تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / ثبت نام کتاب درسی پایه یازدهم 1400 – 1401

ثبت نام کتاب درسی پایه یازدهم 1400 – 1401

نام نویسی کتاب درسی یازدهم 1400 - 1401
ثبت نام کتاب درسی پایه یازدهم 1400 – 1401

در گذشته فرآیند ثبت نام و دریافت کتاب درسی به واسطه مدرسه ها و یا کتابخانه های مرتبط انجام می گرفت، به این صورت که به هنگام نام نویسی از دانش آموزان هزینه ای برای دریافت کتاب های درسی دریافت می شد و در شروع سال تحصیلی کتاب ها به دانش آموزان تحویل داده می شد.

امروزه به دلیل توسعه گسترده شبکه های اینترنتی و مجازی، فرآیند فروش کتاب های درسی به صورت اینترنتی به انجام می رسد اما عده کثیری از اولیا و دانش آموزان نمی دانند که چگونه و از چه طریقی به ثبت نام کتاب های درسی بپردازند. از همین رو، در این مقاله می خواهیم به بررسی جزئیات و نحوه نام نویسی کتاب درسی پایه یازدهم دوره دوم متوسطه بپردازیم.

ثبت سفارش کتب درسی تمامی مقاطع تحصیلی از جمله پایه یازدهم به صورت اینترنتی در سایت فروش و توزیع مواد آموزشی انجام می شود.

زمان ثبت نام کتاب درسی پایه یازدهم 1400 – 1401

کتب درسی مقطع یازدهم در رشته های مختلف شامل کتاب های عمومی و تخصصی هر رشته می شوند که با یکدیگر متفاوت هستند. از جمله این کتاب ها می توان به ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، دین و زندگی، عربی، ریاضی، فیزیک، شیمی و… اشاره کرد.

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور پس از راه اندازی سامانه ثبت نام اینترنتی، هر ساله طبق یک جدول زمان بندی از پیش تعیین شده، تاریخ ثبت نام کتاب درسی را اعلام می کند. شما نیز می توانید با استفاده از راهنمای ثبت نام کتاب های درسی 1400 – 1401 در زمان مشخص شده به نام نویسی و دریافت کتاب های درسی مورد نظر خود بپردازید. با استفاده از جدول زیر، می توانید به تقویم زمانی سفارش این کتاب ها دسترسی یابید.

جدول زمان بندی ثبت نام کتب درسی پایه یازدهم 1400 – 1401
فرآیند تاریخ
ثبت نام گروهی و انفرادی 22 فروردین لغایت 22 خرداد ماه 1400
اصلاح سفارش 12 تیر ماه الی 31 شهریور ماه 1400
توزیع کتب درسی دوره دوم متوسطه نظری از منطقه به مدرسه 1 الی 18 شهریور ماه 1400
توزیع کتب درسی دوره دوم متوسطه فنی و حرفه ای و کاردانش از منطقه به مدرسه 1 الی 25 شهریور ماه 1400
توزیع مدرسه به دانش آموز 10 شهریور ماه لغایت 1 مهر ماه 1400

با مراجعه به سایت ثبت نام کتاب درسی به نشانی irtexbook.com یا irtextbook.ir در مدت زمان اعلام شده، می توانید نسبت به ثبت سفارش کتاب درسی پایه یازدهم خود اقدام نمایید. لازم به ذکر است که در صورت تمدید تمامی زمان های مذکور توسط معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای ثبت کتب درسی دانش آموزان، اطلاعات تکمیلی در این مقاله شرح داده خواهد شد.

راهنمای ثبت نام کتاب درسی مقطع تحصیلی پایه یازدهم 1400 – 1401

همان طور که گفته شد، ثبت نام کتاب درسی پایه یازدهم به صورت اینترنتی از طریق سایت مربوطه انجام می پذیرد. این امر به دو روش انفرادی و توسط دانش آموزان یا اولیا آن ها و همچنین به صورت گروهی توسط مدیران مدارس انجام می شود. دانش آموزانی که علاقه مند به ثبت نام انفرادی در سایت هستند، می بایست مراحل زیر را به ترتیب طی نمایند.

ثبت نام به صورت انفرادی

 1. به سایت فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtexbook.com و یا irtextbook.ir مراجعه فرمایید.
 2.  بر روی عبارت “سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی” کلیک کرده و وارد بخش “ثبت سفارش مخصوص دانش‌آموزان “ شوید.
 3. در سمت چپ صفحه پیش رو، روی گزینه “ورود دانش آموزان” کلیک کنید.
 4. با وارد کردن  “کد ملی و “شماره سریال شناسنامه در کادر های مربوطه به پورتال دانش آموزی خود مراجعه نمایید.
 5.  در مرحله بعد، با انتخاب گزینه “فروش و توزیع مواد آموزشی” روی لینک “ورود به سامانه فروش” کلیک کنید.
 6. حال می بایست اطلاعات پستی مربوط به مدرسه خود را درج نمایید.
 7. سپس شماره تماس خود و یا والدین را وارد کنید.
 8.  در صفحه جدیدی که نمایش داده می شود، با توجه به رشته و سال تحصیلی مورد نظر خود بخش های مربوطه را انتخاب نمایید.
 9. بخش بعدی نیز اطلاعات مربوط به کتاب درسی مورد سفارش دانش آموز را نشان می دهد.
 10.  در آخر، هزینه قابل پرداخت جهت خریدن کتاب و ثبت سفارش شما نمایش داده می شود که در صورت تمایل، می بایست کلید “پرداخت” را جهت ورود به درگاه پرداخت اینترنتی بفشارید.

ثبت نام به صورت گروهی

شما می توانید ثبت سفارش کتاب درسی خود را از طریق مدرسه و به صورت گروهی به انجام برسانید. به این صورت که ابتدا هزینه کتب درسی به مدارس پرداخت کرده، سپس فرآیند نام نویسی در سایت را مسئولین مدرسه واگذار نمایید. توجه داشته باشید که ثبت نام گروهی توسط مدارس از طریق سامانه سناد دانش آموزی صورت می گیرد.
مدیران و کادر اجرایی مدارس می توانند پس از ورود به سامانه سناد و با استفاده از رمز عبور و کد کاربری خود، طبق مراحل زیر نسبت به ثبت سفارش کتب درسی دانش آموزان اقدام نمایند.

 1. از منوی موجود در سمت راست صفحه، گزینه “فروش و توزیع مواد آموزش” را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “ورود به سامانه فروش” کلیک کنید.
 2. در این قسمت عبارت “ثبت شماره موبایل دانش آموزان” را انتخاب نمایید.
 3. در صفحه بعد کلید “پایه تحصیلی و رشته مورد نظر” را بفشارید و توجه کنید که حتما تیک گزینه “ندارد” را از بخش “وضعیت سفارش” انتخاب نموده تا لیست دانش آموزانی که برای آن ها سفارشی ثبت نشده است، نمایش داده شود. سپس کلید “جستجو” را بفشارید.
 4. حال اسامی تمام دانش آموزان نشان داده می شود که الزامی است برای هر کدام از آن ها یک شماره تماس ذخیره شده وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که دریافت شماره به منظور اطلاع رسانی فرآیند ثبت سفارش به والدین می باشد. سپس روی گزینه “بروزرسانی” کلیک کرده و از منوی سمت راست، گزینه “ثبت سفارش گروهی” را انتخاب نمایید.
 5. مجددا پایه تحصیلی و رشته متناسب با آن را انتخاب نموده و روی عبارت “جستجو” کلیک کنید.
 6. در این مرحله، اطلاعات مربوط به هر دانش آموز نشان داده می شود که با کلیک بر روی گزینه “بله” سفارش را ثبت می کنید. سپس در قسمت مذهب “شیعه” و در قسمت زبان “زبان انگلیسی” را وارد کنید و کلید “ثبت سفارش” را بفشارید. همچنین برای انصراف از سفارش هر یک از دانش آموزان کافی است بر روی عبارت “غیر فعال” کلیک کنید تا سفارش لغو شود.
 7. اطلاعاتی که در بخش قبل وارد کرده اید به همراه قیمت کل سفارش در این مرحله نشان داده می شود که به منظور پرداخت مبلغ مورد درخواست، ابتدا باید درگاه بانکی مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “ثبت و ادامه پرداخت” کلیک نمایید.
 8. در این بخش، وارد درگاه بانکی می شوید که پس از وارد کردن اطلاعات بانکی خود می بایست کلید “پرداخت” را بفشارید.

قیمت کتب درسی مقطع متوسطه دوم سال یازدهم 1400 – 1401

بعد از پر کردن فرم های اینترنتی در سایت ثبت نام کتاب درسی یازدهم، در صورتی ثبت سفارش شما نهایی می شود که هزینه ثبت نام کتاب درسی پایه یازدهم را پرداخت نموده و شماره پیگیری ثبت نام با مشخصات دانش آموز را دریافت کرده باشید.
هزینه ثبت نام کتاب درسی یازدهم برای رشته های نظری در سال تحصیلی 1400 – 1401 که باید با استفاده از کارت بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت شود و برای ثبت نام تمامی کتاب های درسی در نظر گرفته شده است، در حال حاضر مشخص نشده اما در صورت انتشار، جزئیات لازم از طریق این مقاله در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

لازم است بدانید که هدف از ایجاد سایت ثبت نام کتاب های درسی 1400 – 1401، توزیع کتب درسی به دانش آموزان سراسر کشور به طور همزمان و اعمال نظارت های دقیق تر بر نحوه توزیع آن ها می باشد. همچنین ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان سال تحصیلی 1400 – 1401 دوره های تحصیلی ابتدایی و متوسطه دوم (نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش) و کتاب های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه مدارس تیزهوشان و استعدادهای درخشان نیز از طریق سایت ثبت نام کتاب درسی به نشانی irtextbook.ir و یا irtextbook.com انجام می شود.

 

سوالات متداول

1- ثبت سفارش کتب درسی 1400 - 1401 به چه صورتی انجام می شود؟

این فرآیند به صورت الکترونیکی و اینترنتی از طریق سایت irtexbook.com یا irtextbook.ir انجام می گیرد.

2- آیا دانش آموزان می توانند به صورت انفرادی اقدام به ثبت نام کتاب درسی کنند؟

بله، امکان سفارش به دو صورت انفرادی و گروهی امکان پذیر است.

3- توزیع کتاب های درسی پایه یازدهم 1400 - 1401 به دانش آموزان در چه زمانی انجام می شود؟

توزیع کتاب های درسی پایه یازدهم از 10 شهریور ماه 1400 الی 1 مهر ماه 1400 به دانش آموزان ارائه خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره برنامه شاد