تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط دریافت خوابگاه دانشجویی

شرایط دریافت خوابگاه دانشجویی

شرایط دریافت خوابگاه دانشجویی
شرایط دریافت خوابگاه دانشجویی

موضوع خوابگاه و سکونت دانشجویان، بدون شک از مهم ترین دغدغه های دانشجویی در طول دوران تحصیل به شمار می رود. این موضوع حتی امور تحصیلی و آموزشی آن ها را تحت تاثیر قرار داده و معمولا نگرانی خانواده ها را به دنبال دارد. یکی از مشکلاتی که در اکثر دانشگاه های کشور دیده می شود موضوع اسکان و کمبود فضای خوابگاهی برای دانشجویان است. نکته ای که داوطلبان آزمون های سراسری در زمان انتخاب رشته می بایست توجه ویژه ای به آن داشته باشند، موضوع دارا بودن امکانات خوابگاهی برای رشته محل مورد نظر خود می باشد.

موضوعی که در زمان انتخاب رشته برای داوطلبان مورد پرسش قرار می گیرد، شرایط اخذ خوابگاه های دانشجویی برای انواع دوره ها از قبیل روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، آزاد و پردیس های خودگردان هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم با ارائه این مقاله نکات جامعی را در خصوص شرایط دریافت خوابگاه های دانشجویی تقدیم حضورتان نماییم.

آن دسته از دانشجویانی که ودیعه و وام مسکن دریافت می کنند، نمی توانند از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند.

شرایط دریافت خوابگاه های دانشجویی

به طور معمول داوطلبانی که قصد دارند در شهرها و استان هایی که فاصله زیادی از محل زندگی آن ها دارد به تحصیل بپردازند، به دنبال کسب آگاهی از وضعیت خوابگاهی رشته محل مورد نظر خود هستند. معمولا اکثر دانشگاه های دولتی (روزانه) برای اسکان دانشجویان، دارای خوابگاه می باشند. اما شما برای اطمینان از دارا بودن خوابگاه دانشجویی دانشگاه موردنظرتان با تعرفه دولتی، می توانید در هنگام انتخاب رشته صفحات انتهایی مربوط به شرایط اختصاصی هر دانشگاه را در دفترچه انتخاب رشته کنکور بررسی نمایید.

شرایط واگذاری خوابگاه و نحوه اسکان دانشجویان

 • اولویت اسکان دانشجو در خوابگاه ها با دانشجویان دوره “روزانه” می باشد. اما پس از اسکان دانشجویان روزانه و در صورت وجود ظرفیت، تقاضای اسکان دانشجویان شبانه قابل بررسی می باشد.
 • دانشجویان واجد شرایط می بایست، در ابتدای هر نیمسال تحصیلی با مراجعه به اداره امور خوابگاه ها و ارائه برگ انتخاب واحد همان نیمسال نسبت به دریافت مجوز سکونت خود اقدام نمایند.
 • دانشجویانی که درخواست خوابگاه را دارند می بایست در بدو ورود برای اسکان در خوابگاه، تعهد محضری مربوط به صندوق رفاه دانشجویان را ارائه نمایند.
 • نکته بسیار مهم این است که دانشجویانی که ودیعه و وام مسکن دریافت می نمایند، نمی توانند از تسهیلات خوابگاه دانشجویی استفاده کنند.
 •  دانشجویان سنواتی در تمامی رشته ها، دانشجویان مقاطع phd و رزیدنتی، جابجایی، انتقالی، بورسیه سازمان های نظامی اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و سایر سازمان ها دارای اولویت استفاده از خوابگاه نمی باشند. (اما در صورت وجود ظرفیت و امکانات با نظر کمیته اسکان و اخذ هزینه های تمام شده ارائه خوابگاه بلا مانع است.)
 • به دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل، انصراف یا اخراج از دانشگاه، همچنین آن دسته از دانشجویانی که به هر دلیل قطع ارتباط آموزشی دارند (مرخصی تحصیلی، تعلیق انضباطی) اجازه استفاده و اسکان در خوابگاه های دانشجویی داده نخواهد شد.
 • دانشجو فقط در موارد ضروری و با اخذ مجوز کتبی از اداره امور خوابگاه ها، امکان تعویض اتاقی که به آن معرفی شده است را دارد.
 • لازم به ذکر است که تعیین تعداد نفرات هر اتاق به عهده اداره امور خوابگاه ها می باشد و دانشجویان ساکن در اتاق اجازه ندارند با ورود افراد جدیدی که مجوز سکونت در اتاق را دریافت نموده اند مخالفت کنند.
 • دانشجویانی که مجوز سکونت در خوابگاه را دریافت می کنند در صورت عدم انصراف در مهلت مقرر (حداکثر ده روز پس از آغاز ترم تحصیلی)، هزینه کامل نیمسال تحصیلی بهره مندی از خوابگاه، بر اساس مقررات صندوق رفاه برای آن ها محاسبه خواهد شد.
 • اگر دانشجویی خوابگاه را در مهلت تعیین شده توسط اداره امور خوابگاه ها، تخلیه نکند اتاق او با حضور نماینده معرفی شده از طرف حراست دانشگاه، طبق صورتجلسه ای تخلیه و تخلف دانشجو به مراجع ذیصلاح به منظور پیگیری های بعدی گزارش می شود.

چه کسانی در اولویت دریافت خوابگاه دانشجویی هستند؟

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای استفاده از خوابگاه های دانشجویی اولویت هایی را در نظر گرفته است. بدین منظور داوطلبانی که دارای شرایط زیر باشند راحت تر می توانند برای اخذ خوابگاه دانشجویی اقدام کنند.

دریافت خوابگاه دانشجویی 
اولویت دریافت
دانشجویان تحت پوشش کمتیه امداد امام خمینی ( ره ) و سازمان بهزیستی
بیماری صعب العلاج دانشجو یا یکی از بستگان درجه یک وی (با ارائه ی مدارک پزشکی)
دانشجویان خانواده معظم شاهد و ایثارگر
دانشجویی که همسر وی در حال خدمت سربازی می باشد.
وجود چند دانشجو در یک خانواده (با ارائه مستندات)
نفرات اول تا سوم آسیا و جهان و نفرات اول کشوری مسابقات یا المپیادهای علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و قرآنی
فرزندان کارکنان دانشگاه و وزارت که در دانشگاه ها علوم پزشکی دولتی پذیرفته شده باشند

 

مدت زمان مجاز برای استفاده از خوابگاه دانشجویی

دانشجویان دوره های مختلف که در خوابگاه های دانشجویی سکونت دارند، فقط در مدت زمان معین مجاز به استفاده از آن می باشند. طبق آیین نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در صورت وجود امکانات و خدمات خوابگاهی دانشجویان می توانند از آغاز تحصیل به مدت شرح داده شده در جدول زیر، از خوابگاه های دانشجویی استفاده نمایند.

مدت زمان مجاز استفاده از خوابگاه
دوره تحصیلی تعداد نیمسال تحصیلی مجاز
کاردانی ناپیوسته 4 نیمسال
کارشناسی ناپیوسته 4 نیمسال
کارشناسی پیوسته 8 نیمسال
دکترای تخصصی 8 نیمسال
کارشناسی ارشد ناپیوسته 5 نیمسال
دکترای حرفه ای 14 نیمسال

شرایط دریافت خوابگاه دانشجویی در دوره های شهریه پرداز

یکی از سوالاتی که معمولا ذهن داوطلبانی را که قصد دارند در دانشگاه های شهریه پرداز مانند پردیس های خودگردان، دانشگاه پیام نور، آزاد و دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی تحصیل کنند را به خود مشغول می کند این است که آیا این دانشگاه ها نیز تسهیلات اسکان دانشجویان در خوابگاه را ارائه می دهند یا خیر؟ در ادامه نکاتی را پیرامون دریافت خوابگاه دانشجویی در دوره های شهریه پرداز ارائه داده ایم.

 • دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور و دانشگاه آزاد و حتی بسیاری از پردیس های خودگردان هیچ تعهدی در قبال ارائه ی خوابگاه ندارند.
 • برخی از این دانشگاه ها خوابگاه های خودگردان ارائه می دهند. برخی از خوابگاه های خودگردان در محل دانشگاه واقع می باشند و برخی بیرون از دانشگاه هستند.
 •  چون دانشگاه در قبال ارائه ی خوابگاه تعهدی ندارد بنابراین برای نظارت آن ها نیز تعهدی ندارد.
 • ممکن است برخی دانشگاه ها بر این نوع خوابگاه ها نیز نظارت داشته باشند که جهت اطلاع از اینکه دانشگاه مدنظر شما نظارتی بر خوابگاه خودگردان دارد یا خیر می بایست از مسئولان دانشگاه سوال نمایید.

دقت داشته باشید که قبل از ثبت نام در دانشگاه های آزاد، پیام نور و پردیس های خودگردان (بین الملل) ابتدا از ارائه ی خوابگاه خودگردان مطمئن شوید و سپس اقدام به ثبت نام در دانشگاه مربوطه نمایید تا بعدا دچار مشکل نگردید. شما عزیزان می توانید پیش از انتخاب دانشگاه موردنظر خود، از تجربه مشاوران متخصص مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره بهره مند گردید.

میزان هزینه های خوابگاه به چه صورت تعیین می شود؟

اجاره بهاء خوابگاه ها بر اساس ظرفیت اتاق و تعداد ماه های هر ترم تحصیلی و بر مبنای تعرفه های صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ترم محاسبه و دانشجو ملزم به پرداخت آن در ابتدا ترم تحصیلی از طریق پورتال دانشجویی صندوق رفاه و به صورت پرداخت غیر حضوری (اینترنتی) می باشد.

برای آن دسته از دانشجویانی که تصمیم می گیرند در دوره های شهریه پرداز به ادامه تحصیل بپردازند،لازم است از میزان شهریه دانشگاه علمی کاربردی و یا میزان شهریه دانشگاه آزاد و یا رشته مورد نظر خود اطلاعات کافی کسب نمایند. برای مثال اطلاع از شهریه رشته پزشکی دانشگاه آزاد برای دانشجویان مربوطه امری ضرورویست تا درصورت تصمیم بر اخذ خوابگاه و سایر هزینه های تحصیلی اعم از هزینه رفت و آمد، خورد و خوراک و … بر آورد دقیقی از مخارج مربوطه داشته باشند.

سوالات متداول

1- آیا به دانشجویان دوره شبانه هم خوابگاه تعلق می گیرد؟

اولویت اسکان دانشجو در خوابگاه ها با دانشجویان دوره روزانه می باشد. اما پس از اسکان دانشجویان روزانه و در صورت وجود ظرفیت، تقاضای اسکان دانشجویان شبانه قابل بررسی می باشد.

2- مدت مجاز استفاده از خوابگاه برای هرمقطع به چه میزان است؟

دانشجویان واجد شرایط می توانند حداکثر: کاردانی و کارشناسی ناپیوسته 4 نیمسال، از خوابگاه دانشجویی استفاده نمایند. به سایر موارد در متن مقاله اشاره شده است.

3- به کدام دانشجویان خوابگاه تعلق می گیرد؟

دانشجوی مشغول به تحصیل روزانه غیر بومی و دارای سنوات مجاز که اشتغال به کار نداشته و از وام ودیعه مسکن استفاده ننموده باشد. در صورت وجود ظرفیت مازاد به دانشجویان فاقد شرایط فوق نیز خوابگاه داده خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ نظر

 1. سلام ،ایا در سال بعد دانشگاه تهران به ساکنین شهرستانهای استان تهران خوابگاه میده؟

  • با سلام، متاسفانه در حال حاضر جزئیات چگونگی پذیرش دانشگاه ها مشخص نمی باشد لذا می بایست منتظر دفترچه های انتخاب رشته سال آینده باشید.

 2. من امسال کنکور ریاضی خواهم داشت و دختر هستم می خواستم بدانم که برای رشته های مهندسی اگر دانشگاه در ابتدا اعلام کرده باشد که خوابگاه دارد تا پایان دوره لیسانس خوابگاه می دهد ؟اگر خوابگاه نباشه واقعا انگیزه برای درس خواندن نخواهم داشت …..ممنون می شم جواب سوالم رو بدید.

  • با سلام و درود. ترم اول بر اساس رتبه و ترم های بعد با توجه به معدل و ظرفیت دانشگاه، خوابگاه ارائه می شود.

دریافت مشاوره