تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام وام دانشجویی 1401 – 1402

ثبت نام وام دانشجویی 1401 – 1402

فرآیند ثبت نام وام دانشجویی 1401 - 1402
ثبت نام وام دانشجویی 1401 – 1402

هزینه های دوران دانشگاه، همواره یکی از دغدغه های تمام دانشجویان بوده است. دانشگاه ها در این راستا تدابیری اندیشیده اند و با اختصاص وام های دانشجویی سعی در تسهیل شرایط تحصیلی آن ها دارند. دانشجویان جهت دریافت این تسهیلات مالی باید به صورت اینترنتی درخواست ثبت نمایند و در صورت داشتن شرایط وام دانشجویی از آن بهره مند گردند.

ثبت نام وام دانشجویی برای تمامی دانشگاه ها از سایت صندوق رفاه دانشجویان امکان پذیر است اما دانشجویان دانشگاه های آزاد امکان دریافت وام از طریق سامانه دیگری با نام سامانه ساجد را نیز دارند که در ادامه مطلب به شرح هر یک می پردازیم.

استفاده از تسهیلات و وام دانشجویی به صورت ثبت درخواست اینترنتی امکان پذیر بوده که از طریق سایت رسمی صندوق رفاه دانشجویان انجام می گیرد.

زمان ثبت نام وام دانشجویی 1401 – 1402

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی از طریق سایت صندوق رفاه اطلاع رسانی می گردد و متقاضیان می توانند در این فرصت های مقرر با مراجعه به سامانه مذکور پس از مشخص نمودن نوع وام درخواستی خود اقدام به ثبت نام نمایند. این نام نویسی به طور معمول برای دانشجویان مقاطع مختلف در بازه های زمانی یکسانی انجام می گیرد.

زمان ثبت نام وام های دانشجویی نیمسال اول

صندوق رفاه برای دانشجویان واجد شرایط به ارائه تسهیلاتی از قبیل وام ازدواج دانشجویی، وام مسکن، شهریه، ضروری و تحصیلی و وام ویژه دکتری می پردازد. متقاضیان جهت ثبت نام برای دریافت تسهیلات نیمسال اول 1401 – 1402 می توانند به پورتال رسمی صندوق رفاه دانشجویان مراجعه نموده و درخواست خود را در سامانه به ثبت برسانند. مهلت مجدد برای افرادی که از ثبت نام در بازه زمانی فوق جا مانده بودند، تمدید می شود. در سال گذشته از اواخر مهر ماه فرایند نام نویسی آغاز شده است و امکان دارد امسال نیز به همین رویه پیش برود.

زمان ثبت نام وام های دانشجویی نیمسال دوم

واجدان شرایط می توانند در نیمسال دوم نیز از وام ها و تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه بهره مند شوند. مهلت ثبت نام تسهیلات دانشجویی نیمسال دوم در سال گذشته از تاریخ 2 بهمن ماه 1400 آغاز شده و تا تاریخ 25 اردیبهشت ماه 1401 ادامه داشته و برای سال جاری هنوز زمان دقیق برای آن در نظر گرفته نشده است. توجه نمایید که ثبت نام وام تحصیلی برای دانشجویان آزاد، از طریق سایت صندوق رفاه و سایت ساجد به آدرس اینترنتی sajed.iau.ir امکان پذیر می باشد.

دانشگاه آزاد هر ساله بازه زمانی مشخصی را برای وام دانشجویی دانشگاه آزاد در نظر می گیرد که در خصوص این تاریخ هنوز هیچ گونه اطلاع رسانی از طریق سایت ساجد انجام نشده است. پیشنهاد می کنیم که در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شوید تا در جریان آخرین اخبار منتشره در خصوص تمدید مهلت ها و یا اعلام تاریخ دقیق آغاز و پایان این فرآیند قرار بگیرید.

نحوه ثبت نام وام دانشجویی 1401 – 1402

ثبت نام از طریق صندوق رفاه دانشجویان

گفتیم که به طور کلی ثبت درخواست وام، از طریق صندوق رفاه و سامانه وام دانشجویی به نشانی swf.ir برای تمام دانشجویان دانشگاه های سراسری، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس، مجازی و آزاد امکان پذیر است. متقاضیان پس از کسب اطلاعات لازم در زمینه جزئیات اخذ و بازپرداخت تسهیلات و وام های دانشجویی که از طریق مطالعه دستورالعمل ها و آیین نامه های موجود بر روی سامانه مذکور امکان پذیر می باشد، مطابق راهنمای زیر به ثبت درخواست خود اقدام می نمایند.

 • وارد سایت صندوق رفاه دانشجویان به نشانی swf.ir شوید و بر روی قسمت “پورتال دانشجویی” موجود در سمت چپ سایت کلیک فرمایید.

