تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

شیوه صحیح مطالعه دروس عمومی آزمون سراسری
نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

کنکور سراسری ، یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین مراحل زندگی هر فرد در پایان دوران فراغت از تحصیل مدرسه می باشد. این آزمون ، بخش عمده ای از آینده دانش آموزان را می سازد و هر کس نتیجه تلاش خود را در این آزمون می بیند ، نه چیزی کمتر و نه بیشتر. بنابراین جهت دست یابی به نتیجه مطلوب ، یک برنامه ریزی اصولی در کنار تلاش و پشتکار هر فرد ، نیاز است.

اکثر دانش آموزان بر این باورند که میزان اهمیت دروس اختصاصی نسبت به دروس عمومی بیشتر بوده و از همین رو بیشتر وقت خود را صرف مطالعه دروس اختصاصی می نمایند. غافل از این که دروس عمومی به شدت می توانند در بهبود رتبه و نمره آن ها موثر باشند. در این مقاله سعی داریم به نحوه مطالعه صحیح دروس عمومی بپردازیم تا بلکه کمکی باشد در راستای رسیدن شما به موفقیت!

با مطالعه صحیح دروس عمومی و تسلط بر آن ها ، می توانید شانس پذیرش خود را در کنکور افزایش دهید.

زمان لازم برای مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

اکثریت تصور می کنند که دروس عمومی به علت حفظی بودن ، نسبت به دروس اختصاصی آسان تر بوده و بنابراین نیاز به زمان زیادی ندارند اما کاملا در اشتباه به سر می برند. جهت آمادگی شرکت در کنکور ، لازم است از همان ابتدای شروع مطالعه ، همسو با دروس اختصاصی به مطالعه دروس عمومی هم بپردازید. معمولا درصد اختصاص وقت به دروس عمومی و اختصاصی قبل و بعد از عید متفاوت است. بعد از عید به علت نزدیکی به زمان کنکور ، نیاز به افزایش ساعات مطالعه می باشد اما به این معنا نیست که بازه زمانی قبل از عید را جدی نگیرید.

این که برای مطالعه هر درس ، چه مدت زمانی در نظر گرفته شود بستگی به نقاط قوت و ضعف دانش آموز داشته و یقینا درسی که نقطه ضعف وی باشد نیاز به صرف زمان بیشتری دارد. منظور از زمان گذاشتن برای مطالعه دروس عمومی این نیست که تمام وقت خود را صرف این دروس کنید بلکه بسته به توانایی هایتان باید بتوانید تعادلی در زمان بندی مطالعه دروس کنکور ایجاد نمایید.

بهترین زمان هایی که توصیه می شود به مطالعه دروس عمومی بپردازید ساعات اولیه صبح می باشد. چرا که در این زمان قدرت یادگیری و حفظ مطالب بیشتر از سایر اوقات روز می باشد.

شیوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

شیوه مطالعه هر فرد با دیگری متفاوت است. از همین رو نمی توان گفت یک شیوه کلی وجود دارد که برای همگان مناسب باشد اما هر داوطلب کنکور ، با رعایت برخی نکات در چارچوب مطالعاتی خود می تواند به نتیجه ای مطلوب دست یابد.

دروس عمومی کنکور سراسری برای تمام رشته ها یکسان است که شامل زبان و ادبیات فارسی ، عربی ، دین و زندگی و زبان انگلیسی می باشد. شیوه مطالعاتی هر کدام از آن ها برای هر داوطلب متفاوت است از همین رو ، نکاتی که توسط رتبه های برتر سال های گذشته ذکر شده را جمع آوری کرده و به اطلاع شما عزیزان می رسانیم. امیدواریم که این راهکارها برای شما نیز مثمر ثمر واقع شوند.

زبان و ادبیات فارسی

ادبیات و زبان فارسی از جمله دروسی است که برای همه داوطلبان ، ضریب بالایی داشته و بسیار در رتبه های نهایی آن ها تاثیرگذار است. سوالات این درس شامل قسمت های قرابت مفهومی ، آرایه ها ، لغات ، تاریخ ادبیات و زبان فارسی است که مورد آخر خود به بخش های املا ، نگارش ، زبان شناسی و دستور زبان تقسیم می شود.

آن دسته از افرادی که حفظیات قوی تری دارند با کمی مطالعه ، می توانند درصد مناسبی را در این درس کسب نمایند. در ابتدا پیشنهاد می شود برای حفظ لغات و معانی آن ها به لغات موجود در آخر کتاب مراجعه کرده و مرتبا آن ها را مرور کنید.

جهت تسلط بر بخش تاریخ ادبیات ، ابتدا تمام تاریخ ادبیات های کتاب را مطالعه کرده و از اعلام موجود در انتهای کتاب نیز کمک بگیرید. خلاصه ای از تاریخ ادبیات ها تهیه کرده و برای مرور ، از آن ها استفاده کنید. هم چنین می توانید جهت به حافظه سپردن مواردی چون آثار نویسندگان و یا اسامی شاعران ، آن ها را رمزگذاری نمایید.

سوالاتی که برای قسمت املا طراحی می شوند سوالات ریسکی هستند و احتمال پاسخ اشتباه در آن ها بسیار بالا است. تعدادی از داوطلبان از این بخش صرف نظر کرده و ترجیح می دهند روی مباحث دیگر سرمایه گذاری کنند. بنابراین اگر جزو آن دسته از افراد هستید که اطمینان دارید با صرف وقت بر روی این مبحث می توانید به نتیجه مطلوب برسید ، از هیچ تلاشی فروگذار ننمایید. در این راستا می توانید کلماتی که املایشان برای شما غریب است ، یادداشت کرده و مدام مرور کنید. هم چنین از کتاب هایی مانند کلیله و دمنه یا قابوس نامه هم می توان کمک گرفت و واژگانی که املای دشوارتری دارند ، استخراج نمود.

جهت یادگیری آرایه ها و تسلط بر آن ها ، پیشنهاد می شود در ابتدا آن ها را کاملا بشناسید و در این راستا از مثال های ساده کتاب استفاده کنید. سپس اشعار و آثار ادبی را مورد بررسی قرار داده و آرایه های موجود در آن ها را استخراج نمایید.

اما برای مباحثی چون قرابت معنایی یا مباحث زبان فارسی ، نیاز به تست زنی فراوان می باشد تا با نوع سوالات در این قسمت ها آشنا شده و تکنیک های لازم جهت پاسخ دهی و تسلط بر این مباحث را فرا گیرید.

در نهایت پیشنهاد می شود از نمونه سوالات کنکور سال های گذشته یا کتاب های تستی که برای این درس وجود دارند ، استفاده کرده تا آمادگی بیشتری جهت حضور در آزمون سراسری داشته باشید.

زبان عربی

درس عربی یکی از دروسی است که بسیار دشوار تلقی شده و در عین حال تاثیر بسیاری در کارنامه داوطلبان دارد. در این درس به فراگیری برخی تکنیک ها و مطالعه اصولی نیاز است تا به یک درس شیرین نمره آور تبدیل شود. مطالعه عربی نیاز به زمان زیادی ندارد و تنها کافیست داوطلبان در طول تابستان ، برای آن وقت گذاشته و پس از آن ، به مرور مباحث بپردازند. سوالات عربی به بخش های ترجمه ، قواعد و تعریب تقسیم می شود.

در ابتدا توصیه می شود دامنه لغات عربی خود را گسترش دهید. لغاتی که در آخر کتاب های درسی موجود هستند را مطالعه کرده و در دفتری جداگانه آن ها را یادداشت کنید. سپس به مطالعه دروس و متون عربی درسی و غیر درسی بپردازید و سعی کنید آن ها را برای خود ترجمه نمایید.

پس از ترجمه ، بهتر است قواعد را در اولویت قرار دهید. قواعد عربی را به خوبی آموخته و در دفتر دیگری برای خود یادداشت کنید تا هنگام مرور ، از آن استفاده کنید.

با استفاده از قواعد و تکنیک های ترجمه ، می توانید بخش زیادی از سوالات را پاسخ دهید اما با استفاده از همین نکات ، می توانید به خوبی از عهده سوالات تعریب هم برآیید.

سوالات کنکورهای گذشته را بخوانید ، تمرین کنید و از بر شوید. سوالات درس عربی تنها در جملات و لغات تنوع دارند ، قواعد عربی که تغییر نمی کنند ! در حل تست های ترجمه کنکور ، می توانید با حذف گزینه های غلط هم به پاسخ صحیح برسید.

دین و زندگی

درس دین و زندگی از آن دسته دروس حفظی است که نحوه یه خاطر سپردن آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. تکنیک حفظ کردن را که بیاموزید پیشرفت و تسلط بر این درس ، بستگی به تلاش خودتان دارد. از همین رو لازم است ابتدا مفهوم درس و موضوعی که قصد القای آن را دارد ، دریابید. سپس آیات و احادیث مرتبط با آن موضوع را نشانه گذاری کنید و به همراه قسمت های مرتبط درس ، در دسته بندی های جداگانه قرار دهید. بهتر است این دسته بندی ها را برای خود یادداشت کنید تا در هنگام مطالعه به راحتی ، قابل فهم باشند.

در این درس پیشنهاد می شود سریعا به سراغ تست زنی نرفته و بیشتر به مطالعه بپردازید. به عبارتی پس از 2 الی 3 مرتبه خواندن و بررسی دین و زندگی ، می توانید شروع به تست زنی نمایید.

اشعاری که در کتاب های درسی موجود است و ارتباط آن ها با آیات ، احادیث و مطالب کتاب را تا حد امکان به خاطر بسپارید.

خط به خط کتاب های دین و زندگی را از بر باشید حتی نام سوره آیات کتاب ؛ یعنی دقت خود را به بالاترین حد ممکن برسانید.

هم خود آیات و هم ترجمه آن ها را حتی الامکان حفظ کنید. به طرق مختلفی از آن ها در کنکور ، سوال مطرح می شود. هر چه بیشتر بدانید به نفع شماست.

خلاصه نویسی در این درس بسیار به شما کمک می کند. اما بهتر است کاملا این درس را مطالعه کرده و سپس به خلاصه برداری و استخراج نکات لازم بپردازید.

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی جزو دروسی است که بسیاری از داوطلبان با آن آشنا بوده و در کلاس های آموزش غیر درسی شرکت کرده اند. اما افرادی هم هستند که از سطح پایینی در این درس برخوردارند. با این که سطح دانش انگلیسی افراد ، بسیار تاثیرگذار است اما نحوه مطالعه این درس و تست زنی آن هم شرط است. چه بسا افرادی که سطح علمی شان در زبان ، بسیار بالا بوده اما به دلیل عدم آگاهی از نحوه تست زنی ، به درصدهای خوبی دست نیافته اند. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که زبان انگلیسی قوی ندارید ، نگران نباشید چرا که شما در کنکور شرکت می کنید نه آزمون تافل!

یکی از نکاتی که برای موفقیت در این زمینه اهمیت دارد دانش لغوی است. در زبان انگلیسی ، هر چه بیشتر لغت بدانید باز هم کم است. دامنه لغات خود را افزایش دهید. لغات جدید و آن ها که در ذهنتان نمی مانند را در دفترچه ای یادداشت کرده و به طور مداوم مرور نمایید.

در ترجمه متن های انگلیسی اگر با لغتی مواجه شدید که معنی آن را نمی دانید ، حدس بزنید! با توجه به کلمات قبل و بعد و مفهوم متن ، معنای آن را دریابید.

قواعد را بیاموزید و از خلاصه نویسی غافل نشوید. تمرین کنید تا بر قواعد تسلط یابید.

پس از آموختن قواعد به سراغ reading بروید. جهت پاسخ درست این قسمت ، ابتدا به صورت چشمی و روزنامه وار ، متن را بررسی کرده و سپس سوال ها را بخوانید. کلمات کلیدی را استخراج کرده و در متن بیابید. با گزینه ها تطابق داده و گزینه صحیح را استخراج نمایید. جهت تسلط بر این بخش ، متن های زیادی را امتحان کنید و از نمونه reading های کنکورهای گذشته غافل نشوید.

برخی راهکارهای مطالعاتی برای تمام دروس یکسان بوده و اگر رعایت شوند ، نتیجه مطلوبی در پی خواهند داشت. از این موارد می توان به خلاصه نویسی ، نکته برداری ، تست زنی و آشنایی با نمونه سوالات کنکور اشاره کرد. با رعایت این راهکارها در برنامه مطالعاتی تان ، می توانید احتمال موفقیت خود را بسیار افزایش دهید.

نکاتی پیرامون مطالعه دروس عمومی آزمون سراسری

نکاتی در رابطه مطالعه دروس عمومی کنکور
نکاتی پیرامون مطالعه دروس عمومی آزمون سراسری

در آخر بد نیست به برخی از نکات ، به صورت کلی اشاره ای داشته باشیم.

  • جهت موفقیت در کنکور ، به دروس عمومی هم به اندازه دروس تخصصی ، اهمیت بدهید. مبادا از آسانی زیاد برایتان دشواری پیش آورد. عمومی ها را خوب بخوانید! بسته به توانایی هایی که دارید روزی 2 الی 3 ساعت ، برای آن ها وقت بگذارید.
  • از برنامه ای که برای مطالعه کنکور در نظر می گیرید اطمینان حاصل کنید. به عبارت دیگر ، اگر پس از مدتی متوجه شدید که به نتیجه دلخواه نرسیده و در حال دور شدن از هدفتان هستید ، باید روش و برنامه خود را اصلاح نمایید.
  • در تمام مدتی که به مطالعه دروس کنکور مشغول هستید از مرور مطالب خوانده شده ، غافل نشوید. به یک یا دو بار خواندن مطالب اکتفا نکنید. یک سال زمان کمی نیست ، به بهترین شکل از آن بهره ببرید. اگر بخواهید تمام مطالب را در روزهای نزدیک به کنکور ، مرور کنید دچار سردرگمی خواهید شد ، پس تا زمان دارید ، نهایت استفاده را داشته باشید.
  • از نقاط ضعف خود واهمه نداشته باشید ، به سمتشان بروید و با آن ها مواجه شوید. با صرف وقت روی نقاط قوت ، خود را فریب ندهید که آماده کنکور هستید. برای آن ها هم وقت بگذارید اما برای نقاط ضعف کمی بیشتر.
  • از کتاب های کمک آموزشی و سایر ابزارها مانند فلش کارت ها یا فیلم های آموزشی استفاده کنید. در آزمون های جامع و شبیه ساز کنکور شرکت کنید و با نحوه تست زنی آشنا شوید.
  • با افراد موفقی که این مرحله را پشت سر گذاشته اند مشورت نموده و از آن ها بخواهید شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

با توجه به تمام مطالبی که گفته شد ، می توان دریافت لازمه موفقیت در کنکور سراسری داشتن برنامه ای اصولی است. برنامه ای که تنها مشوق دروس تخصصی نباشد بلکه به دروس عمومی هم به اندازه دروس تخصصی اهمیت ببخشد. شما داوطلبین گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک های کنکور تجربی 98 ، کنکور ریاضی ، کنکور انسانی 98 ، کنکور منحصرا زبان و کنکور هنر 98 کلیک کرده و از زمان و نحوه ثبت نام ، منابع آزمون ، مواد امتحانی و جزئیات مربوط به هر یک مطلع گردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور