تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400

راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400

اخذ کد نظام وظیفه آزمون سراسری 1400
دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400

تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند می بایست واجد شرایط شرکت در کنکور باشند که از دفترچه ثبت نام کنکور قابل مشاهده است اما برای داوطلبان “مرد” شرایط دیگری نیز وجود دارد که مربوط به خدمت نظام وظیفه آن ها می باشد. آن دسته از داوطلبان آقا که قصد ثبت نام کنکور 1400 را دارند می بایست جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه خود، کدی با همین عنوان دریافت نموده و در فرم ثبت نام آزمون وارد سازند. اما این کد ها کدامند و هر کدام بیانگر چه حالتی هستند؟

کد نظام وظیفه عمومی که تعیین کننده وضعیت سربازی داوطلب می باشد، در دفترچه ثبت نام کنکور ذکر شده است.

کد های نظام وظیفه عمومی

داوطلبان آقا، می بایست جهت ثبت نام در کنکور و یا ثبت نام بدون کنکور مانند سایر داوطلبان، یک فرم تقاضانامه یا ثبت نام را تکمیل کنند. برای دو فرآیند مذکور، دو فرم جدا موجود می باشد که در هر کدام، یک بند با عنوان “کد وضعیت نظام وظیفه” وجود دارد. عددی که داوطلبان در این قسمت وارد می نمایند، تعیین کننده وضعیت سربازی آن ها می باشد که ممکن است معاف، دارای کارت پایان خدمت و… باشند. بند مورد نظر در هر یک از فرم های ثبت نام مطابق زیر می باشد.

تصویر فوق، بندی از دو فرم ثبت نام با آزمون و بدون آزمون را نشان می دهد که داوطلب باید کد نظام وظیفه خود را در آن وارد کرده و به واسطه آن مشخص شود که در چه وضعیتی به سر می برد.

و اما لیست کد های نظام وظیفه چیست؟ این لیست حاوی 12 کد می باشد که به شرح زیر است.

جدول کد وضعیت نظام وظیفه در کنکور سراسری و توضیحات 
کد توضیح وضعیت
1 افرادی که کارت پایان خدمت هوشمند دارند.
2 افرادی که دارنده کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) هستند.
3 مشمولانی که غیبت سربازی نداشته و دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار (پزشکی، کفالت و…) در مدت اعتبار آن باشند.
4 متولدین سال 54 و پیش از آن که باید پس از اعلام نتایج قبولی و به هنگام ثبت نام، کارت معافیت دائم هوشمند (معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری) را عرضه نمایند.
5 دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه یا پیش دانشگاهی که به صورت پیوسته و حضوری (مدارس روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور) مشغول به تحصیل بوده و نهایتا تا تاریخ 31 شهریورماه 99 در سنوات مجاز تحصیلی که حداکثر 20 سال است، فارغ التحصیل شوند.
6 داوطلبانی که از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده و دارای مدرک پیش دانشگاهی می باشند، مشروط بر این که دوره تحصیل را به صورت پیوسته و حضوری، حداکثر تا 20 سال تمام کرده و وارد دوره غیبت نشوند.
7 دانش آموزانی که موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی قبل از سن مشمولیت (18 سالگی تمام) شوند، بدون این که مشمول غیبت سربازی گردند. به این صورت که اگر در سن 17 سالگی موفق به دریافت مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی شده و حداکثر 6 ماه پس از رسیدن به سن 18 سال، وارد دانشگاه شوند، می توانند به ادامه تحصیل بپردازند اما در غیر این صورت مشمول غیبت سربازی شده و اجازه ادامه تحصیل نخواهند داشت، مگر این که در این مهلت 6 ماهه جهت معرفی خود، به یکی از دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده تا هنگام پذیرش در دانشگاه، دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند.
8 این کد مربوط به سربازان در حال خدمت بدون غیبت اولیه است که دارنده مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته بوده و در مقطع کارشناسی و یا بالاتر پذیرفته شده باشند.
9 سربازانی که تا روز 31 شهریور ماه سال 99، دوره خدمتشان به اتمام برسد. لازم به ذکر است که این افراد می بایست به هنگام ثبت نام در دانشگاه، گواهی و یا کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند.
10 طلاب علوم دینی که مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته و دارای معافیت تحصیلی حوزه می باشند. در صورتی که مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان تایید کنند که طلبه می تواند همزمان با تحصیل در حوزه، به تحصیل دانشگاهی نیز مشغول شود، فرد می تواند توسط معافیت تحصیلی حوزه خود، در دانشگاه به تحصیل بپردازد. از همین رو هر زمان که حوزه علمیه، معافیت تحصیلی طلبه ای را پایان یافته اعلام کند، ادامه تحصیل وی در دانشگاه مشروط بر اجازه سازمان نظام وظیفه عمومی و صدور گواهی معافیت تحصیلی دانشگاهی است. در نتیجه داوطلبان می بایست موافقت نامه حوزه علمیه مربوطه را به هنگام ثبت نام هر ترم تحصیلی ارائه نمایند.
11 کارمندان پایور که در نیروهای مسلح شاغل بوده و گواهی اشتغال به خدمتشان، از سوی سازمان مربوطه جهت ادامه تحصیل تایید شود.
12 دانشجویانی که در سقف سنوات تحصیلی اولیه، انصراف داده و از زمان انصراف آن ها در رشته و دانشگاه سابق تا تاریخ پذیرش در دانشگاه و رشته جدید، بیش از یک سال سپری نشده باشد. نکته قابل توجه این است که دانشجو از تاریخ 22 آبان ماه 90 به بعد از امتیاز یک بار انصراف، استفاده نکرده باشد.

نکات قابل توجه پیرامون خدمت نظام وظیفه عمومی

نکات خدمت نظام وظیفه عمومی 1400
نکات قابل توجه پیرامون خدمت نظام وظیفه عمومی 1400
 • افرادی که جزو مشمولان غیبت محسوب می شوند، اجازه ادامه تحصیل را ندارند، حتی اگر در کنکور شرکت کرده و مورد قبول نیز واقع شوند، معافیت تحصیلی برایشان صادر نشده و دانشگاه ها نیز اجازه ثبت نام این افراد را ندارند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه، اخراج می شوند تا زمانی که خدمت دوره ضرورت آن ها پایان نیابد و یا موفق به اخذ معافیت دائم نشوند، امکان ادامه تحصیل، برایشان فراهم نخواهد بود. لازم به ذکر است که این نکته برای افرادی که قبل از سن مشمولیت اخراج شده اند، صدق نمی کند.
 • امکان شرکت در آزمون سراسری برای مشمولانی که فارغ التحصیل از مقطع کاردانی می باشند، فراهم نیست. این افراد تنها می توانند در مقطع کارشناسی ناپیوسته، به ادامه تحصیل بپردازند. (در واقع مشمولانی که از مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده اند، مجاز به تحصیل در هیچ یک از دوره های پیوسته نمی باشند، چه ارشد و چه دکتری. همچنین این نکته برای مشمولان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی نیز صادق است.)
 • توجه داشته باشید که امکان صدور معافیت تحصیلی، تنها یک مرتبه برای هر مقطع وجود دارد. بنابراین افرادی که از هر مقطع فارغ التحصیل می شوند، مجاز به تحصیل مجدد در همان دوره نمی باشند.
 • سربازان در حال خدمت، تنها زمانی می توانند مشمول ترخیص شوند که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا بالاتر را داشته باشند. اما جهت تحصیل در مقطع کاردانی حکم ترخیص صادر نخواهد شد.
 • سربازان مشغول به خدمت، اجازه تحصیل همزمان با خدمت سربازی را ندارند. در صورت قبولی در دانشگاه و داشتن شرایط ادامه تحصیل، مشمول ترخیص از خدمت خواهند بود.
 • دانشجویانی که قصد انصراف از محل تحصیل فعلی و تحصیل مجدد در دانشگاه و یا رشته دیگری را دارند، در طول دوره تحصیلات دانشگاهی تنها یک مرتبه، اجازه انصراف از تحصیل را دارند و آن هم مشروط بر این که در سال های اولیه تحصیل انصراف داده و از زمان آن تا شروع تحصیل مجدد، بیش از یک سال نگذشته باشد.
 • دانشجویانی که در دوره های پیوسته مقاطع کارشناسی و بالاتر، مدرک مقطع پایین تر را دریافت کرده و از ادامه تحصیل انصراف داده و یا اخراج شوند، تا پایان دوره خدمت نظام وظیفه خود و یا اخذ معافیت دائم، نمی توانند به ادامه تحصیل بپردازند، مگر این که سقف مجاز سنوات تحصیلی مقطع مذکور را رعایت کرده باشند. به عنوان مثال، مدرک کاردانی خود را حداکثر تا 2/5 سال دریافت نمایند.
 • سنوات مجاز تحصیل در مقطع کاردانی 2/5 سال، کارشناسی پیوسته 5 سال، کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال و دکتری پیوسته 8 سال می باشد.
 • آن دسته از دانش آموزانی که پس از رسیدن به سن مشمولیت، از دوره تحصیلی مدرسه فارغ التحصیل شده اند، اگر تا پایان شهریور سال آینده در دانشگاهی مورد قبول واقع شوند، به عنوان غایب محسوب نشده و می توانند از معافیت تحصیلی، استفاده نمایند.
 • تمامی داوطلبین آقا که در آزمون سراسری، مورد پذیرش واقع شده اند، به منظور اخذ معافیت تحصیلی بایستی به دفاتر پلیس +10 محل سکونت خود مراجعه نمایند. در غیر این صورت امکان ثبت نام در دانشگاه، از آن ها سلب خواهد شد.
 • داوطلبانی که دوره متوسطه خود را از مهر ماه سال 91 آغاز نمودند، سقف مجاز سنوات تحصیلی آن ها حداکثر تا 20 سالگی می باشد.
 • آن دسته از داوطلبان که تاریخ اعزام آن ها به خدمت، قبل از اعلام قبولی یا پذیرش در دانشگاه می باشد، باید نسبت به تمدید موعد اعزامشان اقداماتی انجام دهند. در غیر این صورت وارد دوره غیبت شده و اجازه ادامه تحصیل نخواهند داشت.

با توجه به تمام مطالب فوق، می توان دریافت که در هر صورت، داوطلبان آقا باید در رابطه با مدت زمان خدمت سربازی، تکلیف خود را مشخص کنند که آقایان دارای شرایط کسری خدمت، می توانند این دوره را در زمان کمتری طی نمایند. با وجود این که در این مطلب تنها به مسائل تحصیلی پرداخته شده است اما تا زمانی که وضعیت نظام وظیفه این افراد مشخص نباشد، در تمام فعالیت های روزمره خود، به مشکل بر خواهند خورد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی، می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

 

سوالات متدوال

1- دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400 به چه صورت می باشد؟

شما می توانید با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400، متناسب با توضیحات ذکر شده در مقاله، کد نظام وظیفه خود را مشاهد و در فرم ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایید.

2- کد (2) وضعیت نظام وظیفه به چه معناست؟

این کد به وضعی نظام وظیفه افرادی اشاره دارد که دارنده کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) هستند.

3- آیا دانشجویانی که در سن مشمولیت از دانشگاه خود اخراج شده اند، می توانند به ادامه تحصیل بپردازند؟

خیر، این دانشجویان تا زمانی که خدمت دوره ضرورت آن ها پایان نیابد و یا موفق به اخذ معافیت دائم نشوند، امکان ادامه تحصیل نخواهند داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲۰ نظر

 1. سلام دانشجوهای دانشگاه آزاد چرا باید کد ۹ رو انتخاب کنند ؟ آخه گفته سرباز

 2. سلام من کنکور ۹۸سال اول کنکورم بود و ۹۹ شرکت کردم ولی نرفتم و امسال برای اینکه اضافه خدمت نخورم دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم و چند روز پیش مرخصی تحصیلی گرفتم حالا برای کنکور ۴۰۰کد نظام وظیفه من چند میشه ؟

 3. سلام من در کنکور۹۸ باید شرکت میکردم ولی نکردم ۹۹ هم نکردم امسال مخوام شرکت کنم ولی نمیدونم کد نظام وظیفم چیه… میگن ۹ ولی من دانشجوی انصرافی نیستم ک

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که زمان معافیت تحصیلی شما به اتمام نرسیده باشد، شما باید کد۴ را وارد نمایید.

 4. سلام وقت بخیر من دانشجوی دوره کارشناسی دانشگاه دولتی هستم که شهریه میدم میخواستم بدونم اگه تو ازمون سراسری شرکت کنم و قبول نشم مشکلی برای ادامه تحصیلم پیش میاد یا نه و اینکه کد نظام وظیفه رو چند باید بزنم؟ ممنون میشم اگه زود جواب بدین

  • با سلام و درود، به دلیل تحصیل در دوره ی نوبت دوم، مجاز به شرکت در ‌کنکور بوده و پس از آن مشکلی برای تحصیل شما پیش نخواهد آمد.

 5. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی دانشگاه آزاد هستم فقط یک ترمم مانده تمام کنم کد نظام وظیفه به چه شکلی خواهد بود ؟آیا میتوانم در کنکور شرکت کنم ؟و اینکه وضعیت فارغ التحصیلی درآموزش عالی به چه صورت خواهد بود

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، دانشجویان دوره های شهریه پرداز می توانند پس از اعلام نتایج نهایی انصراف خود را قطعی نمایند، لازم به ذکر است کد نظام وظیفه ی شما عدد ۹ می باشد.

 6. سلام.
  بنده دیماه سال ۹۸ دیپلم‌را گرفتم،وکنکور۹۸ و ۹۹ شرکت کردم،و میخواهم برای ۱۴۰۰ثبت نام کنم.
  بخاطر سربازی رفتم دانشگاه سوری(پیام نور)
  چه کدی رو انتخاب کنم؟

  • با سلام، با توجه به این که شما باید پس از قبولی در کنکور انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید، می بایست کد ۹ را انتخاب کنید.

 7. سلام ببخشید من چهارمین کنکورم هست که ثبت نام میکنم سربازی نرفتم.و از پیام نور انصراف دادم و فرجه یکساله تا اذر سال۱۴۰۰دارم.کدوم کد شامل بنده میشه؟ممنون از پاسخگویی شما.

  • باسلام و وقت بخیر، با توجه به دفترچه انتخاب رشته، کد۹ که مربوط به دانشجویان انصرافی می باشد را وارد نمایید.

 8. سلام وقتتون بخیر ببخشید من دانشجوی پیام نور هستم و
  میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم .کد نظام وظیفه واسم کدومشون میشه

 9. سلام خسته نباشید
  ممنون میشم اگه سریع جواب بنده رو بدید
  من امسال دانشگاه ثبت نام کردم برگه معافیت موقت هم گرفتم به خاطر دانشگاه
  من الان برای ثبت نام کنکور چه کدی رو باید برای قسمت نظام وظیفه وارد کنم
  ممنون میشم اگه سریع جواب بدین

 10. سلام
  لطفا جوابمو بدید خیلی خیلی عجله دارم
  من همین یکی دوماه پیش فارغ التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه ازاد شدم و تا برج ۶ سال آینده معافیت تحصیلی دارم
  خواستم ببینم میتونم کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم؟؟
  کد نظام وظیفه واسم کدومشون میشه؟

  • با سلام و درود، به دلیل عدم انجام خدمت وظیفه، مجاز به تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی نمی باشید و فقط می توانید در مقطع ارشد ادامه تحصیل دهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره