تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد

سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد

نحوه ثبت نام استعداد درخشان کارشناسی ارشد 98
سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی دانشجویان که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند می توانند از امتیازاتی که در این دوره برای ایشان در نظر گرفته شده استفاده کنند ، از جمله این امتیازات ” سهمیه استعداد درخشان “ است. افراد مشمول این سهمیه می توانند بدون شرکت در آزمون ، در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند. اما شرایط استفاده از این سهمیه چیست و افراد واجد شرایط چه زمانی و چگونه باید نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند ؟ در این مطلب سعی داریم تا علاوه بر پاسخ دادن به سوالات فوق به بیان نکاتی که برای استفاده از این سهمیه نیاز دارید بپردازیم.

در پذیرش بدون آزمون دانشجویان استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد ، امکان تغییر رشته یا تغییر محل تحصیل افراد پذیرفته شده به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

شرایط لازم جهت استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 98

دانشگاه های مختلف هر ساله درصدی از کل ظرفیت پذیرش خود در مقطع کارشناسی ارشد را به پذیرش بدون آزمون دانشجو از میان دانشجویان برتر دانشگاه ها قرار می دهند. البته رتبه های برتر می توانند علاوه بر پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها ، از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون نیز استفاده نمایند. استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون یا بدون آزمون نیازمند داشتن شرایط خاصی برای داوطلبان می باشد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش بدون آزمون

داوطلبان در صورتی که مایل باشند از سهمیه استعداد درخشان خود برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها استفاده نمایند ، در صورت داشتن شرایط لازم تنها می توانند در رشته ای هم نام با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نمایند. در ادامه شرایط کلی داوطلبان برای استفاده از این سهمیه در پذیرش بدون کنکور آورده شده است.

 • متقاضیان می بایست در پایان نیمسال ششم تحصیلی حداقل سه چهارم واحدهای درسی خود را گذرانده باشند و از نظر معدل کل جزو پانزده درصد برتر از میان دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • داوطلب می بایست حداکثر در هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود. (مگر این که دارای شرایط خاص باشد.)
 • دانشجوی استعداد درخشان صرفا می تواند برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده نماید.
 • داوطلبان توجه داشته باشند که استفاده از این سهمیه صرفا برای یک مرتبه امکان پذیر می باشد.
 • پذیرش بدون آزمون دانشجو صرفا در رشته های تحصیلی هم نام و مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد.
 • هر دانشگاه در اطلاعیه ای به صورت جداگانه اقدام به ثبت نام بدون آزمون دانشجویان می نماید ، بنابراین داوطلبان علاوه بر داشتن شرایط فوق می بایست شرایطی را که توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه تعیین می شود را نیز داشته باشند.

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون

در صورتی که داوطلبان مشمول این سهمیه قصد داشته باشند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ای غیر هم نام با رشته تحصیلی مقطع قبلی خود ادامه تحصیل دهند نمی توانند در پذیرش بدون آزمون شرکت کنند و تنها قادر خواهند بود از سهمیه استعداد درخشان خود در آزمون کارشناسی ارشد استفاده نمایند.

اما چه افرادی مشمول استفاده از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون دانشگاه ها می شوند و شرایط استفاده از آن چیست ؟

 • آن دسته از متقاضیانی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند و حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد رشته را کسب کرده باشند توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی خواهند شد.
 • داوطلبانی که در مرحله نهایی المپیادهای علمی – دانشجویی ، رتبه های اول تا پانزدهم را کسب کرده باشند.
 • دانشجویانی که در دوره کارشناسی خود ، با معرفی سازمان امور دانشجویان به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شده باشند.
 • داوطلبانی که موفق شده اند در مقطع کارشناسی پیوسته یا کارشناسی ناپیوسته و در یکی از جشنواره های خوارزمی ، جوان خوارزمی ، رازی ، ابن سینا و فارابی حائز رتبه شوند. البته داوطلب توجه داشته باشد که می بایست حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه مشارکت داشته باشد.
 • دانش آموختگانی که در دوره کارشناسی پیوسته ، رتبه اول را در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود کسب کرده باشند و طی حداکثر 8 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.
 • داوطلبان دارای رتبه اول در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود که حداکثر پس از 4 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.
 • افراد واجد شرایط می توانند حداکثر یک مرتبه و تا یک سال پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده کنند.

فرآیند و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون

دریافت و مطالعه اطلاعیه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه ها

ثبت نام دانشجویان واجد شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان ، برای تحصیل بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد ، برای دانشگاه های سراسری به صورت جداگانه توسط هر دانشگاه صورت می گیرد. ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی انجام می پذیرد. بنابراین بهتر است داوطلبان با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد یا دانشگاه های سراسری و مطالعه اطلاعیه پذیرش بدون آزمون دانشگاه مورد نظر ، از زمان و نحوه ثبت نام آگاهی های لازم را کسب کنند. زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد و هم چنین زمان انتشار اطلاعیه های ثبت نام ارشد بدون آزمون دانشگاه های سراسری به طور دقیق مشخص نیستند و داوطلبان می بایست با چک کردن سایت های دانشگاه های مورد نظرشان نسبت به دریافت اطلاعیه اقدام کنند.

ارسال مدارک

همان طور که گفته شد پذیرش بدون کنکور دانشجو به صورت مجزا توسط هر دانشگاه انجام می گیرد و بنابراین هر دانشگاه روند مخصوص به خود را خواهد داشت ، داوطلبان می بایست پس از مطالعه اطلاعیه و یا دفترچه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه مورد نظر نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته یا رشته های مورد علاقه خود ، آماده کردن مدارک ، تکمیل فرم های مربوطه و ارسال آن ها اقدام کنند.

فرم ها و مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه متفاوت می باشد. تکمیل فرم و ارسال مدارک برای برخی از دانشگاه ها به صورت اینترنتی و آنلاین صورت می گیرد و در برخی از دانشگاه ها نیز فرد می بایست مدارک لازم را به آدرس دانشگاه یا دانشکده مربوطه پست نماید که جزئیات کامل در اطلاعیه ای که توسط هر دانشگاه منتشر می شود درج خواهد شد.

اعلام نتایج پذیرش بدون آزمون مقطع کارشناسی ارشد

پس از اتمام مهلت ارسال مدارک و ثبت درخواست های داوطلبان ، دانشگاه ها اقدام به بررسی مدارک ارسال شده توسط داوطلبان می نمایند. پس از بررسی اولیه مدارک و انجام مصاحبه در برخی از رشته ها ، اعلام نتایج و اسامی پذیرفته شدگان اولیه از طریق سایت دانشگاه مربوطه ، ارسال پیامک ، ایمیل و یا به صورت تلفنی به داوطلبان اطلاع رسانی خواهد شد.

پذیرفته شدگان اولیه می بایست در پایان نیمسال تحصیلی که تاریخ دقیق آن مجددا طی اطلاعیه ای توسط دانشگاه منتشر خواهد شد ، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و ثبت نام خود را قطعی کنند. پس از ارائه مدارک ، دانشگاه اسامی پذیرفته شدگان را در پرتال سازمان سنجش ثبت می کند و اعلام نتایج نهایی پس از بررسی صلاحیت های عمومی داوطلبان توسط این سازمان صورت می گیرد.

داوطلبان توجه داشته باشند که اطلاعات یک متقاضی تنها باید توسط یک دانشگاه در پرتال سازمان سنجش ثبت گردد ، بنابراین لازم است تا داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در بیش از یک دانشگاه ، از ثبت نام دانشگاه هایی که قصد ادامه تحصیل در آن را ندارند انصراف دهند تا دانشگاه موردنظرشان قادر به ثبت اطلاعات آن ها در سایت سازمان سنجش باشد.

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون استعداد درخشان

ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای پذیرش بدون کنکور استعداد درخشان به شرح زیر افزایش می یابد :

دسته بندی دانشگاه ها ظرفیت پذیرش
دانشگاه های سطح یک و دو حداکثر به اندازه 40 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون
دانشگاه های سطح سه حداکثر به اندازه 30 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون
سایر دانشگاه ها حداکثر به اندازه 20 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون

در صورتی که قصد دارید از سهمیه استعداد درخشان خود در پذیرش با آزمون کارشناسی ارشد استفاده کنید ابتدا می بایست نسبت به دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و سپس نسبت به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری اقدام کنید. در صورت کسب هر گونه اطلاعات پیرامون موارد بالا می توانید روی لینک های آن ها کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره