خانه مشاوره تحصیلی ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1400
ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401

آزمون نظام مهندسی در 7 رشته مرتبط با ساختمان و شهرسازی برگزار می گردد و هدف از برگزاری آزمون نظام مهندسی، “اخذ پروانه اشتغال” می باشد. با داشتن پروانه نظام مهندسی یک شماره خاص در نظام مهندسی استان به شما تعلق خواهد گرفت و در صورت موفقیت در این آزمون که در صورت دریافت آن می توانید نسبت به تاسیس شرکت و دفاتر مهندسی اقدام نمایید.

نام نویسی آزمون نظام مهندسی منحصرا برای فارغ التحصیلان رشته های شهرسازی، تاسیسات برقی، عمران، تاسیسات مکانیکی، نقشه برداری، معماری و ترافیک و از طریق سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی به نشانی اینترنتی inbr.ir صورت می گیرد که زمان، شرایط و سایر جزئیات نام نویسی در ادامه این مقاله برای شما عزیزان بیان شده است.

لینک مستقیم ثبت نام آزمون نظام مهندسی1401

داوطلبان با شرکت در آزمون نظام مهندسی و کسب حداقل 50 درصد از نمره آزمون کتبی، پروانه اشتغال به کار خود را دریافت خواهند کرد.

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401

فرآیند ثبت نام آزمون نظام مهندسی دو بار در سال اجرا می شود و معمولا هر نوبت آن در یک نیمه سال برگزار می گردد و متقاضیان واجد شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401 می توانند در بازه های زمانی مقرر، نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

زمان ثبت نام در نیمسال اول

داوطلبان آزمون نظام مهندسی که قصد شرکت در نیمسال اول این آزمون را دارند می بایست مطابق با جدول زمانبندی زیر جهت ثبت نام اقدام نمایند. همچنین لازم به ذکر است که همه داوطلبان می بایست در موعد مقرر با مراجعه به سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی فرآیند نام نویسی خود را به انجام برسانند.

زمان بندی آزمون نظام مهندسی نیمسال اول 1401
آزمونتاریخ ثبت نامتاریخ برگزاری
رشته معماری (طراحی)10 لغایت 20 اردیبهشت ماه 1401تیر ماه 1401
سایر رشته ها10 لغایت 20 اردیبهشت ماه 1401شهریور ماه 1401

زمان ثبت نام در نیمسال دوم

همچنین توجه داشته باشید که زمان دقیق انجام روند نام نویسی این فرآیند در نوبت دوم از 23 لغایت 28 آبان ماه 1401 مشخص گشته است اما با توجه به اتمام بازه زمانی اعلامی داوطلبان می توانند مطابق با اطلاعیه منتشر شده در خصوص زمان تمدید مهلت ثبت نام آزمون نظام مهندسی جهت ثبت نام تا روز دوشنبه مورخ 30 آبان ماه اقدام کنند.

زمان بندی آزمون نظام مهندسی نیمسال دوم 1401
تاریخ ثبت نامتمدید مهلت ثبت نامتاریخ برگزاری
23 لغایت 28 آبان ماه 140130 آبان ماه 14018 و 9 دی ماه 1401

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401

جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی باید در تاریخ تعیین شده، با مراجعه به سایت inbr.ir ابتدا دفترچه ثبت نام نظام مهندسی 1401 را دانلود نموده و مندرجات آن را با دقت مورد مطالعه قرار دهید تا با ضوابط به طور کامل آشنا شوید.

پس از آن می توانند با واریز هزینه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401 در سامانه مذکور، فرم ثبت نام را دریافت کرده و اطلاعات خود را در آن درج نمایید. توجه داشته باشید که لازم است پیش از آغاز فرآیند نام نویسی، از یک قطعه عکس 4*3 خود اسکن تهیه کنید چرا که برای تکمیل مراحل ثبت نام می بایست آن را در سامانه بارگذاری نمایید. مراحل ثبت نام در آزمون نظام مهندسی به شرح ذیل می باشد:

 • ابتدا به سایت وزارت راه و شهرسازی معاونت مسکن و ساختمان به نشانی inbr.ir مراجعه کرده و سپس از منوی سمت چپ صفحه بر روی ” سامانه آزمون های ورود به حرفه “ کلیک نمایید.

 •  بر روی “ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان_دی 1401” در سمت چپ سایت کلیک نمایید.

 • در این مرحله راهنمای ثبت نام را مطالعه کرده و گزینه “خرید کارت” را انتخاب کنید.
 • حال به سامانه ثبت نام آن منتقل خواهید شد که ضروری است ابتدا سریال مورد نظر را جهت پرداخت هزینه نام نویسی برگزیده و سپس “تایید و ادامه” را بفشارید.
 • اطلاعات خواسته شده را درج نموده سپس بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.

 

 • بعد ازنمایش نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه، پست الکترونیک و مشخص نمودن درگاه پرداخت بر روی دکمه “ادامه روند پرداخت” کلیک نمایید.

 

 • در این مرحله اطلاعات کارت بانکی را وارد نموده و کلید “پرداخت” را بفشارید.
 • حال کادرهای مربوطه را با اطلاعات خواسته شده تکمیل نمایید و کلید“تایید” را انتخاب کنید.

پس از تکمیل فرم و تایید نهایی، یک شماره پیگیری 16 رقمی از سوی سامانه در اختیارتان قرار می گیرد که لازم است پرینت آن را تهیه نموده و تا زمان پذیرش نهایی نزد خود حفظ نمایید.

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 1401

شرایط لازم برای حضور در آزمون نظام مهندسی 1400
شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 1401

افراد واجد شرایطی که تمایل به شرکت در آزمون نظام مهندسی دارند، می توانند در زمان مشخص، فرآیند ثبت نام خود را از طریق سایت مربوطه به انجام برسانند که این شرایط به شرح ذیل می باشد.

 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی 3 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 2 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک دکتری 1 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای آزمون ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان، برای دارندگان مدارک فنی مورد تائید وزارت علوم و فناوری 5 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای آزمون ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان، برای دارندگان مدارک فنی مورد تائید سایر وزارتخانه ها و موسسات دولتی 6 سال می باشد.
 • سوابق کاردانی برای آزمون نظام مهندسی به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر پنج سال کامل، یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.
 • در صورت هم رشته نبودن رشته تحصیلی با رشته آزمون، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی باشد.
 • داوطلبانی که تا تاریخ معین شده در دفترچه ثبت نام، موفق به کسب سنوات لازم نمی شوند، حق شرکت در آزمون را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون و پذیرش نهایی، قبولی آن ها لغو خواهد شد.
 • داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه، جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی برای آقایان و مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه آن ها نیز الزامی است.

مدارک تحصیلی مرتبط با رشته های آزمون نظام مهندسی 1401

رشته های آزمون نظام مهندسی، معمولا شامل رشته های معماری، برق، عمران، شهرسازی، ترافیک، مکانیک و نقشه برداری است ولی افراد دارای مدارک رشته های مرتبط هم می توانند در این آزمون ثبت نام و شرکت کنند که رشته های مرتبط با رشته های اصلی به شرح زیر می باشند:

