تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / زمان انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

تاریخ انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400
زمان انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

داوطلبانی که در آزمون دکتری تخصصی (PHD) و دکتری پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندان پزشکی شرکت می کنند، می بایست پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور مراجعه کرده و اقدام به انتخاب رشته نمایند.

نکته مهمی که داوطلبان باید پیش از انتخاب رشته مد نظر داشته باشند مطالعه کامل و دقیق دفترچه انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت 1400 است که در زمان انتشار کارنامه اولیه بر روی سایت قرار می گیرد. داوطلبان واجد شرایط بعد از ثبت کد رشته های خود چنان چه حدنصاب علمی لازم را دارا باشند، برای ارزیابی علمی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری در زمان مصاحبه دکتری وزارت بهداشت به گزینش حضوری دعوت خواهند شد.

چنانچه داوطلب در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته اقدام ننماید، از فرآیند پذیرش حذف خواهد شد و امکان انتخاب رشته مجدد وجود نخواهد داشت.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

تمامی داوطلبانی که در جلسه آزمون حضور داشته اند چنانچه حد نصاب علمی لازم را کسب نموده باشند، می توانند در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت خود اقدام نمایند. بازه زمانی مربوطه در سال گذشته پس از اعلام نتایج آزمون یعنی اواسط شهریور ماه در نظر گرفته شده بود اما در حال حاضر اطلاعیه ای در زمینه انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400 اعلام نشده است به همین جهت شما عزیزان می توانید با عضویت در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره ، در اسرع وقت از آخرین اخبار و اطلاعیه های آزمون دکتری وزارت بهداشت مطلع شوید.

همچنین بعد از اعلام زمان انتخاب رشته، مرکز سنجش آموزش پزشکی معمولا مدت زمان چند روزه ای را جهت ویرایش انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت برای آن دسته از داوطلبانی که قادر به انتخاب رشته در تاریخ معین نبودند، در اختیار متقاضیان قرار می دهد. داوطلبانی که در زمان مقرر نسبت به انجام انتخاب رشته خود اقدام نکنند، از فرآیند پذیرش حذف خواهند شد و امکان انتخاب رشته مجدد برای آن ها وجود نخواهد داشت. شایان ذکر است که افراد پذیرفته شده بایستی خود را برای مصاحبه دکتری وزارت بهداشت آماده سازند.

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت، منحصرا از طریق سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور انجام می شود. از آن جایی که گزینش نهایی داوطلبان بر اساس اطلاعات کارنامه آن ها یعنی نمره کتبی، سهمیه داوطلب و ترتیب اولویت های انتخابی انجام می گیرد، پس ضروری است که داوطلبان علاقه خود را نیز در نظر بگیرند.

برای این کار داوطلبان باید ابتدا دفترچه انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت برای سال 1400 را دانلود کنند و پس از مطالعه دقیق شرایط مورد نیاز و آگاهی از میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت، برای ثبت کد رشته محل ها به روشی که در ادامه مقاله آمده است، اقدام نمایند.

مراحل انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت

همان طور که اشاره شد انتخاب رشته در زمان تعیین شده از طریق سایت انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت صورت می گیرد که مراحل انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت، در متن زیر برای شما آورده شده است.

  •  به سایت مرکز سنجش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir وارد شوید و گزینه “دکتری تخصصی” از منوی سمت راست انتخاب کنید.
  • در این مرحله، گزینه “انتخاب رشته – محل، ویرایش انتخاب رشته و محل” را انتخاب نمایید.
  • در این صفحه بایستی مجددا گزینه “انتخاب رشته – محل، ویرایش انتخاب رشته و محل” را انتخاب نمایید.
  • با ورود به صفحه جدید، کد ملی و شماره تلفن همراه خود (همان شماره ای که در زمان ثبت نام در فرم وارد نموده اید) را وارد کرده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید.
  • بعد از انتخاب رشته های مورد نظر خود، کلید “ثبت نهایی” را بفشارید. در این هنگام سایت یک کد رهگیری 15 رقمی در اختیار شما قرار می دهد که ضروری است این کد را نزد خود نگه دارید و از فرم انتخاب رشته خود برای مراحل بعدی پرینت بگیرید.

توجه کنید در فرآیند انتخاب رشته در صورت تجدید نظر می توانید از گزینه “جابجایی” یا “حذف” استفاده نمایید. قابل ذکر است که این عمل پیش از فشردن گزینه“ثبت نهایی” امکان پذیر است و بعد از کلیک بر روی این گزینه، امکان جابجایی یا حذف وجود نخواهد داشت.

نکات انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت 1400

پذیرش نهایی داوطلبان آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی بر اساس آزمون کتبی و مصاحبه صورت می گیرد. داوطلبانی که در آزمون کتبی حدنصاب نمره علمی لازم یعنی 30 درصد نمره آزمون و 50 درصد میانگین نمره داوطلبان آن رشته را (با توجه به سهمیه داوطلب) کسب نموده اند، می توانند در زمان انتخاب رشته به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازند. همچنین متقاضیان حتما باید بر اساس مدرک تحصیلی خود و مدارک مورد پذیرش هر رشته، تنها رشته هایی را که مجاز به انتخاب آن هستند، ثبت نمایند.

آزمون دکتری وزارت بهداشت به دو دوره دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی تقسیم بندی می شود که داوطلبان با توجه به علاقه مندی خود می توانند به انتخاب رشته های این دو گروه بپردازند. البته نحوه گزینش و نمره دهی در این گروه ها متفاوت بوده و در زمان مصاحبه، ارزیابی آن ها بر اساس معیار های زیر صورت می گیرد:

نحوه سنجش و پذیرش داوطلبان دوره دکتری
شیوه پذیرش آزمون کتبی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری مصاحبه علمی  تهیه طرح واره
دکتری تخصصی 50 درصد 20 درصد 30 درصد
دکتری پژوهشی 30 درصد 20 درصد 30 درصد 20 درصد

در رشته هایی که مصاحبه آن ها در دو منطقه آمایشی برگزار می شود، داوطلبان می توانند بر اساس علاقه و در نظر گرفتن سایر شرایط و ضوابط نسبت به انتخاب تمامی رشته محل های آموزشی اقدام کنند و هیچ محدودیتی در انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت آنان وجود نخواهد داشت.

نتایج انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت بر روی سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی قرار می گیرد و داوطلبانی که برای ارزیابی سوابق آموزشی و پژوهشی به مرحله مصاحبه دکتری وزارت بهداشت دعوت شده اند، باید با فراهم کردن مدارک مصاحبه دکتری وزارت بهداشت خود را برای حضور در مصاحبه آماده نمایند. از آنجایی که شرکت در این مرحله مستلزم پرداخت هزینه مصاحبه دکتری وزارت بهداشت می باشد برای آگاهی از مقدار آن می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول 

1- انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت سال 1400، از چه تاریخی آغاز می گردد؟

در حال حاضر تاریخ دقیقی جهت انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت برای سال در دسترس نمی باشد.

2- آیا مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت قابل تمدید می باشد؟

بله با توجه به سال های گذشته، امکان تمدید این مهلت از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور وجود دارد.

3- چگونه از زمان دقیق انتخاب رشته آزمون دکتری وزارت بهداشت در سال 1400 آگاه شویم ؟

شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره، از آخرین اخبار و اطلاعیه های آزمون دکتری وزارت بهداشت برای سال 99 در اسرع وقت مطلع شوید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری