تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دکتری / شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

ضوابط نام نویسی آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400
شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

آزمون دستیاری دندانپزشکی از جمله آزمون هایی است که هر ساله توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور برگزار می گردد. دانش آموختگان رشته دندانپزشکی عمومی با شرکت در این آزمون و کسب حدنصاب نمره وارد دوره تخصص یا رزیدنتی خود می شوند و پس از فراگیری مهارت های لازم و پشت سر گذاشتن آموزش های تکمیلی می توانند به عنوان یک متخصص به جامعه خود خدمت نمایند.

آن دسته از داوطلبانی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 هستند، لازم است فرآیند نام نویسی خود را با استفاده از مدارک ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی در زمان ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکیبه صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir به انجام برسانند.

تنها متقاضیان واجد شرایط عمومی و اختصاصی مجاز به ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی می باشند.

شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

مرکز سنجش آموزش پزشکی شرایطی را برای داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی تعیین کرده واست که از طریق دفترچه ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 در اختیار متقاضیان قرار می دهد. علاقه مندانی که قصد دارند نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند، می بایست در اولین گام از ضوابط مذکور اطلاعات لازم را کسب نموده و در صورت احراز آن ها با پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400، اقدامات لازم را در راستای ثبت نام خود انجام دهند. شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی به شرح زیر می باشند.

شرایط عمومی

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان تعیین شده در قانون اساسی
 • دارا بودن تمامی شرایط عمومی متداول در آزمون های مختلف کشور
 • برخورداری از سلامت و توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی
 • نداشتن وابستگی تشکیلاتی به احزاب و گروه های ملحد و محارب و هواداری از آن ها
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • پذیرفتن قانون اساسی و عدم مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سوء سابقه کیفری
 • عدم معروفیت به فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی یا فراغت از تحصیل در رشته دندانپزشکی عمومی تا پایان شهریور ماه 1400 (دانشجویان سال آخر دندانپزشکی عمومی در صورت برخورداری از شرایطی که در ادامه مقاله ذکر شده اند، مجاز به نام نویسی می باشند.)
 • فارغ التحصیلان مقطع دندانپزشکی عمومی می بایست گواهی وضعیت طرح نیروی انسانی (گواهی معافیت یا پایان خدمت قانون خدمت پزشکان یا پیراپزشکان) را حداکثر تا پایان شهریور ماه 1400 ارائه نمایند.
 • فارغ التحصیلان رشته های تخصصی بالینی و Ph.D در رشته های دیگر تخصصی بالینی، در صورت پرداخت شهریه و انجام تمامی تعهدات قانونی منعی برای ورود و ادامه تحصیل در این رشته نخواهند داشت.
 • ارائه گواهی اشتغال به کار در حال حاضر از استان محل تعهد برای داوطلبانی که از سهمیه استانی در مقطع دکترای عمومی دندانپزشکی استفاده کرده اند، الزامی است.
 • مشخص بودن وضعیت خدمت نظام وظیفه عمومی از جمله شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی برای آقایان می باشد.
 • ورود و ادامه تحصیل دانش آموختگان رشته های تخصصی بالینی به رشته های تخصصی پایه اعم از بیماری های دهان، فک و صورت و آسیب شناسی دهان، فک و صورت مشروط به عضویت در هیات علمی بلامانع است.
 • ثبت نام در آزمون دستیاری دندانپزشکی دارای شرایط سنی نمی باشد.

توجه داشته باشید که دانشجویان سال آخر رشته دندانپزشکی عمومی در صورتی که مشمول شرایط زیر بوده و تحصیلات خود را تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 1400 به پایان برسانند، منعی برای ثبت نام در آزمون نخواهند داشت.

 • داوطلبان مشمول آیین نامه “تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی” تنها می توانند یک بار از این تسهیلات برای شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی بهره مند شوند.
 • مشمولان خدمت سربازی که در سنوات قانونی موفق به اتمام تحصیلات خود شده و از نظر قوانین و مقررات نظام وظیفه عمومی مرتکب خطا نشده باشند، می توانند نسبت به ثبت نام خود در این آزمون اقدام نمایند. در صورت قبولی این گروه از شرکت کنندگان، برای آن ها معافیت موقت تحصیلی صادر خواهد شد.
 • مطابق با قانون تسهیل ازدواج جوانان، دانشجویان متاهل آقا و خانم در رشته دندانپزشکی می توانند در این آزمون شرکت کنند. این دسته از داوطلبان در صورت عدم بهره مندی از این تسهیلات در دوره دانشجویی، می توانند حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل از این تسهیلات استفاده کنند. متقاضیان تنها یک نوبت می توانند با استفاده از این تسهیلات در آزمون دستیاری دندانپزشکی شرکت نمایند.
 • دانشجویان دندانپزشکی عمومی در صورتی که به هر دلیل از انجام طرح نیروی انسانی خود معاف هستند، منعی برای ثبت نام نخواهند داشت. این افراد با قبولی در آزمون لازم است گواهی معافیت خود را ارائه نمایند و در غیر این صورت، قبولی آن ها باطل شده و یک دوره از حضور در آزمون دستیاری دندانپزشکی محروم خواهند شد.

چنانچه فرد پذیرفته شده در مدت زمان مقرر ثبت نام خود را به انجام نرساند و یا پس از فرآیند نام نویسی نسبت به آغاز دوره خود اقدام نکند، این امر به منزله انصراف از تحصیل تلقی شده و داوطلب به مدت دو سال از شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی محروم خواهد شد. هم چنین در صورت انصراف قطعی پس از شروع دوره، علاوه بر دو سال محرومیت از حضور در آزمون دستیاری، متقاضی می بایست هزینه ای را به عنوان غرامت که مبلغ آن از سوی دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی تعیین می گردد، پرداخت نماید.

نکات مهم پیرامون شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400

متقاضیان علاوه بر رعایت ضوابط بالا جهت نام نویسی در این آزمون از طریق سایت ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی، بایستی یک سری از نکات مهم را نیز به خاطر بسپارند که در ادامه این موارد برای شما ذکر شده است.

 • مطابق با قوانین و مقررات مربوطه فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی عمومی در صورتی که با سهمیه استانی در آزمون سراسری پذیرفته شده باشند، مشروط به گذراندن حداقل نیمی از دوره تعهد خود می توانند در آزمون دستیاری دندانپزشکی شرکت نمایند. توجه داشته باشید که تنها ورودی های سال 93 و پیش از آن، مشمول این محدودیت می باشند.
 • گواهی پایان خدمت دوره خدمت پزشکان و پیراپزشکان می بایست مورد تایید معاونت های توسعه، بهداشت، درمان یا آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ذیربط رسیده باشد و بدیهی است گواهی صادره از سوی شبکه های بهداشت و درمان یا سازمان نظام پزشکی قابل قبول نمی باشد. این دسته از داوطلبان در صورت قبولی باید گواهی پایان طرح خود را ارائه نمایند چرا که در غیر این صورت، قبولی آن ها باطل خواهد شد.
 • دستیاران شهریه پرداز در صورت انصراف، علاوه بر دو سال محرومیت از شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی، مکلف به پرداخت شهریه کامل همان سال می باشند.
 • بازنشستگان یا داوطلبانی که با احتساب دوره تحصیل در سن بازنشستگی قرار می گیرند، در صورت قبولی موظف به پرداخت شهریه بوده و پذیرش آن ها به صورت “شهریه پرداز” صورت می پذیرد.

پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه، شرکت کنندگانی که موفق به کسب حداقل 50 درصد نمره آزمون شده باشند، مجاز به انتخاب رشته آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 هستند و می بایست در مدت زمان تعیین شده با مراجعه به سایت sanjeshp.ir، فرآیند انتخاب رشته خود را آغاز نمایند. به منظور آگاهی از زمان و نحوه انتخاب رشته آزمون دستیاری دندانپزشکی می توانید روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- آیا دانشجویان سال آخر رشته دندانپزشکی می توانند در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 شرکت کنند؟

دانشجویان سال آخر رشته دندانپزشکی عمومی در صورتی که مشمول شرایط موجود در این مقاله بوده و تحصیلات خود را تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 1400 به پایان برسانند، منعی برای ثبت نام در آزمون نخواهند داشت.

2- چگونه می توان در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 ثبت نام نمود؟

ثبت نام در این آزمون به صورت اینترنتی از طریق سایت sanjeshp.ir انجام می پذیرد.

3- در چه صورت داوطلب به مدت 2 سال از شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی 1400 محروم می شود؟

چنانچه فرد پذیرفته شده در مدت زمان مقرر ثبت نام خود را به انجام نرساند، به مدت 2 سال از شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی محروم خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. با سلام.
  میشه بعد از گذراندن چندماه از طرح ازمون شرکت کنیم و بقیه طرح بعد از گذراندن دوره تخصص انجام بشه؟ یا اینکه حتما باید طرح تموم بشه؟

  • با سلام و درود، در صورت دارا بودن شرایط و موافقت دانشگاه، با اتمام نیمی از زمان طرح مجاز به شرکت در آزمون دستیاری خواهید بود.

دریافت مشاوره پیج دکتری