تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل در دانشگاه مجازی

شرایط تحصیل در دانشگاه مجازی

شرایط تحصیل در دانشگاه های مجازی
شرایط تحصیل در دانشگاه مجازی

با توجه به اهمیت تحصیل در جامعه امروز، گذراندن تحصیلات آکادمیک در دانشگاه ها بیش از گذشته حائز اهمیت می باشد. در سال های اخیر، برخی از دانشگاه ها به جذب دانشجو در دوره های مجازی اقدام نموده اند و داوطلبان می توانند در رشته های مختلف که از سوی دانشگاه ها اعلام می گردد، در این رشته ها به تحصیل بپردازند. با توجه به سوالاتی که پیرامون دانشگاه های الکترونیکی ذهن بسیاری از داوطلبان را به خود مشغول کرده است، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله پاسخگوی برخی از سوالات شما عزیزان باشیم.

پذیرش دانشجویان در دوره های مجازی هم از طریق کنکور سراسری و هم بر اساس سوابق تحصیلی امکان پذیر می باشد.

دلیل نامگذاری دانشگاه مجازی چیست؟

همان طور که از نام این دانشگاه پیداست، آموزش و تدریس در این دانشگاه به صورت مجازی و غیر حضوری انجام می پذیرد. تدریس و ارائه مطالب درسی در دانشگاه های الکترونیکی به شکل چند رسانه ای و در قالب سی دی، انیمیشن، نشریه ها و کتاب های الکترونیکی و… صورت می گیرد و ارتباط اساتید با دانشجویان و پرسش و پاسخ تنها از طریق اینترنت و کامپیوتر امکان پذیر می باشد.

در برخی از دروس مانند دروس آزمایشگاهی و یا دروسی که نیازمند تعامل و یا تجربه کردن فرآیندها می باشد، کلاس های آنلاین برگزار می گردد و دانشجویان می بایست در زمان مقرر آنلاین باشند تا بتوانند از مطالب درسی بهره مند شوند. شایان ذکر است امتحانات پایان ترم این مراکز به صورت حضوری برگزار می شوند و گاها تعدادی از دانشگاه ها کلاس هایی را به صورت حضوری به منظور رفع اشکال برپا می نمایند.

شرایط تحصیل در دانشگاه مجازی

همان طور که گفته شد دانشگاه های مجازی یکی از شیوه های ادامه تحصیل از راه دور می باشد که داوطلبان می توانند با حضور اینترنتی در کلاس های این دانشگاه در نهایت مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند. شرایط تحصیل در دانشگاه الکترونیکی یا دانشگاه مجازی به شرح زیر می باشد.

 • با توجه به اینکه دانشجویان دانشگاه های الکترونیکی تنها از طریق اینترنت و کامپیوتر با اساتید خود در ارتباط می باشند، بنابراین آشنایی با استفاده از اینترنت، کامپیوتر و مهارت های هفتگانه ICDL برای تحصیل در دانشگاه های مجازی حائز اهمیت می باشد.
 • بسیاری از دانشگاه های مجازی امتحانات میانی (Quiz) خود را به صورت اینترنتی برگزار می کنند اما امتحانات یک نیمسال شامل میان ترم و پایان ترم به صورت کتبی و حضوری برگزار می گردند.
 • با توجه به رشته ی تحصیلی و دروس انتخابی در هر رشته، کلاس های مجازی معمولا بین 12 تا 16 جلسه در ترم برگزار می شود. البته این مورد به دانشگاه محل تحصیل نیز بستگی دارد.
 • قطع شدن اینترنت از جمله مشکلات دانشجویان هنگام شرکت در کلاس های مجازی می باشد. استفاده از اینترنت با سرعت مناسب می تواند خیال شما را بابت حضور در کلاس های آنلاین بدون قطعی تصویر راحت کند.
 • این نکته را در نظر داشته باشید که هر ماه می بایست فایل های مربوط به آموزش و دروس خود، شامل ویدئوهای آموزشی، فیلم های ضبط شده از کلاس ها، جزوات و کتاب های الکترونیکی و… را دانلود کنید. در چنین شرایطی شاید استفاده از امکان دانلود نامحدود بهترین حالت ممکن باشد.
 • امکان تحصیل در دوره دکتری به صورت مجازی فراهم نمی باشد و داوطلبان می توانند تنها در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به تحصیل در دوره های مجازی بپردازند.
 • انتقال و یا تغییر رشته برای دانشجویان دانشگاه های مجازی امکان پذیر نمی باشد.
 • در صورت برگزاری کلاس های آنلاین، دانشجویان موظف اند در ساعت مشخص برای حضور در کلاس، آنلاین شوند.
 • پذیرش دانشجو در دوره های مجازی از طریق کنکور سراسری و توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد. ناگفته نماند در سال های اخیر بسیاری از دانشگاه های آزاد و پیام نور در برخی رشته های بدون آزمون خود، اقدام به پذیرش دانشجو در دوره آموزش های الکترونیکی می نمایند.
 • تحصیل هم زمان در دو رشته مجازی و یا یک رشته الکترونیکی و یک رشته حضوری امکان پذیر نمی باشد.
 • در کلاس های آموزش مجازی حضور و غیاب به صورت اینترنتی انجام می شود و دانشجویان تابع تمامی قوانین و آیین نامه های آموزشی مانند دیگر دانشجویان می باشند.
 • شهریه هر یک از دانشگاه های مجازی می بایست مطابق با مبالغ مصوب سازمان مربوطه پرداخت شود. این شهریه برای دوره های آموزش الکترونیکی دانشگاه های مختلف متغیر می باشد.
 • با توجه به این که کلاس ها به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار می شوند، داشتن علاقه و آمادگی یادگیری در محیط الکترونیکی از فاکتورهای مهم تحصیل در این دوره ها به شمار می رود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط و ضوابط پذیرش در دانشگاه های مجازی با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید. مشاوران مجرب این مرکز آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی می باشند.

اعتبار مدرک دانشگاه مجازی

نگرانی بسیاری از داوطلبانی که دانشگاه مجازی را برای تحصیل انتخاب می کنند، اعتبار مدارک آن می باشد. بنا بر اعلام وزارت علوم، مدارک تحصیلی دانشگاه های الکترونیکی مورد تایید این وزارت و مراکز استخدامی می باشند و دارندگان مدارک مذکور می توانند بدون هیچ محدودیتی در مقاطع بالاتر به تحصیل بپردازند. مدارک تحصیلی دانشگاه های مجازی در سطح جهانی نیز مورد قبول می باشند. اعتبار مدرک دانشگاهی تا حد زیادی به رتبه دانشگاه محل تحصیل وابسته می باشد و قطعا دانشگاه هایی که از رتبه بالاتری در سطح کشور برخوردارند، اعتبار بیشتری دارند.

لازم به ذکر است عبارت ” آموزش های الکترونیکی” در دانشنامه دانشجویان درج می گردد. با تمامی این تفاسیر باید توجه داشته باشید که متاسفانه بسیاری از مراکز استخدامی دارندگان مدارک تحصیلی از دیگر دانشگاه ها را نسبت به مدارک دانشگاه مجازی در اولویت قرار می دهند و این مسئله بیشتر به دلیل عدم آگاهی و مدرک گرایی در جامعه امروز ما اتفاق می افتد. قطعا در کنار تحصیلات دانشگاهی چه به صورت مجازی و چه به صورت حضوری، کسب مهارت های لازم و تجربه در حوزه های مربوطه می تواند در آینده شغلی افراد بسیار موثر واقع شود.

لیست دانشگاه های مجازی

در جدول زیر دانشگاه هایی که به برگزاری دوره آموزش های الکترونیکی می پردازند، معرفی شده اند. علاوه بر این موارد بسیاری از دانشگاه های پیام نور و آزاد این شرایط را فراهم نموده اند تا علاقه مندان بتوانند در رشته های بدون آزمون این مراکز به تحصیل در دوره های مجازی بپردازند.

عنوان مراکز آموزش الکترونیکی 
دانشگاه مجازی المصطفی (ص) موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی رایانه ای تهران
مرکز آموزش های مجازی دانشگاه امیرکبیر مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه تهران
دانشگاه مجازی امام خمینی (ره) موسسه غیرانتفاعی مجازی نور طوبی
مرکز آموزش های دانشگاه سهند دانشکده آموزش های الکترونیکی دانشگاه شیراز
دانشگاه الکترونیکی فاران مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
دانشکده مجازی علوم حدیث موسسه غیرانتفاعی مجازی فاران مهر دانش
مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه شهید بهشتی مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه علم و صنعت ایران
واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد  مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه قم
مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه اصفهان مرکز آموزش های مجازی دانشگاه تربیت معلم آذربایجان
دانشگاه مهر البرز آموزش مجازی دانشگاه سیستان و بلوچستان
موسسه آموزش عالی فارابی

تحصیل در دانشگاه های مجازی دارای محدودیت زمانی و مکانی نمی باشد و همین امر موجب می شود تا بسیاری از افراد به دلیل مشغله کاری زیاد، این مراکز را برای تحصیل انتخاب کنند. بنابراین اگر جزو افرادی می باشید که در کنار اشتغال علاقه به ادامه تحصیل دارید و یا به هر دلیلی نمی توانید در کلاس های حضوری شرکت کنید، این شیوه آموزش می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 

سوالات متداول

1- تدریس و ارائه مطالب درسی در دانشگاه های مجازی به چه صورت است؟

تدریس و ارائه در این دانشگاه ها به شکل چند رسانه ای و در قالب سی دی، انیمیشن، نشریه ها و کتاب های الکترونیکی و... صورت می گیرد.

2- امتحانات پایان ترم دانشگاه های مجازی به چه صورت برگزار می شوند؟

امتحانات پایان ترم این مراکز به صورت حضوری برگزار می شوند.

3- تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه های مجازی در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

داوطلبان می توانند تنها در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به تحصیل در دوره های مجازی بپردازند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ نظر

 1. سلام‌اگر دانشگاه‌مجازی قبول شدم‌ ونرم محرومیت میزنن واسم؟

 2. سلام روزبخیرخسته نباشید دانشگاه های مجازی امتحانات پایین ترم حضوری برگزار میشه یا آنلاین؟

  • با سلام و درود، مطابق با سنوات گذشته امتحانات پایان ترم دانشگاه های مجازی، به صورت حضوری برگزار می شوند.

 3. سلام خسته نباشید … من میخوام دانشگاه فرهنگیان درس بخونم ولی نمیتونم حضوری بخونم ایا دانشگاه فرهنگیان به صورت مجازی هست؟
  و سوال اینکه حتما برای امتحانات پایان ترم باید حضوری باشه شرایط خاصی نداره که عیر حضوری باشه؟

  • با سلام، تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان، به صورت حضوری می باشد و معمولا امکان تحصیل غیر حضوری در این دانشگاه ها وجود ندارد.

 4. سلام خسته نباشید دانشگاه مجازی کلاس ها و امتحانات به صورت حضوری برگزار میشه یا کلا مجازی؟

 5. سلام. بنده در دانشگاه مجازی مشغول به تحصیل هستم و می خوام دانشگاهم رو عوض کنم و به دانشگاه حضوری برم.
  با توجه به اینکه امکان انتقالی از دانشگاه مجازی به دانشگاه حضوری وجود ندارد، برای ثبت نام در دانشگاه حضوری آیا نیاز به انصراف از دانشگاه مجازی و سپس ثبت نام در دانشگاه حضوری است؟ و یا اینکه امکان انصراف از دانشگاه مجازی پس از قبولی در دانشگاه حضوری وجود دارد؟

 6. آیا دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد را در دنشگاه مجازی گذرونده اند امکان تحصیل در مقاطع بالار وجوددارد؟

 7. سلام. برای مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه به چه صورت هست؟

  • با سلام و درود، ابتدا موضوع شما می بایست مورد تایید (دانشگاه و ایرانداک) باشد سپس پرپوزال را تدوین نمایید و از ابتدا اقدام به نگارش فصل های پایان نامه کنید.

 8. سلام. من شنیدم که با مدرک مجازی نمیتونی دکتری بخونی. این درسته؟

  • با سلام و درود. به دلیل آموزش محور بودن (بدون پایان نامه) دوره ی ارشد مجازی و مقاله محور بودن دوره دکتری احتمال قبولی بسیار پایین بوده ولی مجاز به شرکت در آزمون می باشید.

دریافت مشاوره