تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 99
زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99

پس از نام نویسی در کنکور سراسری سال 99، امکان شرکت در آزمون برای متقاضیان فراهم می گردد که بر خلاف سال های اخیر، این آزمون سراسری در روزهای 29، 30 و 31 مرداد ماه و 1 شهریور ماه 99 برگزار می شود. داوطلبانی که حداقل در یکی از گروه های آزمایشی آزمون سراسری شرکت کرده اند، بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری 99 می توانند دفترچه راهنما را مطالعه کنند و سپس نسبت به انتخاب رشته محل های مورد نظر خود اقدام کنند. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری پس از زمان اعلام نتایج سراسری، مشخص می گردد.

انتخاب رشته یکی از حساس ترین مراحل کنکور سراسری می باشد و یک اشتباه کوچک در اولویت بندی کدرشته های امتحانی، می تواند تمامی زحمات شما را بر باد دهد. بنابراین لازم است تا داوطلبان با دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور نسبت به انتخاب کدرشته محل های خود اقدام کنند تا بتوانند با توجه به رتبه ای که کسب نموده اند در بهترین رشته ممکن پذیرفته شوند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 99 در بازه زمانی 2 تا 5 مهرماه سال جاری از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99

بلافاصله پس از اعلام نتایج کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 نیز منتشر می شود که ضروری است متقاضیان برای آگاهی از سهمیه های کنکور و شرایط انتخاب رشته، این دفترچه را به صورت کامل مورد مطالعه قرار دهند.

داوطلبان می بایست در بازه زمانی مشخص شده توسط سازمان سنجش و با توجه به رتبه ای که کسب نموده اند، نسبت به انتخاب و اولویت بندی کد رشته محل های مورد علاقه خود اقدام کنند. نتیجه آزمون سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر می شود. نتایج اولیه کنکور سراسری 99 از تاریخ 30 شهریور بر روی سایت سنجش قرار گرفت. لذا داوطلبان می توانند در تاریخ 2 تا 5 مهر سال جاری نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

همچنین شما عزیزان با عضویت در کانال تلگرام انتخاب رشته نیز می توانید در جریان آخرین اخبار مربوط به انتخاب رشته کنکور سراسری 99 قرار بگیرید.

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری 99

انتخاب رشته کنکور سراسری 99 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که لازم است داوطلبان پس از مطالعه دفترچه، کد رشته محل های مورد نظر خود را یادداشت کنند و سپس با طی کردن مراحل زیر، نسبت به ثبت این کد رشته ها در زمان مقرر اقدام نمایند.

 1. ابتدا کارنامه خود را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org دریافت کنید و تمام مندرجات آن را به دقت مطالعه فرمایید.
 2. دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی خود را از سایت مذکور دانلود کرده و تمام جزئیات آن را با دقت بالا مورد بررسی قرار دهید.
 3. کد رشته های مورد علاقه خود را از داخل دفترچه انتخاب رشته استخراج کرده و در برگه ای یادداشت نمایید.
 4. پس از انجام مراحل بالا برای بار دیگر وارد سایت سنجش شوید و بر روی گزینه “سراسری” کلیک نمایید.
 5. در صفحه جدید، عبارت “انتخاب رشته آزمون سراسری 1399” انتخاب کنید.
 6. در صفحه بعدی گزینه “سامانه انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1399 – با آزمون” را انتخاب نمایید.
 7. در این صفحه، بعد از مطالعه نکات مندج در صفحه، بر روی کادر کنار جمله “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1399 را مطالعه نموده ام” کلیک نمایید و سپس عبارت “تایید و ادامه-گام بعدی” بفشارید.
 8. با انتخاب یکی از سه روش ارائه شده و ارائه اطلاعات لازم، به سامانه انتخاب رشته هدایت می شوید.
 9. پس از درج کد رشته ها یک بار دیگر آن ها را بررسی کنید و سپس بر روی گزینه “ثبت” کلیک کنید. (در هنگام ثبت کد رشته ها حتما دقت نمایید که رشته و دانشگاه را درست وارد نمایید تا مشکلی ایجاد نشود.)
 10. در مرحله آخر، شماره پیگیری 15 رقمی به همراه کد رشته های انتخابی برای شما نمایان می شود که جهت آگاهی از وضعیت انتخاب رشته خود ضروری است این کد را نزد خود نگه دارید. 

نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری 99

پس از دریافت نتیجه کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش، امکان انجام انتخاب رشته در یک بازه زمانی چند روزه برایتان فراهم خواهد شد. شما حداکثر مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل خواهید بود، بنابراین توصیه می کنیم که پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 کد رشته های مورد علاقه خود را در برگه ای یادداشت کنید و سپس آن ها را به ترتیب علاقه و با در نظر گرفتن سایر شرایط اولویت بندی نمایید.

پس از اطمینان از رشته های انتخاب شده و مرتب کردن آن ها از 1 تا 150، می بایست آن ها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایید. همچنین برای اطلاع از شانس قبولی خود در رشته های مختلف و آگاهی از رتبه قبولی کنکور مورد نیاز در دانشگاه های مختلف، می توانید از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ایران مشاوره نیز استفاده نمایید. همچنین در صورت داشتن سوال پیرامون این موضوع از طریق مشاوره تلفنی کنکور ایران مشاوره می توانید پاسخ سوال خود را بیابید.

برای داشتن یک انتخاب رشته خوب، بهتر است چند کدرشته محل ابتدایی در فرم انتخاب رشته خود را خوش بینانه انتخاب کنید، به این معنی که اولویت های اول فرم انتخاب رشته را به کد رشته محل هایی اختصاص دهید که احتمال قبولی شما در آن ها با توجه به رتبه ای که کسب نموده اید اندک باشد (انتخاب های رویایی!). چند انتخاب بعدی را به رشته هایی اختصاص دهید که علاوه بر داشتن علاقه به آن ها، شانس قبولی معقولی نیز در آن ها داشته باشید (انتخاب های منطقی و واقع بینانه)، یک سوم انتهای فرم انتخاب رشته خود را نیز به کد رشته هایی اختصاص دهید که شانس قبولی شما در آن بسیار بالا می باشد ولی شما علاقه چندانی به آن ها ندارید و تنها در صورت قبول نشدن در انتخاب های رویایی و منطقی حاضرید در آن رشته ها ادامه تحصیل دهید (انتخاب های بدبینانه).

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد، می بایست، در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org انجام داده شود و دیگر این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد وارد نخواهد شد.

در پایان، انتخاب های خود را به ترتیب اولویت در فرم انتخاب رشته ای که در سایت سازمان سنجش قرار داده شده است وارد کنید. لازم به ذکر است که معمولا مهلت مجدد انتخاب رشته سراسری برای آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به انتخاب رشته نشده اند، در نظر گرفته می شود. همچنین سایر متقاضیانی که قبلا فرآیند انتخاب رشته خود را انجام داده اند، می توانند در این بازه زمان نسبت به ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام نمایند.

داوطلبان با داشتن یک برنامه ریزی درسی مناسب و آشنایی کافی از نحوه طراحی سوالات کنکور می توانند خود را برای این آزمون رقابتی آماده سازند. سپس با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور سراسری و پرداخت مبلغی به عنوان هزینه ثبت نام کنکور سراسری امکان ثبت نام کنکور سراسری برای متقاضیان فراهم خواهد شد. بعد از دریافت کارت ورود به جلسه سراسری 99 و شرکت در آزمون، حال داوطلبان مشتاقند تا در زمان اعلام نتایج سراسری 99 از رتبه خود با خبر شوند.

افراد با توجه به کارنامه خود می توانند فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری 99 را در زمان مقرر شروع کنند و پس از اتمام این بازه زمانی، نتایج انتخاب رشته سراسری 99 را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور مشاهده نمایند. داوطلبان بعد از اعلام نتایج نهایی سراسری 99 باید به سایت دانشگاه پذیرفته شده مراجعه نمایند تا از زمان ثبت نام حضوری دانشگاه محل قبولی خود مطلع گردند. قابل ذکر است که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری نیز امکان پذیر می باشد که با کلیک بر روی هر کدام از لینک های بالا می توانید اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری 99 در چه تاریخی انجام می شود؟

انتخاب رشته کنکور سراسری 99 در بازه زمانی 2 تا 5 مهر ماه 99 قابل انجام است و امکان تمدید آن وجود دارد.

2- انتخاب رشته کنکور سراسری چگونه انجام می گیرد؟

فرآیند انتخاب رشته سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و طبق مراحل ذکر شده در این مقاله انجام می گیرد.

3- آیا زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 تمدید شده است؟

در حال حاضر اطلاعیه ای در رابطه با تمدید مهلت انتخاب رشته سراسری برای سال 99 منتشر نشده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

 1. Avatar

  سلام .من یه سوال داشتم خواهش میکنم زود جواب بدین . اگر من انتخاب پنجمم آموزگاری ابتدایی و انتخاب ششم یه رشته ی پیراپزشکی روزانه باشه . اوایل شهریور نتیجه اولیه دانشگاه فرهنگیان میاد و من بین قبول شدگان چند برابر ظرفیت باشم و بعدن در مراحل مصاحبه و گزینش و.. رد بشم بعدن کارنامه سبز نهایی کنکور بیاد و من انتخاب ششم رو هم قبول شده باشم میتونم اونو داشته باشم ؟؟ سوال من ایکه کسی که از مصاحبه رد بشه چه اتفاقی میفته براش ؟

دریافت مشاوره پیج کنکور