مرحله اول درخواست وام از صندوق رفاه 1400

 • در در این مرحله، “کد ملی” و “رمز عبور” خود را وارد کنید.

مرحله دوم درخواست وام از صندوق رفاه 1400

 • در قسمت های مشخص شده در تصویر،“کد ملی” و “تاریخ تولد” خود را وارد کنید.

مرحله سوم درخواست وام از صندوق رفاه

 • فرمی به عنوان فرم ثبت نام، برایتان نمایان می شود که باید آن را تکمیل کرده و در انتها، دکمه “ذخیره” را بفشارید.

مرحله چهارم درخواست وام از صندوق رفاه

 • پس از ثبت اطلاعات خود در این سامانه و تشکیل پرونده، باید مجددا وارد “پورتال دانشجویی” شده و این بار، گزینه “ورود به پورتال” را انتخاب کنید.

مرحله پنجم درخواست وام از صندوق رفاه

 • مطابق تصویر، در قسمت های خواسته شده “کد ملی” و “کلمه عبور” را وارد کنید.

مرحله دوم درخواست وام از صندوق رفاه 1400

 • از منوی موجود در بالای صفحه، گزینه “درخواست وام” را انتخاب نمایید.

مرحله هفتم درخواست وام از صندوق رفاه

 • در صفحه ای که برایتان باز می شود، باید نوع وام درخواستی خود را انتخاب کرده، تیک عبارت “اینجانب قوانین مربوط به پرداخت و بازپرداخت وام صندوق رفاه دانشجویان را مطالعه نموده و می پذیرم.” را فعال نموده و بر روی دکمه “ثبت درخواست” کلیک کنید.

مرحله هفتم درخواست وام از صندوق رفاه

در صورتی که تمام مراحل فوق، با موفقیت انجام شوند، یک پیامک برای دانشجو ارسال می شود که بیانگر پذیرش درخواست وام وی، خواهد بود. پس از تایید درخواست وام، دانشجو باید به منظور تکمیل مراحل و اخذ وام خود، مدارک لازم را تهیه کرده و به همراه ضامن معتبر، به شعبه بانکی انتخابی خود (در حین ثبت نام) مراجعه نماید.

ثبت نام از طریق سامانه ساجد برای دانشجویان دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد، علاوه بر صندوق رفاه دانشجویان، می توانند از سامانه دیگری به نام “سامانه ساجد” به نشانی sajed.iau.ir که متعلق به دانشگاه آزاد است، اقدام به درخواست وام کنند. مراحل ثبت تقاضای وام، از طریق سامانه ساجد به شرح موارد زیر می باشد.

 • ابتدا وارد سایت ساجد به نشانی sajed.iau.ir شوید.
 • از منوی موجود در بالای صفحه، گزینه “ثبت نام دانشجویان” را انتخاب کنید.
 • در کادرهای موجود سامانه، “کد ملی” و “شماره دانشجویی” خود را وارد نموده و سپس بر روی دکمه “جستجو دانشجو” کلیک کنید.
 • صفحه ای در قالب فرم، برایتان نمایان می شود که باید آن را تکمیل کرده و سپس دکمه “تکمیل اطلاعات و ادامه”، در پایین صفحه را بفشارید.
 • پنجره ای با سوال “آیا از اطلاعات وارد شده مطمئن هستید؟” باز می شود. اگر تمام اطلاعات را به درستی وارد کرده اید، گزینه “بله” و اگر قصد تغییر قسمتی از آن ها را دارید، “خیر” را انتخاب کنید. (دقت کنید که بخشی از اطلاعات، در آینده قابل ویرایش نیستند. بنابراین با دقت هرچه تمام تر، اطلاعات خود را ثبت نمایید.)
 • پس از تایید اطلاعات ثبت شده، وارد “سامانه احراز هویت دانشگاه آزاد” خواهید شد که لازم است در کادر مشخص شده، نام کاربری، ایمیل، شماره موبایل و یا کد ملی خود را وارد کنید.
 • اگر از قبل رمز عبوری برای این سامانه دارید، به همراه نام کاربری خود، وارد کنید. در غیر این صورت باید یک نام کاربری و رمز عبور جدید برای خودتان، ثبت نمایید.
 • در این مرحله وارد سامانه احراز هویت شده و از پنل سمت چپ صفحه، گزینه “ایستگاه” را انتخاب کرده و بر روی گزینه “ورود از خارج سازمان” از قسمت سامانه ساجد کلیک کنید.
 • در این مرحله، می توانید از قسمت “درخواست وام دانشجویی” ثبت تقاضای خود را انجام دهید.
 • در صورت صحت اطلاعات، گزینه “تغییر مشخصات دانشجویی” را انتخاب کنید. (اگر اطلاعات دانشجو با واحد دانشگاهی او، مطابقت نداشته باشد باید گزینه “جستجو در اطلاعات آزمون با کد ملی شما” را انتخاب نموده و اقدامات لازم را انجام دهید.)
 • “وام دانشجویی بانک مهر ایران و بانک رسالت” یا “وام دانشجویی بانک ملی” را انتخاب کنید.
 • صفحه ای به عنوان موافقت نامه، برای شما باز می شود. تیک تایید آن را فعال سازید تا بتوانید وارد مراحل بعد، شوید.
 • نوع وام درخواستی خود را انتخاب کرده و بر روی دکمه “درخواست وام” کلیک نمایید.

به منظور پیگیری درخواست خود، باید از طریق همین سامانه و قسمت “لیست وام دانشجویی” اقدام نمایید. بد نیست بدانید که دانشگاه آزاد امکان دریافت وام بدون نیاز به ارائه ضمانت نامه از طریق سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد را نیز برای این دانشجویان فراهم کرده است.

شرایط ثبت نام تسهیلات مالی دانشجویی 1401 – 1402

شرایط عمومی ثبت نام وام دانشجویی 1401 - 1402
شرایط ثبت نام تسهیلات مالی دانشجویی 1401 – 1402

طبیعتا امکان اعطای وام به هر دانشجو، مشروط بر دارا بودن برخی شرایط است که به دو گروه عمومی و آموزشی، تقسیم می شوند. جدول زیر بیانگر مقرراتی است که یک دانشجو، به هنگام دریافت وام باید دارا باشد.

شرایط ثبت نام وام دانشجویی 1401 – 1402
شرایط عمومی
داشتن اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان رسمی جمهوری اسلامی ایران عدم بهره مندی از وام، کمک و یا بورسیه تحصیلی
برخورداری از صلاحیت اخلاقی و رعایت آداب دانشجویی نداشتن درآمد به موجب اشتغال، هنگام دریافت وام دانشجویی (به استثنای کار دانشجویی)
اولویت نیاز مالی دانشجو ارائه سند تعهد به علاوه ضامن معتبر
شرایط آموزشی
ثبت نام در حداقل واحدهای لازم یک ترم، مطابق با مقررات آموزشی عدم بهره مندی از وام دانشجویی، بلافاصله بعد از دو ترم مشروطی متوالی
امکان بهره مندی از وام دانشجویی برای دانشجویان ترم آخری که نصف واحدهای لازم را دارند پرداخت وام تحصیلی و مسکن به دانشجوی مشروطی در صورت تایید کمیسیون موارد خاص یا شورای آموزش دانشگاه مبنی بر ادامه تحصیل وی
عدم سابقه مشروطی در دو نیمسال قبل از ترم تقاضای وام مدت استفاده از وام در دوره های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته: حداکثر 4 نیمسال تحصیلی، معادل 2 سال تحصیلی
اعطای وام در نیمسال اول و دوم تحصیلی به دانشجویان جدیدالورود، بدون در نظر گرفتن معدل مدت استفاده از وام در دوره کارشناسی پیوسته: حداکثر 8 نیمسال تحصیلی، معادل 4 سال تحصیلی
امکان استفاده از حداکثر نصف وام تحصیلی برای دانشجویان مشروطی یک نیمسال تحصیلی

(وام مسکن و حق اولاد این افراد به طور کامل پرداخت می شود.)

مدت استفاده از وام در دوره های کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای: حداکثر 12 نیمسال تحصیلی، معادل 6 سال تحصیلی
مدت استفاده از وام در دوره دکتری تخصصی ناپیوسته غیربورسیه: حداکثر 8 نیمسال تحصیلی، معادل 4 سال تحصیلی

مدارک ثبت نام و مبالغ وام دانشجویی 1401 – 1402

بالغ بر 20 نوع وام، برای دانشجویان دانشگاه های مختلف در نظر گرفته شده است که بسته به مقطع و شرایط خود، می توانند نسبت به اخذ آن ها، اقدام نمایند. یکی از مدارکی که برای اخذ اکثریت وام های دانشجویی، الزامی است، سند تعهد می باشد.

جدول نوع و مبلغ وام های دانشجویی صندوق رفاه 
عنوان وام مقاطع تحصیلی مبلغ وام توضیحات
تحصیلی برای همه مقاطع تحصیلی مجرد: 1 میلیون و 950 هزار تومان

متاهل: 3 میلیون و 900 هزار تومان

در هر نیمسال
شهریه از منابع صندوق رفاه و بانک قرض الحسنه مهر ایران

 

 

کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته 1 میلیون و 300 هزار تومان شهریه صندوق: 

 1. دانشجوی نوبت دوم دانشگاه های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی و آموزشکده های فنی و حرفه ای
 2.  دانشجویان دانشگاه های پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد
  اسلامی و موسسات غیر دولتی غیرانتفاعی
کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکترای حرفه ای و دکتری پیوسته 2 میلیون و 600 هزار تومان
دکتری تخصصی ناپیوسته 6 میلیون و 500 هزار تومان شهریه بانک:

 1. دانشجوی دانشگاه های جامع علمی
  کاربردی، آزاد اسالمی و موسسات
  غیر دولتی – غیر انتفاعی
مسکن

(از منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران)

برای همه مقاطع تحصیلی (یک بار پرداخت در طول هر مقطع) تهران: 32 میلیون و 500 هزار تومان

کلان شهرها: 26 میلیون تومان

سایر شهرها: 19 میلیون و 500 هزار تومان

دانشجویان دانشگاه های دولتی، مراکز وابسته به دستکاه اجرایی، آموزشکده های فنی و حرفه ای
ضروری شرایط، نکات و مبالغ مربوطه تا قبل از آغاز فرایند ثبت نام منتشر می گردد.
ویژه دکتری از منابع صندوق شرایط، نکات و مبالغ مربوطه تا قبل از آغاز فرایند ثبت نام  منتشر می گردد.
ویژه دکتری از منابع بانک توسعه تعاون شرایط، نکات و مبالغ مربوطه تا قبل از آغاز فرایند ثبت نام منتشر می گردد.
تسهیلات اعطایی از منابع محل بانک رسالت و مهر ایران دانشگاه آزاد
مقاطع تحصیلی مبلغ تسهیلات تعداد اقساط کارمزد
کاردانی تا سقف 10 میلیون تومان حداکثر 24 ماه 2 – 3 درصد
کارشناسی تا سقف 15 میلیون تومان حداکثر 36 ماه
کارشناسی ارشد حداکثر تا 20 میلیون تومان حداکثر 36 ماه
دکتری تا سقف 30 میلیون حداکثر 36 ماه
تسهیلات اعطایی از منابع محل بانک ملی دانشگاه آزاد
مقاطع تحصیلی مبلغ تسهیلات تعداد اقساط
کاردانی تا سقف 5 میلیون تومان حداکثر 60 ماه
کارشناسی تا سقف 10 میلیون تومان حداکثر 60 ماه
کارشناسی ارشد حداکثر تا 20 میلیون تومان حداکثر 60 ماه
دکتری تا سقف 40 میلیون حداکثر 60 ماه
پزشکی و پیراپزشکی تا سقف 40 میلیون حداکثر 60 ماه
کاردانی حداکثر تا 5 میلیون تومان حداکثر 60 ماه
اعطای تسهیلات ازدواج دانشجویی دانشگاه آزاد
بانک های عامل مبلغ تسهیلات کارمزد تعداد اقساط
رسالت 20 میلیون تومان 2 درصد 36 ماه

دانشجویان رشته های گروه علوم پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه های علوم پزشکی علاوه بر این که می توانند از طریق سامانه صندوق رفاه اقدام به دریافت وام دانشجویی 1401 – 1402 نمایند، سایت صندوق رفاه وزارت بهداشت به نشانی srd.ir نیز امکان اخذ وام و تسهیلات دانشجویی را برای آن ها ایجاد کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید بر روی لینک وام دانشجویی وزارت بهداشت کلیک فرمایید.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام وام دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی 1401 - 1402 صندوق رفاه چه زمانی انجام می شود؟

ثبت نام وام دانشجویی برای نیمسال دوم برای سال 1401 هنوز اعلام نشده است.

2- دانشجویان از چه طریقی می توانند به دریافت وام دانشجویی 1401 - 1402 بپردازند؟

ثبت درخواست وام، از طریق صندوق رفاه و سامانه وام دانشجویی به نشانی swf.ir برای تمام دانشجویان دانشگاه های کشور امکان پذیر می باشد.

3- کدام دسته از متقاضیان می توانند از طریق سامانه ساجد برای وام دانشجویی درخواست ثبت نمایند؟

دانشجویان دانشگاه آزاد علاوه بر امکان استفاده از وام دانشجویی صندوق رفاه وزارت علوم می توانند از طریق سامانه ساجد نیز تقاضای وام کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ نظر

 1. سلام من دانشجوی ترم ۲ پیام نورهستم ترم قبل در هیچکدام از امتحانات شرکت نکردم و ایا میتونم برای وام ضروری صندوق رفاه اقدام کنم

  • با سلام ، با توجه به اینکه شما در حال حاضر دانشجوی دانشگاه پیام نور هستید و انصراف خود را درواحد مربوطه ثبت نکرده اید . در صورت داشتن شرایط دریافت وام مورد نظر ، می توانید اقدامات لازم برای دریافت وام دانشجویی را انجام دهید .

دریافت مشاوره