یکشنبه , ۵ بهمن ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99
ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99 و سایر اطلاعیه های مربوطه در خصوص ثبت نام این آزمون می توانید در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام ایران مشاوره عضو شوید.

آزمون نظام مهندسی در 7 رشته مرتبط با ساختمان و شهرسازی برگزار می گردد و هدف از برگزاری این آزمون، “اخذ پروانه اشتغال” می باشد. با داشتن پروانه نظام مهندسی یک شماره خاص در نظام مهندسی استان، به شما تعلق خواهد گرفت و در صورت موفقیت در این آزمون و دریافت پروانه اشتغال نظام مهندسی، می توانید نسبت به تاسیس شرکت و دفاتر مهندسی اقدام نمایید.

نام نویسی آزمون نظام مهندسی منحصرا از فارغ التحصیلان رشته های شهرسازی، تاسیسات برقی، عمران، تاسیسات مکانیکی، نقشه برداری، معماری و ترافیک و از طریق سایت inbr.ir صورت می گیرد که زمان، شرایط، دفترچه و مراحل نام نویسی در ادامه این مقاله بیان شده است.

داوطلبان با شرکت در آزمون نظام مهندسی و کسب حداقل 50 درصد از نمره آزمون کتبی، پروانه اشتغال به کار خود را دریافت خواهند کرد.

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

ثبت نام آزمون نظام مهندسی دو بار در سال انجام می شود و معمولا هر نوبت آن در یک نیمه سال برگزار می گردد. داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99 که قصد دارند در آزمون نوبت مهر ماه شرکت نمایند، می توانند در بازه های زمانی مندرج در جدول زیر، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

توجه نمایید که زمان آغاز نوبت دوم آزمون نظام مهندسی برای سال 99 در حال حاضر مشخص نمی باشد. به محض انتشار، این مقاله بروزرسانی خواهد شد همچنین، شما عزیزان می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در اسرع وقت از تاریخ آن مطلع شوید.

زمان بندی آزمون نظام مهندسی نیمسال اول 99
عنوان آزمون تاریخ ثبت نام تاریخ برگزاری
معماری (طراحی) (صبح و عصر) 4 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 6 شهریور ماه 99
معماری (نظارت – صبح)/معماری (اجرا – عصر)/عمران (نظارت – صبح)/عمران (اجرا – عصر)/نقشه برداری (صبح)/شهرسازی (صبح)/ترافیک (صبح)/تاسیسات مکانیکی (نظارت – عصر)/تاسیسات برقی (نظارت – عصر) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 3 مهر ماه 99
عمران (محاسبات – صبح)/تاسیسات مکانیکی (طراحی – صبح)/تاسیسات برقی (طراحی – صبح) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 4 مهر ماه 99
آزمون حرفه ای کاردان های فنی ساختمان (معماری، شهرسازی، عمران، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، نقشه برداری – صبح) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 3 مهر ماه 99
آزمون حرفه ای معماران تجربی (در کلیه پایه ها – صبح) 7 تیر ماه 99 لغایت 10 تیر ماه 99 4 مهر ماه 99

راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی باید در تاریخ تعیین شده، با مراجعه به سایت inbr.ir ابتدا دفترچه ثبت نام نظام مهندسی 99 را دانلود نموده و مندرجات آن را با دقت مورد مطالعه قرار دهید تا با ضوابط به طور کامل آشنا شوید.

پس از آن می توانند با واریز هزینه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99 در سامانه مذکور، فرم ثبت نام را دریافت کرده و اطلاعات خود را در آن درج نمایید. توجه داشته باشید که لازم است پیش از آغاز فرآیند نام نویسی، از یک قطعه عکس 4*3 خود اسکن تهیه کنید چرا که برای تکمیل مراحل ثبت نام می بایست آن را در سامانه بارگذاری نمایید.

مراحل ثبت نام در آزمون نظام مهندسی به شرح ذیل می باشد:

 • ابتدا به سایت وزارت راه و شهرسازی معاونت مسکن و ساختمان به نشانی inbr.ir مراجعه کرده و بر روی “سامانه آزمون های ورود به حرفه” در سمت راست سایت کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • حال با توجه به آزمون انتخابی مورد نظر خود، یکی از لینک های “ثبت نام آزمون معماری طراحی شهریور 99” و یا “ثبت نام و ویرایش آزمون ورود به حرفه مهندسان مهر 99” را انتخاب کنید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 • بعد از انتخاب لینک مربوطه، به سامانه ثبت نام آن منتقل خواهید شد که ضروری است ابتدا از سمت راست سایت، با انتخاب “خرید کارت” هزینه نام نویسی در آزمون را بپردازید و پس از واریز مبلغ، مجددا به همین صفحه بازگشته، سپس عبارت “تایید و ادامه – گام بعدی” را انتخاب کنید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون نظام مهندسی - ورود به حرفه مهندسان

مرحله سوم ثبت نام آزمون نظام مهندسی - معماری طراحی

پس از تکمیل فرم و تایید نهایی، یک شماره پیگیری 16 رقمی از سوی سامانه در اختیارتان قرار می گیرد که لازم است پرینت آن را تهیه نموده و تا زمان پذیرش نهایی نزد خود حفظ نمایید. اما به هنگام ثبت نام باید چند نکته را نیز در نظر داشته باشید که به شرح زیر هستند.

 • عضویت در سازمان استان به منظور ثبت نام در آزمون نظام مهندسی اجباری نیست. اما اگر داوطلبی عضو این سازمان باشد، باید شماره عضویت خود را که شامل 4 بخش کد استان، کد رشته، کد مرتبط یا اصلی بودن رشته و شماره سریال مختص استان است، هنگام ثبت نام در قسمت مربوطه درج نماید. نحوه درج و نمونه ای از کد عضویت نظام مهندسی در ادامه مقاله قابل مشاهده است.

 • در صورت نیاز به تغییر اطلاعات مندرج در فرم ثبت نام، لازم است داوطلبان به سازمان نظام مهندسی استان مراجعه کرده و از آن طریق اقدام نمایند.
 • داوطلبان جهت شرکت در آزمون رشته های معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی باید در هر صلاحیت به طور جداگانه ثبت نام نمایند. به عنوان مثال داوطلبی که قصد شرکت در هر سه صلاحیت رشته عمران را دارد، باید به صورت مجزا در هر یک از آن ها ثبت نام کند و همچنین پرینت هر سه فرم نام نویسی را نیز داشته باشد. لازم به ذکر است که آزمون هر صلاحیت با دیگری تفاوت دارد.
 • اطلاعات متقاضیان شرکت در آزمون نظام مهندسی سال گذشته به هنگام ثبت نام بر روی سایت مربوطه قرار می گیرد. این افراد اگر متقاضی شرکت در آزمون سال 99 باشند، نیازی به وارد نمودن تمامی اطلاعات خود ندارند و تنها با وارد کردن شماره عضویت و مشخصات، می توانند آزمون مورد نظر را انتخاب نموده و ثبت نام خود را انجام دهند. چنانچه اطلاعات موجود نیاز به ویرایش داشته باشند، امکان اصلاح آن ها در فرم ثبت نام وجود دارد.
 • ارائه مدارک ثبت نام برای آن دسته از داوطلبان کم بینا، کم شنوا و یا دارای معلولیت جسمی حرکتی از طریق مراجعه به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها امکان پذیر است. لازم به ذکر است که وضعیت معلولیت این افراد باید از طریق سازمان بهزیستی تایید شود. بنابراین داوطلبانی که در سازمان بهزیستی محل سکونت خود، پرونده ای ندارند باید هرچه سریع تر نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. در صورتی که معلولیت داوطلبان تایید نشود، امکان استفاده از تسهیلات مربوطه برای آن ها وجود نخواهد داشت.

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 99

شرایط لازم برای حضور در آزمون نظام مهندسی 99
شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 99

افرادی که تمایل به شرکت در آزمون نظام مهندسی دارند، می توانند در صورت واجد شرایط بودن، در زمان مشخص ثبت نام خود را از طریق سایت مربوطه به انجام برسانند که این شرایط به شرح ذیل می باشد.

 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی 3 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 2 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک دکتری 1 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای آزمون ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان، برای دارندگان مدارک فنی مورد تائید وزارت علوم و فناوری 5 سال می باشد.
 • حداقل سوابق کاری حرفه ای برای آزمون ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان، برای دارندگان مدارک فنی مورد تائید سایر وزارتخانه ها و موسسات دولتی 6 سال می باشد.
 • سوابق کاردانی برای آزمون نظام مهندسی به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر پنج سال کامل، یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.
 • در صورت هم رشته نبودن رشته تحصیلی با رشته آزمون، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی باشد.
 • داوطلبانی که تا تاریخ معین شده در دفترچه ثبت نام، موفق به کسب سنوات لازم نمی شوند، حق شرکت در آزمون را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون و پذیرش نهایی، قبولی آن ها لغو خواهد شد.
 • داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه، جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی برای آقایان و مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه آن ها نیز الزامی است.

شرایط سنی و سابقه کار معماران تجربی

 • دارا بودن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از خدمت
 • نداشتن عضویت در سازمان های استان
 • دارا بودن سابقه تجربی لازم و شرایط سنی قابل قبول برای دارندگان دیپلم فنی ساختمان که به صورت زیر می باشد:
 1. متقاضیان پروانه پایه یک باید دارای حداقل 18 سال سابقه کار تجربی و حداقل 36 سال سن باشند.
 2. متقاضیان پروانه پایه دو باید دارای حداقل 12 سال سابقه کار تجربی و حداقل 30 سال سن باشند.
 3. متقاضیان پروانه پایه سه باید دارای حداقل 7 سال سابقه کار تجربی و حداقل 25 سال سن باشند.

شرایط سنی و سابقه کار برای سایر موارد

 1. متقاضیان پروانه پایه یک باید دارای حداقل 19 سال سابقه کار تجربی و حداقل 37 سال سن باشند.
 2. متقاضیان پروانه پایه دو باید دارای حداقل 13 سال سابقه کار تجربی و حداقل 31 سال سن باشند.
 3. متقاضیان پروانه پایه سه باید دارای حداقل 8 سال سابقه کار تجربی و حداقل 26 سال سن باشند.

دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99

رشته های آزمون نظام مهندسی، معمولا شامل رشته های معماری، برق، عمران، شهرسازی، ترافیک، مکانیک و نقشه برداری است ولی افراد دارای مدارک رشته های مرتبط هم می توانند در این آزمون ثبت نام و شرکت کنند که رشته های مرتبط با رشته های اصلی به شرح زیر می باشد:

 • رشته های مرتبط با عمران عبارتند از: مهندسی عمران – عمران آب، مهندسی عمران – ساختمان سازی، مهندسی عمران – عملی، مهندسی عمران – دبیری فنی، مهندسی عمران – ساختمان، مهندسی عمران – کاربردی، مهندسی عمران – تکنولوژی عمران، مهندسی عمران – عمران روستایی، مهندسی عمران – راه سازی، مهندسی عمران – خط و ابنیه – معادل لیسانس مهندسی عمران – عمران
 • رشته های مرتبط با تاسیسات برقی عبارتند از: مهندسی برق – مخابرات، مهندسی کنترل و ابزار دقیق – مهندسی تکنولوژی کنترل و ابزار دقیق – دبیری فنی برق (قدرت) – معادل کارشناسی برق (قدرت) – مهندسی برق، کنترل
 • رشته های مرتبط با معماری عبارتند از: دبیری فنی معماری – معماری سنتی – مهندسی معماری – مرمت و احیای بناهای تاریخی
 • رشته های مرتبط با شهرسازی عبارتند از: شهرسازی – محوطه سازی و طراحی فضای سبز، شهرسازی – طراحی شهری، شهرسازی، مهندسی محیط – شهرسازی، کارشناس ارشد برنامه‌ ریزی محیط یا محیط‌ زیست
 • رشته های مرتبط با نقشه برداری عبارتند از: معادل کارشناسی مهندسی نقشه‌ برداری
 • رشته های مرتبط با تاسیسات مکانیکی عبارتند از: معادل کارشناسی تاسیسات مکانیکی (حرارت و سیالات)، دبیری فنی مکانیک (حرارت و سیالات)، کارشناسی مهندسی مکانیک (طراحی و جامدات)
 • رشته های مرتبط با ترافیک عبارتند از: راه و ترابری، معادل کارشناسی مهندسی ترافیک
همچنین معمولا چند روز قبل از زمان ثبت نام نظام مهندسی 99، دفترچه راهنمای ثبت نام در سایت ثبت نام نظام مهندسی قرار داده می شود. این دفترچه شامل مواردی از جمله شرایط و ضوابط ثبت نام می باشد که به منظور سهولت دسترسی شما عزیزان، لینک دانلود آن را در جدول زیر قرار داده ایم.
دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 99
دانلود دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی شهریور ماه و مهر ماه 99

(جهت دانلود فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی اسفند ماه 99

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

لازم است پیش از هرگونه اقدام به سازمان مربوطه مراجعه نمایید و اطمینان حاصل کنید که آیا مدرک تحصیلی شما برای شرکت در آزمون نظام مهندسی قابل قبول است یا خیر. چرا که شرکت در برخی از رشته های مرتبط با رشته های اصلی، مشروط به بررسی صلاحیت های لازم توسط کمیسیون هم ارزی می باشد.

 

سوالات متداول

1- آیا برای ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان می بایست در سازمان نظام مهندسی استان مربوطه عضو شد؟

خیر. عضویت در سازمان استان جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی به صورت اختیاری می باشد.

2- نام نویسی آزمون نظام مهندسی چه زمانی انجام می گیرد؟

ثبت نام این آزمون دو مرتبه در سال انجام می شود که نوبت اول آن برای سال جاری در تیر ماه و نوبت دوم نیز احتمالا در اسفند ماه صورت خواهد گرفت.

3- ثبت نام آزمون نظام مهندسی به چه صورت انجام می شود؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی از طریق سایت وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان انجام می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۳ نظر

 1. Avatar

  سلام
  با توجه به اینکه تا الآن ثبتنام گذاشته نشده برای آزمون اسفند، احتمال اینکه آزمون اسفندماه برگزار بشه وجود داره بنظر شما؟

 2. Avatar

  سلام با توجه به اینکه هنوز زمانی برای ثبت نام اعلام نشده آیا ازمون اسفند ماه برگزار میشود؟ممنون از شما

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت نظام مهندسی آزمون قرار است برگزار شود ولی جزئیات زمان آزمون در حال حاضر مشخص نشده است.

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید بنده بعلت لیسانس غیر مرتبط در سال ۹۴ فوق لیسانس عمران سازه گرفتم و در سال ۹۹ لیسانس عمران گرفتم ایا امسال میتوانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم حدود ۱۰ هم سابقه کار مرتبط دارم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به آیین نامه ی نظام مهندسی، به دلیل غیر مرتبط بودن اولین کارشناسی، مجاز به شرکت در این آزمون نخواهید بود.

 4. Avatar

  سلام . وقت بخیر زمان ثبت نام آزمون اسفند ۹۹ کی اغلام میشود؟

 5. Avatar
  عباس گنجعلی زاده

  سلام
  زمان ثبت نام آزمون کی هست؟

 6. Avatar

  سلام.وقتتون به خیر.من کارشناسی ارشد شهرسازی-برنامه ریزی شهری دارم.آیا می تونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 7. Avatar

  سلام و وقت بخیر .
  بنده کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد رشته عمران(مدیریت ساخت) هستم
  میخواستم بدونم که میتونم آزمون نظام مهندسی عمران رو شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر، به اداره کل معاونت راه و شهرسازی استان محل سکونت خود مراجعه کنید.

 8. Avatar

  برای شرکت در ازمون نظام مهندسی طراحی حتما باید سابقه ی کار داشته باشیم یا اینکه فقط سه سال از مدرک تحصیلی بگذره کافی هست ؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون نظام مهندسی سال ۱۳۹۹، می بایست تنها از مدرک تحصیلی کارشناسی شما مدت سه سال گذشته باشد.

 9. Avatar

  سلام من مدرک کارشناسیمو سال ۹۸ گرفتم
  و مدرک ارشد رو سال ۱۴۰۰ میگیرم
  ایا میتونم ازمون نظام مهندسی بدم؟
  (با توجه به اینکه میگن دو سال از کدوم مدرک دو سال)

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای شرکت در آزمون نظام مهندسی با مدرک کارشناسی، ۳ سال و با مدرک کارشناسی ارشد، ۲ سال از زمان اخذ مدرک شما می بایست سپری شود.

 10. Avatar

  سلام بنده کارشناسی معماری طراحی داخلی رو دارم، میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که سه سال از اخذ مدرک کارشناسی شما می گذرد، مجاز به ثبت نام می باشید، لازم به ذکر است در صورتی که مدرک کارشناسی نا پیوسته دارید می بایست برای هم ارزی به اداره راه و شهر سازی مراجعه نمایید.

 11. Avatar

  سلام.آیا آزمون ورود به حرفه برای اسفند ۹۹ ثبت نام داره و برگذار میشود یا اینکه فقط سالی یکبار برگزار می‌شود؟ ممنون و درود بر شما.

 12. Avatar

  برگزاری امتحان و ثبت نام امتحان نظام مهندسی نوبت دوم ۹۹ حدودا چه زمانی است

  • ایران مشاوره

   با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای جهت ثبت نام دوره ی بعدی آزمون نظام مهندسی منتشر نشده است. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرامی ایران مشاوره، از آخرین اطلاعیه های آزمون نظام مهندسی مطلع شوید.

 13. Avatar

  سلام .زمان ثبت نام برای آزمون نظارت و اجرای نظام مهندسی اسفند ماه کی هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در حال حاضر اطلاعیه ای جهت ثبت نام و برگزاری دوره ی بعدی آزمون نظام مهندسی منتشر نشده است. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرامی ایران مشاوره، از آخرین اطلاعیه های آزمون نظام مهندسی مطلع شوید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره