تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 99

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 99

نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 99
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 99

دوره کارشناسی ارشد یکی از پر طرفدارترین مقاطع تحصیلی در ایران به شمار می آید که یکی از راه های ورود به این مقطع، شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و کسب رتبه قبولی در آن است. داوطلبان با شرکت در این آزمون می توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری یا دانشگاه آزاد آغاز نمایند.

اما امکان تحصیل بدون آزمون در این مقطع نیز وجود دارد؛ در واقع پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به دو شیوه استعداد درخشان و یا بر اساس سوابق تحصیلی افراد انجام می شود. پذیرش استعداد های درخشان شامل افراد دارای استعدادهای برتر و فارغ التحصیلان ممتاز، می شود که بدون شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و با احراز شرایط مربوطه، می توانند در این مقطع به تحصیل بپردازند. پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی نیز بر اساس معدل دوره کارشناسی دانشجویان صورت می گیرد.

پذیرش بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، به دو شیوه استعداد های درخشان و بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

یکی از راه های ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی است. بر اساس آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، امکان پذیرش متمرکز دانشجویان در رشته محل های دارای ظرفیت تکمیل نشده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد، از طریق معدل کارشناسی (بر اساس سوابق تحصیلی فرد) امکان پذیر می باشد.

زمان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

متقاضیان ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، می توانند پس از انتشار دفترچه راهنمای نام نویسی در روز سه شنبه مورخ 25 آذر ماه 99، آن را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت نمایند و فرآیند ثبت نام خود را آغاز کنند.

بازه زمانی نام نویسی داوطلبان واجد شرایط از روز سه شنبه مورخ 25 آذر ماه تا روز یکشنبه مورخ 30 آذر ماه تعیین شده بود اما مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده، این تاریخ تمدید شد در نتیجه، متقاضیانی که در مهلت اولیه موفق به تکمیل فرآیند ثبت نام نشده بودند، می توانند تا روز چهارشنبه مورخ 3 دی ماه مراحل نام نویسی خود را آغاز نمایند. لازم به ذکر است که بر اساس اعلام سازمان سنجش، این زمان دیگر قابل تمدید نمی باشد.

نحوه ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

با توجه به شرایط ناشی از بحران کرونا، عدم حضور بیش از ۳۰ درصد از داوطلبان در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد باعث شد تا شورای سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد جهت ارائه راه حل برای تحصیل بیشتر داوطلبان، با توجه به سوابق تحصیلی افراد، اقدام به پذیرش دانشجو نمایند تا ظرفیت های دوره های تحصیلات تکمیلی خالی باقی نماند.

از این رو، متقاضیانی که دارای ضوابط لازم می باشند، می توانند پس از مطالعه دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور در هفته پایانی آذر ماه نسبت به تکمیل مراحل ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور خود  از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند که مراحل آن در ادامه ذکر شده است.

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org شوید و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی سمت راست سایت انتخاب نمایید.
 • حال لینک فعال “ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399” را بفشارید تا وارد سامانه نام نویسی شوید.
 • جهت آغاز فرایند ثبت نام لازم است که ابتدا نسبت به خرید “کارت اعتباری ثبت نام” به مبلغ 61 هزار تومان از سمت راست سایت اقدام نمایید.
 • بعد از خرید کارت، مجددا به صفحه قبلی بازگردید و بعد از مطالعه شرایط، بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.
 • سریال ثبت نامی که در هنگام خرید کارت، سایت برای شما صادر نموده را وارد کرده و سپس گزینه تایید را بفشارید.
 • با استفاده از مدارک شخصی و تحصیلی، اطلاعات لازم را درج کرده و در پایان کد پیگیری 16 رقمی صادر شده از سوی سایت را تا زمان نهایی شدن پذیرش نزد خود نگهدارید.

در نهایت لازم به ذکر است که پذیرفته شدگان این مقطع می توانند از نیمسال دوم یا بهمن ماه، شروع به تحصیل نمایند.

ثبت نام استعداد درخشان بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

نحوه ثبت نام استعداد درخشان بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99
ثبت نام استعداد درخشان بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد استعداد های درخشان دانشگاه آزاد، تنها مختص فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه آزاد است و فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها نمی توانند در رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ثبت نام نمایند.

ممکن است این سوال در ذهن متقاضیان به وجود آید که چه کسانی مشمول سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 99 می شوند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم داوطلبانی با شرایط زیر، استعداد درخشان محسوب می شوند:

 • دانشجویان برگزیده در المپیادهای علمی – دانشجویی با کسب رتبه اول تا پانزدهم در مرحله نهایی
 • دانشجویان برگزیده اول تا سوم در جشنواره های علمی معتبر همچون جشنواره های خوارزمی، فارابی، رازی و …
 • دانشجویان نمونه کشوری ضمن معرفی معاونت دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و البته در صورت هم تراز بودن میانگین کل با 15 درصد دانشجویان برتر هم دوره و هم رشته خود
 • دانشجویان ممتازی که در مدت زمان تحصیلی 8 ترم در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اند و یا پس از 6 نیمسال تحصیلی موفق به گذراندن 110 واحد درسی شده اند و از نظر معدل کل، جزو 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم دوره خود محسوب می شوند.

زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (استعداد درخشان) 

چنانچه قصد ثبت نام در رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (ویژه استعداد های درخشان) را دارید، می بایست در بازه زمانی مشخص به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir مراجعه و اقدامات لازم جهت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را انجام دهید. از جمله این اقدامات خرید کارت اعتباری، تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب حداکثر 100 رشته محل می باشد.

فرآیند ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد در سال 99 برای رشته های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی، به صورت هم زمان از روز پنج شنبه 16 مرداد آغاز گشته و تا تاریخ 31 مرداد ماه ادامه داشت. همچنین افرادی علاقه مندی که در زمان تعیین شده قادر به ثبت نام در دوره مذکور نبودند، می توانند تا تاریخ 21 شهریور ماه 99 جهت تکمیل فرآیند نام نویسی اقدام نمایند.

قابل ذکر است که زمان ثبت نام برای بار دیگر تمدید شده است، بنابراین داوطلبانی که نتوانستند اقدامات لازم را در موعد مقرر به انجام برسانند، می توانند در مهلت مجدد در نظر گرفته شده تا 28 شهریور ماه‏، نام نویسی خود را انجام دهند.

نحوه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (استعداد درخشان) 

علاقه مندانی که قصد ثبت نام در رشته های بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را دارند، ابتدا باید دفترچه های راهنمای آن را به دقت مطالعه نمایند تا از تمام شرایط لازم مطلع شوند و سپس در زمان مقرر، با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه آزاد نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند که معمولا دفترچه ثبت نام آن، همزمان با آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد 99 منتشر می شود.

جهت دسترسی سریع به دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد رشته های علوم پزشکی و غیر پزشکی، لینک دانلود آن را در جدول زیر قرار داده ایم که شما عزیزان می توانید با کلیک بر روی آن، دفترچه را دریافت نمایید.

دفترچه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99
دانلود دفترچه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد (استعداد درخشان) 

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور این دانشگاه همچون ثبت نام بدون کنکور آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی دارای شرایطی است که داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد 99 می توانند در این رشته ها ثبت نام کنند. این ضوابط شامل موارد ذیل می شوند:

 •  رتبه کارشناسی داوطلبان، جزو ملاک اصلی جهت ثبت نام نمی باشد.
 • داوطلبان رشته های علوم انسانی حداقل می بایست دارای معدل 17 و داوطلبان سایر رشته ها باید حداقل دارای معدل 16 باشند تا بتوانند طبق ظرفیت 10 درصدی هر یک از رشته محل های انتخابی گزینش شوند.
 • رشته محل های انتخابی می بایست هم نام و متناسب با رشته تحصیلی داوطلبان در مقطع کارشناسی باشد.
 • تعداد نیمسال های تحصیلی کارشناسی پیوسته بیشتر از 8 نیمسال نباشد.
 • تعداد نیمسال های تحصیلی کارشناسی ناپیوسته بیشتر از 4 نیمسال نباشد.
 • دانشجویانی که طول مدت تحصیلشان به دلایل غیر اختیاری (بیماری، ازدواج، طلاق، ماموریت والدین یا همسر و زایمان) حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیشتر از حد مجاز آن شود، در صورت تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه، امکان استفاده از این تسهیلات را دارا می باشند.
 • دانشجویان کارشناسی ناپیوسته که طبق سرفصل مصوب طول مدت تحصیل آن ها 5 ترم تعریف شده باشد، می توانند از سهمیه استعداد درخشان استفاده نمایند.
 • دانشجویانی که دروس معادل سازی شده دارند مجاز به شرکت در این دوره نمی باشند.
 • تغییر رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع می باشد.
 • داوطلبان کارشناسی ارشد ناپیوسته مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل می باشند.
 • داوطلبان آقا که مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند باید دارای شرایط مندرج در دفترچه انتخاب رشته باشند.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان بدون شرکت در آزمون سراسری، وارد مقطع ارشد دانشگاه آزاد شد؟

بله، علاوه بر استعداد های درخشان، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز صورت می گیرد.

2- ثبت نام بدون کنکور مقطع ارشد دانشگاه آزاد (استعداد های درخشان) 99 چه زمانی صورت می گیرد؟

پس از اتمام بازه زمانی مقرر در 31 مرداد ماه، داوطلبان می توانند در مهلت مجدد جهت نام نویسی تا 28 شهریور ماه نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

3- ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در چه زمانی آغاز می شود؟

داوطلبان می توانند از روز سه شنبه مورخ 25 آذر ماه تا روز یکشنبه مورخ 30 آذر ماه، مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

 1. Avatar

  سلام من کارشناسی ارشدم معدل ۱۵و۹۰بود ایا میتونم ازاد بدون کنکور شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبولی در دوره های بدون آزمون به عوامل مختلفی از جمله؛ معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

 2. Avatar

  با سلام
  من کارشناسی فقه ومبانی حقوق دارم.برای ارشد فقط میتونم فقه و مبانی حقوق بخونم یا میتونم از زیر مجموعه های حقوق مثلا حقوق خصوصی بخونم؟

 3. Avatar

  سلام من دوره کارشناسی رو در ۹ ترم و با ۶ واحد معرفی به استاد تمام کردم مهر ۹۳ تاریخ ورود و بهمن ۹۷ فارغ التحصیل شدم و بعد ۶ واحد تبصره کردم این برای استفاده از استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد مشکلی به وجود نمیاره ؟در ضمن از این ۹ ترم یک ترم حذف ترم داشتم

دریافت مشاوره انتخاب رشته ارشد