تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / آزمون زبان های خارجی / ثبت نام آزمون MSRT سال 99

ثبت نام آزمون MSRT سال 99

زمان و نحوه ثبت نام آزمون MSRT سال 99
ثبت نام آزمون MSRT سال 99

آزمون MSRT، آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی می باشد و بیشتر متقاضیان آن دانشجویان مقطع دکتری می باشند. مدرک این آزمون تنها در دانشگاه های داخل ایران معتبر هستند و در خارج از کشور فاقد هرگونه اعتبار است. این آزمون 10 بار در سال و توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود و ثبت نام در آن نیز از طریق سامانه مخصوص ثبت نام این آزمون که تحت نظر سازمان امور دانشجویان می باشد انجام می گیرد.

نام این آزمون ابتدا MCHE بود و توسط وزارت فرهنگ و آموزش عالی برگزار می شد اما پس از این که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طراحی و اجرای این آزمون را برعهده گرفت، نام آزمون از MCHE به آزمون MSRT تغییر یافت. MSRT مخفف Ministry Of Science, Research And Technology و به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.

داوطلبان جهت تکمیل مراحل نام نویسی خود می بایست هزینه ثبت نام در آزمون MSRT را به صورت اینترنتی و آنلاین و به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب خود پرداخت نمایند.

آزمون MSRT چیست ؟

از جمله آزمون هایی که برای تعیین سطح زبان انگلیسی افراد برگزار می شود می توان به آزمون MSRT اشاره کرد. لازم به ذکر است که این آزمون مشابه آزمون تولیمو و از آزمون های معتبر در تعیین سطح دانش زبان انگلیسی افراد در داخل کشور می باشد. تمامی منابع امتحانی آزمون MSRT نیز همان منابع آزمون تافل می باشد و داوطلبان باید همان منابع را برای این آزمون مطالعه کنند.

آزمون MSRT سالانه 10 مرتبه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود. باتوجه به این موضوع که داوطلبان ورود به دوره دکتری می بایست مدرک زبان نیز داشته باشند، بخش کثیری از شرکت کنندگان این آزمون را داوطلبان و دانشجویان دوره دکتری تشکیل می دهند. لازم به ذکر است که مدرک آزمون MSRT صرفا در داخل کشور معتبر می باشد و برای ادامه تحصیل در خارج از کشور فاقد اعتبار می باشد.

ساختار آزمون MSRT

دفترچه سوالات این آزمون یک مرتبه توزیع می شود و شامل 100 سوال در بخش های مختلف، مطابق زیر می باشد:

 • سوالات شنیداری: این بخش دارای 30 پرسش می باشد که پس از اتمام آن ها، داوطلبان حدود 30 تا 35 دقیقه برای پاسخ گویی به سوالات این قسمت فرصت خواهند داشت.
 • پرسش های گرامر: از این قسمت نیز 30 سوال طرح می شود و مهلت جواب دهی به آن ها 20 دقیقه می باشد.
 • درک مطلب: در بخش درک مطلب داوطلبان برای پاسخ گویی به 40 سوال، 55 دقیقه فرصت خواهند داشت.

نمرات آزمون MSRT

 • همان طور که گفته شد این آزمون 100 سوال دارد و نمره آن نیز از 100 محاسبه می شود.
 • حداقل نمره قبولی در این آزمون 45 می باشد که با توجه به دانشگاه مورد پذیرش می تواند افزایش یابد.
 • داوطلبانی که دارای نمره بالاتر از 75 می باشند، تا یک سال نمی توانند مجددا در این آزمون شرکت نمایند؛ زیرا آخرین حدنصاب نمره داوطلب برای مراکز دانشگاهی و آموزشی نمره 70 می باشد.
 • این آزمون نمره منفی ندارد.
 • اگر به یک پرسش بیش از یک پاسخ داده شود، نمره ای برای آن در نظر گرفته نمی شود.

زمان ثبت نام آزمون MSRT سال 99

مطابق با جدیدترین اطلاعیه منتشر شده، علاقه مندان شرکت در آزمون که واجد شرایط آزمون MSRT هستند، می توانند از ساعت 13 روز دوشنبه 5 آبان لغایت ساعت 16 روز چهارشنبه 8 آبان ماه 99، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند و همچنین داوطلبان می توانند برای دوره آذر ماه MSRT از ساعت 13 روز دوشنبه 10 آذر لغایت ساعت 16 روز چهارشنبه 12 آذر ماه 99، ثبت نام خود را به انجام برسانند.

با توجه به اینکه زمان برگزاری آزمون دوره آبان ماه 99 در تاریخ 23 آبان ماه لغو شده است، علاقه مندان شرکت در این آزمون می توانند از ساعت 8 صبح 17 آبان ماه تا ساعت 16 روز 18 آبان ماه، فرآیند ثبت نام خود را همچنان ادامه دهند.

لازم به ذکر است که ثبت نام در آزمون دوره اسفند ماه 99 از روز پنجشنبه مورخ 23 بهمن ماه 99 آغاز شده و تا روز شنبه مورخ 2 اسفند ماه 99 ادامه دارد. دقت داشته باشید با توجه به این که هر یک از حوزه های برگزاری آزمون دارای ظرفیت های مشخصی می باشند، این امکان وجود دارد که پیش از پایان مهلت ثبت نام، ظرفیت برخی از این حوزه ها تکمیل شود. بنابراین توصیه می کنیم در روزهای آغازین ثبت نام، نسبت به نام نویسی خود اقدام کنید.

نحوه ثبت نام آزمون MSRT سال 99

شیوه نام نویسی آزمون MSRT سال 99
نحوه ثبت نام آزمون MSRT سال 99

داوطلبان برای انجام ثبت نام خود در آزمون MSRT می بایست مراحل زیر را انجام دهند:

مراجعه به ” سامانه آزمون زبان MSRT “ به نشانی portal.saorg.ir 

انتخاب گزینه ” ثبت نام “ از سایت نام نویسی (در صورتی که قبلا نسبت به ثبت نام در این سایت اقدام کرده اید می بایست از طریق قسمت ورود به سایت و با وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور وارد صفحه شخصی خود شوید.)

مرحله اول ثبت نام msrt

با ورود با این صفحه، نکات مهمی که مطرح شده است را مطالعه نموده و سپس مطابق تصویر زیر بر روی عبارت “با قوانین گفته شده موافق هستم” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام msrt

با انتخاب گزینه ” ثبت نام “، وارد صفحه ثبت نام در سامانه می شوید. در این صفحه می بایست اطلاعات و مشخصات فردی مانند: نام و نام خانوادگی، کد ملی و شماره شناسنامه و … را وارد نمایید. در ضمن در این قسمت می بایست رمز عبوری را برای خود انتخاب کنید تا برای ورود به پروفایل شخصی خود در مراحل بعدی از آن استفاده کنید.

مرحله سوم ثبت نام msrt

بعد از وارد نمودن اطلاعات خواسته شده در قسمت فوق، باید منتظر دریافت کد فعال سازی بمانید. این کد را می توانید از طریق تماس یا پیامک بر روی تلفن همراه خود (شماره ای که در قسمت بالا اعلام نموده اید) دریافت نمایید. برای این کار یکی از گزینه های “تماس” یا “پیامک” را انتخاب کنید.

مرحله چهارم ثبت نام msrt

پس از وارد نمودن کد مربوطه از طریق تصویر امنیتی، روی گزینه ” ارسال “ کلیک نمایید.

مرحله پنجم ثبت نام msrt

اکنون نوبت به وارد نمودن اطلاعات تکمیلی می رسد. با ورود به صفحه جدید اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.

مرحله ششم ثبت نام msrt

در قسمت پایین صفحه، می بایست مدارک خواسته شده را بارگذاری و بر روی گزینه “بعدی” کلیک کنید.

مرحله هفتم ثبت نام msrt

با ورود به صفحه جدید، اطلاعات مقاطع تحصیلی خود را وارد نموده و مجددا گزینه “بعدی” را انتخاب کنید. در نهایت سامانه، نام کاربری (همان کد ملی شما) و رمز عبور (تعیین شده توسط خود شما) را به آدرس پست الکترونیکی که اعلام نموده اید ارسال می کند. که توسط آن می توانید به پروفایل خود مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

بعد از ثبت اطلاعات، باید به صفحه اصلی سایت مراجعه و این بار گزینه ی ” ورود “ را از سمت راست سایت انتخاب کنید. در این قسمت برای وارد شدن به پروفایل شخصی خود نیاز به شناسه کاربری و رمز عبور دارید. شناسه کاربری، کد ملی شما و رمز عبور همان رمزی است که در تکمیل اطلاعات اولیه آن را انتخاب و وارد کرده اید.

پس از وارد شدن به صفحه ی شخصی خود جهت انجام ثبت نام، ابتدا می بایست آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنید، پس از انتخاب آزمون، حوزه برگزاری آزمون را نیز انتخاب نمایید. بعد از انتخاب حوزه امتحانی، شما طی ساعات مشخصی زمان خواهید داشت تا نسبت به پرداخت هزینه آزمون اقدام نمایید.

شما در این مرحله باید وجه ثبت نام را واریز کنید، با کلیک روی آیکون پرداخت که بعد از رزرو آزمون نمایش داده می شود باید شماره 16 رقمی کارت، رمز دوم، کد cvv2 و تاریخ اعتبار کارت را وارد کنید. در این مرحله هزینه آزمون از حساب شما کسر می شود در حالی که هنوز ثبت نام نشده اید.

با کلیک روی تایید پرداخت، درخواست شما به بانک ملی ارسال می شود، در صورتی که پرداخت موفقیت آمیز بود، پیام ” ثبت نام شما با موفقیت انجام شد “ را ملاحظه خواهید کرد.

در صورتی که مبلغ مورد نظر با موفقیت پرداخت شود ثبت نام شما به پایان رسیده است و یک ” کد رهگیری “ به شما نمایش داده می شود. کد رهگیری را دریافت نمایید و تا پایان مراحل آزمون نزد خود نگه دارید.

با مشاهده پیغام بالا ثبت نام شما به پایان خواهد رسید، در صورتی که عملیات پرداخت با موفقیت انجام نشود، در صورت کسر وجه از حساب شما، مبلغ تا 72 ساعت پس از پرداخت به حساب شما باز می گردد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون MSRT سال 99

داوطلبان برای تکمیل ثبت نام خود باید اسکن مدارک زیر را در سامانه ثبت نام بارگذاری نمایند، فرمت تصاویر باید به صورت jpg و اندازه آن زیر 500 کیلو بایت باشد. در صورتی که تصاویر هر یک از مدارک خواسته شده ارسال نگردد پروفایل شما تایید نخواهد شد. توجه داشته باشید که تصاویر حتما باید اسکن شده باشند و عکس برداری با تلفن همراه قابل قبول نمی باشد. مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام به شرح زیر است:

 • عکس داوطلب که می بایست جدید، تمام رخ و با زمینه روشن باشد.
 • آخرین مدرک تحصیلی و یا کارت دانشجویی داوطلبانی که در حال تحصیل می باشند.
 • کارت ملی
 • صفحه اول شناسنامه

نکاتی در مورد ثبت نام آزمون MSRT سال 99

محل برگزاری آزمون MSRT

 • ساختن پروفایل و ارسال پیام فقط در روزها و ساعات اداری امکان پذیر می باشد، در غیر اینصورت و در روزهای تعطیل، سامانه اجازه ساخت پروفایل را به داوطلبان نخواهد داد.
 • در صورتی که ظرفیت شهر انتخابی شما جهت برگزاری آزمون تکمیل شده باشد، به این دلیل که برگزاری این آزمون نیازمند شرایط خاصی مانند سیستم صوتی و … است، امکان افزایش ظرفیت به هیچ وجه وجود ندارد. 
 • زمان برگزاری آزمون برای هر دوره با هم متفاوت می باشد و بهتر است سعی داشته باشید، تقریبا نیم ساعت قبل از شروع آزمون، در مکان مقرر حضور داشته باشید.

انصراف از آزمون و تغییر زمان و مکان آزمون

 • انصراف از آزمون به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد.
 • امکان جابه جایی آزمون فقط با آزمون های همان سال ممکن است و امکان جابه جایی آزمون های یک سال با سال بعد وجود ندارد.

سایر نکات

 • تایید مدارک پس از ساخته شدن پروفایلتان توسط مدیر سامانه انجام می گیرد و در صورتی که اطلاعات شما ناقص باشد، مورد تایید مدیر سامانه قرار نمی گیرد و نقص آن توسط مسئول مربوطه در قسمت ارسال و دریافت پیام برای شما ارسال می شود.
 • در صورت تایید نشدن پروفایل خود، به قسمت ارسال و دریافت پیام مراجعه نمایید و پس از رفع نواقص مجددا روی گزینه ارسال مدارک کلیک نمایید.
 • در انتخاب تاریخ و حوزه برگزاری آزمون دقت لازم را داشته باشید زیرا انصراف از آزمون و یا تغییر زمان و حوزه برگزاری آزمون امکان پذیر نمی باشد.
 • ثبت نام در هر آزمون، تنها در صورت وجود ظرفیت خالی برای داوطلب امکان پذیر می باشد.
 • هر یک از حوزه های امتحانی دارای ظرفیت مشخصی می باشند که به دلیل تقاضای زیاد ثبت نام در آزمون MSRT، معمولا پیش از پایان تاریخ ثبت نام، ظرفیت ها تکمیل می شوند. در صورتی که ظرفیت آزمون مورد نظر شما تکمیل شده باشد امکان افزایش ظرفیت آن به هیچ وجه وجود ندارد، بنابراین توصیه می شود که ثبت نام خود را در روزهای نخست ثبت نام انجام دهید.
 • برای ثبت نام در آزمون MSRT، محدودیتی وجود ندارد و داوطلبان در صورت عدم قبولی در یک آزمون می توانند در آزمون های بعدی شرکت نمایند.
 • معمولا نتایج آزمون یک هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود و کارنامه آن در قسمت دریافت کارنامه در پروفایل شخصی داوطلبان قابل مشاهده خواهد بود.

پیش از ثبت نام در هر آزمونی بهتر است تا از شرایط و قوانینی که جهت شرکت در آن آزمون وجود دارد اطلاعاتی کسب کنید، جهت آگاهی از شرایط آزمون MSRT نیز می توانید روی لینک آن کلیک نمایید. همان طور که می دانید منابع آزمون MSRT همان منابع آزمون تافل می باشد، برای آگاهی از هر آن چه در مورد آزمون تافل نیاز دارید نیز می توانید روی شرایط آزمون تافل (TOEFL) کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان آزمون زبان MSRT اسفند ماه، در چه تاریخی می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند؟

ثبت نام در آزمون دوره اسفند ماه 99 از روز پنجشنبه مورخ 23 بهمن ماه 99 آغاز شده و تا روز شنبه مورخ 2 اسفند ماه 99 ادامه دارد.

2- پرداخت هزینه ثبت نام و تکمیل مراحل نام نویسی از چه طریقی صورت می گیرد؟

داوطلبان موظف اند با مراجعه به سامانه portal.saorg.ir، به پرداخت هزینه نام نویسی و انجام ثبت نام خود، بپردازند.

3- آزمون زبان MSRT آبان ماه در چه تاریخ برگزار می گردد؟

این آزمون در تاریخ 30 بهمن ماه 99 برگزار می گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

 1. Avatar

  سلام من متاسفانه نتونستم تو ازمون ۱۸ مرداد ثبت نام کنم میخواستم بدونم دوره بعدی کی برگزار می شه و تاریخ ثبت نامش کی هست؟

دریافت مشاوره