مدارک تحصیلی موردنیاز هر رشته آزمون نظام مهندسی 1401
نام رشته آزمونرشته های مرتبط (مدارک)
عمرانمهندسی عمران – عمران آب، مهندسی عمران – ساختمان سازی، مهندسی عمران – عملی، مهندسی عمران – دبیری فنی، مهندسی عمران – ساختمان، مهندسی عمران – کاربردی، مهندسی عمران – تکنولوژی عمران، مهندسی عمران – عمران روستایی، مهندسی عمران – راه سازی، مهندسی عمران – خط و ابنیه – معادل لیسانس مهندسی عمران – عمران
تاسیسات برقیمهندسی برق – مخابرات، مهندسی کنترل و ابزار دقیق – مهندسی تکنولوژی کنترل و ابزار دقیق – دبیری فنی برق (قدرت) – معادل کارشناسی برق (قدرت) – مهندسی برق، کنترل
معماریدبیری فنی معماری – معماری سنتی – مهندسی معماری – مرمت و احیای بناهای تاریخی
شهرسازیشهرسازی – محوطه سازی و طراحی فضای سبز، شهرسازی – طراحی شهری، شهرسازی، مهندسی محیط – شهرسازی، کارشناس ارشد برنامه‌ ریزی محیط یا محیط‌ زیست
نقشه برداریمعادل کارشناسی مهندسی نقشه‌ برداری
تاسیسات مکانیکیمعادل کارشناسی تاسیسات مکانیکی (حرارت و سیالات)، دبیری فنی مکانیک (حرارت و سیالات)، کارشناسی مهندسی مکانیک (طراحی و جامدات)
ترافیکراه و ترابری، معادل کارشناسی مهندسی ترافیک

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 

در زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی که معمولا چند روز قبل از زمان ثبت نام نظام مهندسی 1401 می باشد، دفترچه راهنمای ثبت نام در سایت ثبت نام نظام مهندسی قرار داده می شود. این دفترچه شامل مواردی از جمله شرایط و ضوابط ثبت نام می باشد که به منظور سهولت دسترسی شما عزیزان، لینک دانلود مربوط به آن را در جدول زیر قرار داده ایم.

دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 
دانلود دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی – شهریور ماه 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام ازمون نظام مهندسی – دی ماه 1401

( جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

لازم است پیش از هرگونه اقدام به سازمان مربوطه مراجعه نمایید و اطمینان حاصل کنید که آیا مدرک تحصیلی شما برای شرکت در آزمون نظام مهندسی قابل قبول است یا خیر. چرا که شرکت در برخی از رشته های مرتبط با رشته های اصلی، مشروط به بررسی صلاحیت های لازم توسط کمیسیون هم ارزی می باشد. همچنین در نظر داشته باشید که اعتبار قبولی در کلیه آزمون های مهندسی به مدت 3 سال است.

 

سوالات متداول

1- نام نویسی آزمون نظام مهندسی 1401 در چه تاریخی انجام می گیرد؟

ثبت نام این آزمون دو مرتبه در سال انجام می شود که نوبت دوم آن برای سال 1401 در بازه زمانی 23 الی 25 آبان ماه می باشد.

2- چگونه می توان در آزمون نظام مهندسی ثبت نام نمود؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی از طریق سایت وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان انجام می گیرد.

3- آیا برای ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان می بایست در سازمان نظام مهندسی استان مربوطه عضو شد؟

خیر، عضویت در سازمان استان جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی به صورت اختیاری می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶۳ نظر

 1. سلام وقتتون بخیر
  مهلت ثبت نام آزمون تا تاریخ۳۰/۸/۱۴۰۱ تمدید شده الان میتونم ثبت نام کنم
  ممنونم از لطف و محبتتون

  • با سلام و احترام، با توجّه به این که اولین قدم ثبت نام، خرید کارت اعتباری است، اگر در سایت دقّت کرده باشید، آیکون خرید کارت اعتباری عمل نمی کند. طبیعتاً مراحل ثبت نام نیز پیش نخواهد رفت.

 2. سلام وقت بخیر من فارغ تحصیل رشته معماری سال۱۴۰۰هستم میتونم شرکت کنم ؟تجربه کاری ندارم

 3. سلام من سال ۹۷ فارغ التحصیل رشته معماری شدم الان میتونم آزمون بدم یا نه

 4. سلام میخواستم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ولی به دلایلی نشد چجوری میتونم عودت هزینه کنم

 5. با سلام خسته نباشید من از ثبت نام ازمون نظام مهندسی جاموندم ایا دوباره تمدید میشه یا تاریخ دیگه برای ثبت دوباره میذارن

 6. سلام من تو آزمون نظام مهندسی ثبت نام کردم ولی متاسفانه فرم ثبت نام گم کردم آیا مشکلی پیش میاد

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت نداشتن اطلاعات ثبت نامی، در زمان اعلام نتایج، نمی توانید وارد سایت مربوطه شوید.

 7. سلام، امروز به علت مشکل سایت نظام مهندسی، امکان ثبت نام وجود ندارد و موقع آپلود عکس سایت کرش میشود. بعد از اینکه هزینه ثبت نام پرداخت شده امکان ثبت نام مهیا نیست. هیچ شماره تلفنی هم جهت پاسخگویی وجود ندارد. لطفا پیگیری فرمایید. ممنون

  • با سلام، متاسفانه مشکل سامانه نظام مهندسی همگانی می باشد لذا شما میتوانید برای پیگیری ثبت نام خود در زمان های متفاوت وارد سایت شوید.

 8. سلام خسته نباشید من فارغ التحصیلی ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ هستم آیا امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی در اردیبهشت ۱۴۰۰ را دارم. ،،،ممنون میشم راهنمایی کنین

  • با سلام، برای شرکت در آزمون نظام مهندسی با مدرک کارشناسی، می بایست حداقل ۳ سال از زمان دریافت مدرک لیسانس شما گذشته باشد.

 9. با سلام
  وقت خوش
  ثبت نام آزمون مهندسان در سال ۱۴۰۰ چه زمانی می باشد؟

 10. سلام،خسته نباشید ، من ثبت نام آزمون ورود به حرفه کاردانان در اسفند ماه ۱۳۹۹ رو از دست دادم ، آیا ثبت نام مجدد برای آزمون مهندسان که به مرداد ۱۴۰۰ موکول شده ، مجددا ثبت نام برگزار میشه ؟! ممنون میشم راهنمایی کنید

 11. سلام.تویه مدرک کاردانی وکارشناسی من ۱ترم فاصله افتاد برای شرکت در آزمون باید چند سال منتظر بمونم ؟باتشکر

  • با سلام، برای ثبت نام در آزمون نظام مهندسی با مدرک کارشناسی، می بایست ۳ سال از زمان اخذ مدرک تحصیلی شما بگذرد تا مجاز به شرکت در آزمون شوید.

 12. سلام من ثبت نام کردم اسفند ماه الان برای تایید نهایی باید بازم کاری انجام بدم یا همین سریال کارت و رمز عبوری که موقع ثبت نام اسکن گرفتم کافیه؟

 13. سلام. کسی که مدرک کاردانیش چیز دیگریست. و کارشناسی معماری دارد و۴سال هم از اخذ مدرک کارشناسی گذشته مجازبه شرکت در ازمون هستش؟ با تشکر

 14. سلام وقتتون بخیر
  به نظرتون با کارشناسی مهندسی صنایع جوش میتونم در آزمون شرکت کنم؟

 15. باسلام ببخشین من مهندسی نرم افزار دارم میتونم در ازمون نظام مهندسی ثبتنام کنم؟ و اگ میتونم کجا و چطوری ثبتنام کنم باتشکر

  • با سلام، با توجه به دفترچه ی راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی سال ۱۴۰۰، شما با لیسانس مهندسی نرم افزار، مجاز به شرکت در آزمون نمی باشید.

 16. با سلام موفق به ثبت‌نام در ازمون اردیبهشت ماه نشدم ایا سایت مجدد باز میشود و جهت درخواست چطور و کجا درخواست داد، _سپاسگزارم

  • باسلام، درحال حاضر اطلاعیه ای جهت تمدید مهلت ثبت نام منتشر نشده است. جهت اطلاع از آخرین خبرها عضو کانال های تلگرامی ایران مشاوره باشید.

 17. با سلام و احترام
  رشته مهندسی عمران اجرایی می‌تونه درازمون نظام مهندسی شرکت کنه؟

  • با سلام و وقت بخیر، محدودیتی برای شرکت در ازمون وجود ندارد. جهت اطلاع بیشتر از امکان شرکت در رشته و صلاحیت مربوط، می توانید به سازمان نظام مهندسی استان خود مراجعه نمایید.

 18. با سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من مدرک کاردانی و کارشناسیم نقشه برداریه
  برج پنج امسال سه سالش رد میشه ایا میتونم نظارت نقشه برداری ثبت نام کنم ؟؟
  سپاس

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که از تاریخ فارغ التحصیلی شما سه سال گذشته باشد و همچنین مدرک کاردانی و کارشناسی شما مرتبط باشد، محدودیتی جهت شرکت در ازمون نظام مهندسی نخواهید داشت.

 19. سلام، سه ماه تعویق افتاد. امکان ثبت نام مجدد وجود نداره؟

 20. سلام آزمون نظامبرا اردیبهشت ۱۴۰۰لغو شد؟؟؟

 21. با سلام و احترام رشته کارشناسی مدرک من علمی و کاربردی معماری می باشد ایا میتونم در ازمون شرکت کنم؟

 22. سلام
  من موفق نشدم ثبت نام کنم امکان داره دوباره بشه ثبت نام کرد؟

 23. سلام
  متاسفانه اطلاعات مربوط به کارت اعتباری را ذخیره نکردم و شماره پیگیری بانک رو هم ندارم. چه باید بکنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، از قسمت خرید کارت، با انتخاب ایکون مشاهده مشخصات کارت، اطلاعات کارت خود را بازیابی نمایید.

 24. سلام وقت بخیر،ببخشید من کارت اعتباری واسه صلاحیت گود و پی خریداری کردم ،ولی ثبت نامی باهاش انجام ندادم .هزینه عودت داده میشه؟

  • با سلام و وقت بخیر، پس اتمام زمان ثبت نام، با ارسال درخواست به ادرس ایمیل ذکر شده در اطلاعیه مربوط به عودت هزینه، اقدام نمایید.

 25. با سلام
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  من فارغ التحصیل کارشناسی عمران به تاریخ ۳۱ شهریورماه سال ۹۶ هستم، اما سامانه نظام مهندسی اجازه ثبت نام به من نمیده و پیام میده که با توجه به سابقه قادر به ثبت نام نیستید. سه سال اما گذشته از تاریخ فارغ التحصیلی م. چرا خطا میده؟

 26. سلام ثبت نام ازمون کاردانان فنی چه تاریخ میباشد چون تو قسمت ثبت نام برای سال ۱۴۰۰ نیست

 27. باسلام بنده برا ثبت نام هزینه را پرداخت کردم ولی بدلایلی منصرف شده وثبت نام را تکمیل نکردم خواستم برا عودت هزینه راهنمایی بفرمایید باتشکر

  • با سلام و وقت بخیر، پس از اتمام زمان ثبت نام، از طریق ارسال درخواست، به ایمیل موجود در بخش اطلاعیه عودت هزینه اقدام نمایید.

 28. سلام وقتتون به خیر من کارت اعتباری و خریدای کردم و اشتباه کردم کد پیگیری و یاد داشت نکردم الان فقط رمز عبور اس ام اسش اومده واسم چطور میتونم بازیابی کنم کارتو وسریال کارتو برای ثپت نام ندارم

  • با سلام و وقت بخیر، برای بازیابی اطلاعات کارت خریدی شده، وارد ایکون خرید کارت شده و با گزینه مشاهده مشخصات کارت را انتخاب نمایید.

 29. سلام بنده کاردانی و کاشناسی هر معماری هستش اما زمان ثبت نام میگه سنوات دوره کاردانی محاسبه نمیشه و ثبت نام انجام نمیشه چ کار باید کرد؟

  • با سلام و درود، در صورتی که بلافاصله بعد از کاردانی وارد مقطع کارشناسی شده باشید سنوات کاردانی برای شما در نظر گرفته نخواهد شد.

 30. سلام. من ۳ سال از مدرک کارشناسیم گذشته در حال خدمت هستم میتونم تو آزمون شرکت کنم؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره