تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / شهریه دکتری دانشگاه آزاد 1400 – 1401

شهریه دکتری دانشگاه آزاد 1400 – 1401

میزان شهریه دکتری دانشگاه آزاد 1400 - 1401
شهریه دکتری دانشگاه آزاد 1400 – 1401

دانشگاه آزاد یکی از محبوب ترین دانشگاه ها در ایران شناخته شده است که پس از دانشگاه های دولتی داوطلبان زیادی را به خود اختصاص می دهد. دلیل پرطرفدار بودن آن را نیز می توان به امکانات و تنوع رشته ها در تمامی مقاطع تحصیلی (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نسبت داد. این دانشگاه همانند سایر دانشگاه های شهریه پرداز، از دانشجویان خود (ورودی با آزمون و یا بدون آزمون) مبلغی را به عنوان شهریه دریافت می کند که البته میزان آن در دانشگاه آزاد نسبت به دیگر دانشگاه ها کمی بیشتر است. شهریه ای که دانشجویان موظف به پرداخت آن هستند به دو صورت ثابت و متغیر تعریف می شود و میزان بخش متغیر آن بسته به تعداد واحد انتخابی و همچنین نوع واحد (نظری و عملی) و رشته تحصیلی متغیر می باشد. مبالغ شهریه تعیین شده در مقطع دکتری دانشگاه آزاد چه مقدار است؟

دانشگاه آزاد یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور است که پس از دانشگاه های دولتی، داوطلبان زیادی را برای ادامه تحصیل به خود جذب می کند. دلیل پرطرفدار بودن آن را می توان به امکانات و تنوع رشته ها در تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نسبت داد.

این دانشگاه همانند سایر دانشگاه های شهریه پرداز، از دانشجویان ورودی خود که از طریق کسب رتبه قبولی در آزمون دکتری و یا بدون آزمون استعداد درخشان به این دانشگاه وارد شده اند، مبلغی را به عنوان شهریه دریافت می کند که البته میزان آن نسبت به دیگر دانشگاه ها کمی بیشتر است. شهریه ای که دانشجویان دکتری موظف به پرداخت آن هستند به دو صورت ثابت و متغیر تعریف می شود که مبلغ بخش متغیر آن به تعداد و نوع واحد انتخابی و همچنین رشته تحصیلی افراد بستگی دارد.

به طور معمول سالانه 10 الی 15 درصد به میزان شهریه دکتری دانشگاه آزاد افزوده می شود.

شهریه ثابت مقطع دکتری دانشگاه آزاد، با توجه به نیمسال ورودی دانشجویان تعیین می شود و تا اتمام دوره تحصیل در سنوات مجاز آن ها بدون تغییر باقی می ماند.

میزان شهریه مقطع دکتری در دانشگاه آزاد 1400 – 1401

یکی از اصلی ترین مسائلی که داوطلبان دانشگاه آزاد با آن رو به رو هستند، میزان شهریه ای است که باید در هر مقطع تحصیلی بپردازند. از آن جایی که تحصیل در این مقطع به دلایلی مانند تعداد واحد عملی بیشتر هزینه بالایی دارد، میزان شهریه بیشتری نیز به آن اختصاص می یابد. همان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، میزان شهریه متغیر در این مقطع با توجه به تعداد، رشته ها و نوع واحدها (عملی و نظری) متفاوت است که به طور تقریبی در جدول زیر مبالغ آن را به تفکیک رشته های مختلف بیان کرده ایم.

یکی از اصلی ترین مسائلی که داوطلبان این مقطع تحصیلی در دانشگاه آزاد با آن رو به رو هستند، میزان شهریه دکتری است که باید در هر ترم بپردازند. از آن جایی که تحصیل در دوره دکتری به دلایلی مانند تعداد واحد عملی بیشتر هزینه بالایی دارد، مبلغ شهریه بیشتری نیز به آن اختصاص می یابد. همان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، میزان شهریه متغیر در این مقطع با توجه به رشته دانشجو و تعداد و نوع واحدهای اخذ شده از جمله عملی، نظری و… متفاوت است که به طور تقریبی در جدول زیر مبالغ آن را به تفکیک گروه های آموزشی مختلف بیان کرده ایم.

میزان شهریه دکتری دانشگاه آزاد 1400 – 1401
گروه آموزشی حداقل مبلغ حداکثر مبلغ
علوم انسانی 15 میلیون تومان 16 میلیون و 300 هزار تومان
فنی مهندسی 18 میلیون و 500 هزار تومان 20 میلیون تومان
علوم پایه 17 میلیون و 500 هزار تومان 19 میلیون و 500 هزار تومان
علوم پزشکی 16 میلیون تومان 17 میلیون و 500 هزار تومان
هنر 17 میلیون تومان 18 میلیون تومان

مبالغ ذکر شده در جدول فوق برای مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته است؛ اما دانشگاه آزاد در دوره دکتری پیوسته، تنها از رشته های علوم پزشکی دانشجو می پذیرد که مبلغ شهریه هر ترم آن با احتساب شهریه ثابت و متغیر حداقل 16 میلیون و 500 هزار تومان و حداکثر 20 میلیون تومان می باشد.

نحوه پرداخت شهریه دکتری دانشگاه آزاد 1400 – 1401

پس از ثبت نام قطعی و انجام انتخاب واحد در دانشگاه محل قبولی، باید شهریه ثابت خود را به حساب دانشگاه واریز نمایید. برای پرداخت شهریه متغیر نیز تا آخر ترم تحصیلی و دریافت کارت ورود به جلسه امتحان به دانشجویان فرصت داده می شود. با توجه به تغییراتی که اخیرا در نحوه پرداخت شهریه دانشگاه آزاد رخ داده است، دانشجویان می بایست از طریق مراجعه به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد مطابق مراحل زیر به انجام این فرآیند بپردازند.

پس از اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در صورتی و در صورت پذیرفته شدن، بایستی در دانشگاه محل پذیرش ثبت نام قطعی خود را انجام و در زمان نام نویسی و انتخاب واحد، شهریه ثابت خود را به حساب دانشگاه واریز نمایید. برای پرداخت شهریه متغیر نیز تا آخر ترم تحصیلی و دریافت کارت ورود به جلسه امتحان به دانشجویان فرصت داده می شود.

البته ممکن است درصدی از کل شهریه متغیر را همراه با شهریه ثابت از شما دریافت کنند. با توجه به تغییراتی که اخیرا در نحوه پرداخت شهریه این دانشگاه رخ داده است، دانشجویان می بایست از طریق مراجعه به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد نسبت به پرداخت این هزینه اقدام نمایند. در ادامه مطلب، نحوه پرداخت شهریه مقطع دکتری دانشگاه آزاد را ذکرکرده ایم.

  1. مراجعه به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir
  2. انتخاب بخش “مدیریت مالی نیمسال های تحصیلی دانشجو”
  3. کلیک بر روی مبلغ قابل پرداخت مورد نظر و فشردن دکمه “پرداخت الکترونکی شهریه”
  1. مراجعه به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir
  2. ورود به پورتال دانشجویی خود
  3. انتخاب بخش “مدیریت مالی نیمسال های تحصیلی دانشجو”
  4. کلیک بر روی مبلغ قابل پرداخت و فشردن دکمه “پرداخت الکترونکی شهریه”

با توجه به این که ارائه آموزش های تحصیلی به سمت الکترونیکی شدن حرکت می کند و کلاس های درسی در شرایط فعلی به صورت مجازی برگزار می گردند، دانشجویان دانشگاه آزاد پس از این که از طریق سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد شهریه خود را پرداخت کردند و فرآیند انتخاب واحد خود را به انجام رساندند، می توانند با مراجعه به سامانه وادانا دانشگاه آزاد و به صورت آنلاین در کلاس های خود شرکت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ورود به سامانه نام برده و استفاده از خدمات آن می توانید بر روی لینک فوق کلیک کنید.

به یاد داشته باشید که شهریه دکتری دانشگاه آزاد از دو بخش متغیر و ثابت تشکیل شده و متغیر با توجه به تعداد و نوع واحدهای اخذ شده تعیین می شود که البته در هر رشته بسته به تعداد واحدهای عملی آن ها این مبلغ متفاوت است. شهریه ثابت دانشگاه آزاد در مقطع دکتری در نیمسال ورودی دانشجویان مشخص شده و تا اتمام دوره تحصیل در سنوات مجاز آن ها بدون هیچ تغییری اعم از افزایش های سالانه، باقی خواهد ماند.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی می بایست به پرداخت شهریه ثابت دکتری دانشگاه آزاد اقدام کرد؟

پس از انجام ثبت نام قطعی در واحد دانشگاهی پذیرفته شده و به هنگام انتخاب واحد می بایست شهریه ثابت به حساب دانشگاه واریز گردد.

2- مبلغ شهریه متغیر دکتری دانشگاه آزاد در سال 1400 - 1401 چقدر می باشد؟

این میزان با توجه به تعداد، نوع واحد و رشته های مختلف متفاوت است که برای اطلاع از مبلغ تقریبی هر یک می توانید به متن مقاله مراجعه نمایید.

3- دانشجویان گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد باید چه میزان شهریه ای در مقطع دکتری پیوسته پرداخت کنند؟

شهریه قابل پرداخت برای این دانشجویان به میزان رنج حداقل 16 میلیون و 500 هزار تومان و حداکثر 20 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره