تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400

انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400
انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400

داوطلبان کنکور هنر، پس از شرکت در کنکور سراسری 99 که در روز پنج شنبه 29 مرداد ماه برگزار گردید، به دنبال تحقیق در مورد رشته های مختلف هستند تا با کسب اطلاعات کافی، بهترین انتخاب رشته را انجام دهند و آن هایی که تا قبل از برگزاری کنکور هدف مشخصی نداشتند، استرس بیشتری دارند چرا که احساس می کنند زمان کمی برای تحقیق و جست و جو در مورد رشته های مختلف و همچنین نحوه صحیح انتخاب رشته دارند.

از طرفی اکثر داوطلبان کنکور، در پی قبولی در چند رشته خاص و پرطرفدار گروه آزمایشی خود می باشند و در بازه زمانی اعلام نتایج کنکور تا انتخاب رشته به دنبال این هستند که آیا با رتبه ای که کسب کرده اند، می توانند در رشته مورد نظر خود قبول شوند یا خیر؟ به همین دلیل این مطلب را به انتخاب رشته کنکور هنر اختصاص داده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشد.

انتخاب رشته کنکور سراسری هنر از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی انجام می گیرد.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور هنر 99

نتایج کنکور هنر در 30 شهریور ماه 99، توسط سازمان سنجش اعلام شد و چند روز پس از آن با انتشار دفترچه انتخاب رشته در تاریخ 31 شهریور ماه، فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری نیز در بازه زمانی 2 تا 5 مهر ماه 99 آغاز می گردد. داوطلبانی که با توجه به مندرجات کارنامه، مجاز به انتخاب رشته شده باشند، بایستی در مهلت تعیین شده با مراجعه به سازمان سنجش، انتخاب رشته خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. البته ممکن است سازمان سنجش مهلت انتخاب رشته را تمدید نماید تا داوطلبانی که در زمان مقرر موفق به انتخاب رشته نشده اند، بتوانند اقدامات لازم را جهت انتخاب رشته خود انجام دهند که در این زمان امکان ویرایش انتخاب رشته کنکور 99 نیز وجود خواهد داشت.

پس از پایان انتخاب رشته کنکور سراسری، انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد آغاز می گردد و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، انتخاب رشته این دانشگاه را نیز انجام دهند.

مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 

داوطلبانی که در کارنامه اولیه رشته کنکور سراسری 99، مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست هر چه سریع تر در بازه زمانی 2 مهر لغایت 5 مهر ماه 99، به تکمیل فرم انتخاب رشته خود مطابق با مراحل زیر اقدام نمایند

 • در ابتدا باید وارد سایت انتخاب رشته کنکور به نشانی sanjesh.org شوید.
 • در مرحله بعد بایستی بر روی لینک “دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هنر” کلیک نموده و آن را دانلود کنید.
 • پس از بررسی دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 و مطالعه دقیق آن، کد رشته های مورد علاقه خود را یادداشت نمایید.
 • حال بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور سراسری 99” کلیک نمایید تا فرم انتخاب رشته در صفحه ایجاد شود.
 • در هنگام تکمیل فرم انتخاب رشته دقت کافی را داشته باشید و کد رشته های مورد علاقه را با دقت درج نمایید.
 • در پایان تکمیل فرم انتخاب رشته، با کلیک بر روی گزینه “تایید نهایی”، از کدپیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه کنید.

مراحل انتخاب رشته کنکور آزاد هنر 

توجه کنید که فرآیند اتنخاب رشته کنکور سراسری و آزاد به صورت جداگانه و در سایت های متفاوت انجام می شود. شما داوطلبان عزیز می توانید، مطابق با مراحل شرح داده شده در قسمت زیر، به انتخاب رشته دانشگاه آزاد در زمانی که مشخص می شود اقدام نمایید.

 • به سامانه رسمی دانشگاه آزاد با نشانی azmoon.iau.ac.ir مراجعه فرمایید.
 • دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99 را از طریق لینک قرار داده شده در صفحه، دانلود نمایید.
 • کد رشته های مورد علاقه خود را یادداشت برداری کنید.
 • حال باید با کلیک روی عبارت هزینه قابل پرداخت، وجه مورد نظر برای انتخاب رشته خود را توسط کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت نمایید.
 • پس از واریز هزینه انتخاب رشته آزاد 99، با کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد” مراحل انتخاب رشته خود را آغاز نمایید.
 • پس از تکمیل فرم و تایید نهایی، از کدپیگیری و فرم انتخاب رشته پرینت تهیه نمایید و آن را تا زمان پذیرش در دانشگاه نزد خود حفظ کنید.

نکات مهم 

 • برای انتخاب رشته آزاد مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل و برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل می باشید.
 • منظور از دانشگاه های سراسری عبارتند از دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان. بنابراین انتخاب رشته همه ی دانشگاه های مذکور به صورت مشترک انجام می گیرد و فقط انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا می باشد.
 • انتخاب رشته، رشته های اصلی و شناور (زبان خارجه و هنر) در قالب یک فرم مشترک انجام می گیرد.
 • زمان انتخاب رشته آزاد معمولا چند روز پس از پایان انتخاب رشته دانشگاه سراسری می باشد.

انتخاب رشته در رشته های دارای آزمون عملی کنکور هنر 99

در کنکور سراسری هنر سال 99، پذیرش در 13 رشته امتحانی (که به شرح جدول زیر است)، از طریق شرکت در آزمون عملی می باشد. داوطلبانی که علاقمند به تحصیل در این رشته ها هستند، می بایست ابتدا در آزمون عملی شرکت نمایند و اگر نمره لازم را در این آزمون بدست آورند، پذیرش آن ها انجام خواهد شد.

سازمان سنجش آموزش کشور قبل از برگزاری کنکور سراسری، لینک ثبت نام آزمون عملی کنکور هنر 99 را در سامانه قرار می دهد و داوطلبان بایستی با مراجعه به این سامانه، ثبت نام خود را انجام دهند. پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه، داوطلبانی که ثبت نام آزمون عملی را انجام داده اند می توانند رشته های دارای این آزمون را نیز در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند.

لازم به ذکر است داوطلبانی که در زمان مقرر برای ثبت نام آزمون عملی علاقمندی خود را اعلام نکرده و یا پس از ثبت نام، در این آزمون شرکت نکرده اند، حق انتخاب این رشته ها را در زمان انتخاب رشته نخواهند داشت و در صورت درج این کدرشته محل ها، انتخاب آن ها حذف خواهد شد.

رشته های دارای آزمون عملی کنکور هنر

ردیف عنوان رشته ردیف عنوان رشته
1 موسیقی نظامی 8 کتابت و نگارگری
2 نقاشی (ارتباط تصویری)، آموزش ارتباط تصویری – هنرهای تجسمی – طراحی پارچه و لباس 9 آهنگسازی
3 طراحی صنعتی 10 بازیگری – کارگردانی
4 ادبیات نمایشی 11 طراحی صحنه
5 مجسمه سازی 12 نمایش عروسکی
6 موسیقی ایرانی 13 عکاسی
7 موسیقی جهانی

مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر 99

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 99
مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر 99

یکی از مهمترین گام ها برای یک انتخاب رشته درست و مطلوب، تحلیل صحیح کارنامه است. یعنی داوطلب یا مشاوری که انتخاب رشته انجام می دهد باید به معانی اطلاعات مندرج در کارنامه مسلط باشد، در غیر این صورت با یک اشتباه در انتخاب رشته ممکن است آینده تحصیلی و شغلی داوطلب کاملا دگرگون شده و در نتیجه مسیر زندگی فرد تغییر کند.

اطلاعات مندرج در کارنامه کنکور هنر

در ابتدا لازم است بگوییم که اگر شما نیز جزء داوطلبانی هستید که علاوه بر کنکور هنر، در یکی از سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی یا انسانی شرکت کرده اید، لازم است بدانید که نتیجه هر دو آزمون در قالب یک کارنامه و در جداول جداگانه منتشر خواهد شد. کارنامه کنکور به دو قسمت تقسیم می شود؛ قسمت اول شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی (نوع سهمیه و استان بومی) و قسمت دوم کارنامه شامل اطلاعات آزمونی (رتبه در سهمیه و تراز) می باشد.

مهمترین قسمت کارنامه برای انتخاب رشته، همان رتبه در سهمیه و تراز و رتبه شما در زیر گروه های مختلف می باشد. توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اطلاعات مندرج در کارنامه، حتما مقاله ای را که تیم ایران مشاوره تحت عنوان توضیحات کارنامه کنکور 99 آماده کرده است، مطالعه کنید.

نحوه انتخاب رشته کنکور هنر

ترتیب قرار دادن کدرشته محل ها در فرم انتخاب رشته در افزایش شانس قبولی شما بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل توصیه می شود که برای انجام این کار بسیار هوشمندانه عمل کنید.

اگر اولویت شما پذیرش در رشته های دارای آزمون عملی است، حتما این رشته ها را در انتخاب های اول فرم انتخاب رشته قرار دهید تا اگر رتبه لازم را داشته باشید، گزینش شما انجام گیرد. زیرا انتخاب های شما به ترتیب و از همان ابتدا بررسی می شود و اگر در رشته ای حد نصاب نمره لازم را داشته باشید، در همان رشته نیز پذیرش می شوید.

در زمان انتخاب رشته علاقه خود را نیز ملاک قرار دهید و از انتخاب رشته هایی که علاقمند به تحصیل در آن ها نیستید، خودداری کنید. زیرا اگر در یکی از رشته های دانشگاه روزانه پذیرش شوید ولی به هر دلیلی در دانشگاه ثبت نام نکنید، یک سال از تحصیل در دانشگاه روزانه محروم خواهید شد. در صورت تمایل جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

رشته های زیر گروه های گروه آزمایشی هنر

تمام رشته هایی که در دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی هنر وجود دارد، بر اساس ضریب درس ها به 5 زیر گروه تقسیم بندی می شود که به شرح زیر می باشد.

رشته های زیرگروه یک

صنایع دستی، عکاسی، نقاشی، مجسمه سازی، هنرهای صناعی، هنرهای تجسمی، کتابت و نگارگری، طراحی لباس، طراحی پارچه، چاپ، ارتباط تصویری، کاردانی هنرهای سنتی، کاردانی علمی کاربردی عکاسی خبری، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی آموزش هنرهای تجسمی، کاردانی علمی کاربردی گرافیک، کاردانی علمی کاربردی فرش دستباف، کارشناسی فرش

رشته های زیرگروه دو

باستان شناسی، مدیریت فرهنگی هنری، طراحی صنعتی، علوم اجتماعی ( گرایش امنیت ملی )، علوم سیاسی ( گرایش امنیت ملی و گرایش مطالعات امنیتی )، کاردانی علمی کاربردی طراحی صنعتی، کاردانی صنایع دستی، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی

رشته های زیرگروه سه

مرمت آثار تاریخی، موزه داری، مردم شناسی، کاردانی راهنمای موزه ها و بناهای تاریخی، کاردانی موزه داری، کاردانی باستان شناسی، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی

رشته های زیرگروه چهار

تولید سیما، نمایش، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، کارگردانی تلویزیون، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی

رشته های زیرگروه پنج

نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی، موسیقی نظامی

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 99

برای اطلاع از تمام جزئیات انتخاب رشته کنکور هنر، باید دفترچه انتخاب رشته را دانلود و بررسی نمایید. همچنین اطلاع از ظرفیت هر یک از رشته های ارائه شده در دانشگاه های مختلف، به شما جهت انجام یک انتخاب رشته مطلوب بسیار کمک می کند که این ظرفیت ها در دفترچه انتخاب رشته درج گردیده است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 99

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 99

(جهت دریافت دفترچه، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه اول دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحیه دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 99

(جهت دریافت دفترچه، روی لینک کلیک کنید.)

سازمان سنجش، هرساله برای پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها اقدام به برگزاری کنکور می کند که داوطلبان واجد شرایط می توانند برای پذیرش در هریک از رشته های مورد علاقه خود، اقدام به ثبت نام کنکور سراسری نمایند. پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبان می بایست با در نظر داشتن تراز و رتبه خود در بازه زمانی مشخص شده توسط سازمان سنجش نسبت به ثبت کد رشته های مورد نظر خود اقدام کنند، همچنین داوطلبان می توانند از نرم افزار تخمین رتبه ایران مشاوره در این امر کمک بگیرند.

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری هنر 99 از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سامانه sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.iau.ac.ir، در زمان معین شده، انجام پذیر می باشد.

2- برای تخمین شانس قبولی ام در کنکور سراسری و یک انتخاب رشته معقولانه، از چه روش هایی می توانم کمک بگیرم؟

شما می توانید در زمینه انتخاب رشته و تخمین شانس قبولی رشته مورد نظر خود از مقاله فوق و نرم افزار انتخاب رشته مرکز ایران مشاوره کمک بگیرید.

3- برای انتخاب رشته در گروه آزمایشی هنر 99 امکان انتخاب چند کد رشته آزاد و سراسری وجود دارد؟

حداکثر 150 کد رشته برای انتخاب رشته سراسری و 100 کد رشته برای دانشگاه آزاد در فرم انتخاب رشته در نظر گرفته شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. Avatar

  ببخشید
  کسایی که کنکور ریاضی یا تجربی دادن نمی تونن از هنر انتخاب رشته کنن؟

 2. Avatar

  ببخشید معماری جزو کدوم زیر گروه میشه؟

  • Avatar

   باسلام، رشته ی مهندسی معماری و معماری داخلی زیرگروه رشته ی ریاضی می باشد.

  • Avatar

   پس یعنی نمیشه از طریق کنکور هنر تو دانشگاه معماری یا طراحی داخلی خوند؟

  • Avatar

   باسلام
   برای ثبت نام د دانشگاه ازاد با سوابق تحصیلی و برای پذیرش شدن در رشته مهندسی معماری و معماری داخلی شما باید مجموعه گروه اموزشی را ریاضی و فیزیک انتخاب کنید و برای پذیرش شدن در دانشگاه های سراسری از قبیل روزانه و نوبت دوم و غیرانتفاعی و پیام نور باید رشته های مذکور در دفترچه ای که در کنکور شرکت کرده اید باید ارایه شود.

 3. Avatar

  دخترم علاقه زیادی به طراحی لباس داره و ترجیح میده تو همین رشته حتی اگر شده دانشگاه غیر انتفاعی ادامه تحصیل بده آیا انتخاب رشته ی طراحی لباس دانشگاه غیر انتفاعی بعد از رشته طراحی لباس دانشگاههای تهران و قبل از سایر رشته های زیر گروه یک هنر مثل گرافیک و صنایع دستی درسته یا اول تمام رشته های دانشگاههای روزانه هنر تهران رو بهتره تو اولویت قرار بدیم و بعد بریم سراغ دانشگاههای غیر انتفاعی؟؟
  اگر فردی دانشگاه سراسری قبول بشه ولی رشته مورد علاقش نباشه میتونه در رشته مورد علاقش در دانشگاه غیر انتفاعی و یا پیام نور و یا آزاد ادامه تحصیل بده یا نه حتما باید رشته ای که روزانه قبول شده رو بره؟

دریافت مشاوره پیج کنکور