تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1401

سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1401

نحوه ثبت نام استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1401
سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1401

داوطلبان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد، به دو روش با کنکور و بدون کنکور می توانند اقدام نمایند. در روش اول یعنی پذیرش با آزمون، بایستی در موعد مقرر ثبت نام کنکور ارشد سراسری و آزاد خود را انجام داده و در جلسه آزمون نیز حضور داشته باشید. اما برای ارشد بدون کنکور شما نیازی به ثبت نام و شرکت در آزمون مذکور ندارید، بلکه می توانید با استفاده از معدل مقطع کارشناسی خود و یا سهمیه استعداد درخشان، به این مقطع وارد شوید.

افرادی که جزء دارندگان سهمیه استعداد درخشان هستند و قصد دارند با این روش در رشته های ارشد سراسری و یا آزاد ادامه تحصیل دهند، بایستی از تمامی شرایط لازم برخوردار بوده و در زمان مشخص شده اقدامات مربوطه را به انجام برسانند. توجه داشته باشید که پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی، به مدت یک سال و صرفا یک مرتبه می توانید از این سهمیه استفاده کنید. شایان ذکر است که پذیرش بر اساس سهمیه استعداد درخشان نیز از دو طریق با آزمون و بدون آزمون امکان پذیر است که در ادامه مقاله به طور کامل در رابطه با آن ها صحبت کرده ایم.

در پذیرش دانشجویان بر اساس استعداد درخشان، در صورتی که در کنکور ارشد شرکت نکرده اند، امکان تغییر رشته یا تغییر محل تحصیل افراد به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

شرایط لازم جهت استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1401

دانشگاه های مختلف هر ساله درصدی از کل ظرفیت پذیرش خود را به کارشناسی ارشد بدون کنکور و دانشجویان برتر مقطع کارشناسی دانشگاه ها اختصاص می دهند. البته رتبه های برتر می توانند علاوه بر پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها، از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با کنکور ارشد نیز استفاده نمایند. استفاده از این سهمیه در پذیرش با آزمون یا بدون آزمون نیازمند داشتن شرایط خاصی برای داوطلبان می باشد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

پذیرش بدون آزمون

چنانچه داوطلبان مایل باشند که از سهمیه استعداد درخشان خود برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها استفاده نمایند، در صورت داشتن شرایط لازم تنها می توانند در رشته ای هم نام با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود در دوره ارشد تحصیل کنند. هر دانشگاه در اطلاعیه ای به صورت جداگانه اقدام به ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشجویان می نماید، بنابراین متقاضیان علاوه بر دارا بودن شرایط لازم می بایست شرایطی را که توسط دانشگاه ها به صورت جداگانه تعیین می شود، نیز داشته باشند.

 • متقاضیان می بایست در پایان نیمسال ششم تحصیلی حداقل سه چهارم واحدهای درسی خود را گذرانده باشند و از نظر معدل کل جزء پانزده درصد برتر از میان دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • داوطلب می بایست حداکثر در هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود. (مگر این که دارای شرایط خاص باشد.)
 • دانشجوی استعداد درخشان صرفا می تواند برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده نماید.
 • داوطلبان توجه داشته باشند که استفاده از این سهمیه صرفا برای یک مرتبه امکان پذیر می باشد.
 • پذیرش بدون آزمون دانشجو صرفا در رشته های تحصیلی هم نام و مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد.

پذیرش با آزمون

در صورتی که داوطلبان مشمول این سهمیه قصد داشته باشند در رشته ای غیر هم نام با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود در ارشد ادامه تحصیل دهند، نمی توانند در پذیرش بدون آزمون شرکت کنند. این افراد بایستی ثبت نام کنکور ارشد آزاد و سراسری را انجام داده و علاوه بر شرکت در آن، باید موفق به کسب نمره حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد هر کدرشته محل شوند و همچنین توسط سازمان سنجش به دانشگاه ها معرفی می شوند. شرایط استفاده از تسهیلات دانش آموختگان برتر در دفترچه ثبت نام کنکور ارشد سراسری ذکر می شود.

 • داوطلبانی که در مرحله نهایی المپیادهای علمی – دانشجویی، رتبه های اول تا پانزدهم را کسب کرده اند.
 • دانشجویانی که در دوره کارشناسی خود، با معرفی سازمان امور دانشجویان به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شده اند.
 • داوطلبانی که در مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته موفق به کسب رتبه اول تا سوم در یکی از جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی شده اند. البته توجه نمایید که این افراد می بایست حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه مشارکت داشته باشند.
 • دانش آموختگانی که در دوره کارشناسی پیوسته، رتبه اول را در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود کسب کرده و طی حداکثر 8 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده اند.
 • داوطلبان دارای رتبه اول در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود که حداکثر پس از 4 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.
 • افراد واجد شرایط می توانند حداکثر یک مرتبه و تا یک سال پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده کنند.

فرآیند و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون استعداد درخشان 1401

شیوه ثبت نام مقطع ارشد بدون آزمون استعداد درخشان 1401
فرآیند و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون 1401

نام نویسی دانشجویان واجد شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان، برای تحصیل بدون کنکور در مقطع ارشد دانشگاه های سراسری به صورت جداگانه توسط هر دانشگاه صورت می گیرد. همچنین برای ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز از طریق سایت رسمی این دانشگاه به آدرس azmoon.org باید اقدامات لازم را انجام دهید. بنابراین بهتر است داوطلبان با مراجعه به سایت دانشگاه محل تحصیل مقطع کارشناسی خود و یا دانشگاه هایی که به صورت بدون کنکور و از طریق سهمیه استعداد درخشان دانشجو جذب می کنند، اطلاعیه های مربوطه را دریافت و مطالعه نموده تا از زمان و نحوه ثبت نام آگاهی های لازم را کسب کنند.

زمان و نحوه ثبت نام

زمان ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد و سراسری به طور دقیق مشخص نیستند و داوطلبان می بایست با چک کردن سایت دانشگاه محل تحصیل خود و یا دانشگاه مورد نظر نسبت به دریافت اطلاعیه اقدام کنند. داوطلبان بایستی در موعد مشخص شده فرم ها و مدارک مورد نیاز را تکمیل کرده و آن ها را ارسال نمایند که برای برخی از دانشگاه ها به شکل اینترنتی و آنلاین صورت می گیرد و در برخی از دانشگاه ها نیز فرد می بایست مدارک لازم را به آدرس دانشگاه یا دانشکده مربوطه پست نماید. البته ممکن است به صورت حضوری نیز این امر صورت گیرد که جزئیات کامل در اطلاعیه ای که توسط هر دانشگاه منتشر می شود، درج خواهد شد.

اعلام نتایج

پس از اتمام مهلت ارسال مدارک و ثبت درخواست های داوطلبان، دانشگاه ها اقدام به بررسی مدارک می کنند. پس از بررسی اولیه مدارک و انجام مصاحبه در برخی از رشته ها، اعلام نتایج و اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول از طریق سایت دانشگاه مربوطه، ارسال پیامک، ایمیل و یا به صورت تلفنی به داوطلبان اطلاع رسانی خواهد شد. این افراد می بایست در پایان نیمسال تحصیلی که تاریخ دقیق آن مجددا طی اطلاعیه ای توسط دانشگاه منتشر خواهد شد، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و ثبت نام خود را قطعی کنند.

پس از ارائه مدارک، دانشگاه اسامی پذیرفته شدگان را در پورتال سازمان سنجش ثبت می کند و اعلام نتایج نهایی پس از بررسی صلاحیت های عمومی داوطلبان توسط این سازمان صورت می گیرد. توجه کنید که اطلاعات یک متقاضی تنها باید توسط یک دانشگاه در پورتال سازمان سنجش ثبت گردد، بنابراین لازم است داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در بیش از یک دانشگاه، از ثبت نام دانشگاه هایی که قصد ادامه تحصیل در آن را ندارند، انصراف دهند تا دانشگاه موردنظرشان قادر به ثبت اطلاعات آن ها در سایت مذکور باشد.

نکته: ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای پذیرش بدون کنکور استعداد درخشان به صورت 5 درصد مازاد است.

علاوه بر پذیرش با سهمیه استعداد درخشان، داوطلبان می توانند از طریق ثبت نام ارشد بدون کنکور در رشته هایی که ظرفیت آن ها در روند برگزاری این آزمون تکمیل نشده اند، به این مقطع وارد شوند. البته توجه داشته باشید که برای پذیرش به این شیوه بایستی ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی ارشد را که طبق معدل کارشناسی شماست، در سایت سازمان سنجش انجام دهید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان تا چه زمانی می توانند از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد خود استفاده کنند؟

این دسته از متقاضیان صرفا می توانند یک سال بلافاصله پس از دانش آموختگی و یک مرتبه از سهمیه خود استفاده نمایند.

2- آیا با سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد بدون شرکت در کنکور می توان رشته دیگری برای ادامه تحصیل در این مقطع انتخاب کرد؟

خیر، این افراد تنها با شرکت در آزمون ارشد و کسب حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده، می توانند رشته و دانشگاه دیگری انتخاب نمایند.

3- نحوه استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1401 برای پذیرش بدون کنکور چگونه است؟

داوطلبان می توانند با مراجعه سایت دانشگاه محل تحصیل کارشناسی خود و یا دانشگاه های پذیرنده، مدارک لازم را ارسال کنند و در صورت پذیرش به ادامه تحصیل بپردازند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۶ نظر

 1. سلام
  آیا ارشد استعدادهای درخشان شامل کارشناسی ناپیوسته هم‌میشه؟؟

  • با سلام، بله، سهمیه استعداد درخشان برای مقطع کارشناسی ارشد، شامل افرادی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیز تحصیل کرده اند، می باشد.

 2. سلام میخواستم بپرسم اگر دانشگاه آزادی که مقطع لیسانس رو در آن گذروندیم رشته ای که برای استعداد درخشان ارشد میخوایم شرکت کنیم رو نداشته باشه میشه برای دانشگاه های آزاد دیگه ثبت نام کرد؟

  • با سلام، در صورت کسب امتیاز استعدادهای درخشان می توانید در تمامی دانشگاه های آزاد ایران انتخاب رشته نمایید.

 3. سلام در صورت پذیرفته شدن در سهمیه ورودی استعداد درخشان ارشد توسط یک دانشگاه، آیا شرکت نکردن در کنکور که مرداد ماه هست تاثیری خواهد داشت در نتیجه؟

  • باسلام، خیر عدم شرکت در آزمون ارشد تاثیری در روند پذیرش بدون آزمون با سهمیه استعداد درخشان شما نخواهد داشت.

 4. سلام. خسته نباشید. ببخشید من شرایط استفاده از این سهمیه در آزمون کارشناسی ارشد رو دارم ولی نمیدونم چه طور میتونم از این سهمیه استفاده کنم. و چه طور باید از این سهمیه استفاده کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشجوی دانشگاه های روزانه می باشید می بایست از طریق سایت دانشگاه (در زمان مقرر) نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید. لازم به ذکر است زمان ثبت نام دانشگاه های آزاد، مقطع کارشناسی ارشد براساس استعداد درخشان مشخص نشده است.

 5. دانشگاه سراسری هست تو تهران که استعداد درخشان غیر انتفاعی رو قبول کنه ؟

 6. سلام وقتتون بخیر
  از طریق دانشگاه غیر انتفاعی هم میشه اقدام کرد؟!

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که جز نفرات برتر ورودی های هم رشته خود می باشید، می توانید نسبت به ثبت نام خود در بازه زمانی اعلام شده توسط دانشگاه، اقدام نمایید.

 7. سلام خسته نباشید
  کدوم معدل باید جزو ۱۵ درصد برتر باشه
  معدل کل شش نیمسال یا معدل کل هشت نیمسال

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشجوی دانشگاه های روزانه می باشید، معدل کل شش ترم شما مد نظر قرار می گیرد و در صورتی که دانشجو دانشگاه ازاد هستید، معدل کل در هشت ترم مد نظر است.

 8. سلام.. ببخشید رشته ی حقوق هم میتونه از این امتیاز استفاد کنه؟ چون آزمون وکالت داره میپرسم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که تمایل ادامه تحصیل در مقطع را داشته باشید می توانید جهت ادامه تحصیل از طریق استعداد درخشان اقدام نمایید.

 9. سلام خسته نباشید من این ترم درسم تموم شد و معدلم هم ۱۹.۱۳ صدم هست میخواستم بدونم میتونم از این سهمیه برای پذیرش بدون کنکور استفاده کنم و زمان ثبت نام کی خواهد بود؟ و این که و از کجا میتونیم و چه طور میشه ثبت نام کرد؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشجو دانشگاه های سراسری می باشید، به صورت جداگانه از طریق سایت دانشگاه ها نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. همچنین در صورتی که دانشجوی دانشگاه های ازاد می باشید، اطلاعیه زمان ثبت نام استعداد های درخشان، منتشر نشده است.

 10. سلام خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم در دوره کاردانی دانشجو برتر کشوری بودم آیا میتونم از سهمیه استعداد درخشان دوره کاردانی خود برای شرکت در کارشناسی ارشد با آزمون شرکت کنم ؟

 11. سلام
  معدل من ۱۹هست و قراره ترم اینده از دانشگاه پیام نور زنجان فارغ التحصیل شم رشتم روانشناسیه میتونم بااین معدل شرکت کنم برای ارشد روانشناسی دانشگاه سراسری زنجان؟؟

  • با سلام و درود، در صورتی که دانشجوی استعداد درخشان دانشگاه پیام نور می باشید صرفاً برای ارشد دانشگاه پیام نور مجاز به استفاده از سهمیه استعداد درخشان می باشید.

 12. سلام وقت بخیر.
  ترم تابستان و معرفی به استاد جزو نیمسال حساب میشه؟

 13. با سلام…
  آیا کسی که با سهمیه ی استعداد درخشان از کارشناسی به ارشد رفته…میتونه دوباره با سهمیه استعداد درخشان از کارشناسی ارشد به دکتری بره؟

  • با سلام، بله در صورت کسب معدل بالا و دارا بودن شرایط استعداد درخشان، شما می توانید از این سهمیه برای مقطع دکتری نیز استفاده نمایید.

 14. سلام
  آیا میشه سال اول کنکور داد اما از این بورسیه استفاده نکرد و سال دوم کنکور داد و از این بورسیه استفاده کرد؟

 15. سلام.وقتتون بخیر.
  میشه لطف کنید بهم بگید ایا من میتونم تا ی سال بعد فارغ التحصیلی از سهمیه استعداد درخشان با آزمون استفاده کنم؟

 16. سلام
  امکانش هست کسی از دانشگاه بناب با استفاده از سهمیه استعداد درخشان دانشگاه تبریز قبول شه

  • با سلام ،
   چنانچه شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش استعداد های درخشان را مطابق با اطلاعیه دانشگاه مذکور داشته باشید می توانید در این مرحله شرکت نمایید در صورت موافقت واحد دانشگاهی به ادامه تحصیل بپردازید.لازم به ذکر است به طور معمول امکان پذیرفته شدن از طریق سهمیه استعداد درخشان در واحد دانشگاهی مقطع کارشناسی(دانشگاه بناب) بالاتر می باشد.

 17. سلام میشه سوال منو جواب بدین ؟ ۲ ساعته منتظرم تلفنتونم که میگیرم همش اشغال هست . ممنونتون میشم

 18. سلام خسته نباشید. من کارشناسی زیست شناسی سلولی مولکولی میخونم . از چه ترمی ب بعد میتونم گرایش ژنتیک رو انتخاب کنم؟ و آیا اگر جزو استعداد های درخشان بشم میتونم بدون ازمون ارشد در رشته ژنتیک انسانی(پزشکی) وزارت بهداشت قبول شم ؟ و اگر کارشناسی و دکترا رو توی رشته ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت بگیرم ایا میتونم مطب مشاوره ژنتیک بزنم؟ لطفا جواب بدین ممنون.

 19. خسته نباشید و سپاس بابت مطالب خوبتون بنده تمام شرایط رو دارا هستم گواهی موقت کارشناسی من مرداد ماه صادر شد و دانشنامه بنده هنوز در دستم نیست به همین علت امسال مهر ماه شرایط قبولی رو نداشتم و زمانی که در سایت ثبت نام کردم بعد از اعلام نتیجه متوجه شدم که حذف شدم چون دانشنامه بنده صادر نشد،خواستم‌بپرسم سال بعد مهر ماه همچنان‌میتونم از این طرح استفاده کنم؟یا چون مدرک موقت بنده مرداد اماده شده فقط تا مرداد وقت دارم(با توجه به اینکه گفنید یکسال پس از دانش اموختگی فرصت استفاده از طرح رو دارید)دانش اموختگی یعنی گرفتن دانشنامه؟

 20. باسلام من میتونم حالا که نتایج اومده باز هم سهمیه استعداد های درخشان خود را در کارشناسی ارشد با آزمون اعمال بکنم چون در زمان مقرر شده سهمیه خودرا ثبت نام نکرده بودم؟

 21. سلام وقتتون بخیرببخشید من برای سهمیه استعداددرخشان اولین الویتم روانشناسی بالینی زنجان زدم و قبول شدم الان واقعا پشیمونم که چرا دانشگاه های بهتری رو انتخاب نکردم شاید قبول میشدم هیچ کاری نمیتونم کنم که جای دیگه قبول شم؟؟ممنونم

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد