خانه دانشگاه پیام نور شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 1400

شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 1400

شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام دانشگاه پیام نور 1400
شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 1400

دانشگاه پیام نور به دلیل مزایایی که دارد بسیار مورد توجه داوطلبان قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور لازم است بگوییم که امکان تحصیل به صورت همزمان با سایر دانشگاه­ ها، شهریه کمتر نسبت به برخی دانشگاه های دیگر اعم از دانشگاه­ های غیرانتفاعی و آزاد، نداشتن محدودیت در انتخاب رشته تحصیلی، اجباری نبودن حضور در کلاس و برگزاری امتحانات پایان ترم به صورت هماهنگ و کشوری، این دانشگاه را به انتخابی مناسب برای داوطلبان علاقه مند به تحصیلات دانشگاهی تبدیل کرده است. در این مطلب قصد داریم به بیان ضوابط و مقرراتی که متقاضیان می بایست جهت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور و یا با آزمون آن در نظر داشته باشند، بپردازیم.

رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه پیام نور متعلق به مقطع کارشناسی پیوسته می باشند.

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه پیام نور 1400

دانشگاه های سراسری از جمله دانشگاه پیام نور از دو روش با آزمون و بدون آزمون، به پذیرش داوطلبان و علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه ها می پردازند. متقاضیانی که قصد دارند در رشته های با آزمون پیام نور شرکت کنند، می بایست از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام کنکور سراسری اقدام نمایند. در واقع این دسته از داوطلبان نیاز به شرکت در آزمون مجزایی ندارند. از همین رو، ضوابطی که در خصوص نام نویسی در دانشگاه پیام نور تعیین شده اند، همان شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشند.

بخشی از دفترچه ثبت نام کنکور به بیان شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش در دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه سراسری پرداخته است. ضوابطی که در فهرست زیر عنوان شده اند، از آن جایی که بین متقاضیان ثبت نام با کنکور و بدون کنکور پیام نور مشترک هستند، عمومی خوانده می شوند.

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن عداوت (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران (در صورتی که داوطلب سابقه احراز دشمنی
 • عدم اشتهار به فساد اخلاقی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی دانشگاه پیام نور 1400

برخلاف شرایط عمومی که در هر دو پذیرش دانشگاه پیام نور بین داوطلبان یکسان بود، شرایط اختصاصی ثبت نام با کنکور و بدون کنکور این دانشگاه دارای میزانی تفاوت با یکدیگر می باشند. متقاضیان برای اطلاع از شرایط اختصاصی لازم در پذیرش با آزمون دانشگاه پیام نور، می بایست به دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور مراجعه نمایند. اما با توجه به این که ثبت نام بدون آزمون پیام نور در دو نوبت مهر و بهمن انجام می گیرد، سازمان سنجش آموزش کشور در هر یک از نیمسال های تحصیلی اول و دوم، دو دفترچه مجزا منتشر کرده و در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

شرکت کنندگان با بررسی این دفترچه ها نسبت به ضوابط موجود آگاهی یافته و از انطباق آن با وضعیت خود اطمینان حاصل می کنند. سپس در صورت احراز کلیه شرایط، جهت انجام فرآیند ثبت نام خود اقدام می نمایند.

شرایط اختصاصی

 • متقاضیان می بایبست دارای گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی / ترمی واحدی) یا دیپلم نظام آموزش جدید (3 – 3 – 6) در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) به شرط اخذ مدرک حداکثر تا 31 شهریور 1400 یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (مشروط به دریافت تا تاریخ 30 بهمن 1400 باشند.
 • داوطلبان نباید دانشجوی دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باشند.
 • دانشجویان دوره های غیر روزانه (در صورت عدم وجود مشکل نظام وظیفه برای داوطلبان آقا) مجاز به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری 1400 بدون انصراف از تحصیل می باشند. (این دسته از شرکت کنندگان می بایست در صورت قبولی در آزمون، از رشته محل قبلی خود انصراف قطعی دهند و گواهی آن را به واحد دانشگاهی جدید ارائه نمایند. (این متقاضیان، حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را ندارند.)
 • داوطلبانی که در مقطع کاردانی در حال تحصیل می باشند، جهت ثبت نام در آمون، نیازی به انصراف از تحصیل ندارند.
 • شرکت کنندگان نباید تعهد به خدمت به هیچ یک از ارگان ها یا دستگاه هایی اجرایی، تعهدات سهمیه بومی یا سهمیه مناطق محروم داشته باشند.
 • متقاضیان آقا نباید از نظر سازمان نظام وظیفه، منع تحصیل داشته باشند.

شرایط اختصاصی

متقاضیانی که قصد دارند در پذیرش بدون کنکور دانشگاه پیام نور برای سال 1400 اقدام کنند، می بایست دارای شرایط زیر باشند.

 1. دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم)
 2. دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.
 3. هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

داوطلبانی که علاقه به شرکت در آزمون سراسری ندارند، می توانند به دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه پیام نور پرداخته و با لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور آشنا شوند. چنانچه از دارا بودن تمامی شرایط فوق اطمینان حاصل کردند، می توانند در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور اقدامات مربوط به پذیرش خود در هر یک از نیمسال های مورد نظر را انجام دهند.

 

سوالات متداول

1- رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1400 در چه مقطعی ارائه می شوند؟

ثبت نام بدون کنکور این دانشگاه در مقطع کارشناسی پیوسته انجام می شود.

2- آیا دانشجویان دوره روزانه سال 99 می توانند ثبت نام با کنکور دانشگاه پیام نور را انجام دهند؟

خیر، این دسته از داوطلبان می بایست قبل از انجام ثبت نام نسبت به انصراف قطعی خود تا تاریخ مشخص شده اقدام نمایند.

3- داوطلبان پذیرفته شده دوره روزانه با آزمون و بدون آزمون سال 1400، مجاز به انتخاب رشته های دوره روزانه سال 1400 هستند؟

خیر، گزینش این دسته از متقاضیان صرفا در رشته های دوره های غیر روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی انجام خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۵۳ نظر

 1. سلام بنده دارای دیپلم فنی حرفه ای هستم میتوانم مستقیم برای کارشناسی در دانشگاه پیام نور اقدام کنم؟؟؟

 2. سلام وقت بخیر.. من دیپلم رشته تجربی نظام قدیم دارم و موفق گذراندن پیش دانشگاهی نشدم. مدرک کاردانی معماری گرفتم و لیسانس نقشه برداری از دانشگاه ازاد… ایا میتوانم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم؟

 3. سلام من وام تحصیلی کارشناسی پیوسته که۲۵۰۰۰۰۰تومان است رامی خواهم ایاکل۲۵۰۰۰۰۰تومان وام یکجاواریزمی شودیابه چندمرتبه؟

 4. سلام وقت بخیر ببخشید میشه تو ۳سال تو دانشگاه پیام نور رشته حقوق کارشناسی گرفت

  • با سلام، بله، در صورتی که در طول ترم واحد های بیشتری بردارید و در تابستان نیز انتخاب واحد کنید میتوانید در مدت زمان کمتری لیسانس خود را بگیرید.

 5. باسلام من درحال تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی رشته حقوق هستم ترم یک
  میخاهم ترم دو را در دانشگاه پیام نور ادانه دهم ایا امکانش هست؟؟

  • با سلام و درود، شرط ورود به دانشگاه پیام نور، داشتن مدرک پیش دانشگاهی، داشتن مدرک دیپلم نظام جدید۶.۳.۳، داشتن مدرک کاردانی( فوق دیپلم) و یا داشتن مدرک نظام قدیم چهارساله می باشد. اگر یکی از این مدارک مذکور را دارید، می توانید به محض انتشار دفترچه ی انتخاب رشته( پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) رشته ی حقوق را انتخاب کرده، پس از اعلام قبولی در بهمن ماه، علمی کاربردی را انصراف دهید.

 6. سلام من کاردانی حسابداری از دانشگاه ازاد دارم میشه کارشناسی ناپیوسته دانسگاه پیام نور ثبت نام کنم؟

 7. سلام وقت بخیر من تو دانشگاه پیام نور به علوم تربیتی قبول شدم ولی دو تا تجدید دارم میتونم مهر ماه دانشگاه ثبت نام کنم و برم و دی ماه امتحان رو بدم یا باید بمون بهمن ماه برم؟

  • با سلام، برای تحصیل در دانشگاه پیام نور ورودی مهرماه، موافقت واحد دانشگاهی به دلیل دریافت نکردن مدرک دیپلم ملاک می باشد.

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت موافقت دانشگاه مبنی بر ارائه مدرک تحصیلی در تاریخ مقرر، مجاز به ثبت نام خواهید بود.

 8. وقت بخیر من با سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۱ میکروبیولوژی پیام نور قبول شدم و ریاضی سال دوازدهم رو حتی شهریور هم باز افتادم ایا امکانش هست وارد دانشگاه شم و دی ماه امتحان ریاضی رو پاس کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، صرفا در صورت موافقت واحد دانشگاهی مبنی بر ارائه تعهد نامه و تحویل مدرک در تاریخ مشخص، مجاز به ثبت نام خواهید بود.

 9. سلام وقت بخیر
  من برای دانشگاه پیام نور مرداد انتخاب رشته نکردم الان میتونم برای مهر انتخاب رشته کنم؟!

 10. سلام ببخشید اگه تا دی ماه همه ی درسارو پاس بشیم بهمن ماه می تونیم ثبت نام کنیم ؟؟؟یا نه
  بعد من کنکور دادم بعد می خوام بدون آزمونشو شرکت میشه ؟؟؟

  • با سلام ، بله در صورت داشتن مدرک دیپلم می توانید در رشته های بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته انجام دهید و در صورت پذیرش دانشگاه پیام نور برای ترم بهمن مجاز به شرکت در انتخاب رشته هستید.

 11. سلام وقتتون بخیر
  از طرق سوابق تحصیلی انتخاب رشته کردم
  دبیرستان چند تا تجدید داشتم میتونم دانشگاه پیام نور برم یا باید اون تجدیدارو پاس کنم؟

  • با سلام، در صورتی که تا پایان شهریور ماه دروس ذکر شده را پاس کنید امکان این وجود دارد که در صورت قبولی از مهرماه وارد دانشگاه شوید.

 12. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر
  من برای زیست شناسی سلولی ملکولی دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم معدلم متاسفانه ۱۱ شد و ریاضی رو حتی شهریور هم افتادم
  میتونم هم دانشگاه برم هم ریاضی رو دی ماه پاس کنم ؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت موافقت واحد دانشگاهی و ارائه تعهد مبنی بر تحویل مدارک فارغ التحصیلی تا تاریخ مقرر شده، مجاز به ثبت نام می باشید.

 13. سلام خسته نباشین من دیپلم فنی حرفه ایی کامپیوتر دارم اما برا نظام قدیمه میتونم پیام نور بخونم؟

 14. سلام من یه درس افتاده دارم توی سوم که باید دی پاس کنم میتونم از مهر برم دانشگاه پیام نور ؟

 15. سلام اگر کسی دانشجوی دانشگاه فرهنگیان باشه میتونه پیام نور هم بخونه یه رشته رو؟ مثل حقوق

 16. سلام من استان زنجانم میتونم پیام نور استان دیگه ای برم؟

 17. سلام وقت بخیر
  من رشتم کاردانشه مدرک نظام جدید برق دارم
  میخواستم بدونم با این مدرک نظام جدید میتونم تو دانشگاه پیام نور علوم تربیتی ثبت نام کنم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت داشتن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید، محدودیتی بابت ثبت نام در رشته و دانشگاه مورد نظر نخواهید داشت.

 18. سلام وقت بخیر
  ثبت نام و قبولی در دانشگاه پیام نور برای ثبت نام در کنکور سال ۴۰۲ و برای قبولی روزانه محدودیت ایجاد می‌کنه یا خیر ؟

 19. سلام وقت بخیر با رتبه ۴۰۰۰ میشه دانشگاه پزشکی شهر خودمون را بیاریم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره