Avatar

  سلام ببخشید بنده کارشناسی کشاورزی-آب دارم و ارشد عمران-سازه میخواستم بدونم بنده برای شرکت در آزمون نظارت که مشکلی ندارم؟ بعد برای سایر آزمون ها(اجراو محاسبات) باید حتماً مدرک کارشناسی عمران بگیرم یا اینکه میتونم واحدهایی رو که خود نظام مهندسی تعیین کنه بگذرونم و اجازه ی شرکت رو بگیرم.

 28. Avatar

  سلام
  منظور از سابقه کار ، سابقه با پرداخت بیمه میباشد ؟

 29. Avatar

  سلام
  آیا برای شرکت در هر گرایش ، مثل نظارت،اجرا ،طراحی باید جداگانه آزمون بدهیم ؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام , بله برای شرکت در هر گرایش نظارت , اجرا و طراحی باید در سه آزمون جداگانه ثبت نام و شرکت نمایید .

 30. Avatar

  سلام
  من دی ماه دارای ۳ سال سابقه کاری میشم
  میتونم امسال برای مرحله دوم آزمون شرکت کنم ؟!

 31. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم ببینم سابقه کار که گفته شده منظور فقط گذشتن سه سال از گرفتن مدرک هست یا باید جایی کار کرده باشیم و سابقه کار داشته باشیم؟

 32. Avatar

  سلام من آزمون ثبت نام کردم .امکانش هست محل آزمون تغییر بدم؟

 33. Avatar

  سلام من کارشناسی معماری دارم ارشد طراحی شهری،میخواستم بدونم درچه آزمونی وچه پایه ای شرکت کنم؟(لطفا برای هر دو رشته را بگید)

 34. Avatar

  سلام من رشته کاردانیم معماری رشته کارشناسیم معماری داخلی هستش، میتونم شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله شما در صورت گذشت سنوات لازم، مجاز به شرکت در آزمون نظام مهندسی با مدارک کاردانی و کارشناسی رشته معماری خواهید بود لیکن برای اطمینان بیشتر می توانید مدارک خود را به کمیسین هم ارزی وزارت راه و شهرسازی ارائه داده و در صورت تشخیص هم ارز بودن مدارک شرکت نمایید.

 35. Avatar

  سلام من کارشناسی عمران دارم و سنواتمم طی شده(۳ سال) آیا برای شرکت در آزمون پایه سه سن هم مهمه یا نه؟

 36. Avatar

  سلام مدرک کارشناسی ارشد عمران دارم چون ۲ سال سابقه کامل نشده ایامیتونم با مدرک کارشناسی در ازمون شرکت کنم؟ مشکلی پیش نمیاد؟

 37. Avatar

  سلام، من الان نظارت رشته مکانیک ثبت نام کردم و الان واسه طراحی دوباره باید ۸۰ هزار پرداخت کنم؟!

 38. Avatar

  سلام من کارشناسی معماری دارم ارشد طراحی شهری،میخواستم بدونم در چه آزمونی و با چه پایه ای شرکت کنم؟(لطفا آزمون ها مجاز در هر دومقطع رو بگید)

 39. Avatar

  سلام.وقتتون بخیر
  من رشته م مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریکه
  میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 40. Avatar

  سلام خسته نباشید. من در کارشناسی رشته مهنوسی مدیریت پروژه خوندم.الان سال آخره کارشناسی ارشدم در رشته مهندسی آب و سازهای هیدولیکی. با رشته‌ای که تو دوده لیسانس خوندم میتونم شرکت کنم؟

 41. Avatar

  آیا در آزمون مهر ۹۸ آزمون کاردانهای فنی ساختمان هم برگزار می شود؟

 42. Avatar

  سلام.لیسانس من مهندسی تکنولوژی بهره برداری نیروگاه میباشد که یکی از شاخه های مکانیکه آیا میتونم آزمون نظام شرکت کنم یا نه.لطفا راهنمایی کنین

 43. Avatar

  سلام طی مراحل ثبت نام آزمون آیا اسکن مدرک یا گواهی فارغ التحصیلی را میخواد یا نه؟
  من با دانشگاه تسویه کردم ولی هنوز گواهی پایان تحصیلات به دستم نرسیده

 44. Avatar

  سلام ثبت نام در استان تهران به منزله صدور جواز برای نظارت یا طراحی در استان تهرانه و استان های دیگه نمیشه فعالیت کرد؟

 45. Avatar

  با سلام و احترام
  آیا با مدرک کاردانی رشته نقشه برداری و کارشناسی رشته عمران امکان شرکت در آزمون نظارت وجود دارد؟

 46. Avatar

  سلام.برای ثبت نام در آزمون نظام مهندسی،آیا نیازی به عضویت در نظام مهندسی استان(و پرداخت حق عضویت سالانه) هست یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر برای شرکت در آزمون نظام مهندسی حتما نیازی به عضویت در سازمان نظام مهندسی استان نمی باشد و صرفا گذشت سنوات لازم از مدرک تحصیلی شما کافی خواهد بود.

 47. Avatar

  سلام زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی عمران نظارت واجراکی هستش

  • ایران مشاوره

   با سلام , در حال حاضر اطلاعیه خاصی مبنی بر ثبت نام آزمون نظام مهندسی سال ۱۳۹۸ وجود ندارد , شما میتوانید از طریق مراجعه به سایت ایران مشاوره و همچنین عضویت در کانال های زیرمجموعه ایران مشاوره اطلاعات لازم را دریافت نمایید .

 48. Avatar

  سلام زمان دقیق ازمون کی هستش ک من ثبت نام کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   در حال حاضر زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی برای سال ۹۸ مشخص نشده است و شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام ایران مشاوره از آغاز و انتشار دفترچه این آزمون مطلع شوید.

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99