تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری
زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

داوطلبانی که حداقل در یکی از گروه های آزمایشی آزمون سراسری شرکت کرده اند، بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری 1401 می توانند دفترچه راهنما را مطالعه کنند و سپس نسبت به انتخاب رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که تاریخ انتخاب رشته پس از زمان اعلام نتایج سراسری 1401، مشخص می گردد.

انتخاب رشته یکی از حساس ترین مراحل کنکور سراسری می باشد و یک اشتباه کوچک در اولویت بندی کدرشته های امتحانی می تواند تمامی زحمات شما را بر باد دهد. بنابراین لازم است تا داوطلبان با دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور نسبت به انتخاب کدرشته محل های خود اقدام کنند تا بتوانند با توجه به رتبه ای که کسب نموده اند، در بهترین رشته ممکن پذیرفته شوند.

انتخاب رشته کنکور سراسری در نیمه اول مرداد ماه 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

بلافاصله پس از اعلام نتایج کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 نیز منتشر می شود که ضروری است متقاضیان برای آگاهی از سهمیه های کنکور و شرایط انتخاب رشته، این دفترچه را به صورت کامل مورد مطالعه قرار دهند.

داوطلبان می بایست در بازه زمانی مشخص شده توسط سازمان سنجش و با توجه به رتبه ای که کسب نموده اند، نسبت به انتخاب و اولویت بندی کد رشته محل های مورد علاقه خود اقدام کنند. نتیجه آزمون سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org در نیمه اول مرداد ماه منتشر می گردد و فرآیند انتخاب رشته نیز در همین زمان صورت می گیرد.

طبق روال هرسال امکان تمدید مهلت نیز وجود دارد که زمان دقیق آن از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد.

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که لازم است داوطلبان پس از مطالعه دفترچه، کد رشته محل های مورد نظر خود را یادداشت نموده و سپس با طی کردن مراحل زیر، نسبت به ثبت این کد رشته ها در زمان مقرر اقدام نمایند.

  1. ابتدا کارنامه خود را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org دریافت و تمام مندرجات آن را با دقت مطالعه نمایید.
  2. دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی خود را از سایت مذکور دانلود کرده و تمام جزئیات آن را با دقت بالا مورد بررسی قرار دهید.
  3. کد رشته های مورد علاقه خود را از داخل دفترچه انتخاب رشته استخراج نموده و در برگه ای یادداشت کرده و مجددا وارد سایت سازمان سنجش شده و در قسمت سامانه انتخاب رشته تحصیلی باردیگر گزینه “سراسری”  را کلیک نمایید.
  4. در صفحه جدید، عبارت “انتخاب رشته آزمون سراسری 1401” را انتخاب کنید.
  5. گزینه “سامانه انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401 – با آزمون” را انتخاب نمایید.
  6. حال بعد از مطالعه نکات مندرج، بر روی کادر کنار جمله “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام” کلیک کرده و سپس عبارت “تایید و ادامه-گام بعدی” بفشارید.
  7. با انتخاب یکی از سه روش ارائه شده و درج اطلاعات لازم، به سامانه انتخاب رشته هدایت می شوید.
  8. پس از درج کد رشته ها یک بار دیگر آن ها را بررسی کنید و سپس بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید. (در هنگام ثبت کد رشته ها حتما دقت نمایید که رشته و دانشگاه را درست وارد نمایید تا مشکلی ایجاد نشود.)
  9. در مرحله آخر، شماره پیگیری 15 رقمی به همراه کد رشته های انتخابی برای شما نمایان می شود که جهت آگاهی از وضعیت انتخاب رشته خود ضروری است این کد را نزد خود نگه دارید. 

نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

پس از دریافت نتیجه کنکور سراسری از طریق سایت مربوطه، امکان انجام انتخاب رشته در یک بازه زمانی چند روزه فراهم خواهد شد. شما حداکثر مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل خواهید بود، بنابراین توصیه می کنیم که پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 کد رشته های مورد علاقه خود را در برگه ای یادداشت کنید و سپس آن ها را به ترتیب علاقه و با در نظر گرفتن سایر شرایط اولویت بندی نمایید.

پس از اطمینان از رشته های انتخاب شده و مرتب کردن آن ها از 1 تا 150، می بایست کدها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایید. همچنین برای اطلاع از شانس قبولی خود در رشته های مختلف و آگاهی از رتبه قبولی کنکور مورد نیاز در دانشگاه های مختلف، می توانید از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ایران مشاوره نیز استفاده نمایید. در صورت داشتن سوال پیرامون این موضوع نیز می توانید از طریق مشاوره تلفنی کنکور ایران مشاوره پاسخ سوال خود را بیابید.

برای داشتن یک انتخاب رشته خوب، بهتر است چند کدرشته محل ابتدایی در فرم اینترنتی خود را خوش بینانه انتخاب کنید، به این معنی که اولویت های اول فرم انتخاب رشته را به کد رشته محل هایی اختصاص دهید که احتمال قبولی شما در آن ها با توجه به رتبه ای که کسب نموده اید اندک باشد (انتخاب های رویایی!). چند انتخاب بعدی را به رشته هایی اختصاص دهید که علاوه بر داشتن علاقه، شانس قبولی معقولی نیز در آن ها داشته باشید (انتخاب های منطقی و واقع بینانه). یک سوم انتهای فرم انتخاب رشته خود را نیز به کد رشته هایی اختصاص دهید که شانس قبولی شما در آن بسیار بالا می باشد ولی شما علاقه چندانی به آن ها ندارید و تنها در صورت قبول نشدن در انتخاب های رویایی و منطقی حاضرید در آن رشته ها ادامه تحصیل دهید (انتخاب های بدبینانه).

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند اما طی تغییری که در سال قبل به وجود آمد، انتخاب کدهای مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سال 99 از طریق سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org انجام شد. بنابراین پیش بینی می شود که این روند برای انتخاب این رشته ها در سال 1400 نیز به همین صورت ادامه داشته باشد.

لازم به ذکر است که معمولا مهلت مجدد انتخاب رشته سراسری برای آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به انتخاب رشته نشده اند، در نظر گرفته می شود. همچنین سایر متقاضیانی که قبلا فرآیند انتخاب رشته خود را انجام داده اند، می توانند در این بازه زمانی نسبت به ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام نمایند.

افراد با توجه به کارنامه خود می توانند فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 را در زمان مقرر شروع کنند و پس از اتمام این بازه، نتایج انتخاب رشته سراسری 1400 را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور مشاهده نمایند. همچنین متقاضیان بعد از اعلام نتایج نهایی سراسری 1401 باید به سایت دانشگاه پذیرفته شده مراجعه نموده و از زمان ثبت نام نهایی (به صورت حضوری و یا اینترنتی) دانشگاه محل قبولی خود مطلع گردند. قابل ذکر است که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری نیز امکان پذیر می باشد که با کلیک بر روی هر کدام از لینک های بالا می توانید اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 در چه تاریخی انجام می شود؟

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در نیمه اول مردادماه 1401 می باشد.

2- انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 چگونه انجام می گیرد؟

فرآیند انتخاب رشته سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و طبق مراحل ذکر شده در این مقاله انجام می گیرد.

3- آیا زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 تمدید شده است؟

در حال حاضر اطلاعیه ای در رابطه با تمدید مهلت انتخاب رشته سراسری برای سال 1401 منتشر نشده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک نظر

  1. سلام .من یه سوال داشتم خواهش میکنم زود جواب بدین . اگر من انتخاب پنجمم آموزگاری ابتدایی و انتخاب ششم یه رشته ی پیراپزشکی روزانه باشه . اوایل شهریور نتیجه اولیه دانشگاه فرهنگیان میاد و من بین قبول شدگان چند برابر ظرفیت باشم و بعدن در مراحل مصاحبه و گزینش و.. رد بشم بعدن کارنامه سبز نهایی کنکور بیاد و من انتخاب ششم رو هم قبول شده باشم میتونم اونو داشته باشم ؟؟ سوال من ایکه کسی که از مصاحبه رد بشه چه اتفاقی میفته براش ؟

دریافت مشاوره پیج کنکور