تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1400

سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1400

نحوه ثبت نام استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1400
سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1400

داوطلبانی که مایل اند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند، می بایست در آزمون آن که توسط سازمان سنجش به صورت سراسری در کشور برگزار می گردد شرکت نمایند. اما این تنها راه ورود به دوره تحصیلات تکمیلی ارشد نبوده و افراد می توانند بسته به شرایط خود راه های دیگر را نیز امتحان نمایند. یکی از این روش ها، شرکت در پذیرش بدون کنکور ارشد با استفاده از سهمیه استعداد درخشان است که تنها تعداد محدودی از متقاضیان مشمول این سهمیه می گردند. برای این که بدانید “استعداد درخشان”به کدام دسته از داوطلبان اطلاق می شود و آن ها باید دارای چه شرایطی باشند تا بتوانند به صورت بدون کنکور در مقطع ارشد تحصیل نمایند، به ادامه مقاله توجه کنید.

در پذیرش بدون آزمون دانشجویان استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد، امکان تغییر رشته یا تغییر محل تحصیل افراد پذیرفته شده به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

شرایط لازم جهت استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1400

دانشگاه های مختلف هر ساله درصدی از کل ظرفیت پذیرش خود در مقطع کارشناسی ارشد را به پذیرش بدون آزمون دانشجو از میان دانشجویان برتر دانشگاه ها قرار می دهند. البته رتبه های برتر می توانند علاوه بر پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها، از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون نیز استفاده نمایند. استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون یا بدون آزمون نیازمند داشتن شرایط خاصی برای داوطلبان می باشد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش بدون آزمون

چنانچه داوطلبان مایل باشند از سهمیه استعداد درخشان خود برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها استفاده نمایند، در صورت داشتن شرایط لازم تنها می توانند در رشته ای هم نام با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود در دوره کارشناسی ارشد تحصیل کنند. در ادامه شرایط کلی استفاده از این سهمیه در پذیرش بدون کنکور آورده شده است.

 • متقاضیان می بایست در پایان نیمسال ششم تحصیلی حداقل سه چهارم واحدهای درسی خود را گذرانده باشند و از نظر معدل کل جزء پانزده درصد برتر از میان دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • داوطلب می بایست حداکثر در هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود. (مگر این که دارای شرایط خاص باشد.)
 • دانشجوی استعداد درخشان صرفا می تواند برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده نماید.
 • داوطلبان توجه داشته باشند که استفاده از این سهمیه صرفا برای یک مرتبه امکان پذیر می باشد.
 • پذیرش بدون آزمون دانشجو صرفا در رشته های تحصیلی هم نام و مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد.
 • هر دانشگاه در اطلاعیه ای به صورت جداگانه اقدام به ثبت نام بدون آزمون دانشجویان می نماید، بنابراین داوطلبان علاوه بر دارا بودن شرایط فوق می بایست شرایطی را که توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه تعیین می شود را نیز داشته باشند.

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون

در صورتی که داوطلبان مشمول این سهمیه قصد داشته باشند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ای غیر هم نام با رشته تحصیلی مقطع قبلی خود ادامه تحصیل دهند نمی توانند در پذیرش بدون آزمون شرکت کنند و تنها قادر خواهند بود از سهمیه استعداد درخشان خود در آزمون کارشناسی ارشد استفاده نمایند.

اما چه افرادی مشمول استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون دانشگاه ها می شوند و شرایط این نوع پذیرش چیست؟

 • آن دسته از متقاضیانی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند و حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد رشته را کسب کرده باشند توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی خواهند شد.
 • داوطلبانی که در مرحله نهایی المپیادهای علمی – دانشجویی، رتبه های اول تا پانزدهم را کسب کرده باشند.
 • دانشجویانی که در دوره کارشناسی خود، با معرفی سازمان امور دانشجویان به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شده باشند.
 • داوطلبانی که موفق شده اند در مقطع کارشناسی پیوسته یا کارشناسی ناپیوسته و در یکی از جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی حائز رتبه شوند. البته داوطلب توجه نمایند که می بایست حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه مشارکت داشته باشد.
 • دانش آموختگانی که در دوره کارشناسی پیوسته، رتبه اول را در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود کسب کرده و طی حداکثر 8 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.
 • داوطلبان دارای رتبه اول در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود که حداکثر پس از 4 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.
 • افراد واجد شرایط می توانند حداکثر یک مرتبه و تا یک سال پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده کنند.

فرآیند و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون 1400

شیوه ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون
فرآیند و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون

دریافت و مطالعه اطلاعیه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه ها

ثبت نام دانشجویان واجد شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان، برای تحصیل بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد، برای دانشگاه های سراسری به صورت جداگانه توسط هر دانشگاه صورت می گیرد. ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی انجام می پذیرد. بنابراین بهتر است داوطلبان با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد یا دانشگاه های سراسری و مطالعه اطلاعیه پذیرش بدون آزمون دانشگاه مورد نظر، از زمان و نحوه ثبت نام آگاهی های لازم را کسب کنند.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد و همچنین زمان انتشار اطلاعیه های ثبت نام ارشد بدون آزمون دانشگاه های سراسری به طور دقیق مشخص نیستند و داوطلبان می بایست با چک کردن سایت های دانشگاه های مورد نظرشان نسبت به دریافت اطلاعیه اقدام کنند.

ارسال مدارک

همان طور که گفته شد، پذیرش بدون کنکور دانشجو به صورت مجزا توسط هر دانشگاه انجام می گیرد و بنابراین هر دانشگاه روند مخصوص به خود را خواهد داشت، داوطلبان می بایست پس از مطالعه اطلاعیه و یا دفترچه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه مورد نظر نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته یا رشته های مورد علاقه خود، آماده کردن مدارک، تکمیل فرم های مربوطه و ارسال آن ها اقدام کنند.

فرم ها و مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه متفاوت می باشد. تکمیل فرم و ارسال مدارک برای برخی از دانشگاه ها به صورت اینترنتی و آنلاین صورت می گیرد و در برخی از دانشگاه ها نیز فرد می بایست مدارک لازم را به آدرس دانشگاه یا دانشکده مربوطه پست نماید، که جزئیات کامل در اطلاعیه ای که توسط هر دانشگاه منتشر می شود درج خواهد شد.

اعلام نتایج پذیرش بدون آزمون مقطع کارشناسی ارشد

پس از اتمام مهلت ارسال مدارک و ثبت درخواست های داوطلبان، دانشگاه ها اقدام به بررسی مدارک ارسال شده توسط آن ها می نمایند. پس از بررسی اولیه مدارک و انجام مصاحبه در برخی از رشته ها، اعلام نتایج و اسامی پذیرفته شدگان اولیه از طریق سایت دانشگاه مربوطه، ارسال پیامک، ایمیل و یا به صورت تلفنی به داوطلبان اطلاع رسانی خواهد شد.

پذیرفته شدگان اولیه می بایست در پایان نیمسال تحصیلی که تاریخ دقیق آن مجددا طی اطلاعیه ای توسط دانشگاه منتشر خواهد شد، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و ثبت نام خود را قطعی کنند. پس از ارائه مدارک، دانشگاه اسامی پذیرفته شدگان را در پرتال سازمان سنجش ثبت می کند و اعلام نتایج نهایی پس از بررسی صلاحیت های عمومی داوطلبان توسط این سازمان صورت می گیرد.

توجه کنید که اطلاعات یک متقاضی تنها باید توسط یک دانشگاه در پورتال سازمان سنجش ثبت گردد، بنابراین لازم است داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در بیش از یک دانشگاه، از ثبت نام دانشگاه هایی که قصد ادامه تحصیل در آن را ندارند انصراف دهند تا دانشگاه موردنظرشان قادر به ثبت اطلاعات آن ها در سایت سازمان سنجش باشد.

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور استعداد درخشان 1400

ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای پذیرش بدون کنکور استعداد درخشان به شرح زیر افزایش می یابد:

دسته بندی دانشگاه ها ظرفیت پذیرش
دانشگاه های سطح یک و دو حداکثر به اندازه 40 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون
دانشگاه های سطح سه حداکثر به اندازه 30 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون
سایر دانشگاه ها حداکثر به اندازه 20 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون

در سال 99 دانشگاه های سراسری و آزاد با اختصاص ظرفیتی که در روند برگزاری کنکور کارشناسی ارشد تکمیل نشده بودند به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی (معدل دوره کارشناسی) در برخی از رشته ها، فرصت تحصیل در این مقطع را برای عده ای از علاقه مندان فراهم نمودند. در این پذیرش داوطلبانی که در آزمون شرکت نکرده بودند، متقاضیانی که در کنکور ارشد شرکت کرده و پذیرفته شده بودند و نیز افرادی که پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99 در هیچ یک از انتخاب های خود پذیرفته نشده بودند، می توانند ثبت نام و شرکت نمایند. شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور 99 و سایر جزئیات این پذیرش از جمله زمان، نحوه و هزینه نام نویسی با انتشار دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 99 در دسترس متقاضیان قرار گرفت.

اگر شما دارای سهمیه استعداد درخشان نیستید اما مایل اید به صورت بدون کنکور به مقطع ارشد را یابید، می توانید با کلیک بر روی لینک های فوق، از ضوابط پذیرش به شیوه مذکور مطلع گردید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان تا چه زمانی می توانند از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد خود استفاده کنند؟

این دسته از متقاضیان صرفا می تواند برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده نماید.

2- اعلام نتایج پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان کارشناسی ارشد از چه طریقی انجام می شود؟

اسامی پذیرفته شدگان از طریق سایت دانشگاه مربوطه، ارسال پیامک، ایمیل و یا به صورت تلفنی اطلاع رسانی می گردد.

3- در پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان کارشناسی ارشد، دانشجویان پذیرفته شده حق تغییر رشته محل را دارند؟

خیر، امکان تغییر رشته یا تغییر محل تحصیل افراد پذیرفته شده در این پذیرش به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۶ نظر

 1. سلام
  آیا ارشد استعدادهای درخشان شامل کارشناسی ناپیوسته هم‌میشه؟؟

  • با سلام، بله، سهمیه استعداد درخشان برای مقطع کارشناسی ارشد، شامل افرادی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته نیز تحصیل کرده اند، می باشد.

 2. سلام میخواستم بپرسم اگر دانشگاه آزادی که مقطع لیسانس رو در آن گذروندیم رشته ای که برای استعداد درخشان ارشد میخوایم شرکت کنیم رو نداشته باشه میشه برای دانشگاه های آزاد دیگه ثبت نام کرد؟

  • با سلام، در صورت کسب امتیاز استعدادهای درخشان می توانید در تمامی دانشگاه های آزاد ایران انتخاب رشته نمایید.

 3. سلام در صورت پذیرفته شدن در سهمیه ورودی استعداد درخشان ارشد توسط یک دانشگاه، آیا شرکت نکردن در کنکور که مرداد ماه هست تاثیری خواهد داشت در نتیجه؟

  • باسلام، خیر عدم شرکت در آزمون ارشد تاثیری در روند پذیرش بدون آزمون با سهمیه استعداد درخشان شما نخواهد داشت.

 4. سلام. خسته نباشید. ببخشید من شرایط استفاده از این سهمیه در آزمون کارشناسی ارشد رو دارم ولی نمیدونم چه طور میتونم از این سهمیه استفاده کنم. و چه طور باید از این سهمیه استفاده کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشجوی دانشگاه های روزانه می باشید می بایست از طریق سایت دانشگاه (در زمان مقرر) نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید. لازم به ذکر است زمان ثبت نام دانشگاه های آزاد، مقطع کارشناسی ارشد براساس استعداد درخشان مشخص نشده است.

 5. دانشگاه سراسری هست تو تهران که استعداد درخشان غیر انتفاعی رو قبول کنه ؟

 6. سلام وقتتون بخیر
  از طریق دانشگاه غیر انتفاعی هم میشه اقدام کرد؟!

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که جز نفرات برتر ورودی های هم رشته خود می باشید، می توانید نسبت به ثبت نام خود در بازه زمانی اعلام شده توسط دانشگاه، اقدام نمایید.

 7. سلام خسته نباشید
  کدوم معدل باید جزو ۱۵ درصد برتر باشه
  معدل کل شش نیمسال یا معدل کل هشت نیمسال

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشجوی دانشگاه های روزانه می باشید، معدل کل شش ترم شما مد نظر قرار می گیرد و در صورتی که دانشجو دانشگاه ازاد هستید، معدل کل در هشت ترم مد نظر است.

 8. سلام.. ببخشید رشته ی حقوق هم میتونه از این امتیاز استفاد کنه؟ چون آزمون وکالت داره میپرسم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که تمایل ادامه تحصیل در مقطع را داشته باشید می توانید جهت ادامه تحصیل از طریق استعداد درخشان اقدام نمایید.

 9. سلام خسته نباشید من این ترم درسم تموم شد و معدلم هم ۱۹.۱۳ صدم هست میخواستم بدونم میتونم از این سهمیه برای پذیرش بدون کنکور استفاده کنم و زمان ثبت نام کی خواهد بود؟ و این که و از کجا میتونیم و چه طور میشه ثبت نام کرد؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشجو دانشگاه های سراسری می باشید، به صورت جداگانه از طریق سایت دانشگاه ها نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. همچنین در صورتی که دانشجوی دانشگاه های ازاد می باشید، اطلاعیه زمان ثبت نام استعداد های درخشان، منتشر نشده است.

 10. سلام خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم در دوره کاردانی دانشجو برتر کشوری بودم آیا میتونم از سهمیه استعداد درخشان دوره کاردانی خود برای شرکت در کارشناسی ارشد با آزمون شرکت کنم ؟

 11. سلام
  معدل من ۱۹هست و قراره ترم اینده از دانشگاه پیام نور زنجان فارغ التحصیل شم رشتم روانشناسیه میتونم بااین معدل شرکت کنم برای ارشد روانشناسی دانشگاه سراسری زنجان؟؟

  • با سلام و درود، در صورتی که دانشجوی استعداد درخشان دانشگاه پیام نور می باشید صرفاً برای ارشد دانشگاه پیام ور مجاز به استفاده از سهمیه استعداد درخشان می باشید.

 12. سلام وقت بخیر.
  ترم تابستان و معرفی به استاد جزو نیمسال حساب میشه؟

 13. با سلام…
  آیا کسی که با سهمیه ی استعداد درخشان از کارشناسی به ارشد رفته…میتونه دوباره با سهمیه استعداد درخشان از کارشناسی ارشد به دکتری بره؟

  • با سلام، بله در صورت کسب معدل بالا و دارا بودن شرایط استعداد درخشان، شما می توانید از این سهمیه برای مقطع دکتری نیز استفاده نمایید.

 14. سلام
  آیا میشه سال اول کنکور داد اما از این بورسیه استفاده نکرد و سال دوم کنکور داد و از این بورسیه استفاده کرد؟

 15. سلام.وقتتون بخیر.
  میشه لطف کنید بهم بگید ایا من میتونم تا ی سال بعد فارغ التحصیلی از سهمیه استعداد درخشان با آزمون استفاده کنم؟

 16. سلام
  امکانش هست کسی از دانشگاه بناب با استفاده از سهمیه استعداد درخشان دانشگاه تبریز قبول شه

  • با سلام ،
   چنانچه شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش استعداد های درخشان را مطابق با اطلاعیه دانشگاه مذکور داشته باشید می توانید در این مرحله شرکت نمایید در صورت موافقت واحد دانشگاهی به ادامه تحصیل بپردازید.لازم به ذکر است به طور معمول امکان پذیرفته شدن از طریق سهمیه استعداد درخشان در واحد دانشگاهی مقطع کارشناسی(دانشگاه بناب) بالاتر می باشد.

 17. سلام میشه سوال منو جواب بدین ؟ ۲ ساعته منتظرم تلفنتونم که میگیرم همش اشغال هست . ممنونتون میشم

 18. سلام خسته نباشید. من کارشناسی زیست شناسی سلولی مولکولی میخونم . از چه ترمی ب بعد میتونم گرایش ژنتیک رو انتخاب کنم؟ و آیا اگر جزو استعداد های درخشان بشم میتونم بدون ازمون ارشد در رشته ژنتیک انسانی(پزشکی) وزارت بهداشت قبول شم ؟ و اگر کارشناسی و دکترا رو توی رشته ژنتیک پزشکی وزارت بهداشت بگیرم ایا میتونم مطب مشاوره ژنتیک بزنم؟ لطفا جواب بدین ممنون.

 19. خسته نباشید و سپاس بابت مطالب خوبتون بنده تمام شرایط رو دارا هستم گواهی موقت کارشناسی من مرداد ماه صادر شد و دانشنامه بنده هنوز در دستم نیست به همین علت امسال مهر ماه شرایط قبولی رو نداشتم و زمانی که در سایت ثبت نام کردم بعد از اعلام نتیجه متوجه شدم که حذف شدم چون دانشنامه بنده صادر نشد،خواستم‌بپرسم سال بعد مهر ماه همچنان‌میتونم از این طرح استفاده کنم؟یا چون مدرک موقت بنده مرداد اماده شده فقط تا مرداد وقت دارم(با توجه به اینکه گفنید یکسال پس از دانش اموختگی فرصت استفاده از طرح رو دارید)دانش اموختگی یعنی گرفتن دانشنامه؟

 20. باسلام من میتونم حالا که نتایج اومده باز هم سهمیه استعداد های درخشان خود را در کارشناسی ارشد با آزمون اعمال بکنم چون در زمان مقرر شده سهمیه خودرا ثبت نام نکرده بودم؟

 21. سلام وقتتون بخیرببخشید من برای سهمیه استعداددرخشان اولین الویتم روانشناسی بالینی زنجان زدم و قبول شدم الان واقعا پشیمونم که چرا دانشگاه های بهتری رو انتخاب نکردم شاید قبول میشدم هیچ کاری نمیتونم کنم که جای دیگه قبول شم؟؟ممنونم

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد