تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / آزمون استخدامی / سهمیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

سهمیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

میزان تاثیر سهمیه در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400
سهمیه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

وزارت آموزش و پرورش به جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود، معمولا هرساله همزمان با ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی، اقدام به نام نویسی از میان داوطلبان می نماید تا از این طریق بتواند کادر فرهنگی مدارس و مراکز آموزشی تحت نظر خود را به نحو احسن تکمیل کنند. متقاضیان شرکت در این آزمون، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشند، می توانند در زمان ثبت نام آزمون استخدامی فرهنگیان 1400 و با در دست داشتن مدارک ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش علاقه مندی خود را جهت پذیرش به عنوان کارمند این وزارتخانه اعلام نمایند.

در این آزمون نیز، مانند سایر گزینش های استخدامی فراگیر و سراسری، امتیازات و سهمیه هایی برای داوطلبان واجد شرایط خاص در نظر گرفته شده است و افراد مشمول می توانند طبق ضوابط و مقررات موجود در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی 1400 نسبت به استفاده از این امتیازات، اقدام نمایند. از آن جا که آزمون استخدامی آموزش و پرورش، زیر مجموعه آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی می باشد، دفترچه راهنما و قوانین استفاده از سهمیه های آن نیز به طور مشترک با آزمون دستگاه های اجرایی انتشار می گردد و متقاضیان می توانند با مطالعه محتویات این دستورالعمل، از کلیات و جزئیات سهمیه های اعلام شده مطلع گردند.

سهمیه های آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 شامل سهمیه جانبازان و ایثارگران، سهمیه معلولین و سهمیه حافظان قرآن می باشد.

سهمیه ها و امتیازات آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

آزمون استخدامی آموزش و پرورش، هر ساله با رقابت تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه ها (به غیر از دانش آموختگان دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی) و معمولا به طور هم زمان با آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی برگزار می شود. از جمله سهمیه ها و امتیازات لحاظ شده برای این آزمون می توان به سهمیه جانبازان و ایثارگران و سهمیه معلولین اشاره کرد که در ادامه به توضیح این موارد خواهیم پرداخت.

سهمیه آزاد

به طور کلی متقاضیانی که بدون بهره مندی از سهمیه های جانبازان، ایثارگران، معلولین و… در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت می کنند جز داوطلبان سهمیه آزاد محسوب خواهند شد.

سهمیه جانبازان و ایثارگران

در آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز مانند سایر گزینش های سراسری، امتیازی برای خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران در نظر گرفته می شود که این سهمیه به میزان 5 درصد و 25 درصد اعمال خواهد شد.

 • سهمیه 5 درصد به فرزندان و همسر جانبازان کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل سابقه 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و آزادگان با کمتر از یک سال اسارت تعلق می گیرد و به این ترتیب، 5 درصد از ظرفیت کل پذیرش، میان مشمولین این امتیاز تقسیم می گردد.
 • سهمیه 25 درصدی به همسر و فرزندان شهدا و آزادگان، فرزندان و همسر جانبازان دارای 25 درصد نقص عضو و بالاتر، همسر و فرزندان آزادگان دارای دوران اسارت یک سال به بالا و همچنین خواهران و برادران شهدا تعلق می گیرد و در این حالت، 25 درصد از ظرفیت پذیرش و جذب فرهنگیان در وزارت آموزش و پرورش متعلق به کسانی خواهد بود که از این سهمیه برخوردار هستند.

نکات مهم درباره سهمیه جانبازان و ایثارگران

 • مشمولینی که قصد استفاده از سهمیه 5 و 25 درصدی ایثارگران را دارند، می بایست حداقل 80 درصد نمره کسب کرده آخرین فرد پذیرش شده در سهمیه آزاد را به دست آورند.
 • جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و همچنین فرزندان آزادگان با یک سال اسارت، از کلیه ضوابط مربوط به شرایط سنی آزمون استخدامی آموزش و پرورش معاف خواهند بود.
 • افرادی که قصد استفاده از سهمیه جانبازان و ایثارگران را دارند، می بایست وضعیت سهمیه و اطلاعات هویتی خود را در سامانه سجایا، ثبت کرده باشند.
 • حتما به این نکته توجه داشته باشید که سهمیه های مذکور (5 درصد و 25 درصد) قابل واگذاری به غیر نخواهد بود.
 • سهمیه 25 درصد ایثارگران، به صورت جداگانه از دیگر سهمیه ها در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش درج شده و داوطلبانی که سهمیه آن ها مورد تایید قرار گرفته است، صرفا مجاز به انتخاب رشته های شغلی مشخص در سهمیه های مربوطه خواهند بود.
 • از میان کسانی که از سهمیه 25 درصد برخوردار می شوند، اولویت پذیرش به ترتیب با جانبازان، آزادگان، فرزندان شاهد، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر (براساس درصد جانبازی) و فرزندان آزادگان با یک سال اسارت یا بیشتر است. در صورتی که پس از پذیرش این افراد، ظرفیت در نظر گرفته شده برای دارندگان سهمیه ایثارگران، هنوز تکمیل نشده باشد، سهمیه ی مذکور به سایر مشمولینی که در اولویت های بالا نبوده اند تعلق می گیرد و به ترتیب، همسر شهیدان، همسر جانبازان 25 درصد و بالاتر، همسر آزادگان با یک سال اسارت و بالاتر و در نهایت خواهر و برادر شهدا در اولویت پذیرش قرار خواهند گرفت.
 • چنانچه داوطلبی، بر اساس قوانین و مقررات بنیاد شهید و امور ایثارگران، در اولویت استفاده از سهمیه های ذکر شده قرار نگیرد، نمی تواند نسبت به انتخاب رشته های شغلی مشخص شده برای مشمولین سهمیه ایثارگران اقدام نماید.

برای آگاهی از اطلاعیه ها و اصلاحیه های تکمیلی می توانید به دفترچه راهنمای آزمون استخدامی آموزش و پرورش و آخرین اخبار مرتبط منتشر شده در سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایید.

سهمیه معلولین

در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، 3 درصد سهمیه نیز برای معلولان در نظر گرفته شده است و مشمولان این امتیاز می توانند با ارائه معرفی نامه از سازمان بهزیستی، از سهمیه 3 درصدی که برای آن ها در نظر گرفته شده، استفاده نمایند. چنین داوطلبانی می بایست با شرکت در آزمون استخدامی، میان داوطلبان معلول شرکت کننده، به رقابت بپردازند. در نهایت نیز بر اساس نمره های کسب شده داوطلبان، به تعداد 2 برابر ظرفیت، جهت انجام مراحل مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش که در سال 1401 برگزار می گردد، معرفی می شوند.

نکات مهم درباره سهمیه معلولین

 • بر اساس آخرین مصوبات موجود، استخدام مضاف بر سهمیه معلولان برای رقابت با داوطلبان آزاد و در صورت وجود ظرفیت و جنسیت متناسب با رشته شغلی مورد نظر، بلامانع است.
 • افرادی که قصد استفاده از سهمیه معلولان جهت تصدی عنوان شغلی مرتبط با فرهنگیان را دارند، می بایست توانایی و کارایی لازم را برای انجام وظیفه داشته باشند.
 • داوطلبانی که قصد استفاده از این امتیاز یا سایر امتیازات مشابه را دارند، نباید صرفا به خیال برخورداری از سهمیه، لزوم مطالعه دقیق و اصولی منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش را نادیده بگیرند. این امتیازات، ممکن است راه پذیرش را هموارتر سازد اما به هیچ عنوان موجب قبولی بی چون و چرای مشمولین نخواهد شد.

سایر امتیازات

علاوه بر امتیازات ایثارگران و معلولین، یک سری تسهیلات نیز برای حافظان قرآن در نظر گرفته می شود. مبنی بر آخرین مصوبه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، 10 درصد به امتیاز کسب شده حافظان قرآن دارای درجات 1 تا 3 اضافه خواهد شد. همچنین داوطلبانی که دارای درجه 5 حفظ قرآن کریم می باشند، به شرط دارا بودن گواهینامه دوره اول متوسطه، مدرک همتراز با دیپلم دریافت خواهند کرد که این مسئله تاثیر مثبتی بر روی روند استخدامی آن ها خواهد داشت.

واجدان شرایط استفاده از سهمیه های مختلف در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، می بایست کلیه مدارک مربوط به تایید شمولیت سهمیه خود را در حین نام نویسی اینترنتی این آزمون در اختیار داشته باشند و پس از پرداخت هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، نسبت به مشخص نمودن نوع سهمیه و درج جزئیات مرتبط با آن در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدامات لازم را به انجام رسانند. 

سوالات متداول

1- امکان استفاده از چه سهمیه هایی در آزمون استخدامی فرهنگیان 1400 وجود دارد؟

سهمیه های آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 شامل سهمیه آزاد، جانبازان و ایثارگران، سهمیه معلولین و سهمیه حافظان قرآن می باشد.

2- منظور از تاثیر سهمیه جانبازان و ایثارگران در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 چیست؟

این سهمیه به دو صورت 5 درصد و 25 درصد به خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان اطلاق می گردد که جزئیات دقیق پیرامون این موضوع را می توانید در متن مقاله مطالعه نمایید.

3- حافظان قرآن درجات 1 تا 3، مشمول برخورداری از چه امتیازی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 می شوند؟

بر اساس مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی، 10 درصد به میزان نمره کسب شده مشمولین این امتیاز اضافه خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۰ نظر

 1. سلام من با دیپلم تجربی میتونم در این آزمون شرکت کنم ؟؟
  و سهمیه ایثارگری دارم فرزند رزمنده هستم و این شرایط سنی رو معاف می‌کنه ؟؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی