چهارشنبه , ۱۲ آذر ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

زمان و راهنمای انتخاب رشته دکتری 99
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اهمیت مرحله انتخاب رشته بر هیچ یک از داوطلبان پوشیده نیست و تمامی متقاضیان می دانند که نحوه عملکردشان در این مرحله، سرنوشت و آینده شغلی آن ها را رقم خواهد زد. بنابراین پس از آزمون دکتری، انتخاب رشته دکتری یکی از بزرگ ترین دغدغه های دانشجویان به شمار می رود. اگر چه داوطلبان تا رسیدن به این مقطع بارها فضای انتخاب رشته را تجربه کرده اند و با شرایط آن آشنا هستند اما با توجه به حساسیت هایی که انتخاب رشته به همراه دارد، شاهد نگرانی های متقاضیان در این مرحله هستیم.

به همین خاطر مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره این مقاله را به مشاوره انتخاب رشته دکتری اختصاص داده است تا متقاضیان پیش از انجام انتخاب رشته و به عبارت بهتر برای جلوگیری از اشتباه در انتخاب رشته به مطالعه این مقاله بپردازند و از تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته دکتری از جمله زمان و نحوه انجام آن، شرایط انتخاب رشته دکتری و … مطلع شوند.

داوطلبانی که در آزمون دکتری سال 99 در دوره روزانه پذیرفته شده اند،حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف،مجاز به ثبت نام و انتخاب رشته در آزمون دکتری سال 1400 نمی باشند.

زمان انتخاب رشته دکتری 99

با اعلام نتایج آزمون دکتری 99، داوطلبانی که با توجه به مندرجات کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته شده اند، این امکان را خواهند داشت تا چند روز پس از صدور کارنامه خود نسبت به انجام فرآیند انتخاب رشته دکتری اقدام نمایند. البته سازمان سنجش آموزش کشور به منظور فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از داوطلبانی که در مدت زمان مقرر موفق به انتخاب رشته نشده اند،زمان انتخاب رشته را به مدت چند روز تمدید خواهد نمود.

پس از گذشت چند روز از زمان برگزاری آزمون دکتری 99، سازمان سنجش آموزش کشور نتایج اولیه این آزمون را از روز شنبه مورخ 1 شهریور ماه در اختیار شرکت کنندگان قرار داد. لذا داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و دریافت کارنامه خود، از نتایج آگاه شده و در صورت مجاز شدن جهت انتخاب رشته، از تاریخ 3 لغایت 5 شهریور ماه، فرآیند ثبت کد رشته های مورد نظر خود را از طریق سایت مذکور به انجام برسانند.

دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری 99

باتوجه به ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه های آزاد و سراسری، کلیه داوطلبانی که در آزمون دکتری سراسری حضور داشته و موفق به پذیرش شده اند، می توانند در انتخاب رشته دکتری آزاد 99 نیز شرکت نمایند و به انتخاب کد رشته های مورد نظر خود با توجه به دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد 99 بپردازند.

اما پیش از اقدام به انتخاب رشته لازم است ابتدا دفترچه انتخاب رشته دکتری 99 را از سایت سازمان سنجش دریافت نموده و مندرجات آن را با دقت مورد بررسی قرار دهید. تمامی نکات مربوط به فرآیند انتخاب رشته داوطلبان به همراه کد رشته محل های آزمون دکتری، در این دفترچه قید شده اند. به منظور سهولت دسترسی شما عزیزان به دفترچه مذکور، لینک دانلود آن را در جدول زیر قرار داده ایم.

 

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 99

 

(جهت دریافت دفترچه، روی لینک کلیک کنید.)

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 99

داوطلبانی که با توجه به کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه (به جز دوره آزاد که انتخاب رشته آن در سامانه مختص به خود انجام می گیرد) شده اند، باید در موعد مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و مطابق راهنمای تصویری زیر به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی سمت راست

مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • ورود به صفحه “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1399”

مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • بعد از مطالعه نکات مطرح شده در این صفحه، بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • شما با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در یکی از روش ها، به صفحه انتخاب رشته هدایت خواهید شد.

مرحله چهارم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 • پس از ورود به سیستم، اطلاعات داوطلب قابل مشاهده می باشد و متقاضیان می توانند 50 تا از کد رشته های انتخابی خود را به ترتیب الویت در فرم درج نمایند.

مرحله پنجم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

 •  پس از کسب اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده لازم است، بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک نمایید. فراموش نکنید که در پایان، شماره پرونده 6 رقمی و رسید انتخاب رشته 15 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایید.

مرحله ششم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

مواردی که لازم است در خصوص انتخاب رشته دکتری 99 بدانید

گاهی متقاضیان به جهت این که رتبه تک رقمی کسب کرده اند، حساب ویژه ای روی رتبه آزمون کتبی باز می کنند اما توجه داشته باشید صرفا کسب رتبه عالی و تک رقمی هیچ ضمانتی برای پذیرفته شدن در دانشگاه هایی مثل دانشگاه شریف و یا دانشگاه تهران برای شما به همراه نخواهد داشت. بنابراین تنها به رتبه کسب شده در آزمون بسنده نکنید و تنها با در نظر گرفتن این مورد دست به انتخاب رشته نزنید.

 • داوطلبان در ابتدا باید برای اطلاع از این که در چه دوره هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند، کارنامه خود را با دقت بررسی کنند. ممکن است داوطلبان در دوره های روزانه و بورس خارج از کشور و یا دوره های غیر روزانه مانند دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد، دانشگاه غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان مجاز شده باشند.
 • داوطلبان می بایست با توجه به پذیرش خود در دانشگاه های روزانه و یا غیر روزانه، 50 کد رشته محل را از دفترچه انتخاب رشته دکتری انتخاب کرده و در فرم انتخاب رشته ثبت نمایند. بهتر است که انتخاب ها بر اساس علاقه داوطلب اولویت بندی شوند.
 • پس از تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری می بایست کد 15 رقمی دریافت شود و داوطلبان منتظر اطلاعیه های سازمان سنجش در جهت اعلام حدنصاب پذیرش دانشگاه ها در مقطع دکتری باشند.
 • در اعلام نتایج مرحله دوم با توجه به لیست انتخاب رشته ها و تراز آزمون داوطلب، پذیرش انجام می شود و قبول شدگان را در زمانی که خود دانشگاه مشخص می کند به مصاحبه دکتری 99 دعوت می نمایند.
 •  نتایج نهایی انتخاب رشته دکتری از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 99 و قرار گرفتن آن بر روی سایت سازمان سنجش، داوطلبان در صورتی که پذیرفته شده باشند باید خود را برای مراحل بعدی آماده کنند اما داوطلبانی که پذیرفته نشده اند می توانند شانس خود را مجددا در زمان تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سراسری 99 امتحان کنند. لازم است بدانید که برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری می بایست مبلغی را به عنوان هزینه مصاحبه دکتری پرداخت نمایید.

تا کنون 340394 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند
کارنامه و رتبه قبولی دکتری دانشگاه آزاد 99

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دوره دکتری در چه زمانی انجام می گیرد؟

داوطلبان می توانند از 3 لغایت 5 شهریور ماه سال جاری می توانند نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند.

2- تعداد انتخاب های مجاز در زمان انتخاب رشته دکتری چه تعداد می باشد؟

داوطلبان می بایست با توجه به پذیرش خود در دانشگاه های روزانه و یا غیر روزانه 50 کد رشته محل را از دفترچه انتخاب رشته دکتری انتخاب کنند و در فرم انتخاب رشته ثبت نمایند.

3- آیا برای انتخاب رشته دکتری باید هزینه پرداخت کنیم؟

برای ثبت کد رشته های روزانه و غیر روزانه که از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد نیازی به پرداخت هزینه نیست اما چنانچه قصد انتخاب رشته های دانشگاه آزاد را دارید می بایست در سامانه مربوطه اقدام به خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه آن نمایید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ نظر

 1. Avatar

  سلام
  میشه ۱۰یا۱۲تا کد رشته را انتخاب کرد یا باید حتما ۵۰تا باشه؟

 2. Avatar

  سلام خسته نباشید من میخواستم بدونم که میشه با معدل ۱۲کتبی نهایی دیپلم وارد رشته میکروبیولوژی در دانشگاه ازاد شد لطفا لطفا جواب بدین خواهش میکنم

  • ایران مشاوره

   باسلام، مطابق با اطلاعیه ی سازمان سنجش، مجاز به ثبت نام در رشته و دانشگاه دلخواهتان می باشید، (بامعدل کتبی ۱۲ شانس قبولی شما در رشته ی میکروبیولوژی متوسط می باشد).

 3. Avatar

  با سلام. من رشته کارشناسی و کارشناسی ارشدم حمل و نقل ریلیه چه رشته هایی رو برا دکترا میتونم برم؟

 4. Avatar

  با سلام با تراز ۷۳۰۰و رتبه ۲۲۸۵۰ منطقه ۳احتمال قبولی در پرستاری یا مامایی کودک شهر ها را دارم ؟و احتمال قبولی پرستاری خودگردان الیگودرز چقدر است؟

 5. Avatar

  سلام
  بادرصدهای ۶۵ ادبیات ۹۰دینی۸۵عربی ۷۵ زبان ۷۵زمین ۹۵زیست ۹۰ریاضی ۹۰فیزیک۹۷شیمی درمنطقه ۳ چه رتبه ای میشه تخمین زد؟

 6. Avatar

  با سلام.
  بنده دارای کارشناسی ارشد برق هستم و قصد دارم در سال آینده در آزمون مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی و دکترای برق شرکت کنم
  آیا تحصیل در دو مقطع مختلف به صورت همزمان و در دوره روزانه امکان پذیر است؟
  باتشکر.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   امکان تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته نمی باشند.

 7. Avatar

  سام.من برای کنکور دانشگاه ازاد وارد سایت میشم اما میگه شما انتخاب رشته کردین

 8. Avatar

  باسلام
  بنده در آزمون دکتری رشته های روزانه را مجاز نشده ام اما باقی رشته های غیر انتفاعی و پیام نور و .. را مجاز شده ام الان سوالم این است که در زمان انتخاب رشته که کد ها را وارد میکنیم بالای صفحه برای هر رشته ای یک رنگ را انتخاب کرده اند برای مثلا رشته های غیرانتفاعی رنگ نارنجی و برای نوبت دوم رنگ قرمز و در آنجا برای رشته های مشترک رنگ آبی را انتخاب کرده است اما سوالم این است که چه کد رشته هایی برای رشته مدیریت بازرگانی جزو رشته های مشترک است که بتوانم شرکت کنم

 9. Avatar

  سلام.ببخشید زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه تهران کی هستش؟

 10. Avatar

  با سلام من رشته ام معماری است آیا میتوانم به غیر از معماری رشته شهرسازی رو هم انتتخاب کنم

 11. Avatar

  با سلام و احترام
  سوالاتی در خصوص انتخاب رشته دکتری داشتم. ممنون میشم در صورت امکان شماره تماس یا وقت مشاوره برای من تعیین کنید.
  باسپاس

  • ایران مشاوره

   با سلام.شماره های مرکز ایران مشاوره عبارتند از: ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸ و ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷ همچنین تماس فقط از طریق تلفن ثابت میسر میباشد.

دریافت مشاوره