تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / انتخاب رشته کنکور سراسری هنر

انتخاب رشته کنکور سراسری هنر

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 99
انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور سراسری هنر با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

داوطلبان کنکور هنر ، اکنون پس از پشت سر گذاشتن کنکور سراسری به دنبال تحقیق در مورد رشته های مختلف هستند تا با کسب اطلاعات کافی ، بهترین انتخاب رشته را انجام دهند و آن هایی که تا قبل از برگزاری کنکور هدف مشخصی نداشتند ، استرس بیشتری دارند چرا که احساس می کنند زمان کمی برای تحقیق و جست و جو در مورد رشته های مختلف و همچنین نحوه صحیح انتخاب رشته دارند.

از طرفی اکثر داوطلبان کنکور در پی قبولی در چند رشته خاص و پرطرفدار گروه آزمایشی خود هستند و در بازه زمانی اعلام نتایج کنکور تا انتخاب رشته به دنبال این هستند که آیا با رتبه ای که کسب کرده اند ، می توانند در رشته مورد نظرشان قبول شوند یا خیر؟ به همین دلیل این مطلب را به انتخاب رشته کنکور هنر اختصاص داده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشد.

انتخاب رشته کنکور سراسری هنر از طریق سایت sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org انجام می گیرد.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور هنر 98

نتایج کنکور هنر در 15 دوم مرداد ماه توسط سازمان سنجش اعلام می شود و چند روز پس از آن با انتشار دفترچه انتخاب رشته ، فرآیند انتخاب رشته نیز آغاز می گردد. داوطلبانی که با توجه به مندرجات کارنامه ، مجاز به انتخاب رشته شده باشند بایستی در مهلت تعیین شده با مراجعه به سازمان سنجش ، انتخاب رشته خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. البته ممکن است سازمان سنجش مهلت انتخاب رشته را تمدید نماید تا داوطلبانی که در زمان مقرر موفق به انتخاب رشته نشده اند ، بتوانند اقدامات لازم را جهت انتخاب رشته خود انجام دهند که در این زمان امکان ویرایش انتخاب رشته کنکور 98 نیز وجود خواهد داشت.

پس از پایان انتخاب رشته کنکور سراسری ، انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد آغاز می گردد و علاقه مندان می توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته این دانشگاه را نیز انجام دهند.

مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 

 • در ابتدا باید وارد سایت انتخاب رشته کنکور به نشانی sanjesh.org شوید.
 • در مرحله بعد بایستی بر روی لینک “دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هنر” کلیک نموده و آن را دانلود کنید.
 • پس از بررسی دفترچه انتخاب رشته کنکور 98 و مطالعه دقیق آن ، کد رشته های مورد علاقه خود را یادداشت نمایید.
 • حال بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور سراسری 98” کلیک نمایید تا فرم انتخاب رشته در صفحه ایجاد شود.
 • در هنگام تکمیل فرم انتخاب رشته دقت کافی را داشته باشید و کد رشته های مورد علاقه را با دقت درج نمایید.
 • در پایان تکمیل فرم انتخاب رشته ، با کلیک بر روی گزینه تایید نهایی ، از کدپیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه کنید.

مراحل انتخاب رشته کنکور آزاد هنر 

 • وارد شدن به سامانه رسمی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org
 • دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 98 از طریق لینک قرار داده شده
 • یاداشت برداری از کد رشته های مورد علاقه که در دفترچه موجود می باشند.
 • حال باید با کلیک بر روی لینک “خرید کارت اعتباری انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد” هزینه انتخاب رشته را توسط کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت نمایید.
 • پس از واریز هزینه انتخاب رشته آزاد 98، با کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد” مراحل انتخاب رشته خود را آغاز نمایید.
 • پس از تکمیل فرم و تایید نهایی ، از کدپیگیری و فرم انتخاب رشته پرینت تهیه نمایید و آن را تا زمان پذیرش در دانشگاه نزد خود حفظ کنید.

نکات مهم 

 • برای انتخاب رشته آزاد مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل و برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل می باشید.
 • منظور از دانشگاه های سراسری عبارتند از دانشگاه های روزانه ، نوبت دوم ، غیرانتفاعی ، پیام نور و پردیس خودگردان. بنابراین انتخاب رشته همه ی دانشگاه های مذکور به صورت مشترک انجام می گیرد و فقط انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا می باشد.
 • انتخاب رشته ، رشته های اصلی و شناور در قالب یک فرم مشترک انجام می گیرد.
 • زمان انتخاب رشته آزاد معمولا چند روز پس از پایان انتخاب رشته دانشگاه سراسری می باشد.

انتخاب رشته در رشته های دارای آزمون عملی کنکور هنر به چه صورت می باشد ؟

در کنکور سراسری هنر سال 98 ، پذیرش در 13 رشته امتحانی (که به شرح جدول زیر است) ، از طریق شرکت در آزمون عملی می باشد. داوطلبانی که علاقمند به تحصیل در این رشته ها هستند ، می بایست ابتدا در آزمون عملی شرکت نمایند و اگر نمره لازم را در این آزمون بدست آورند ، پذیرش آن ها انجام خواهد شد.

سازمان سنجش آموزش کشور قبل از برگزاری کنکور سراسری ، لینک ثبت نام آزمون عملی کنکور هنر 98 را در سامانه قرار می دهد و داوطلبان بایستی با مراجعه به این سامانه ، ثبت نام خود را انجام دهند. پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه ، داوطلبانی که ثبت نام آزمون عملی را انجام داده اند می توانند رشته های دارای این آزمون را نیز در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند.

لازم به ذکر است داوطلبانی که در زمان مقرر برای ثبت نام آزمون عملی علاقمندی خود را اعلام نکرده اند و یا پس از ثبت نام ، در این آزمون شرکت نکرده اند ، حق انتخاب این رشته ها را در زمان انتخاب رشته نخواهند داشت و در صورت درج این کدرشته محل ها ، انتخاب آن ها حذف خواهد شد.

رشته های دارای آزمون عملی کنکور هنر

ردیف عنوان رشته ردیف عنوان رشته
1 موسیقی نظامی 8 کتابت و نگارگری
2 نقاشی (ارتباط تصویری) ، آموزش ارتباط تصویری – هنرهای تجسمی – طراحی پارچه و لباس 9 آهنگسازی
3 طراحی صنعتی 10 بازیگری – کارگردانی
4 ادبیات نمایشی 11 طراحی صحنه
5 مجسمه سازی 12 نمایش عروسکی
6 موسیقی ایرانی 13 عکاسی
7 موسیقی جهانی

مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر 98

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 98
مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر 98

یکی از مهمترین گام ها برای یک انتخاب رشته درست و مطلوب ، تحلیل صحیح کارنامه است. یعنی داوطلب یا مشاوری که انتخاب رشته انجام می دهد باید به معانی اطلاعات مندرج در کارنامه مسلط باشد ، در غیر این صورت با یک اشتباه در انتخاب رشته ممکن است آینده تحصیلی و شغلی داوطلب کاملا دگرگون شده و در نتیجه مسیر زندگی فرد تغییر کند.

اطلاعات مندرج در کارنامه کنکور هنر

در ابتدا لازم است بگوییم که اگر شما نیز جزء داوطلبانی هستید که علاوه بر کنکور هنر ، در یکی از سه گروه آزمایشی ریاضی ، تجربی یا انسانی شرکت کرده اید ، لازم است بدانید که نتیجه هر دو آزمون در قالب یک کارنامه و در جداول جداگانه منتشر خواهد شد. کارنامه کنکور به دو قسمت تقسیم می شود ؛ قسمت اول شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی ( نوع سهمیه و استان بومی ) و قسمت دوم کارنامه شامل اطلاعات آزمونی ( رتبه در سهمیه و تراز ) می باشد.

مهمترین قسمت کارنامه برای انتخاب رشته ، همان رتبه در سهمیه و تراز و رتبه شما در زیر گروه های مختلف می باشد. توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اطلاعات مندرج در کارنامه ، حتما مقاله ای را که تیم ایران مشاوره تحت عنوان توضیحات کارنامه کنکور 98 آماده کرده است ، مطالعه کنید.

نحوه انتخاب رشته کنکور هنر

ترتیب قرار دادن کدرشته محل ها در فرم انتخاب رشته در افزایش شانس قبولی شما بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل توصیه می شود که برای انجام این کار بسیار هوشمندانه عمل کنید.

چنانچه اولویت شما پذیرش در رشته های دارای آزمون عملی است ، حتما این رشته ها را در انتخاب های اول فرم انتخاب رشته قرار دهید تا اگر رتبه لازم را داشته باشید ، گزینش شما انجام گیرد. زیرا انتخاب های شما به ترتیب و از همان ابتدا بررسی می شود و اگر در رشته ای نمره لازم را داشته باشید ، در همان رشته نیز پذیرش می شوید.

در زمان انتخاب رشته علاقه خود را نیز ملاک قرار دهید و از انتخاب رشته هایی که علاقمند به تحصیل در آن ها نیستید ، خودداری کنید. زیرا اگر در یکی از رشته های دانشگاه روزانه پذیرش شوید ولی در دانشگاه ثبت نام نکنید ، یکسال از تحصیل در دانشگاه روزانه محروم خواهید شد. در صورت تمایل جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

رشته های زیر گروه های گروه آزمایشی هنر

رشته های زیرگروه یک

صنایع دستی ، عکاسی ، نقاشی ، مجسمه سازی ، هنرهای صناعی ، هنرهای تجسمی ، کتابت و نگارگری ، طراحی لباس ، طراحی پارچه ، چاپ ، ارتباط تصویری ، کاردانی هنرهای سنتی ، کاردانی علمی کاربردی عکاسی خبری ، کاردانی هنرهای تجسمی ، کاردانی آموزش هنرهای تجسمی ، کاردانی علمی کاربردی گرافیک ، کاردانی علمی کاربردی فرش دستباف ، کارشناسی فرش

رشته های زیرگروه دو

باستان شناسی ، مدیریت فرهنگی هنری ، طراحی صنعتی ، علوم اجتماعی ( گرایش امنیت ملی ) ، علوم سیاسی ( گرایش امنیت ملی و گرایش مطالعات امنیتی )، کاردانی علمی کاربردی طراحی صنعتی ، کاردانی صنایع دستی ، مرمت و احیای بناهای تاریخی ، هنر اسلامی

رشته های زیرگروه سه

مرمت آثار تاریخی ، موزه داری ، مردم شناسی ، کاردانی راهنمای موزه ها و بناهای تاریخی ، کاردانی موزه داری ، کاردانی باستان شناسی ، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی ، کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی

رشته های زیرگروه چهار

تولید سیما ، نمایش ، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی ، کارگردانی تلویزیون ، سینما ، کاردانی هنرهای نمایشی

رشته های زیرگروه پنج

نوازندگی موسیقی ایرانی ، نوازندگی موسیقی جهانی ، موسیقی نظامی

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 98

برای اطلاع از تمام جزئیات انتخاب رشته کنکور هنر ، باید دفترچه انتخاب رشته را دانلود و بررسی نمایید. هم چنین اطلاع از ظرفیت هر یک از رشته های ارائه شده در دانشگاه های مختلف ، به شما جهت انجام یک انتخاب رشته مطلوب بسیار کمک می کند که این ظرفیت ها در دفترچه انتخاب رشته درج گردیده است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 98

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 98
دفترچه انتخاب رشته کنکور آزاد هنر 98

به دلیل آنکه هنوز انتخاب رشته کنکور هنر آغاز نشده است ، بنابراین دفترچه ای نیز موجود نمی باشد اما به محض انتشار ، در مطلب قرار داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور سراسری هنر با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. Avatar

  ببخشید
  کسایی که کنکور ریاضی یا تجربی دادن نمی تونن از هنر انتخاب رشته کنن؟

 2. Avatar

  ببخشید معماری جزو کدوم زیر گروه میشه؟

  • Avatar

   باسلام، رشته ی مهندسی معماری و معماری داخلی زیرگروه رشته ی ریاضی می باشد.

  • Avatar

   پس یعنی نمیشه از طریق کنکور هنر تو دانشگاه معماری یا طراحی داخلی خوند؟

  • Avatar

   باسلام
   برای ثبت نام د دانشگاه ازاد با سوابق تحصیلی و برای پذیرش شدن در رشته مهندسی معماری و معماری داخلی شما باید مجموعه گروه اموزشی را ریاضی و فیزیک انتخاب کنید و برای پذیرش شدن در دانشگاه های سراسری از قبیل روزانه و نوبت دوم و غیرانتفاعی و پیام نور باید رشته های مذکور در دفترچه ای که در کنکور شرکت کرده اید باید ارایه شود.

 3. Avatar

  دخترم علاقه زیادی به طراحی لباس داره و ترجیح میده تو همین رشته حتی اگر شده دانشگاه غیر انتفاعی ادامه تحصیل بده آیا انتخاب رشته ی طراحی لباس دانشگاه غیر انتفاعی بعد از رشته طراحی لباس دانشگاههای تهران و قبل از سایر رشته های زیر گروه یک هنر مثل گرافیک و صنایع دستی درسته یا اول تمام رشته های دانشگاههای روزانه هنر تهران رو بهتره تو اولویت قرار بدیم و بعد بریم سراغ دانشگاههای غیر انتفاعی؟؟
  اگر فردی دانشگاه سراسری قبول بشه ولی رشته مورد علاقش نباشه میتونه در رشته مورد علاقش در دانشگاه غیر انتفاعی و یا پیام نور و یا آزاد ادامه تحصیل بده یا نه حتما باید رشته ای که روزانه قبول شده رو بره؟

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99