تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1401

راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1401

نحوه اخذ کد نظام وظیفه آزمون سراسری 1401
دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری

تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند‏، می بایست واجد شرایط شرکت در کنکور باشند که ضوابط آن از طریق دفترچه ثبت نام کنکور قابل مشاهده است. در این خصوص باید گفت که برای داوطلبان “مرد” شرایط دیگری نیز وجود دارد و این ضوابط مربوط به وضعیت خدمت سربازی آن ها می باشد. آن دسته از متقاضیان آقا که قصد ثبت نام کنکور 1401 را دارند، بایستی جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه خود، کدی با همین عنوان دریافت نموده و در هنگام نام نویسی، در فرم اینترنتی مربوطه وارد سازند.

کد های نظام وظیفه عمومی که تعیین کننده وضعیت سربازی داوطلب می باشد، در دفترچه ثبت نام کنکور 1401 ذکر شده است.

کد نظام وظیفه عمومی چیست؟

برای شرکت در آزمون سراسری 1401 داوطلبان ملزم هستند فرم نام نویسی آزمون را که در زمان مقرر در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قرار می گیرد، تکمیل کنند. یکی از موارد این فرم برای متقاضیان آقا، درج کد نظام وظیفه عمومی می باشد که تعیین کننده وضعیت خدمت سربازی آنان است.

این روند علاوه بر رشته های با آزمون کنکور سراسری برای ثبت نام بدون کنکور نیز وجود دارد. از آنجا که برای دو فرآیند مذکور، دو فرم جداگانه وجود دارد، در هر یک بندی با مضمون “کد وضعیت نظام وظیفه” قرار داده شده است. عددی که داوطلبان در این قسمت وارد می نمایند، وضعیت خدمت مشمولان را از لحاظ داشتن معافیت، کارت پایان خدمت و… مشخص می کند که محل درج این کد در فرم ثبت نام بند 47 می باشد.

لیست کد های نظام وظیفه عمومی

سازمان سنجش آموزش کشور برای مشخص شدن وضعیت نظان وظیفه آقایان 10 کد را تعریف کرده است که مطابق با جدول زیر داوطلبان بایستی یکی از این کدها را در هنگام ثبت نام در مکان مربوطه وارد نمایند.

لیست کد وضعیت نظام وظیفه در کنکور سراسری
کد توضیح وضعیت
1 افرادی که کارت پایان خدمت هوشمند دارند.
2 افرادی که دارنده کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) هستند.
3 مشمولانی که غیبت سربازی نداشته و دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار (پزشکی، کفالت و…) در مدت اعتبار آن باشند.
4 دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه یا پیش دانشگاهی که به صورت پیوسته و حضوری (مدارس روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور) مشغول به تحصیل بوده و نهایتا تا تاریخ 31 شهریورماه 1401 در سنوات مجاز تحصیلی که حداکثر 20 سال است، فارغ التحصیل شوند.
5 محصلانی که دیپلم آموزشی نظام جدید ۶-۳-۳ خود را قبل از رسیدن به سن مشمولیت (۱۸ سال تمام) می باشد، دریافت نموده اند. همچنین دانش آموزانی که قبل از سن ۱۸ سالگی (مثلا ۱۷ سالگی) موفق به اخذ دیپلم شده اند، حداکثر تا ۶ ماه بعد از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مهلت دارند در دانشگاه پذیرفته شوند، در غیر این صورت مشمول غیبت از خدمت خواهند بود. اگر این افراد قبل از اتمام این مهلت خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کنند، غیبتی برای آنان لحاظ نخواهد شد.
6 این کد مربوط به سربازان در حال خدمت بدون غیبت اولیه است که دارنده مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته بوده و در مقطع کارشناسی و یا بالاتر پذیرفته شده باشند.
7 سربازانی که تا روز 31 شهریور ماه سال 1401، دوره خدمتشان به اتمام برسد. لازم به ذکر است که این افراد می بایست به هنگام ثبت نام در دانشگاه، گواهی و یا کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند.
8 کارمندان پایور که در نیروهای مسلح شاغل بوده و گواهی اشتغال به خدمتشان، از سوی سازمان مربوطه جهت ادامه تحصیل تایید شود.
9 دانشجویانی که در سقف سنوات تحصیلی اولیه، انصراف داده و از زمان انصراف آن ها در رشته و دانشگاه سابق تا تاریخ پذیرش در دانشگاه و رشته جدید، بیش از یک سال سپری نشده باشد. نکته قابل توجه این است که دانشجو از تاریخ 22 آبان ماه 90 به بعد از امتیاز یک بار انصراف، استفاده نکرده باشد.
10 افرادی که تحصیل کرده مقطع کاردانی هستند، صرفا مجاز به ادامه تحصیل در رشته های دوره کارشناسی پیوسته می باشند به شرطی که طبق اطلاعیه وزارت علوم و بهداشت، رشته فراغ التحصیلی داوطلب مقطعی بالاتر از کارشناسی ناپیوسته نداشته باشد.

نکات قابل توجه پیرامون خدمت نظام وظیفه عمومی

نکات خدمت نظام وظیفه عمومی 1401
نکات قابل توجه پیرامون خدمت نظام وظیفه عمومی
 • افرادی که جزو مشمولان غایب محسوب می شوند، اجازه ادامه تحصیل را ندارند. حتی اگر در کنکور شرکت کرده و در رشته دانشگاهی نیز پذیرش شوند، معافیت تحصیلی برای آنان صادر نشده و دانشگاه ها نیز اجازه ثبت نام این افراد را ندارند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه اخراج می شوند تا زمانی که خدمت دوره ضرورت آن ها پایان نیابد و یا موفق به اخذ معافیت دائم نشوند، امکان ادامه تحصیل برای آنان مقدور نخواهد بود. لازم به ذکر است که این نکته برای افرادی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت اخراج شده اند، صدق نمی کند.
 • امکان شرکت در آزمون سراسری برای مشمولانی که فارغ التحصیل از مقطع کاردانی می باشند، فراهم نیست. این افراد تنها می توانند در مقطع کارشناسی ناپیوسته، به ادامه تحصیل بپردازند. (در واقع مشمولانی که از مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده اند، مجاز به تحصیل در هیچ یک از دوره های پیوسته اعم از مقطع ارشد و دکتری نمی باشند. همچنین این نکته برای مشمولان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی نیز صادق است.)
 • توجه داشته باشید که امکان صدور معافیت تحصیلی، تنها یک مرتبه برای هر مقطع وجود دارد. بنابراین افرادی که از هر مقطع فارغ التحصیل می شوند، مجاز به تحصیل مجدد در همان دوره نمی باشند.
 • سربازان در حال خدمت، تنها زمانی می توانند مشمول ترخیص شوند که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا بالاتر را داشته باشند اما جهت تحصیل در مقطع کاردانی حکم ترخیص صادر نخواهد شد.
 • سربازان مشغول به خدمت، اجازه تحصیل همزمان با خدمت سربازی را ندارند. در صورت قبولی در دانشگاه و داشتن شرایط ادامه تحصیل، مشمول ترخیص از خدمت خواهند بود.
 • دانشجویانی که قصد انصراف از محل تحصیل فعلی و تحصیل مجدد در دانشگاه و یا رشته دیگری را دارند، در طول دوره تحصیلات دانشگاهی تنها یک مرتبه، اجازه انصراف از تحصیل را دارند و آن هم مشروط بر این که در سال های اولیه تحصیل انصراف داده و از زمان آن تا شروع تحصیل مجدد، بیش از یک سال نگذشته باشد.
 • دانشجویانی که در حال تحصیل در دوره های پیوسته مقاطع کارشناسی و بالاتر می باشند، در صورتی که با انصراف یا اخراج از دانشگاه، مدرک مقطع پایین تر را دریافت کنند، تا پایان دوره خدمت نظام وظیفه خود و یا اخذ معافیت دائم، نمی توانند به ادامه تحصیل بپردازند، مگر این که سقف مجاز سنوات تحصیلی مقطع مذکور را رعایت کرده باشند. به عنوان مثال، مدرک کاردانی خود را حداکثر تا 2/5 سال دریافت نمایند.
 • سنوات مجاز تحصیل در مقطع کاردانی 2/5 سال، کارشناسی پیوسته 5 سال، کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال و دکتری پیوسته 8 سال می باشد.
 • آن دسته از دانش آموزانی که پس از رسیدن به سن مشمولیت، از مدرسه محل تحصیل خود فارغ التحصیل شده اند، اگر تا پایان شهریور سال آینده در دانشگاه پذیرفته شوند، به عنوان غایب محسوب نشده و می توانند از معافیت تحصیلی، استفاده نمایند.
 • تمامی داوطلبین آقا، چنانچه در آزمون سراسری 1401، پذیرش یابند، به منظور اخذ معافیت تحصیلی، بایستی به دفاتر پلیس +10 محل سکونت خود مراجعه نمایند. در غیر این صورت امکان ثبت نام در دانشگاه، از آن ها سلب خواهد شد.
 • داوطلبانی که دوره متوسطه خود را از مهر ماه سال 91 آغاز نمودند، سقف مجاز سنوات تحصیلی آن ها حداکثر تا 20 سالگی می باشد.
 • آن دسته از داوطلبان که تاریخ اعزام آن ها به خدمت، قبل از اعلام قبولی یا پذیرش در دانشگاه می باشد، باید نسبت به تمدید موعد اعزامشان اقدام کنند. در غیر این صورت مشمول غیبت شده و اجازه ادامه تحصیل نخواهند داشت.

 

سوالات متدوال

1- دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1401 از چه طریق ممکن است؟

شما می توانید با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401 و متناسب با توضیحات ذکر شده در مقاله، کد نظام وظیفه خود را مشاهده نمایید.

2- کد 2 کدام وضعیت از نظام وظیفه داوطلبان را در کنکور سراسری 1401 نشان می دهد؟

این کد نشان دهنده این است که افراد دارنده کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) هستند.

3- آیا دانشجویانی که در سن مشمولیت از دانشگاه خود اخراج شده اند، می توانند به ادامه تحصیل بپردازند؟

خیر، این دانشجویان تا زمانی که خدمت دوره ضرورت آن ها پایان نیابد و یا موفق به اخذ معافیت دائم نشوند، امکان ادامه تحصیل نخواهند داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲۲ نظر

 1. با سلام من سال ۹۹ در دانشگاه آزاد پذیرفته شدم و ترم دوم انصراف دادم و امسال دوباره در دانشگاه روزانه پذیرفته شدم اما ثبت نامم رو کامل نکردم و معافیت تحصیلی هم نگرفتم میخواستم بدونم آیا این انصراف جز انصراف دوم من حساب میشه؟؟؟ و من برای کنکور ۱۴۰۱ آیا مشکلی دارم؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما در دانشگاه روزانه ثبت نام نکرده و معافیت تحصیلی جدید دریافت نکرده باشید، انصراف برای شما تلقی نخواهد شد؛ همچنین لازم به ذکر است اگر شما وارد غیبت سربازی نشوید، مجاز به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ می باشید.

 2. سلام دانشجوهای دانشگاه آزاد چرا باید کد ۹ رو انتخاب کنند ؟ آخه گفته سرباز

 3. سلام من کنکور ۹۸سال اول کنکورم بود و ۹۹ شرکت کردم ولی نرفتم و امسال برای اینکه اضافه خدمت نخورم دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم و چند روز پیش مرخصی تحصیلی گرفتم حالا برای کنکور ۴۰۰کد نظام وظیفه من چند میشه ؟

 4. سلام من در کنکور۹۸ باید شرکت میکردم ولی نکردم ۹۹ هم نکردم امسال مخوام شرکت کنم ولی نمیدونم کد نظام وظیفم چیه… میگن ۹ ولی من دانشجوی انصرافی نیستم ک

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که زمان معافیت تحصیلی شما به اتمام نرسیده باشد، شما باید کد۴ را وارد نمایید.

 5. سلام وقت بخیر من دانشجوی دوره کارشناسی دانشگاه دولتی هستم که شهریه میدم میخواستم بدونم اگه تو ازمون سراسری شرکت کنم و قبول نشم مشکلی برای ادامه تحصیلم پیش میاد یا نه و اینکه کد نظام وظیفه رو چند باید بزنم؟ ممنون میشم اگه زود جواب بدین

  • با سلام و درود، به دلیل تحصیل در دوره ی نوبت دوم، مجاز به شرکت در ‌کنکور بوده و پس از آن مشکلی برای تحصیل شما پیش نخواهد آمد.

 6. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی دانشگاه آزاد هستم فقط یک ترمم مانده تمام کنم کد نظام وظیفه به چه شکلی خواهد بود ؟آیا میتوانم در کنکور شرکت کنم ؟و اینکه وضعیت فارغ التحصیلی درآموزش عالی به چه صورت خواهد بود

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، دانشجویان دوره های شهریه پرداز می توانند پس از اعلام نتایج نهایی انصراف خود را قطعی نمایند، لازم به ذکر است کد نظام وظیفه ی شما عدد ۹ می باشد.

 7. سلام.
  بنده دیماه سال ۹۸ دیپلم‌را گرفتم،وکنکور۹۸ و ۹۹ شرکت کردم،و میخواهم برای ۱۴۰۰ثبت نام کنم.
  بخاطر سربازی رفتم دانشگاه سوری(پیام نور)
  چه کدی رو انتخاب کنم؟

  • با سلام، با توجه به این که شما باید پس از قبولی در کنکور انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید، می بایست کد ۹ را انتخاب کنید.

 8. سلام ببخشید من چهارمین کنکورم هست که ثبت نام میکنم سربازی نرفتم.و از پیام نور انصراف دادم و فرجه یکساله تا اذر سال۱۴۰۰دارم.کدوم کد شامل بنده میشه؟ممنون از پاسخگویی شما.

  • باسلام و وقت بخیر، با توجه به دفترچه انتخاب رشته، کد۹ که مربوط به دانشجویان انصرافی می باشد را وارد نمایید.

 9. سلام وقتتون بخیر ببخشید من دانشجوی پیام نور هستم و
  میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم .کد نظام وظیفه واسم کدومشون میشه

 10. سلام خسته نباشید
  ممنون میشم اگه سریع جواب بنده رو بدید
  من امسال دانشگاه ثبت نام کردم برگه معافیت موقت هم گرفتم به خاطر دانشگاه
  من الان برای ثبت نام کنکور چه کدی رو باید برای قسمت نظام وظیفه وارد کنم
  ممنون میشم اگه سریع جواب بدین

 11. سلام
  لطفا جوابمو بدید خیلی خیلی عجله دارم
  من همین یکی دوماه پیش فارغ التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه ازاد شدم و تا برج ۶ سال آینده معافیت تحصیلی دارم
  خواستم ببینم میتونم کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم؟؟
  کد نظام وظیفه واسم کدومشون میشه؟

  • با سلام و درود، به دلیل عدم انجام خدمت وظیفه، مجاز به تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی نمی باشید و فقط می توانید در مقطع ارشد ادامه تحصیل دهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره