تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / فلوشیپ چیست؟

فلوشیپ چیست؟

تفاوت فلوشیپ، اسکالرشیپ، فاند و بورسیه
فلوشیپ چیست؟

نظام آموزش پزشکی عمومی کشور در حال حاضر دارای چهار مقطع علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی و کارورزی می باشد. پس از اتمام دوره علوم پایه که شامل پنج ترم تحصیلی است، دانشجویان در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و در صورت کسب نمره قبولی، مجاز به ورود به مرحله بعدی می شوند. دانشجویان پس از گذراندن کلیه مراحل، به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل شده و می توانند مشغول به کار شوند.

پزشکان عمومی بعد از اتمام دوره طرح خود نیز می توانند با شرکت در آزمون مربوطه، به تحصیل در یکی از رشته های تخصصی پرداخته و پس از آن در صورت تمایل و قبولی در آزمون ورودی، دوره فوق تخصص خود را بگذرانند. قطعا تمام متخصصان و حتی دانشجویان پزشکی واژه فلوشیپ را شنیده اند. سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را در این مرحله از تحصیلات تکمیلی پزشکی به خود مشغول کند، آن است که فرق فوق تخصص و فلوشیپ چیست؟ و یا اصلا فلوشیپ به چه معناست؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات می باشید، توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

فرآیند ثبت نام در دوره تکمیلی تخصصی یا فلوشیپ پزشکی به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور صورت می پذیرد.

فلوشیپ چیست؟

فلوشیپ (fellowship) که به معنی کمک هزینه تحصیلی می باشد، در رشته های علوم پزشکی از آن با نام دوره تکمیلی تخصصی یاد می شود، در نتیجه از جمله دوره های تحصیلی تکمیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی به شمار می رود. فلوشیپ دوره ای است که دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی پس از فارغ التحصیل شدن و گرفتن مدرک تخصص مجاز به گذراندن آن می شوند.

مهارت های عملی و تجربی پزشکان در طی این دوره افزایش پیدا کرده و ضمن قوی نمودن رزومه کاری خود، با کسب تجربه بیشتر و کامل تر می توانند حضور بسیار موثرتری را در امر درمان و زمینه شغلی خود داشته باشند. در واقع کسانی که می خواهند اطلاعات خود را در خصوص رشته تحصیلی خود به بالاترین حد برسانند و با انجام کارهای تحقیقاتی، مهارت خود را افزایش دهند، می بایست در دوره های تکمیلی فلوشیپ شرکت کنند.

بسیاری از فلوشیپ ها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویان ارائه می شوند و با اینکه مدت زمان گذراندن دوره فلوشیپ به نظر استاد بستگی دارد اما معمولا از چند ماه تا حداکثر 2 سال طول می کشد.به طور معمول برای هر رشته تخصصی پزشکی در چند موضوع عمده، دوره های فلوشیپی در نظر گرفته می شود که پس از اتمام دوره مورد نظر، می توانند گواهی فلوشیپ آن را دریافت نمایند.

برای مثال رشته تخصصی بیهوشی دارای پنج رشته تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) با عناوین بیهوشی کودکان، بیهوشی قلب، بیهوشی مغز و اعصاب، درد و بیهوشی پیوند اعضای داخلی شکم می باشد که متخصصان واجد شرایط می توانند با نام نویسی در زمان مقرر، در دوره مورد نظر خود شرکت کرده و دانشنامه خود را در پایان اخذ نمایند.

فلوشیپ و فوق تخصص چه فرقی دارند؟

برای بسیاری از افراد ممکن است چنین سوالی پیش بیاید که اگر دوره فلوشیپ پس از تخصص گذرانده می شود، پس تفاوت آن با دوره فوق تخصص چیست و کدام یک اعتبار بیشتری دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که گذراندن دوره فلوشیپ منجر به اخذ مدرک فوق تخصص نمی شود و همان طور که اشاره شد، این دوره تنها به تقویت مهارت پزشکان متخصص در حوزه کاری آن ها می پردازد.

به این صورت که یک دانشجوی پزشکی بعد از گذراندن 7 سال، به عنوان پزشک عمومی شناخته می شود که در صورت فارغ التحصیلی در رشته تخصصی، می توانند با رده شغلی تخصص مشغول به فعالیت شوند و همچنین امکان گذراندن دوره فلوشیپ برای آن ها فراهم می گردد.

اما در دوره فوق تخصص، متخصصان در صورت پذیرش در یکی از رشته های زیر گروه رشته تخصصی خود، می بایست 2 تا 3 سال دیگر به تحصیل مشغول شده و پس از آن، به عنوان پزشک فوق متخصص در رشته تحصیلی خود، فارغ التحصیل شوند. بنابراین فلوشیپ به هیچ وجه به عنوان دوره فوق تخصصی رشته پزشکی تلقی نمی گردد.

ورود به دوره تکمیلی تخصصی یا فلوشیپ مستلزم شرکت و پذیرش در آزمونی است که طی دو مرحله کتبی و شفاهی، تحت نظارت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور برگزار می گردد. ثبت نام در آزمون پذیرش دوره فلوشیپ منوط به برخورداری از یک سری شرایط عمومی و اختصاصی می باشد که متخصصان در صورت واجد شرایط بودن، می بایست در موعد مقرر به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور مراجعه کرده و پس از مطالعه دستورالعمل های مربوطه و احراز شرایط مورد نیاز، نسبت به ثبت نام اینترنتی خود اقدام نمایند. از شرکت کنندگانی که موفق به کسب حداقل 60 درصد نمره آزمون کتبی شوند، برای شرکت در آزمون شفاهی دعوت به عمل می آید.

تفاوت فاند، بورسیه، فلوشیپ و اسکالرشیپ 

فلوشیپ علاوه بر این که تحت عنوان دوره تکمیلی رشته های علوم پزشکی شناخته می شود، در موارد دیگر به عنوان کمک هزینه تحصیلی از آن یاد می گردد. در واقع کسانی که می خواهند به کشور های دیگر مهاجرت کنند، می توانند در صورت واجد شرایط بودن و برخورداری از معدل بالا، از کمک هزینه های مالی مانند فاند، بورسیه، اسکالرشیپ (scholarship) و فلوشیپ استفاده کنند اما ممکن است برای شما سوال شود که بورسیه تحصیلی چیست؟ و تفاوت آن با فاند، فلوشیپ و اسکالرشیپ چه می باشد؟

 میزان مبلغ اسکالرشیپ به کشور مورد نظر بستگی دارد و برای پرداخت هزینه های آموزشی به فرد دانشجو تعلق می گیرد. شایان ذکر است که برخلاف وام تحصیلی، دانشجویان ملزم به بازپرداخت اسکالرشیپ نمی باشند. اما فلوشیپ که به معنی “مشارکت” یا “کمک هزینه تحصیلی” می باشد، هزینه لازم جهت انجام کار مشترک (مانند فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی، چاپ کتاب، ارائه مقاله یا پروپوزال) و دریافت دانش متقابل، توسط دولت و یا دانشگاه به دانشجو داده می شود. همچنین فلوشیپ معمولا به مقاطع دکتری و بالاتر تعلق می گیرد اما اسکالرشیپ در مقاطع پایین تر نیز قابل دریافت است.

به طور کل می توان گفت که اسکالرشیپ صرفا کمک مالی برای تامین هزینه های دانشجو به صورت کامل و یا بخشی از آن می باشد، در صورتی که فلوشیپ در درجه اول یک موقعیت است که بسته به دانشگاه می تواند شامل کمک مالی شود و یا خیر.

فاند نیز به افرادی که اوضاع مالی مناسبی ندارند، اعطا می شود. کمک هزینه ای که تحت عنوان فاند به دانشجویان از سوی دانشگاه مربوطه تعلق می گیرد، صرفا برای تامین هزینه های ضروری منزل، غذا و… استفاده می شود و نمی توان از آن جهت پرداخت شهریه و یا بازپرداخت وام دانشجویی استفاده نمود.

در نهایت افراد می توانند در صورت داشتن ضوابط مورد نظر، از بورسیه نیز بهره مند شده و تمام هزینه های زندگی و تحصیلی خود را با کمک هزینه مالی که از سوی مرکز آموزشی در اختیار آن ها قرار می گیرد، پرداخت کنند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در راستای چگونگی اخذ کمک هزینه های فوق، از طریق تماس با مرکز ایران مشاوره و دریافت مشاوره ثبت نام بورسیه تحصیلی و سایر موارد، از جزئیات لازم آگاه شوید.

 

سوالات متداول

1- فلوشیپ به چه معنی می باشد؟

فلوشیپ (fellowship) که به معنی کمک هزینه تحصیلی می باشد، در رشته های علوم پزشکی از آن با نام دوره تکمیلی تخصصی یاد می شود.

2- چه افرادی مجاز به شرکت در دوره های فلوشیپ پزشکی می باشند؟

تنها پزشکان دارای مدرک تخصص، مجاز به گذراندن دوره فلوشیپ پزشکی می باشند.

3- طول مدت زمان گذراندن دوره فلوشیپ پزشکی به چه صورت می باشد؟

مدت زمان گذراندن دوره فلوشیپ معمولا از چند ماه تا حداکثر 2 سال می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره