سه شنبه , ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

راهنمای جامع انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 99
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اهمیت مرحله انتخاب رشته بر هیچ یک از داوطلبان پوشیده نیست و تمامی داوطلبان می دانند که نحوه عملکردشان در این مرحله سرنوشت و آینده شغلی آن ها را رقم خواهد زد. بنابراین پس از آزمون دکتری ، انتخاب رشته دکتری یکی از بزرگ ترین دغدغه های دانشجویان به شمار می رود. اگرچه داوطلبان تا رسیدن به این مقطع بارها فضای انتخاب رشته را تجربه کرده اند و با شرایط آن آشنا هستند اما با توجه به حساسیت هایی که انتخاب رشته به همراه دارد شاهد نگرانی های متقاضیان در این مرحله هستیم.

به همین خاطر مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره این مقاله را به مشاوره انتخاب رشته دکتری اختصاص داده است تا متقاضیان پیش از انجام انتخاب رشته و به عبارت بهتر برای جلوگیری از اشتباه در انتخاب رشته به مطالعه این مقاله بپردازند و از تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته دکتری از جمله زمان و نحوه انجام آن و شرایط انتخاب رشته دکتری و … مطلع شوند.

داوطلبانی که در آزمون دکتری سال 98 در دوره روزانه پذیرفته شده اند ، حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف ، مجاز به ثبت نام و انتخاب رشته در آزمون دکتری سال 99 نمی باشند.

زمان انتخاب رشته دکتری 99

داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند و برای آن ها کارنامه صادر شده است و مجاز به انتخاب رشته شده اند این امکان را خواهند داشت تا از نیمه اول اردیبهشت ماه نسبت به انجام انتخاب رشته دکتری اقدام نمایند. البته سازمان سنجش آموزش کشور به منظور فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از داوطلبانی که موفق به انتخاب رشته نشده اند زمان انتخاب رشته را به مدت چند روز تمدید خواهد نمود.

باتوجه به ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد با آزمون سراسری کلیه داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند می توانند در انتخاب رشته دکتری آزاد نیز شرکت نمایند و حق انتخاب رشته هایی که در دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد می باشد را داشته باشند. با عضویت در کانال تلگرام دکتری می توانید از زمان دقیق انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری مطلع شوید. برای عضویت در کانال کلیک کنید.

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 98

دانلود سری اول اصلاحات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 98

دانلود سری دوم اصلاحات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 98

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 99

(به محض انتشار دفترچه ، لینک فوق فعال می شود.)

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری 99

داوطلبانی که با توجه به کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه (به جز دوره آزاد که انتخاب رشته آن در سامانه مختص به خود انجام می گیرد) شده اند ، باید در موعد مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و مطابق راهنمای تصویری زیر به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بپردازند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منوی سمت راست.

صفحه نخست

 • ورود به صفحه “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) سال 99”

انتخاب رشته

 • بعد از مطالعه نکات مطرح شده در این صفحه ، بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

تایید و ادامه

 • شما با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در یکی از روش ها ، به صفحه انتخاب رشته هدایت خواهید شد.

وارد کردن اطلاعات خواسته شده

با وارد شدن به صفحه جدید می بایست کد رشته محل های مورد نظر خود را به ترتیب اولویت در فرم وارد کرده و پس از آن که از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان دارید بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید و در نهایت رسید انتخاب رشته خود را دریافت کنید.

مواردی که لازم است در خصوص انتخاب رشته دکتری 99 بدانید

گاهی متقاضیان به جهت اینکه رتبه تک رقمی کسب کرده اند، حساب ویژه ای روی رتبه آزمون کتبی باز می کنند اما توجه داشته باشید صرف کسب رتبه عالی و تک رقمی هیچ ضمانتی برای پذیرفته شدن در دانشگاه هایی مثل دانشگاه شریف و یا دانشگاه تهران برای شما وجود نخواهد داشت بنابراین تنها به رتبه ی کسب شده در آزمون بسنده نکنید و بدون درنظر گرفتن این مورد دست به انتخاب رشته بزنید.

 • داوطلبان در ابتدا باید برای اطلاع از اینکه در چه دوره هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند کارنامه را با دقت مطالعه کنند. ممکن است داوطلبان در دوره های روزانه و بورس خارج از کشور و یا دوره های غیر روزانه مانند دانشگاه پیام نور ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان مجاز شده باشند.
 • داوطلبان می بایست با توجه به پذیرش خود در دانشگاه های روزانه و یا غیر روزانه کد 50 رشته محل را از دفترچه انتخاب رشته دکتری انتخاب کنند و در فرم انتخاب رشته ثبت نمایند. بهتر است که ترتیب انتخاب ها براساس علاقه داوطلب اولویت بندی شوند.
 • پس از تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری می بایست کد 15 رقمی دریافت شود و داوطلبان منتظر اطلاعیه های سازمان سنجش در جهت اعلام حد نصاب پذیرش دانشگاه ها در آزمون دکتری در تمامی رشته ها باشند.
 • در اعلام نتایج مرحله دوم با توجه به لیست انتخاب رشته ها و تراز آزمون داوطلب (از حد نصاب قبولی بالاتر باشد) پذیرش انجام می شود و دانشگاه ها داوطلبان را در زمانی که خود دانشگاه مشخص می کند به مصاحبه دکتری و آزمون (احتمالی ) دعوت می نمایند.
 •  نتایح نهایی انتخاب رشته دکتری از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

پس از نتایج انتخاب رشته دکتری و قرار گرفتن نتایج انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش ، داوطلبان در صورتی که پذیرفته شده باشند باید خود را برای مراحل بعدی آماده کنند اما داوطلبانی که پذیرفته نشده اند می توانند شانس خود را در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری سراسری امتحان کنند.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری با توجه به اطلاعیه ی سازمان سنجش اگر دعوت به مصاحبه دکتری شده اید می توانید در یکی از روزهایی که دانشگاه تعیین می کند به محل برگزاری مصاحبه مراجعه نمایید.

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دوره دکتری در چه زمانی انجام می گیرد؟

با انتشار نتایج اولیه آزمون دکتری ، داوطلبان در نیمه اول اردیبهشت ماه می توانند نسبت به ثبت کدرشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند.

2- تعداد انتخاب های مجاز در زمان انتخاب رشته دکتری چه تعداد می باشد؟

داوطلبان می بایست با توجه به پذیرش خود در دانشگاه های روزانه و یا غیر روزانه کد 50 رشته محل را از دفترچه انتخاب رشته دکتری انتخاب کنند و در فرم انتخاب رشته ثبت نمایند.

3- آیا برای انتخاب رشته دکتری باید هزینه پرداخت کنیم؟

برای ثبت کد رشته های روزانه و غیر روزانه که از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد نیازی به پرداخت هزینه نیست اما چنانچه قصد انتخاب رشته های دانشگاه آزاد را دارید می بایست در سامانه مربوطه اقدام به خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه آن نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –

تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ نظر

 1. Avatar

  با سلام. من رشته کارشناسی و کارشناسی ارشدم حمل و نقل ریلیه چه رشته هایی رو برا دکترا میتونم برم؟

 2. Avatar

  با سلام با تراز ۷۳۰۰و رتبه ۲۲۸۵۰ منطقه ۳احتمال قبولی در پرستاری یا مامایی کودک شهر ها را دارم ؟و احتمال قبولی پرستاری خودگردان الیگودرز چقدر است؟

 3. Avatar

  سلام
  بادرصدهای ۶۵ ادبیات ۹۰دینی۸۵عربی ۷۵ زبان ۷۵زمین ۹۵زیست ۹۰ریاضی ۹۰فیزیک۹۷شیمی درمنطقه ۳ چه رتبه ای میشه تخمین زد؟

 4. Avatar

  با سلام.
  بنده دارای کارشناسی ارشد برق هستم و قصد دارم در سال آینده در آزمون مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی و دکترای برق شرکت کنم
  آیا تحصیل در دو مقطع مختلف به صورت همزمان و در دوره روزانه امکان پذیر است؟
  باتشکر.

  • ایران مشاوره

   با سلام
   امکان تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته نمی باشند.

 5. Avatar

  سام.من برای کنکور دانشگاه ازاد وارد سایت میشم اما میگه شما انتخاب رشته کردین

 6. Avatar

  باسلام
  بنده در آزمون دکتری رشته های روزانه را مجاز نشده ام اما باقی رشته های غیر انتفاعی و پیام نور و .. را مجاز شده ام الان سوالم این است که در زمان انتخاب رشته که کد ها را وارد میکنیم بالای صفحه برای هر رشته ای یک رنگ را انتخاب کرده اند برای مثلا رشته های غیرانتفاعی رنگ نارنجی و برای نوبت دوم رنگ قرمز و در آنجا برای رشته های مشترک رنگ آبی را انتخاب کرده است اما سوالم این است که چه کد رشته هایی برای رشته مدیریت بازرگانی جزو رشته های مشترک است که بتوانم شرکت کنم

 7. Avatar

  سلام.ببخشید زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه تهران کی هستش؟

 8. Avatar

  با سلام من رشته ام معماری است آیا میتوانم به غیر از معماری رشته شهرسازی رو هم انتتخاب کنم

 9. Avatar

  با سلام و احترام
  سوالاتی در خصوص انتخاب رشته دکتری داشتم. ممنون میشم در صورت امکان شماره تماس یا وقت مشاوره برای من تعیین کنید.
  باسپاس

  • ایران مشاوره

   با سلام.شماره های مرکز ایران مشاوره عبارتند از: ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸ و ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷ همچنین تماس فقط از طریق تلفن ثابت میسر میباشد.

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99