خانه کارشناسی ارشد سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402

سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402

نحوه ثبت نام استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402
سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402

داوطلبان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد، به دو روش با کنکور و بدون کنکور می توانند اقدام نمایند. در روش اول یعنی پذیرش با آزمون، بایستی در موعد مقرر ثبت نام کنکور ارشد سراسری و آزاد خود را انجام داده و در جلسه آزمون نیز حضور داشته باشند. اما برای ارشد بدون کنکور شما نیازی به ثبت نام و شرکت در آزمون مذکور ندارید، بلکه می توانید با استفاده از معدل مقطع کارشناسی خود و یا سهمیه استعداد درخشان، به این مقطع وارد شوید.

افرادی که جزء دارندگان سهمیه استعداد درخشان هستند و قصد دارند با این روش در رشته های ارشد سراسری و یا آزاد ادامه تحصیل دهند، بایستی از تمامی شرایط لازم برخوردار بوده و در زمان مقرر اقدامات مربوطه را به انجام برسانند. توجه داشته باشید که پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی، به مدت یک سال و صرفا یک مرتبه می توانید از این سهمیه استفاده کنید. شایان ذکر است که پذیرش بر اساس سهمیه استعداد درخشان نیز از دو طریق با آزمون و بدون آزمون امکان پذیر است که در ادامه مقاله به طور کامل در رابطه با آن ها صحبت کرده ایم.

در پذیرش دانشجویان بر اساس استعداد درخشان، در صورتی که افراد در کنکور ارشد شرکت نکرده باشند، امکان تغییر رشته یا تغییر محل تحصیل به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

شرایط لازم جهت استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402

دانشگاه های مختلف هر ساله درصدی از کل ظرفیت پذیرش خود را به کارشناسی ارشد بدون کنکور و دانشجویان برتر مقطع کارشناسی دانشگاه ها اختصاص می دهند. البته رتبه های برتر می توانند علاوه بر پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها، از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با کنکور ارشد نیز استفاده نمایند. استفاده از این سهمیه در پذیرش با آزمون یا بدون آزمون نیازمند داشتن شرایط خاصی برای داوطلبان می باشد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

شرایط پذیرش بدون کنکور

چنانچه داوطلبان مایل باشند که از سهمیه استعداد درخشان خود برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها استفاده نمایند، در صورت داشتن شرایط لازم تنها می توانند در رشته ای هم نام با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود در دوره ارشد تحصیل کنند. هر دانشگاه در اطلاعیه ای به صورت جداگانه به ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشجویان اقدام می نماید، بنابراین متقاضیان علاوه بر دارا بودن شرایط لازم می بایست شرایطی را که توسط دانشگاه ها به صورت جداگانه تعیین می شود نیز دارا باشند.

 • متقاضیان می بایست در پایان نیمسال ششم تحصیلی، حداقل سه چهارم واحدهای درسی خود را گذرانده باشند و از نظر معدل کل جزء پانزده درصد برتر از میان دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود قرار بگیرند.
 • داوطلب می بایست حداکثر در هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود. (مگر این که دارای شرایط خاص باشد.)
 • دانشجوی استعداد درخشان صرفا می تواند برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده نماید.
 • داوطلبان توجه داشته باشند که استفاده از این سهمیه صرفا برای یک مرتبه امکان پذیر می باشد.
 • پذیرش بدون آزمون دانشجو صرفا در رشته های تحصیلی هم نام و مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد.

شرایط پذیرش با کنکور

در صورتی که داوطلبان مشمول این سهمیه قصد داشته باشند در رشته ای غیر هم نام با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود در ارشد ادامه تحصیل دهند، نمی توانند در پذیرش بدون آزمون شرکت کنند. این افراد بایستی ثبت نام کنکور ارشد آزاد و سراسری را انجام داده و علاوه بر شرکت در آن، موفق به کسب نمره حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد هر کدرشته محل شوند. شایان ذکر است که شرایط استفاده از تسهیلات دانش آموختگان برتر در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری درج می شود.

 • داوطلبانی که در مرحله نهایی المپیادهای علمی – دانشجویی، رتبه های اول تا پانزدهم را کسب کرده اند.
 • دانشجویانی که در دوره کارشناسی خود، با معرفی سازمان امور دانشجویان به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شده اند.
 • داوطلبانی که در مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته موفق به کسب رتبه اول تا سوم در یکی از جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی شده اند. البته توجه نمایید که این افراد می بایست حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه مشارکت داشته باشند.
 • دانش آموختگانی که در دوره کارشناسی پیوسته، رتبه اول را در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود کسب کرده و طی حداکثر 8 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده اند.
 • داوطلبان دارای رتبه اول در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود در مقطع کارشناسی ناپیوسته که حداکثر پس از 4 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.
 • افراد واجد شرایط می توانند حداکثر یک مرتبه و تا یک سال پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده کنند.

ثبت نام دانشجویان دارای سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402

تاریخ و نحوه ثبت نام مقطع ارشد بدون آزمون استعداد درخشان 1402
فرآیند و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون 1402

همان طور که گفته شد، برای استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد می توانید به دو صورت با کنکور و بدون کنکور اقدام نمایید. افرادی که از این سهمیه برخوردارند و قصد تغییر رشته و دانشگاه خود را دارند، بایستی در آزمون ارشد شرکت نموده و نمره قبولی آن را کسب کنند. اما داوطلبانی که در کنکور ارشد شرکت نمی کنند، بایستی به صورت بدون آزمون از این سهمیه بهره مند شوند.

ثبت نام دانشجویان دارای سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد

ثبت نام بدون کنکور

نام نویسی دانشجویان واجد شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان، برای تحصیل بدون کنکور در مقطع ارشد دانشگاه های سراسری به صورت جداگانه توسط هر دانشگاه صورت می گیرد. همچنین برای ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز از طریق سایت رسمی این دانشگاه به آدرس azmoon.org باید اقدامات لازم را انجام دهید. بنابراین بهتر است داوطلبان با مراجعه به سایت دانشگاه محل تحصیل مقطع کارشناسی خود و یا دانشگاه هایی که به صورت بدون کنکور و از طریق سهمیه استعداد درخشان دانشجو جذب می کنند، اطلاعیه های مربوطه را دریافت و مطالعه نموده تا از زمان و نحوه ثبت نام آگاهی های لازم را کسب کنند.

زمان ثبت نام

زمان ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد و سراسری به طور دقیق مشخص نیستند و داوطلبان می بایست با چک کردن سایت دانشگاه محل تحصیل خود و یا دانشگاه مورد نظر پیگیر اخبار صادر شده در این زمینه باشند. دانشگاه هایی که قصد دارند دانشجویان استعداد درخشان را جذب نمایند، به طور معمول دستورالعمل های مربوطه را قبل از زمان ثبت نام کنکور ارشد سراسری از طریق سایت رسمی خود منتشر می کنند.

نحوه ثبت نام

داوطلبان بایستی در موعد مقرر، فرم ها و مدارک مورد نیاز را تکمیل کرده و آن ها را ارسال نمایند که این فرآیند برای برخی از دانشگاه ها به شکل اینترنتی و آنلاین صورت می گیرد و در برخی از دانشگاه ها نیز فرد می بایست مدارک لازم را به آدرس دانشگاه یا دانشکده مربوطه پست نماید. البته ممکن است به صورت حضوری نیز این امر صورت گیرد که جزئیات کامل در اطلاعیه ای که توسط هر دانشگاه منتشر می شود، درج خواهد شد.

نکته: ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای پذیرش بدون کنکور استعداد درخشان به صورت 5 درصد مازاد است.

ثبت نام با کنکور

دانشجویان برخوردار از سهمیه استعداد درخشان می توانند همزمان با داوطلبان کنکور ارشد در این آزمون ثبت نام کنند و در فرم نام نویسی گزینه مربوط به سهمیه خود را علامت گذاری نمایند. این افراد در صورتی که موفق به کسب حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد هر کد رشته محل شوند، توسط سازمان سنجش به دانشگاه های مربوطه معرفی خواهند شد. پس از معرفی به دانشگاه ها می توانند نسبت به تکمیل مراحل ثبت نام خود در دانشگاه مقصد اقدامات لازم را انجام دهند.

نکات مربوط به ظرفیت پذیرش بر اساس سهمیه استعداد درخشان ارشد

 • ظرفیت پذیرش بر اساس این سهمیه محدود است، لذا داوطلبان باید به هنگام ثبت نام این مسئله را در نظر بگیرند.
 • تمام شرایط و جزئیات مربوطه، به دنبال انتشار اطلاعیه ثبت نام اعلام می گردد.
 • ظرفیت پذیرش بدون آزمون بر اساس این سهمیه به اندازه 20 تا 40 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون خواهد بود. (30 درصد برای دانشگاه های سطح 3)
 • در پذیرش بر اساس سهمیه استعداد درخشان، دو سوم از ظرفیت به دانشجویان دانشگاه مورد نظر و یک سوم آن به فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها تعلق می گیرد.
 • دانشگاه می تواند کل ظرفیت پذیرش بدون آزمون خود را با کد تحصیل تکمیل نموده یا نیمی آن را بر اساس کد محل تحصیل و نصف دیگر را بر اساس ظرفیت کل رشته های با آزمون ثبت کنند.
 • ظرفیت پذیرش بدون آزمون در موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها نهایتا تا 10 درصد ظرفیت با آزمون در هر کد است.

مزیت های سهمیه استعداد درخشان

 1. دریافت بن کتاب
 2. کمک هزینه سفر جهت ارائه مقالات
 3. صدور گواهی رتبه جهت معرفی به دانشگاه ها، ادارات و…
 4. معرفی به بنیاد نخبگان
 5. تقدیر و اعطای وام

علاوه بر پذیرش با سهمیه استعداد درخشان، داوطلبان می توانند از طریق ثبت نام ارشد بدون کنکور در رشته هایی که ظرفیت آن ها در روند برگزاری این آزمون تکمیل نشده اند، به این مقطع وارد شوند. البته توجه داشته باشید که برای پذیرش به این شیوه بایستی ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی ارشد را که طبق معدل کارشناسی شماست، در سایت سازمان سنجش انجام دهید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان تا چه زمانی می توانند از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد خود استفاده کنند؟

این دسته از متقاضیان صرفا می توانند یک سال بلافاصله پس از دانش آموختگی و یک مرتبه از سهمیه خود استفاده نمایند.

2- آیا با سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد بدون شرکت در کنکور می توان رشته دیگری برای ادامه تحصیل در این مقطع انتخاب کرد؟

خیر، این افراد تنها با شرکت در آزمون ارشد و کسب حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده، می توانند رشته و دانشگاه دیگری انتخاب نمایند.

3- نحوه استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402 برای پذیرش بدون کنکور چگونه است؟

داوطلبان می توانند با مراجعه سایت دانشگاه محل تحصیل کارشناسی خود و یا دانشگاه های پذیرنده، مدارک لازم را ارسال کنند و در صورت پذیرش به ادامه تحصیل بپردازند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۱ نظر

 1. سلام دانشگاه ازاد برای ترم بهمن هم با استعداد درخشان دانشجو میگیره؟ یا سالی یبارع؟
  باید تا تیر صبر کنم یا امکانش هست همین روزا بخشنامه بده؟

 2. سلام وقت بخیر
  معدل کاردانی من زیر ۱۶ و معدل کارشناسی من بالای ۱۶ هست آیا شرط شرکت در گزینش استعداد های درخشان را دارم؟
  ممنون

  • سلام ، وقتتون بخیر. در صورت داشتن تمام شرایط این امکان وجود دارد و معدل مقطع کارشناسی شما ملاک می باشد.جهت بررسی بیشتر از لینک زیر استفاده کنید:
   سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد

 3. سلام، برای استفاده از سهمیه استعداد درخشان آیا باید از سمت دانشگاه مدرکی هنگام ثبت نام کنکور بارگزاری شود یا با انتخاب گزینه سهمیه استعداد درخشان این مدارک توسط سازمان سنجش از دانشگاه استعلام می‌شوند؟

  • با سلام و درود، پذیرش استعداد درخشان دانشگاه های مقطع ارشد وزارت علوم هنگام ثبت نام کنکور ارشد نیست. این مسئله در مورد دانشگاه آزاد نیز تقریبا در تیرماه با انتشار دفترچه در سایت صورت می گیرد. لازم به ذکر است هر دو نوع دانشگاه ها هنگام ثبت نام، بارگزاری مدرک دارند. شما باید به ضوابط پذیرش همان دانشگاه توجه کنید.

 4. سلام
  وقتتون بخیر
  من خرداد۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم از دانشگاه دولتی.
  اون سال از سهمیه استعداد درخشانم استفاده نکردم .تو تایمی که گفتن فرم و مدارک و نفرستادم.
  الان دیگه نمی تونم ازش استفاده کنم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر. جهت شرکت در استعداد درخشان برای دانشگاه های دولتی نهایتا یک سال بعد از فارغ التحصیلی و برای دانشگاه آزاد ۳ سال بعد از فارغ التحصیلی این امکان برای شما وجود دارد.

 5. سلام وقتتون بخیرباشه،میخواستم بدونم ثبت نام استعدادهای درخشان ورودی بهمن هم داره؟

 6. سلام من ۹۷ فارغ التحصیل رشته مکانیک تهران مرکز آزاد شدم الان میتونم از استعداد درخشان استفاده کنم؟

  • با سلام خیر شما برای استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای دانشگاه های سراسری تا یک سال و برای دانشگاه های آزاد تا سه سال پس از فارغ التحصیلی می شود استفاده کرد.

 7. سلام من فارغ التحصیل سال ۹۷ هستم میخوام امسال از سهمیه استعدا درخشانم استفاده کنم ایا برا کنکور ارشد ثبت نام کنم یا ن لطفا راهتماییم کنید

  • سلام ، وقتتون بخیر. برای شرکت به صورت استعداد درخشان باید بر اساس اینکه برای کدام دانشگاه می خواهید اقدام کتید ، زیرپرتال آن دانشگاه را بررسی کنید. چون یکی از شرایط برای دانشگاه های مختلف بازه زمانی فارغ التحصیلی تا ثبت نام می باشد.

 8. سلام وقت بخیر
  این دفترچه استعداد درخشانی که امسال منتشر شده بود نوشته بود تا سه سال بعد فارق التحصیلی میتونیم برای شرکت ثبت نام کنیم . اون دفترچه با اینی که اینجا توضیح دادین فرق داره ؟
  خیلی ممنون میشم توضیح بدین

 9. سلام وقت بخیر.
  من بهمن ماه ۱۴۰۰ کارشناسی رو ۷ ترمه تموم کردم،و نفر اول ورودی شدم.من میتونم از سهمیه شاگرد اولی برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ استفاده کنم؟کنکور ۱۴۰۱ شرکت نکردم
  از آموزش دانشگاه هم که سوال کردم گفتن امسالم میتونم استفاده کنم!
  ولی دفترچه ی انتخاب رشته نوشته که حداکثر تا یک سال تحصیلی از تاریخ فارغ التحصیلی نگذشته باشه!

 10. سلام وقتتون بخیر دانشجوی دانشگاه آزاد در صورت استعداد درخشان شدن می تواند در دانشگاه ها دولتی ادامه تحصیل دهد

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به اینکه دانشگاه های سراسری به طور جداگانه شرایط پذیرش استعداد درخشان را در سامانه خود ذکر می کنند، در صورت داشتن شرایط، مجاز به ثبت نام خواهید بود.

 11. سلام من لیسانس بیوتکنولوژی هستم که تیر ۱۴۰۱ فارغ التحصیل شدم با معدل۱۹.۲۰
  سال بعد ۱۴۰۲میخوام ارشد بدم،میتونم ازطریق استعداددرخشان بدون کنکور در وزارت بهداشت بیوتک پزشکی بخونم؟

  • سلام ، وقتتون بخیر.شما برای دانشگاه های سراسری نهایتا تا یک سال بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارید تا برای استعداد درخشان اقدام کنید.

 12. سلام.زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان امسال را اعلام میفرمایید. من تازه تابستان امسال فارغ التحصیل کارشناسی شدم

 13. سلام وقت بخیر میخواستم بدون برای ثبت نام بوسیله استعداد درخشان میشه در دانشگاه دولت خارج از شهر خودم ثبت نام کنم

 14. با سلام
  اگر من استعداد درخشان قبول شم و برم دانشگاه، در حال تحصیل میتونم در کنکور ارشد شرکت کنم ؟

  • با سلام و وقت بخیر، در صورت تحصیل در دوره های شهریه پرداز، می توانید در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی انصراف خود را قطعی نمایید.

 15. سلام
  من کارشناسی ارشد رو به وسیله استعداد درخشان بدون آزمون قبول شدم
  برای دکتری دیگه نمیشه ازش استفاده کنم؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد