تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400
مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

با اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند جهت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اقدام نمایند که برای این امر می بایست کد رشته محل های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 را استخراج کرده و در سایت انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد ثبت کنند. پس از انتشار نتایج انتخاب رشته، اسامی دعوت شدگان به مصاحبه دکتری مشخص می گردد اما باید توجه داشته باشید که مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد با مصاحبه سایر دانشگاه ها متفاوت است.

این تفاوت از نحوه برگزاری تا امتیاز بندی مصاحبه را شامل می شود که باعث سردرگمی داوطلبان شده است. مرحله مصاحبه دکتری مهم ترین مرحله پذیرش در دانشگاه می باشد؛ بنابراین تنها کسب نمره قبولی در آزمون ملاک پذیرش و ورود به مقطع دکتری نخواهد بود، بلکه متقاضیان بایستی از مرحله مصاحبه نیز با موفقیت عبور کنند تا مجوز ادامه تحصیل در این مقطع را دریافت نمایند.

پاسخ 10 سوال مهم در مصاحبه دکتری 1400

 

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400 به صورت اینترنتی از طریق سامانه مصاحبه مجازی دوره دکتری این دانشگاه انجام می گیرد.

ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

داوطلبان آزمون دکتری پس از کسب حدنصاب لازم در فرآیند انتخاب رشته و کسب قبولی می توانند در بازه زمانی مقرر جهت ثبت نام در مصاحبه این آزمون اقدامات لازم را به انجام برسانند و در تاریخ مشخص سر جلسه گزینش نهایی حضور یابند.

زمان ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 

متقاضیان واجد شرایط جهت شرکت در مصاحبه دوره دکتری دانشگاه آزاد باید از روز چهارشنبه مورخ 29 اردیبهشت ماه تا روز سه شنبه مورخ 4 خرداد 1400 فرآیند نام نویسی خود را به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد آغاز کنند.

نحوه ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 

ثبت نام در آزمون دکتری این دانشگاه نیز به صورت الکترونیکی از طریق سایت دانشگاه آزاد و مطابق با مراحل ذیل به انجام می رسد.

 • مراجعه به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org و انتخاب لینک فعال “ثبت نام به منظور شرکت در مصاحبه آزمون دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد اسلامی”

مرحله اول ثبت نام مصاحبه مجازی دکتری دانشگاه آزاد 

 • درج نمودن کد دسترسی انتخاب رشته و کد ملی در بخش های مشخص و سپس فشردن دکمه “ورود”

مرحله دوم ثبت نام مصاحبه مجازی دکتری دانشگاه آزاد 

 • گزینش رشته مورد نظر با توجه به لیست رشته های تحصیلی مجاز جهت ثبت نام در مصاحبه و تکمیل اطلاعات 

مرحله سوم ثبت نام مصاحبه مجازی دکتری دانشگاه آزاد 

برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

همان طور که ذکر شد، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند در زمان مقرر درصدد انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400 برآیند و پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400 در صورت پذیرش جهت ارزیابی تخصصی در جلسه مصاحبه مورد قضاوت داوران قرار بگیرند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 

متقاضیان بایستی حداقل 30 دقیقه قبل از شروع زمان مصاحبه در محل دانشگاهی حضور داشته باشند. بنا بر اطلاع رسانی روابط عمومی دانشگاه آزاد، مصاحبه آزمون دکتری تخصصی سال جاری به صورت مجازی از روز یکشنبه 30 خرداد ماه الی پنجشنبه 17 تیر ماه برگزار می گردد. لذا افرادی که جهت شرکت در این مرحله دعوت شده اند، لازم است از روز دوشنبه 24 الی شنبه 29 خرداد ماه با مراجعه به درگاه الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه خود اقدام نمایند. زمان و تاریخ دقیق مصاحبه مجازی مقطع دکتری این دانشگاه بر روی برگه ورود به جلسه متقاضیان درج می گردد.

نحوه برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

در سال 99 با توجه به بحران ویروس ناخوانده کرونا، در آخرین جلسه شورای سنجش پذیرش تصمیمی بر مبنای برگزاری مصاحبه مجازی دکتری دانشگاه آزاد اخذ گردید؛ که همین باعث به وجود آمدن محیطی جدید جهت مصاحبه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد شد. به این صورت که متقاضیان می توانستند از طریق سامانه مصاحبه مجازی دوره دکتری دانشگاه آزاد به نشانی lms.mshdiau.ac.ir مراحل گزینش خود را پیش ببرند.

 • شرکت کنندگان می بایست حداقل 30 دقیقه قبل از شروع فرآیند مصاحبه با استفاده از اطلاعات کاربری خود وارد سامانه مربوطه شوند.
 • یکی از مواردی مهمی که داوطلبان می بایست نسبت به آن توجه داشته باشند، حضور با پوشش مناسب و رعایت شئونات در جلسه مصاحبه مجازی می باشد.
 • با توجه به رسمی بودن جلسه، مصاحبه را در محیطی آرام برگزار نمایید.
 • به منظور پیشگیری از ایجاد مشکل در انتقال صدا استفاده از هدفون / هدست در زمان انجام مصاحبه توصیه می گردد.

در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، چه به صورت حضوری و چه به صورت مجازی، ملاک ارزیابی داوطلبان این مقطع به صورت زیر انجام خواهد گرفت:

 • آزمون کتبی متمرکز 50 درصد
 • سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد
 • مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

سوالات مصاحبه دانشگاه آزاد نیز همانند سوالاتی که در مصاحبه های دانشگاه ها مطرح می شود از یک فرم کلی تبعیت کرده و بخشی از این سوالات در همه مصاحبه ها مشترک است. چند دسته از سوالاتی که به طور قطع در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مورد پرسش قرار می گیرد، به شرح زیر است:

 • معرفی کردن: طبیعتا از دانشجو خواسته می شود که ضمن معرفی کامل خود، درباره وضعیت تحصیلی خود در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد توضیحاتی ارائه دهد.
 • ارزیابی سطح زبان انگلیسی: در این راستا درخواست معرفی دانشجو به زبان انگلیسی نیز ممکن خواهد بود. بنابراین لازم است برای این امر آمادگی لازم را کسب نمایید.
 • در رابطه با پایان نامه: یکی از سوالاتی که به طور قطع در جلسه مصاحبه دکتری مطرح خواهد شد، درمورد پایان نامه است و از شما خواسته می شود توضیحات مختصری درباره موضوع پایان نامه خود ارائه دهید.

ممکن است از برخی از داوطلبان که برای مصاحبه چند دانشگاه دعوت شده اند سوالی پرسیده شود که بین این دانشگاه ها، کدام یک را و به چه دلیلی برای ادامه تحصیل ترجیح می دهید؟ همچنین از سوالاتی که امکان دارد مورد پرسش قرار گیرد، درباره تامین هزینه تحصیل می باشد. معمولا استادان بر این نکته تاکید دارند که دانشجو باید بدون نگرانی از هزینه تحصیل، تمام وقت خود را صرف پایان نامه نمایند.

بدیهی است که پاسخ های شما در جواب این سوالات، در روند قبولیتان تاثیر به سزایی خواهند داشت. همچنین دارا بودن یک سری مدارک خاص همچون گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی، گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها، گواهی انجام طرح های پژوهشی و افتخارات علمی و نمره بالای مدرک زبان، امتیازات ویژه ای را رقم خواهد زد که در گزینش نهایی شما اثر مثبت خواهد گذاشت.

عوامل موفقیت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

در صورتی که مصاحبه دکتری به صورت حضوری انجام بپذیرد، توصیه می کنیم با ظاهری مرتب، آراسته و لباس رسمی در جلسه مصاحبه حضور یابید و از عطر ملایم استفاده کنید. هنگام برخورد با اساتید با اعتماد به نفس کامل احوال پرسی کنید، لبخند بزنید و برقراری ارتباط چشمی را نیز فراموش نکنید.

هنگام پاسخ به سوالات اساتید آرامش خود را حفظ کنید و از شتاب زدگی بپرهیزید، سعی کنید در کمال آرامش و اعتماد به نفس پاسخگوی سوالات باشید. اکیدا توصیه می کنیم اگر پاسخ سوالی را نمی دانید به جای حاشیه رفتن با صداقت بگویید که در حال حاضر حضور ذهن ندارید. چرا که پاسخ غلط و یا اغراق آمیز شما تاثیر منفی در ذهن مصاحبه کنندگان خواهد گذاشت. به عبارتی بهتر است در جلسه مصاحبه هرگز در مورد چیزی که نمی دانید اظهار نظر نکنید.

سر جلسه مصاحبه به ساعت خود نگاه نکنید. در صورت برگزاری مصاحبه به صورت حضوری، سعی کنید نیم ساعت قبل از برگزاری مصاحبه، در محل مذکور حضور یابید. همواره در جلسه مصاحبه به این فکر کنید که همه داوطلبان شرایط شما را دارند و حتی شما بهترین داوطلب شرکت کننده در مصاحبه هستید.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال 1400 در چه زمانی برگزار می شود؟

این فرآیند از روز 30 خرداد الی 17 تیر ماه 1400 اجرا می شود.

2- آیا پرداخت هزینه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال 1400 به صورت حضوری و در روز مصاحبه امکان پذیر است؟

پرداخت هزینه مصاحبه دکتری آزاد برای سال 1400 فقط به صورت اینترنتی از طریق سایت مربوطه امکان پذیر است.

3- مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال 1400 شامل چه سوالاتی می شود؟

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد و سایر جزئیات لازم در این مقاله به طور کامل شرح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج دکتری