9099071647   تماس از تلفن ثابت
خانه دکتری راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 1402

راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 1402

زمان انتخاب رشته دکتری 1402
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 1402

یکی از مهم ترین دغدغه های شرکت کنندگان آزمون دکتری پس از اعلام نتایج آزمون دکتری 1402، چگونگی انجام روند انتخاب رشته است. مدتی پس از انتشار نتایج اولیه این آزمون، داوطلبانی که بر اساس کارنامه آزمون کتبی خود، مجاز به انجام انتخاب رشته شده اند یا به بیان دیگر، حد نصاب نمره لازم را در مرحله کتبی کسب نموده اند، می توانند با بهره گیری از روش صحیح مشاوره انتخاب رشته دکتری و مطالعه دفترچه انتخاب رشته، نسبت به استخراج مناسب ترین کد رشته محل ها و اولویت بندی آن ها اقدام نمایند.

از آن جا که بروز هرگونه اشتباه در این رویه، ممکن است به قیمت پذیرش در رشته محل و دانشگاه غیر ایده آل یا حتی عدم قبولی متقاضی تمام شود، به حداقل رساندن میزان خطا در مرحله انتخاب رشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اطلاع از زمان، نحوه و مهم ترین نکات پیرامون انتخاب رشته دکتری و همچنین بررسی دقیق دفترچه راهنمای مربوطه، گام هایی موثر برای پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز این مرحله خواهند بود.

لینک مستقیم انتخاب رشته دکتری 1402

( در صورت رسیدن موعد مقرر، لینک فوق فعال خواهد شد. )

لینک مستقیم انتخاب رشته دکتری 1401

انتخاب رشته آزمون دکتری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می پذیرد.

زمان انتخاب رشته دکتری 1402

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله از طریق انتشار اطلاعیه های مختلف از طریق سامانه خود به آدرس sanjesh.org، زمان انجام فرآیند انتخاب رشته را اطلاع رسانی می کند و داوطلبانی که واجد شرایط اولویت بندی رشته محل های دارای ظرفیت مقطع دکتری هستند، می توانند در بازه زمانی اعلام شده به سایت انتخاب رشته آزمون دکتری مراجعه نموده و اقدامات لازم را به انجام رسانند.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 از سوی سایت سازمان سنجش هنوز اعلام نشده است. لذا این احتمال وجود دارد که طبق روال هر ساله اواخر فروردین ماه 1402 این فرآیند انجام گیرد. توجه داشته باشید که در صورت انتشار اطلاعیه ای در خصوص زمان انتخاب رشته خبر از طریق این مقاله و کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402

هدف از انجام انتخاب رشته دکتری، اولویت بندی کد رشته محل های ارائه شده و درج آن ها در فرم اینترنتی انتخاب رشته می باشد. اولین و یکی از اساسی ترین گام ها جهت انجام این فرایند، دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 و مطالعه جداول مربوط به کد رشته محل های دارای ظرفیت است. این دفترچه از بخش های مختلفی از جمله جداول کد رشته محل ها، فرم های معدل، شرایط و ضوابط انجام انتخاب رشته، فرم پیش نویس اولویت بندی و… تشکیل شده است که هر کدام از این قسمت ها به نوبه خود کاربردی و مهم خواهد بود. 

با شروع مهلت انتخاب رشته دکتری 1402، شاهد انتشار این دستورالعمل جامع از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی sanjesh.org خواهیم بود. البته رویه انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد به صورت جداگانه انجام می گردد، از این رو هر ساله دفترچه های جداگانه برای متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد منتشر می شود. البته جهت سهولت در دسترسی به دفترچه مذکور، فایل پی دی اف آن در جدول زیر قرار داده شده است. لازم به ذکر است که هنوز دفترچه راهنمای انتخاب رشته 1402 منتشر نشده است لذا در صورت انتشار، لینک آن در این مقاله قرار داده خواهد شد.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری 

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 1402

(در صورت انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

نحوه انتخاب رشته دکتری 1402

داوطلبانی که با توجه به کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه (به جز دوره دانشگاه آزاد که انتخاب رشته آن با پرداخت هزینه لازم و در سامانه azmoon.org انجام می گیرد) شده اند، باید در موعد مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و مطابق راهنمای تصویری زیر به ثبت کد رشته های مورد نظر خود بر اساس اولویت بندی بپردازند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منو سمت راست صفحه

مرحله اول انتخاب رشته دکتری

 • ورود به صفحه “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1402”

مرحله دوم انتخاب رشته دکتری

 • کلیک بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” بعد از مطالعه نکات مطرح شده در این صفحه

مرحله سوم انتخاب رشته دکتری

 • درج نمودن اطلاعات خواسته شده از طریق یکی از دو روش زیر و سپس فشردن دکمه “ورود به سیستم”

روش اول: ثبت شماره پرونده، شماره پیگیری ثبت نام و عبارت امنیتی در کادرهای موردنظر

روش دوم: وارد نمودن شماره پرونده، شماره داوطلبی، کد ملی و عبارت امنیتی در بخش مربوطه

مرحله چهارم انتخاب رشته دکتری

 • پس از ورود به سیستم، اطلاعات شما قابل مشاهده می باشد که در این صفحه می توانید 50 تا از کد رشته های انتخابی خود را به ترتیب اولویت در فرم مربوطه درج نمایید. پس از کسب اطمینان از صحت اطلاعات رویت شده، لازم است بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.

مرحله پنجم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 1401

مرحله ششم راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 1401

در پایان نیز شماره پرونده 6 رقمی و رسید انتخاب رشته 15 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایید و آن را تا زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری نزد خود نگه دارید.

مواردی که لازم است در خصوص انتخاب رشته دکتری 1402 بدانید!

گاهی متقاضیان به جهت این که نمره بالایی در آزمون کتبی دکتری کسب نموده اند، حساب ویژه ای بر روی رتبه آزمون اولیه باز می کنند اما توجه داشته باشید که صرفا کسب رتبه عالی و ممتاز در این مرحله، هیچ ضمانتی جهت پذیرفته شدن در دانشگاه های برتر و محبوب کشور برای شما به همراه نخواهد داشت. بنابراین تنها به رتبه کسب شده در آزمون کتبی اکتفا نکنید و تنها با در نظر گرفتن این مورد دست به انتخاب رشته نزنید.

 • در انتهای دفترچه انتخاب رشته دکتری، یک فرم پیش نویس اولویت بندی با 3 ستون کد رشته، نام رشته و گرایش به چشم می خورد که هدف از طراحی آن، آشنایی بیشتر متقاضیان با روند انتخاب رشته بوده است و تکمیل آن، پیش از اقدام به درج اولویت ها در سامانه، می تواند سودمند باشد.
 • کسانی که با رویت اطلاعات نادرست خود در سامانه انتخاب رشته، اقدام به ارسال درخواست بررسی مجدد به سازمان سنجش می نمایند، می بایست مستندات مربوطه را در روز مصاحبه به کارشناسان مصاحبه گر و در زمان پذیرش به دانشگاه مقصد ارائه دهند.
 • پیش از اقدام به انجام انتخاب رشته دکتری، حتما از وضعیت پذیرش و ظرفیت کد رشته محل های مختلف ارائه شده مطلع گردید.
 • داوطلبان در ابتدا باید برای اطلاع از این که در چه دوره هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند، کارنامه خود را با دقت بررسی کنند. زیرا ممکن است این افراد در دوره های روزانه و بورس خارج از کشور و یا در دوره های غیر روزانه مانند دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد، دانشگاه غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان مجاز شده باشند.
 • متقاضیان می بایست با توجه به نوع پذیرش خود در دانشگاه های روزانه و یا غیر روزانه، تا سقف 50 کد رشته محل را از دفترچه انتخاب رشته دکتری انتخاب کرده و در فرم انتخاب رشته ثبت نمایند. بهتر است که این انتخاب ها بر اساس علاقه داوطلبان اولویت بندی شود اما فاکتورهای مهم دیگری نیز از جمله شهریه دانشگاه، مسافت و شهر دانشگاهی موردنظر، وضعیت تاهل یا اشتغال و… نیز در این مسئله دخیل اند.
 • توجه داشته باشید که برای انجام انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری نیازی به پرداخت هزینه نیست اما متقاضیان ادامه تحصیل در واحدهای دانشگاهی آزاد می بایست مبلغی را تحت عنوان هزینه انتخاب رشته آزاد در حین اولویت بندی در سایت azmoon.org پرداخت نمایند.
 • پس از تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری می بایست یک کد 15 رقمی از سوی سامانه دریافت شود و داوطلبان منتظر اطلاعیه های سازمان سنجش در خصوص اعلام حدنصاب پذیرش دانشگاه ها در مقطع دکتری باشند.

مراحل بعد از انتخاب رشته آزمون دکتری 1402

زمانی که مهلت انتخاب رشته به پایان می رسد داوطلبان می بایست در انتظار انتشار نتایج به سر ببرند. پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری، داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور از نتیجه اولویت بندی خود مطلع شوند. در این حالت، پذیرفته شدگان نهایی مطابق با قوانین و مقررات واحدهای مختلف دانشگاهی به مرحله مصاحبه  دکتری 1402 دعوت شده و می بایست از شایستگی خود جهت پذیرش در دانشگاه مربوطه دفاع نمایند. افرادی هم که از پذیرش جا مانده اند، می توانند شانس خود را مجددا در زمان تکمیل ظرفیت آزمون دکتری امتحان نموده و دوباره در آزمون ورودی مقطع دکتری دانشگاه های سراسری شرکت کنند. بنابراین در صورت دعوت به مصاحبه اطلاعیه های لازم در خصوص ارائه مدارک حضوری و… جهت مصاحبه از سایت دانشگاه مورد نظر در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

 

تا کنون 1254586 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 در چه تاریخی انجام می پذیرد؟

زمان انجام این فرآیند در سال 1402 هنوز مشخص نمی باشد. لذا در صورا انتشار اطلاعیه ای در این خصوص خبر از طریق کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

2- سقف تعداد انتخاب های مجاز داوطلبان در زمان انتخاب رشته دکتری 1402 به چه صورت می باشد؟

داوطلبان می توانند حداکثر 50 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته دکتری خود ثبت نمایند.

3- آیا برای انجام انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری 1402 می بایست هزینه ای پرداخت نمود؟

خیر، روند انتخاب رشته دکتری سراسری مستلزم پرداخت هزینه نیست اما داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد می بایست مبلغی تحت عنوان هزینه انتخاب رشته آزاد پرداخت نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ نظر

 1. یک سوال دیگه اینکه اگر اولویت اول محل دانشگاه رو برای مصاحبه نرم و اولویت بعدی رو برم و قبول بشم که مشکلی پیش نمیاد؟

 2. سلام
  امکان اینکه دوباره مهلت ویرایش برای انتخاب رشته بگذارند هست؟

 3. باسلام خدمت شما می خواستم بپرسم چه زمانی پذیرش دانشگاه و مصاحبه مشخص میشود

 4. با سلام
  من برای مصاحبه اولویت اول و دوم انتخاب رشتمم دعوت شده ام من می تونم در مصاحبه اولویت اول شرکت نکنم و به مصاحبه اولویت دومم برم؟

  • با سلام، بله شما می توانید برای مصاحبه هرکدام از اولویت های خود که تمایل دارید اقدام به شرکت نمایید.

 5. با سلام. با رتبه ۲۷ و نمره تراز ۶۲۰۰ در رشته زبان و ادبیات عرب احتمال دارد که دانشگاه علامه تهران قبول بشم؟

 6. وقت بخیر
  اگر بعد از انتخاب رشته ،برای روزانه یا شبانه به مصاحبه دعوت بشیم، اما شرکت نکنیم در مصاحبه، محرومیت دارد یا فقط در صورت قبولی نهایی در مصاحبه و نرفتن محرومیت دارد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 7. سلام
  میشه ۱۰یا۱۲تا کد رشته را انتخاب کرد یا باید حتما ۵۰تا باشه؟

 8. سلام خسته نباشید من میخواستم بدونم که میشه با معدل ۱۲کتبی نهایی دیپلم وارد رشته میکروبیولوژی در دانشگاه ازاد شد لطفا لطفا جواب بدین خواهش میکنم

  • باسلام، مطابق با اطلاعیه ی سازمان سنجش، مجاز به ثبت نام در رشته و دانشگاه دلخواهتان می باشید، (بامعدل کتبی ۱۲ شانس قبولی شما در رشته ی میکروبیولوژی متوسط می باشد).

 9. با سلام. من رشته کارشناسی و کارشناسی ارشدم حمل و نقل ریلیه چه رشته هایی رو برا دکترا میتونم برم؟

 10. با سلام با تراز ۷۳۰۰و رتبه ۲۲۸۵۰ منطقه ۳احتمال قبولی در پرستاری یا مامایی کودک شهر ها را دارم ؟و احتمال قبولی پرستاری خودگردان الیگودرز چقدر است؟

 11. سلام
  بادرصدهای ۶۵ ادبیات ۹۰دینی۸۵عربی ۷۵ زبان ۷۵زمین ۹۵زیست ۹۰ریاضی ۹۰فیزیک۹۷شیمی درمنطقه ۳ چه رتبه ای میشه تخمین زد؟

 12. با سلام.
  بنده دارای کارشناسی ارشد برق هستم و قصد دارم در سال آینده در آزمون مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی و دکترای برق شرکت کنم
  آیا تحصیل در دو مقطع مختلف به صورت همزمان و در دوره روزانه امکان پذیر است؟
  باتشکر.

  • با سلام
   امکان تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته نمی باشند.

 13. سام.من برای کنکور دانشگاه ازاد وارد سایت میشم اما میگه شما انتخاب رشته کردین

 14. باسلام
  بنده در آزمون دکتری رشته های روزانه را مجاز نشده ام اما باقی رشته های غیر انتفاعی و پیام نور و .. را مجاز شده ام الان سوالم این است که در زمان انتخاب رشته که کد ها را وارد میکنیم بالای صفحه برای هر رشته ای یک رنگ را انتخاب کرده اند برای مثلا رشته های غیرانتفاعی رنگ نارنجی و برای نوبت دوم رنگ قرمز و در آنجا برای رشته های مشترک رنگ آبی را انتخاب کرده است اما سوالم این است که چه کد رشته هایی برای رشته مدیریت بازرگانی جزو رشته های مشترک است که بتوانم شرکت کنم

 15. سلام.ببخشید زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه تهران کی هستش؟

 16. با سلام من رشته ام معماری است آیا میتوانم به غیر از معماری رشته شهرسازی رو هم انتتخاب کنم

 17. با سلام و احترام
  سوالاتی در خصوص انتخاب رشته دکتری داشتم. ممنون میشم در صورت امکان شماره تماس یا وقت مشاوره برای من تعیین کنید.
  باسپاس

  • با سلام.شماره های مرکز ایران مشاوره عبارتند از: ۹۰۹۹۰۷۲۹۳۸ و ۹۰۹۹۰۷۱۶۴۷ همچنین تماس فقط از طریق تلفن ثابت میسر میباشد.

دریافت مشاوره پیج دکتری