تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / آزمون استخدامی / شرایط ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

شرایط نام نویسی آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401
شرایط ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

آزمون استخدامی وزارت بهداشت با هدف جذب نیروی مورد نیاز و متخصص در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی (کارکنان غیر هیات علمی) و خدمات بهداشتی درمانی وابسته به وزارت بهداشت برگزار می گردد. شرکت در این آزمون مانند تمامی آزمون های استخدامی منوط به داشتن برخی شرایط است. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند و تنها داوطلبانی که حائز تمام شرایط ارائه شده در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 هستند، می توانند در این آزمون شرکت نمایند.

مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان که در حین انجام خدمت قانونی خود هستند، اجازه ثبت نام و شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت را ندارند.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

همان طور که اشاره شد، داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت را دارند، می بایست دارای تمامی شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام مربوطه باشند. با توجه به اینکه هنوز اطلاعیه ای درخصوص اجرای این آزمون برای سال جاری منتشر نشده است، در ادامه یک سری از این شرایط که برای عموم آزمون های استخدامی یکسان هستند را ذکر کرده ایم.

 • اعتقاد به دین اسلام و یا سایر ادیان تصریح شده در قانون اساسی
 • داشتن تابعیت ایران
 • تعهد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم وجود هر گونه ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی توسط مراجع قضایی و ذیصلاح
 • دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم برای آقایان
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر
 • عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر
 • داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی لازم برای انجام کار مورد تقاضا
 • داوطلبان استخدام نباید جزء نیروهای بازخرید خدمت و یا بازنشسته دستگاه های اجرایی باشند.

چه کسانی نمی توانند در آزمون استخدامی وزارت بهداشت ثبت نام کنند؟

هر یک از داوطلبانی که شامل موارد زیر هستند، مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت نمی باشند.

 • انفصال دائم از خدمت و یا اخراج شدن توسط واحدهای تابع وزارت بهداشت
 •  بازنشستگی و بازخریدی خدمت دستگاه های اجرایی
 • دارا بودن ممنوعیت از خدمات دولتی به موجب آراء مراجع قضایی و ذیصلاح
 • داشتن تعهد انجام کار به سایر موسسات و یا دستگاه های اجرایی
 • استخدام رسمی و پیمانی در دستگاه های اجرایی
 • دارا بودن مدرک تحصیلی معادل در رشته های تحصیلی مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون
 • دارندگان مدرک تحصیلی مرتبط بالاتر از مقاطع اعلام شده در دفترچه مربوطه

چنانچه دارای مقاطع تحصیلی بالاتر از مقاطع اعلام شده می باشید لازم است پیش از ثبت نام، از مرتبط یا غیرمرتبط بودن مقطع تحصیلی خود با شرایط مندرج در دفترچه اطمینان حاصل کرده و سپس نسبت به پرداخت هزینه و نام نویسی اقدام نمایید. شایان ذکر است داوطلبانی که دارای مدرک مقاطع تحصیلی بالاتر غیرمرتبط می باشند، می بایست در مراحل اولیه فرآیند استخدام، یک تعهدنامه محضری مبنی بر عدم درخواست اعمال مدرک تحصیلی مربوطه پس از صدور حکم استخدام ارائه نمایند.

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

شرایط اختصاصی نام نویسی آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401
شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401

شرایط اختصاصی آزمون استخدامی وزارت بهداشت مختص متقاضیانی است که قصد دارند در این آزمون شرکت نمایند. ضوابطی که داوطلبان باید قبل از اقدام به ثبت نام در نظر داشته و از دارا بودن تمامی آن ها اطمینان حاصل نمایند در آخرین دوره برگزاری این آزمون به صورت زیر می باشد که درصورت هرگونه تغییر در این شرایط، متن مقاله به روز رسانی خواهد شد.

شرایط سنی

 • داشتن حداقل 20 سال و حداکثر 40 سال تمام برای دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن حداکثر 45 سال تمام برای دارندگان مدرک تحصیلی دکتری و بالاتر

تبصره

به حداکثر سن مقرر برای هر یک از موارد زیر (در صورت ارائه تاییدیه معتبر) اضافه خواهد شد.

 • فرزندان شهدا، آزادگان، جانبازان، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر، از شرط حداکثر سن معاف می باشند.
 •  سنوات شرکتی برای متقاضیان شرکتی که به صورت غیر مستقیم و از طریق شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد با موسسه شاغل هستند، حداکثر به میزان 15 سال (طبق سابقه بیمه قابل قبول)
 •  سابقه خدمت کارمندان تمام وقت دولتی حداکثر به میزان 5 سال
 •  سنوات قراردادی داوطلبان قراردادی که در موسسات تابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (اعم از قرارداد کار معین، پزشک خانواده و قرارداد مشاغل کارگری) اشتغال دارند، حداکثر به میزان 15 سال (طبق سابقه بیمه قابل قبول)
 • سنوات قراردادی یا شرکتی داوطلبانی که در سال های گذشته به صورت قرارداد تمام وقت (اعم از قراردادکار معین، پزشک خانواده و قرارداد مشاغل کارگری) در موسسه و یا شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد آن ها اشتغال داشته و با موسسه قطع همکاری کرده اند، حداکثر به میزان 5 سال (طبق سابقه بیمه قابل قبول)
 • مدت خدمت سربازی انجام شده
 • داوطلبانی که طرح خدمت نیروی انسانی (اجباری، اختیاری و یا در قالب تمدید طرح) خود را مطابق با قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان انجام داده اند، به میزان انجام خدمت فوق
 • سایر مشمولان سهمیه 25 درصد و 5 درصد ایثارگران، موظف به رعایت حداکثر سن های اعلام شده در ادامه مقاله می باشند و در غیر این صورت از ادامه فرآیند استخدام محروم خواهند شد. پدر، مادر، همسر، برادر و خواهر شهید به میزان 5 سال و متقاضیانی که به صورت داوطلبانه در جبهه ها خدمت نموده اند به مدت حضور در جبهه، مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها به حداکثر سن آن ها اضافه می شود.

در صورتی که داوطلبان در هر یک از موارد شرکتی و یا قراردادی شاغل بوده و بر اساس دستورالعمل های مربوطه، به اشتغال دیگری تبدیل وضع شده اند (اشتغال به صورت مستمر)، می توانند از حداکثر 15 سال ارفاق استفاده نمایند. توجه داشته باشید که مجموعه سنوات اضافه شده به سن داوطلبان، تحت هیچ شرایطی از 15 سال بیشتر نخواهد شد.

ضوابط و مقررات پذیرش مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان 

 • مشمولین قانون مذکور در رشته های دارای طرح “اجباری”، لازم است دارای معافیت یا گواهی پایان انجام طرح خدمت مربوطه باشند.
 • مشمولین این قانون در رشته های دارای طرح “اختیاری” که طرح خود را در سایر موسسات تابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گذرانند، در صورت قبولی در آزمون می بایست گواهی انصراف از دانشگاه محل انجام طرح خود در هنگام بررسی مدارک ارائه دهند.
 • مشمولین ضریب k و مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان رشته های اجباری که در حین انجام خدمت قانونی می باشند، نمی توانند در این آزمون شرکت نمایند.

تبصره

 • مشمولین قانون فوق در رشته های “اجباری” که در حال انجام خدمت قانونی خود در واحدهای تابع یک موسسه می باشند، می توانند تنها در آزمون استخدامی همان موسسه شرکت کنند.
 • داوطلبانی که نسبت به تمدید طرح خود اقدام کرده اند، نیازی به ارائه گواهی “پایان طرح” نیست و ارائه گواهی “اشتغال به طرح” برای آن ها کفایت می کند. همچنین مشمولین مذکور می توانند با ارائه گواهی مربوطه، در آزمون سایر دانشگاه های علوم پزشکی نیز شرکت کنند.

آن دسته از داوطلبانی که دارای تعهد خدمت به موسسات تابع وزارت بهداشت (تعهد خاص، قانون برقراری عدالت آموزشی و…) هستند، صرفا مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی همان موسسه یا منطقه مورد تعهد می باشند. در صورت پذیرش نهایی، محل خدمت این داوطلبان در مدت تعهد با توجه به محتوای سند تعهد اخذ شده، توسط موسسه مربوطه تعیین می گردد.

شرایط اختصاصی و قوانین پذیرش مشاغل مربوط به حیطه فوریت های پزشکی

در مشاغل کاردان بالینی فوریت های پزشکی، کارشناس بالینی فوریت های پزشکی، کارشناس تریاژ تلفنی فوریت های پزشکی و کارشناس ارتباطات و عملیات علاوه بر شرایط ذکر شده، داشتن سلامت کامل جسمانی و روانی با تایید پزشک وزارت بهداشت، الزامی است. در شغل های “کاردان بالینی فوریت های پزشکی” و “کارشناس بالینی فوریت های پزشکی” علاوه بر شرایط فوق، احراز شرایط زیر نیز الزامی می باشد.

 • داشتن قد 165 سانتی متر و بالاتر
 • دارا بودن شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از 30 و بیشتر از 19
 • داشتن آمادگی جسمانی و مهارت های بدنی برای امدادرسانی سریع و صحیح (از داوطلبان واجد شرایط، آزمون آمادگی جسمانی گرفته می شود.)
 • دارای گواهینامه رانندگی با آمبولانس (ب 2 یا پایه دوم)

تبصره

 • داوطلبانی که دارای “BMI” در محدوده تعیین شده نمی باشند و نسبت به این مسئله معترض هستند، مطابق با دستورالعمل مربوطه به منظور انجام تست “بیوالکتریک امپدانس” معرفی می شوند و تصمیم نهایی در خصوص آن ها براساس نتیجه تست انجام می پذیرد.
 • داوطلبان دارای گواهینامه (ب 1) در صورت قبولی در آزمون، می بایست تعهد محضری مبنی بر تحویل اصل گواهینامه پایه دوم تا پایان یک سال پس از تاریخ برگزاری آزمون ارائه دهند و در صورت عدم ارائه آن در زمان تعیین شده، استخدام افراد باطل می گردد.
 • افراد زیر 24 سال چنانچه دارای گواهینامه مذکور نباشند، در صورت قبولی باید تعهد محضری مبنی بر اخذ گواهینامه “ب 2” را تا پایان 24 سالگی ارائه دهند و در صورت عدم ارائه آن در موعد مقرر، قبولی آن ها باطل می گردد.

لازم به ذکر است اندازه گیری قد و BMI در زمان بررسی مدارک انجام می شود و در صورتی که داوطلبی دارای شرایط تعیین شده نباشد، از دیگر مراحل استخدام از جمله مصاحبه حذف شده و حق اعتراض نیز نخواهد داشت. در صورت لزوم، شرایط اختصاصی مشاغل مختلف در جداول رشته های شغلی مندرج در دفترچه ثبت نام درج شده اند. با توجه به اینکه ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 بر خلاف دوره های پیشین، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد، متقاضیانی که قصد شرکت در این آزمون استخدامی را دارند، می بایست در گام اول دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 را از سایت مذکور به منظور آگاهی از شرایط و مقررات آزمون، دانلود کرده و به دقت مطالعه نمایند. جهت دریافت این دفترچه می توانید بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- آیا دارندگان مدرک تحصیلی مرتبط بالاتر از مقاطع مندرج در دفترچه ثبت نام می توانند در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 نام نویسی کنند؟

شرکت این دسته از افراد در آزمون استخدامی مشروط به مرتبط بودن مقطع تحصیلی آن ها با شرایط مندرج در دفترچه می باشد.

2- دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی، کارشناسی می بایست دارای چه محده سنی برای شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 باشند؟

این داوطلبان باید حداقل 20 سال و حداکثر 40 سال داشته باشند.

3- آیا افرادی که استخدام در دستگاه های اجرایی می باشند، می توانند در آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1401 شرکت کنند؟

خیر، متقاضیانی که به طور رسمی و یا پیمانی در ارگان های مذکور مشغول به فعالیت هستند، مجاز به ثبت نام در این آزمون نیستند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۶ نظر

 1. سلام، آیا شرط معدل در آزمون های استخدامی وزارت بهداشت وجود دارد؟!

 2. سلام، من کاردان فوریتهای پزشکی هستم، میخواستم بدونم داشتن معاف از رزم سربازی در استخدام شدنم در وزارت بهداشت مشکلی ایجاد میکند یا نه؟

  • با سلام، دارا بودن معافیت از رزم هیچگونه ممنوعیتی بابت ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت ایجاد نخواهد کرد. اما در صورتی که بیماری شما، مانع از انجام وظایف شود، امکان محرومیت خواهد داشت.

 3. سلام وقت بخیر اگه لیسانس زیست سلولی و مولکولی داشته باشیم و ارشد و دکتری ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت رو داشته باشیم میتونیم در ازمون استخدامی ازمایشگاه شرکت کنیم یا به لیسانس که از وزارت علومه گیر میدن؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی