تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / تغییرات کنکور 1402

تغییرات کنکور 1402

آخرین تغییرات کنکور سراسری 1402
تغییرات کنکور 1402

مطمئنا این روزها اخبار زیادی در رابطه با حذف کنکور و قوانین مصوب شده جدید کنکور 1402 به گوش شما خورده است. براساس این اخبار، نحوه سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سال 1402 نسبت به سال های گذشته متفاوت خواهد بود. از تغییر میزان تاثیر سوابق تحصیلی گرفته تا نحوه برگزاری آزمون، همگی مواردی هستند که قرار است نتیجه نهایی پذیرش داوطلبان را تعیین کنند. با اعلام مصوبات جدید از سوی ارگان های تصمیم گیرنده، سوالات زیادی برای تمامی متقاضیان در خصوص جزئیات تغییرات کنکور سراسری 1402 ایجاد شده است که بررسی دقیق تر و مقایسه مصوبات می تواند بسیاری از شبهات ایجاد شده را رفع نماید.

از جمله تغییرات مهم کنکور سراسری 1402، می توان به تاثیر قطعی 60 درصدی سوابق تحصیلی بر نتایج به جای 40 درصد تاثیر مثبت اشاره کرد.

چرا کنکور سراسری 1402 دستخوش تغییرات شد؟

یکی از بدیهی ترین دلایلی که همواره باعث اعمال تغییرات جزئی به طور سالانه در نحوه برگزاری و تاثیر آزمون شده است، وجود استرس زیاد بین داوطلبان و فشار روانی بالا حتی در صورت داشتن برنامه ریزی کنکور می باشد. در حال حاضر با وجود پذیرش بخش اعظمی از رشته ها به صورت بدون کنکور، هنوز رقابت سنگینی برای قبولی در بسیاری از رشته های پرمتقاضی وجود دارد. به علاوه این که برگزاری آزمون به شکل فعلی موجب افزیش گرایش افراد به شرکت در کلاس های کنکور و نتیجه، کسب نتایج بهتر در صورت داشتن امکانات بیشتر شده است. به طور کلی عواملی که مسئولان را بر آن داشته تا تغییراتی نسبتا اساسی در نحوه پذیرش اعمال نمایند شامل موارد زیر است:

  • کاهش انگیزه دانش آموزان برای یادگیری همه مفاهیم در مدرسه
  • پایین آمدن سطح رقابت در مدارس
  • کم توجهی به برخی از مباحث مهم درسی به علت عدم طرح سوال در کنکور سراسری
  • هزینه های سرسام آور کلاس های آموزشی کنکور
  • بالا بودن میزان استرس شرکت کنندگان
  • عدم وجود عدالت آموزشی میان افراد با امکانات آموزشی بالا و داوطلبان مناطق با امکانات پایین

تغییرات کنکور سراسری 1402

اعمال تغییر یا حذف کنکور سراسری مدت هاست که نقل محافل تحصیلی و ارگان های تصمیم گیرنده در این خصوص می باشد اما در نهایت مواردی که پیش تر از آن ها نام برده شده است، همگی باعث شدند تا قوانین حاکم بر پذیرش و شیوه برگزاری و نتایج کنکور با تغییرات نسبتا اساسی برای سال 1402 همراه شود. این تغییرات که به تازگی تصویب گردیده، بناست اسال 1400 اجرایی شوند و شامل 5 بند اساسی هستند.

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی!

اولین و یکی از مهم ترین تغییرات مصوب، افزایش تاثیر معدل در کنکور به 60 درصد قطعی بوده و تنها 40 درصد نتایج آزمون سراسری بر پذیرش داوطلبان موثر می باشد. به این معنا که معدل نهایی پایه دوازهم داوطلبان با هر میزانی به جای تاثیر مثبت، به طور قطعی و مستقیم نتیجه نهایی را معین خواهد کرد و شرکت در آزمون سراسری تنها 40 درصد موثر خواهد بود.

حذف دروس عمومی!

منابع کنکور سراسری 1402 تنها دروس اختصاصی گروه های آزمایشی گوناگون بوده و بدین ترتیب زمان پاسخگویی سوالات اختصاصی افزایش پیدا خواهد کرد. تاثیر دروس عمومی نیز از طریق بررسی سوابق تحصیلی و احتمالا براساس معدل کتبی نهایی پایه دوازدهم معین خواهد شد. از آن جایی که سوالات آموزش و پرورش در امتحانات نهایی تشریحی می باشد، لذا با این تفاصیل تسلط کامل بر محتوای کتاب درسی و نه فقط تکنیک های تست زنی، تعیین و تضمین کننده نتیجه بهتر خواهد بود.

شرط معدل این بار برای ورود به هر دانشگاه!

این اختیار عمل زین پس به دانشگاه های سراسر کشور داده خواهد شد تا تنها داوطلبان با حدنصاب معدل خاصی را پذیرش نمایند و بدین ترتیب، پذیرفته شدگان با معدل کمتر از میزان اعلامی دانشگاه، حق ثبت نام نخواهند داشت.

برگزاری 2 کنکور طی یک سال!

همواره یکی از مهم ترین دلایلی که موجب عدم کسب نتیجه مطلوب داوطلبان در کنکور سراسری می شد، ناتوانی در غلبه بر استرس و در نتیجه از بین رفتن تمرکز در جلسه آزمون بوده است. راهکاری که برای این وضعیت ارائه شده برگزاری دو کنکور در سال می باشد که همه داوطلبان می توانند در هر دو شرکت کرده و پس از اعلام نتایج، بهترین نتیحه به عنوان نمره آزمون برای آن ها در نظر گرفته شود. این کار به داوطلبان کمک می کند تا در صورت نارضایتی از عملکرد نوبت اول، برای کسب بهترین نتیجه در نوبت دوم و رسیدن به رتبه قبولی مدنظر خود تلاش کنند.

افزایش اعتبار نتایج کنکور تا 2 سال!

این تغییر بدان معناست که داوطلبان می توانند بدون شرکت هر ساله در کنکور از نتیجه یک آزمون تا دو سال استفاده نمایند و بدین ترتیب امتیازات نتایج کسب شده نیز به مدت دو سال معتبر خواهد بود.

مقایسه نحوه برگزاری کنکور سراسری 1402 با کنکور 1401

ممکن است پس از مطالعه جزئیات مربوط به تغییرات جدید کنکور هنوز ابهاماتی در خصوص آن ها برای شما وجود داشته باشد. یکی از راه هایی که می تواند به درک بهتر در این خصوص کمک کند، مقایسه شیوه برگزاری کنکور سراسری 1401 و آزمون 1402 می باشد.

مقایسه شیوه برگزاری کنکور سراسری سال های 1401 و 1402
معیارهای مقایسه نحوه اجرا در کنکور 1401 نحوه اجرا در کنکور 1402
تاثیر سوابق تحصیلی 40 درصد مثبت 60 درصد قطعی
تعداد دفعات برگزاری 1 بار در سال 2 بار در سال
منابع آزمون دروس عمومی و اختصاصی دوره متوسطه دوم دروس اختصاصی دوره متوسطه دوم
مدت اعتبار نتیجه آزمون 1 سال 2 سال
شرط معدل برای هر دانشگاه ندارد بنا به تصمیم هر دانشگاه معین می گردد.

نقاط مبهم تغییرات کنکور سراسری 1402

مواردی که به عنوان تغییرات بیان شده اند با وجود وضوح در تعاریف و شیوه اجرا دارای نقاط مبهمی نیز هستند که یک سری قوانین باید برای آن ها نیز تعریف شود. در حال حاضر کنکور سراسری با تعداد زیادی از تبصره ها و قوانین در حال برگزاری است که نحوه اجرایی شدن هیچ یک از آن ها در مصوبات جدید عنوان نشده است. در ادامه بخشی از مواردی که بیشتر از باقی تبصره ها مورد سوال داوطلبان واقع شده اند را بیان می کنیم.

در صورت مشخص شدن جزئیات موارد ذکر شده، اطلاعات مربوطه در متن مقاله قرار داده خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- اهداف اعمال تغییرات در کنکور سراسری 1402 چیست؟

تغییرات جدید با هدف ایجاد عدالت آموزشی میان افراد با طیف گوناگون امکانات و کاهش استرس داوطلبان به تصویب رسیده اند.

2- کنکور سراسری 1402 چه تغییراتی خواهد داشت؟

تغییرات این آزمون شامل 5 اصل اساسی شرح داده شده در متن مقاله هستند که می توان از جمله آن ها به افزایش تاثیر سوابق تحصیلی و برگزاری دو کنکور در سال اشاره نمود.

3- منابع کنکور سراسری 1402 چه تغییری خواهند کرد؟

در آزمون سال 1402 دروس عمومی حذف شده و لذا منابع آزمون تنها دروس اختصاصی دوره متوسطه دوم خواهد بود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور