خانه نظام وظیفه شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی
شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

یکی از مسائل و دغدغه های پیش رو آقایان مربوط به خدمت سربازی بوده که با اتمام سن 18 سالگی، به عنوان “مشمول” شناخته می شوند (مشمول به کسی گفته می شود که بایستی دوره خدمت سربازی خود را بگذراند.). یکی از اساسی ترین نگرانی های بسیاری از مشمولان سربازی، مربوط به روند تحصیلی بوده و تصور عموم بر این است که “سربازی مانع تحصیل می باشد.”. با این حال در شرایط خاصی می توان از طرح “ایست سربازی” استفاده کرده و به ادامه تحصیل پرداخت.

مشمولانی که در زمان انجام خدمت سربازی فرار کرده اند، نمی توانند از ایست خدمت نظام وظیفه بهره مند شوند.

منظور از ایست خدمت سربازی چیست؟

ممکن است کسانی که در حین انجام خدمت سربازی هستند به دلایلی مانند ادامه تحصیل و یا درمان بیماری نیاز به ترک محیط خدمتی خود داشته باشند. برای این دسته از افراد، طرحی به نام “ایست خدمت سربازی” در نظر گرفته شده که افراد می توانند با استفاده از آن، به ادامه تحصیل و یا معالجه بیماری خود بپردازند. مدت زمانی که این افراد در خدمت سربازی گذرانده اند، ذخیره خواهد شد و این افراد پس از گذراندن دوره مدنظر خود (دوره تحصیلی یا دوره درمانی) بایستی به خدمت اعزام شده و مدت سربازی خود را به اتمام برسانند. باید توجه داشت که برای استفاده از طرح مذکور داشتن شرایط خاصی الزامی بوده و فقط در صورت واجد شرایط بودن، می توان از ایست خدمت سربازی استفاده نمود.

شرایط دریافت ایست خدمت سربازی 1401

سربازانی که قصد استفاده از طرح ایست سربازی در سال 1401 را دارند، بایستی واجد شرایط باشند که در ادامه بطور جداگانه برای کسانی که قصد ادامه تحصیل و افرادی که نیاز به معالجه بیماری خود دارند، تشریح خواهد شد.

برای ادامه تحصیل

به دلیل آن که امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در بسیاری از دانشگاه ها وجود ندارد، لازم است سربازانی که در حین انجام خدمت سربازی، در مقاطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته می شوند با مراجعه به دانشگاه خود، برای انجام مراحل ایست خدمت سربازی اقدام کنند. این دسته از مشمولان باید پس از مراجعه به دانشگاه و دریافت برگه معافیت تحصیلی، از طریق مراجعه به سازمان وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت خود پیگیر ایست خدمتی باشند. سازمان وظیفه عمومی پس از بررسی شرایط و وضعیت مشمولان، تایید نهایی را به دانشگاه مورد نظر ارسال می کند و داوطلب می تواند پس از گذراندن مراحل تسویه حساب، ثبت نام خود را در دانشگاه پذیرفته شده انجام دهد. برای تایید شدن درخواست ایست سربازی باییستی شرایط زیر برقرار باشند:

 • در صورتی که مشمولان دارای غیبت سربازی باشند، نمی توانند از این طرح استفاده کنند زیرا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.
 • آن دسته از سربازانی که در حین انجام خدمت نظام وظیفه فرار کرده اند حتی در صورت نداشتن غیبت، مجاز به استفاده از ایست خدمت نمی باشند.
 • با توجه به قوانین و مقررات نظام وظیفه، پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی و بالاتر می توانند از ایست خدمت سربازی استفاده کنند به عبارت دیگر ایست خدمت سربازی برای قبول شدگان دوره های کاردانی و مقاطع پایین تر صادر نمی شود.
 • امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در بسیاری موارد، وجود ندارد و حتی در صورت موافقت دانشگاه مورد نظر، از سوی نظام وظیفه این موضوع امکان پذیر نمی باشد.
 • مشمولانی که از ایست خدمت سربازی استفاده می کنند باید پس از اتمام مدت تحصیل، برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند.

لازم به ذکر است، برای آن دسته از مشمولانی که مشغول به تحصیل هستند، معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت از نوع موقت بوده چرا که پس از اتمام تحصیل می بایست برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند.

برای معالجه و درمان بیماری

مشمولانی که دارای بیماری هایی هستند که می تواند موجب معافیت پزشکی یا ترخیص موقت از خدمت نظام وظیفه جهت درمان شود، بر اساس نوع بیماری خود از معافیت دائم یا ایست خدمت پزشکی بهره مند می شوند. این دسته از افراد بنا به تشخیص شورای پزشکی شامل یکی از بند های زیر می باشند.

 • کافی نبودن رشد و نمو عضلانی و جسمی و ناتوانی در انجام تکالیف نظامی (ایست خدمت دائم)
 • افت احشاء به همراه اختلال های عملی (ایست خدمت دائم)
 • مبتلا شدن به بیماری های قابل علاج که مدت زمان لازم برای درمان بیشتر از یک ماه می باشد و همینطور عمل جراحی، بنا به تشخیص شورای پزشکی از 6 ماه الی 1 سال ایست خدمت موقت بهره مند می شود.
 • بیماری های پوستی، بیماری های غدد مترشحه داخلی، بیماری های داخلی اعصاب و مغز، بیماری های روانپزشکی، بیماری های ریه، بیماری های اسکلتی، بیماری های دستگاه تناسلی ادراری نیز از جمله بیماری هایی هستند که شامل ایست خدمت سربازی می باشند.

مراحل دریافت ایست خدمت سربازی 1401

همانطور که گفته شد، در صورتی که شخص در حین انجام خدمت سربازی، برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کاردانی پذیرفته شود، می تواند از طرح ایست خدمت سربازی استفاده کرده و به ادامه تحصیل بپردازد اما برای انجام این کار بایستی مراحلی طی شود که به شرح زیر می باشد:

 1. متقاضی ابتدا بایستی فرم معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه محل تحصیل دریافت کند. سپس اطلاعات لازم را تکمیل و آن را به بخش نظام وظیفه دانشگاه تحول داده تا استعلامات مربوطه را انجام دهند. در صورتی که شخص مشمول دارای غیبت سربازی (یا هر مشکل دیگری) نباشد، معافیت تحصیلی وی، از سوی دانشگاه تایید خواهد شد. سپس بخش نظام وظیفه دانشگاه، شخص مورد نظر را برای ترخیص جهت ادامه تحصیل به یگان محل خدمت معرفی می کنند.
 2. در مرحله بعد، مشمول بایستی به یگان خود مراجعه و فرم های مربوط به تسویه سربازی را تکمیل و کارهای اداری لازمه را انجام دهد.
 3. پس اتمام تسویه در یگان محل خدمت، بایستی به سازمان نظام وظیفه مراجعه کرده تا معافیت تحصیلی حین خدمت که همان “ایست خدمت سربازی” است، برای وی تایید و صادر شود.
 4. سپس باید ثبت نام خود را در دانشگاه محل تحصیل تکمیل و قطعی نماید.

 

سوالات متداول

1- منظور از ایست خدمت سربازی ۱۴۰۱ چیست؟

افراد می توانند در صورت نیاز به ادامه تحصیل یا معالجه بیماری، در طول دوران سربازی با استفاده از طرح ایست خدمتی به انجام تحصیل یا معالجه خود بپردازند.

2- آیا افرادی که دارای غیبت خدمت سربازی می باشند، شامل استفاده از طرح ایست خدمت نظام وظیفه ۱۴۰۱ می باشند؟

در صورتی که سربازان متقاضی ایست خدمت، غیبت داشته باشند نمی توانند برای آن اقدام کنند زیرا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.

3- استفاده از طرح ایست خدمت نظام وظیفه ۱۴۰۱ برای کدام یک از مقاطع تحصیلی مجاز می باشد؟

پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی و بالاتر می توانند از ایست خدمت سربازی ۱۴۰۱ استفاده کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸۶۰ نظر
 1. پوریا

  سلام وقتتون بخیر با توجه به عدم امکان استفاده فارغ التحصیلان کارشناسی از ایست خدمت برای دکتری پیوسته پزشکی یا دندانپزشکی،آیا فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد میتوانند که کنکور بدهند و در صورت قبولی در دکتری پیوسته پزشکی یا دندانپزشکی از ایست خدمت استفاده کنند؟چون دکتری پیوسته مقطع بالاتر از کارشناسی ارشد هست و تکرار مقطع هم محسوب نمیشود.

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   طبق شرایط و قوانین نظام وظیفه در صورت داشتن مدرک کاردانی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد مجاز به شرکت در کنکور سراسری کارشناسی نمی باشید ( در صورت داشتن مشکل نظام وظیفه)

 2. فرهاد

  سلام خسته نباشید مدرک کاردانی ناپیوسته حسابداری دارم.اگه برم خدمت،بعد از قبولی در کنکور میتونم ایست خدمت بزنم و وارد رشته های پزشکی یا دندانپزشکی بشم؟اینطور که فهمیدم فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی این امکان را ندارند چون تکرار مقطع محسوب میشود.آیا در مورد مقطع کاردانی این قانون هم صدق میکند؟لطفا واضح توضیح بدید.با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که قبولی شما در رشته های پزشکی قطعی شده باشد شما میتوانید با گواهی قبولی خود ایست خدمت بزنید.

 3. حمزه نژاد

  با سلام خسته نباشبد بنده ۵روز دیگه اعزامم مرز بانی کدم خورده امکان داره تمدید کنم کدم جایی دیکه بخوره؟

  • ایران مشاوره

   باسلام ، برای تمدید می توانید درخواست خود را با عدله ی مناسب به نظام وظیفه منطقه خود ارائه نمائید.

 4. رضت

  با عرض سلام و وقت بخیر.
  بنده با مدرک کارشناسی یک ماه دیگر عازم به خدمت هستم اگر در دوره آموزشی ایست خدمت بگیرم و ارشد ثبت نام کنم بعد از اتمام یا انصراف از تحصیل با توجه به سابقه خدمت (آموزشی)، آیا می توانم در یک ارگان دیگر درخواست امریه بدهم یا مجددا به همان یگان قبلی اعزام میشم؟
  با تشکر.

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   مانعی برای این کار وجود ندارد اما در اولویت پذیرش امریه قرار نخواهید گرفت.

 5. سعید

  با عرض سلام و ادب
  بنده یه هفته در دوره اموزشی شرکت کردم و به دلیل عود کردن بیماریم تجدید دوره شدم و معاف از رزم هم هستم
  و به کمسیون پزشکی دوباره معرفی شدم
  حالا سوالم اینکه اگه بتونم تو کمسیون یک سال خدمت سربازی رو عقب بندازم و تو کنکور ارشد شرکت کنم و در صورت قبولی میشه برای ارشد ادامه تحصیل بدم ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، در صورت تایید فرماندهی ارگان، شما می توانید جهت ایست خدمت اقدام کنید.

 6. احمد

  سلام
  اگر بجای سربازی در حین امریه باشیم هم امکان ایست خدمت هست؟ (مثلا در یکی از قرار گاه های نیرو های مسلح با امریه مشغول شده باشیم.)
  من امکان امریه رفتن برام وجود داره و احتمالا قبول بشم ولی میترسم سال دیگه اگه ارشد قبول شدم نتونم توقف خدمت بزنم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • ایران مشاوره

   با سلام و دورد، بله شما میتوانید حین انجام خدمت سربازی در هر ارگانی (امریه یا خدمت نظامی) مرخصی گرفته و به ادامه تحصیل (در مقطع بالاتر) بپردازید.
   لازمه ی این مرخصی قبولی در دانشگاهای کشور می باشد.

 7. محسن

  سلام بنده دارای ایست خدمت هستم از سازمان زندان ها و در حال حاضر در مقطع فوق لیسانس تحصیل میکنم ، ئ در یک شرکت دانش بنیان مشغول به کار هستم ، آیا امکان استفاده از امریه شرکت دانشبنیان را را دارم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که حین خدمت هستید، امکان استفاده از امریه وجود ندارد.

 8. سعید

  سلام، بنده قبل از اتمام دوره اموزشی به دلیل قبولی در دانشگاه ایست خدمت خوردم و مشغول به تحصیل شدم. سوالم اینه که الان میتونم ارگان خدمتی خودم رو تغییر بدم و از وزارت دفاع پروژه کسر خدمت بگیرم؟ (دوره ناتمام آموزشی رو سپاه بودم )

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، بله میتوانید پروژه کسر از خدمت بگیرید.

 9. محمدرضا

  سلام وقت بخیر بنده ۳ ماه سرباز هستم
  دیپلم علوم انسانی دارم آیا میتونم دانشگاه ازاد
  برم و ایست خدمت بخورم لطفا بگید.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت قبولی در دانشگاه(با کنکور یا بدون کنکور) میتوانید ایست خدمت بزنید.

 10. ابوالفضل

  سلام.اگه حین خدمت سربازی جواب کنکورت بیاد؛وَ قبول شده باشی؛میشه ایست خدمت زد ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، مطابق با شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی از جمله زمان هایی که شما می توانید در خواست ایست خدمت سربازی انجام دهید برای ادامه تحصیلتان می باشد.

 11. پویا فیضی

  سلام ببخشید من در حال خدمت هستم ولی یکبار فرار داشتم می تونم ایست خدمت بزنم و در دانشگاه ثبت نام کنم فرار من ۲روز بوده

  • ایران مشاوره

   با سلام ، متاسفانه با وجود فرار ایست خدمت امکان پذیر نمی باشد ، لذا توصیه می شود نسبت به توجیه آن اقدام نمائید.

 12. alireza

  سلام وقت بخیر
  من دانشجو ارشد بودم و انصراف دادم رفتم خدمت و تا الان ۶ ماه خدمت دارم اگر امسال کنکور بدم میتونم برای ادامه تحصیل برای مقطع ارشد ایست خدمت بزنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام بله هیچ منعی برای ایست خدمت نخواهید داشت.

 13. امید

  سلام من از اموزشی انصراف دادم به خاطر بیماری آسم نتونستم سربازی کنم ولی نمیدونم ایست خدمت برام زدن یا نه از کجا باید بفهمم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، برای پیگیری می توانید به پلیس + ۱۰ و یا مرکز نظام وظیفه ی شهر خود مراجعه نمائید.

 14. رضا

  سلام آیا بعد از انصراف دوم از دانشگاه هم امکتن استفاده از ایست خدمت وجود داره؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، مطابق با آخرین قوانین ایست خدمت سربازی و معافیت تحصیلی، آقایان می توانند برای هر مقطع تحصیلی تنها یک بار از سهمیه انصراف استفاده نمایند.

 15. علی

  سلام من تاریخ اعزامم ۱ بهمن هستش من تو دانشگاه میام نور بدون کنکور ثبت نام کردم ولی احتمالا سازمان سنجش جوابارو بعد ۱ بهمن میده آیا من تو دوران آموزشی میتونم ایست خدمت بزنم معافیت بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام بله ، در صورت قبولی شما در دانشگاه پیام نور امکان ایست خدمت وجود دارد. شما می توانید به دلیل منتظر بودن برای اعلام نتایج دانشگاه درخواست تعویق خدمت بدهید.

 16. علی

  سلام من دوسال پیش دانشجو دانشگاه فنی حرفه ای بودم اما ادامه ندادم هنوز انصراف هم ندادم هنوز سربازی هم نرفتم الان می تونم دانشگاه ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، متاسفانه هر فرد بعد از انصراف از دانشگاه به مدت یکسال ، مهلت برای تعیین تکلیف نظام وظیفه ی خود را دارد.لذا باید برای تعیین وضعیت خود به نظام وظیفه مراجعه نمائید.

 17. مهدی زمزمی

  سلام و احترام
  بعد از انجام ایست خدمتی و معافیت تحصیلی امکان حین دانشجو بودن امکان خروج از کشور وجود دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه دانشجویان به دلیل معافیت تحصیلی که از آن برخوردار هستند میتوانند از کشور خارج بشوند.

 18. محموئ

  سلام اگه حین خدمت کنکور بدم و رتبه قبولی دانشگاه فرهنگیان بیارم اینکه سرباز هستم در استخدام مشکلی به وجود نمیاد و بعد تموم شدن داشنگاه باید ادامه خدمت برم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر، در صورت قبولی در کنکور سراسری میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید همچنین از ادامه خدمت معاف میشوید.

 19. Mm

  سلام ببخشید من ایست خدمتی زدم و در دانشگاه ثبت‌نام کردم میخام بدونم درصورت انصراف از تحصیل و ادامه خدمت همون یگانی که بودم میفتم یعنی اگر زندان زاهدان خدمت میکردم بازم میفتم همونجا یعنی میفتم همون زاهدان؟ و این که بعد از پست کردن دفترچه چه اتفاقی میفته بازم میرم آموزشی یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام، اگر مدت طولانی از ترخیصتان گذشته باشد ، دوباره تقسیمات سربازی انجام شده و به ادامه ی خدمت خود باز خواهید گشت.

 20. Ali

  سلام ببخشید من ایست خدمتی زدم و در دانشگاه ثبت‌نام کردم میخام بدونم درصورت انصراف از تحصیل و ادامه خدمت همون یگانی که بودم میفتم یعنی اگر زندان زاهدان خدمت میکردم بازم میفتم همونجا یعنی میفتم همون زاهدان؟ و این که بعد از پست کردن دفترچه چه اتفاقی میفته بازم میرم آموزشی یا نه

  • ایران مشاوره

   سلام ، وقتتون بخیر. آموزشی را هر فرد فقط یک بار طی می کند و بعد از فراغت از تحصیل امکان تغییر یگان خدمتی وجود دارد.

 21. Ali

  سلام ببخشید میخاستم بدونم که زمانی ایست خدمتی زدم و دانشگاه ثبت‌نام کردم در صورت انصراف از تحصیل دوباره همون یگانی که بودم میفتم یعنی اگه قبل از ایست خدمتی زندان زاهدان بودم بازم همون ارگان و همون یگان میفتم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقررات سامانه ی نظام وظیفه، به شکل شفاف این مسئله را عنوان نکرده است. نظام وظیفه ی هر استان طبق نیاز سازمانی یگان ها و پادگان ها در این باره تصمیم می گیرد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره نظام وظیفه پیج نظام وظیفه