خانه پذیرش بدون کنکور شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی 1401

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی 1401

شروط نام نویسی در دانشگاه علمی کاربردی
شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی 1401

دانشگاه جامع علمی کاربردی هر ساله در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته براساس سوابق تحصیلی، دانشجو می پذیرد. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی دو بار در سال و برای هر دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن ماه صورت می گیرد. داوطلبان جهت پذیرش در این دانشگاه می بایست شرایط عمومی و اختصاصی مربوطه را دارا بوده و در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند، می بایست در زمان تعیین شده توسط این دانشگاه، با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org یا واحد دانشگاهی مورد نظر، ثبت نام خود را انجام دهند.

دارا بودن مدرک دیپلم (برای ثبت نام دوره کاردانی) و مدرک کاردانی (برای ثبت نام دوره کارشناسی ناپیوسته) از شرایط اصلی ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی می باشد.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 1401

طبق روال هرساله، شرایط تکمیل فرم نام نویسی بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی، شامل شروط عمومی و اختصاصی می باشد. در صورتی که داوطلبان همه شرایط ذکر شده در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی را داشته باشند، در مهلت ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 1401، مجاز به نام نویسی هستند. شرایط ثبت نام اینترنتی دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته این دانشگاه در ادامه مقاله شرح داده شده است.

شرایط عمومی

شرایط عمومی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 1401 برای داوطلبانی که قصد تحصیل در هر یک از مقاطع کاردانی و یا کارشناسی ناپیوسته را دارند، یکسان بوده و بهره مندی از این شرایط برای همه متقاضیان الزامی می باشد.

 • اعتقاد کامل به دین اسلام یا یکی از ادیان مطرح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • پایبندی به احکام عملی اسلام (انجام واجبات و دوری از محرمات)
 • عداوت نداشتن با حکومت جمهوری اسلامی ایران
 • عدم احراز فساد اخلاقی
 • متناسب بودن وضعیت جسمی داوطلب با رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • شهرت نداشتن به انجام کارهای غیراخلاقی در طول دوران تحصیلی یا شغلی
 • عدم سابقه عضویت در ساواک و گروه های مخالف جمهوری اسلامی ایران

شرایط اختصاصی

 • داوطلبان بایستی یکی از مدارک دیپلم 4 ساله نظام قدیم، دیپلم متوسطه 3 ساله نظام جدید و یا دیپلم 3 ساله نظام ترمی / سالی واحدی از شاخه نظری، دیپلم فنی حرفه ای و یا کاردانش را جهت ثبت نام در دوره کاردانی دارا باشند.
 • مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ثبت نام در دوره کارشناسی ناپیوسته الزامی است.
 • دانشجویان سال آخر مقطع کاردانی، لازم است تا تاریخ 31 شهریورماه 1401 فارغ التحصیل شوند.
 • دارندگان مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز می توانند ثبت نام بدون کنکور دوره کارشناسی ناپیوسته را انجام دهند.
 • متقاضیانی که در رشته ای غیر مرتبط با مدرک تحصیلی خود ثبت نام می کنند، می بایست دروس جبرانی و پیش نیاز رشته پذیرفته شده را بگذرانند.
 • شرایط مربوط به وضعیت نظام وظیفه داوطلبان آقا (دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت) را دارا باشند.
 • داشتن شرایط اختصاصی مربوط به هر یک از مراکز آموزشی زیر نظر دانشگاه علمی کاربردی برای هر دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته که در دفترچه ثبت نام درج شده است.
 • طلاب حوزه علمیه که دوره سطح یک و دو را پشت سر گذاشته اند، به ترتیب از تمامی مزایای علمی فارغ التحصیلان کاردانی و کارشناسی دانشگاه بهره مند می شوند.

شرایط اتباع غیر ایرانی

اتباع غیر ایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی، با دارا بودن یکی از مدارک نام برده در ادامه مطلب، مجاز به شرکت در پذیرش حضوری می باشند.

 • دارای گذرنامه با حداقل 6 ماه مجوز اقامت باشند.
 • داشتن دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.
 • کارت هویت ویژه اتباع غیر ایرانی دارای اعتبار را دارا باشند.
 • از آخرین کارت آزمایش معتبر بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، برخوردار باشند.
 • داوطلبان غیر ایرانی ملزم به داشتن مدرک اقامت ویژه از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستند.
 • پذیرش در دوره کارشناسی ناپیوسته فقط با مدرک کاردانی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی ایران میسر است.
 • دانشجویان غیر ایرانی ملزم به ارائه جواز اقامت تحصیلی تا پایان نیمسال دوم هستند.
 • در هنگام ثبت نام، حتما گزینه اتباع غیر ایرانی را علامت بزنند.
 • انتخاب رشته های خاص که دارای تعهد می باشند، اکیدا ممنوع است.

نکات لازم برای پذیرش در دانشگاه های علمی کاربردی 1401

برای پذیرش در دانشگاه های علمی کاربردی بایستی به یک سری نکات مهم توجه کنید. در ادامه همین متن، نکته های حائز اهمیت گزینش در این دانشگاه ها را ذکر کرده ایم.

 • ثبت نام داوطلبان بر اساس معدل کل مدرک فارغ التحصیلی و با در نظر گرفتن سهمیه های مربوط به شاغلین، بومی و ایثار گر انجام می شود. در واقع منظور از داوطلب شاغل یعنی کسی که در رشته انتخابی مورد نظر به فعالیت مشغول باشد.
 • آن دسته از داوطلبانی که کارمند رسمی سازمان های دولتی می باشند، در صورتی مجاز به ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی هستند که موافقت نامه کتبی سازمان مورد نظر را برای تحصیل کسب کنند.
 • داوطلبانی که متقاضی استفاده از سهمیه شاغل می باشند، باید در رشته ای مرتبط با شغل خود ثبت نام کنند و اگر پس از اعلام نتایج مشخص شود که شغل آن ها مرتبط با رشته پذیرفته شده نیست، قبولی آن ها کان لم یکن تلقی می گردد.
 • امکان تحصیل هم زمان در دو رشته و مقطع متفاوت وجود ندارد و داوطلبانی که در حال تحصیل در دانشگاه های دیگر می باشند، مجاز به ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی نیستند.
 • علاقه مندان به تحصیل هم زمان در دو رشته، می توانند در دوره های غیرحضوری نام نویسی کنند.
 • امکان درخواست تغییر رشته، مرخصی تحصیلی، نقل و انتقالی و مهمانی از ترم دوم به بعد میسر می شود.
 • داوطلبان برای ثبت نام دوره کاردانی مجاز به انتخاب حداکثر 30 کد رشته و برای ثبت نام دوره کارشناسی مجاز به انتخاب حداکثر 20 کد رشته می باشند.

 داوطلبانی که شرایط ذکر شده در مطلب فوق را دارند، می توانند در این بازه زمانی با تهیه مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 1401 به سایت سازمان سنجش آموزش کشور یا واحد دانشگاهی پذیرنده مراجعه کنند و ثبت نام خود را به انجام برسانند. 

 

سوالات متداول

1- شرایط ثبت نام در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی 1401 چیست؟

متقاضیان برای پذیرش در این دانشگاه بایستی دارای یک سری شرایط عمومی و اختصاصی باشند که در مقاله فوق ذکر شده اند.

2- حداکثر تاریخ اخذ مدرک تحصیلی برای ثبت نام در نیمسال مهر ماه 1401 دانشگاه علمی کاربردی چه زمانی می باشد؟

جهت ثبت نام در این دانشگاه می بایست تا تاریخ 31 شهریور ماه سال جاری مدرک خود را دریافت نمایید.

3- کدام مدارک تحصیلی را جهت ثبت نام در دوره کاردانی دانشگاه علمی کاربردی 1401 باید ارائه دهیم؟

داوطلبان باید دارای یکی از مدارک دیپلم 4 ساله نظام قدیم، 3 ساله نظام جدید یا 3 ساله نظام ترمی/ سالی واحدی در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶۹ نظر

 1. باسلام وخسته نباشید
  ببخشید من مدرک دیپلم مکانیک خودرو دارم
  آیا میتوانم در دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کنم

  • با سلام و احترام، دانشگاه علمی کاربردی از دیپلم های مختلف، بدون آزمون در دو نوبت سال، پذیرش دانشجو دارد. لازم است هنگام اعلام سازمان سنجش، وارد سایت شده، ثبت نام و انتخاب رشته ی اینترنتی انجام دهید.

 2. سلام خسته نباشید،در دانشگاه های علمی کاربردی امکان این هست که یک سره از دیپلم کارشناسی پیوسته بخونیم یا حتما باید بعد اول دو سال کاردانی رو‌بگذرونیم بعد کارشناسی بخونیم؟

  • با سلام و درود، متاسفانه دانشگاه علمی کاربردی مقطع کارشناسی پیوسته ارائه نمی دهد و افراد باید حداقل مدرک کاردانی داشته باشند.

 3. سلام خسته نباشید،در دانشگاه های علمی کاربردی امکان این هست که یک سره از دیپلم کارشناسی پیوسته بخونیم یا حتما باید بعد اول دو سال کاردانی رو‌بگذرونیم بعد کارشناسی بخونیم؟

 4. سلام آیا میشود با داشتن مدرک لیسانس و قبل از اتمام #فرصت یکساله
  در مقطع کاردانی علمی کاربردی ثبت نام کرد ؟(نظام وظیفه معافیت صادر میکند؟)
  و سپس کنکور بدهم در مقطع ارشد و سپس انصراف داده و پذیرش ارشد را بگیرم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، مجاز به تحصیل مجدد در یک مقطع نخواهید بود؛ به عبارتی امکان بازگشت به مقاطع قبلی برای شما وجود ندارد.

 5. سلام
  وقت بخیر
  من مدرک کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد گرفتم ، و تا بهمن ماه مهلت ورود به دانشگاه دارم (از نظر نظام وظیفه) ، آیا میتوانم برای بهمن ماه کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی پذیرش بگیرم.؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، امکان تکراز مقطع تحصیلی تا قبل از دریافت پایان خدمت برای شما وجود ندارد.

 6. سلام و درود خسته نباشید ببخشید برای ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی باید قبلا انتخاب رشته کرده باشیم؟
  بعد تا کی میشه ثبتنام کرد؟

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به اتمام مهلت ثبت نام اینترنتی، جهت بررسی امکان ثبت نام، می توانید به صورت حضوری به دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید.

 7. سلام وقت بخیر
  آیا کسی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کرده باشد در صورت قبولی در آزمون ارشد می‌تواند در دانشگاه ملی و یا آزاد ادامه تحصیل دهد؟

 8. سلام وقت بخیر
  آیا بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه علمی کاربردی می‌توان برای آزمون ارشد و قبولی در دانشگاه های ملی و آزاد اقدام کرد؟ ( تحصیل کارشناسی ارشد در داشگاه ملی صورت بگیرد)

 9. سلام آیا بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی می‌توان برای آزمون ارشد هر دانشگاهی(ملی و آزاد) اقدام کرد؟

 10. آیا میشه با مدرک سطح دیپلم دانش کاربردی تو این دانشگاه اومد وتحصیل کرد؟

 11. سلام وقت بخیر
  من مدرک کارشناسیم رو با معدل ۱۸ به تازگی گرفتم می خواستم بدون امکان ورود به دانشگاه علمی کاربردی برای ارشد بدون کنکور امکان پذیره؟؟؟
  دانشگاه آزاد چطور؟؟؟

  • با سلام، دانشگاه علمی کاربردی به صورت کلی مقطع کارشناسی ارشد را ارائه نمیدهد و لازم به ذکر است پذیرش در این مقطع براساس آزمون است.

 12. با سلام بنده دیپلم فنی حرفه ای دارم که سال ۸۵ اخذ کردم و الان هم مدرک کارشناسی ارشد معماری دارم و همچنین دبیر هم هستم میخواستم بدونم میتونم در رشته کاردانی فنی تجهیزات پزشکی اتاق عمل ثبت نام بکنم

 13. سلام .من دیپلم سال سوم تجربی رو خوندم و پیش دانشگاهی ندارم .میتونم در دانشگاه علمی کاربردی حقوق بخونم ؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کاردانی ناپیوسته علمی کاربردی سال ۱۴۰۰، در صورت نداشتن مدرک پیش دانشگاهی منعی از بابت ثبت نام ندارید.

 14. سلام من دیپلم انسانی نظام قدیم دارم آیا میتونم وارد دانشگاه علمی کاربردی بشم و خیاطی بخونم؟

  • با سلام، بله، شما با مدرک دیپلم انسانی، مجاز به تحصیل در رشته مورد نظر خود در دانشگاه علمی کاربردی می باشید.

 15. سلام من دیپلم تجربی دارم نظام قدیم.خواستم ببینم میتونم در دانشگاه علمی کاربردی رشته طراحی لباس بخونم یا نه؟خیلی ممنون

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کاردانی ناپیوسته علمی کاربردی سال ۱۴۰۰، با توجه به مدرک تحصیلی ذکر شده محدودیتی از بابت ادامه تحصیل در این دانشگاه برای شما وجود ندارد.

 16. باسلام
  بنده دیپلم وپیش دانشگاهی انسانی دارم میتونم تاسیسات مکانیکی انتخاب کنم و بخونم.

 17. سلام من کارشناسی فیزیک دولتی دارم آیا میتونم بدون داشتن مدرک کاردانی،مقطع کارشناشی حسابداری بخونم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام و انتخاب رشته براساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی سال ۱۴۰۰، با مدرک تحصیلی ذکر شده امکان ثبت نام وجود دارد.

 18. سلام من دیپلم تجربی دارم میخام در دانشگاه علمی کاربردی شرکت کنم ۵۴ تومن پول واریز کردم کد پیگیری و سریال گرفتم فرم پر کردم ولی قسمت آخر کد رشته محل میاد صد تا نمیدونم کدوم کد رو باید بزنم خواهشاً راهنمایی کنید

  • با سلام و احترام، برای ثبت کد رشته محل باید به دفترچه راهنمای ثبت نام منتشر شده از سایت سازمان سنجش (بخش جامع علمی کاربردی) مطابق با مقطع تحصیلی خود مراجعه کنید.

 19. سلام خسته نباشید برای ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی باید دارای کارت پایان خدمت باشم یا خیر؟؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی سال ۱۴۰۰، در صورت داشتن معافیت تحصیلی مجاز به ثبت نام می باشید.

 20. سلام برای ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی باید دارای کارت پایان خدمت باشم یا خیر

  • با سلام، در صورتی که معافیت تحصیلی داشته باشید، می توانید اقدام به ثبت نام کنید؛ در غیر این صورت، می بایست پس از دریافت کارت پایان خدمت خود، اقدام به تحصیل نمایید.

 21. سلام خسته نباشید من دیپلم تجربی نظام جدید دارم
  میخواستم بدونم بعد از گرفتن کاردانی رشته دوخت وتکنولوژی لباس در دانشگاه علمی کاربردی
  برای کاردانی به کارشناسی میتونم طراحی دوخت دانشکده فنی وحرفه ای روزانه بخونم ؟

 22. سلام من دیپلم گرافیک دارم . بعد از ۴ سال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان بعدش میتونم گویندگی و دوبله علمی کاربردی بخونم؟

  • با سلام، در صورتی که شما از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شوید، به دلیل داشتن تعهد، می بایست موافقت ارگان مربوطه را داشته باشید تا مجاز به تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی شوید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره