تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

یکی از راه های ورود به مقطع کارشناسی ارشد، شرکت در کنکور آن و کسب رتبه قبولی لازم است. متقاضیانی که در این آزمون پذیرفته شوند، می توانند تحصیلات خود را در مقطع ارشد دانشگاه های سراسری یا آزاد آغاز نمایند. اما امکان تحصیل بدون آزمون در این مقطع نیز وجود دارد؛ در واقع پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به دو شیوه استعداد درخشان و یا بر اساس سوابق تحصیلی افراد انجام می شود. استعدادهای درخشان به افراد دارای استعدادهای برتر و فارغ التحصیلان ممتاز گفته می شود که بدون شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و با احراز شرایط مربوطه، می توانند در این مقطع به تحصیل بپردازند. پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی نیز بر اساس معدل دوره کارشناسی دانشجویان صورت می گیرد.

پذیرش بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، به دو شیوه استعداد های درخشان و بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

همان طور که گفتیم، علاوه بر ثبت نام با استفاده از سهمیه استعداد درخشان، یکی دیگر از راه های تحصیل بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی است. بر اساس آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، امکان پذیرش متمرکز دانشجویان در رشته محل های دارای ظرفیت تکمیل نشده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد، از طریق معدل کارشناسی (بر اساس سوابق تحصیلی فرد) برای اولین بار در سال 99 فراهم شد.

در دوره گذشته مهلت ثبت نام و انتخاب رشته متقاضیان در این پذیرش در بازه بین 25 الی 30 آذر ماه انجام گرفت و یک بار نیز تا 3 دی ماه تمدید شد. با توجه به این که هنوز هیچ گونه اطلاع رسانی در زمینه اجرا یا عدم اجرای این مرحله در سال 1400 صورت نگرفته است، نمی توان زمان دقیقی برای آن حدس زد. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره از تاریخ انجام فرآیند مذکور و جزئیات آن مطلع شوید.

نحوه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

در صورتی که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در سال جاری نیز انجام گیرد، متقاضیان واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می بایست با مراجعه به دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور از ضوابط لازم برای نام نویسی مطلع شده و سپس با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نام نویسی خود را مطابق مراحل گفته شده در راهنمای زیر به انجام برسانند.

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شده و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی سمت راست سایت انتخاب نمایید.
 • سپس بر روی فعال “ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400”کلیک کنید.
 • حال لازم است هزینه نام نویسی را از طریق درگاه پرداخت اینترنتی و با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت کنید؛ برای این کار بر روی گزینه “خرید کارت” کلیک نمایید.
 • در این مرحله دکمه مربوط به عبارت “سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت (پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) کارشناسی ارشد سال 1400” را فشرده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید.
 • به صفحه ای منتقل می شوید که لازم است اطلاعات خواسته شده را در کادرهای مربوطه وارد نموده و سپس کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.
 • اکنون مشخصاتی که ثبت کرده اید را مشاهده می نمایید، چنانچه صحت آن ها را تایید می کنید تیک مربوط به گزینه یادداشت شماره پیگیری پرداخت را فعال نموده و بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت” کلیک فرمایید.
 • پس از انتقال به درگاه پرداخت اینترنتی، باید اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در کادرهای موجود ثبت نموده و کلید “پرداخت” را بفشارید.
 • سریال خریداری شده برای شما نمایان می گردد که لازم است آن را یادداشت نموده و برای تکمیل ثبت نام مورد استفاده قرار دهید.
 • پس از تکمیل روند پرداخت، به صفحه اول بازگشته و این بار بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.
 • در صفحه پیش رو، سریال 12 رقمی خریداری شده را در کادر مشخص شده وارد نموده و گزینه “تایید” را انتخاب کنید.
 • اکنون می بایست فرم تقاضانامه مربوطه را به وسیله اطلاعات هویتی و تحصیلی خود و همچنین کد رشته های انتخابی تکمیل نموده و عکس پرسنلی خود را با مشخصات ذکر شده در دفترچه راهنمای ثبت نام، در سامانه بارگذاری نمایید.
 • در نهایت، شناسه ای تحت عنوان کد پیگیری از سوی سامانه برای شما صادر می گردد که می بایست آن را دریافت کنید.

ثبت نام استعداد درخشان بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

ثبت نام استعداد درخشان بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400
ثبت نام استعداد درخشان بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزاد، تنها مختص فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه آزاد است و فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها نمی توانند در رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند.

ممکن است این سوال در ذهن متقاضیان به وجود آید که چه کسانی مشمول سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد می شوند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم داوطلبانی با شرایط زیر، استعداد درخشان محسوب می شوند.

 • دانشجویان برگزیده در المپیادهای علمی – دانشجویی با کسب رتبه اول تا پانزدهم در مرحله نهایی
 • دانشجویان برگزیده اول تا سوم در جشنواره های علمی معتبر همچون جشنواره های خوارزمی، فارابی، رازی و …
 • دانشجویان نمونه کشوری ضمن معرفی معاونت دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و البته در صورت هم تراز بودن میانگین کل با 15 درصد دانشجویان برتر هم دوره و هم رشته خود
 • دانشجویان ممتازی که در مدت زمان تحصیلی 8 ترم در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اند و یا پس از 6 نیمسال تحصیلی موفق به گذراندن 110 واحد درسی شده اند و از نظر معدل کل، جزو 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم دوره خود محسوب می شوند.

چنانچه قصد ثبت نام در رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (ویژه استعداد های درخشان) را دارید، می بایست در بازه زمانی مشخص به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org مراجعه و اقدامات لازم جهت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را انجام دهید. از جمله این اقدامات خرید کارت اعتباری، تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب حداکثر 100 رشته محل می باشد.

فرآیند ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد در سال 1400 برای رشته های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی، به صورت همزمان از روز 27 تیر ماه آغاز گشت و تا تاریخ 22 مرداد ماه ادامه دارد. علاقه مندانی که قصد ثبت نام در رشته های بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را دارند، ابتدا باید دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه نمایند تا از تمام شرایط لازم مطلع شوند و سپس در زمان مقرر، با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

جهت دسترسی سریع به دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد رشته های علوم پزشکی و غیر پزشکی، لینک دانلود آن را در جدول زیر قرار داده ایم. شما می توانید با کلیک بر روی آن، دفترچه را دریافت نمایید.

دفترچه ثبت نام بدون آزمون ارشد استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد 1400
دانلود دفترچه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (استعداد درخشان) 

 •  رتبه کارشناسی داوطلبان، جزء ملاک های اصلی ثبت نام نمی باشد.
 • داوطلبان رشته های علوم انسانی حداقل می بایست دارای معدل 17 و متقاضیان سایر رشته ها باید حداقل دارای معدل 16 باشند تا بتوانند طبق ظرفیت 10 درصدی هر یک از رشته محل های انتخابی گزینش شوند.
 • رشته محل های انتخابی می بایست هم نام و متناسب با رشته تحصیلی داوطلبان در مقطع کارشناسی باشد.
 • تعداد نیمسال های تحصیلی کارشناسی پیوسته بیشتر از 8 نیمسال نباشد.
 • تعداد نیمسال های تحصیلی کارشناسی ناپیوسته نباید بیشتر از 4 نیمسال باشد.
 • دانشجویانی که طول مدت تحصیلشان به دلایل غیر اختیاری (بیماری، ازدواج، طلاق، ماموریت والدین یا همسر و زایمان) حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیشتر از حد مجاز آن شود، در صورت تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه، امکان استفاده از این تسهیلات را دارا می باشند.
 • دانشجویان کارشناسی ناپیوسته که طبق سرفصل مصوب طول مدت تحصیل آن ها 5 ترم تعریف شده باشد، می توانند از سهمیه استعداد درخشان استفاده نمایند.
 • دانشجویانی که دروس معادل سازی شده دارند نمی توانند در این دوره شرکت کنند.
 • تغییر رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع می باشد.
 • داوطلبان کارشناسی ارشد ناپیوسته مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل هستند.
 • داوطلبان آقا که مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند باید دارای شرایط مندرج در دفترچه انتخاب رشته باشند.

قبل از این که اقدام به ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1400 نمایید، می بایست از لیست رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد 1400 مطلع شده و در صورت علاقه مندی به رشته های ارائه شده، اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنید. برای آشنایی با رشته های مذکور بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بدون شرکت در آزمون سراسری، وارد مقطع ارشد دانشگاه آزاد شد؟

بله، علاوه بر استعداد های درخشان، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز صورت می گیرد.

2- ثبت نام بدون کنکور ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزاد 1400 چه زمانی صورت می گیرد؟

فرآیند ثبت نام در پذیرش بدون آزمون ارشد آزاد استعدادهای درخشان، در بازه زمانی 27 تیر ماه الی 22 مرداد ماه 1400 به انجام می رسد.

3- ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 در چه زمانی آغاز می شود؟

تا کنون اطلاع رسانی در این زمینه صورت نگرفته است، به محض دریافت اطلاعات جدید این مقاله به روز می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ نظر

 1. سلام خسته نباشید. من لیسانس روانشناسی عمومی دارم و می‌خواستم در کنکور ارشد شرکت کنم. میخواستم بدونم میتونم در رشته های گروه پزشکی مثلا پرستاری و هوشبری و اتاق عمل و… در زمینه کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدم یا امکان انجام این کار رو ندارم.

 2. سلام من کارشناسی ارشدم معدل ۱۵و۹۰بود ایا میتونم ازاد بدون کنکور شرکت کنم؟

  • با سلام و درود، قبولی در دوره های بدون آزمون به عوامل مختلفی از جمله؛ معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

 3. با سلام
  من کارشناسی فقه ومبانی حقوق دارم.برای ارشد فقط میتونم فقه و مبانی حقوق بخونم یا میتونم از زیر مجموعه های حقوق مثلا حقوق خصوصی بخونم؟

 4. سلام من دوره کارشناسی رو در ۹ ترم و با ۶ واحد معرفی به استاد تمام کردم مهر ۹۳ تاریخ ورود و بهمن ۹۷ فارغ التحصیل شدم و بعد ۶ واحد تبصره کردم این برای استفاده از استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد مشکلی به وجود نمیاره ؟در ضمن از این ۹ ترم یک ترم حذف ترم داشتم

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد