شنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 99
مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 99

 

با اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند جهت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اقدام نمایند که برای این امر می بایست کدرشته محل های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را استخراج کرده و در سایت انتخاب رشته ثبت نمایند؛ در ادامه اعلام نتایج انتخاب رشته که مدتی پس از فرآیند انتخاب رشته منتشر می شود، شامل معرفی اسامی دعوت شده به مصاحبه دکتری است. مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد با مصاحبه سایر دانشگاه ها متفاوت است. این تفاوت از نحوه برگزاری تا امتیاز بندی مصاحبه را شامل می شود که باعث سردرگمی داوطلبان زیادی شده است. مرحله مصاحبه دکتری مهم ترین مرحله پذیرش در دانشگاه می باشد؛ بنابراین تنها کسب نمره قبولی در آزمون دکتری، ملاک پذیرش و ورود به مقطع دکتری نخواهد بود، بلکه داوطلبان بایستی از مرحله مصاحبه نیز با موفقیت عبور کنند تا مجوز ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دریافت نمایند.

پاسخ 10 سوال مهم در مصاحبه دکتری 99

 

مطابق با آخرین اطلاعیه های مربوطه، مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به صورت مجازی و با استفاده از سامانه ای مختص این امر، انجام می پذیرد.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 99

همان طور که ذکر شد، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، می توانند درصدد انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 99 بر آیند. پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 99، داوطلبان در یک یا چند دانشگاه دعوت به مصاحبه می شوند و جهت ارزیابی تخصصی مورد قضاوت داوران قرار می گیرند. در سال گذشته، زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد در اواخر فروردین ماه بود که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار گرفت.

اما نظر به شرایط به خصوص سال جاری و زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد 99 به تعویق افتاد و به تبع، بازه زمانی اعلام نتایج آن نیز نسبت به دوره های گذشته، متفاوت خواهد بود. مطابق با اعلام مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، آن دسته از متقاضیانی که بر اساس نتایج اولیه انتخاب رشته مجاز به شرکت در این مرحله از ارزیابی علمی و تخصصی شده اند، می بایست از ساعت 11 امروز یکشنبه 23 شهریور ماه لغایت ساعت 24 روز چهارشنبه مورخ 26 شهریور ماه با مراجعه به سامانه مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه به آدرس  azmoon.iau.ac.irنسبت به انتخاب رشته (یا رشته های) مورد نظر خود جهت نام نویسی و حضور در جلسه مصاحبه اقدام نمایند.

البته این بازه زمانی تمدید شده است و داوطلبان می توانند تا 29 شهریور ماه 99 نام نویسی خود را برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد انجام دهند. توجه داشته باشید که عدم ثبت نام در سامانه مذکور در مدت زمان مقرر به منزله انصراف از پذیرش می باشد.

پس از اتمام مهلت نام نویسی، دانشگاه آزاد زمان و مکان مصاحبه را در موعد مقرر به اطلاع هر یک از داوطلبان می رساند. جهت اطلاع از زمان دقیق آغاز مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال جاری و سایر جزئیات آن می توانید در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره عضو شوید.

نحوه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 99

متقاضیان دانشگاه آزاد برای شرکت در مصاحبه دکتری مانند مصاحبه سایر دانشگاه ها، ملزم به پرداخت هزینه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد می باشند که به صورت اینترنتی و از طریق سایت رسمی پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی azmoon.iau.ac.ir قابل پرداخت می باشد. بدیهی است که فقط از داوطلبانی مصاحبه به عمل خواهد آمد که هزینه را پرداخت کرده و کد رهگیری را دریافت کرده باشند. لازم به ذکر است داوطلبانی که برای مصاحبه در چند رشته یا چند دانشگاه پذیرفته شده اند، می بایست برای هر یک هزینه جداگانه پرداخت نمایند. داوطلبان پس از پرداخت هزینه مصاحبه، قادر به انتخاب محل مصاحبه خود می شوند.

طبق مصوبه “شورای عالی انقلاب فرهنگی” در سال 97، دانشگاه های آزاد در 10 منطقه تقسیم بندی می شوند که در هر منطقه چند استان قرار می گیرد. این 10 منطقه که به مناطق آمایشی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد معروفند، با هدف ساماندهی و تسهیل در پیشبرد اهداف مرکز دانشگاهی تقسیم بندی شدند. اما از سال 98 مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در تمامی رشته گرایش ها در شهر تهران برگزار می گردد و تمامی داوطلبان باید برای بررسی سوابق علمی، آموزشی و فناوری خود به واحد دانشگاه آزاد در شهر تهران مراجعه نمایند.

در سال 99، با توجه به بحران ویروس ناخوانده کرونا، در آخرین جلسه شورای سنجش پذیرش، تصمیمی بر مبنای برگزاری مصاحبه دکتری آزاد به صورت مجازی اخذ گردید؛ اما ابلاغیه رسمی در رابطه با آن ارسال نشد. درصورت اجرای این طرح، سامانه ای به همین منظور برای داوطلبان تعبیه خواهد شد و شرایط و راهنمای مربوط به آن در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. در صورت تصویب مصاحبه مجازی دکتری دانشگاه آزاد، داوطلبان مدارک مورد نیاز برای مصاحبه دکتری را نیز به صورت اینترنتی ارسال خواهند کرد.

در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، چه به صورت حضوری و چه به صورت مجازی، ملاک ارزیابی داوطلبان مقطع دکتری به صورت زیر انجام خواهد گرفت:

 • آزمون کتبی متمرکز 50 درصد
 • سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد
 • مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد

نحوه گزینش نهایی نیز بر اساس امتیازات اکتسابی نهایی خواهد بود و داوطلبان به ترتیب نمرات کل، مورد قبول داتشگاه واقع می شوند. بعد از برگزاری مرحله مصاحبه و ارزیابی شرکت کنندگان، اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. با توجه با نامعلوم بودن شرایط حاضر بر دانشگاه ها،زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیز به طور دقیق مشخص نشده است؛ اما هرگونه اطلاعات دریافتی در این زمینه، از طریق کانال تلگرامی دکتری به اشتراک گذاشته خواهد شد.

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

سوالات مصاحبه دانشگاه آزاد نیز همانند سوالاتی که در مصاحبه های دانشگاه ها مطرح می شود از یک فرم کلی تبعیت می کند و بخشی از این سوالات در همه ی مصاحبه ها مشترک است. چند دسته از سوالاتی که به طور قطع در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مورد پرسش قرار می گیرد، به شرح زیر است:

 • معرفی کردن: طبیعتا از دانشجو خواسته می شود که ضمن معرفی کامل خود، درباره وضعیت تحصیلی خود در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد توضیحاتی ارائه دهد.
 • ارزیابی سطح زبان انگلیسی: در این راستا درخواست معرفی دانشجو به زبان انگلیسی نیز ممکن خواهد بود. بنابراین لازم است برای این امر آمادگی لازم را کسب نمایید.
 • در رابطه با پایان نامه: یکی از سوالاتی که به طور قطع در جلسه مصاحبه دکتری مطرح خواهد شد، درمورد پایان نامه است و از شما خواسته می شود توضیحات مختصری درباره موضوع پایان نامه خود ارائه دهید.

ممکن است از برخی از داوطلبان که برای مصاحبه چند دانشگاه دعوت شده اند سوالی پرسیده شود که بین این دانشگاه ها، کدام یک را و به چه دلیلی برای ادامه تحصیل ترجیح می دهید؟ همچنین از سوالاتی که امکان دارد مورد پرسش قرار گیرد، درباره تامین هزینه تحصیل می باشد. معمولا استادان بر این نکته تاکید دارند که دانشجو باید بدون نگرانی از هزینه تحصیل، تمام وقت خود را صرف پایان نامه نمایند.

بدیهی است که پاسخ های شما در جواب این سوالات، در روند قبولی فرد تاثیر به سزایی خواهند داشت. همچنین دارا بودن یک سری مدارک خاص همچون گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی، گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها، گواهی انجام طرح های پژوهشی و افتخارات علمی و نمره بالای مدرک زبان، امتیازات ویژه ای را برای شما رقم خواهد زد که در گزینش نهایی شما اثر مثبت خواهد گذاشت.

عوامل موفقیت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 99

 • در صورتی که مصاحبه دکتری به صورت حضوری انجام بپذیرد، توصیه می کنیم با ظاهری مرتب، آراسته و لباس رسمی در جلسه مصاحبه حضور یابید و از عطر ملایم استفاده کنید.
 • هنگام برخورد با اساتید با اعتماد به نفس کامل احوال پرسی کنید، لبخند بزنید و برقراری ارتباط چشمی را نیز فراموش نکنید.
 • هنگام پاسخ به سوالات اساتید آرامش خود را حفظ کنید و از شتاب زدگی بپرهیزید، سعی کنید در کمال آرامش و اعتماد به نفس پاسخگوی سوالات باشید.
 • اکیدا توصیه می کنیم اگر پاسخ سوالی را نمی دانید به جای حاشیه رفتن با صداقت بگویید که در حال حاضر حضور ذهن ندارید. چرا که پاسخ غلط و یا اغراق آمیز شما تاثیر منفی در ذهن مصاحبه کنندگان خواهد گذاشت. به عبارتی بهتر است در جلسه مصاحبه هرگز در مورد چیزی که نمی دانید اظهار نظر نکنید.
 • سر جلسه مصاحبه به ساعت خود نگاه نکنید.
 • در صورت برگزاری مصاحبه به صورت حضوری، سعی کنید نیم ساعت قبل از برگزاری مصاحبه، در محل مذکور حضور یابید.
 • همواره در جلسه مصاحبه به این فکر کنید که همه داوطلبان شرایط شما را دارند و حتی شما بهترین داوطلب شرکت کننده در مصاحبه هستید.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال 99 در چه زمانی برگزار می شود؟

تعویق در زمان برگزاری آزمون دکتری 99، موجب تغییر زمانبندی های این آزمون نسبت به سال های گذشته شده است. بنابراین نمی توان به طور دقیق در رابطه با زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد، اظهار نظر کرد.

2- آیا پرداخت هزینه مصاحبه، به صورت حضوری و در روز مصاحبه امکان پذیر است؟

پرداخت هزینه فقط به صورت اینترنتی امکان پذیر است و با توجه به تصمیم اخذ شده در رابطه با برگزاری مصاحبه دکتری به صورت مجازی، می توان از صحت اجرای این شیوه اطمینان حاصل کرد.

3- آیا مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در تمامی رشته گرایش ها در شهر تهران برگزار می گردد؟

در آزمون دکتری سال 98، مصاحبه دکتری کلیه رشته ها در واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار شد. ممکن است برای آزمون دکتری سال 99 نیز همین روند پیاده سازی شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره