تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400
مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

با اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند جهت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اقدام نمایند که برای این امر می بایست کد رشته محل های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 را استخراج کرده و در سایت انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد ثبت کنند. پس از انتشار نتایج انتخاب رشته، اسامی دعوت شدگان به مصاحبه دکتری مشخص می گردد اما باید توجه داشته باشید که مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد با مصاحبه سایر دانشگاه ها متفاوت است.

این تفاوت از نحوه برگزاری تا امتیاز بندی مصاحبه را شامل می شود که باعث سردرگمی داوطلبان شده است. مرحله مصاحبه دکتری مهم ترین مرحله پذیرش در دانشگاه می باشد؛ بنابراین تنها کسب نمره قبولی در آزمون ملاک پذیرش و ورود به مقطع دکتری نخواهد بود، بلکه متقاضیان بایستی از مرحله مصاحبه نیز با موفقیت عبور کنند تا مجوز ادامه تحصیل در این مقطع را دریافت نمایند.

پاسخ 10 سوال مهم در مصاحبه دکتری 1400

 

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400 به صورت اینترنتی از طریق سامانه مصاحبه مجازی دوره دکتری این دانشگاه انجام می گیرد.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

همان طور که ذکر شد، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند در زمان مقرر در صدد انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400 برآیند. پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400، متقاضیان در یک یا چند دانشگاه دعوت به مصاحبه می شوند و جهت ارزیابی تخصصی مورد قضاوت داوران قرار می گیرند.

همچنین داوطلبان بایستی حداقل 20 دقیقه قبل از شروع زمان مصاحبه، در محل دانشگاهی حضور داشته باشند. لازم به ذکر است که در حال حاضر تاریخ دقیق انجام این فرآیند برای سال 1400 مشخص نمی باشد اما با توجه به اعلام دانشگاه آزاد، به احتمال زیاد این فرآیند از اواخر خرداد ماه تا اوایل تیر ماه 1400 به صورت مجازی برگزار خواهد شد. شایان ذکر است که در صورت اعلام، جزئیات دقیق آن از طریق کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در دسترس شما متقاضیان گرامی قرار خواهد گرفت.

نحوه برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

متقاضیان دانشگاه آزاد برای شرکت در مصاحبه دکتری مانند مصاحبه سایر دانشگاه ها، ملزم به پرداخت هزینه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد می باشند که به صورت اینترنتی از طریق سایت رسمی این دانشگاه به نشانی azmoon.org قابل پرداخت می باشد. بدیهی است که فقط از افرادی مصاحبه به عمل خواهد آمد که هزینه را پرداخت و کد رهگیری دریافت کرده باشند. همچنین لازم به ذکر است متقاضیانی که برای مصاحبه در چند رشته یا چند دانشگاه پذیرفته شده اند، می بایست برای هر یک هزینه جداگانه پرداخت نمایند.

طبق مصوبه “شورای عالی انقلاب فرهنگی” در سال 97، دانشگاه های آزاد در 10 منطقه تقسیم بندی می شوند که در هر منطقه چند استان قرار می گیرد. این 10 منطقه که به مناطق آمایشی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد معروف اند، با هدف ساماندهی و تسهیل در پیشبرد اهداف مرکز دانشگاهی تقسیم بندی شدند اما از سال 98 مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در تمامی رشته گرایش ها در شهر تهران برگزار می گردد و تمامی افراد باید برای بررسی سوابق علمی، آموزشی و فناوری خود به واحد دانشگاه آزاد در شهر تهران مراجعه نمایند.

در سال 99 با توجه به بحران ویروس ناخوانده کرونا، در آخرین جلسه شورای سنجش پذیرش تصمیمی بر مبنای برگزاری مصاحبه مجازی دکتری دانشگاه آزاد اخذ گردید؛ که همین باعث به وجود آمدن محیطی جدید جهت مصاحبه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد شد.

به این صورت که متقاضیان می توانستند از طریق سامانه مصاحبه مجازی دوره دکتری دانشگاه آزاد به نشانی app.mshdiau.ac.ir مراحل گزینش خود را پیش ببرند. مطابق با اعلام این دانشگاه، فرآیند مصاحبه دکتری برای سال 1400 نیز همچنان به صورت مجازی و مطابق با شرایط و ضوابط ذیل برگزار خواهد شد.

 • داوطلبان بایستی به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org مراجعه نمایند و برگه ورود به جلسه مصاحبه خود را دریافت کنند.
 • متقاضیان با توجه به محل اقامت خود می توانند یکی از واحدهایی که در سامانه ارائه شده را به عنوان حوزه خود انتخاب نمایند.
 • داوطلبان باید با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و با به همراه داشتن برگه ورود به جلسه و مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه، نیم ساعت قبل از شروع مصاحبه در واحدهای دانشگاهی حضور داشته باشند.
 • افراد پس از حضور در واحدهای دانشگاهی و احراز هویت، به اتاق مصاحبه راهی می شوند و با استفاده از رایانه ای که در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، می توانند مصاحبه خود را به صورت مجازی در سامانه مصاحبه مجازی دکتری دانشگاه آزاد به نشانی app.mshdiau.ac.ir شروع کنند.
 • مصاحبه های مجازی دکتری هر روز از ساعت 14:00 تا 20:00 برگزار می گردد.
 • بازه زمانی مصاحبه 20 دقیقه می باشد اما به طور کلی تشخیص زمان دقیق آن بر عهده اساتید مصاحبه کننده است.
 • اساتید به صورت مجازی در مصاحبه حضور خواهند داشت.
 • اگر به هر دلیلی ارتباط استاد و داوطلب قطع شود، در صورت تشخیص اساتید، افراد می توانند دوباره وارد سیستم مورد نظر شوند و مصاحبه خود را به صورت مجازی ادامه دهند.
 • مرکز نظارت و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد به عنوان ناظر در تمامی واحدهای دانشگاهی حضور خواهد داشت.

در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، چه به صورت حضوری و چه به صورت مجازی، ملاک ارزیابی داوطلبان این مقطع به صورت زیر انجام خواهد گرفت:

 • آزمون کتبی متمرکز 50 درصد
 • سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد
 • مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

سوالات مصاحبه دانشگاه آزاد نیز همانند سوالاتی که در مصاحبه های دانشگاه ها مطرح می شود از یک فرم کلی تبعیت کرده و بخشی از این سوالات در همه مصاحبه ها مشترک است. چند دسته از سوالاتی که به طور قطع در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مورد پرسش قرار می گیرد، به شرح زیر است:

 • معرفی کردن: طبیعتا از دانشجو خواسته می شود که ضمن معرفی کامل خود، درباره وضعیت تحصیلی خود در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد توضیحاتی ارائه دهد.
 • ارزیابی سطح زبان انگلیسی: در این راستا درخواست معرفی دانشجو به زبان انگلیسی نیز ممکن خواهد بود. بنابراین لازم است برای این امر آمادگی لازم را کسب نمایید.
 • در رابطه با پایان نامه: یکی از سوالاتی که به طور قطع در جلسه مصاحبه دکتری مطرح خواهد شد، درمورد پایان نامه است و از شما خواسته می شود توضیحات مختصری درباره موضوع پایان نامه خود ارائه دهید.

ممکن است از برخی از داوطلبان که برای مصاحبه چند دانشگاه دعوت شده اند سوالی پرسیده شود که بین این دانشگاه ها، کدام یک را و به چه دلیلی برای ادامه تحصیل ترجیح می دهید؟ همچنین از سوالاتی که امکان دارد مورد پرسش قرار گیرد، درباره تامین هزینه تحصیل می باشد. معمولا استادان بر این نکته تاکید دارند که دانشجو باید بدون نگرانی از هزینه تحصیل، تمام وقت خود را صرف پایان نامه نمایند.

بدیهی است که پاسخ های شما در جواب این سوالات، در روند قبولیتان تاثیر به سزایی خواهند داشت. همچنین دارا بودن یک سری مدارک خاص همچون گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی، گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها، گواهی انجام طرح های پژوهشی و افتخارات علمی و نمره بالای مدرک زبان، امتیازات ویژه ای را رقم خواهد زد که در گزینش نهایی شما اثر مثبت خواهد گذاشت.

عوامل موفقیت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

در صورتی که مصاحبه دکتری به صورت حضوری انجام بپذیرد، توصیه می کنیم با ظاهری مرتب، آراسته و لباس رسمی در جلسه مصاحبه حضور یابید و از عطر ملایم استفاده کنید. هنگام برخورد با اساتید با اعتماد به نفس کامل احوال پرسی کنید، لبخند بزنید و برقراری ارتباط چشمی را نیز فراموش نکنید.

هنگام پاسخ به سوالات اساتید آرامش خود را حفظ کنید و از شتاب زدگی بپرهیزید، سعی کنید در کمال آرامش و اعتماد به نفس پاسخگوی سوالات باشید. اکیدا توصیه می کنیم اگر پاسخ سوالی را نمی دانید به جای حاشیه رفتن با صداقت بگویید که در حال حاضر حضور ذهن ندارید. چرا که پاسخ غلط و یا اغراق آمیز شما تاثیر منفی در ذهن مصاحبه کنندگان خواهد گذاشت. به عبارتی بهتر است در جلسه مصاحبه هرگز در مورد چیزی که نمی دانید اظهار نظر نکنید.

سر جلسه مصاحبه به ساعت خود نگاه نکنید. در صورت برگزاری مصاحبه به صورت حضوری، سعی کنید نیم ساعت قبل از برگزاری مصاحبه، در محل مذکور حضور یابید. همواره در جلسه مصاحبه به این فکر کنید که همه داوطلبان شرایط شما را دارند و حتی شما بهترین داوطلب شرکت کننده در مصاحبه هستید.

 

سوالات متداول

1- مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال 1400 در چه زمانی برگزار می شود؟

متاسفانه در حال حاضر زمان دقیق این فرآیند معلوم نیست اما به احتمال زیاد در بازه زمانی اواخر خرداد ماه الی اوایل تیر ماه 1400 برگزار خواهد شد.

2- آیا پرداخت هزینه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال 1400 به صورت حضوری و در روز مصاحبه امکان پذیر است؟

پرداخت هزینه مصاحبه دکتری آزاد برای سال 1400 فقط به صورت اینترنتی از طریق سایت مربوطه امکان پذیر است.

3- مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال 1400 شامل چه سوالاتی می شود؟

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد و سایر جزئیات لازم در این مقاله به طور کامل شرح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره پیج دکتری