خانه انتخاب رشته کنکور زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری
زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

داوطلبانی که حداقل در یکی از گروه های آزمایشی آزمون سراسری شرکت کرده اند، بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری 1402 می توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته را مطالعه کنند و سپس نسبت به انتخاب رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که تاریخ انتخاب رشته پس از زمان اعلام نتایج سراسری 1402، مشخص می گردد. آگاه بودن از زمان انتخاب رشته کنکور به این دلیل حائز اهمیت می باشد که توجه نکردن داوطلب به آن ممکن است باعث عدم پذیرش فرد در دانشگاه مورد نظر شود.

انتخاب رشته کنکور سراسری نوبت اول 1402 در مرداد ماه و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

مدتی پس از اعلام نتایج کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 نیز منتشر می شود که ضروری است متقاضیان برای آگاهی از سهمیه های کنکور و شرایط انتخاب رشته، این دفترچه را به صورت کامل مورد مطالعه قرار دهند.

با اینکه مطابق تغییرات کنکور 1402، قرار است دوره بعدی این آزمون طی دو نوبت انجام گیرد، اما مطابق آخرین اخبار اعلام شده، فرآیند انتخاب رشته تنها یک مرتبه و پس از کنکور نوبت تیر ماه 1402 برگزار خواهد شد که احتمالا نیمه دوم مرداد ماه انجام گیرد.

البته با توجه به مشخص نبودن تاریخ دقیق انتخاب رشته، پیشنهاد می شود با عضویت در کانال تلگرام کنکور از آخرین اخبار منتشر شده در این زمینه اطلاع پیدا کنید.

تمدید و مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

معمولا مهلت مجدد انتخاب رشته سراسری 1402 برای آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به انتخاب رشته نشده اند، در نظر گرفته می شود. همچنین سایر متقاضیانی که قبلا فرآیند انتخاب رشته خود را انجام داده اند، می توانند در این بازه زمانی نسبت به ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام نمایند.

البته هنوز اعلامیه ای در خصوص تمدید مهلت انتخاب رشته و یا در نظر گرفته شدن مهلت مجدد بدین منظور منتشر نشده است، اما به محض اعلام جزئیات مجددا از طریق کانال مذکور و متن همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که لازم است داوطلبان پس از مطالعه دفترچه، کد رشته محل های مورد نظر خود را یادداشت نموده و سپس با طی کردن مراحل زیر، نسبت به ثبت این کد رشته ها در زمان مقرر اقدام نمایند.

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش شده و گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • در صفحه جدید، عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری 1402 (دی ماه 1401 / تیرماه 1402)” را انتخاب کنید.

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • انتخاب گزینه “خرید کارت” برای تهیه سریال علاقه مندی به گزینش رشته های دانشگاه فرهنگیان، پیام نور و غیر انتفاعی (درصورتی که هنگام ثبت نام کارت اعتباری تهیه نموده اید، به پرداخت هزینه نیازی نخواهید داشت.

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • فعال نمودن گزینه های مورد نظر و کلیک بر روی کلید “تایید و ادامه”

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • درج اطلاعات خواسته شده و فشردن گزینه “تایید و ادامه”

مرحله پنجم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • فعال نمودن تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و سپس انتخاب گزینه “ادامه روند پرداخت”

مرحله ششم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • وارد کردن اطلاعات کارت بانکی و کلیک بر روی کلید “پرداخت”

مرحله هفتم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • بازگشت به مرحله سوم و مطالعه دقیق نکات نمایش داده شده، فعالسازی تیک مربوط به عبارت “اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام.” و در نهایت فشردن کلید “تایید و ادامه – گام بعدی”

مرحله هشتم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • درج اطلاعات خواسته شده به یکی از روش های زیر، وارد نمودن عبارت امنیتی و سپس انتخاب دکمه “ورود به سیستم”
  1. سریال ثبت نام 12 رقمی و شماره شناسنامه
  2. شماره پرونده، کدملی و سریال شناسنامه
  3. شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی و کدملی

مرحله نهم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

پس از آن که به پروفایل شخصی خود وارد شده و اطلاعات نمایش داده شده را تایید نمودید، می توانید لیست کد رشته های خود را به ترتیب اولویت وارد نمایید. دقت کنید که کد ها را به درستی وارد کرده تا از اشتباه در انتخاب رشته جلوگیری شود. همچنین در صورت فراموشی اطلاعات ثبت نامی می توانید با ورود به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش در خواست خود را مبنی بر دریافت شماره پرونده و شماره داوطلبی کنکور سراسری 1402 ثبت کنید. 

نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

پس از دریافت نتیجه کنکور سراسری از طریق سایت مربوطه، امکان انجام انتخاب رشته در یک بازه زمانی چند روزه فراهم خواهد شد که شما حداکثر مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل خواهید بود.

 • دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 را به دقت مطالعه کرده و کد رشته های مورد علاقه خود را در برگه ای یادداشت کنید و سپس آن ها را به ترتیب دل خواه و با در نظر گرفتن سایر شرایط اولویت بندی نمایید.
 • پس از اطمینان از رشته های انتخاب شده و مرتب کردن آن ها از 1 تا 150، می بایست کدها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایید.
 • برای اطلاع از شانس قبولی خود در رشته های مختلف و آگاهی از رتبه قبولی کنکور مورد نیاز در دانشگاه های مختلف، می توانید از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ایران مشاوره نیز استفاده نمایید.

برای داشتن یک انتخاب رشته خوب توصیه می شود مطالب زیر را با دقت بخوانید.

انتخاب خوش بینانه

بهتر است چند کدرشته محل ابتدایی در فرم اینترنتی خود را خوش بینانه انتخاب کنید، به این معنی که اولویت های اول فرم انتخاب رشته را به کد رشته محل هایی اختصاص دهید که احتمال قبولی شما در آن ها با توجه به رتبه ای که کسب نموده اید اندک باشد.

انتخاب های منطقی و واقع بینانه

چند انتخاب بعدی را به رشته هایی اختصاص دهید که علاوه بر داشتن علاقه، شانس قبولی معقولی نیز در آن ها داشته باشید.

انتخاب های بدبینانه

یک سوم انتهای فرم انتخاب رشته خود را نیز به کد رشته هایی اختصاص دهید که شانس قبولی شما در آن بسیار بالا می باشد ولی شما علاقه چندانی به آن ها ندارید و تنها در صورت قبول نشدن در انتخاب های رویایی و منطقی حاضرید در آن رشته ها ادامه تحصیل دهید.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند اما طی تغییری که در سال قبل به وجود آمد، انتخاب کدهای مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد از طریق سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org انجام شد.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 در چه تاریخی انجام می شود؟

هنوز زمان دقیق این فرآیند مشخص نمی باشد اما با توجه به روند سال های گذشته احتمال می رود انتخاب رشته کنکور سراسری پس از کنکور تیر و در مرداد ماه 1402 انجام گیرد.

2- آیا مهلت مجددی جهت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 در نظر گرفته خواهد شد؟

بله، معمولا مهلت مجددی پس از اتمام زمان انتخاب رشته برای آن دسته از داوطلبانی که موفق به انجام آن نشده و یا نیازمند ویراش اطلاعات خود می باشند، در نظر گرفته خواهد شد.

3- انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 چگونه انجام می گیرد؟

فرآیند انتخاب رشته سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و طبق مراحل ذکر شده در این مقاله انجام می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…



یک نظر

 1. سلام .من یه سوال داشتم خواهش میکنم زود جواب بدین . اگر من انتخاب پنجمم آموزگاری ابتدایی و انتخاب ششم یه رشته ی پیراپزشکی روزانه باشه . اوایل شهریور نتیجه اولیه دانشگاه فرهنگیان میاد و من بین قبول شدگان چند برابر ظرفیت باشم و بعدن در مراحل مصاحبه و گزینش و.. رد بشم بعدن کارنامه سبز نهایی کنکور بیاد و من انتخاب ششم رو هم قبول شده باشم میتونم اونو داشته باشم ؟؟ سوال من ایکه کسی که از مصاحبه رد بشه چه اتفاقی میفته براش ؟

دریافت مشاوره پیج کنکور