خانه کارشناسی ارشد تفاوت شیوه آموزش محور و پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد

تفاوت شیوه آموزش محور و پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد

شیوه آموزش محور و پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد
تفاوت شیوه آموزش محور و پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد و یا فوق لیسانس از جمله دوره های آموزش عالی محسوب می شود که با توجه به افزایش سطح علمی کشور، هر ساله داوطلبان زیادی تصمیم به ادامه تحصیل در این مقطع می گیرند. اگر جزو علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشید، قطعا ابهاماتی در رابطه با تفاوت شیوه “آموزش محور” و “آموزشی و پژوهشی” ذهن شما را به خود مشغول کرده است. در این مقاله قصد داریم پاسخگوی سوالات شما پیرامون شیوه های آموزشی مقطع کارشناسی ارشد باشیم.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با شیوه آموزش محور، نیازی به ارائه پایان نامه نمی باشد.

تفاوت شیوه آموزش محور و پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در مقطع فوق لیسانس به دنبال تفاوت روش های آموزش محور و پژوهش محور می باشند و می خواهند بدانند که کدام یک از این شیوه ها نسبت به دیگری برتری دارد؟ آیا محدودیتی برای ورود به مقطع دکتری با مدرک ارشد آموزش محور وجود دارد یا خیر؟

شیوه آموزشی و پژوهشی

در روش آموزشی و پژوهشی، محتوای برنامه های آموزشی بر پایه واحدهای درسی و پایان نامه بنا شده اند. این شیوه تا سال 1389 تنها شیوه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد بوده و پذیرش تمامی دانشجویان در این مقطع با شیوه مذکور انجام می شد.

شیوه آموزشی و پژوهشی، دوره ای با محوریت پژوهش است که هدف از آن ارائه ایده ها و نظریه های جدید، ثبت اختراع، افزایش سطح دانش فنی و… می باشد. دانشجویان در این شیوه آموزشی می توانند همزمان با واحدهای درسی مورد نیاز، واحدهای پژوهشی خود را نیز اخذ نمایند.

شیوه آموزش محور

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با محوریت آموزش، تنها مبتنی بر واحدهای درسی بوده و فاقد ارائه پایان نامه می باشد. واحدهای درسی مذکور شامل گذراندن حداقل 2 و حداکثر 4 واحد سمینار (تحقیق و تتبع نظری) هستند و سایر شرایط و ضوابط مربوطه مطابق با آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد می باشد.

توجه داشته باشید که جهت تحصیل در رشته هایی که به صورت آموزش محور ارائه می شوند، لازم است هنگام انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲، کد رشته هایی را انتخاب کنید که عبارت ” آموزش محور” در قسمت توضیحات رشته محل های مندرج در دفترچه انتخاب رشته ارشد 1402 ذکر شده باشد.

طول مدت دوره تحصیل در هر دو روش حداکثر دو سال (چهار نیمسال تحصیلی) می باشد و تنها در شرایط خاص، امکان افزایش طول مدت دوره، آن هم با تایید شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه محل تحصیل فراهم می گردد. در هر صورت طول مدت تحصیل در هر دو شیوه نباید از دو و نیم سال بیشتر شود.

آیا امکان تغییر شیوه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد و در حین تحصیل وجود دارد؟

تغییر شیوه آموزشی در دوران تحصیل شرایط و مقررات خاصی را می طلبد. دانشجویی که قصد تغییر روش آموزشی خود را دارد، پیش از هر اقدامی می بایست تقاضای خود را به صورت کتبی به اداره آموزش دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهد. پس از تقاضانامه کتبی، درخواست دانشجو مطابق با مقررات بررسی شده و در صورتی که دلایل وی مبنی بر تغییر شیوه و یا عدم ارائه پایان نامه قانع کننده باشد، منعی برای تغییر شیوه از آموزش محور به آموزشی و پژوهشی و بالعکس وجود نخواهد داشت.

هر دانشگاه دارای آیین نامه مختص خود می باشد و نمی توان درباره شرایط کلی تغییر شیوه آموزشی اظهار نظر نمود. اما معمولا در تمامی دانشگاه ها علاوه بر دلایل و مستندات دانشجو مبنی بر تغییر روش آموزشی، شرایطی همچون معدل وی، تعداد واحدهای پاس شده، ظرفیت پذیرش در شیوه مورد نظر و… مورد توجه قرار می گیرند.

لازم است جهت آگاهی از عوامل موثر در تغییر شیوه آموزشی و ضوابط آن، به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که هر دانشجو فقط یک بار در دوران تحصیل و معمولا پیش از ترم 3 می تواند نسبت به تغییر شیوه آموزشی خود اقدام نماید.

نحوه پذیرش در مقطع دکتری 1402 با مدرک کارشناسی ارشد به دو روش آموزش محور و پژوهش محور

ورود به مقطع دکتری ۱۴۰۲، در گام اول مستلزم شرکت در آزمون می باشد و در صورتی که داوطلبان موفق به کسب نمره قبولی در آزمون کتبی شوند، جهت پذیرش نهایی می بایست مرحله مصاحبه را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند. اما بسیاری از متقاضیان تصور می کنند که اگر مدرک کارشناسی ارشد خود را از طریق شیوه آموزش محور اخذ نمایند، دیگر شانسی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری ندارند! اما باید بگوییم چنین باوری درست نبوده و دانشجویانی که از دوره کارشناسی ارشد آموزش محور فارغ التحصیل می شوند، منعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری نخواهند داشت.

عاملی که موجب ایجاد چنین ابهامی در میان دانشجویان می شود، مرحله دوم پذیرش دکتری یعنی مصاحبه می باشد. در واقع دلیل آن که بسیاری از دانشجویان و یا اساتید تصور می کنند دانش آموختگان نظام آموزش محور نمی توانند به ادامه تحصیل در دوره دکتری بپردازند آن است که این دوره فاقد پایان نامه بوده و دانشجویان تنها با گذراندن واحدهای درسی و سمینار فارغ التحصیل می شوند. اما باید توجه داشت که در مصاحبه دکتری رزومه داوطلبان شامل معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد، میزان تسلط بر زبان انگلیسی، مقالات علمی و پژوهشی در کنار پایان نامه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تنها ارائه پایان نامه مد نظر نمی باشد.

از همین رو دانشجویان مقطع کارسناسی ارشد آموزش محور که نگران قبولی در مقطع دکتری می باشند باید در دوران تحصیل خود اقدامات لازم را جهت تقویت رزومه انجام دهند و با نگارش و انتشار مقالات علمی و پژوهشی، گامی موثر در مسیر موفقیت و پذیرش خود در مقطع دکتری بردارند. البته نمی توان نقش پایان نامه و کیفیت علمی آن را برای تیم مصاحبه کننده نادیده گرفت . اما باید این نکته را در نظر داشت که هر چه رزومه قوی تر باشد شانس قبولی در مصاحبه نیز حتی با وجود رتبه پایین تر از سایر شرکت کنندگان و عدم ارائه پایان نامه بیشتر است.

 

سوالات متداول

1- آیا امکان تغییر شیوه آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ و در حین تحصیل وجود دارد؟

بله، داوطلبان می بایست تقاضای خود را به صورت کتبی به اداره آموزش دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهد.

2- در روش آموزشی و پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد، محتوای برنامه های آموزشی بر چه اساسی می باشد؟

در این روش محتوای برنامه های آموزشی بر پایه واحدهای درسی و پایان نامه بنا شده اند

3- آیا دانشجویانی که از دوره کارشناسی ارشد آموزش محور فارغ التحصیل می شوند، می توانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند؟

بله، این دانشجویان منعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری نخواهند داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ نظر
 1. نادیا

  وقت بخیر از کجا میتونم دانشگاهای اموزش محور ارشد روانشناسی رو بدونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود در دفترچه انتخاب رشته در قسمت توضیحات قید می کند.

 2. Amir

  سلام وقت بخیر میشه راهنمایی کنید ارشد دانشگاه آزاد بهتر است یا غیر انتفاعی امام رضا یا مجازی و اینکه کدام معتبر تر است؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، دانشگاه های آزاد از اعتبار و ارزش مدرک بالاتری برخوردار هستند.

 3. شمالشرق

  با سلام و با احترام بنده ارشد طراحی شهری آموزش مجازی دانشگاه شهید بهشتی تهران قبول شدم که آموزش محور هم هست. نوع مدرکی که صادر میکنند عنوان مجازی قید میشه تو مدرک یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، در مدرک فارغ التحصیلی شما عنوان مجازی قید می شود.

 4. نامدار

  مدرک آموزش محور برای اپلای دکترا در خارج از کشور اعتبار دارد

  • ایران مشاوره

   با سلام، این موضوع بستگی به تصمیم دانشگاه مدنظرتان دارد و می بایست آئین نامه ی پذیرش آن را مطالعه نمائید.

 5. AAA

  در دانشنامه عنوان آموزش محور درج میشود؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، شیوه اموزشی در مدرک تحصیلی شما قید خواهد شد.

 6. M.n

  برای دوره کارشناسی چطور متوجه بشم که آموزش محور هستم یا آموزشی پژوهشی؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، در دفترچه ی انتخاب رشته ی مقطع کارشناسی ارشد، عبارت آموزش محور در جدول کد رشته محل ها مشخص می شود و در غیر اینصورت نوع آموزش، آموزشی و پژوهشی می باشد.

 7. حسین

  الان کاردانی که در دانشگاه غیرانتفایی انتخاب میکنیم کدام روش است اموزش محور یا پژوهشی یا هر دو؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   مقطع کاردانی شامل شیوه های آموزش محور و پژوهش محور نمی باشد.

 8. فری

  سلام… من رشتمو اموزش محور انتخاب کردم …ایا معتبر هست تو زمینه استخدام؟ و بعد میتونم برا دکتری اقدام کنم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که دکتری وزارت بهداشت مدنظرتان باشد خیر امکان استفاده از این مدرک را نخواهید داشت اما در صورتی که دکتری وزارت علوم مدنظر شما میباشد بله مشکلی نخواهید داشت.

 9. ندا

  سلام اموزش محور در استخدامی اموزش پرورش میتواند شرکت کند

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر، در صورتی که رشته مرتبط با عنوان شغلی مورد نیاز در دفترچه را داشته باشید میتوانید در آزمون شرکت کنید. اما، به دلیل اینکه پایان نامه ندارید رزومه خود را برای جلسه مصاحبه ارتقا دهید.

 10. مرتضی

  سلام.من ترمی که داره شروع میشه ترم سوم میشن با ۲۱ واحد پاس شده
  من میخوام اموزش محور بشم الان باید این ترم پایان نامه رو هم بردارم بعد ترم بعدی درخواست اموزش محور بدم یا نباید پایان نامه بردارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای تبدیل شیوه ی تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارشد لازم است در اسرع وقت از طریق آموزش و مدیر گروه رشته خود اقدام نمایید.

 11. فاطمه

  سلام .من رشتم روانشناسه و در زمان انتخاب رشته گزینه ای ندیدم که انتخاب کنم اموزش محور یا اموزشی پژوهشی باشه .کجا باید این کارو کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در زمان انتخاب رشته، شیوه آموزشی خود را مطابق با تمایل خود انتخاب می کنید.

  • فاطمه

   من گزینه ای ندیم که انتخاب کنم اموزش محور باشه یا …..
   چجوری باید اینکارو کنم .همچین چیزی ندیدم زمان انتخاب رشته

  • ایران مشاوره

   با سلام ، برای انتخاب رشته های آموزش محور باید در زمان انتخاب رشته آن را انتخاب نمایید.

 12. محمدی

  سلام
  به طور کلی ارشد اموزش محور راحت تر هست یا آموزشی پژوهشی؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در شیوه ی آموزش محور می بایست ۲ تا ۴ واحد سمینار پاس کنید و اعتبار کمتری نسبت به شیوه ی آموزش پژوهشی دارد.

 13. سمانه

  سلام، آیا بعد از فارغ التحصیلی امکان تغییر شیوه آموزشی، از آموزش محور به آموزشی پژوهشی وجود دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، مطابق با آیین نامه آموزشی، امکان تغییر شیوه آموزشی پس از فراغت از تحصیل وجود ندارد.

مشاوره ارشد پیج کارشناسی ارشد