تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / مشاوره تحصیلی دوره اول متوسطه

مشاوره تحصیلی دوره اول متوسطه

راهنمای تحصیلی دوره اول متوسطه 1400
مشاوره تحصیلی دوره اول متوسطه 1400

در نظام قدیم نام گذاری دوره های تحصیلی به صورت دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان بوده، اما در نظام جدید این نام گذاری ها به صورت ابتدایی، دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه تغییر پیدا کرده است. با به اتمام رسیدن دوره ابتدایی، تحصیل و علم آموزی برای دانش آموزان و والدین موضوعی قابل توجه و اهمیت می گردد و هر کدام از دانش آموزان سعی دارند تا به بهترین نحو دوره اول متوسطه را پشت سر بگذارند. بنابراین در دست داشتن یک راهنما و مشاوره مناسب به همراه برنامه  ریزی درسی می تواند در رسیدن به این هدف مثمر ثمر واقع گردد. در این نوشتار ما درباره اهمیت این دوره اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم و پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

انتخاب رشته پایه نهم برای دانش آموزان این مقطع تحصیلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

منظور از دوره اول متوسطه نظام جدید چیست؟

همان طور که در ابتدا هم به آن اشاره کردیم، دوره متوسطه از دو بخش تشکیل شده است؛ دوره اول و دوره دوم که هر کدام از دوره ها به مدت سه سال می باشد. در ایران دانش آموزان پس از آن که دوره ی شش ساله ابتدایی را می گذرانند وارد دوره اول دبیرستان می شوند. این دوره که در نظام جدید به وجود آمده است شامل پایه های هفتم، هشتم و نهم می باشد که در نظام قدیم آن را به صورت دوره اول راهنمایی، دوم راهنمایی و سوم راهنمایی نام می بردند. دانش آموزان بعد از گذارندن این دوره وارد دوره دوم یعنی دهم، یازدهم و دوازدهم می شوند که مانند دوره اول در گذشته به صورت اول دبیرستان، دوم دبیرستان و سوم دبیرستان نام گذاری شده بود. برای اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تحصیلی دبیرستان می توانید بر روی این لینک کلیک نمایید.

ضرورت و اهمیت دوره اول متوسطه

این دوره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد زیرا به عنوان پایه و اساس علمی دوره دوم متوسطه و یکی از دوره های حساس و تاثیر گذار در زندگی اجتماعی و فردی دانش آموزان محسوب می شود چراکه دوره انتقال کودک از کودکی به اواخر دوره نوجوانی می باشد. بسیاری از استعدادهای نوجوانان در این دوره بروز می کند و پس از آن وارد مسائل جدیدی از جمله انتخاب رشته، انتخاب شغل و حرفه می شود، از این رو یکی از مهم ترین وظایف والدین، کادر مدرسه و مشاوران این است که به دانش آموزان کمک کنند تا استعدادهای خود را بشناسند و متناسب با علاقه و استعداد خود اقدام به انتخاب رشته کنند و به واسطه این تصمیم، نوع فعالیت خود در بازار کار را مشخص کرده و مسیر زندگی خود را به درستی طی کنند.

راهنما و مشاوره هدایت تحصیلی 

در پایه نهم مسئله ای که بسیار اهمیت دارد انتخاب رشته دانش آموزان است که راهنمای هدایت تحصیلی پایه نهم به همین منظور در نظر گرفته می شود تا دانش آموزان بتوانند در رشته ای به تحصیل بپردازند که متناسب با استعداد و علایق آنها باشد. از این رو مهم ترین ملاک برای انتخاب رشته نهم، عملکرد تحصیلی دانش آموز می باشد. مشاور می تواند با توجه به عملکرد تحصیلی و استعدادهای دانش آموز راهنمایی های لازم را در رشته های مختلف در اختیار او قرار دهد تا دانش آموز با آگاهی و شناختی که از هر رشته دارد اقدام به انتخاب رشته ای کند که در آینده و پس از وارد شدن به آن رشته هم رضایت کافی داشته باشد زیرا انتخاب رشته نادرست باعث می شود که بهترین سال های دانش آموز صرف تحصیل در رشته ای باشد که نه تنها به آن علاقه ندارد بلکه در آن زمینه هیچ استعدادی هم نداشته است.

معرفی کتاب های دوره اول متوسطه

دانش آموزان سراسر کشور می بایست به منظور گذراندن مقطع اول متوسطه، کتاب درسی پایه هفتم، هشتم و نهم متوسطه را به خوبی مورد مطالعه قرار داده و با یادگیری مفهومی مطالب، امتحانات پایان ترم را به خوبی پشت سر بگذارند تا به منظور انتخاب رشته مورد علاقه خود با مشکل مواجه نشوند. به همین منظور اسامی کتاب های سه پایه اول متوسطه را به صورت لیست ارائه نموده ایم. همچنین شما می توانید با دانستن برنامه امتحانات نهایی خرداد، آمادگی لازم را برای شرکت جلسه امتحان کسب نمایید.

لیست کتاب های درسی پایه هفتم

فارسی علوم تجربی مطالعات اجتماعی تفکر و سبک زندگی ویژه دختران
آموزش مهارت های نوشتاری ( نگارش و انشا ) تفکر و سبک زندگی مشترک بین دختران و پسران ریاضی فرهنگ و هنر
پیام های آسمانی انگلیسی کتاب کار انگلیسی آموزش قرآن
عربی کار و فناوری پیام های آسمان ویژه اهل سنت

 

لیست کتاب های درسی پایه هشتم

علوم تجربی ریاضی کار و فناوری پیام های آسمان
پیام های آسمان ویژه اهل سنت فارسی آموزش مهارت های نوشتاری ( نگارش و انشا ) فرهنگ و هنر
مطالعات اجتماعی عربی تفکر و سبک زندگی تفکر و سبک زندگی ویژه پسران
انگلیسی کتاب کار انگلیسی آموزش قرآن

 

لیست کتاب های درسی پایه نهم

علوم تجربی زبان انگلیسی آموزش قرآن تعلیمات ادیان الهی و اخلاق
عربی فارسی کتاب کار انگلیسی آمادگی دفاعی
آموزش مهارت های نوشتاری ( نگارش و انشا ) ریاضی پیام های آسمان مطالعات اجتماعی
کار و فناوری فرهنگ و هنر پیام های آسمان ویژه اهل سنت

بنابراین دانش آموزان می توانند با داشتن یک  برنامه  ریزی درسی مناسب و مطالعه کتاب های درسی خود، نمرات و سطح علمی خود برای امتحانات نهایی خرداد ارتقا دهند اما همان طور که بیان شد، علاقه و استعداد دانش آموزان نیز امر بسیار مهمی در انتخاب رشته نهم به دهم به شمار می رود. به همین منظور شما می توانید از فرم هدایت تحصیلی پایه نهم و همچنین مشاوره تحصیلی پایه نهم استفاده نمایید. همچنین در صورت تمایل به آگاهی از مهلت ثبت نام کتاب درسی بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- برای تحصیل در دوره اول متوسطه باید به چه نکاتی توجه شود؟

بهتر است تا والدین و دانش آموزان مطابق با الگو و روش تخصصی این دوره تحصیلی را با موفقیت پشت سر بگذارند که در مقاله به آن ها اشاره شده است.

2- برای موفقیت در دوره تحصیلی اول متوسطه چه کارهایی الزامی است؟

کسب اطلاعات در زمینه علاقه و استعداد دانش آموزان، درک مفهومی دروس و توجه به فرم هدایت تحصیلی در این دوره حائز اهمیت است.

3- چه کتاب ها و درس هایی به دانش آموزان در دوره تحصیلی اول متوسطه تدریس خواهد شد؟

این کتاب ها در مقاله فوق به صورت جدول در سه پایه هفتم، هشتم و نهم قرار داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره