تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 – 1401

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 – 1401

نحوه پرداخت شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 - 1401
شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 – 1401

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی، هزینه می باشد. توجه به مسئله شهریه دانشگاهی در کنار موارد مهمی مانند علاقمندی، کیفیت دانشگاه، کوتاهی مسیر، ارائه یا عدم ارائه خوابگاه و… می تواند به شما در زمان انتخاب رشته کمک شایانی بکند. تحصیل در دانشگاه های غیر روزانه اعم از شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و آزاد، به شرط پرداخت مبلغی تحت عنوان شهریه امکان پذیر می باشد.

کسانی که می خواهند نسبت به ثبت نام دانشگاه غیرانتفاعی در مقطع ارشد اقدام کنند، بایستی آمادگی خود را جهت ادامه تحصیل در یکی از رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی و هنر به صورت شهریه پرداز اعلام نمایند و ابتدا میزان هزینه پرداختی لازم را در نظر بگیرند. لازم به ذکر است که دانشجویان موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی، به علت پرداخت شهریه از تعهد خدمت بعد از دوران فارغ التحصیلی معاف خواهند بود.

ادامه تحصیل در مقطع ارشد دوره های غیر روزانه از جمله غیرانتفاعی مستلزم پرداخت شهریه ثابت و متغیر (ترمی) می باشد.

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 – 1401

شهریه دانشگاه غیرانتفاعی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می شود. شهریه ثابت هر دانشجو با توجه به سال ورود وی به دانشگاه مشخص می شود و در طول دوران تحصیل نیز دستخوش تغییر نمی گردد. مبلغ شهریه متغیر به صورت ترمی و بر اساس تعداد واحدهای اخذشده دانشجویان و نوع رشته تحصیلی نیز تعیین شده و نمی توان نرخ ثابتی برای آن اعلام کرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که شهریه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی به صورت سالیانه و به میزان 10 الی 15 درصد افزایش می یابد.

میزان شهریه دانشگاه غیرانتفاعی توسط هیات امنای هر واحد دانشگاهی و به صورت مجزا تصویب می شود. همچنین یکی از موارد مهمی که در تعیین نرخ شهریه این مراکز آموزش عالی تاثیرگذار است، کیفیت آموزشی واحدهای مختلف دانشگاهی می باشد. در واقع مراکز غیرانتفاعی، بسته به کیفیت و امکاناتی که در اختیار دارند، رتبه بندی می شوند. در این رتبه بندی، مراکز باکیفیت تر را با عنوان دانشگاه و واحدهای باکیفیت پایین را با عنوان موسسه غیرانتفاعی نام گذاری می کنند.

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 – 1401
گروه آزمایشی حداقل و حداکثر میزان شهریه
علوم انسانی 3 میلیون و 300 هزار تومان الی 4 میلیون و 200 هزار تومان
فنی مهندسی 3 میلیون و 100 هزار تومان الی 4 میلیون تومان
علوم پایه 3 میلیون الی 3 میلیون و 900 هزار تومان
علوم پزشکی
هنر 3 میلیون الی 3 میلیون و 800 هزار تومان

برای محاسبه شهریه کامل یک ترم تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی می توانید از فرمول زیر کمک بگیرید.

شهریه یک ترم X واحدی = شهریه ثابت + (شهریه متغیر * X)

نحوه پرداخت شهریه کارشناسی ارشد غیرانتفاعی 1400 – 1401

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد، چنانچه در یکی از کد رشته محل های دانشگاه غیرانتفاعی پذیرفته شده باشید، می بایست در وهله اول به سایت اینترنتی واحد دانشگاهی مربوطه بروید و با آگاهی از جزئیات و مدارک لازم برای ثبت نام، جهت تکمیل فرآآیند نام نویسی خود به صورت حضوری و در زمان تعیین شده به دانشگاه محل پذیرش خود مراجعه نمایید.

پس از ثبت نام قطعی در دانشگاه غیر انتفاعی تنها در صورت پرداخت شهریه مربوطه، مجوز شرکت در کلاس های درسی برای پذیرفته شدگان صادر می شود. بر اساس آخرین اطلاعات موجود، پرداخت شهریه دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی به صورت اینترنتی و از طریق سایت واحد دانشگاهی مربوطه و پرتال شخصی دانشجو انجام می پذیرد و دانشجویان می بایست پیش از شروع نیمسال تحصیلی، نسبت به پرداخت آنلاین شهریه ثابت خود اقدام نمایند تا بتوانند روند انتخاب واحد را به انجام رسانند.

توجه کنید که امکان پرداخت قسطی شهریه ترمی دانشگاه غیرانتفاعی، به قوانین و مقررات واحد پذیرفته شده بستگی دارد. البته دانشجویان می توانند جهت واریز این وجه، از تسهیلات و وام های دانشجویی مرتبط نیز استفاده کنند. شایان ذکر است که چنانچه دانشجویی نسبت به دریافت مرخصی ترمی اقدام نماید، می بایست تمامی شهریه ثابت آن ترم را به واحد محل تحصیل خود پرداخت کند.

همچنین انتظار می رود که شهریه ترم های تابستانی غیرانتفاعی در کلیه مقاطع تحصیلی، حدودا نصف شهریه ثابت نیمسال مهر و بهمن باشد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که شهریه دروس معرفی به استاد، به میزان یک دوم نرخ شهریه ثابت تعیین شده است.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی می بایست نسبت به پرداخت شهریه ثابت کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 - 1401 اقدام کرد؟

پس از انجام ثبت نام قطعی در واحد دانشگاهی پذیرفته شده و در هنگام انتخاب واحد می بایست شهریه ثابت را به حساب دانشگاه واریز کرد.

2- میزان شهریه ارشد دانشگاه غیرانتفاعی 1400 - 1401 برای ادامه تحصیل در رشته های گروه علوم پایه چه مقدار است؟

شهریه تقریبی این دانشجویان در بازه تقریبی 3 میلیون الی 3 میلیون و 900 هزار تومان تومان قرار دارد.

3- شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی چگونه تعیین می شود؟

تعیین میزان شهریه این دانشگاه به موارد متعددی از جمله کیفیت آموزشی، امکانات تحصیلی، رتبه بندی و تصمیم هیات امنای واحد دانشگاهی مربوطه بستگی دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۳۷ نظر

  1. سلام وقتتون بخیر . شهریه ارشد بالینی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور را می فرمایید

    • با سلام و وقت بخیر، شهریه حدودی رشته ذکر شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه غیر انتفاعی (۴/۱۰۰/۰۰۰_ ۵/۰۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) و دانشگاه پیام نور (۳/۵۰۰/۰۰۰_ ۴/۵۰۰/۰۰۰) می باشد.

  2. سلام.نحوه پذیرش ارشد رشته نقاشی در دانشگاه سوره چگونه است؟و شهریه هر ترم این رشته چقدر هست؟آیا بدون کنکور هم میشه ارشد نقاشی رو در این دانشگاه قبول شد ؟اگه امکان داره برام توضیح بدید .چگونه؟ممنون

    • با سلام، پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از طریق آزمون سراسری یا استعداد درخشان است، هزینه هر ترم به صورت حدودی در دانشگاه های غیرانتفاعی برای رشته های گروه هنر حدود ۳/۰۰۰/۰۰۰ الی ۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان می باشد.

  3. سلام من ارشد دانشگاه ازاد یه ترم خوندم الان همون رشته رو برا تکمیل طرفیت پیام نور و غیرانتفاعی شرکت کردم ایا میتونم بعد از قبولی از ازاد انصراف بدم و واحدهای ترم اول رو ک پاس کردم تطبیق واحد کنم؟؟؟

  4. سلام اگر ارشد غیر انتفاعی رو ثبت نام کنم برای تکمیل ظرفیت که الان اومدم ، میتونم باز کنکور ۳ ماه دیگه یعنی ارشد ۱۴۰۱ رو شرکت کنم ؟ یا دیگه نمیتونم ؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد