تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / معرفی رشته ها / بازار کار رشته داروسازی

بازار کار رشته داروسازی

آینده شغلی رشته داروسازی
بازار کار رشته داروسازی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته داروسازی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

علاوه بر رشته پزشکی و دندانپزشکی که از پر طرفدار ترین رشته های گروه علوم پزشکی به شمار می روند “رشته داروسازی” را هم می توان جزو رشته های بسیار پر طرفدار گروه علوم پزشکی قرار داد. رشته داروسازی همان گونه که از نامش مشخص است نقش مهمی در رابطه با تولید و ساخت دارو ، بررسی وضعیت دارو در بدن انسان و موجودات زنده و همچنین میزان تأثیر دارو در سلامت جامعه و کم کردن بحران‌ های بیماری‌ زا ایفا می کند. فرموله کردن ماده یعنی تبدیل ماده به قرص ، کپسول ، شربت و … که برای بیمار قابل مصرف باشد ، از دیگر نقش های یک دکتر داروساز می باشد. طول دوره تحصیل برای دانشجویان داروساز بین 5 تا 6 سال بوده و ابتدا وارد مقطع دکتری عمومی می شوند. سپس دانشجویان باید به مدت 2 سال ، دوره طرح نیروی انسانی را گذرانده و پس از آن بسته به میل و رغبت خود می توانند در آزمون دکتری تخصصی شرکت نمایند.

رشته داروسازی یکی از سه رشته برتر و محبوب گروه آزمایشی تجربی است که داوطلبان زیادی را به خود اختصاص داده است.

هدف از رشته داروسازی

علاوه بر موارد مذکور ، رشته داروسازی در برنامه ریزی برای حل مسائل مرتبط با دارو و سلامت در سطح ملی ، پیشگیری از سمیت و عوارض جانبی داروها و اطلاع رسانی داروها ، شناخت کامل خصوصیات داروهای موجود در فارماکوپه دارویی و راهنمایی بیماران و مشاوره پزشکان در استفاده درست از داروها و دیگر موارد مرتبط با دارو درمانی هم نقش دارد.

هدف از ارائه و تدریس رشته داروسازی ، تربیت افراد مستعدی است که توانایی کشف خاصیت مواد مختلف در تامین سلامت جامعه را داشته و بتوانند به بهینه ترین شکل ممکن ، بهترین محصول را عرضه کنند. به موازات این تلاش دسته جمعی ، نیاز به کشورهای دیگر جهت وارد نمودن دارو و عرضه آن ها با قیمت های بسیار گزاف نیز کاهش یافته و می توان به یک استقلالی در این زمینه دست پیدا کرد. از سوی دیگر ، ممکن است با پیشرفت روزافزون پزشکان داروساز کشور ، امکان صادر کردن دارو نیز به وجود آمده و از این طریق ، موجبات بهبود چرخه اقتصادی کشور هم فراهم شود.

علاوه بر تمام موارد فوق می توان موارد دیگری را نیز از اهداف رشته داروسازی دانست که در ادامه شرح داده شده اند.

 • آشنایی با تحقیقات علمی و عملی در رابطه با علوم دارویی
 • تشخیص نیازهای عمومی آموزشی و پژوهشی به منظور تفهیم علم داروسازی و عوامل مربوط به آن
 • تقویت دانش و توانایی ها در زمینه های مختلفی مانند تولید لوازم بهداشتی و آرایشی ، توانایی اداره داروخانه ها ، ساخت دارو ، کنترل کمی و کیفی محصولات و …

بازار کار و آینده شغلی رشته داروسازی

آن دسته از افرادی که قصد دارند ، رشته داروسازی را به عنوان رشته تحصیلی دانشگاهی خود انتخاب کنند ، توجه داشته باشند که جمعیت عظیمی از فارغ التحصیلان آن ، می توانند به جایگاه خوبی در بازار کار دست یابند. برخی از زمینه های کاری این افراد در ادامه بیان شده اند.

 • کارخانه های آرایشی و بهداشتی
 • صنایع داروسازی (صنعت ساخت و کنترل دارو)
 • درمان و آموزش پزشکی
 • امور اجرایی وزارت بهداشت
 • فعالیت های تحقیقاتی در کارخانه های داروسازی

برخلاف تصور عموم ، نه تنها جمعیت فارغ التحصیلان رشته داروسازی زیاد نیست بلکه کم نیز هستند. این موضوع را این چنین روشن سازیم که به ازای هر 110 تخت بیمارستان ، یک دکتر داروساز بالینی و دو دکتر داروساز عمومی نیاز است. از طرف دیگر ، بیش از 80 درصد فارغ التحصیلان رشته داروسازی ، در داروخانه ها و مابقی ، به فعالیت در سایر زمینه های شغلی مشغول هستند.

از طرف دیگر حدود 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور ، در کارخانه هایی تولید می شوند که در داخل قرار دارند. به علاوه ، بسیاری از این کارخانه ها ، دارای واحد تحقیقات می باشند که در آن به آزمایش و تحقیق در مورد انواع داروها و مواد مورد نیاز آن ها پرداخته می شود. بنابراین می توان گفت بستر شغلی مساعدی برای علاقه مندان به این رشته مهیا است.

توانایی های مورد نیاز جهت تحصیل در رشته داروسازی

از مهم ترین لازمه های تحصیل در رشته داروسازی ، علاقه به تحقیق و پژوهش و توانمند بودن در این زمینه است. زیرا همواره داروهای جدیدی به بازار عرضه می شوند و حاصل تلاش افرادی است که در مراکز تحقیقاتی متنوعی مشغول به فعالیت بوده و هستند. به عبارتی می توان گفت بخش عظیمی از این رشته به انجام پژوهش های مختلف بستگی دارد.

داوطلبی که می خواهد در رشته داروسازی ، ادامه تحصیل دهد باید در علوم پایه مانند شیمی ، فیزیک و فیزیولوژی قوی باشد. هم چنین اگر از دانش ریاضی خوبی برخوردار باشد ، می تواند در گرایش هایی مانند طراحی دارو ، سیستم های موجود در کارخانه های داروسازی و شبکه های رایانه ای داروخانه ها و بیمارستان ها ، به خوبی از کامپیوترها بهره ببرد.

با توجه به این که رشته داروسازی ، ترکیبی از علوم پایه و بالینی است ، داوطلب علاوه بر فیزیک و شیمی ، باید در درس زیست شناسی نیز توانمند باشد. به علاوه بر زبان انگلیسی مسلط باشد ، زیرا بیشتر کتاب های درسی این دانشجویان در طول دوره تحصیل ، به زبان اصلی بوده و هم چنین نیاز خواهند داشت تا مجلات انگلیسی سراسری جهان را مورد مطالعه قرار دهند.

علاوه بر موارد فوق ، چند نکته دیگر وجود دارد که به شخصیت اجتماعی فرد بستگی دارد. یک دانشجوی رشته داروسازی ، باید بتواند با افراد به خوبی ارتباط برقرار کرده و با آن ها صحبت کند تا بتواند بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهد. در نهایت باید فردی سخت کوش و در عین حال جدی باشد. زیرا درس هایی که در این رشته مطرح هستند ، هم جنبه حفظی و هم جنبه فهمیدنی دارند. از همین رو می توان گفت همه چیز به تلاش فردی دانشجو بستگی دارد.

 

شرایط تحصیل در رشته داروسازی در مقاطع بالاتر

آن دسته از فارغ التحصیلان مقطع دکتری عمومی رشته داروسازی ، در صورتی که دارای معدل کل بالایی باشند ، می توانند در آزمون دوره تخصصی شرکت نموده و پس از کسب امتیاز قبولی در گرایش مورد نظر خود ، به تحصیل بپردازند. به طور میانگین تعداد واحدهای درسی این مقطع حدود 40 واحد می باشد که بخش عمده آن مربوط به پایان نامه بوده و حدود 3 الی 4 سال به طول می انجامد. در نهایت پس از آماده نمودن پایان نامه خود ، باید آن را نگارش کرده و جلسه دفاع را برگزار کنند تا بتوانند مدرک دکتری تخصصی خود را اخذ نمایند.

پزشکان عمومی داروسازی ، می توانند در رشته های علوم پایه پزشکی مانند بیوشیمی ، فیزیولوژی ، آمار حیاتی ، تغذیه ، ایمونولوژی ، ویروس شناسی و ژنتیک ، انگل شناسی پزشکی و میکروب شناسی پزشکی ، به ادامه تحصیل بپردازند اما گرایش های تخصصی آن ها ، در جدول زیر ذکر شده اند.

معرفی گرایش های تخصصی رشته داروسازی
عنوان گرایش
شیمی دارویی داروسازی بالینی
داروشناسی فارماسیوتیکس
سم شناسی کنترل دارو
بیوتکنولوژی دارویی نانوفناوری دارویی
اقتصاد و مدیریت دارو فارماکوگنوزی
داروسازی هسته ای یا رادیوفارماسی

دانشگاه های ارائه دهنده رشته داروسازی در سال 98

 • دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 • دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی البرز – کرج
 • دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج) – تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور – اهواز
 • دانشگاه علوم پزشکی زابل
 • دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 • دانشگاه علوم پزشکی گیلان – رشت
 • دانشگاه علوم پزشکی لرستان – خرم آباد
 • دانشگاه علوم پزشکی مازندران – ساری
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی یزد

لیست فوق ، دانشگاه هایی را بیان می کند که ارائه دهنده رشته داروسازی در کنکور سال 98 بوده اند اما به جز این موارد ، دانشگاه هایی نیز هستند که مخصوص داوطلبان بومی شهر خود می باشند که بهتر است جهت مشاهده و اطلاع از آن ها ، به دفترچه انتخاب رشته کنکور مراجعه نمایید. هم چنین می توانید با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور به طور حدودی با آخرین رتبه قبولی داروسازی دانشگاه سراسری آشنا گردید. جهت آگاهی کامل در رابطه با شرایط تحصیل فارغ التحصیلان رشته شیمی دارویی در داروسازی ، می توانید بر روی لینک از شیمی دارویی به داروسازی کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته داروسازی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

 1. Avatar

  سلام بنده فارغ التحصیل فیزیدتراپی هستم ولی هنوز مطب ندارم. آیا توصیه میکنید داروسازی بخونم مجددا؟

 2. Avatar

  سلام سن استخدام داروساز عمومی چند سال است ؟ سابقه ی کار برای اخذ مجوز چند سال کار می باشد ؟ و لطفا تفاوت خرید مجوز با واگذاری داروخانه را بفرمایید اینکه واگذاری به جه معناست ؟ و سوال پایانی آیا ارزش دارد بعد از سی و سی دو سال سن و اخذ لیسانس در رشته دیگر وارد رشته داروسازی شوم ؟ آیا در سن بالا فرصت کار و تاسیس داروخانه هست ؟ مرسی از پاسختون .

 3. Avatar

  با سلام لطفا شرایط اخذ مجوز داروخانه را با مدرک دکتری عمومی بفرمایید . منظورم سوابق کاری و امتیاز برای اخذ هست و اینکه فرق بین واگذاری یک داروخانه با خرید مجوز داروخانه چیست ؟ سپاس

 4. Avatar

  سلام خسته نباشید عذر میخوام بنده یه سوال داشتم . آیا رشته داروسازی اشباع شده؟؟ممنون تشکر

  • ایران مشاوره

   باسلام
   چون رشته داروسازی یکی از سه رشته اصلی دکتری پیوسته می باشد و شرایط سختی برای ورود به این رشته وجود دارد ، می توان گفت که این رشته همچنان از بازار کار خوبی برخوردار است.

دریافت مشاوره