جمعه , شهریور ۳۱ ۱۳۹۶
تماس با برترین مشاوران کشور
شماره تماس از طریق تلفن ثابت -9099072938
خانه / کنکور / شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

اطلاع از شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

یکی از موضوعاتی که ذهن بسیاری از داوطلبان و دانشجویان را در مقاطع تحصیلی مختلف مشغول کرده است، آگاهی از شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه و همچنین آگاهی از این موضوع است که آیا متقاضیان پس از شرکت در دانشگاه روزانه از شرکت در کنکور سراسری محروم خواهندشد؟یا خیر.که برای پاسخ به این سوال در این مقاله مشاوران مرکز ایران مشاوره به طور کامل به بررسی شرایط انصراف از تحصیل ،شرکت مجدد دانشگاه روزانه و جریمه انصراف از تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی پرداخته اند.بنابراین پیشنهادمی کنیم برای آگاهی از موارد ذکر شده و همچنین برای دریافت پاسخ سوالات خود مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آیا داوطلبان پس از شرکت در دانشگاه روزانه  از شرکت در کنکور سراسری محروم خواهند شد؟

در پاسخ به این سوال لازم است به اطلاعتان برسانیم که آن دسته از داوطلبانی که پس از شرکت در دانشگاه روزانه قصد دارند جهت شرکت در کنکور سراسری اقدام نمایند ضمن دارا بودن شرایطی که در ادامه مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد این امکان را خواهند داشت تا مجددا در کنکور سراسری شرکت نمایند.

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه به شرح زیر می باشد :

 •  داوطلبان می بایست پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی تا حداقل 2 ترم ادامه تحصیل بدهند.در صورتی که متقاضیان در ترم 1 یا 2 از دانشگاه انصراف دهند حق شرکت مجدد در دانشگاه روزانه را نخواهند داشت.
 • بعد از وارد شدن به دانشگاه باید 1 سال کامل را بگذرانید و نمرات ترم 2 شما هم ثبت شود و بعد از آن در شروع ترم 3 با دانشگاه خود هماهنگ کرده و انصراف خود را انجام دهید ، بعد از انجام انصراف شما حق شرکت در کنکور سال بعد را دارید و اگر در دانشگاه روزانه قبول شوید میتوانید به ادامه تحصیل مشغول شوید.
 • متقاضیان در دوران تحصیل خود فقط یک مرتبه امکان انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور در همان مقطع را خواهند داشت.
 • به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که در دوره مقطع کارشناسی ارشد (ارشد) خواستار شرکت در کنکور کارشناسی به صورت روزانه باشید این امکان برای شما وجود نخواهد داشت.به این دلیل که تنها یک مرتبه مجاز به استفاده از خدمات بورسیه دولتی خواهید بود و می بایست در همان رشته ادامه تحصیل دهید.
 • چنانچه متقاضیان آقا مشکل نظام وظیفه داشته باشند در صورتی می توانند از دانشگاه روزانه خود انصراف دهند و شرکت مجدد داشته باشند که مدرک کاردانی معادل دریافت نکرده باشند 2-در ترم های غیر از 1 و 2 انصراف خود را اعلام کرده باشند.
 • محرومیت از شرکت متقاضیان در دوره های روزانه فقط به رشته های قبول شده روزانه اختصاص دارد و قبولی در دوره های شبانه ، غیر انتفاعی و … مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
 • در صورتی که در دانشگاه روزانه قبول شوید و نسبت به انجام ثبت نام خود اقدام نکنید، از شرکت در دوره های روزانه محروم خواهید شد.
 • اگر بعد از ثبت نام در دوره روزانه (به عنوان مثال ) سال 95 در ترم های 1 و 2 از دانشگاه انصراف دهید از شرکت در دوره روزانه سال 96 محروم خواهید شد.
 • اگر دانشجو دوره روزانه باشید و در کنکور شرکت کنید و در دانشگاه دلخواه هم قبول شوید اما در ترم قبل از دانشگاه انصراف نداده باشید،امکان ثبت نام در دانشگاه جدید را نخواهید داشت.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

متقاضیان گرامی توجه داشته باشید که در صورتی که دانشجوی دوره روزانه در مقاطع تحصیلی کاردانی،کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری هستید و خواستار ثبت نام مجدد در کنکور سراسری می باشید ، می بایست تا پیش از زمان ثبت نام از دانشگاه مربوطه انصراف دهید و انصراف قطعی شما از دانشگاه تایید شده باشد.ضمن اینکه برای انصراف از دانشگاه تا 30 بهمن ماه 95 مهلت خواهید داشت.همچنین لازم است بدانید که انصراف از تحصیل برای شرکت در کنکور سراسری مخصوص دانشجویان دولتی می باشد و برای قبولی در کلیه مقاطع دانشگاه آزاد لزومی به انصراف پیش از ثبت نام نیست.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

در رابطه با شرایط  انصراف از تحصیل برای آن دسته از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که خواهان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد سراسری می باشد لازم است به اطلاع برسانیم که شرایط انصراف از تحصیل شامل تمامی دانشجویان در همه دوره ها می شود به عبارت دیگر چنانچه دانشجویان مقطع ارشد و یا دکتری قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد سراسری را داشته باشند می بایست تا زمان ثبت نام از تحصیل انصراف دهند و فرم انصراف قطعی را به دانشگاه تحویل دهند.ضمن اینکه همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم برای قبولی در کلیه مقاطع دانشگاه آزاد لزومی به انصراف پیش از ثبت نام نخواهد بود.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

شرایط انصراف از تحصیل برای تمامی دانشجویان دوره دکتری تخصصی در تمامی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم همانند دیگر مقاطع می باشد. به این صورت که چنانچه داوطلبان قصد ثبت نام در کنکور دکتری سراسری را داشته باشند می بایست تا زمان ثبت نام اقدامات لازم را جهت انصراف از دانشگاه انجام دهند، در غیر این صورت امکان ثبت نام در آزمون دکتری برای داوطلبان فراهم نخواهد بود و یادآوری می کنیم که برای قبولی در کلیه مقاطع دانشگاه آزاد، انصراف از دانشگاه الزامی نخواهد بود.

بررسی میزان جریمه انصراف از تحصیل در تمامی دانشگاه ها :

دانشجویان برای انصراف از تحصیل در دانشگاه ملزم به پرداخت جریمه هستند اما تنها در دو حالت دانشجویان از پرداخت جریمه انصراف از تحصیل معاف خواهند بود که در قسمت زیر توضیح داده ایم.

حالت اول – انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه : دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه دولتی انصراف دهند و بلافاصله در یک دانشگاه دولتی روزانه دیگر تحصیل کنند،از پرداخت جریمه انصراف از تحصیل معاف هستند.

حالت دوم – انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد : در صورتی که دانشجویان دانشگاه آزاد که مشغول تحصیل هستند،تصمیم به انصراف بگیرند و مجددا بخواهند در یک دانشگاه آزاد دیگر ادامه تحصیل بدهند،ملزم به پرداخت جریمه انصراف از تحصیل نخواهند بود و از پرداخت جریمه معاف هستند.

میزان جریمه انصراف از تحصیل در تمامی دانشگاه ها

دانشگاه  جریمه انصراف از تحصیل
دانشگاه دولتی میزان جریمه در دانشگاه دولتی بستگی به دانشگاه،رشته تحصیلی و سال آغاز تحصیل دارد.
دانشگاه پردیس خودگردان هزینه انصراف از تحصیل معادل شهریه ثابت ترم های باقیمانده است.
دانشگاه دانشگاه آزاد 1.5 برابر شهریه ثابت 
دانشگاه پیام نور 1.5 برابر شهریه ثابت 
دانشگاه شبانه 1.5 برابر شهریه ثابت 
دانشگاه غیرانتفاعی 1.5 برابر شهریه ثابت

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

حتما ببینید

شرایط تحصیل مجدد در رشته پرستاری

شرایط تحصیل مجدد رشته پرستاری با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد علاوه بر داوطلبان کنکوری …

۱۴ نظر

 1. سلام.من ترم ۲ کارشناسی ارشد رشته مهندسی معماری دانشگاه سراسری هستم. اگر بخوام انصراف بدم چقدر باید هزینه پرداخت کنم؟

 2. سلام
  من دانشجوی رشته روانشناسی در دانشگاه پیام نور هستم. من تا به حال در این دانشگاه مشغول به تحصیل نشده ام.
  و دو ترم آغازی را مرخصی گرفته ام.قصد شرکت در کنکور ۹۷ را دارم و خود را آماده این آزمون میکنم.
  پرسش: آیا می توانم بعد از قبولی در دانشگاه مورد نظر از دانشگاه پیام نور انصراف دهم؟؟؟ یا حتما بایستی در پایان سال ۹۶ انصراف خود را اعلام کنم؟؟؟
  پرسش ۲ : من دو ترم مرخصی بوده ام… آیا آن دو ترم به حساب می آیند یا من با شروع دانشگاه و آغاز کار آن وارد ترم یک میشوم؟؟؟ یا ترم سه؟؟؟
  من وارد کدام ترم میشوم… اگر یک باشد… من شرایط انصراف را دارا هستم.

  ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید

  • سلام. بله میتونید بعد از قبولی تو دانشگاه جدید، از دانشگاه پیام نور انصراف بدید. شما به هر حال وقتی ثبت نام کردید اگر انصراف بدید از حق انصراف خود استفاده کرده اید.

 3. سلام من دانشجو روزانه ورودی ۹۳ هستم دوترم خوندم دو ترمم مرخصی گرفتم و اقدام ب انصراف کردم و کارت دانشجویی تحویل دادم ولی جریمه پرداخت نکرده ام ک انصراف قطعیمو صادر کنند و الان میخوام کنکور ۹۷ شرکت کنم و برم دانشگاه دولتی الان میخوام بدونم من باید جریمه رو پرداخت کنم تا انصراف قطعیم بدند برا شرکت دوباره یا ن؟
  ممنون از شما

  • سلام. اگر دوباره بتونید روزانه قبول بشید هزینه انصراف پرداخت نمی کنید. اما اگه در دوره ای غیر از روزانه قبول بشید اونوقت باید هزینه انصراف رو پرداخت کنید. در ضمن برای اینکه از کنکور سال بعد محروم نشید لازمه که در دانشگاه قبلیتون دو ترم رو کامل گذرونده باشید و نمراتش ثبت شده باشه.
   خواهش میکنم. موفق باشید.

 4. سلام
  سال ۹۳ کنکور سراسری مقطع کارشناسی دوره روزانه قبول شدم منتهی نرفتم و همون سال ۹۳ دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دادم.امسال مجددا کنکور ۹۶ شرکت کردم. میخواستم بدونم اگر دوره روزانه قبول بشم امکان تحصیل دوره روزانه دولتی دارم یا نه؟؟
  ممنون

  • سلام. بله در صورت قبولی تو دانشگاه روزانه امکان ادامه تحصیل رو دارین. فقط قبل از ثبت نام تو دانشگاه باید از دانشگاه قبلیتون انصراف داده باشید. موفق باشید.

 5. سلام.من ترم ۲ مهندسی برق دانشگاه روزانه هستم و الان میخوام از دانشگاه انصراف بدم و توی رشته پرستاری مجدد تحصیل کنم.چه زمانی باید انصراف بدم که از تحصیل روزانه سال بعد محروم نشم؟

  • سلام شما باید حداقل ۲ ترم ادامه تحصیل بدهید.در صورتی که در ترم ۱ یا ۲ از دانشگاه انصراف دهید حق شرکت مجدد در دانشگاه روزانه را نخواهید داشت . در ابتدای ترم ۳ با دانشگاه خود هماهنگ کرده و انصراف خود را انجام دهید ، بعد از انجام انصراف شما حق شرکت در کنکور سال بعد رو دارید و اگر رشته ی پرستاری قبول شدید میتونید ادامه تحصیل بدید در مورد پرداخت جریمه با ایران مشاوره تماس بگیرین .

 6. سلام
  اگه در یکی از ظرفیت های خودگردان دانشگاه آزاد پذیرفته بشیم و در تکمیل ظرفیت در یکی دیگه از ظرفیت های عادی، یکی از واحد های دانشگاه آزاد قبول بشیم باز هم باید خسارت پرداخت بشه؟

 7. با سلام.. من در کنکور ۹۵شرکت کردم و قبول نشدم.. برای همین در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و یک سال مرخصی تحصیلی گرفتم و باز تو کنکور ۹۶تو رشته ای که میخاستم رتبم نرسید.. برای همین میخام واسه کنکور ۹۷بمونم… به نظر شما من امسال از دانشگاه انصراف بدم یا بازم مرخصی بگیرم؟ که اگه مرخصی بگیرم میگن که دو سال از معافیت تحصیلی من میره و من باید تو ۴سال درسمو تو دانشگاه تموم کنم وگرنه میرم خدمت… به نظر شما من چیکار کنم

  • سلام میتونید مرخصی نگیرید، سعی کنید کمترین تعداد واحد ممکن رو بردارید، کلاسهای پیام نور نهایتا ۴-۵ جلسه هستن که برخی دروس رو میتونید کلاس نرید. و اینبار با تلاش و جدیت بیشتری سعی کنید کنکور رو بخونید. موفق باشید.

 8. سلام من دانشجویه ارشد دولتى روزانه بودم و انصراف دادم حالا میخوام ثبت نام کنم دانشگاهى که انصراف زدم مدارکمو بهم نمیده منظورم مدارک مربوط به کارشناسیمه ، حالا دوباره کنکور دادم و روزانه قبول شدم دانشگاه میگه اگه مدارک میخاى باید پول اون ترم هایى که بودى رو پرداخت کنى ممنون میشم راهنمایى کنىد

  • سلام. اگر دانشگاهی که امسال قبول شدید روزانه هستش، میتونید بدون پرداخت پول، مدارکتون رو بگیرید ولی اگر دانشگاه قبولیتون روزانه نیست باید قانونا به دانشگاه قبلیتون خسارت پرداخت کنید. موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*