تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

زمان ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

یکی از راه های ورود به مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، شرکت در آزمون و کسب رتبه قبولی لازم است، از این رو متقاضیانی که در کنکور ارشد پذیرفته شوند، می توانند تحصیلات خود را در این دانشگاه آغاز نمایند اما در سال گذشته امکان ثبت نام ارشد بدون کنکور بر اساس معدل کارشناسی برای کسانی که خواستار تحصیل در رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد بودند، فراهم شد. در واقع پذیرش بدون کنکور در این مقطع، به 2 شیوه استعداد درخشان و بر اساس سوابق تحصیلی افراد انجام می شود.

استعدادهای درخشان به افراد دارای استعدادهای برتر و فارغ التحصیلان ممتاز گفته می شود که بدون ثبت نام کنکور ارشد آزاد و با احراز شرایط لازم، می توانند در این مقطع به تحصیل بپردازند. پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی نیز طبق معدل دوره کارشناسی دانشجویان صورت می گیرد. در ادامه مطلب، به ذکر تمامی جزئیات مربوط به دو شیوه پذیرش ارشد بدون کنکور پرداخته ایم.

ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، به دو شیوه استعداد های درخشان و بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی 1401

با توجه به اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، امکان پذیرش متمرکز دانشجویان در رشته محل های دارای ظرفیت تکمیل نشده آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و همچنین دانشگاه آزاد، از طریق معدل تراز شده کارشناسی دانشجویان برای اولین بار در سال 99 فراهم شد. افرادی که شرایط لازم برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در این مقطع را دارا هستند، می توانند در زمان ثبت نام ارشد بدون کنکور آزاد با مطالعه دفترچه و فراهم کردن مدارک مربوطه، اقدامات لازم را به انجام برسانند.

زمان ثبت نام

همان طور که گفته شد، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی معمولا در رشته هایی انجام می شود که در زمان انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد ظرفیت آن ها به طور کامل تکمیل نمی شود. به دلیل این که دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد 1401 هنوز منتشر نشده، تاریخ نام نویسی و انتخاب رشته آن نیز اعلام نشده است اما در دوره گذشته، این فرآیند در اواخر آذر ماه انجام گرفت و در یک بازه زمانی تا اوایل دی ماه نیز تمدید شد. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره از تاریخ انجام فرآیند مذکور و جزئیات آن در اسرع وقت مطلع شوید.

نحوه ثبت نام

در صورتی که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در سال جاری نیز انجام گیرد، متقاضیان واجد شرایط می بایست با مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد از ضوابط لازم برای نام نویسی مطلع شوند. سپس با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور می توانند فرآیند انتخاب رشته و ثبت نام خود را مطابق مراحل گفته شده در راهنمای زیر به انجام برسانند.

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شده و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی سمت راست انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • سپس بر روی لینک فعال “ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1401” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • حال لازم است هزینه ثبت نام بدون کنکور را پرداخت کنید که برای انجام این امر، گزینه “خرید کارت” را انتخاب کرده و در آخر دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

مرحله سوم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • در این مرحله کلید مربوط به عبارت “سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت (پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) کارشناسی ارشد سال 1400” را فشرده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • اکنون به صفحه ای منتقل شده اید که لازم است اطلاعات فردی، شماره تلفن ثابت و همراه خود را در کادرهای مربوطه وارد نموده و پس از انتخاب درگاه پرداخت، بر روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.

مرحله پنجم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • در صفحه پیش رو، مشخصات ثبت شده مرحله قبل را مشاهده می کنید. چنانچه صحت آن ها مورد تایید است، تیک مربوط به عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام.” را فعال نموده و دکمه “ادامه روند پرداخت” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • پس از انتقال به درگاه پرداخت اینترنتی، باید اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در کادرهای موجود ثبت نموده و گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید.

مرحله هفتم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • پس از تکمیل روند پرداخت، به صفحه اول بازگشته و این بار بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.

مرحله هشتم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

 • در این قسمت، سریال 12 رقمی خریداری شده را در کادر مشخص شده وارد نموده و کلید “تایید” را بفشارید.

مرحله نهم ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی

اکنون می بایست عکس پرسنلی خود را با مشخصات ذکر شده در دفترچه راهنمای ثبت نام، در سامانه بارگذاری نمایید. سپس فرم تقاضانامه را به وسیله اطلاعات هویتی و تحصیلی خود و همچنین کد رشته محل های انتخابی تکمیل کنید. در نهایت، شناسه ای تحت عنوان کد پیگیری از سوی سامانه برای شما صادر می گردد که می بایست آن را دریافت کنید.

شرایط ثبت نام

افرادی که قصد ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور را دارند، می بایست شرایط لازم نام نویسی در این دوره را دارا باشند. شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد در دفترچه آن درج شده است که در ادامه مطلب آن ها را ذکر کرده ایم.

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی 1401
شرایط عمومی شرایط اختصاصی
اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان معرفی شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران داشتن یکی از مدارک لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و یا دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسـی
انجام دادن واجبات و پرهیز از محرمات دارا بودن مدرک سطح 2 حوزه برای طلاب و فضلا یا اخذ آن تا تاریخ 31 شهریور ماه 1400
نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران نداشتن معدل کمتر از 12 برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته
عدم اعتیاد به مواد مخدر ارائه تعهد خدمت به مدت دوره تحصیل رایگان برای پذیرفته شدگان دوره روزانه
نداشتن فساد اخلاقی مجاز نبودن پذیرفته شدگان دوره روزانه سال 99 برای ثبت نام در این دوره
عدم سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و گروه های آنان نداشتن مشکل نظام وظیفه برای فارغ التحصیلان ارشد و دکتری
مشهور نبودن به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل دادن ضمانت کافی به صندوق رفاه برای بازپرداخت وام های دوره تحصیلی قبلی خود، جهت بهره مندی از مزایای آن در مقطع ارشد

مدارک ثبت نام

قبل از هر گونه اقدامی، دفترچه ثبت نام را دریافت نموده و مدارک لازم کارشناسی ارشد بدون کنکور را تهیه نمایید. در صورتی که مدارک مورد نیاز برای شرکت در این دوره را دارید، می توانید نام نویسی و انتخاب رشته خود را انجام دهید.

 • فایل عکس اسکن شده داوطلب با فرمت JPG، حجم 70 کیلوبایت
 • سریال 12 رقمی ثبت نام
 • اصل فرم تکمیل شده معدل برای دانشجویان سال آخر و ممهور به مهر دانشگاه محل فارغ التحصیلی داوطلب
 • مشخصات فردی شامل اطلاعات شناسنامه و کارت ملی
 • کارت پایان خدمت و یا مدرک مشخص کننده نظام وظیفه آقایان
 • کد رشته تحصیلی دوره کاشناسی
 • کد دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل اخذ مدرک کارشناسی
 • تاریخ دقیق ورود به دانشگاه و اخذ مدرک
 • معدل کل مدرک کاردانی برای فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته

دفترچه ثبت نام

تمامی اطلاعات لازم برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد، در دفترچه مربوطه ذکر شده است که می بایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش و یا از طریق جدول زیر، فایل آن را دریافت نمایید. در ادامه مطلب، لینک دانلود دفترچه ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 قرار داده دارد که با توجه به عدم انتشار آن تا این لحظه، به محض دریافت، فعال خواهد شد.

دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی
دانلود دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

ثبت نام استعداد درخشان بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

مرحله اول ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی
ثبت نام استعداد درخشان بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1401

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد، تنها مختص فارغ التحصیلان ممتاز این دانشگاه است و داوطلبان سایر دانشگاه ها نمی توانند از طریق این سهمیه در رشته های بدون کنکور آزاد ثبت نام نمایند. ممکن است این سوال در ذهن متقاضیان به وجود آید که چه کسانی مشمول سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد می شوند که در پاسخ به آن باید بگوییم داوطلبانی که واجد شرایط لازم باشند، می توانند از طریق این سهمیه در رشته های بدون آزمون ثبت نام کنند. در ادامه مقاله، شرایط مربوط به پذیرش استعداد درخشان دانشگاه آزاد در مقطع ارشد را ذکر کرده ایم.

 • دانشجویانی که در المپیادهای علمی – دانشجویی با کسب رتبه اول تا پانزدهم در مرحله نهایی برگزیده شدند.
 • برگزیدگان اول تا سوم در جشنواره های علمی معتبر همچون جشنواره های خوارزمی، فارابی، رازی و… در دسته دانشجویان ممتاز قرار می گیرند.
 • دانشجویان نمونه کشوری که از طرف سازمان امور دانشجویان معرفی شده اند.
 • دانشجویانی که در مدت زمان 8 ترم در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده و یا پس از 6 نیمسال تحصیلی موفق به گذراندن 110 واحد درسی شده اند و از نظر معدل کل، جزو 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم دوره خود محسوب می شوند.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد ویژه استعداد های درخشان 1401

چنانچه قصد ثبت نام در رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (ویژه استعداد های درخشان) را دارید، می بایست در بازه زمانی مشخص به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org یا azmoon.iau.ac.ir مراجعه و اقدامات لازم جهت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را انجام دهید. فرآیند ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد 1401 برای رشته های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی، به صورت همزمان روز 14 تیر ماه آغاز شده و تا 25 تیر ماه ادامه داشت. لذا با توجه به اتمام بازه زمانی تعیین شده مهلت مجددی جهت ثبت نام تا تاریخ 1 مرداد ماه سال جاری در نظر گرفته شد.

نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد ویژه استعداد های درخشان 1401

ثبت نام داوطلبان دوره بدون کنکور ارشد آزاد که از سهمیه استعداد درخشان استفاده می کنند، فقط به صورت اینترنتی و با مراجعه به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه می باشد.

 • مراجعه به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org و انتخاب لینک فعال “ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (استعداد درخشان) 1401”

مرحله اول ثبت نام کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد

 • فشردن کلید “خرید کارت”

مرحله دوم ثبت نام کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد

 • انتخاب گزینه “ادامه”

مرحله سوم ثبت نام کارشناسی ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزاد

 • درج اطلاعات خواسته شده و کلیک بر روی عبارت “ثبت اطلاعات و نهایی نمودن خرید”
 • مرحله چهارم ثبت نام کارشناسی ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزادتایید اطلاعات وارد شده با فشردن کلید “بلی”

مرحله پنجم ثبت نام استعداد های درخشان دانشگاه آزاد

 • پرداخت مبلغ 100 و 16 هزار تومان با انتخاب کلید “پرداخت”

مرحله ششم ثبت نام کارشناسی ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزاد

 • انتخاب گزینه “ثبت نام”

مرحله هفتم ثبت نام کارشناسی ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزاد

 • وارد نمودن اطلاعات خواسته شده از جمله شماره کارت اعتباری خریداری شده و کلیک بر روی کلید “ورود به ثبت نام”

مرحله هشتم ثبت نام کارشناسی ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزاد

 • ورود به سیستم ثبت نام و تکمیل فرم تقاضانامه
 • بارگذاری فایل عکس اسکن شده
 • بارگذاری تصویر ریز نمرات مقطع کارشناسی
 • انتخاب استان، واحد دانشگاهی و ثبت کد رشته محل های انتخابی

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد ویژه استعداد های درخشان 1401

داوطلبانی که دارای شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان دانشگاه آزاد هستند، می بایست شرایط پذیرش آن را نیز دارا باشند. در ادامه متن، تمامی ضوابط پذیرش گروه علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی را ذکر کرده ایم.

شرایط ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد بر اساس استعداد درخشان 1401
گروه علوم پزشکی گروه غیر علوم پزشکی
داشتن حداقل معدل 17 دارا بودن حداقل معدل 16
مدت زمان فارغ التحصیلی برای کارشناسی حداکثر 8 ترم امکان پذیرش داوطلبان تا 3 سال پس از فارغ التحصیلی
انتخاب رشته همنام با رشته فارغ التحصیلی رعایت هم نام بودن گروه تحصیلی رشته مقطع کارشناسی با رشته مورد تقاضا در ارشد
امکان استفاده از تسهیلات استعداد درخشان تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی انتخاب 100 کد رشته محل

مدارک ثبت نام کارشناسی ارشد ویژه استعداد های درخشان 1401

 • فایل عکس اسکن شده با فرمت JPG و حجم کمتر از 70 کیلوبایت
 • مشخصات شناسنامه ای و کارت ملی
 • سریال کارت اعتباری
 • مدرک پایان خدمت یا مدرک مشخص کننده نظام وظفیه آقایان
 • عنوان رشته فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی
 • تاریخ دقیق فارغ التحصیلی
 • معدل دوره کارشناسی

داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی ارشد دانشگاه آزاد را دارند، بایستی مدرک کارشناسی آن ها با رشته مورد نظر همخوانی داشته باشد. این مدارک در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد استعداد درخشان این دانشگاه و همچنین در ادامه همین مقاله، درج شده است.

مدارک پذیرش در رشته های گروه پزشکی مقطع ارشد دانشگاه آزاد ویژه استعداد درخشان 1401
رشته مدارک لازم
آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت بهداشت عمومی
علوم تغذیه علوم تغذیه
علوم بهداشت در تغذیه
علوم و صنایع غذایی (گرایش کنترل کیفی و بهداشتی) علوم و صنایع غذایی (گرایش های مختلف)
مدیریت خدمات بهداشتی درمانی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
روان پرستاری پرستاری
پرستاری داخلی جراحی
پرستاری سلامت جامعه
پرستاری کودکان
پرستاری مراقبت های ویژه
بیوشیمی بالینی علوم آزمایشگاهی

دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد ویژه استعداد های درخشان 1401

علاقه مندانی که قصد ثبت نام در رشته های بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از طریق سهمیه استعداد درخشان را دارند، ابتدا باید دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه نمایند تا از تمام شرایط لازم مطلع شوند و سپس در زمان مقرر، با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. جهت دسترسی سریع به دفترچه ثبت نام رشته های علوم پزشکی و غیر پزشکی 1401، می توانید از طریق لینک زیر آن را دانلود کنید.

دفترچه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ویژه استعداد درخشان 1401
دانلود دفترچه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ویژه استعداد درخشان 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

قبل از این که اقدام به ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد نمایید، می بایست از رشته های ارائه شده آن، اطلاع یابید. لیست رشته های بدون کنکور ارشد 1401 در دفترچه ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی و سهمیه درخشان این دانشگاه، ذکر شده است.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بدون شرکت در کنکور ارشد دانشگاه آزاد، در این مقطع مشغول به تحصیل شد؟

بله، علاوه بر استعداد های درخشان، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ارشد دانشگاه آزاد نیز صورت می گیرد.

2- فرآیند ثبت نام بدون کنکور ارشد استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد 1401 چه زمانی آغاز می شود؟

نام نویسی سهمیه استعدادهای درخشان ارشد دانشگاه آزاد، از 14 تیر ماه شروع شده است.

3- ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد چه زمانی است؟

متاسفانه تا کنون اطلاع رسانی در این زمینه برای سال 1401 صورت نگرفته است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹ نظر

 1. عرض سلام برای کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی حتما باید کارشناسی رو ۸ ترمه تموم کرده باشیم ؟یا فقط شرط مهدل هست ؟

 2. سلام خسته نباشید. من لیسانس روانشناسی عمومی دارم و می‌خواستم در کنکور ارشد شرکت کنم. میخواستم بدونم میتونم در رشته های گروه پزشکی مثلا پرستاری و هوشبری و اتاق عمل و… در زمینه کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدم یا امکان انجام این کار رو ندارم.

 3. سلام من کارشناسی ارشدم معدل ۱۵و۹۰بود ایا میتونم ازاد بدون کنکور شرکت کنم؟

  • با سلام و درود، قبولی در دوره های بدون آزمون به عوامل مختلفی از جمله؛ معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

 4. با سلام
  من کارشناسی فقه ومبانی حقوق دارم.برای ارشد فقط میتونم فقه و مبانی حقوق بخونم یا میتونم از زیر مجموعه های حقوق مثلا حقوق خصوصی بخونم؟

 5. سلام من دوره کارشناسی رو در ۹ ترم و با ۶ واحد معرفی به استاد تمام کردم مهر ۹۳ تاریخ ورود و بهمن ۹۷ فارغ التحصیل شدم و بعد ۶ واحد تبصره کردم این برای استفاده از استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد مشکلی به وجود نمیاره ؟در ضمن از این ۹ ترم یک ترم حذف ترم داشتم

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد