تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی
شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

ممکن است کسانی که در حین انجام خدمت سربازی هستند به دلایلی مانند ادامه تحصیل و یا درمان بیماری نیاز به ترک محیط خدمتی خود داشته باشند. برای این دسته از افراد، طرحی به نام “ایست خدمت سربازی” در نظر گرفته شده که افراد می توانند با استفاده از آن، به ادامه تحصیل و یا معالجه بیماری خود بپردازند. مدت زمانی که این افراد در خدمت سربازی گذرانده اند، ذخیره خواهد شد و این افراد پس از گذراندن دوره مدنظر خود (دوره تحصیلی یا دوره درمانی) بایستی به خدمت اعزام شده و مدت سربازی خود را به اتمام برسانند. باید توجه داشت که برای استفاده از طرح مذکور داشتن شرایط خاصی الزامی بوده و فقط در صورت واجد شرایط بودن، می توان از ایست خدمت سربازی استفاده نمود.

مشمولانی که در زمان انجام خدمت سربازی فرار کرده اند، نمی توانند از ایست خدمت نظام وظیفه بهره مند شوند.

شرایط دریافت ایست خدمت سربازی 1401

سربازانی که قصد استفاده از طرح ایست سربازی در سال 1401 را دارند، بایستی واجد شرایط باشند که در ادامه بطور جداگانه برای کسانی که قصد ادامه تحصیل و افرادی که نیاز به معالجه بیماری خود دارند، تشریح خواهد شد.

برای ادامه تحصیل

به دلیل آنکه امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی 1401 در بسیاری از دانشگاه ها وجود ندارد، لازم است سربازانی که در حین انجام خدمت سربازی، در مقاطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته می شوند با مراجعه به دانشگاه خود، برای انجام مراحل ایست خدمت سربازی اقدام کنند. این دسته از مشمولان باید پس از مراجعه به دانشگاه و دریافت برگه معافیت تحصیلی، از طریق مراجعه به سازمان وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت خود پیگیر ایست خدمتی باشند. سازمان وظیفه عمومی پس از بررسی شرایط و وضعیت مشمولان، تایید نهایی را به دانشگاه مورد نظر ارسال می کند و داوطلب می تواند پس از گذراندن مراحل تسویه حساب، ثبت نام خود را در دانشگاه پذیرفته شده انجام دهد. برای تایید شدن درخواست ایست سربازی باییستی شرایط زیر برقرار باشند:

 • در صورتی که مشمولان دارای غیبت سربازی باشند، نمی توانند برای از این طرح استفاده کنند زیرا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.
 • آن دسته از سربازانی که در حین انجام خدمت نظام وظیفه فرار کرده اند حتی در صورت نداشتن غیبت، مجاز به استفاده از ایست خدمت نمی باشند.
 • با توجه به قوانین و مقررات نظام وظیفه، پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی و بالاتر می توانند از ایست خدمت سربازی استفاده کنند به عبارت دیگر ایست خدمت سربازی برای قبول شدگان دوره های کاردانی و مقاطع پایین تر صادر نمی شود.
 • امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد و حتی در صورت موافقت دانشگاه مورد نظر، از سوی نظام وظیفه این موضوع امکان پذیر نمی باشد.
 • مشمولانی که از ایست خدمت سربازی استفاده می کنند باید پس از اتمام مدت تحصیل، برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند.

برای معالجه و درمان بیماری

مشمولانی که دارای بیماری هایی هستند که می تواند موجب معافیت پزشکی یا ترخیص موقت از خدمت نظام وظیفه جهت درمان می شود، بر اساس نوع بیماری خود از معافیت دائم یا ایست خدمت پزشکی بهره مند می شوند. این دسته از افراد بنا به تشخیص شورای پزشکی شامل یکی از بند های زیر می باشند.

 

 • کافی نبودن رشد و نمو عضلانی و جسمی و ناتوانی در انجام تکالیف نظامی (ایست خدمت دائم)
 • افت احشاء به همراه اختلال های عملی (ایست خدمت دائم)
 • مبتلا شدن به بیماری های قابل علاج که مدت زمان لازم برای درمان بیشتر از یک ماه می باشد و همینطور عمل جراحی، بنا به تشخیص شورای پزشکی از 6 ماه الی 1 سال ایست خدمت موقت بهره مند می شود.
 • بیماری های پوستی، بیماری های غدد مترشحه داخلی، بیماری های داخلی اعصاب و مغز، بیماری های روانپزشکی، بیماری های ریه، بیماری های اسکلتی، بیماری های دستگاه تناسلی ادراری نیز از جمله بیماری هایی هستند که شامل ایست خدمت سربازی می باشند.

علاوه بر مواردی که در متن این مقاله گفته شد مشمولانی که مشغول به تحصیل هستند تا زمانی که در حال تحصیل هستند، به آن ها معافیت تحصیلی تعلق می گیرد. این معافیت از نوع موقت بوده چرا که پس از اتمام تحصیل می بایست برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند. همچنین در صورت تمایل به دریافت اطلاعات در رابطه با شرایط خرید خدمت 1401 و شرایط کسری خدمت 1401 می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1- ایست خدمت سربازی 1401 چیست؟

افراد می توانند در صورت نیاز به ادامه تحصیل یا معالجه بیماری، در طول دوران سربازی با استفاده از طرح ایست خدمتی به انجام تحصیل یا معالجه خود بپردازند.

2- آیا افرادی که دارای غیبت خدمت سربازی می باشند، شامل استفاده از طرح ایست خدمت نظام وظیفه 1401 می باشند؟

در صورتی که سربازان متقاضی ایست خدمت، غیبت داشته باشند نمی توانند برای آن اقدام کنند زیرا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.

3- استفاده از طرح ایست خدمت نظام وظیفه 1401 برای کدامیک از مقاطع تحصیلی مجاز می باشد؟

پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی و بالاتر می توانند از ایست خدمت سربازی 1401 استفاده کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۷۴۳ نظر

 1. سلام وقت بخیر من اگه همه شرایط ایست خدمت رو داشته باشم ممکنه فرمانده قبول نکنه؟؟بعضیا میگن نظر فرمانده مهم نیس بعضیا میگن مهمه

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که شرایط شما توسط سازمان نظام وظیفه تایید گردد، مجاز به استفاده از قانون ایست خدمت خواهید بود.

 2. سلام ببخشید من میخواستم از ایست خدمت استفاده کنم برای کارشناسی ارشد میخواستم بدونم اگه از ایست خدمت استفاده کنم کسری که داشتم از بین میره یا بعد از تموم شدن کارشناسی ارشد میتونم کسری رو هم بگیرم

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت استفاده از قانون کسری خدمت هم مجاز به استفاده از ایست خدمت هم خواهید بود.

 3. امیرمحمد سهامیان

  باسلام بنده دانشجوی کاردانی بودم یه درسم مونده بود فارغ‌التحصیل شم که که رفتم برای استخدام در ناجا و ملزم انصراف از تحصیل بود که با مدرک دیپلم استخدام شم ، علت انصراف هم زدم استخدام در ناجا ، اما بعد از ۱۱ماه گذشته از انصراف بنده هنوز استخدام نشدم گفتن تهران تو کمیسیون تاییدت نکرده ، الآنم سرباز ارتش در دوره آموزشی هستم بدون غیبت ، خواستم ببینم میتونم ایست خدمت بزنم و اون یه درسمو تموم کنم و فارغ‌التحصیل شم، چون بخاطر ناجا انصراف دادم.

  • با سلام، با توجه به قوانین نظام وظیفه، پذیرفته شدگان مقاطع کارشناسی و بالاتر می توانند از ایست خدمت سربازی استفاده کنند. به عبارت دیگر، ایست خدمت برای قبول شدگان دوره های کاردانی صادر نمی شود.

 4. سلام
  من یک بار از دانشگاه پیام نور و یک بار از دانشگاه دولتی انصراف دادم میخاستم بدونم اگه در حین سربازی دانشگاه فرهنگیان یا دولتی قبول بشم میتونم برم و از ایست سربازی استفاده کنم.

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت نداشتن غیبت سربازی، مجاز به استفاده از قانون ایست خدمت خواهید بود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره