خانه کنکور کنکور سراسری دی ماه 1401

کنکور سراسری دی ماه 1401

دفترچه ثبت نام آزمون سراسری دی ماه 1401
کنکور سراسری دی ماه 1401

مهم ترین رویداد تحصیلی در هر سال برای دانش آموزان سال آخر و یا داوطلبان ورود به دانشگاه، برگزاری کنکور سراسری است که این آزمون برای سال 1402 همراه با تغییراتی نسبت به سال های گذشته همراه می باشد. از جمله این تغییرات می توان به برگزاری کنکور در دو نوبت دی ماه 1401 و تیر ماه 1402 اشاره نمود که تبعا باعث تغییراتی در زمانبندی فرآیندهای مختلف آن از جمله مهلت ثبت نام، برگزاری و انتخاب رشته خواهد شد.

متقاضیان شرکت در آزمون مذکور می بایست از اطلاعاتی همچون زمان ثبت نام کنکور 1402، نحوه و همچنین شرایط ثبت نام کنکور 1402 آگاهی داشته باشند تا بتوانند در زمان مناسب نسبت به نام نویسی و آمادگی برای حضور در جلسه آزمون اقدام نمایند.

✅ لینک مستقیم ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری 1402 (دی ماه 1401)

(به محض شروع مجدد ثبت نام، لینک فوق فعال می گردد.)

زمان ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401 در تاریخ 8 الی 14 آبان ماه 1401 و زمان برگزاری آزمون در تاریخ 29 و 30 دی ماه 1401 خواهد بود.

آخرین اخبار مربوط به کنکور سراسری دی ماه 1401

طبق آخرین خبری که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور درباره کنکور سراسری سال 1402 اعلام و ابلاغ شده است، برگزاری این آزمون در دو نوبت صورت می پذیرد که مرحله اول آن در دی ماه 1401 برپاخواهد شد.

مسئولان مربوطه یکی از دلایل این مصوبه را کاهش استرس متقاضیان می دانند. همچینین ذکر این نکته نیز ضروری است که در صورت شرکت داوطلب در هر دو آزمون ملاک قبولی فرد، بالاترین نمره و تراز کسب شده خواهد بود.

تغییرات کنکور سراسری دی ماه 1401 نسبت به سال های گذشته

به طور کلی کنکور سراسری 1402 از جمله نوبت دی ماه آن با چهار تغییر اساسی نسبت به کنکور سال های گذشته برگزار خواهد شد. این تغییرات از قبیل ذیل خواهد بود:

تغییرات کنکور سراسری دی ماه 1401
برگزاری آزمون سراسری در دو نوبت دی ماه 1401 و تیر ماه 1402
تاثیر 40 درصدی قطعی معدل نهایی دانش آموزان در تعیین رتبه قبولی کنکور
حذف دروس عمومی از کنکور
حذف زیر گروه های آزمایشی از کنکور

همان طور که گفته شد، با توجه به تغییرات کنکور 1402 و حذف دروس عمومی از بودجه بندی کنکور سراسری دی ماه 1401تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان به میزان 40 درصد با تاثیر قطعی می باشد که البته تنها نمرات پایه دوازدهم در آن لحاظ می گردد. تاثیر قطعی به این معناست که نمرات نهایی دانش آموزان در سال دوازدهم چه مثبت و چه منفی در تعیین رتبه قبولی متقاضیان اثرگذار می باشد.

این قاعده شامل دو نوبت آزمون کنکور سراسری نمی شود به این جهت که اولا داوطلبان می توانند در یک آزمون یا هر دو شرکت نمایند و دوما مطابق توضیحات فوق الذکر، در صورت شرکت در هر دو آزمون، بالاترین نتیجه به عنوان تعیین رتبه قبولی افراد لحاظ خواهد شد.

زمان بندی کنکور سراسری دی ماه 1401

همانطور که گفته شد آزمون سراسری 1402 در دو نوبت که نوبت اول در دی ماه 1401 و نوبت دوم طبق روال هر ساله در تیر ماه 1402 برگزار می شود. زمان بندی مرتبط با این فرآیند با توجه به اطلاعیه صادره در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، مطابق جدول زیر می باشد.

زمان ثبت نام 

زمان ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401
عنوانتاریخ
زمان ثبت نام8 تا 14 آبان ماه 1401
تمدید مهلت ثبت نامتا 18 آبان ماه 1401
تمدید مهلت نهایی ثبت نام22 آبان ماه 1401 از ساعت 8 صبح الی 17 بعد از ظهر

مهلت ثبت نام کنکور سراسری 1402 بنا بر تجربه سال های گذشته حداقل یک یا دو مرتبه تمدید می گردد اما تا به این لحظه موعد مشخصی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برای تمدید مهلت ثبت نام اعلام نشده است. البته به محض انتشار اطلاعیه مربوطه، اخبار آن از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره به اطلاع شما خواهد رسید.

زمان برگزاری

همچنین در جدول زیر زمان برگزاری کنکور به تفکیک گروه های آزمایشی پنج گانه در مرحله اول آزمون مشخص شده است.

زمان برگزاری کنکور سراسری دی ماه 1401
گروه آزمایشیتاریخ
تجربیصبح روز پنجشنبه 29 دی ماه 1401
زبان های خارجهبعد از ظهر پنجشنبه 29 دی ماه 1401
انسانیصبح روز جمعه 30 دی ماه 1401
ریاضی فیزیکصبح روز جمعه 30 دی ماه 1401
هنربعد از ظهر روز جمعه 30 دی ماه 1401

زمان دریافت کارت ورود به جلسه 

دریافت کارت شرکت در آزمون، طبق زمان مشخصی که معمولا 2 الی 3 روز قبل از برگزاری آزمون می باشد از سوی سازمان سنجش اعلام و برای پرینت توسط داوطلبان بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. از آنجا که امتحان نوبت اول در تاریخ 29 و 30 دی ماه برگزار می شود، بنابراین 2 یا 3 روز قبل از این تاریخ، کارت شرکت در آزمون سراسری دی ماه 1401 آماده چاپ خواهد بود.

در صورت مشخص شدن زمان دقیق توزیع کارت ورود به جلسه کنکور 1402 برای نوبت دی ماه و فعال شدن لینک دریافت آن، جزئیات مرتبط با آن از طریق مقاله در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

زمان اعلام نتایج اولیه 

پس از برگزاری آزمون، داوطلبان منتظر دریافت اعلام نتایج اولیه کنکور می باشند که هنوز از سوی سازمان سنجش این روند برای آزمون دی ماه چرا که این زمان پس از انتشار دفترچه مربوطه مشخص می گردد.

پیش بینی می شود طبق روال هر ساله حدود یک ماه پس از برگزاری، نتایج کنکور سراسری دی اعلام شود که با توجه به برگزاری این آزمون در 29 و 30 دی ماه، احتمالا نتایج در اواخر بهمن ماه یا اوایل اسفند ماه 1401 اعلام شود. همچنین لازم به ذکر است که داوطلبان گرامی با ورود به سایت sanjesh.org می توانند نتایج اولیه کنکور را مشاهده نمایند.

زمان انتخاب رشته 

داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه کنکور که  احتمالا اواخر بهمن ماه و یا در اوایل اسفند ماه خواهد بود به شرط موفقیت در آزمون، مجاز به انتخاب رشته خواهند شد. بنابراین با در نظر گرفتن قوانین حاکم بر این فرآیند می توانند در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری که احتمالا طبق روال سال های گذشته اوسط مرداد ماه است، نسبت به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل اقدام نمایند.

برنامه ریزی کنکور سراسری دی ماه 1401

موفقیت در هر امری نیازمند داشتن طرح کلی همراه با جزئیات جهت رسیدن یه هدف مورد نظر می باشد. این طرح کلی با برنامه ریزی صورت می پذیرد که داوطلبان می توانند با داشتن یک برنامه جامع و مدون بدین منظور مسیر خود را برای دستیابی به موفقیت هموارتر سازند. در همین راستا در ادامه مطلب به چند نکته اساسی برای انجام این فرآیند می پردازیم.

زمابندی صحیح مطالعه

اصل اولیه برنامه ریزی کنکور می تواند تقسیم بندی زمان  باشد به این صورت که سال به ماه، هفته، روز و ساعت بخش بندی شود. همچنین مطالعه هر درس با در نظر گرفتن زمانی مشخص در هر روز و ساعت تقسیم می گردد.

این امر در آرامش روانی و ساعت بیولوژیکی بدن جهت یادگیری بالاتر بسیار موثر است. در کنار اوقات مطالعه، زمان خواب، بیداری و تفریح تا حد ممکن مشخص گردد که این امر به نوبه خود باعث در اولویت قرار دادن  برنامه ریزی کنکور و در حاشیه قرار دادن سایر مسائل می شود.

برای مطالعه هر درس به طور معمول بیش از 90 دقیقه زمان نگذارید و بین هر درس 10 الی 15 دقیقه تنفس بگیرید و در نظر داشته باشید که اوج یادگیری تنها در 60 دقیقه اول می باشد. می توانید یک درس را در روز در چند نوبت مطالعه کنید چرا که این راهکاری بسیار مفید برای نظم دهندگی به ذهن جهت حفظ مطالب به صورت پلکانی صعودی می باشد و با این تکنیک، ذهن به صورت خودکار اطلاعات را طبقه بندی و تحلیل می کند.

پیش مطالعه و پس مطالعه

پیش مطالعه و پس مطالعه در ثبت قطعی مطالعات در حافظه بلند مدت اهمیت بالایی دارد به این صورت که مطالب هر درس را پس از مطالعه به صورت اجمالی مرور کنید (پس مطالعه) و قبل از مطالعه بخش بعدی همان درس، مطالب نوبت گذشته را مرور نمایید (پیش مطالعه).

تنظیم زمان خواب

یکی از مسائل مهم در این مسیر، زمان خواب می باشد که هر 1 ساعت خواب قبل از ساعت 24، معادل 2 ساعت خواب اثرگذار خواهد بود. برای سرعت یادگیری ذهن بیش از 7 ساعت خواب شبانه نداشته باشید و حتما 1 ساعت خواب در بعد از ظهر را مدنظر قرار دهید که در این صورت بهترین حالت شادابی برای مکانیزم صحیح بدن را رعایت کرده اید.

در پایان، برای آمادگی هر چه بیشتر و دفع استرس جهت جضور در کنکور سراسری دی ماه 1401 توصیه می شود با شرکت در آزمون های آزمایشی کنکور توانایی خود را نسبت به زمان برگزاری آزمون و نوع سوالات محک بزنید. همچنین آشنایی با فنون روش تست زنی از دیگر عواملی است که در موفقیت شما در کنکور تاثیر بسزایی دارد.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401

متقاضیان پس از اطلاع از زمان ثبت نام با در دست داشتن  مدارک ثبت نام کنکور سراسری 1402 می توانند با مراجعه به سایت ثبت نام کنکور  در موعد مقرر، نسبت به نام نویسی اینترنتی خود جهت شرکت در این آزمون  اقدام نموده و طبق راهنمایی زیر فرآیند ثبت نام و بارگذاری مدارک خود را تکمیل نمایند.

 • در ابتدا با ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org از فهرست سمت راست صفحه بر روی گزینه “سراسری” کلیک نمایید.

مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • بر روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402 (دوره اول دی ماه 1401)” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

مرحله سوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • در این مرحله نوع سریال ثبت نام مورد نظر خود را انتخاب و بعد بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.

 •  موارد خواسته شده را در یخش های مربوطه وارد کنید، سپس درگاه پرداخت مورد نظر را انتخاب و بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک نمایید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • شماره پیگیری پرداخت را نزد خود یادداشت کرده و پس از تیک دار کردن عبارت پایین صفحه بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت” کلیک کنید.

مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • اکنون شما وارد درگاه پرداخت اینترنتی شده اید و لازم است با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتابی که رمز پویای آن فعال است، هزینه لازم را پرداخت نمایید. در صورتی که پرداخت هزینه ثبت نام را با موفقیت انجام دهید، شماره پیگیری پرداخت به شما ارائه می شود که باید آن را حفظ و در صورت نیاز پرینت کنید.

مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • حال به صفحه اول سامانه ثبت نام زیر بازگردید و بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

مرحله هشتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • سریال ثبت نام 12 رقمی خود را در کادر مربوطه وارد و بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید.

مرحله نهم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

پس از نمایان شدن فرم تقاضانامه اینترنتی مربوطه، لازم است در قسمت های خواسته شده سوابق تحصیلی و نوع مدرک خود را به ثبت رسانده و سپس دکمه بررسی و مشاهده را بفشارید. (برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهی کد سوابق پیش دانشگاهی نیز مورد نیاز می باشد.) سپس عکس خود را در قسمت تعیین شده بارگذاری نمایید.

در پایان با وارد نمودن اطلاعات مورد نیاز و بارگذاری مدارک خواسته شده، شماره پرونده و کد پیگیری برای شما صادر می گردد که تا زمان پذیرش از سوی دانشگاه می بایست آن را نزد خود نگه دارید.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401

طبق اطلاعات مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، شرایط ثبت نام برای داوطلبان آزمون سراسری به دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم می گردد که البته شرط نظام وظیفه عمومی مختص آقایان می باشد.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان رسمی ذکر شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سابقه عضویت خود و وابستگان در سازمان های غیر قانونی و فراماسونری
 • عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به جمهوری اسلامی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم احراز فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • داشتن گواهینامه پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 (اعم از نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 دریافت شود و یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه و یا مدرک کاردانی.
 • پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری 1401 می توانند در آزمون سراسری سال 1402 شرکت نمایند.
 • دانشجویان دوره های غیر روزانه (شبانه)، دانشگاه آزاد، مجازی، شهریه پرداز و پردیس خود گردان، پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیر انتفاعی (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان) میتوانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال 1402 ثبت نام و شرکت نمایند. توجه شود که این دسته از متقاضیان در صورت قبولی قطعی در کنکور و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، باید از دانشگاه قبلی انصراف قطعی داده و گواهی مربوطه را به موسسه پذیرنده جدید ارائه نمایند.
 •  فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی، باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، البته اگر در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدبد بگذرانند.
 • فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه های آموزشی غیر پزشکی باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402، تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند تا بتوانند در آزمون سراسری 1402 شرکت نمایند.
 • متقاضیانی که در دوره روزانه آزمون سراسری 1401 پذیرفته شده اند در صورت قبولی در آزمون سراسری 1402، به صورت هم زمان تنها می توانند در دوره های غیر روزانه انتخاب رشته نمایند.
 • دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته تمامی رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، اگر هیچ گونه تعهد خدمتی به ارگان یا دستگاه های اجرایی نداشته باشند و همچنین هیچ گونه تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم بر عهده ایشان نباشد می توانند در صورت قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند.
 • عدم ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

شرایط مربوط به مقررات وظیفه عمومی

جهت انجام فرآیند ثبت نام کنکور سراسری و شرکت در این آزمون، دارا بودن شرایط زیر برای تمامی متقاضیان مرد الزامی می باشد.

شرایط نظام وظیفه عمومی قبول شدگان هنگام پذیرش در دانشگاه
دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند
دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص)
مشمولان دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن
مشمولان محصل سال آخر متوسطه که در 1402-1401 معافیت تحصیلی دانش آموزی اخذ نموده و تا تاریخ 31 شهریور 1402 در سنوات مجاز تحصیلی (حداکثر تا 20 سالگی تمام) فارغ التحصیل می شوند.
دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت (قبل از 18 سالگی تمام) موفق به دریافت دیپلم نظام جدید شده باشند.
سربازان در حال خدمتی که دارای مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید بوده به شرطی که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند.
سربازانی که خدمت دوره ضرورت آنان تا تاریخ 31 شهریور 1402 به پایان می رسد.
دانشجویان انصرافی از دانشگاه که از تاریخ انصراف آنان تا زمان پذیرش در دانشگاه جدید بیش از یک سال سپری نشده باشد.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401

تمامی اطلاعات مربوط به فرآیند ثبت نام در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری مندرج می باشد و به همین جهت توصیه می شود داوطلبان گرامی قبل از شروع نام نویسی حتما این دفترچه را مطالعه نموده تا با مشکل خاصی به دلیل عدم آگاهی مواجه نشوند.

دفترچه مذکور همزمان با آغاز روند نام نویسی از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می شود و از آن جا که قرار است این فرآیند از روز 8 آبان ماه سال 1401 شروع شود، شما می توانید از همین تاریخ نسبت به دریافت این دفترچه از طریق سایت sanjesh.org و همچنین لینک موجود در جدول زیر اقدام نمایید.

 

 

مدارک ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401

اطلاعات لازم برای ثبت نام کنکور سراسری را به طور کلی می توان در دو بخش مدارک هویتی و مدارک تحصیلی در نظر گرفت. به همین منظور ضروری است تا داوطلبان قبل از اقدام به تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری، مدارک موجود در جدول زیر را فراهم نمایند.

مدارک هویتی لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401
عنوان توضیحات
شناسنامه و کارت ملینام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، سری و سریال شناسنامه، کد ملی
عکس تمام رخ داوطلباندازه عکس اسکن شده حداکثر ۴۰۰*۳۰۰ و حداقل ۳۰۰*۲۰۰ باشد

فقط با فرمت jpg باشد و حداکثر حجم مجاز 70 کیلوبایت

ابعاد عکس 4×3 یا 4×6 و مربوط به سال جاری باشد

تصویر باید تمام رخ، کاملاً واضح و بدون اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد

عکس اسکن از مدارک دیگر نباشد و بهتر است رنگی با زمینه سفید باشد

عکس بانوان باید با حجاب و صورت آنان به طور کامل مشخص باشد

عکس غیر معتبر، ثبت نام را باطل و مجاز به شرکت در آزمون نمی باشد

مشخصات محل سکونت داوطلبآدرس دقیق محل سکونت، شماره تلفن ثابت، کد منطقه و پستی
اطلاعات مربوط به تایید سهمیهکد پیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه ایثارگران و رزمندگان
کد وضعیت نظام وظیفه آقایانتعیین وضعیت نظام وظیفه از مقررات وظیفه عمومی مندرج در دفترچه
کد ۱۳ رقمی مربوط به داوطلبان غیر ایرانیمراجعه به sanjesh.org بخش سامانه اتباع غیر ایرانی و دریافت کد 13 رقمی
سریال کارت اعتباری ثبت نامپرداخت هزینه ثبت نام کنکور و دریافت کد 12 رقمی
تشکیل پرونده داوطلبان معلولداشتن پرونده در سازمان بهزیستی برای شرکت در کنکور
تکمیل فرم شماره یکهمه متقاضیان شرکت در کنکور 1402 به جز فارغ التحصیلان بخش های مرکزی شهرهای اصفهان، تبریز، تهران، شیراز، مشهد و بخش کن شهر تهران، بخش تجریش شهر شمیرانات، بخش لواسانات شهر شمیرانات می بایست فرم شماره یک را پر کرده و به تایید آموزش و پرورش محل تحصیل یا محل فارغ التحصیلی و یا نزدیکترین اداره آموزش و پرورش محل سکونت خود برسانند
تکمیل فرم شماره دوتکمیل فرم شماره دو توسط دانشجویان روزانه متقاضی شرکت در کنکور 1402 و ارائه فرم به دانشگاه محل تحصیل
مدارک تحصیلی لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401
یکی از مدارک تحصیلی (دیپلم و پیش دانشگاهی، دیپلم 4 ساله نظام قدیم، دیپلم نظام جدید، کاردانی، سطح یک حوزه)
کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام قدیم
کد سوابق تحصیلی دیپلم برای داوطلبان نظام جدید
معدل کل دیپلم
معدل کتبی دیپلم

منابع کنکور سراسری دی ماه 1401

پر واضح است که برای موفقیت در هر آزمونی ابتدا باید منابع اصلی امتحانی را شناخته تا بتوان با مطالعه صحیح آن برای امتحان مورد نظر آماده شد. هر چه منبع درسی خلاصه تر و در عین حال جامع تر باشد، از نظر ذهنی بهتر می توان آن را به حافظه بلند مدت سپرد.

البته سایر کتب کمک درسی که بیشتر مبتنی بر سوالات 4 گزینه ای است نیز می تواند داوطلبان را برای آزمون سراسری دی ماه، آماده تر کند. با کلیک بر روی هر یک از لینک های موجود در جدول زیر می توانید به بهترین منابع کنکور گروه آزمایشی مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید

منابع کنکور سراسری دی ماه 1401
معرفی بهترین منابع کنکور سراسری ریاضی 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری تجربی 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری انسانی 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری هنر 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری زبان 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

کدهای مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401

بخشی از فرآیند ثبت نام کنکور سراسری مربوط به وارد کردن کدهای خاصی است که اطلاع از آن ها برای داوطلبان ضروری می باشد. جهت دسترسی به کدهای مربوطه می توانید با کلیک بر روی هر یک از لینک های زیر علاوه بر آشنایی با کدها، از نحوه دریافت آنها نیز مطلع شوید.

کدهای لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401
راهنمای دریافت کد دانش آموزی با کد ملی 

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

راهنمای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

راهنمای دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

راهنمای دریافت کد ایثارگری ارتش و سپاه برای ثبت نام کنکور سراسری

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

تبصره:

پیرو انتشار آخرین اخبار در این زمینه همه داوطلبان اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری ،فنی و حرفه ای و کاردانش در تمام نظام های آموزر و پرورش می بایست نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلام این وزارت خانه اقدام نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که در آزمون سراسری دوره بعدی هم در نوبت دی ماه 1401 و هم در نوبت تیر ماه 1402 و پس از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته و یا کلا سابقه ای در این خصوص ندارند، نمره کل سابقه تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. 

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که، چنانچه داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن درس برایش “صفر” لحاظ خواهد شد. 

انتخاب رشته کنکور سراسری دی ماه 1401

پس از اعلام نتایج کنکور دی 1401 و مشخص شدن رتبه داوطلبان، برای آن دسته از متقاضیان که با موفقیت در کنکور مجاز به انتخاب رشته شده اند، باید ظرف زمان مشخصی که از سوی سازمان سنجش اعلام گردیده نسبت به انتخاب کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند.

راهنمای انتخاب رشته

 •  در ابتدا با ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org از فهرست سمت راست صفحه بر روی گزینه “سراسری” کلیک نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری

 •  بر روی گزینه “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402” کلیک کنید.

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری

 •  پس از مطالعه کامل صفحه و نکات مهم آن، عبارت “اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402 را مطالعه نموده ام” را تایید و سپس بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری

 •  با در نظر گرفتن یکی از روشهای سه گانه، اطلاعات مربوطه خواسته شده را وارد و سپس بر روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید.

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور سراسری

 •  در این صفحه به تکمیل اطلاعات تحصیلی خود پرداخته و در آخر بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک نمایید.

مرحله پنجم انتخاب رشته کنکور سراسری

 •  در نهایت بر اساس اولویت های خود در فرم زیر، کد رشته محل های مورد نظر را تکمیل نموده و پس از تایید نهایی موفق به دریافت رسید انتخاب رشته خواهید شد.

مرحله ششم انتخاب رشته کنکور سراسری

دانلود دفترچه انتخاب رشته 

داوطلبان برای اطلاع دقیق از کد رشته محل های مورد نظر، ضروری است که از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری با توجه به گروه آزمایشی مربوطه، اقدام به انتخاب رشته نمایند.

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری دی ماه 1401 که تقریبا در اوایل اسفند ماه 1401 خواهد بود، دفترچه انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش منتشر می گردد و به محض انتشار، لینک دانلود دفترچه در اختیار داوطلبان گرامی قرار خواهد گرفت.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری دی ماه 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

مشاوره انتخاب رشته 

بدون شک مهم ترین و حساس ترین بخش آزمون سراسری را می توان مرحله انتخاب رشته کنکور دانست. به همین جهت لازم است داوطلبان با بهره گیری صحیح از مشاوره انتخاب رشته کنکور برای انجام این فرآیند به بهترین نحو اقدام نمایند. در همین راستا می توانید از نکاتی که در ادامه ذکر شده است استفاده کنید.

 1. ممکن است دو داوطلب با انتخاب مشترک رشته دانشگاهی، یکی از آنها که رتبه بالاتری در کنکور کسب کرده قبول نشود ولی دیگری با رتبه پایین تر پذیرش شود فقط به این دلیل که داوطلب رتبه بالاتر در انتخاب اولویت دانشگاه خود اشتباه کرده است. بنابراین رتبه بالاتر به معنای پذیرش قطعی تر نسبت به رتبه پایین تر نیست بلکه انتخاب نوع رشته با توجه به دانشگاه و ترتیب چیدمان آن ها بر اساس اولویت، تعیین کننده اصلی قبولی یا عدم قبولی در کد رشته محل مورد نظر می باشد.
 2. داوطلیان می توانند با انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل، فرم انتخاب رشته را تکمیل نمایند اما ذکر این نکته لازم است که رشته تحصیلی را بر اساس ظرفیت پذیرش دانشگاه منتخب خود نسبت به دانشگاه های دیگر پذیرش کننده همان رشته تحصیلی در نظر بگیرید.
 3. همچنین لازم است رشته دانشگاهی را مطابق با استعداد و علاقه خود و همچنین بازار کار آن، انتخاب نمایید.
 4. رشته های مورد نظر خود را بر اساس احتمال قبولی خود به سه دسته انتخاب های خوش بینانه، واقع بینانه و بد بینانه تقسیم کنید.
 5. در هنگام انتخاب رشته به نکاتی همچون شهریه پرداز بودن دانشگاه، مسیر رفت و آمد، بومی گزینی و… حتما توجه داشته باشید.
 6. حتما قبل از شروع فرآیند تکمیل فرم انتخاب رشته، به توضیحات کارنامه کنکور رشته های خود را در فرم پیش نویس یادداشت نموده و به نحوه چیدمان آن ها به همان ترتیبی که ذکر شد مبادرت ورزید.
 7. حتما قبل از شروع به وارد نمودن کد رشته محل های انتخاب شده در فرم مربوطه، مشخصات ثبت نامی به خصوص کد سوابق تحصیلی خود را بررسی نمایید. چرا که در صورت عدم وجود و یا اشتباه بودن این مورد، از انجام ادامه مراحل محروم خواهید شد.
 8. در ضمن لازم است بدانید که، انتخاب رشته شما تنها در هنگامی با موفقیت به پایان رسیده است که از سیستم رسید انتخاب رشته شامل کد 15 رقمی رسید و شماره پرونده 7 رقمی خود را دریافت نموده باشید.
 9. همچنین شما می توانید در طول مدت مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری ، نسبت به ویرایش کد رشته های خود تا حداکثر 8 مرتبه اقدام نمایید.

 

سوالات متداول

1- چه زمانی ثبت نام کنکور سراسری دی ماه 1401 آغاز می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی 8 تا 14 آبان ماه 1401 صورت می پذیرد.

2- کنکور سراسری دی ماه 1401 چه زمانی برگزار می شود؟

این آزمون طی روزهای 29 و 30 دی ماه 1401 برگزار می گردد.

3- داوطلبان کنکور سراسری دی ماه 1401 باید دارای چه شرایطی باشند؟

شریاط پذیرش متقاضیان به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می شود که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۸ نظر
 1. سلام آیا من میتونم دی ماه کنکور ریاضی و تیر کنکور تجربی بدم

 2. تشکر از اطلاع رسانی در موردتاثیرنمرات ۲۰و پایینتر دقیقا بفرمایید روی نمره تراز چقد تاثیر گذاره؟

 3. سلام وقت بخیر
  واسه قبول شدن رشته های تاپ تجربی حتما باید معدل بالای ۱۹باشه؟
  معدل کتبی؟؟

  فرض کنیم اکه کسی آزمون کنکور رو عالی بده ولی معدلش پایین باشه نمیتونه دانشکده پزشکی رو بره؟؟

 4. سلام ببخشید خاستم بدونم منی که ترم هشت دانشگاه فرهنگیان هستم چطوری میتونم کنکور تجربی بدم

 5. سلام وفت بخیر من دفترچه ازاد رو تهیه نکردم امکان تهیه پس از اومدن نتایج هست ؟ یا راهی بغیر از این هست؟

  • با سلام و درود ، با توجه به روال کنکور تیر ماه ۱۴۰۱ می توانید در هنگام انتخاب رشته کد علاقه مندی دانشگاه ازاد را تهیه نمایید .

 6. سلام اگر از سهمیه جانبازی در کنکور دی استفاده بشه میشه دوباره در تیر استفاده بشه؟

  • با سلام و درود ، چنانچه در دوره روزانه پذیرفته شوید از این سهمیه می توانید در سایر دوره ها استفاده نمایید و چنانچه در هیچ دوره ای پذیرفته نشوید می توانید برای همه دوره های استفاده نمایید .

 7. سلام ببخشید میتونم دی ماه کنکور تجربی برم بعد تو شهریور ماه کنکور ریاصی بدم؟

  • با سلام بله ، با توجه به اینکه کنکور دی و تیر ، کنکور مجزا از هم هستند شما هیچ مشکلی برای این کار نخواهید داشت.

 8. باسلام،من پارسال که یازدهم تجربی بودم در کنکور سراسری بصورت آزمایشی(تیر ماه ۱۴۰۱) شرکت کردم حالا امسال که دوازدهم تجربی هستم در کنکور دی ماه سالجاری شرکت نمودم ،ایا ثبت نام دوباره اینجانب مشکلی برای شرکت در کنکور تیرماه ۱۴۰۲ ایجاد نمیکند ؟ چون در زمان ثبت نام گفتن دیگه نمیتونی در کنکور تیرماه شرکت کنی ؟خیلی نگران هستم .. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 9. سلام من دانشجوی روزانه ترم اول کارشناسی مهندسی برق هستم امکان دارد کنکور سراسری شرکت کنم

  • با سلام و احترام، مطابق با آخرین شرایط و ضوابط سازمان سنجش، دانشجوی روزانه نیز می تواند مانند دیگر دوره ها بدون محدودیت در کنکور سراسری شرکت کند.

 10. سلام من دانشجوی روزانه ترم اول کارشناسی مهندسی برق هستم امکان دارد کنکور سراسری شرکت کنم.

 11. سلام وقت بخیر پایه دوازدهمی ها معدل کتبی نهایی ندارن چطور در کنکور دی این اشخاص تاثیر ۴۰ درصد خواهیم داشت؟

  • با سلام، دانش آموزان پایه دوزادهم برای ثبت نام در کنکور سراسری می بایست معدل پایه یازدهم خود را وارد کنند و در زمان مشخص شده از سمت سازمان سنجش معدل خود را ویرایش نمایند.

 12. سلام
  میتونم تو دی کنکور بدم و اگه قبول شدم سال بعد ینی۱۴۰۲ برم دانشگاه؟

  • با سلام، متقاضیان پذیرفته شده در کنکور دی ماه، در سال آینده نیمسال ۱۴۰۲-۱۴۰۳، در دانشگاه مشغول به تحصیل خواهند بود.

 13. سلام خسته نباشید دی ماه میشه کنکور دانشگاه آزاد داد؟

 14. من ۱۲ ام هستم الان رشته فنی میشه تیر کنکور تجربی بدم برم پزشکی؟

 15. سلام ایا قبولی در کنکور دی راحت تراست وایا با درصدهای برابر کنکوردی رتبه بهتری مگیریم ?یا اینکه همسان سازی میکنند
  لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام، شرکت در کنکور دی ماه به صورت داوطلبانه میباشد و قبولی شما به یک سری عوامل مانند ظرفیت هر کد رشته، معدل، تعداد متقاضی و … بستگی دارد.

 16. میگن ثبت نام کنکور تمدید شده درسته؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه های سایت سازمان سنجش، زمان ثبت نام کنکور تا روز چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ تمدید شده است.

 17. سلام میشه بپرسم با دیپلم فنی حرفه ای میشه تو این کنکور ثبت نام کرد

 18. سلام امسال کنکور تیر ماه من دومین سال کنکورم بود که قبول شدم الان هم در دانشگاه محصول به تحصیل هستم میخواستم بپرسم که دی ماه میتونم کنکور بدم و همچنین برای معافیت تحصیلی باید چیکار کنم

  • سلام ، وقتتون بخیر. شما میتوانید انصراف خود را ثبت کنید و در دانشگاه و رشته ای دیگر ثبت نام کنید. فقط این کار را بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور انجام دهید.

 19. خسته نباشید وقتتون بخیر باشه. تو دفترچه ای که امروز میاد مشخص میشه که مهندسی برق چن تا ظرفیت داره؟

  • با سلام و درود، ظرفیت، رشته ها، دانشگاه ها، دوره ها و … در دفترچه انتخاب رشته که همزمان با اعلام نتایج اولیه، منتشر می شود، مشخص خواهد شد.

مشاوره کنکور پیج کنکور