خانه آزمون زبان های خارجی شرایط آزمون آیلتس 1401

شرایط آزمون آیلتس 1401

شرایط امتحان آیلتس 1401
شرایط آزمون آیلتس 1401

در واقع آزمون آیلتس سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی می باشد که می توان از طریق این آزمون، میزان توانایی و دانش زبان انگلیسی در همه جهان را ارزیابی کرد. این آزمون با هدف ارزیابی توانایی های داوطلبانی اجرا می شود که خواهان تحصیل و یا کار در کشورهای انگلیسی زبان می باشند. آزمون آیلتس به دو صورت آزمون عمومی (General Training) و آزمون آکادمیک (Academic Training) ارائه می شود که آزمون آکادمیک، به داوطلبانی که قصد دارند تا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، ادامه تحصیل دهند یا می خواهند در دوره های حرفه ای ثبت نام کنند، اختصاص دارد و آزمون عمومی هم به داوطلبانی که قصد دارند در مقاطع پایین تر تحصیل کنند و یا به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت کنند، اختصاص دارد.

یکی از شرایط مهم شرکت در آزمون آیلتس، داشتن پاسپورت یا کارت ملی و پرداخت هزینه ثبت نام آزمون می باشد.

زمان و نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس (IELTS) در سال 1401

توجه داشته باشید که در ایران آزمون آیلتس توسط سازمان idp و در مراکزی نظیر دانشگاه آزاد، آیلتس تهران و  عصر دین و دانش و… برگزار می گردد و در خصوص محتوای سوالات آزمون نیز لازم است بدانید که سوالات این آزمون توسط طراحانی از کشورهای انگلیسی زبان طراحی می شود. امکان شرکت در آزمون آیلتس، حداکثر 4 دفعه در ماه و 48 بار در سال، با تعیین زمان از پیش مشخص شده وجود دارد که این زمان و تاریخ توسط هر مرکز برگزاری آزمون، به صورت جداگانه و در سایت رسمی مرکز مشخص می گردد.

در رابطه با نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس نیز توجه داشته باشید که ثبت نام در هر مرکز، از طریق وب سایت مربوطه، با پرداخت هزینه و شرایط نسبتا مشابه صورت می گیرد اما نحوه ثبت نام آزمون IELTS به صورت آنلاین، ممکن است با توجه به مرکز آزمونی که داوطلبان انتخاب می کنند دارای تفاوت هایی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

شرایط ثبت نام آزمون آیلتس (IELTS) در سال 1401

همه ی داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس موظف اند پیش از هرچیز از شرایط شرکت در آن مطلع گردند. همچنین با توجه به اینکه شرکت در این آزمون شرایط خاصی ندارد، ممکن است برخی از مراکر برگزار کننده شرایط دیگری را در نظر بگیرند. در ادامه به برخی از شرایط شرکت در این آزمون اشاره خواهیم کرد.

 • داوطلب باید دارای کارت ملی و پاسپورت باشد.
 • همه ی متقاضیان موظف به پرداخت هزینه این آزمون می باشند.
 • در برخی از مراکز شرط سنی وجود دارد که شرکت کنندگان باید حداقل 16 سال سن داشته باشند.
 • برای شرکت در این آزمون نیز می بایست از دو ماه قبل اقدام کرد.

اهمیت اطلاع از شرایط ثبت نام 

همانطور که اشاره کردیم اطلاع از این شرایط از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا در صورتی که شرکت کنندگان از شرایط آن مطلع نباشند، در زمان ثبت نام  با مشکل مواجه می شوند و مهلت دیگری برای انجام این فرآیند در اختیار آنها قرار نمی گیرد.

نحوه ثبت نام آزمون آیلتس (IELTS) در سال 1401

با توجه به اینکه نحوه ثبت نام در برخی از سامانه های مؤسسات برگزار کننده این آزمون  با دیگر مراکز تفاوت هایی دارد، لازم است تا قبل از اقدام برای ثبت نام از آن ها مطلع شوید.

 • نحوه ثبت نام در سایت آیلتس تهران

 عبارت to be announced در قسمت “Time Table”، در سایت تهران آیلتس نشان دهنده این است که زمان ثبت نام آغاز نشده است. عبارت end of registration، نشان دهنده این است که ظرفیت ثبت نام تکمیل شده است و امکان ثبت نام شما در این تاریخ وجود ندارد. عبارت More seats soon، نشان دهنده این است که ظرفیت های اضافی به زودی اعلام خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید که در سایت تهران آیلتس داوطلبان فرصت دارند تا 5 روز هزینه آزمون را پرداخت کنند در غیر این صورت ثبت نام لغو خواهد شد.

 • نحوه ثبت نام در سایت دانشگاه آزاد

 داوطلبان می بایست برای ثبت نام آزمون در سایت دانشگاه آزاد، پس از مشخص شدن ظرفیت ها با پرداخت هزینه مربوطه جهت ثبت نام خود اقدام نمایند. البته داوطلبان پس از رزرو تا 24 ساعت فرصت پرداخت هزینه را خواهند داشت.

 • نحوه ثبت نام در سایت عصر دین و دانش

نحوه ی ثبت نام موسسه ی علوم و فنون پاراکس و موسسه فرهنگی هنری مهر آریا دانش، با موسسه عصر دین و دانش مشابه می باشد. در سایت عصر دین و دانش داوطلبان باید پس از باز شدن ظرفیت در تاریخ مورد نظرشان اقدام به رزرو نمایند، سپس 2 روز  برای پرداخت هزینه ثبت نام فرصت دارند. در صورت عدم پرداخت در موعد مقرر مبلغ 5000 تومان جریمه خواهند شد.

 • به سایت ieltsadd.ir مراجعه کنید و روی آیکون “ورود به سایت” در بالای صفحه کلیک نمایید. (درصورتی که قبلا در این سایت ثبت نام نکرده اید با کلیک روی “ثبت نام کنید”، در سمت راست صفحه ی گشوده شده، ابتدا باید در سامانه عضو شوید.)
 • پس از وارد شدن به سایت با پست الکترونیک و رمز عبور خود، گزینه ثبت نام آزمون ها را انتخاب نمایید.
 • در این قسمت آزمون و تاریخ مورد نظر خود را انتخاب نموده و آن را رزرو نمایید.
 • روی دکمه ی پرداخت کلیک نموده و هزینه ثبت نام را به صورت آنلاین (از طریق کارت های عضو شبکه شتاب) پرداخت کنید.
 • مرحله آخر دریافت ایمیل تاییدیه پرداخت به همراه کد رهگیری می باشد (کد رهگیری را باید تا هنگام دریافت کارنامه نزد خود نگه دارید.)
 • نحوه ثبت نام در سایت پروشات نوین

 • به سایت proshotielts.com مراجعه کنید.
 • در “پنل کاربری پروشات”، اکانت کاربری خود را بسازید.
 • از طریق پنل کاربری خود، آزمون آیلتس را انتخاب و رزرو نمایید.
 • از زمانی که آزمون را رزرو نموده اید به مدت 24 ساعت فرصت دارید تا هزینه ی آزمون را به صورت آنلاین از طریق پنل خود در سایت پروشات پرداخت نمایید.
 • پس از ساخت اکانت در سایت پروشات، به سایت my.ieltsessentials.com مراجعه کرده و ثبت نام خود را انجام دهید. در پایان مراحل پس از این که به صفحه ی پرداخت هدایت شدید می بایست مجددا به پنل کاربری خود در سایت پروشات مراجعه کرده و نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام از طریق پنل خود در این سایت اقدام نمایید.
 • در پایان نیز می بایست فایل مدارک خود را مطابق آن چه در “راهنمای صفحه مدارک” این سایت آمده است، آماده و ارسال کنید.
 • نحوه ثبت نام در سایت ایرسافام 

 • ابتدا با مراجعه به سایت ielts.irsafam.com، وارد منوی ثبت نام شوید.
 • پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، دکمه “تایید و ثبت اطلاعات” را انتخاب نمایید.
 • برای فعال سازی پروفایل ساخته شده، به سایت my.irsafam.com مراجعه کنید و با تکمیل کادر های نام کاربری و رمز عبور، به صفحه شخصی خود وارد شوید.
 • از منوی آزمون، “آزمون IELTS” را انتخاب نموده و روی آیکون “رزرو” کلیک کنید.
 • پنجره تایید رزرو را انتخاب نمایید و با انتخاب گزینه پرداخت، به درگاه پرداخت متصل شوید و پرداخت خود را از طریق درگاه بانک سامان انجام دهید.
 • بعد از انجام مراحل فوق، به سایت my.ieltsessentials.com وارد شوید، و گزینه “نام شهر مربوطه –  Irsafam” را انتخاب کنید. (مراحل ثبت نام در این سایت به تفصیل در ابتدای مطلب آورده شده است.)

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون آیلتس (IELTS) در سال 1401

مدارک لازم برای نام نویسی آزمون آیلتس (IELTS)
مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون آیلتس (IELTS)

اگر قصد ثبت نام در آزمون آیلتس را دارید، لازم است بدانید که هزینه ثبت نام آزمون آیلتس 1401، 6 میلیون و 151 هزار و 40 تومان می باشد و نحوه پرداخت هزینه از طریق وب سایت مرکز و از طریق کارت های عضو شبکه شتاب انجام پذیر است. از دیگر مدارک لازم جهت ثبت نام، مواردی است که در قسمت زیر توضیح داده ایم.

 • داوطلبان می بایست فرم (IELTS Application Form) را از سایت مراکز مربوطه دانلود نمایند و پس از دانلود، فرم را تکمیل کنند و روز آزمون SPEAKING یا آزمون کتبی به همراه خود داشته باشند.
 • ارائه کارنامه آزمون قبلی (درصورتی که داوطلبان قبلا آزمون داده باشند)
 • ارائه عکس رنگی زمینه سفید
 • ارائه پاسپورت یا کارت ملی

نکات مهم در خصوص آزمون آیلتس (IELTS) در سال 1401

علاقه مندان به شرکت در آزمون آیلتس (IELTS) لازم است پیش از ثبت نام، از تمامی موارد مرتبط با این آزمون مطلع شوند.

 • آزمون آیلتس از 4 بخش شنیدن (listening)، خواندن (reading)، نوشتن (writing) و صحبت کردن (speaking) تشکیل می شود.
 • مدت زمان در نظر گرفته شده برای این آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.
 • لازم است بدانید که آزمون های (LISTENING) ،(WRITING) و (READING)، در یک روز انجام می شوند اما آزمون (SPEAKING) ممکن است درهمان روز امتحان و یا یک هفته قبل و یا پس از امتحان کتبی انجام شود.
 • نمره بندی آزمون آیلتس، از 0 تا 9 می باشد که البته نمره قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به طور معمول سطح 5، نمره متوسط و 6 به بالا خوب تلقی می شود.
 • به خاطر داشته باشید، آیلتس با حداقل نمره 7 مورد پذیرش دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد می باشد و هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند که حداقل نمره کلی مورد پذیرش برای اکثر دانشگاه ها، 6.5 است.
 • زمان و ساعت برگزاری امتحان Speaking در روز امتحان اعلام می‌شود و معمولاً امتحان Speaking از عصر روز امتحان شروع می شود و به مدت 5 روز ادامه خواهد داشت.
 • در صورتی که بیشتر از دو سال از تاریخ تحویل کارنامه IELTS گذشته باشد، این مدرک برای اکثر دانشگاه‌ها مورد پذیرش نخواهد بود.

سوالات متداول

1- چه زمانی می توانیم به ثبت نام آزمون آیلتس 1401 بپرداریم؟

آزمون آیلتس معمولا چند بار در سال برگزار خواهد شد که شما می توانید از زمان دقیق آن، با مراجعه به سایت رسمی این آزمون مطلع شوید.

2- برای ثبت نام آزمون آیلتس 1401 می بایست به چه سامانه ای مراجعه نماییم؟

شما می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی my.ieltsessentials.com مراحل ثبت نام خود را به انجام برسانید.

3- اگر بخواهیم در آزمون آیلتس 1401 شرکت نماییم، نیاز به داشتن چه مدارکی می باشیم؟

شما می توانید با داشتن پاسپورت دارای اعتبار خود و دیگر مدارک ذکر شده در مقاله و پرداخت هزینه ثبت نام، نسبت به نام نویسی خود در این آزمون اقدام نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ نظر

 1. من میخام به صورت خودخوان برای این ازمون بخونم چون مبتدی نیستم.
  میشه خواهش کنم برای هربخش ازمون منابع موثقی بهم بگین تهیه کنم ممنون

 2. سلام من ۲۷ مرداد ۷۸ نوزده شد من تو قوانین نظام وظیفه خوندم که از ۱۹ سالگی ۶ ماه فرصت هست تا غیبت خوردن ب خاطر همین مهر ثبت نام نکردم که بهمن ثبت نام کنم اینم بگم که میخوام برای بار سوم کنکور بدم ولی من ثبت نام کردم پیام نور و معافیت تحصیلی بهم ندادن و حتی توجیه غیبت هم کردم ولی قبول نشد و میگن که از زمان مدرک حساب میشه الان نمیتونم دانشگاه برم ؟ حتی من از سایت شما و ی سایت دیگه هم پرسیدم گفتید که درسته از سن حساب میشه الان باید چیکار کنم راهی نیست که من ادامه تحصیل بدم من اصلا سربازی نمیخوام برم و اصلا امادگیشو ندارم

 3. سلام من یه سوال داشتم تا حالا از هرکی پرسیدم یه جواب قانع کننده نگرفتم من دانشجوی رادیولوژی هستم و قصد دارم بعد از گرفتن لیسانس برای ادامه تحصیل به هلند یا سوئد برم آیا این کار امکان پذیر هست؟آیا سربازی اینجا مشکل ساز نمیشه؟من انگلیسیم خوبه یعنی شاید گرفتن نمره ۷ برام چندان مشکل نباشه

 4. سلام۰رشت آزمون آیلتس برگزار میکنه؟سایت سازمان سنجش نوشته بود ساری و تهران و مشهد و شیراز و اصفهان۰۰۰اما جایی دیدم رشت هم هست۰رشت برگزار میکنه؟

  • با سلام . خیر متاسفانه رشت جزو مراکز برگزارکننده ی آزمون بین المللی آیتلس نمیباشد و شما برای ثبت نام و آزمون آیلتس باید به استان های مربوطه مراجعه نمایید .

 5. سلام برای شرکت در این آزمونها باید شرایط زبانیت در چه درجه ای باشد؟؟؟
  یعنی باید زبان را فول فول باشید؟؟؟یا در طول ورد به دانشگاه کم کم خوب میشی؟؟

 6. سلام
  کتابهای American English files مناسب این آزمون هستند؟
  سپاس

 7. سلام خسته نباشید منابع خاصی وجود داره برای امادگی واسه ازمون؟

  • با سلام . بله ، شما باید کتاب های مرتبط با آزمون های آیلتس را مرور فرمایید مانند کتاب های ESSENTIAL WORDS FOR THE IELTS یا کتاب ENGLISH PROBLEMS یا منابعی از این قبیل که میتوانند راهنمای خوبی برای شما در آزمون آیلتس باشند .

 8. با تشکر و سپاس از اطلاعات مفید و کاربردی ایا برای شرکت در این ازمون (IELTS)سن خاصی در نظر گرفته شده؟

دریافت مشاوره