تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / نظام وظیفه / راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400

راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400

اخذ کد نظام وظیفه آزمون سراسری 1400
دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400

تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند می بایست واجد شرایط شرکت در کنکور باشند که از دفترچه ثبت نام کنکور قابل مشاهده است اما برای داوطلبان “مرد” شرایط دیگری نیز وجود دارد که مربوط به خدمت نظام وظیفه آن ها می باشد. آن دسته از داوطلبان آقا که قصد ثبت نام کنکور 1400 را دارند می بایست جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه خود، کدی با همین عنوان دریافت نموده و در فرم ثبت نام آزمون وارد سازند. اما این کد ها کدامند و هر کدام بیانگر چه حالتی هستند؟

کد نظام وظیفه عمومی که تعیین کننده وضعیت سربازی داوطلب می باشد، در دفترچه ثبت نام کنکور ذکر شده است.

کد های نظام وظیفه عمومی

داوطلبان آقا، می بایست جهت ثبت نام در کنکور و یا ثبت نام بدون کنکور مانند سایر داوطلبان، یک فرم تقاضانامه یا ثبت نام را تکمیل کنند. برای دو فرآیند مذکور، دو فرم جدا موجود می باشد که در هر کدام، یک بند با عنوان “کد وضعیت نظام وظیفه” وجود دارد. عددی که داوطلبان در این قسمت وارد می نمایند، تعیین کننده وضعیت سربازی آن ها می باشد که ممکن است معاف، دارای کارت پایان خدمت و… باشند. بند مورد نظر در هر یک از فرم های ثبت نام مطابق زیر می باشد.

تصویر فوق، بندی از دو فرم ثبت نام با آزمون و بدون آزمون را نشان می دهد که داوطلب باید کد نظام وظیفه خود را در آن وارد کرده و به واسطه آن مشخص شود که در چه وضعیتی به سر می برد.

و اما لیست کد های نظام وظیفه چیست؟ این لیست حاوی 12 کد می باشد که به شرح زیر است.

جدول کد وضعیت نظام وظیفه در کنکور سراسری و توضیحات 
کد توضیح وضعیت
1 افرادی که کارت پایان خدمت هوشمند دارند.
2 افرادی که دارنده کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) هستند.
3 مشمولانی که غیبت سربازی نداشته و دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار (پزشکی، کفالت و…) در مدت اعتبار آن باشند.
4 متولدین سال 54 و پیش از آن که باید پس از اعلام نتایج قبولی و به هنگام ثبت نام، کارت معافیت دائم هوشمند (معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری) را عرضه نمایند.
5 دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه یا پیش دانشگاهی که به صورت پیوسته و حضوری (مدارس روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور) مشغول به تحصیل بوده و نهایتا تا تاریخ 31 شهریورماه 99 در سنوات مجاز تحصیلی که حداکثر 20 سال است، فارغ التحصیل شوند.
6 داوطلبانی که از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده و دارای مدرک پیش دانشگاهی می باشند، مشروط بر این که دوره تحصیل را به صورت پیوسته و حضوری، حداکثر تا 20 سال تمام کرده و وارد دوره غیبت نشوند.
7 دانش آموزانی که موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی قبل از سن مشمولیت (18 سالگی تمام) شوند، بدون این که مشمول غیبت سربازی گردند. به این صورت که اگر در سن 17 سالگی موفق به دریافت مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی شده و حداکثر 6 ماه پس از رسیدن به سن 18 سال، وارد دانشگاه شوند، می توانند به ادامه تحصیل بپردازند اما در غیر این صورت مشمول غیبت سربازی شده و اجازه ادامه تحصیل نخواهند داشت، مگر این که در این مهلت 6 ماهه جهت معرفی خود، به یکی از دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده تا هنگام پذیرش در دانشگاه، دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند.
8 این کد مربوط به سربازان در حال خدمت بدون غیبت اولیه است که دارنده مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته بوده و در مقطع کارشناسی و یا بالاتر پذیرفته شده باشند.
9 سربازانی که تا روز 31 شهریور ماه سال 99، دوره خدمتشان به اتمام برسد. لازم به ذکر است که این افراد می بایست به هنگام ثبت نام در دانشگاه، گواهی و یا کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند.
10 طلاب علوم دینی که مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته و دارای معافیت تحصیلی حوزه می باشند. در صورتی که مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان تایید کنند که طلبه می تواند همزمان با تحصیل در حوزه، به تحصیل دانشگاهی نیز مشغول شود، فرد می تواند توسط معافیت تحصیلی حوزه خود، در دانشگاه به تحصیل بپردازد. از همین رو هر زمان که حوزه علمیه، معافیت تحصیلی طلبه ای را پایان یافته اعلام کند، ادامه تحصیل وی در دانشگاه مشروط بر اجازه سازمان نظام وظیفه عمومی و صدور گواهی معافیت تحصیلی دانشگاهی است. در نتیجه داوطلبان می بایست موافقت نامه حوزه علمیه مربوطه را به هنگام ثبت نام هر ترم تحصیلی ارائه نمایند.
11 کارمندان پایور که در نیروهای مسلح شاغل بوده و گواهی اشتغال به خدمتشان، از سوی سازمان مربوطه جهت ادامه تحصیل تایید شود.
12 دانشجویانی که در سقف سنوات تحصیلی اولیه، انصراف داده و از زمان انصراف آن ها در رشته و دانشگاه سابق تا تاریخ پذیرش در دانشگاه و رشته جدید، بیش از یک سال سپری نشده باشد. نکته قابل توجه این است که دانشجو از تاریخ 22 آبان ماه 90 به بعد از امتیاز یک بار انصراف، استفاده نکرده باشد.

نکات قابل توجه پیرامون خدمت نظام وظیفه عمومی

نکات خدمت نظام وظیفه عمومی 1400
نکات قابل توجه پیرامون خدمت نظام وظیفه عمومی 1400
 • افرادی که جزو مشمولان غیبت محسوب می شوند، اجازه ادامه تحصیل را ندارند، حتی اگر در کنکور شرکت کرده و مورد قبول نیز واقع شوند، معافیت تحصیلی برایشان صادر نشده و دانشگاه ها نیز اجازه ثبت نام این افراد را ندارند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه، اخراج می شوند تا زمانی که خدمت دوره ضرورت آن ها پایان نیابد و یا موفق به اخذ معافیت دائم نشوند، امکان ادامه تحصیل، برایشان فراهم نخواهد بود. لازم به ذکر است که این نکته برای افرادی که قبل از سن مشمولیت اخراج شده اند، صدق نمی کند.
 • امکان شرکت در آزمون سراسری برای مشمولانی که فارغ التحصیل از مقطع کاردانی می باشند، فراهم نیست. این افراد تنها می توانند در مقطع کارشناسی ناپیوسته، به ادامه تحصیل بپردازند. (در واقع مشمولانی که از مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده اند، مجاز به تحصیل در هیچ یک از دوره های پیوسته نمی باشند، چه ارشد و چه دکتری. همچنین این نکته برای مشمولان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی نیز صادق است.)
 • توجه داشته باشید که امکان صدور معافیت تحصیلی، تنها یک مرتبه برای هر مقطع وجود دارد. بنابراین افرادی که از هر مقطع فارغ التحصیل می شوند، مجاز به تحصیل مجدد در همان دوره نمی باشند.
 • سربازان در حال خدمت، تنها زمانی می توانند مشمول ترخیص شوند که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا بالاتر را داشته باشند. اما جهت تحصیل در مقطع کاردانی حکم ترخیص صادر نخواهد شد.
 • سربازان مشغول به خدمت، اجازه تحصیل همزمان با خدمت سربازی را ندارند. در صورت قبولی در دانشگاه و داشتن شرایط ادامه تحصیل، مشمول ترخیص از خدمت خواهند بود.
 • دانشجویانی که قصد انصراف از محل تحصیل فعلی و تحصیل مجدد در دانشگاه و یا رشته دیگری را دارند، در طول دوره تحصیلات دانشگاهی تنها یک مرتبه، اجازه انصراف از تحصیل را دارند و آن هم مشروط بر این که در سال های اولیه تحصیل انصراف داده و از زمان آن تا شروع تحصیل مجدد، بیش از یک سال نگذشته باشد.
 • دانشجویانی که در دوره های پیوسته مقاطع کارشناسی و بالاتر، مدرک مقطع پایین تر را دریافت کرده و از ادامه تحصیل انصراف داده و یا اخراج شوند، تا پایان دوره خدمت نظام وظیفه خود و یا اخذ معافیت دائم، نمی توانند به ادامه تحصیل بپردازند، مگر این که سقف مجاز سنوات تحصیلی مقطع مذکور را رعایت کرده باشند. به عنوان مثال، مدرک کاردانی خود را حداکثر تا 2/5 سال دریافت نمایند.
 • سنوات مجاز تحصیل در مقطع کاردانی 2/5 سال، کارشناسی پیوسته 5 سال، کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال و دکتری پیوسته 8 سال می باشد.
 • آن دسته از دانش آموزانی که پس از رسیدن به سن مشمولیت، از دوره تحصیلی مدرسه فارغ التحصیل شده اند، اگر تا پایان شهریور سال آینده در دانشگاهی مورد قبول واقع شوند، به عنوان غایب محسوب نشده و می توانند از معافیت تحصیلی، استفاده نمایند.
 • تمامی داوطلبین آقا که در آزمون سراسری، مورد پذیرش واقع شده اند، به منظور اخذ معافیت تحصیلی بایستی به دفاتر پلیس +10 محل سکونت خود مراجعه نمایند. در غیر این صورت امکان ثبت نام در دانشگاه، از آن ها سلب خواهد شد.
 • داوطلبانی که دوره متوسطه خود را از مهر ماه سال 91 آغاز نمودند، سقف مجاز سنوات تحصیلی آن ها حداکثر تا 20 سالگی می باشد.
 • آن دسته از داوطلبان که تاریخ اعزام آن ها به خدمت، قبل از اعلام قبولی یا پذیرش در دانشگاه می باشد، باید نسبت به تمدید موعد اعزامشان اقداماتی انجام دهند. در غیر این صورت وارد دوره غیبت شده و اجازه ادامه تحصیل نخواهند داشت.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان دریافت که در هر صورت، داوطلبان آقا باید در رابطه با مدت زمان خدمت سربازی، تکلیف خود را مشخص کنند که آقایان دارای شرایط کسری خدمت، می توانند این دوره را در زمان کمتری طی نمایند. با وجود این که در این مطلب تنها به مسائل تحصیلی پرداخته شده است اما تا زمانی که وضعیت نظام وظیفه این افراد مشخص نباشد، در تمام فعالیت های روزمره خود، به مشکل بر خواهند خورد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی، می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

 

سوالات متدوال

1- دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400 به چه صورت می باشد؟

شما می توانید با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400، متناسب با توضیحات ذکر شده در مقاله، کد نظام وظیفه خود را مشاهد و در فرم ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایید.

2- کد (2) وضعیت نظام وظیفه به چه معناست؟

این کد به وضعی نظام وظیفه افرادی اشاره دارد که دارنده کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) هستند.

3- آیا دانشجویانی که در سن مشمولیت از دانشگاه خود اخراج شده اند، می توانند به ادامه تحصیل بپردازند؟

خیر، این دانشجویان تا زمانی که خدمت دوره ضرورت آن ها پایان نیابد و یا موفق به اخذ معافیت دائم نشوند، امکان ادامه تحصیل نخواهند داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۲ نظر

 1. Avatar

  سلام من متولد تیرماه۸۱ هستم وتیر ۹۹ هم فارغ التحصل شدم و کنکور سال ۹۹ اولین کنکورم بود و معافیت تحصیلی دانش اموزی هم نگرفتم. میخواستم بدونم میتونم در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله شما از زمان فارغ التحصیلی خود، یک سال فرصت دارید تا در مقطع بعدی مشغول به تحصیل شوید.

 2. Avatar

  سلام من فارغ التحصیل ۳۱ خرداد ۹۸ هستم پشت کنکور ماندم الان کنکور ۹۹ دادم ولی جواب های کنکور هفته اول مهر می ایند برای نظام وظیفه چکار باید کنیم

  • ایران مشاوره

   با سلام. با توجه به قوانین نظام وظیفه تا قبل از پایان تاریخ معافیت تحصیلی می بایست دفترچه خود را پست نموده تا شامل غیبت نشوید. در صورتی که تاریخ اعزام پیش از اعلام نتایج باشد شما مشغول به خدمت شده و در صورت قبولی در مقطع کارشناسی می بایست ایست خدمت زده و مشغول ادامه تحصیل شوید.

 3. Avatar

  من فارغ التحصیل تیر ۹۸ هستم و میخوام امسال مجددا کنکور شرکت کنم.بعد از ۱۸ سالگی هم فارغ التحصیل شدم.طبق فرصت یکساله من چطوری کنکور شرکت کنم و غیبت نخورم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، شما مشکلی از لحاظ ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ نخواهید داشت، لازم به ذکر است شما می بایست با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک نظامی وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نمایید.

 4. Avatar

  با سلام…من بخاطر معافیت تحصیلی در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و هنوز انصراف نداده ام و دو ترم مرخصی گرفته ام آیا کد نظام وظیفه ای که باید انتخاب کنم ۶ است یا ۱۲ که دانشجوی انصرافیست؟؟؟چون من انصراف ندادم هنوز کد ۶ را وارد کرده ام

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری چنانچه پس از قبولی در رشته و دانشگاه موردنظر قصد انصراف از تحصیل را داشته باشید، می بایست در قسمت مربوط به کد نظام وظیفه کد ۱۲ را وارد نمایید و در بند ۳۳ (بخش مربوط به وضعیت اشتغال به تحصیل در آموزش عالی) گزینه دانشجوی انصرافی را انتخاب کنید.

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام از ارشد انصراف بدم، برای سال ۱۴۰۰ تو کنکور تجربی شرکت کنم برای پزشکی ،این امکان وجود داره ایا ؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   چنانچه از سوی نظام وظیفه منعی برای شما وجود نداشته باشد، به عبارتی دیگر دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم باشید، می توانید در آزمون سراسری نام نویسی کرده و درصورت کسب رتبه و تراز لازم جهت قبولی در رشته و واحد دانشگاهی مدنظر به تحصیل بپردازید.

 6. Avatar

  سلام، من ورودی ۹۸ رادیولوژی مشهد هستم، در ضمن نظام قدیم هم هستم و یکسال پشت کنکور بودم، میخوام بدونم اگ ترم ۳ مرخصی بگیرم و ترم ۴ (قبل از ۳۰ بهمن) انصراف بدم، از معافیت یک ساله ای که بعد از انصراف شامل حال میشه میتونم استفاده کنم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم یا خیر. ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   بله؛ درصورتی که برای اولین بار در سنوات مجاز تحصیلی انصراف خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایید، ۶ الی ۱۲ ماه مهلت دارید تا در رشته و واحد دانشگاهی مدنظر نام نویسی نمایید. لازم به ذکر است چنانچه منع از سوی نظام وظیفه وجود داشته باشد در طی تمامی مقاطع تحصیلی پس از ثبت درخواست دومین انصراف مشمول خدمت سربازی خواهید شد.

 7. Avatar

  سلام.اقا من سال سومم هستش که دارم کنکور میدم .و در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم برا خوندن کنکور .کافینتی کد ۶ رو زده و من امروز ویرایش کردم کد ۱۲ رو زدم البته الان دوباره رفتم وپیرینت گرفتم از برگه ثبت نام کد دوازده شده بود اما از طرف سازمان سنجش پیام نیومد که ویرایش شده .و یه سوال که نظام ما نظام ترمی واحی یا سالی واحدی هستش؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   چنانچه پس از ویرایش اطلاعات بر روی برگه ی ثبت نام آزمون کد نظام وظیفه شما ۱۲ قید شده باشد به این معنی است که ویرایش اطلاعات شما انجام شده است. لازم به ذکر است نظام آموزشی داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی می باشد.

 8. Avatar

  با سلام
  من دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم و از همون اول مرخصی گرفتم تا برا کنکور بخونم .الان دو ترمه که مرخصی گرفتم و در ثبت نام کد نظام وظیفه رو ۶ زدم و هنوز هم انصراف ندادم به نظرتوم کد نظام وظیفه رو درست زدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   چنانچه دانشجوی دانشگاه پیام نور باشید و پس از قبولی در رشته و واحد دانشگاهی مدنظر قصد انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل در رشته جدید را داشته باشید، می بایست در قسمت مربوط به کد نظام وظیفه کد ۱۲ را وارد نمایید و در بند ۳۳ (وضعیت اشتغال به تحصیل) دانشجوی دوره غیر روزانه را انتخاب نمایید.

 9. Avatar

  سلام من دانش اموز دوازدهم هستم و در ثبت نام کد نظام وظیفه رو ۷بجای ۵اشتباهی در کافی نت انتخاب کردم میخواستم بدونم ایا مشکلی پیش میاد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما می بایست تمامی اطلاعات خود را به صورت دقیق وارد کنید و در صورت وجود مغایرت در زمان برگزاری آزمون و یا ثبت نام در دانشگاه ها دچار مشکل خواهید شد. شما می توانید جهت تغییر در اطلاعات ثبت نامی خود از طریق سایت سازمان سنجش درخواست ارسال کرده تا شرایط شما مورد بررسی قرار بگیرد.

 10. Avatar

  با سلام
  من امسال دوازدهمی هستم. ولی من مجددا دروس را از پایه دهم شروع به مطالعه کردم یعنی دروس دوازدهم را به کلی کنار گذاشتم یعنی مردود خواهم شد. ولی الان موندم که دقیقا تکلیف من چی میشه.میخوام کنکور ۱۴۰۱ و امتحانات نهایی رو هم اون موقع خرداد بدم مشکلی پیش نمیاد چون به بیست سالگی هم نمی‌رسم ۱۳۸۱/۵/۱۰

  • ایران مشاوره

   سلام ، بله در صورتی که شما مشکلی از لحاظ نظام وظیفه نداشته باشید ، می توانید پس از قبولی در امتحانات نهایی و شرکت در کنکور سراسری در رشته و دانشگاه دلخواه ادامه تحصیل داشته باشید . پیشنهاد می شود امسال علاوه بر مطالعه دروس پایه دوازدهم به مرور مباحث پایه دهم و یازدهم بپردازید و نمره قبولی را در امتحانات نهایی سال ۱۳۹۹ کسب نمایید تا بتوانید هر چه سریع تر مطالعه خود را برای کسب رتبه دلخواه در کنکور سراسری آغاز نمایید ،

 11. Avatar

  سلام، وقت بخیر
  من خرداد ماه ۹۸ از دانشگاه دولتی انصراف دادم
  متاسفانه ترم مهر و بهمن نرسیدم ثبت نام کنم
  آیا میتونم مهر ۹۹ به تحصیل ادامه بدم؟
  یعنی ثبت نام کنم دانشگاه آزاد قبل خرداد
  معافیت میدن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   چنانچه برای ورودی مهرماه سال ۱۳۹۹ قصد ثبت نام در دانشگاه های آزاد و یا سراسری را دارید می بایست در نظر داشته باشید که معافیت تحصیلی بعد از اعلام نتایج نهایی صادر خواهد شد. شما می توانید خرداد ماه ۱۳۹۹ برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کرده و در صورتی که دارای غیبت اولیه نباشید بعد از کسب پذیرش نهایی در خواست ایست از خدمت داده و با موافقت ارگان مربوطه برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

 12. Avatar

  سلام.میخواستم بدونم ایا درسته که بعد از انصراف از دانشگاه تا یکسال برای سربازی مهلت داریم و غیبت نمیخوریم؟خواهشا جواب بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین حال حاضر نظام وظیفه ، شما پس از ثبت اولین انصراف در واحد دانشگاهی ۶ الی ۱۲ ماه (مطابق با سوابق تحصیلی خود) فرصت دارید تا در رشته و دانشگاه مدنظر پذیرفته شوید.

 13. Avatar

  سلام خسته نباشید من متولد ۸فروردین سال ۸۰هستم و تو سال تحصیلی ۹۸ فارغ التحصیل شدم(۶-۳-۳) الان گیج شدم که کدوم کدرو باید انتخاب کنم میشه کمک کنید لطفا

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ دانش آموزان فارغ التحصیل که وارد دوران غیبت نشده اند می بایست کد ۶ را وارد کنند.

 14. Avatar

  با سلام و خسته نباشید خواهشا کمک کنید فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکوره دیپلم دارم و حدود ۱۰ ماهه سربازم میتونم کنکور تجربی بدم یا نه؟خواهشا زودتر پاسخ بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در صورتی که دارای غیبت اولیه سربازی نباشید می توانید در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ شرکت کرده و بعد از کسب پذیرش نهایی و موافقت ارگان مربوطه درخواست ایست از خدمت سربازی دهید و برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

 15. Avatar

  با سلام
  من دانشجوی غیر روزانه (شبانه)هستم.در قسمت مربوط به وضعیت آموزش عالی باید کدوم گزینه رو تیک بزنم؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما در بند ۳۳ وضعیت اشتغال به تحصیل در آموزش عالی فرم ثبت نام می بایست گزینه دانشجوی دوره های غیر روزانه را انتخاب کنید.

 16. Avatar

  من دانشجوی شبانه ترم ۴هستم واز دانشگاه مرخصی تحصیلی گرفتم. کد نظام وظیفه وهمچنین وضعیت تحصیلی من در فرم ثبت نام کنکور ۹۹چیه؟!وهنوز انصراف ندادم.

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با در نظر گرفتن اینکه شما دانشجوی دوره شبانه ( نوبت دوم ) می باشید ، و پس از پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه مورد نظر ، انصراف خود را در واحد در حال تحصیل ثبت خواهید کرد ، می بایست در زمان ثبت نام کد ۱۲ را برای مشخص نمودن وضعیت نظام وظیفه انتخاب نمایید .

 17. Avatar

  سلام وقت بخیر ، من سال۹۸ کنکور دادم و روزانه قبول شدم سپس بعد ترم ۱ انتقالی دائم گرفتم به وارستگان ( غیرانتفاعی) ترم ۲ رو هستم و سپس ترم ۳ و۴ رو مرخصی میگیرم ۱۴۰۰ کنکور میدم…….الان برای سال ۹۹ و۱۴۰۰ جفتش محرومیت یا مشکل نظام وظیفه که ندارم ؟؟شاید بخوام ۹۹ رو هم همینطوری برم البته و بعدش ۱۴۰۰

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین حال حاضر وزارت علوم ، و شرایط فوق الذکر شما به این دلیل که در سنوات مجاز تحصیلی خواهید بود می توانید در آزمون سراسری ۱۳۹۹ و یا ۱۴۰۰ شرکت نمایید و پس از قبولی در رشته و دانشگاه موردنظر ، از واحد دانشگاهی که در آن درحال تحصیل هستید انصراف داده و در رشته دوم به تحصیل بپردازید.توجه داشته باشید که با داشتن منع از سوی نظام وظیفه ، درطول تمامی مقاطع تحصیلی تنها یکبار مجاز به انصراف هستید و درصورت ثبت درخواست انصراف دوم مشمول خدمت سربازی می باشید.

 18. Avatar

  سلام و عرض ادب من دانشجوی روزانه مقطع کارشناسی هستم و احتمالا تیر یا مرداد ماه فارغ التحصیل می شم در صورت ثبت نام کنکور سراسری و قبولی در دکتری پیوسته دندانپزشکی اگر قبل از اعلام قبولی های ازمون سراسری دارای برگ اعزام بدون غیبت باشم آیا می توانم از ایست خدمت استفاده کنم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟در صورتی که همین اقدام رو در سال آینده یعنی مهلت یک ساله معرفی خود بعد از فراغت از تحصیل انجام دهم چطور؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   دانشجویان دوره های روزانه برای شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ می بایست تا تاریخ ۹۸/۱۲/۲۵ انصراف خود را در دانشگاه ثبت کنند ؛ لازم به ذکر است در صورتی که دارای مدرک کارشناسی باشید معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به شما تعلق می گیرد و تا قبل از گذراندن خدمت سربازی نمی توانید تحصیل مجدد در مقطع پایین تر انجام دهید.

 19. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشید من الان ترم ۷ شبانه دانشگاه سراسری هستم می خواستم بدونم میتونم امسال کنکور شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، بله مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ ، در صورتی که شما مشکلی از لحاظ نظام وظیفه نداشته نباشید ، پس از ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری و پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه مورد نظر می توانید انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نمایید .

 20. Avatar

  با سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال بنده دانشگاه پیام نور بودم انصراف دادم یک سال معافی انصرافی استفاده کردم قبل ایکنه معافی تموم بشه اومدم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم الان میتونم کنکور ثبت‌نام نام کنم و اگر دانشگاه دولتی قبول شدم برم دولتی بعد اگر میشه من باید کد ۱۲ بزنم چون دوبار میخوام انصراف بدم ??

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه شما درصورت ثبت درخواست انصراف دوم در واحد دانشگاهی مشمول خدمت سربازی می باشید.

 21. Avatar

  خسته نباشید.من امسال دانشجوی نوبت دوم قبول شدم.دانشگاا رفتم برای شرکت در کنکور کد وضعیت نظام وظیفه برای من کدام است ؟نظام جدیدم

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   با توجه به شرایط مذکور درقسمت مربوط به کد نظام وظیفه کد ۱۲ را وارد نمایید ، لازم به ذکر است در بخش وضعیت اشتغال به تحصیل در آموزش عالی می بایست دانشجوی دوره غیرروزانه را انتخاب کنید.

 22. Avatar

  سلام من متولد ۷۸ هستم و در حال حاضر دانشجوی مقطع کاردانی دانشگاه سما هستم و تا ۹۹/۶/۲۹معافیت تحصیلی دارم . کد نطام وظیفه م برای کنکور چه میباشد

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با در نظر گرفتن اینکه شما دانشجوی دوره غیر روزانه هستید و پس از پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه مورد نظر ، از رشته در حال تحصیل انصراف خواهید داد . می بایست در زمان ثبت نام در آزمون سراسری کد ۱۲ را وارد نمایید .

 23. Avatar

  سلام من سال پیش قبل از اینکه ۱۸ سالم بشه دیپلم نظام جدیدو گرفتم و کنکور دادم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم دوباره میخوام امسال کنکور بدم میخواستم بدونم باید چی کدی رو بزنم اگه میشه راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   درصورتی که در حال حاضر دانشجو دانشگاه آزاد می باشید و پس از شرکت در آزمون و قبولی در رشته و واحد دانشگاهی مدنظر قصد انصراف (برای اولین بار) از واحد دانشگاهی را دارید ، کد ۱۲ را در بخش مربوط به کد نظام وظیفه را وارد نمایید ؛ لازم به ذکر است در بند ۳۳ دفترچه قسمت وضعیت اشتغال به تحصیل دانشجوی دوره های غیرروزانه را علامت بزنید.

 24. Avatar

  سلام من متولد ۱۳۸۰/۰۵/۱۰ هستم و در خرداد ماه ۱۳۹۸ دیپلم نظام جدید رو گرفتم و درکنکور ۹۸ شرکت کردم ولی قبول نشدم والان پشت کنکورم
  باید کدوم کد رو برای ثبت نام انتخاب کنم؟
  معافیت تحصیلی هم اقدام نکردم و نگرفتم.

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   کد نظام وظیفه برای فارغ التحصیلان مقطع متوسطه ( نظام جدید ۳-۳-۶ و یا دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ) در صورتی که وارد دوران غیبت نشده باشند کد (۶) می باشد.

 25. Avatar

  با سلام بنده متولد ۸۱/۰۷/۰۳ هستم و در حال تحصیل در پایه دوازدهم باید چه کدی را وارد کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   کد نظام وظیفه برای دانش آموزان سال آخر متوسطه نظام جدید و یا پیش دانشگاهی کد ( ۵ ) می باشد.

 26. Avatar

  سلام من متولد ۸۰ هستم.کنکور ۹۸ دادم الان پشت کنکوری هستم و قبل از ۱۸ سالگی دیپلم نظام جدید گرفتم از پلیس +۱۰ معافیت گرفتم و گفتن که کنکور ۹۹ میتونی شرکت کنی ، الان من کد وضعیت نظام وظیفه رو کدوم بزنم برای ثبت نام کنکور۹۹

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   کد نظام وظیفه برای دانش آموزانی که تا قبل از سن ۱۸ سالگی موفق به دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام جدید شده اند ( به شرط نداشتن غیبت ) کد ۷ می باشد.

 27. Avatar

  سلام من دانشجوی پیام نورم کد نظام وظیفه کدوم رو انتخاب کنم

  • ایران مشاوره

   سلام ، با در نظر گرفتن اینکه شما دانشجوی پیام نور می باشید ، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ ، در زمان ثبت نام می بایست کد ۱۲ که مختص دانشجویان انصرافی می باشد را وارد نمایید .

 28. Avatar

  سلام،
  من متولد ۸۰/۰۷/۲۱ هستم، و دانش آموز سال دوازدهم هستم، کدوم کد رو بزنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه که تا تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ (در سنوات مجاز) فارغ التحصیل می شوند می بایست کد ۵ را وارد نمایند.

 29. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده پارسال برای اولین بار در کنکور ۹۸ شرکت کردم و دیپلمم رو گرفتم و در رشته زیست سلولی مولکولی دانشگاه آزاد ثبت نام کردم. بدلیل عدم علاقه به رشته هم تصمیم گرفتم که ۲ ترم مرخصی تحصیلی بگیرم و مجددا در کنکور سراسری ۹۹ شرکت کنم و در واقع هم اکنون دانشجو حساب میشم و ۱۹ سال دارم. سوالم اینه که الان من باید چه کدی را برای نظام وظیفه ی خودم در ثبت نام کنکور وارد کنم؟؟ ممنونتون میشم اگر جواب بدید.

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با در نظر گرفتن اینکه شما دانشجوی دوره غیر روزانه می باشید و پس از پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه مورد نظر ، انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت خواهید کرد . در زمان ثبت نام در کنکور سراسری می بایست کد ۱۲ را وارد نمایید .

 30. Avatar

  سلام،کنکور ۹۹ سومین کنکور بنده است و من امسال تو دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم و میخوام بعد از قبولی و دانشگاه در تابستان انصراف بدم.حالا برای ثبت نام تو کنکور ۹۹ باید کد نظام وظیفه رو چی بزنم؟وضعیت اشتغال به تحصیل در آموزش عالی رو هم دانشجوی دوره غیر روزانه زدم

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما با شرایط فوق الذکر کد ۱۲ را وارد نمایید ، و در بند ۳۳ فرم ثبت نام عنوان دانشجو غیرروزانه را انتخاب کنید.

 31. Avatar

  سلام من فارغ تحصیل نظام جدید هستم و پارسال کنکور دادم الانم معافبت تحصیلی دارم باید کدوم کد رو وارد کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   کد نظام وظیفه برای شما که فارغ التحصیل مقطع متوسطه ( نظام جدید ۳-۳-۶ ) در سال ۱۳۹۸ هستید ، کد ( ۶ ) می باشد.

 32. Avatar

  سلام،من امسال مهر ماه برای معافیت تحصیلی پیام نور ثبت نام کردم و تا الان هر دو ترم رو مرخصی گرفتم .میخوام کنکور ۹۹ ثبت نام کنم .کد نظام وظیفه رو چی بزنم ؟هم چنین وضعیت تحصیلی در آموزش عالی رو؟ با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   اگر قصد دارید بعد از قبولی در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ از دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهید می بایست برای کد نظام وظیفه ( کد ۱۲ ) را که مربوط به دانشجویان انصرافی می باشد وارد کنید ؛ همچنین در بند ۳۳ وضعیت اشتغال به تحصیل در آموزش عالی را می بایست دانشجوی دوره غیر روزانه انتخاب کنید.

 33. Avatar

  سلام خسته نباشید من برای اولین بار میخوام کنکور ثبت نام کنم و نظام جدید هستم باید کدوم کد معافیت تحصیلی رو وارد کنم؟ ممنون میشم پاسخ گو باشید

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه دانش آموز سال آخر دوره متوسطه باشید و تا تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید ، کد ۵ را وارد کنید.

 34. Avatar

  سلام من فارغ اتحصیل نظام جدید هستم و کنکور ۹۸ اولین کنکورم بود کدوم کد رو باید وارد کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با توجه به اینکه شما فارغ التحصیل دیپلم نظام جدید ( ۳-۳-۶ ) در سال ۱۳۹۸ می باشید . مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ ، برای کد نظام وظیفه می بایست عدد ۶ را وارد نمایید .

 35. Avatar

  سلام، من مهر امسال دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و میخوام کنکور ۹۹ ثبت نام کنم، کدوم کد نظام وظیفه شامل من میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ ، با توجه به این که شما در صورت پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت خواهید کرد ، می توانید کد ۱۲ را در زمان ثبت نام وارد کنید .همچنین پیشنهاد می شود با مراجعه به مشاوره تحصیلی تلفنی اطلاعات مربوطه را دریافت نمایید .

 36. Avatar

  سلام خسته نباشید ، من مهر امسال دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و ترم اولو مرخصی گرفتم ترم بعد هم میخوام مرخصی بگیرم بعدش میخوام تو تابستان انصراف بدم و کنکور ۹۹ شرکت کنم ایا اگر قبول شوم نظام وظیفه مانع ثبت نامم میشود؟ مثلا بگویند چون حین تحصیل مرخصی داشتی و در دانشگاه درس نخواندی شامل ۱ سال معافیت بعد انصراف نمیشوی.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر , شما می توانید در آزمون سراسری سال ۹۹ , شرکت نمایید و پس از قبولی در دانشگاه , از دانشگاه آزاد انصراف دهید و همچنین برای شما معافیت تحصیلی مجدد صادر خواهد شد .

دریافت مشاوره