خانه نظام وظیفه شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی
شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی 1401

یکی از مسائل و دغدغه های پیش رو آقایان مربوط به خدمت سربازی بوده که با اتمام سن 18 سالگی، به عنوان “مشمول” شناخته می شوند (مشمول به کسی گفته می شود که بایستی دوره خدمت سربازی خود را بگذراند.). یکی از اساسی ترین نگرانی های بسیاری از مشمولان سربازی، مربوط به روند تحصیلی بوده و تصور عموم بر این است که “سربازی مانع تحصیل می باشد.”. با این حال در شرایط خاصی می توان از طرح “ایست سربازی” استفاده کرده و به ادامه تحصیل پرداخت.

مشمولانی که در زمان انجام خدمت سربازی فرار کرده اند، نمی توانند از ایست خدمت نظام وظیفه بهره مند شوند.

منظور از ایست خدمت سربازی چیست؟

ممکن است کسانی که در حین انجام خدمت سربازی هستند به دلایلی مانند ادامه تحصیل و یا درمان بیماری نیاز به ترک محیط خدمتی خود داشته باشند. برای این دسته از افراد، طرحی به نام “ایست خدمت سربازی” در نظر گرفته شده که افراد می توانند با استفاده از آن، به ادامه تحصیل و یا معالجه بیماری خود بپردازند. مدت زمانی که این افراد در خدمت سربازی گذرانده اند، ذخیره خواهد شد و این افراد پس از گذراندن دوره مدنظر خود (دوره تحصیلی یا دوره درمانی) بایستی به خدمت اعزام شده و مدت سربازی خود را به اتمام برسانند. باید توجه داشت که برای استفاده از طرح مذکور داشتن شرایط خاصی الزامی بوده و فقط در صورت واجد شرایط بودن، می توان از ایست خدمت سربازی استفاده نمود.

شرایط دریافت ایست خدمت سربازی 1401

سربازانی که قصد استفاده از طرح ایست سربازی در سال 1401 را دارند، بایستی واجد شرایط باشند که در ادامه بطور جداگانه برای کسانی که قصد ادامه تحصیل و افرادی که نیاز به معالجه بیماری خود دارند، تشریح خواهد شد.

برای ادامه تحصیل

به دلیل آن که امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در بسیاری از دانشگاه ها وجود ندارد، لازم است سربازانی که در حین انجام خدمت سربازی، در مقاطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته می شوند با مراجعه به دانشگاه خود، برای انجام مراحل ایست خدمت سربازی اقدام کنند. این دسته از مشمولان باید پس از مراجعه به دانشگاه و دریافت برگه معافیت تحصیلی، از طریق مراجعه به سازمان وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت خود پیگیر ایست خدمتی باشند. سازمان وظیفه عمومی پس از بررسی شرایط و وضعیت مشمولان، تایید نهایی را به دانشگاه مورد نظر ارسال می کند و داوطلب می تواند پس از گذراندن مراحل تسویه حساب، ثبت نام خود را در دانشگاه پذیرفته شده انجام دهد. برای تایید شدن درخواست ایست سربازی باییستی شرایط زیر برقرار باشند:

 • در صورتی که مشمولان دارای غیبت سربازی باشند، نمی توانند از این طرح استفاده کنند زیرا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.
 • آن دسته از سربازانی که در حین انجام خدمت نظام وظیفه فرار کرده اند حتی در صورت نداشتن غیبت، مجاز به استفاده از ایست خدمت نمی باشند.
 • با توجه به قوانین و مقررات نظام وظیفه، پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی و بالاتر می توانند از ایست خدمت سربازی استفاده کنند به عبارت دیگر ایست خدمت سربازی برای قبول شدگان دوره های کاردانی و مقاطع پایین تر صادر نمی شود.
 • امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در بسیاری موارد، وجود ندارد و حتی در صورت موافقت دانشگاه مورد نظر، از سوی نظام وظیفه این موضوع امکان پذیر نمی باشد.
 • مشمولانی که از ایست خدمت سربازی استفاده می کنند باید پس از اتمام مدت تحصیل، برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند.

لازم به ذکر است، برای آن دسته از مشمولانی که مشغول به تحصیل هستند، معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت از نوع موقت بوده چرا که پس از اتمام تحصیل می بایست برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند.

برای معالجه و درمان بیماری

مشمولانی که دارای بیماری هایی هستند که می تواند موجب معافیت پزشکی یا ترخیص موقت از خدمت نظام وظیفه جهت درمان شود، بر اساس نوع بیماری خود از معافیت دائم یا ایست خدمت پزشکی بهره مند می شوند. این دسته از افراد بنا به تشخیص شورای پزشکی شامل یکی از بند های زیر می باشند.

 • کافی نبودن رشد و نمو عضلانی و جسمی و ناتوانی در انجام تکالیف نظامی (ایست خدمت دائم)
 • افت احشاء به همراه اختلال های عملی (ایست خدمت دائم)
 • مبتلا شدن به بیماری های قابل علاج که مدت زمان لازم برای درمان بیشتر از یک ماه می باشد و همینطور عمل جراحی، بنا به تشخیص شورای پزشکی از 6 ماه الی 1 سال ایست خدمت موقت بهره مند می شود.
 • بیماری های پوستی، بیماری های غدد مترشحه داخلی، بیماری های داخلی اعصاب و مغز، بیماری های روانپزشکی، بیماری های ریه، بیماری های اسکلتی، بیماری های دستگاه تناسلی ادراری نیز از جمله بیماری هایی هستند که شامل ایست خدمت سربازی می باشند.

مراحل دریافت ایست خدمت سربازی 1401

همانطور که گفته شد، در صورتی که شخص در حین انجام خدمت سربازی، برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کاردانی پذیرفته شود، می تواند از طرح ایست خدمت سربازی استفاده کرده و به ادامه تحصیل بپردازد اما برای انجام این کار بایستی مراحلی طی شود که به شرح زیر می باشد:

 1. متقاضی ابتدا بایستی فرم معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه محل تحصیل دریافت کند. سپس اطلاعات لازم را تکمیل و آن را به بخش نظام وظیفه دانشگاه تحول داده تا استعلامات مربوطه را انجام دهند. در صورتی که شخص مشمول دارای غیبت سربازی (یا هر مشکل دیگری) نباشد، معافیت تحصیلی وی، از سوی دانشگاه تایید خواهد شد. سپس بخش نظام وظیفه دانشگاه، شخص مورد نظر را برای ترخیص جهت ادامه تحصیل به یگان محل خدمت معرفی می کنند.
 2. در مرحله بعد، مشمول بایستی به یگان خود مراجعه و فرم های مربوط به تسویه سربازی را تکمیل و کارهای اداری لازمه را انجام دهد.
 3. پس اتمام تسویه در یگان محل خدمت، بایستی به سازمان نظام وظیفه مراجعه کرده تا معافیت تحصیلی حین خدمت که همان “ایست خدمت سربازی” است، برای وی تایید و صادر شود.
 4. سپس باید ثبت نام خود را در دانشگاه محل تحصیل تکمیل و قطعی نماید.

 

سوالات متداول

1- منظور از ایست خدمت سربازی 1401 چیست؟

افراد می توانند در صورت نیاز به ادامه تحصیل یا معالجه بیماری، در طول دوران سربازی با استفاده از طرح ایست خدمتی به انجام تحصیل یا معالجه خود بپردازند.

2- آیا افرادی که دارای غیبت خدمت سربازی می باشند، شامل استفاده از طرح ایست خدمت نظام وظیفه 1401 می باشند؟

در صورتی که سربازان متقاضی ایست خدمت، غیبت داشته باشند نمی توانند برای آن اقدام کنند زیرا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.

3- استفاده از طرح ایست خدمت نظام وظیفه 1401 برای کدام یک از مقاطع تحصیلی مجاز می باشد؟

پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی و بالاتر می توانند از ایست خدمت سربازی 1401 استفاده کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸۱۲ نظر

 1. سلام خسته نباشید ببخشید بنده غیبت پشت دفترچه ای دارم و میخوام به سربازی بروم آیا اگر در سربازی فرمانده بخشش اضافه خدمت بنده را تائید کند غیبت من پاک میشود و میتوانم در کنکور شرکت کنم و ایست خدمت استفاده کنم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. خیر امکان ایست خدمت برای شما وجود ندارد ، چون فقط جریمه ایست خدمت شما بخشیده می شود و غیبت شما داخل سیستم پاک نمی شود.

 2. سلام من یه بار از دانشگاه آزاد انصراف دادم الان بخام برم سربازی کنکور ۴۰۲ بدم قبول بشم بهم ایست خدمت میدن ؟؟؟هیچ غیبتی هم نداشتم اولین انصرافم هم بوده

 3. درود وقتتون بخیر . من از مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه ازاد انصراف و بدون غیبت خدمت رفتم . در حین خدمت هم فرار نداشتم اما چندتا نهست داشتم . پس از قبولی کنکور سراسری ایست خدمت به من تعلق میگیره ایا؟

 4. منظور از اینکه ۱۴ روز غیبت داشته باشیم نمیتونیم ایست بزنیم
  غیبت حین خدمته یا غیبت قبل از پست کردن دفترچه؟

  • با سلام منظور از غیبت ، غیبت پشت دفترچه می باشد که هر فرد در صورت دارا بودن آن علاوه بر ایست خدمت توانایی ارسال درخواست برای گرفتن معافیت ها را ندارد ولو گرفتن معافیت پزشکی.

 5. سلام . در تیرماه در هنگام دوره آموزشی میشه ایست خدمتی زد ؟؟ و در دانشگاه ثبت نام کرد ؟ مثل میام نور ) در تابستان

  • با سلام
   توقف سربازی دارای شرایط مختلفی است.
   کارکنان وظیفه (سربازان در حال خدمت) بدون غیبت اولیه دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ حضوری و پیوسته (دانش آموزان عادی ) به شرطی که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند.
   همچنین متقاضیان نباید غیبت پشت دفترچه داشته باشند.
   در این شرایط امکان استفاده از توقف خدمت وجود دارد.

 6. سلام من دیپلمم رو بعد از ۲۰ سال تمامی گرفتم.
  و گفتن که امکانش نیست که برم دانشکاه
  هنوز مشمول نیستم
  خواستم بدونم میشه از طریق ایست خدمت اقدام کنم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقرّرات نظام وظیفه، ایست خدمت شامل مشمولان بدون غیبت خواهد شد. بنابراین تاریخ آخرین روز معافیت تحصیلی خود را از خدمات الکترونیک نظام وظیفه دقیق نگاه کنید.

 7. سلام خسته نباشید آیا برای رشته های بدون آزمون کارشناسی هم میتوانیم ایست خدمت بگیریم؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی یا بالاتر (با آزمون یا بدون آزمون) مجاز به استفاده از قانون ایست خدمت سربازی خواهید بود.

 8. سلام ببخشین اگه شخصی برای دومین بار از دانشگاه انصراف بده باز میشه از ایست سربازی استفاده کنه؟! کنکور بده بره سربازی و اگه قبول بشه دوباره تحصیل بکنه؟

  • با سلام و درود، در صورت انصراف از دانشگاه برای بار دوم، فرد بالافاصله مشمول شده و امکان استفاده از ایست سربازی را نخواهد داشت.

 9. سلام ببخشین اگه یه شخص برای دومین بار از دانشگاه انصراف بده میشه از ایست خدمت استفاده کنه؟!
  کنکور بده و بره سربازی و اگه قبول بشه تحصیل بکنه

  • با سلام، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه آقایانی که مشکل سربازی دارند، در طول تحصیلات خود تنها یک بار اجازه انصراف دارند. در صورتی که انصراف بدهید نمیتوانید مجددا در کنکور شرکت نمایید.

 10. سلام،اگه شرایط ایست خدمت رو کامل داشته باشم ممکنه فرمانده قبول نکنه؟؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما شرایط ایست خدمت را داشته باشید و برگه قبولی دانشگاه خود را به فرمانده ارائه دهید مشکلی بابت عدم موافقت ایشان پیش نخواهد آمد.

 11. سلام وقت بخیر،‌میشه توضیح بدید منظور این تبصره از فرجه فراغت از تحصیل چیه؟ یعنی اگ من تو سال دوم در آزمون قبول بشم نمیتونم توقف بزنم؟
  تبصره: براساس بخشنامه جدید سازمان وظیفه عمومی ناجا ،ادامه تحصیل مشمولان دارای مدرک کارشناسی در مقطع دکتری پیوسته پزشکی بلامانع بوده و می­توانند از معافیت تحصیلی استفاده نماید.(مشمول باید در فرجه یک ساله فراغت از تحصیل و فاقد غیبت باشد)

  • سلام ، وقتتون بخیر. منظور افرادی است که یا انصراف دادند و یا اخراج شدند و یا اینکه فارغ التحصیل شدند ، بعد از هر کدام از این موارد یک سال فرصت دارند که یا تکلیف تحصیل خود را مشخص کنند و یا وارد خدمت سربازی شوند.

 12. با سلام
  اگر دو برادر همزمان حین خدمت باشند آیا یکی از برادرها که همچنان در دوره آموزشی است میتواند از قانون معافیت موقت استفاده کند؟

  • با سلام، بله، برای این موضوع شما می بایست با نظام وظیفه صحبت کنید. طبق قوانین نظام وظیفه در صورتی که سن دو برادر به خدمت سربازی رسیده باشد یکی از برادران میتواند تا پایان سربازی برادر دیگر سربازی خود را به تعویق بیندازد.

 13. سلام
  برای ایست خدمتی باید تو کنکور شرکت کرد یا میشه به دانشگاه آزاد یا پیام نور مراجعه کرد و کارهاش رو کرد و ثبت نام کرد؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی یا بالاتر (با کنکور یا بدون کنکور) مجاز به استفاده از قانون ایست خدمت خواهید بود.

 14. من سرباز سپاه هستم اگه ایست خدمت بزنم بزن دانشگاه بعد دانشگاه دوباره برم سربازی آبا دوباره در سپاه خدمت میکنم؟

 15. سلام من از سنوات ارفاقی تودم در دوره کارسناسی استفاده کردم در حین خدمت میتونم استوپ بزنم برای ارشد؟؟

 16. سلام ایا وقتی تجدید دوره اموزشی شدم میتونم ایست خدمت بگیرم دیپلم دارم لطفا پاسخ بدید

 17. سلام. درصورت استفاده از ایست خدمت برای مقطع ارشد، بعد از فارغ التحصیلی در مقطع ارشد چه مدت فرصت پست کردن مجدد دفترچه دارم؟
  و اینکه مدت باقی مونده خدمتم با قانون جدید محاسبه میشه یا قانون زمانی که خدمتم رو‌شروع کردم؟ ممنون میشم سوالم رو جواب بدید.

 18. سلام بر شما
  اگر ایست خدمتی بگیرم و ارشد بخونم و مدرک بگیرم آیا میتونم برم و دنبال امریه بگردم و مثلا با امریه وزارت نیرو ادامه سربازی بدم؛ من الان تو هفته سوم دوره آموزشی هستم،و اصلا آیا میتونم تو دوره آموزشی و یا دوره کد میتونم ایست خدمتی بگیرم یا باید یگان مشخص بشه و بعد ایست خدمتی گرفت؟
  واقعا ممنون میشم جواب بدید.

 19. سلام فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در صورت شرکت در کنکور سراسری و قبولی در مقطع دکتری پیوسته پزشکی و.. امکان استفاده از ایست خدمت دارد؟

 20. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی هستم میتونم در صورت قبولی در کنکور تجربی ایست خدمت بگیرم یا باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟

 21. با سلام بنده فارغ تحصیل است و رفته بودم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و برای گرفتن معافیت تحصیلی دانشجو رفتم پلیس +۱۰ گفت که مشمول خدمت هستم آیا راهی وجود دارد که ادامه تحصیل کنم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که در مقطعی فارغ التحصیل شده باشید، مجاز به تحصیل مجدد در همان مقطع نخواهید بود و می بایست پس از دریافت کارت پایان خدمت برای تحصیل مجدد، اقدام نمایید.

 22. با سلام اگر کسی دوبار از دانشگاه انصراف داده باشه
  بعد برود خدمت ایا میتونه درصورت قبولی کارشناسی به بالا
  میتواند ایست خدمت بزنه

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، منعی بابت استفاده از قانون ایست خدمت نخواهید داشت.

 23. سلام من به شدت با مشکل جسمی و روحی مواجه شدم و قصد دارم یا دانشکاه برم یا حوزه علمیه، چه کار کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت نداشتن غیبت سربازی، مجاز به ثبت نام در دانشگاه یا حوزه علمیه می باشید و در این صورت برای شما معافیت موقت تحصیلی صادر خواهد شد.

 24. سلام خسته نباشید
  من اگه دوره اموزشی خودمو تموم کنم دیگه غیبتی که قبل سربازی داشتم مانع ادامه تحصیل من در مقطع کارشناسی نمیشه در صورت پذیرش دانشگاهم ؟؟؟
  خواهش میکنم جواب من رو بدین …چند ساله می‌خوام درس بخونم اگه بشه میرم آموزشی اگه بتونم بعدش برم دانشگاه

  • با سلام، برای موافقت افرادی که دارای غیبت سربازی هستند با ایست خدمت نظر یگان خدمتی در این موضوع دخیل است.

 25. سلام خسته نباشید
  من دوره اموزشی خودمو تموم کردم و میخوام ادامه تحصیل بدم در مقطع کارشناسی باید چطور اقدام کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت ثبت نام و قبولی نهایی در مقطع کارشناسی یا بالاتر، مجاز به استفاده از قانون ایست خدمت سربازی، خواهید بود.

 26. سلام آیا سربازی که دوره آموزشی را گذرانده و دو سه ماه از خدمتش می گذرد و می خواهد از ایست خدمت استفاده کند ، پس از اتمام تحصیلات باید دوباره دوره آموزشی را بگذراند؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین نظام وظیفه، در صورت گذراندن دوره آموزشی، نیازی به اتمام مجدد دوره مذکور نخواهید داشت.

 27. سلام ! در بیست و هفت اسفندماه نود ونه /۹۹ از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده ام و در دوران اوج کرونا ، مبتلا و چندماهی تحت مداوا بودم ؛ حدود پانزده ماه از زمان فارغ التحصیلی کارشناسی ارشدم می گذرد ( سه ماه غیبت دارم ) الان در مقطع دکترا پذیرفته شده ام برای دریافت معافیت تحصیلی چه می توان بکنم ؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت داشتن غیبت و عدم استفاده از قانون توجیه غیبت، مجاز به استفاده از معافیت تحصیلی نخواهید بود.

 28. سلام خسته نباشید
  من به موقع خودمو به نظام وظیفه معرفی کردم واسه خدمت و اصلا سنوات ندارم ولی درطول خدمت چند روز غیبت داشتم
  آیا با این حال ایست خدمت شامل حالم میشه؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، مشمولان دارای غیبت سربازی (در صورت عدم توجیه غیبت)، مجاز به استفاده از قانون ایست خدمت نخواهند بود.

 29. سلام وقت بخیر
  کسی که یکبار از پیام نور و یکبار از دانشگاه آزاد انصراف داده باشه (مجموعا دو بار) میتونه در کنکور سراسری شرکت کنه و درصورت قبولی ایست خدمت بگیره؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین، آقایان دارای منع نظام وظیفه، صرفا حق یکبار انصراف از تحصیل را دارا می باشند.

 30. سلام وقتتون بخیر، من تا اخر تابستان ۱۴۰۱ لیسانس مهندسی (روزانه) رو میگیرم تا اخر تابستان ۱۴۰۲ هم فراغت از تحصیل دارم ضمن اینه برای کارشناسی یک سال پشت کنکور موندم و دوره چهار ساله لیسانس رو پنج ساله تموم میکنم…. میخواستم بدونم میتونم این یکسال فراغت از تحصیل رو بشینم بخونم برای کنکور ۱۴۰۲ و یک لیسانس دیگه بگیرم؟! ایا برای گرفتن لیسانس دوم باز هم چار سال معافیت تحصیلی مجدد میدهند؟! یا اگه مثلا این زمستون برم سربازی و کنکور بدم میتونم سال بعد پاییز برم دانشگاه؟!
  ببخشید طولانی شد، ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی، آقایانی که منع نظام وظیفه دارند، صرفا مجاز به یکبار تحصیل در یک مقطع می باشند.

 31. محمدحسین قادری

  سلام ببخشید من دیپلم دارم میتونم کارشناسی پیوسته بخونم و ایست خدمتی بگیرم

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی یا بالاتر، مجاز به استفاده از قانون ایست خدمت خواهید بود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره