خانه معرفی رشته ها رشته روانشناسی

رشته روانشناسی

 

ادامه تحصیل در رشته روانشناسی
رشته روانشناسی

رشته روانشناسی از جمله رشته های محبوب و پر طرفدار است که هرساله متقاضیان بسیار زیادی جهت تحصیل در دانشگاه دارد. در واقع این رشته به مباحث رفتار و فرآیندهای روانی از جمله احساس، ادراک، شخصیت، تفکر، هوش، حاقظه، هیجان و انگیزش و … می پردازد. از جمله مهارت ها و توانایی های مورد نیاز در این رشته می توانیم به انعطاف پذیری، مهارت های تصمیم گیری و حل مساله، علاقه به انسان ها و کمک به آن ها در حل مشکلاتشان و… اشاره کنیم.

علاقه مندان به رشته روانشناسی قبل از ورود به آن بهتر است آشنایی کافی با دانشگاه های پذیرنده که شامل دوره های روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و یا آزاد می شود را داشته باشند. تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی روانشناسی شامل  144 واحد درسی بوده که 23 واحد مربوط به دروس عمومی، 71 واحد مربوط به دروس پایه و اصلی، 40 واحد مربوط به دروس اختصاصی و 10 واحد هم مربوط به دروس انتخابی برای شاخص ها و گرایش های این رشته می باشد.

علاقه مندان به تحصیل در روانشناسی می توانند به صورت بدون کنکور و با کنکور به این رشته ورود پیدا کنند.

معرفی رشته روانشناسی

روانشناسی علمی است که به مطالعه ذهن و پیچ و خم های رفتاری انسان ها می پردازد. همانطور که می دانید انسان مجموعه ای است از افکار و احساسات مختلف که برآیند تمامی آن ها منجر به رفتار و عملکرد در موقعیت های مختلف می شود. بنابراین طبیعی است که این علم با احاطه کامل بر جنبه های مختلف درونی افراد از جمله افسردگی، پرخاشگری، اعتماد به نفس، مهارت های احساسی و… بپردازد.

رشته روانشناسی برای چه افرادی مناسب است؟

از میان مهارت ها و توانایی هایی که سبب موفقیت دانشجویان در این رشته می شود می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • منعطف بودن در برابر افرادی با سطح روحی و روانی مختلف
 • داشتن توانایی حل مسئله
 • داشتن حس انسان دوستانه در حل مشکلات آن ها
 • همدلی در گوش سپردن به مسائل و مشکلات زندگی
 • روحیه بالا
 • چالش پذیری
 • صبر و حوصله در برخورد با موارد مختلف
 • و…

یک روانشناس چه وظایفی دارد؟

خالی از لطف نیست که بدانیم یک روانشناس عمدتا چه وظایفی دارد. علاوه بر موارد شرح داده شده پیرامون ویژگی های شخصیتی روانشناسان در ادامه به حیطه وظایف شاغلین در این زمینه کاری مهم اشاره کرده ایم.

راهنمایی 

در وهله اول از یک روانشناس انتظار می رود با شنیدن مسائل و مشکلات فرد مراجعه کننده توانایی حل مسئله داشته و بتواند به خوبی راهکار های عملی جهت رفع چالش های روحی و روانی را ارائه دهد. در این مرحله با توجه به اینکه فرد در ذهن خود پرسش هایی دارد در ابتدا به دنبال پاسخ مناسبی از سوی روانشناس است. 

مشاوره 

همانطور که از اسم مشاوره بر می آید این فرآیند یک عمل دو طرفه بوده و نیاز است تا بین روانشناس و فرد مراجعه کننده تبادل اطلاعات و مشورت صورت گیرد و با بررسی دو جانبه از سوی هر دو به یک راهکار مشخص دست یابند.

روان درمانی

در نهایت با توجه به علم روانشناس به صورت هدفمند روان درمانی صورت می گیرد که این عمل با آموزش و تمرین همراه است. برای مثال در رفع وسواس یا افسردگی الزامی است تا روان درمانی صورت پذیرد.

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی گرایشی را شامل نمی شود اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری گرایش های تخصصی مخصوص به خود را دارد.

مطالعه و تحصیل در رشته روانشناسی چه مزایا و معایبی دارد؟

بی شک روانشناسی نیز مانند هر رشته دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد که آشنایی با آن ها برای داشتن انتخاب رشته کنکور صحیح و اصولی بسیار حائز اهمیت است لذا به موارد زیر توجه داشته باشید.

مزایای روانشناسی

 1. کمک و همدلی به هم نوعان در جهت رفع مشکلات
 2. امکان ارتباط با افراد مختلفی از جامعه
 3. امکان فعالیت به صورت شخصی و غیر وابسته به مراکر مختلف
 4. درآمد زایی خوب در صورت موفقیت در کار
 5. و…

معایب روانشناسی

 1. امکان تاثیر گذاری مشکلات افراد بر روحیه شخص روانشناس
 2. برخورد با افرادی که دچار مشکلات شدید روحی و روانی هستند و چالش های درمانی
 3. صبوری تا رسیدن به شرایط ایده آل شغلی
 4. حوصله در آموزش مداوم و بروز بودن و آشنایی با مسائل و مشکلات روز جامعه
 5. و…

نحوه ورود به رشته روانشناسی 

امکان ورود به رشته روانشناسی همانند سایر رشته ها، از طریق شرکت در کنکور سراسری 1402 فراهم است اما علاوه بر این، علاقه مندان می توانند از طریق روش های بدون کنکور نیز تحصیلات خود را در این رشته ادامه دهند، در ادامه به توضیح راه های ورود به روانشناسی پرداخته ایم.

پذیرش با کنکور 

یکی از راه های ورود به رشته روانشناسی کسب رتبه قبولی لازم از طریق کنکور سراسری است. داوطلبان کنکور در صورتی که حد نصاب نمره قبولی را برای انتخاب این رشته داشته باشند می توانند پس از  مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور از کد رشته محل ها آگاهی یافته و با اولویت بندی مناسب مراحل آن را به انجام برسانند.

پذیرش بدون کنکور 

پذیرش بدون کنکور رشته روانشناسی به جز دانشگاه های سراسری در نوبت های روزانه و شبانه ( که پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آن هم با سهمیه استعداد درخشان دارد)، در سایر دانشگاه ها و مراکز علمی امکان پذیر است که در ادامه به آن ها  اشاره شده است.

 • دانشگاه علمی کاربردی
 • دانشگاه پیام نور
 • موسسات غیر انتفاعی
 • پردیس های مجازی و پردیس های خود گردان
 • دانشگاه آزاد

لازم به ذکر است، دانشگاه علمی کاربردی تنها در مقاطع کاردانی و کارشناسی نا پیوسته، دانشجو می پذیرد که شرط آن داشتن مدرک دیپلم بوده و درصورتی که دیپلم، مربوط به نظام قدیم باشد، وجود مدرک پیش دانشگاهی نیز ضروریست. همچنین پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد، پیام نور و پردیس ها مشابه دانشگاه علمی کابردی است.

ورود از رشته های تجربی و ریاضی 

برخلاف تصوری که در میان داوطلبان وجود دارد و آن هم این است که پذیرش روانشناسی تنها از طریق رشته انسانی امکان پذیر است، داوطلبان کنکور ریاضی و تجربی نیز می توانند در انتخاب رشته خود، کد رشته محل مربوط به این رشته را در اولویت های خود قرار داده و شانس پذیرش را امتحان کنند.

رتبه قبولی رشته روانشناسی

از جمله دغدغه داوطلبان علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته روانشناسی، رتبه لازم برای قبولی و ورود به دانشگاه می باشد. دانستن محدوده رتبه برای پذیرش، علاوه بر تاثیر در روند مطالعه کنکور سراسری، باعث آگاهی از دانشگاه های پذیرنده و نحوه انتخاب رشته خواهد شد.

همانطور که می دانید، پس از انتشار کارنامه کنکور سراسری، رتبه کسب شده در این امتحان به صورت رتبه کشوری، رتبه در منقطه و رتبه نهایی در سهمیه اعلام خواهد شد که بر اساس رتبه نهایی در سهمیه انتخاب رشته کنکور انجام می شود. شما می توانید با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور ایران مشاوره و یا مراجعه به لینک آخرین رتبه قبولی روانشناسی دانشگاه سراسری 1400 – 1401 از رتبه قبولی آخرین فرد پذیرفته در رشته روانشناسی مطلع شوید.

همچنین خوب است بدانید این رشته در دانشگاه آزاد نیز ازائه می گردد که برای اطلاع از آخرین رتبه قبولی روانشناسی دانشگاه آزاد می توانید به لینک مذکور، مراجعه نمایید.

دروس رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی 

همانطور که گفته شد، روانشناسی از جمله رشته های پر طرفدار  می باشد که هرساله متقاضیان بسیاری جهت تحصیل در دانشگاه دارد. این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. دوره چهار ساله تحصیل در این رشته شامل 144 واحد درسی است که 23 واحد مربوط به دروس عمومی، 71 واحد مربوط به دروس پایه و اصلی، 40 واحد مربوط به دروس اختصاصی و 10 واحد هم مربوط به دروس انتخابی برای شاخص ها و گرایش های این رشته می باشد.

دروس مقطع کارشناسی روانشناسی عمومی 
دسته دروس نام دروس
دروس عمومیمبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ وتمدن اسلامی –  آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی 1 و 2
دروس پایه و اصلیروان شناسی عمومی 1 و 2 – آمار استنباطی – روان شناسی رشد 1 و 2 – آمار توصیفی – مبانی جامعه شناسی – روش تحقیق در روان شناسی – روان شناسی یادگیری – روان شناسی تربیتی – روان شناسی اجتماعی – شخصیت  – بهداشت روانی – تاریخچه و مکاتب روان شناسی – فیزیولوژی عمومی – روان شناسی احساس و ادراک – روان شناسی فیزیولوژیک – علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی – کلیات فلسفه – متون روان شناسی به زبان های خارجی 1 – روان شناسی تجربی – انگیزش و هیجان – روان سنجی – آسیب شناسی روانی 1 – روان شناسی مرضی کودک
دروس اختصاصیآسیب شناسی روانی 2 – طرح های پژوهشی آزمایشگاهی – مقدمات نوروپسیکولوژی – تفکر و زبان – متون روان شناسی عمومی 2- سمینار در مسائل روان شناسی عمومی – روان شناسی جنایی – پژوهش های علمی ( انفرادی ) در روان شناسی عمومی – روان شناسی مشاوره و راهنمایی –  ارزشیابی شخصیت – روان شناسی هوش و سنجش آن – روان شناسی پویایی گروه – روان شناسی کودکان استثنایی – اختلالات یادگیری
دروس انتخابیکاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل آماری – روان شناسی اجتماعی ،کاربردی -فلسفه اسلامی -بازپروری معلولین – روان شناسی مدیریت – انسان شناسی در اسلام – مدد کاری اجتماعی – روان شناسی تفاوت های فردی – روان شناسی اجتماعی ، تجربی – روان شناسی و آموزش کودکان معلول –  مقدمات ریاضی – روان شناسی صنعتی و سازمانی – اعتیاد (سبب شناسی و درمان آن ) – نگرش ها و تغییر آن – سیب شناسی اجتماعی – روان شناسی کودکان تیزهوش و آموزش های آن (فقط برای شاخه عمومی و گرایش بالینی
معرفی رشته روانشناسی
رشته روانشناسی

ادامه تحصیل در رشته روانشناسی داخل کشور تا چه مقاطعی امکان پذیر است؟

روانشناسی از جمله رشته های پر طرفداری است که امکان ادامه تحصیل در آن تا مقاطع بالاتر وجود دارد و علاقه مندان می توانند به کسب مدارج علمی بالاتر بپردازند.

روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

علاقه مندان به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد باید بدانند این مقطع شامل گرایش های تخصصی است و قاعدتا آگاهی کامل نسبت به سرفصل های درسی، آینده کاری و… به جهت انتخاب رشته آن ها ضروری خواهد بود. گرایش های ارشد روانشناسی در جدول زیر ذکر شده است.

روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد
گرایش ها
روانشناسی عمومی
روانشناسی بالینی
روانشنناسی بالینی کودک و نوجوان
سنجش و اندازه گیری یا روانسنجی
روانشناسی صنعتی یا سازمانی
روانشناسی شخصیت

روانشناسی در مقطع دکتری 

ادامه تحصیل در مقطع دکتری، باعث ایجاد فرصت های شغلی و تحقیقاتی بیشتری برای علاقه مندان خواهد شد. از جمله این موارد تاسیس مطب و فعالیت به عنوان مشاور و روانشناس است. همانند مقطع کارشناسی ارشد، دکتری نیز شامل گرایش های مخصوص به خود است که امکان فعالیت تخصصی برای دانش آموختگان را فراهم می کند.

روانشناسی در مقطع دکتری
گرایش ها
دکتری روانشاسی بالینی
دکتری روانشناسی سلامت
دکتری روانشناسی عمومی
دکتری روانشناسی علوم اعصاب شناختی
دکتری روانشناسی تربیتی

شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور

ممکن است یکی از دغدغه های افرادی که به دنبال تحصیل در رشته روانشناسی هستند، اطلاع از شرایط مهاجرت با این رشته به سایر کشور ها باشد. با توجه به اینکه این رشته گرایش های متنوعی دارد بنابراین الزام وجود روانشناس را در زمینه های مختلف اثبات می کند که هر کشوری طبیعتا به چنین نیرو هایی نیاز دارد.

یکی از نکات بسیار مهم در مهاجرت با روانشناسی این است که به دلیل ماهیت ارتباطی این رشته الزامی است که متخصص مربوطه به زبان کشور مقصد مسلط باشد تا مشکلی از بابت برقراری ارتباط با افراد مراجعه کننده نداشته باشد. از بین گزینه های مختلف برای مهاجرت می توان به کشور های کانادا، آلمان، سوئد، عمان، آمریکا، اتریش، نیوزلند و… اشاره کرد.

اهمیت دروس مختلف برای قبولی در رشته روانشناسی

از آنجایی که اکثر متقاضیان ورود به رشته روانشناسی قصد انتخاب رشته کنکور انسانی را دارند در ادامه به دروسی که در کنکور این رشته اهمیت دارند اشاره کرده ایم.

دروس عمومی 

 • ادبیات عمومی: در رابطه با اهمیت این درس می توانیم این گونه بیان کنیم که یک روانشناس لازم است تا از مهارت گفتاری و انتقال مفاهیم بالایی برخورد دارد باشد، بنابراین کسب درصد بالای ادبیات، توانایی فرد شرکت کننده در این رابطه را اثبات می کند.
 • زبان عربی و زبان انگلیسی: از آنجایی که تسلط بر زبان های خارجه (عربی و انگلیسی)، در هر شغلی به گستردن دامنه ارتباطی افراد کمک می کند، داشتن درصد مورد قبول در این دروس نشان دهنده توانایی افراد در این زمینه است.
 • دین و زندگی: از آنجایی که ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم، باید قوانین اسلامی را در هر کاری سر لوحه فعالیت های خود قرار دهیم. پس بدیهی است که جامعه پذیرای فردی با تسلط بر احکام و اصول و فروع دین باشد.

دروس اختصاصی

 • جامعه شناسی: از میان دروس اختصاصی می توانیم به ذکر اهمیت بالای درس جامعه شناسی بپردازیم. علاقه به کسب اطلاعات از زیر و بم جامعه، شناخت مشکلات اعضای جامعه و… بخش جدا ناپذیری از رشته روانشناسی است پس بدیهی است که سطح تسلط متقاضیان این رشته بر زمینه جامعه شناسی مورد سنجش قرار گیرد.
 • روانشناسی: همچنین وجود درس روانشناسی به عنوان مهم ترین درس اختصاصی، سطح علاقه و استعداد متقاضیان ورود به این رشته را با توجه به ویژگی های ذکر شده در ابتدای مقاله در کنکور سراسری مورد ارزیابی قرار می دهد.
 • ریاضی و آمار: در نظر بگیریم که ورود به هر رشته ای و تحصیل و کار در آن به ذهنی با توانایی استدلال و حل مسئله بالا نیاز دارد پس همین موضوع دلیلی بر الزام وجود درس ریاضی و آمار در میان دروس اختصاصی است.

فرصت های شغلی و درآمد رشته روانشناسی 

در این قسمت به آینده شغلی و بازارکار رشته روانشناسی برای مقاطع دانشگاهی مختلف خواهیم پرداخت.

مقطع کارشناسی

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در رشته روانشناسی می توانند در مراکز مختلفی مشغول به کار شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بهزیستی
 • شهرداری
 • نیروی انتظامی
 • سازمان زندان ها
 • کانون اصلاح و تربیت
 • بیمارستان ها
 • مراکز مشاوره
 •  مهد کودک به عنوان مربی مهد
 •  در آموزش و پرورش به عنوان معلم و یا مشاور مدرسه
 • تاسیس مهد کودک و خانه سالمندان با دریافت مجوز از بهزیستی

مقطع کارشناسی ارشد

در رابطه با بازار کار و موقعیت های شغلی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز لازم است بدانید که بازار کار در این مقطع در گرایش های روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و روانشناسی شخصیت، یکسان است و فارغ التحصیلان می توانند به عنوان کارشناس در مراکز گوناگون از جمله موارد ذکر شده در ادامه مشغول به کار شوند.

 • بهزیستی
 • شهرداری
 • نیروی انتظامی
 • سازمان زندان ها
 • کانون اصلاح و تربیت
 • به عنوان معلم یا مشاور مدرسه در آموزش و پرورش
 • کلینیک های درمان اعتیاد
 • کلینیک های درمانی و مشاوره ای و همکاری با روانپزشکان در زمینه های تشخیصی و درمانی
 •  تاسیس کلینیک مشاوره با دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی

 مقطع دکتری 

علاقه مندانی که تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه می دهند قطعا مشمول امتیازات بیشتری خواهند بود که در آینده کاری آن ها تاثیر گذار است. به عناوین و فرصت های شغلی موجود در مقطع دکتری در ادامه اشاره شده است.

 • تاسیس مطب و فعالیت به عنوان مشاور و روانشناس
 • فعالیت در دانشگاه به عنوان عضو هیئت علمی
 • استخدام در سازمان های دولتی
 • بهزیستی
 • شهرداری
 • نیروی انتظامی
 • سازمان زندان ها
 • کانون اصلاح و تربیت
 • کلینیک های درمان اعتیاد
 • کلینیک های درمانی و مشاوره ای و همکاری با روانپزشکان در زمینه های تشخیصی و درمانی
 •  تاسیس کلینیک مشاوره با دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی

در آمد رشته روانشناسی

همانطور که در مقاله ذکر شد این رشته پرطرفدار زمینه های شغلی متفاوتی را در بر می گیرد که به دنبال آن درآمد حاصله برای افراد نیز متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می توان گفت فردی که سابقه کاری قابل توجهی را کسب نموده و صورت شخصی در مطب خود اشتغال دارد امکان کسب در آمد بالاتری را از طریق تعدد مراجعه کنندگان خواهد داشت. به طور میانگین با توجه عوامل تاثیر گذار از جمله حداقل سابقه کاری، میزان در آمد حاصله حدودا را 6 میلیون تومان تا بیشتر از 30 میلیون تومان می توان تخمین زد. طبیعی است که در صورت وجود مهارت و تجربه کافی امکان کسب درآمد های بسیار بالاتر فراهم است.

تفاوت میان رشته روانشناسی و روانپزشکی

گاهی ممکن است این دو رشته با یکدیگر اشتباه گرفته شوند و یا افراد ندانند در چه مواقعی به روانشناس و چه زمانی به روانپزشک مراجعه نمایند. به همین منظور بهتر است نگاهی به ویژگی های این دو رشته بیندازیم تا با تفاوت در ورود به هر رشته و حیطه تشخیص و درمان آن ها بیشتر آشنا شویم.

روانپزشکی

 • ورود از طریق شرکت در آزمون تخصص پزشکی
 • طول دوره تحصیل 4 الی 5 ساله
 • بررسی و تشخیص بالینی مشکلات روانی
 • درمان به کمک دارو، شوک الکتریکی یا نور درمانی

روانشناسی

 • یک رشته مستقل در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری
 • طول دوره تحصیل 4 ساله در مقطع کارشناسی، 2 سال در مطقع ارشد و 4 سال در مقطع دکتری
 • بررسی نحوه تفکر، عملکرد و رفتار  و مطالعه بر روی ریشه محیطی عامل مشکلات روانی
 • درمان کمک روش های روان درمانی از جمله بازی درمانی، رفتار درمانی و...

آیا امکان ورود به تخصص روانپزشکی از رشته روانشناسی وجود دارد؟

با توجه به شباهت نسبی این دو رشته یعنی روانشناسی و تخصص روانپزشکی ممکن این سوال پیش آید که آیا امکان ورود به حیطه پزشکان روان درمان با این رشته وجود دارد یا خیر؟ همانطور که می دانید قبولی در رشته روانپزشکی نیازمند شرکت در آزمون تخصص پزشکی می باشد که تنها دانش آموختگان رشته دکتری عمومی پزشکی امکان شرکت در آن را دارند.

سوالات متداول

1- امکان ورود به رشته روانشناسی به چه صورت فراهم است؟

علاقه مندان می توانند به صورت با کنکور یا بدون کنکور و برای دوره های مختلف روزانه، شبانه و... براساس نوع پذیرش هر دانشگاه، در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

2- گرایش های تخصصی رشته روانشناسی در چه مقاطعی ارائه می گردد؟

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی گرایش ندارد اما در مقاطع ارشد و دکتری شامل گرایش های مختلف است که در مقاله به ذکر آن ها پرداخته ایم.

3- فرصت های شغلی رشته روانشناسی شامل چه مواردی است ؟

دانش آموختگان رشته روانشناسی می توانند در مراکز مختلفی از جمله بهزیستی، نیروی انتظامی، کلینیک های روانشناسی و... فعالیت کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۶ نظر
 1. سلام خسته نباشید ببخشید وقت ثبت نام کارشناسی ارشد روانشناسی کی هست ؟؟
  بیزحمت اگه اطلاع دارین تقریبا شهریه هر ترم کارشناسی ارشد برا این رشته چقدر هست بنده شنیدم ۶ تومن هست آیا درسته ؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ تا ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ می باشد؛ شهریه حدودی هر ترم رشته مورد نظر در دانشگاه آزاد (۵/۷۰۰/۰۰۰_۶/۷۰۰/۰۰۰ ثابت+ متغیر) است.

 2. سلام
  من ۳۳ سالمه کارشناسی مدریت صنعتی تموم کردم ارشد تربیت معلم میتونم بخونم و کنکور بدم تا جذب آموزش و پرورش بشم. البته باتوجه به سن و رشته کارشناسیم

  • با سلام، شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان شامل: شرکت در آزمون سراسری رشته های گروه نظری، حداقل معدل کل دیپلم ۱۴، کسب تراز ۶۵۰۰ و شرایط سنی ۲۲ سال تمام می باشد.

 3. سلام
  من رتبه ام ۱۸۵۰۰ هست ،می خواستم بدونم شانس قبولی تو رشته روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد شیراز دارم…
  مچکرم از راهنماییتون

  • با سلام، قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر شما، به عوامل مختلفی مانند: ظرفیت دانشگاه ها، تعداد داوطلبان و وضعیت آن ها، نوع چینش انتخاب رشته و … بستگی دارد.

 4. سلام .من کارشناسی روانشناسی دارم.میتونم ارشد تربیت معلم بخونم و بعد از فارغ التحصیلی جذب مدارس بعنوان دبیر شروع به فعالیت کنم یا خیر حتما باید با ازمون استخدامی شرکت کنم

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد سراسری سال ۱۳۹۹، رشته های دانشگاه فرهنگیان مختص کادر آموزش و پرورش می باشد.

 5. با ارشد تربیت معلم باید ازمون جهت استخدامی بدم یا خیر بعد از فارغ التحصیلی جذب میشیم. و اینکه چطور میتونم با کارشناسی روانشناسی شروع به فعالیت کنم مراکز دولتی

 6. سلام و وقت بخیر من کارشناسی روانشناسی دارم .سوالم اینه میتونم با خوندن ارشد تربیت معلم وارد مدارس و بعنوان معلم یا دبیر مشغول بکار بشم یا نه .

 7. سلام من کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم فارغ التحصیل سال ٩٠ هستم میتونم ارشد و دکتری روانشناسی شرکت کنم ? مدرک ارشد و دکتری به لحاظ کاری و تاسیس کلینیک و یا استخدامی دارای اعتبار لازم و کافی هست ? لطفا راهنماییم کنین

 8. سلام من دیپلم عکاسی دارم ولی دلم میخواد دانشگاه رشته روانشناسی بخونم میخواستم بدونم اگه روانشناسی و بخوام تو دانشگاه ازاد بخونم میتونم باهاش آینده شغلی داشته باشم و اینکه باید تا چه مقطعی ادامه بدم تا بتونم مشغول به کار بشم؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

 9. سلام ببخشین آموز شهای ویژه؛مددکار اجتماعی، آسیب شناس گفتار دزبان اینها مربوط به کدوم شاخه روانشناسی میشن یا اصلا رشته تحصیلی ندارن؟

  • با سلام و درود، رشته مددکاری اجتماعی و گفتار درمانی هر دو رشته هایی مجزا می باشند و زیر شاخه و گرایش رشته روانشناسی نیستند.

 10. سلام
  من رشته کارشناسی ام ادبیات انگلیسی هست. میتونم واسه آزمون ارشد در رشته روانشناسی قبول شم؟

 11. سلام من رشته ی انسانی هستم از منطقه سه میخوام دانشگاه تهران منطقه ۱ قبول شم باید رتبم چند باسه؟لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  • با سلام و درود، رتبه قبولی برای هریک از رشته ها و دانشگاه ها متفاوت است می بایست برای یک رشته خاص هدف گذاری نمایید.

 12. سلام ببخشید گرفتن کارشناسی ارشد و دکترای روانشناسی هر کدوم چند سال طول میکشه؟و دانشگاه اصفهان برای رواشناسی روزانه از رشته ی انسانی چه رتبه ای میخواد؟

  • با سلام و درود، مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا ۴ سال می باشد. حداقل رتبه مورد قبول برای رشته روانشناسی در دانشگاه اصفهان ۲۰۰۰ می باشد.

 13. با سلام و وقت بخیر من رشته کارشناسیم زبان بوده اما الان می‌خوام واسه ارشد روانشناسی بخونم آیا امکانش هست؟

  • با سلام، شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید و مجاز به شرکت در مجموعه ی روانشناسی می باشید.

 14. سلام من میخوام روانشناسی بخونم با علوم تربیتی که معلم بشم با لیسانس روانشناسی میشه معلم شد ؟

  • با سلام و درود، در صورت داشتن مدرک کارشناسی روانشناسی یا علوم تربیتی ، مجاز به شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش تحت عنوان شغلی آموزگاری ابتدایی خواهید شد

 15. تنویرالحق سادات

  سلام و درود محضر شما!
  من مدرک کارشناسی کمپیوتر دارم. حالا؛ می خواهم کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی بالینی بگیرم، آیا؛ می توانم؟
  اگر امکان دارد بی زحمت پاسخ را برای من ایمیل کنید.

 16. سلام لطفا جواب بدید چند درصد احتمال کار در بیمارستلن برای روانشناسا هست؟

  • با سلام و درود، جهت فعالیت در بیمارستان ها با رشته روانشناسی می بایست در آزمون استخدامی وزارت بهداشت شرکت نمایید.

 17. با سلام و خسته نباشید . یه سوال داشتم . میشه با لیسانس رشته روانشناسی عمومی از دانشگاه ازاد در اموزش و پرورش استخدام شد

 18. با سلام
  برای کاردانی گرفتن رشته روانشناسی چند واحد پاس کنم
  وبا مدرک ان می توان در استخدام شرکت کرد

 19. سلام من کنکور انسانی ۹۹ هستم که امسال کنکور دادم میخاستم ببینم که برای دانشگاه فرهنگیان باید رتبه زیر چند بشویم ممنون

  • باسلام، طبق اطلاعیه های سازمان سنجش و آموزش کشور، شرایط دانشگاه فرهنگیان شامل: معدل دیپلم بالای ۱۴ ، تراز بالای ۶۵۰۰ ، و شرایط سنی حداقل ۲۲ سال و هرچه رتبه ی شما بالاتر باشد شانس قبولی بیشتری دارید.

 20. سلام
  من به تازگی کنکور دادم و علاقه دارم در رشته روانشناسی ادامه تحصیل بدم، رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته روانشناسی در دانشگاه خیام مشهد چه رتبه ایه؟؟

  • با سلام. رتبه ی لازم برای قبولی در رشته ی روانشناسی دانشگاه غیرانتفاعی مشهد در سهمیه منطقه یک حدود ۱۴۸۷۶ می باشد.

 21. سلام من لیسانس گریم دارم ولی دیپلمم کارودانش است، میتونم با مدرک لیسانسم، کنمور ارشد روانشناسی ازاد بدم؟

  • با سلام.
   شما می توانید در کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم شرکت کرده و بعد از کسب رتبه و تراز مناسب در رشته مذکور ادامه تحصیل دهید. همچنین شما با داشتن مدرک کارشناسی می توانید در آزمون فراگیر پیام نور شرکت کنید.

 22. سلام با رتبه ۱۱۰۰۰ ریاضی منطقه ۳ میشه روانشناسی یا علوم تربیتی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان قبول شد؟ اگه نمیشه به کدوم دانشگاه های دولتی میشه رفت؟ خواهش میکنم جواب بدین اگه جواب بدین لطف بزرگی در حقم کردین

  • با سلام
   خیر , با توجه به رتبه ی ذکر شده , شانس پذیرش برای رشته ی روانشناسی و علوم تربیتی در دوره ی روزانه , پایین می باشد .

 23. سلام من امسال کنکور انسانی دارم خانواده ام میگن رشته تربیت معلم برو هم درآمد داره هم برای یه دختر خوبه اما خودم رشته روانشناسی رو دوست دارم بعضی ها شک به دلم انداختن میگن رشته روانشناسی به درد نمی خوره الان دو دلم که چکار کنم لطفا راهنمایم کنید

  • با سلام , شما در صورتی که در رشته های دانشگاه فرهنگیان ادامه تحصیل دهید . در زمان تحصیل از مزایای دانشگاه , شامل ( خوابگاه . بیمه و حقوق دانشجویی و … ) بهره مند می شوید و پس از اتمام تحصیلات نیز میتوانید به تدریس در مدارس مشغول شوید . و در صورت تحصیل در رشته روان شناسی نیز می توانید به حل مشکلات روحی و روانی افراد مختلف بپردازید و همچنین در مدارس به عنوان آموزگار ابتدایی و یا دبیر روان شناسی و … تدریس انجام دهید . پیشنهاد می شود در انتخاب رشته به علاقه خود نیز توجه نمایید .

 24. سلام
  کدوم دانشگاهها این رشته رو ارایه میکنن؟
  با دیپلم ریاضی میتونم مشغول این رشته بشم؟
  سپاس

 25. من پشت کنکوری هستم و علاقه ی شدیدی ب رشته ی روان شناسی دارم اما اطرافیانم میگن ک این رشته شغلی نداره میخاستم بدونم حتما باید تا دکتری بخونم تا بتونم جایی مشغول ب کار بشم؟یا درحال تحصیل هم میتونم شاغل بشم لطفا کمکم کنید

 26. سلام. سوالی ازتون داشتم.
  من امسال سال دوم کنکورم بود و رتبه ام ۱۱ هزار تجربی شد علاقه ام ب رشته روانشناسیه میخواستم ببینم اصلا شانسی برای سراسری دارم و اگه نه برای ازاد که با شرط معدل می گیره چی ؟ معدل دیپلمم کل ۱۹/۵۶ کتبی نهایی ۱۹/۱۱ و معدل پیش دانشگاهیم ۱۸/۰۴ . هدفم دانشگاه ازاد خوراسگانه

  ممنون میشم سریع جواب بدین چون مهلت زیادی برای انتخاب رشته نداریم

 27. با سلام بنده ارشد مکانیک دارم میخواستم ارشد رشته روانشناسی هم بخونم خواستم بدونم آیا این رشته بازار کار خوبی داره؟ چون الان من تو رشته خودم بیکارم.

 28. سلام من الان سال نهم هستم و به روانشناسی علاقه دارم اما اطرافیانم میگن شغل روانشناسی درآمد خوبی نداره در ضمن من دوست دارم مطب بزنم و به مردم کمک کنم نه اینکه تو مدارس و بهزیستی و … کار کنم لطفا درمورد درآمد و اینکه چطوری مطب بزنم راهنماییم کنید

  • با سلام
   اگر هدف شما از تحصیل در رشته روانشناسی تاسیس مطب یا کلینیک باشد میبایست این رشته را از ابتدا و تا مقطع دکترا یا حداقل کارشناسی ارشد ادامه داده و در نظام روانشناسی عضو شده ،که در صورت احراز صلاحیت پروانه ی تاسیس کلینیک را خواهند گرفت.

 29. باسلام… لطفاااا من و راهنمایی کنید واقعا نیاز دارم
  من بین رشته روانشناسی پیام نور و رشته تربیت بدنی پیام نور کارشناسی گیر کردم و به هر دو علاقه شدید دارم و استعدادشو در خودم میبینم اما واقعا نگرانم.. و بین دو راهی موندم خواهشاا راهنماییم کنید

 30. سلام من لیسانس مکانیک دارم و میخوام روانشناسی بخونم با تحصیل در مقطع کاردانی به کارشناسی روانشناسی و همچنین ارشد روانشناسی بالینی میتونم پروانه اشتغال بگیرم ؟ و یه سوال دیگه هم دارم اگه نخوایم خودمون مطب بزنیم و بخواهیم در مطب یا کلینیک کس دیگه ای کار کنیم باز هم باید پروانه اشتغال بگیریم؟

 31. سلام.میخواستم بدونم در چه شرایطی میتونم مجوز دفتر مشاوره و روانشناسی بگیرم؟ الان لیسانس روانشناسی از دانشگاه آزاد دارم

  • باسلام. با مدرک کارشناسی شما نمیتونید دفتر روان شناسی و مشاوره تاسیس کنید چون باید حتما عضو نظام روان شناسی باشید،مدرک ارشد داشته باشید،یکی از مقاطع تحصیلی شما یعنی یا کارشناسی یا ارشدتون باید روان شناسی بالینی باشه و همچنین باید پروانه اشتغال هم داشته باشید.موفق باشید.

 32. سلام لطفا جوابمو به ایمیلم ارسال کنید.من الان کلاس نهم هستم برای انتخاب رشته به مشکل های گوناگون برخوردم میخام برم تجربی اما به چیز کم قانع نیستم میترسم پرستار بشم و میخام برم انسانی چون هم به رشته وکالت(کمتر)وبه رشته روانشناسی(بیشتر)علاقه دارم خیلیا رو دیدم که روانشناسی خوندن اما به جایی نرسیدن میخام بپرسم بازار کار و درامد روانشناسی در اینده چقدره؟ایا اینه خوبی داره یا نه؟

 33. سلام
  من میخواستم بدونم روانشناسی شخصیت کارش چیه؟ ایا مجوز مطب میگیره ؟
  و بعد روانشناسی شخصیت ازاد بهتره یا عمومی غیر انتفاعی؟

دریافت مشاوره پیج کنکور