تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / 21 روش ساده و تاثیرگذار تست زنی در کنکور 1400

21 روش ساده و تاثیرگذار تست زنی در کنکور 1400

اصول صحیح تست زنی در کنکور
تکنیک های صحیح تست زنی در کنکور

یکی از مشکلات اکثر داوطلبان کنکور، عدم اطلاع از شیوه درست تست زنی می باشد. از همین رو بسیاری از متقاضیان در آزمون سراسری با کمبود وقت مواجه می شوند که همین امر موجب بروز استرس در آن ها می گردد. حفظ آرامش به همراه رعایت چند نکته برای داوطلبانی که قبلا به حد کافی مطالعه کرده باشند، می تواند زمینه ساز موفقیت آن ها در آزمون گردد. در ادمه مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از تکنیک هایی که موجب می شوند مهرت تست زنی خود را تقویت نمایید، آشنا سازیم.

یکی از راه های کسب مهارت در تست زنی حل تمرین و سوالات متعدد می باشد.

شیوه های صحیح تست زنی در کنکور

نکته قابل توجه در خصوص آزمون سراسری این است که سوالات یک درس همگی امتیاز برابر داشته و هیچ کدام از دیگری امتیاز بیشتر یا کمتری ندارد، اما ممکن است ضرایب دروس مختلف با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین از صرف وقت به میزانی بیش از حد معمول برای یک سوال خودداری نمایید. به یاد داشته باشید که هر پاسخ اشتباه معادل یک سوم، امتیاز منفی خواهد بود، از همین رو بهتر است با استفاده از روش های صحیح تست زنی پاسخ های اشتباه خود را به حداقل برسانید.

 1. هر داوطلب در دروس متفاوت دارای نقاط قوت و ضعف است. آن ها را در نظر گرفته و بسته به توانایی خود تصمیم بگیرید که می خواهید چه تعداد سوال را پاسخ دهید.
 2. پاسخ دهی به مجموعه سوالات هر درس را در بازه زمانی کنترل شده ای انجام دهید.
 3. سوالات را به صورت روزنامه وار مطالعه کرده و ابتدا سوالات آسان را پاسخ دهید.
 4. در کنار سوالاتی که به هیچ وجه جوابشان را نمی دانید، علامت منها (-) قرار دهید.
 5. سوالاتی که به نظر وقت گیر و دشوار بوده و یا بین دو گزینه شک دارید را با علامت به علاوه (+) یا ضربدر (×) مشخص نمایید.
 6. در صورتی که پس از اتمام پاسخگویی به سوالات هر درس، همچنان زمان داشتید به سراغ سوالاتی که در آن ها شک کرده اید و یا سوالاتی که زمان بر هستند، بروید.
 7. پس از پاسخ دهی به تمام سوالات، در فرصت های اضافی باقی مانده نسبت به پاسخ دهی به سوالات دروس دارای ضرایب بالاتر و همچنین جزو نقاط قوت شما می باشند، بپردازید. (در تمامی مراحل به یاد داشته باشید که تنها در صورت اطمینان از درست بودن پاسخ های خود، آن ها را ثبت کنید.)
 8. مسلما در آزمون سوالاتی وجود دارند که بسیار سخت و پیچیده هستند. درصورت مواجهه با آن ها دچار اضطراب نشوید بلکه در کنار آن ها علامت بگذارید.
 9. سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ داده و از نگاه کردن به سوالات بعدی خودداری کنید. زیرا با این کار تنها استرس خود را زیاد می کنید.
 10. سعی کنید سوالات هر درس را زودتر از زمان مشخص شده آن، پاسخ دهید.
 11. سوالات را کامل و به دقت مطالعه کرده و پس از اطمینان از جواب خود، آن را در پاسخ نامه وارد کنید. در عین حال سعی کنید از سرعت عمل خوبی برخودار باشید.
 12. اگر احساس کردید که با کمبود وقت مواجه هستید، به سراغ سوالات با ضریب بالاتر رفته و به پاسخ دهی آن ها بپردازید.
 13. به افعالی که در سوالات و گزینه ها به کار برده می شوند بسیار دقت کنید. (به عنوان مثال درست است و نادرست است، بود و نبود، می باشد و نمی باشد و …)
 14. در ابتدای آزمون امکان دارد دچار دست پاچگی شوید. تجربه ثابت کرده است که هر چه استرس و عجله بیشتری داشته باشید، پاسخ های غلط بیشتری نیز خواهید داشت. بنابراین خونسردی خود را حفظ کرده و با آرامش تمام به پاسخ گویی سوالات بپردازید.
 15. در عین سرعت عمل به خرج دادن در پاسخ به سوالات، به سوالات و گزینه های آن دقت داشته باشید.
 16. گزینه ها را به دقت بخوانید و بر روی گزینه هایی که از اشتباه بودن آن ها اطمینان دارید خط بکشید.
 17. در سوالات ریاضی و دروسی که با اعداد سروکار دارند، دقت داشته باشید که جواب آخر را با شماره گزینه، اشتباه نگیرید. به عنوان مثال پاسخ را 3 به دست آورده اید که در گزینه 4 است اما به اشتباه گزینه 3 را انتخاب می کنید درحالی که گزینه 4 پاسخ درست سوال است.
 18. از گزینه های طولانی نهراسید، ممکن است همان ها پاسخ سوال باشند.
 19. از سوالات طولانی واهمه نداشته باشید، گاهی آسان ترین سوال ها هستند.
 20. به هنگام وارد کردن پاسخ تست در پاسخ نامه، به شماره سوال دقت کنید.
 21. بسیاری از داوطلبان به تمام سوالات آزمون پاسخ داده و سپس جواب همه آن ها را به یک مرتبه وارد پاسخ نامه می کنند. این عمل، بسیار غلط و حتی خطرناک است! ممکن است پس از اتمام پاسخ دهی با کمبود وقت مواجه شده و مهلتی برای وارد کردن پاسخ هایتان نداشته باشید. فاجعه بار تر از آن، امکان اشتباه وارد کردن گزینه ها است. وارد کردن حتی یک گزینه اشتباه می تواند موجب اشتباه تمام سوالات بعدی گردد.

تقویت مهارت تست زنی

تست زنی کنکور
آموزش تست زنی کنکور

مواردی که در بخش های قبل عنوان شد ممکن است به ظاهر آسان باشند و تصور کنید که قطعا از عهده آن برخواهید آمد. اما باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید! جو رقابتی که در جلسه آزمون بر همگان وارد است حتی روی داوطلبان مسلط به آزمون هم می تواند غالب شود چه برسد به این که مهارت خود را در تست زنی تقویت هم نکرده باشید! از همین رو لازم است قبل از فرا رسیدن زمان برگزاری کنکور سراسری شرایطی را جهت به کار بردن تمام نکات مذکور برای خود فراهم سازید.

 1. در این راستا توصیه می شود قبل از شروع به تست زنی، ابتدا مفاهیم را به خوبی درک کنید. تا زمانی که مفهوم مبحثی را ندانید با سوالات آن نیز غریبه خواهید بود.
 2. در منزل به حل تست های متنوع بپردازید و از سوالاتی که ظاهر سختی دارند نترسید. اگر در مدت زمانی که هم اکنون در اختیار دارید نتوانید با دشواری ها مقابله کنید، پس هرگز نخواهید توانست.
 3. از حل سوالات پیچیده سر باز نزنید، تمام سوالات کنکور که آسان نیستند. هر چه بیشتر با سوالات آشنا باشید موفق تر خواهید بود.
 4. سرعت عمل در عین دقت، بسیار اهمیت دارد. جهت افزایش سرعت عمل خود زمان زیادی را صرف تست زدن نمایید.
 5. اگر در سوالاتی که در منزل به حل آن ها می پردازید نکته ای وجود دارد، اطراف همان سوال یا جایی که دوباره به آن رجوع خواهید کرد، یادداشت نمایید.
 6. چنانچه جواب سوالی را نمی دانید بی تفاوت از آن نگذرید، شاید یکی از سوالات کنکور همین باشد. به کتاب یا فردی که دانش لازم را دارد مراجعه کنید و از او یاری بجویید.
 7. شرکت در آزمون های آزمایشی تستی می تواند به افزایش مهارت شما در تست زنی و آشنایی با انواع سوالات کمک نماید.
 8. استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب از جمله بهترین دی وی دی های کنکور که توسط موسسات آموزشی معتبر و اساتید شناخته شده تهیه شده باشند، یکی دیگر از عوامل افزایش تسلط شما بر روی مباحث و آشنایی با تکنیک های تست زنی محسوب می گردد.
 9. از آن جایی که در این راه استفاده از تجربه های کارشناسان و افراد با تجربه می تواند بسیار کارساز باشد، پیشنهاد می کینم از مشاوره کنکور نیز کمک بگیرید.

با توجه به تمامی آن چه که گفته شد می توان اظهار داشت، اصلی ترین رکن رسیدن به نتیجه مطلوب در کنکور علاوه بر تسلط بر روی مفاهیم، کسب توانایی در تست زنی می باشد که این امر به وسیله تمرین و ممارست حاصل می شود. اما در آزمون سراسری علاوه بر تقویت مهارت تست زدن، باید از نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور و دروس تخصصی و همچنین شیوه های برنامه  ریزی درسی نیز آگاه باشید. به همین منظور می توانید بر روی لینک های موجود کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- چگونه می توانیم سرعت عمل خود را در تست زنی افزایش دهیم؟

یکی از راه ها، حل تست های متعدد است اما اطلاع داشتن از تکنیک های درست تست زنی نیز بسیار موثر می باشد.

2- بری حل برخی تست ها که راه حل طولانی و یا نسبتا دشوار دارند بهتر است از چه روشی استفاده کنیم؟

سوالاتی که می دانید قادر به پاسخگویی آن ها نیستید با یک علامت (-) و سوالاتی که با صرف اندکی وقت می توان به پاسخ درست آن ها رسید با یک علامت ضربدر مشخص کنید تا پس از پاسخ به تمامی سوالات، زمان بیشتری برای آن ها صرف نمایید.

3- پاسخ دهی به سوالات تستی را از کدام دسته پرسش ها شروع کنیم؟

سوالات را یک بار روزنامه وار بخوانید و از سوالاتی که پاسخ آن ها را می دانید و ساده تر هستند آغاز کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه