تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400

انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400
انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400

داوطلبان کنکور هنر پس از شرکت در آزمون کتبی این گروه آزمایشی، به دنبال تحقیق در مورد رشته های مختلف هستند تا با کسب اطلاعات کافی، بهترین انتخاب رشته را انجام دهند. البته کسانی که تا قبل از زمان برگزاری کنکور سراسری هدف مشخصی نداشتند، استرس بیشتری دارند چرا که احساس می کنند زمان کمی برای جست و جو و کسب اطلاعات کافی در خصوص رشته های مختلف و همچنین نحوه صحیح این فرآیند باقی مانده است.

از طرفی اکثر داوطلبان کنکور سراسری در پی قبولی در چند رشته خاص و پرطرفدار گروه آزمایشی خود می باشند و در بازه زمانی اعلام نتایج کنکور تا انتخاب رشته ممکن است این سوال برای آن ها ایجاد شود که آیا با رتبه ای که کسب کرده اند، می توانند در رشته مورد نظر خود قبول شوند یا خیر؟ به همین دلیل این مطلب را به انتخاب رشته کنکور هنر اختصاص داده ایم تا پاسخگوی سوالات شما باشد.

انتخاب رشته کنکور هنر سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور هنر 1400

پس از اعلام نتایج کنکور هنر در تاریخ مقرر توسط سازمان سنجش داوطلبانی که با توجه به مندرجات کارنامه اولیه خود، مجاز به انتخاب رشته شده باشند، می توانند با مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه های سراسری یا دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد در بازه زمانی اعلام شده نسبت به ثبت کد رشته های مورد نظر خود در سامانه های مربوطه به صورت اینترنتی اقدام نمایند.

انتخاب رشته کنکور هنر در دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه های سراسری از روز دوشنبه 14 الی چهارشنبه 18 مرداد ماه انجام می شود. همچنین افرادی که تمایل به انتخاب کد رشته های مربوط به این گروه آزمایشی در دانشگاه آزاد را دارند، می بایست از روز 14 الی 30 مرداد ماه با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد این فرآیند را به انجام برسانند.

نحوه انتخاب رشته کنکور هنر 1400

با توجه به امکان اشتباه در انتخاب رشته و احتمال خطای بالا در انجام این فرآیند، پیشنهاد می شود ابتدا لیستی از رشته های مورد علاقه خود بر اساس اولویت بندی مورد نظر تهیه نموده و پس از کسب اطمینان از چینش صحیح آن ها مراحل زیر را طی نمایید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه سراسری

 • در ابتدا باید وارد سایت انتخاب رشته کنکور به نشانی sanjesh.org شوید و از سمت راست صفحه گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.
 • اکنون بر روی لینک “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1400” کلیک کنید.
 • با انتخاب گزینه “خرید کارت” در قسمت بالا سمت راست، هزینه لازم جهت انتخاب رشته را بپردازید.
 • دکمه “سریال علاقه مندی به گزینش رشته های پیام نور و غیر انتفاعی آزمون سراسری 1400” را فشرده و سپس دکمه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید.
 • در این مرحله اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک را در کادرهای مرتبط درج کرده و بعد از انتخاب نوع درگاه پرداخت، کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.
 • سپس تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و اگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” را فعال نموده و بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت” کلیک کنید.
 • اطلاعات کارت بانکی خود را در جایگاه های مشخص ثبت نموده و سپس دکمه “پرداخت” را بفشارید.
 • به صفحه ابتدایی نام نویسی بازگشته و بعد از کلیک بر روی گزینه مربوط به جمله “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400 را مطالعه نموده ام”، عبارت “تایید و ادامه-گام بعدی” را انتخاب کنید.
 • پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده، بر روی دکمه “ورورد به سیستم” کلیک نمایید.

توجه کنید که در هنگام تکمیل فرم انتخاب رشته دقت کافی را داشته باشید و کد رشته های مورد علاقه را با دقت درج نمایید. در پایان تکمیل فرم انتخاب رشته خود نیز با کلیک بر روی گزینه “تایید نهایی”، از کدپیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه کنید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

 • مراجعه به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org
 • وارد کردن کد ملی (یا کد رهگیری اتباع غیر ایرانی) و شناسه دانشگاه آزاد (کد دسترسی 7 رقمی درج شده در انتهای کارنامه اولیه) و فشردن دکمه “ورود”
 •  پرداخت الکترونیکی هزینه و دریافت کد رهگیری
 •  ثبت کد رشته های مورد نظر و گرفتن کد پیگیری

نکات مهم 

 • برای انتخاب رشته آزاد مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل و برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل می باشید.
 • دانشگاه های سراسری شامل دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان می شود. بنابراین انتخاب رشته همه دانشگاه های مذکور به صورت مشترک انجام می گیرد و فقط انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا می باشد.
 • انتخاب رشته های اصلی و شناور (زبان خارجه و هنر) در قالب یک فرم مشترک انجام می گیرد.

انتخاب رشته در رشته های دارای آزمون عملی کنکور هنر 1400

در کنکور سراسری هنر، پذیرش در 13 رشته امتحانی (که به شرح جدول زیر است)، از طریق شرکت در آزمون عملی انجام می شود. داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در این رشته ها هستند، می بایست ابتدا در آزمون عملی شرکت نمایند و اگر نمره لازم را در این آزمون بدست آورند، پذیرش آن ها انجام خواهد شد.

سازمان سنجش آموزش کشور قبل از برگزاری کنکور سراسری، لینک ثبت نام آزمون عملی کنکور هنر 1400 را در سامانه قرار می دهد و داوطلبان بایستی با مراجعه به این سامانه، نام نویسی خود را انجام دهند. پس از شرکت در کنکور و اعلام نتایج اولیه، کسانی که ثبت نام آزمون عملی را انجام داده اند، می توانند رشته های دارای این آزمون را نیز در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند.

لازم به ذکر است متقاضیانی که در زمان مقرر برای ثبت نام آزمون عملی علاقه مندی خود را اعلام نکرده و یا پس از ثبت نام، در این آزمون شرکت نکرده اند، حق انتخاب این رشته ها را در زمان انتخاب رشته نخواهند داشت و در صورت درج این کدرشته محل ها، انتخاب آن ها حذف خواهد شد.

رشته های دارای آزمون عملی کنکور هنر
ردیف عنوان رشته ردیف عنوان رشته
1 موسیقی نظامی 8 کتابت و نگارگری
2 نقاشی (ارتباط تصویری)، آموزش ارتباط تصویری – هنرهای تجسمی – طراحی پارچه و لباس 9 آهنگسازی
3 طراحی صنعتی 10 بازیگری – کارگردانی
4 ادبیات نمایشی 11 طراحی صحنه
5 مجسمه سازی 12 نمایش عروسکی
6 موسیقی ایرانی 13 عکاسی
7 موسیقی جهانی

مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 1400
مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر 1400

یکی از مهمترین گام ها برای یک انتخاب رشته درست و مطلوب، تحلیل صحیح کارنامه است. یعنی داوطلب باید با معانی اطلاعات مندرج در کارنامه آشنا باشد. در غیر این صورت با یک اشتباه در انتخاب رشته ممکن است آینده تحصیلی و شغلی داوطلب کاملا دگرگون شده و در نتیجه مسیر زندگی فرد تغییر کند.

اطلاعات مندرج در کارنامه کنکور هنر

در ابتدا لازم است بگوییم که اگر شما نیز جزء داوطلبانی هستید که علاوه بر کنکور هنر، در یکی از سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی یا انسانی شرکت کرده اید، باید بدانید که نتیجه هر دو آزمون در قالب یک کارنامه و در جداول جداگانه منتشر خواهد شد. در واقع کارنامه کنکور به دو قسمت تقسیم می شود؛ قسمت اول شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی (نوع سهمیه و استان بومی) و قسمت دوم کارنامه شامل اطلاعات آزمونی (رتبه در سهمیه و تراز) می باشد.

مهمترین قسمت کارنامه برای انتخاب رشته نیز همان رتبه در سهمیه و تراز و رتبه شما در زیر گروه های مختلف است. توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اطلاعات مندرج در کارنامه، حتما مقاله ای را که تیم ایران مشاوره تحت عنوان توضیحات کارنامه کنکور 1400 آماده کرده است، مطالعه کنید.

نحوه چینش کد رشته های کنکور هنر

ترتیب قرار دادن کدرشته محل ها در فرم انتخاب رشته در افزایش شانس قبولی شما بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل توصیه می شود که برای انجام این کار، بسیار هوشمندانه عمل کنید. اگر اولویت شما پذیرش در رشته های دارای آزمون عملی است، حتما این رشته ها را در انتخاب های اول فرم انتخاب رشته قرار دهید تا اگر رتبه لازم را داشتید، گزینش شما انجام گیرد. زیرا انتخاب های شما به ترتیب و از همان ابتدا بررسی می شود و اگر در رشته ای حدنصاب نمره لازم را کسب کرده باشید، در همان رشته نیز پذیرش می شوید.

در زمان انتخاب رشته، علاقه خود را نیز ملاک قرار دهید و از انتخاب رشته هایی که علاقه مند به تحصیل در آن ها نیستید، خودداری کنید. زیرا اگر در یکی از رشته های دانشگاه روزانه پذیرش شوید ولی به هر دلیلی در دانشگاه ثبت نام نکنید، یک سال از تحصیل در دوره روزانه محروم خواهید شد. در صورت تمایل جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور هنر 1400

رشته های کنکور گروه آزمایشی هنر 1400

تمام رشته هایی که در دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی هنر وجود دارد، بر اساس ضریب درس ها به 5 زیر گروه تقسیم بندی می شود که در جدول زیر مشاهده می کنید.

رشته های زیر گروه های گروه آزمایشی هنر
رشته های زیر گروه 1
صنایع دستی، عکاسی، نقاشی، مجسمه سازی، هنرهای صناعی، هنرهای تجسمی، کتابت و نگارگری، طراحی لباس، طراحی پارچه، چاپ، ارتباط تصویری، کاردانی هنرهای سنتی، کاردانی علمی کاربردی عکاسی خبری، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی آموزش هنرهای تجسمی، کاردانی علمی کاربردی گرافیک، کاردانی علمی کاربردی فرش دستباف، کارشناسی فرش
رشته های زیر گروه 2
باستان شناسی، مدیریت فرهنگی هنری، طراحی صنعتی، علوم اجتماعی ( گرایش امنیت ملی )، علوم سیاسی ( گرایش امنیت ملی و گرایش مطالعات امنیتی )، کاردانی علمی کاربردی طراحی صنعتی، کاردانی صنایع دستی، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی
رشته های زیر گروه 3
مرمت آثار تاریخی، موزه داری، مردم شناسی، کاردانی راهنمای موزه ها و بناهای تاریخی، کاردانی موزه داری، کاردانی باستان شناسی، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی
رشته های زیر گروه 4
تولید سیما، نمایش، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، کارگردانی تلویزیون، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی
رشته های زیر گروه 5
نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی، موسیقی نظامی

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 1400

برای اطلاع از تمام جزئیات انتخاب رشته کنکور هنر، باید ابتدا دفترچه راهنمای مربوطه را دانلود و بررسی نمایید. همچنین اطلاع از ظرفیت هر یک از رشته های ارائه شده در دانشگاه های مختلف، به شما جهت انجام یک انتخاب رشته مطلوب بسیار کمک می کند که این ظرفیت ها در دفترچه انتخاب رشته درج گردیده است.جهت دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه سراسری می بایست از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org اقدام نمایید.

فایل مربوط به دفترچه دانشگاه آزاد نیز بر روی سایت مرکز سنجش این دانشگاه به نشانی azmoon.org منتشر می گردد. البته شما می توانید در زمان مقرر با مراجعه به لینک های موجود در جدول زیر نیز به این دفترچه ها دسترسی یابید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 1400
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری هنر 1400 

(برای دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور آزاد 1400

(برای دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، برای داشتن انتخاب رشته ای موفق می بایست با در نظر داشتن تراز و رتبه خود در بازه زمانی مشخص شده، نسبت به ثبت کد رشته های مورد نظر خود اقدام کنید. همچنین متقاضیان می توانند از نرم افزار تخمین رتبه ایران مشاوره نیز در این امر کمک بگیرند. یکی دیگر از عوامل موثر در این راستا استفاده از مشاوره انتخاب رشته کنکور می باشد. چرا که انتخاب رشته نیز مانند هر امر دیگری مستلزم دارا بودن اطلاعات و دانش کافی در این زمینه است تا با کمترین میزان خطا بتوان به انتخابی صحیح و اصولی دست زد و شانس قبولی را بالا برد.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی می توان برای انتخاب رشته دانشگاه های و سراسری هنر 1400 اقدام نمود؟

این فرآیند در سال حاری احتمالا در نیمه دوم مرداد ماه صورت می گیرد.

2- انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری هنر 1400 از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سایت sanjesh.org و دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.iau.ac.ir به انجام می رسد.

3- برای انتخاب رشته در گروه آزمایشی هنر 1400 امکان انتخاب چند کد رشته آزاد و سراسری وجود دارد؟

حداکثر 150 کد رشته برای انتخاب رشته سراسری و 100 کد رشته برای دانشگاه آزاد در فرم انتخاب رشته در نظر گرفته شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. ببخشید
  کسایی که کنکور ریاضی یا تجربی دادن نمی تونن از هنر انتخاب رشته کنن؟

 2. ببخشید معماری جزو کدوم زیر گروه میشه؟

  • باسلام، رشته ی مهندسی معماری و معماری داخلی زیرگروه رشته ی ریاضی می باشد.

   • پس یعنی نمیشه از طریق کنکور هنر تو دانشگاه معماری یا طراحی داخلی خوند؟

    • باسلام
     برای ثبت نام د دانشگاه ازاد با سوابق تحصیلی و برای پذیرش شدن در رشته مهندسی معماری و معماری داخلی شما باید مجموعه گروه اموزشی را ریاضی و فیزیک انتخاب کنید و برای پذیرش شدن در دانشگاه های سراسری از قبیل روزانه و نوبت دوم و غیرانتفاعی و پیام نور باید رشته های مذکور در دفترچه ای که در کنکور شرکت کرده اید باید ارایه شود.

 3. دخترم علاقه زیادی به طراحی لباس داره و ترجیح میده تو همین رشته حتی اگر شده دانشگاه غیر انتفاعی ادامه تحصیل بده آیا انتخاب رشته ی طراحی لباس دانشگاه غیر انتفاعی بعد از رشته طراحی لباس دانشگاههای تهران و قبل از سایر رشته های زیر گروه یک هنر مثل گرافیک و صنایع دستی درسته یا اول تمام رشته های دانشگاههای روزانه هنر تهران رو بهتره تو اولویت قرار بدیم و بعد بریم سراغ دانشگاههای غیر انتفاعی؟؟
  اگر فردی دانشگاه سراسری قبول بشه ولی رشته مورد علاقش نباشه میتونه در رشته مورد علاقش در دانشگاه غیر انتفاعی و یا پیام نور و یا آزاد ادامه تحصیل بده یا نه حتما باید رشته ای که روزانه قبول شده رو بره؟

دریافت مشاوره پیج کنکور