تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / معرفی رشته ها / رشته روانشناسی

رشته روانشناسی

رشته روانشناسی
رشته روانشناسی

رشته روانشناسی از جمله رشته های محبوب و پر طرفدار است که هرساله متقاضیان بسیار زیادی جهت تحصیل در دانشگاه دارد. علاقه مندان به روانشناسی باید بدانند، امکان ورود به این رشته به صورت با کنکور و بدون کنکور فراهم است و  قبل از ورود به این زمینه بهتر است آشنایی کافی با دانشگاه های پذیرنده که شامل دوره های روزانه. شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و یا آزاد می شود را داشته باشند. تحصیل و فعالیت در این رشته روانشاسی مستلزم داشتن توانایی و مهارت در حل مسئله، تصمیم گیری و کمک به رفع مشکلات انسان ها است.

از جمله مهارت های لازم برای تحصیل در رشته روانشناسی داشتن مهارت های تصمیم گیری، حل مسائل و ارائه راه حل نسبت به مشکلات افراد می باشد.

معرفی رشته روانشناسی

یکی از رایج ترین تعاریفی که برای معرفی رشته روانشناسی به کار برده می شود این است که آن را را علم مطالعه رفتار و فرایند‌های ذهن موجود زنده علی الخصوص انسان بر اساس روش علمی می دانند. در واقع این رشته به مباحث رفتار و فرایندهای روانی از جمله احساس، ادراک، شخصیت، تفکر، هوش، حاقظه، هیجان و انگیزیش و … می‌پردازد.

از میان مهارت ها و توانایی هایی که سبب موفقیت دانشجویان در این رشته می شود می توانیم به انعطاف پذیری، مهارت های تصمیم گیری و حل مساله، علاقه به انسان ها و کمک به آن ها در حل مشکلاتشان و … اشاره کنیم. رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی گرایشی را شامل نمی شود اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری  گرایش های تخصصی مخصوص به خود را در بر می گیرد.

راه های ورود به رشته روانشناسی 

امکان ورود به رشته روانشناسی همانند سایر رشته ها، از طریق شرکت در کنکور سراسری فراهم است اما علاوه براین علاقه مندان می توانند از طریق روش های کنکور نیز تحصیلات خود را در این رشته ادامه دهند، در ادامه به توضیح راه های ورود به رواشناسی پرداخته ایم.

پذیرش با کنکور رشته رواشناسی

یکی از راه های ورود به رشته روانشناسی کسب رتبه قبولی لازم از طریق کنکور سراسری است. داوطلبان کنکور در صورتی که حد نصاب نمره قبولی را برای انتخاب این رشته داشته باشند می توانند پس از  مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور از کد رشته محل ها آگاهی یافته و با اولویت بندی مناسب مراحل آن را به انجام برسانند.

پذیرش بدون کنکور رواشناسی

پذیرش بدون کنکور رشته روانشناسی به جز دانشگاه های سراسری در نوبت های روزانه و شبانه ( که پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آن هم با سهمیه استعداد دارد)، در سایر دانشگاه ها و مراکز علمی امکان پذیر است که در ادامه به آن ها  اشاره شده است.

 • دانشگاه علمی کاربردی
 • دانشگاه پیام نور
 • موسسات غیر انتفاعی
 • پردیس های مجازی و پردیس های خود گردان
 • دانشگاه آزاد

لازم به ذکر است، دانشگاه علمی کاربردی تنها در مقاطع کاردانی و کارشناسی نا پیوسته، دانشجو می پذیرد که شرط آن داشتن مدرک دیپلم بوده و درصورتی که دیپلم، مربوط به نظام قدیم باشد، وجود مدرک پیش دانشگاهی نیز ضروریست. همچنین پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد، پیام نور و پردیس ها مشابه دانشگاه علمی کابردی است.

ورود به رواشناسی از رشته های تجربی و ریاضی 

برخلاف تصوری که در میان داوطلبان وجود دارد و آن هم این است که پذیرش روانشناسی تنها از طریق رشته انسانی امکان پذیر است، داوطلبان کنکور ریاضی و تجربی نیز می توانند در انتخاب رشته خود، کد رشته محل مربوط به این رشته را در اولویت های خود قرار داده و شانس پذیرش را امتحان کنند.

رتبه قبولی رشته روانشناسی

از جمله دغدغه داوطلبان علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته روانشناسی، رتبه لازم برای قبولی و ورود به دانشگاه می باشد. دانستن محدوده رتبه برای پذیرش، علاوه بر تاثیر در روند مطالعه کنکور سراسری، باعث آگاهی از دانشگاه های پذیرنده و نحوه انتخاب رشته کنکور خواهد شد.

همانطور که می دانید، پس از انتشار کارنامه کنکور سراسری، رتبه کسب در این امتحان به صورت رتبه کشوری، رتبه در منقطه و رتبه نهایی در سهمیه اعلام خواهد شد که بر اساس رتبه نهایی در سهمیه انتخاب رشته کنکور انجام می شود. شما می توانید با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور ایران مشاوره و یا مراجعه به لینک آخرین رتبه قبولی روانشناسی دانشگاه سراسری 1400 – 1401 از رتبه قبولی آخرین فرد پذیرفته در رشته روانشناسی مظلع شوید.

دروس رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی 

همانطور که گفته شد، روانشناسی از جمله رشته های پر طرفدار  می باشد که هرساله متقاضیان بسیاری جهت تحصیل در دانشگاه دارد. این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. دوره چهار ساله تحصیل در این رشته شامل 144 واحد درسی است که 23 واحد مربوط به دروس عمومی، 71 واحد مربوط به دروس پایه و اصلی، 40 واحد مربوط به دروس اختصاصی و 10 واحد هم مربوط به دروس انتخابی برای شاخص ها و گرایش های این رشته می باشد. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه پذیرش رشته روانشناسی به لینک آخرین رتبه قبولی روانشناسی دانشگاه آزاد مراجعه نمایید.

دروس مقطع کارشناسی روانشناسی عمومی 
دسته دروس  نام دروس
دروس عمومی مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ وتمدن اسلامی –  آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی 1 و 2
دروس پایه و اصلی روان شناسی عمومی 1 و 2 – آمار استنباطی – روان شناسی رشد 1 و 2 – آمار توصیفی – مبانی جامعه شناسی – روش تحقیق در روان شناسی – روان شناسی یادگیری – روان شناسی تربیتی – روان شناسی اجتماعی – شخصیت  – بهداشت روانی – تاریخچه و مکاتب روان شناسی – فیزیولوژی عمومی – روان شناسی احساس و ادراک – روان شناسی فیزیولوژیک – علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی – کلیات فلسفه – متون روان شناسی به زبان های خارجی 1 – روان شناسی تجربی – انگیزش و هیجان – روان سنجی – آسیب شناسی روانی 1 – روان شناسی مرضی کودک
دروس اختصاصی آسیب شناسی روانی 2 – طرح های پژوهشی آزمایشگاهی – مقدمات نوروپسیکولوژی – تفکر و زبان – متون روان شناسی عمومی 2- سمینار در مسائل روان شناسی عمومی – روان شناسی جنایی – پژوهش های علمی ( انفرادی ) در روان شناسی عمومی – روان شناسی مشاوره و راهنمایی –  ارزشیابی شخصیت – روان شناسی هوش و سنجش آن – روان شناسی پویایی گروه – روان شناسی کودکان استثنایی – اختلالات یادگیری
دروس انتخابی کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل آماری – روان شناسی اجتماعی ،کاربردی -فلسفه اسلامی -بازپروری معلولین – روان شناسی مدیریت – انسان شناسی در اسلام – مدد کاری اجتماعی – روان شناسی تفاوت های فردی – روان شناسی اجتماعی ، تجربی – روان شناسی و آموزش کودکان معلول –  مقدمات ریاضی – روان شناسی صنعتی و سازمانی – اعتیاد (سبب شناسی و درمان آن ) – نگرش ها و تغییر آن – سیب شناسی اجتماعی – روان شناسی کودکان تیزهوش و آموزش های آن (فقط برای شاخه عمومی و گرایش بالینی
معرفی رشته روانشاسی
معرفی رشته روانشناسی

امکان ادامه تحصیل در رشته روانشناسی تا چه مقاطعی امکان پذیر است؟

رواشناسی از جمله رشته های پر طرفداری است که امکان ادامه تحصیل در آن تا مقاطع بالاتر وجود دارد و علاقه مندان می توانند به کسب مدارج علمی بالاتر بپردازند.

روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

علاقه مندان به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد باید بدانند این مقطع شامل گرایش های تخصصی است و قاعدتا آگاهی کامل نسبت به سرفصل های درسی، آینده کاری و… به جهت انتخاب رشته آن ها ضروری خواهد بود. گرایش های ارشد روانشناسی در جدول زیر ذکر شده است.

روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد
گرایش ها
روانشناسی عمومی
روانشناسی بالینی
روانشنناسی بالینی کودک و نوجوان
سنجش و اندازه گیری یا روانسنجی
روانشناسی صنعتی یا سازمانی
روانشناسی شخصیت

روانشناسی در مقطع دکتری 

ادامه تحصیل در مقطع دکتری، باعث ایجاد فرصت های شغلی و تحقیقاتی بیشتری برای علاقه مندان خواهد شد. از جمله این موارد تاسیس مطب و فعالیت به عنوان مشاور و روانشناس می باشد. همانند مقطع کارشناسی ارشد، دکتری نیز شامل گرایش های مخصوص به خود است که امکان فعالیت تخصصی برای دانش آموختگان را فراهم می کند.

روانشناسی در مقطع دکتری
گرایش ها
دکتری روانشاسی بالینی
دکتری روانشناسی سلامت
دکتری روانشناسی عمومی
دکتری روانشناسی علوم اعصاب شناختی
دکتری روانشناسی تربیتی

بازار کار و فرصت های شغلی رشته روانشناسی 

فرصت های شغلی در مقطع کارشناسی

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در رشته روانشناسی می توانند در مراکز مختلفی مشغول به کار شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بهزیستی
 • شهرداری
 • نیروی انتظامی
 • سازمان زندان ها
 • کانون اصلاح و تربیت
 • بیمارستان ها
 • مراکز مشاوره
 •  مهد کودک به عنوان مربی مهد
 •  در آموزش و پرورش به عنوان معلم و یا مشاور مدرسه
 • تاسیس مهد کودک و خانه سالمندان با دریافت مجوز از بهزیستی

فرصت های شغلی در مقطع کارشناسی ارشد

در رابطه با بازار کار و موقعیت های شغلی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز لازم است بدانید که بازار کار در این مقطع در گرایش های روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و روانشناسی شخصیت، یکسان است و فارغ التحصیلان می توانند به عنوان کارشناس در مراکز گوناگون از جمله موارد ذکر شده در ادامه مشغول به کار شوند.

 • بهزیستی
 • شهرداری
 • نیروی انتظامی
 • سازمان زندان ها
 • کانون اصلاح و تربیت
 • به عنوان معلم یا مشاور مدرسه در آموزش و پرورش
 • کلینیک های درمان اعتیاد
 • کلینیک های درمانی و مشاوره ای و همکاری با روانپزشکان در زمینه های تشخیصی و درمانی
 •  تاسیس کلینیک مشاوره با دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی

فرصت های شغلی در مقطع دکتری 

علاقه مندانی که تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه می دهند قطعا مشمول امتیازات بیشتری خواهند بود که در آینده کاری آن ها تاثیر گذار است. به عناوین و فرصت های شغلی موجود در مقطع دکتری در ادامه اشاره شده است.

 • تاسیس مطب و فعالیت به عنوان مشاور و روانشناس
 • فعالیت در دانشگاه به عنوان عضو هیئت علمی
 • استخدام در سازمان های دولتی
 • بهزیستی
 • شهرداری
 • نیروی انتظامی
 • سازمان زندان ها
 • کانون اصلاح و تربیت
 • کلینیک های درمان اعتیاد
 • کلینیک های درمانی و مشاوره ای و همکاری با روانپزشکان در زمینه های تشخیصی و درمانی
 •  تاسیس کلینیک مشاوره با دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی

به تمامی علاقه مندان رشته روانشناسی، پیشنهاد می کنیم با عضویت در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا دنبال نمودن پیج اینستاگرام ایران مشاوره  از آخرین اخبار مربوط به انتشار کارنامه کنکور سراسری، انتخاب رشته و… به محض انتشار مطلع شوند.

سوالات متداول

1- امکان ورود به رشته روانشناسی به چه صورت فراهم است ؟

علاقه مندان می توانند به صورت با کنکور یا بدون کنکور و برای دوره های مختلف روزانه، شبانه، پیام نور و غیرانتفاعی و آزاد و براساس نوع پذیرش هر دانشگاه، در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

2- گرایش های تخصصی رشته روانشناسی در چه مقاطعی ارائه می گردد؟

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی گرایش تخصصی ندارد اما در مقاطع ارشد و دکتری شامل گرایش های مختلف است.

3- فرصت های شغلی رشته روانشناسی شامل چه مواردی است ؟

دانش آموختگان رشته روانشاسی می توانند در مراکز مختلفی از جمله بهزیستی، نیروی انتظامی، کلینیک های روانشناسی و... فعالیت کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵۶ نظر

 1. سلام خسته نباشید ببخشید وقت ثبت نام کارشناسی ارشد روانشناسی کی هست ؟؟
  بیزحمت اگه اطلاع دارین تقریبا شهریه هر ترم کارشناسی ارشد برا این رشته چقدر هست بنده شنیدم ۶ تومن هست آیا درسته ؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ تا ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ می باشد؛ شهریه حدودی هر ترم رشته مورد نظر در دانشگاه آزاد (۵/۷۰۰/۰۰۰_۶/۷۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) است.

 2. سلام
  من ۳۳ سالمه کارشناسی مدریت صنعتی تموم کردم ارشد تربیت معلم میتونم بخونم و کنکور بدم تا جذب آموزش و پرورش بشم. البته باتوجه به سن و رشته کارشناسیم

  • با سلام، شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان شامل: شرکت در آزمون سراسری رشته های گروه نظری، حداقل معدل کل دیپلم ۱۴، کسب تراز ۶۵۰۰ و شرایط سنی ۲۲ سال تمام می باشد.

 3. سلام
  من رتبه ام ۱۸۵۰۰ هست ،می خواستم بدونم شانس قبولی تو رشته روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد شیراز دارم…
  مچکرم از راهنماییتون

  • با سلام، قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر شما، به عوامل مختلفی مانند: ظرفیت دانشگاه ها، تعداد داوطلبان و وضعیت آن ها، نوع چینش انتخاب رشته و … بستگی دارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور