خانه دانشگاه پیام نور شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲

شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲

شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام دانشگاه پیام نور 1400
شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 1402

دانشگاه پیام نور به دلیل مزایایی که دارد بسیار مورد توجه داوطلبان قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور لازم است بگوییم که نکات مثبت زیادی زیادی این دانشگاه را به انتخابی مناسب برای داوطلبان علاقه مند به تحصیلات دانشگاهی تبدیل کرده است. در این مطلب قصد داریم به بیان ضوابط و مقرراتی که متقاضیان می بایست جهت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور و یا با آزمون آن در نظر داشته باشند، بپردازیم.

رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه پیام نور متعلق به مقطع کارشناسی پیوسته می باشند.

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه پیام نور 1402

دانشگاه های سراسری از جمله دانشگاه پیام نور از دو روش با آزمون و بدون آزمون، به پذیرش داوطلبان و علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه ها می پردازند.

متقاضیانی که قصد دارند در رشته های با آزمون پیام نور شرکت کنند، می بایست از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام کنکور سراسری اقدام نمایند. در واقع این دسته از داوطلبان نیاز به شرکت در آزمون مجزایی ندارند. از همین رو، ضوابطی که در خصوص نام نویسی در دانشگاه پیام نور تعیین شده اند، همان شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشند.

بخشی از دفترچه ثبت نام کنکور 1402 به بیان شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش در دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه سراسری پرداخته است. ضوابطی که در فهرست زیر عنوان شده اند، از آن جایی که بین متقاضیان ثبت نام با کنکور و بدون کنکور پیام نور مشترک هستند، عمومی خوانده می شوند.

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن عداوت (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران (در صورتی که داوطلب سابقه احراز دشمنی
 • عدم اشتهار به فساد اخلاقی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی دانشگاه پیام نور 1402

برخلاف شرایط عمومی که در هر دو پذیرش دانشگاه پیام نور بین داوطلبان یکسان بود، شرایط اختصاصی ثبت نام با کنکور و بدون کنکور این دانشگاه دارای تفاوت هایی با یکدیگر می باشند. متقاضیان برای اطلاع از شرایط اختصاصی لازم در پذیرش با آزمون دانشگاه پیام نور، می بایست به دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور 1402 مراجعه نمایند.

اما با توجه به این که ثبت نام بدون آزمون پیام نور در دو نوبت مهر و بهمن انجام می گیرد، سازمان سنجش آموزش کشور در هر یک از نیمسال های تحصیلی اول و دوم، دو دفترچه مجزا منتشر کرده و در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

شرکت کنندگان با بررسی این دفترچه ها نسبت به ضوابط موجود آگاهی یافته و از انطباق آن با وضعیت خود اطمینان حاصل می کنند. سپس در صورت احراز کلیه شرایط، جهت انجام فرآیند ثبت نام خود اقدام می نمایند.

شرایط اختصاصی با کنکور

 • متقاضیان می بایبست دارای گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی / ترمی واحدی) یا دیپلم نظام آموزش جدید (3 – 3 – 6) در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) به شرط اخذ مدرک حداکثر تا 31 شهریور 1402 یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم و یا مدرک کاردانی
 • دانشجویان دوره های غیر روزانه و غیر روزانه (در صورت عدم وجود مشکل نظام وظیفه برای داوطلبان آقا) مجاز به ثبت نام و شرکت در کنکور 1402بدون انصراف از تحصیل می باشند. (این دسته از شرکت کنندگان می بایست در صورت قبولی در آزمون، از رشته محل قبلی خود انصراف قطعی دهند و گواهی آن را به واحد دانشگاهی جدید ارائه نمایند. (این متقاضیان، حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را ندارند.)
 • داوطلبانی که در مقطع کاردانی در حال تحصیل می باشند، جهت ثبت نام در آمون، نیازی به انصراف از تحصیل ندارند.
 • شرکت کنندگان نباید تعهد به خدمت به هیچ یک از ارگان ها یا دستگاه هایی اجرایی، تعهدات سهمیه بومی یا سهمیه مناطق محروم داشته باشند.
 • متقاضیان آقا نباید از نظر سازمان نظام وظیفه، منع تحصیل داشته باشند.

شرایط اختصاصی بدون کنکور

متقاضیانی که قصد دارند در پذیرش بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1402 اقدام کنند، می بایست دارای شرایط زیر باشند.

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم)
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.
 • هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

مزایای تحصیل در دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲

از جمله نکات مثبتی که می تواند داوطلبان را ترغیب کند تا دانشگاه پیام نور را برای تحصیل انتخاب کنند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • امکان تحصیل به صورت همزمان با سایر دانشگاه­ ها
 • شهریه کمتر نسبت به برخی دانشگاه های دیگر اعم از دانشگاه­ های غیرانتفاعی و آزاد
 • نداشتن محدودیت در انتخاب رشته تحصیلی
 • اجباری نبودن حضور در کلاس
 • برگزاری امتحانات پایان ترم به صورت هماهنگ و کشوری

داوطلبانی که علاقه به شرکت در آزمون سراسری ندارند، می توانند به دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور پرداخته و با لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور آشنا شوند.

چنانچه از دارا بودن تمامی شرایط فوق اطمینان حاصل کردند، می توانند در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور اقدامات مربوط به پذیرش خود در هر یک از نیمسال های مورد نظر را انجام دهند.

 

سوالات متداول

1- رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲ در چه مقطعی ارائه می شوند؟

ثبت نام بدون کنکور این دانشگاه در مقطع کارشناسی پیوسته انجام می شود.

2- آیا دانشجویان دوره روزانه سال گذشته می توانند ثبت نام با کنکور دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲ را انجام دهند؟

یله، این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش به انصراف قطعی خود تا تاریخ مشخص شده اقدام نمایند.

3- برای ثبت نام دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲ چه شرایطی تعیین شده است؟

داوطلبان برای نام نویسی در رشته های با کنکور و بدون کنکور می بایست دارای دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی شرح داده شده در مقاله باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۰۱ نظر
 1. امیر

  سلام.من زمان انتخاب رشته کد رشته دانشگاه پیام نورو نخریدم ولی الان میخام دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم،ولی متاسفانه گفتن نمیتونی راهی هست برای ثبت نام دانشگاه پیام نور.ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، در حال حاضر زمان ثبت نام دانشگاه پیام نور به پایان رسیده است.

 2. Maede

  سلام من سال سوم دوره روزانه هستم ولی نمی خوام ادامه بدم و انصراف هم ندادم میتونم در بدون کنکور پیام نور شرکت کنم؟ ورودی مهر

  • ایران مشاوره

   با سلام ، میتوانید انتخاب رشته ی خود را انجام داده و پس از قبولی اقدام به انصراف از دانشگاه مدنظر خود نمائید.

 3. رها

  سلام ببخشید اگر دی ماه امتحان نهایی رو پاس کنیم برای ثبت نام در پیام نور باید سال بعد اقدام کنیم یا میتونیم همون موقع ثبت نام کنیم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در صورت این که دانشگاه های پیام نور برای بهمن ماه اطلاعیه تکمیل ظرفیت قرار دهند اجازه ثبت نام و ورود به دانشگاه وجود دارد.

 4. رها

  سلام خسته نباشید ببخشید وقتی در امتحان نهایی مردود شدیم می توانیم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنیم و هم دانشگاه برویم هم مردودی هامون رو پاس کنیم

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، تا زمانی که در تمام دروس نمره قبولی را کسب نکنید نمیتوانید وارد دانشگاه شوید.

 5. حنانه

  سلام وقت بخیر
  میخواستم ببینم معدل در رشته تربیت بدنی باید چند باشه که بدون کنکور در دانشگاه ثبت نام بشیم؟
  و شهریه برای رشته تربیت بدنی چقدر؟
  و اینکه اگر من دیپلم داشته باشم میتونم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، معدل خاصی تعیین نشده است اما هر چه معدل بالاتر باشد شانس قبولی بیشتر است.
   بله با دیپلم شما میتوانید انتخاب رشته کنید.

 6. راحیل

  سلام من اگه دوسه تا کتاب رو شهزیور قبول نشم و بیوفته دی
  میتونم واسه مهر. دانشگاه پیام نور بدون کنکور ثبت نام کنم ؟ و دی امتحانای دوازدهمم رو بدم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود اگر دانشگاه با شما موافقت کند، از شما تعهدی نسبت به ارائه مدرک در دی ماه می گیرد و در صورتی که یکی از درس های شما باقی مانده باشد در غیر این صورت دانشگاه می تواند قبول نکند.

 7. بارانا

  سلام خسته نباشید میخاستم بدونم من با داشتن دیپلم تجربی میتونم تو دانشگاه پیام نور حقوق بزنم یعنی رشته های ک مربوط به رشته انسانی هست.

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که مدرک شما مربوط به نظام جدید تحصیلی باشد، محدودیتی برای انتخاب رشته بر اساس صرفا سوابق تحصیلی نخواهید داشت.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره پیام نور