سه شنبه , ۳۰ دی ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / راهنمای ثبت نام آزمون سامفا 99

راهنمای ثبت نام آزمون سامفا 99

زمان و نحوه ثبت نام آزمون سامفا 99
راهنمای ثبت نام آزمون سامفا 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهنمای ثبت نام آزمون سامفا 99 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

همان گونه که بسیاری از ایرانیان به دلایل تحصیلی به کشورهای خارجی کوچ می نمایند ، افراد زیادی هم ، جهت تحصیل از کشور خود به ایران مهاجرت می کنند. می دانید که برای تحصیل در یک کشور خارجی ، داشتن یک مدرک زبان انگلیسی امری ضروری و بسیار تاثیرگذار است. افرادی که قصد تحصیل و یا اشتغال در ایران را داشته باشند هم ، به یک مدرک معتبر و قابل ارائه در کشورمان نیاز دارند. اما چه مدرکی؟

آزمون سامفا که نامش خلاصه عبارت “سنجش استاندارد مهارت های فارسی” است ، به منظور تعیین سطح زبان فارسی افرادی است که قصد دارند در ایران به اشتغال یا تحصیل بپردازند. به طور کلی این آزمون به دو گروه “سامفای عمومی” و “سامفای دانشگاهی” تقسیم می شود. سامفای عمومی برای افرادی مناسب است که قصد دارند در ایران به اشتغال یا هرگونه فعالیت غیر تحصیلی بپردازند. چنان چه فردی غیر فارسی زبان ، قصد تحصیل در یکی از رشته های دانشگاهی ایران را دارد می بایست در آزمون سامفای دانشگاهی به مشارکت بپردازد. اما این نوع از آزمون سامفا ، بسته به این که رشته مورد نظر چیست ، خود به 4 زیرگروه تقسیم می شود: علوم مهندسی ، علوم اجتماعی ، علوم انسانی و علوم پزشکی. در ادامه به جزئیات بیشتری از این آزمون و نحوه ثبت نام آن خواهیم پرداخت.

آزمون سامفا ، 2 الی 3 مرتبه در سال برگزار شده و ثبت نام از سایت سازمان سنجش ، امکان پذیر است.

زمان و نحوه ثبت نام آزمون سامفا در سال 98

آزمون سامفا که تقریبا آزمونی نوپا به شمار می آید ، چندین مرتبه در سال برگزار شده و تمام افراد غیر فارسی زبانی که قصد تحصیل یا اشتغال در ایران را دارند ، مجاز به ثبت نام در آن می باشند. این آزمون معمولا در فصول بهار ، تابستان و زمستان برگزار می گردد. زمان برگزاری این آزمون در دوره های اخیر ، مطابق جدول زیر می باشد.

زمان برگزاری دوره های مختلف آزمون سامفا
دوره آزمون تاریخ برگزاری
اول 5 و 6 بهمن 96
دوم 31 خرداد و 1 تیر 97
سوم 15 و 16 شهریور 97
چهارم 27 و 28 دی 97
پنجم 15 شهریور 98
ششم (آکادمیک) 3 بهمن ماه 98

ثبت نام این آزمون ها حدودا یک ماه پیش از برگزاری آن ها آغاز می گردد. ثبت نام دوره ششم این آزمون ، از 26 آذر ماه لغایت 7 دی ماه انجام می پذیرد. البته این زمان توسط سازمان سنجش کشور معمولا تمدید می شود و برای دوره ششم این آزمون نیز زمان ثبت نام تا تاریخ 17 دی ماه 98 تمدید گردید.

مدت زمانی که به منظور نام نویسی در هر دوره در نظر گرفته می شود و هم چنین تاریخ شروع و پایان آن ، ثابت نمی باشد. به عنوان مثال در دوره چهارم ، ثبت نام در آذر ماه و به مدت 20 روز به طول انجامید در حالی که این مدت زمان برای پنجمین دوره معادل 11 روز بوده است. از همین رو شما داوطلبین گرامی می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی عضو شده و از زمان دقیق ثبت نام یا برگزاری آزمون های سامفا مطلع گردید.

پیش از هر اقدامی ، داوطلبان باید ، وجه ثبت نامی را که معمولا میزان آن برابر با 120 هزار تومان می باشد ، پرداخت نموده و کارت اعتباری را از طریق sanjesh.org خریداری کنند. سپس یک شماره سریال 12 رقمی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که با در دست داشتن آن وارد سایت سازمان سنجش شده و فرآیند ثبت نام را آغاز می نمایند. در صورتی که متقاضی شرکت در هر دو گروه عمومی و دانشگاهی باشید ، باید برای هر دو گروه ، کارت اعتباری خریداری کنید. نکته قابل توجه این است که متقاضی شرکت در آزمون آکادمیک ، باید به هنگام ثبت نام ، زیرگروه سامفای دانشگاهی خود را تعیین نماید.

محل برگزاری آزمون سامفا

محل برگزاری آزمون سامفا ، در هر دوره متغیر می باشد. از این رو نمی توان برخی مکان های ثابت را به عنوان برگزار کننده آزمون سامفا در نظر گرفت. جالب است بدانید ، گاها این آزمون علاوه بر حوزه های امتحانی داخلی ، دارای حوزه های امتحانی خارج از کشور نیز ، می باشد. حوزه های امتحانی خارج از کشور این آزمون در دوره ششم به شرح زیر می باشند.

  • عراق – اربیل ، بغداد و سلیمانیه
  • لبنان – بیروت
  • سوریه – دمشق

ساختار آزمون سامفا

به طور کلی این آزمون ، به 4 بخش شنیداری ، درک مطلب ، نوشتاری و مکالمه تقسیم بندی می شود که میزان نمره دهی هر بخش از 0 تا 60 و مجموعا 240 امتیاز است. مدت زمان کل آزمون سامفای عمومی و دانشگاهی 195 دقیقه می باشد که به صورت جزئی تر در ادامه شرح داده شده است.

  • شنیداری: 30 سوال – 60 دقیقه
  • درک مطلب: 30 سوال – 60 دقیقه
  • نوشتاری: 2 پرسش – 60 دقیقه
  • مکالمه: 2 موضوع – 15 دقیقه

نکته ای که لازم به ذکر است ، در آزمون سامفای دانشگاهی تمام زیرگروه ها ، سوالاتی که در بخش شنیداری مطرح می شود یکسان است اما سه بخش دیگر برای هر زیرگروه متفاوت می باشد.

نمره دهی آزمون و اعتبار مدرک سامفا

ممکن است برایتان سوال شود ، حداقل امتیازی که جهت قبولی در این آزمون نیاز است ، چه عددی می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بحث قبولی و یا مردودی در آزمون سامفا مطرح نیست. چرا که هر مرکز بازرگانی و یا دانشگاهی ، یک حد نصاب نمره ای برای پذیرفتن متقاضیان ، در نظر گرفته و سقف حداقلی و حداکثری هر کدام با دیگری متفاوت است. اما به طور میانگین می توان گفت جهت پذیرش در اکثر مراکز (چه بازرگانی و چه دانشگاهی) باید حداقل 50 امتیاز از هر بخش را کسب نمود.

مدرکی که به موجب شرکت در این آزمون ، اعطا می گردد به دو زبان فارسی و انگلیسی ترجمه شده و دارای مدت اعتباری معادل با دو سال می باشد. به این معنی که دارندگان مدرک باید پس از دو سال ، مجددا در این آزمون شرکت کرده و مدرک جدیدی دریافت نمایند. آزمون های زبانی هم هستند که اخذ آن ها ، می تواند موجبات تحصیل و امرار معاش شما را در سایر کشورها فراهم آورد. بنابراین اگر متقاضی تحصیل یا اشتغال در سایر کشورها هستید می توانید از لینک های ثبت نام آزمون TOEFL ،  ثبت نام آزمون آیلتس ، ثبت نام آزمون TOLIMO و … بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهنمای ثبت نام آزمون سامفا 99 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

  1. Avatar

    سلام . زمان دقیق ثبت نام استخدامی اموزش و پرورش کی است

دریافت مشاوره