خانه نظام وظیفه شرایط معافیت خدمت سربازی ۱۴۰۲

شرایط معافیت خدمت سربازی ۱۴۰۲

انواع معافیت خدمت سربازی 1402
شرایط معافیت خدمت سربازی 1402

بر اساس قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران، آقایان در ماهی که سن آن ها به 18 سال تمام می رسد در صورت عدم اشتغال به تحصیل و داشتن معافیت پزشکی، موظف به گذراندن مدت زمان خدمت سربازی و دریافت کارت پایان خدمت سربازی می باشند.

از این رو می بایست جهت اعلام آمادگی و آگاهی از تمامی شرایط و قوانین خدمت سربازی به  سامانه سازمان نظام وظیفه به نشانی vazifeh.police.ir مراجعه نمایند. اما در این میان عده ای هستند که به هر دلیل خواهان معاف شدن از این دوره بوده و سوالی که ذهن آنان را به خود درگیر می سازد این است که آیا می توان از خدمت سربازی معاف شد؟ در این مقاله به شرایط معافیت خدمت سربازی در سال 1402 پرداخته ایم.

مدارک پزشکی افرادی که می خواهند از معافیت پزشکی خدمت سربازی ۱۴۰۲ استفاده نمایند، می بایست به تایید کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه برسد.

انواع معافیت خدمت سربازی ۱۴۰۲

خدمت سربازی برای تمامی آقایان از 18 تا 50 سال اجباری است مگر افرادی که شرایط معافیت از خدمت را داشته باشند. معافیت از خدمت سربازی انواع مختلفی دارد که در دو دسته معافیت دائم و موقت جای می گیرند.

معافیت موقت

به این معناست که فرد با داشتن یک سری شرایط می تواند از خدمت برای مدتی معاف شود. معافیت موقت شامل معافیت تحصیلی، معافیت بنیاد ملی نخبگان و گواهی اشتغال به خدمت می باشد.

معافیت دائم

این نوع معافیت به افرادی که دارای شرایط ذکر شده در لیست زیر می باشند، تعلق می گیرد.

در ادامه مقاله به تمامی معافیت ها به همراه شرایط مربوطه به صورت کامل پرداخته شده است. لازم به ذکر است در صورتی که به اطلاعات بیشتر در این زمینه نیاز داشته باشید می توانید بر روی لینک مشاوره نظام وظیفه کلیک کنید.

نحوه دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی 1402

مطابق با قوانین نظام وظیفه و ضوابط معافیت پزشکی، در صورتی که افراد دارای مشکلاتی از قبیل بیماری جسمی و یا ذهنی باشند، می توانند برای دریافت کارت معافیت از خدمت خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که این امر تنها پس از انجام معاینات لازم توسط پزشکان نیروهای مسلح و تایید آن ها انجام و مدارک پزشکی فرد نیز باید مورد تایید کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه قرار بگیرد. مراحل دریافت معافیت پزشکی به صورت زیر می باشد:

 • فرد مشمول می بایست نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز که در دفترچه راهنمای نظام وظیفه عمومی درج شده اند، اقدام نماید.
 • سپس معاینات اولیه خود را جهت اطمینان از داشتن بیماری موردنظر، پشت سر بگذارد. (افراد مشمولی که دارای نقص عضو یا بیماری های قابل مشاهده می باشند، نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند.)
 • در این مرحله فرد باید درخواست خود مبنی بر دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی را در سیستم دفاتر پلیس + 10 ثبت نماید.
 • پس از ثبت درخواست، فرد مشمول می بایست برگه معرفی به بیمارستان را از سازمان نظام وظیفه دریافت کند.
 • در این مرحله به منظور تایید مشکل و یا بیماری فرد، معاینات پزشکی مجددا توسط پزشکان متخصص نیروهای مسلح انجام می گیرد.
 • نتایج معاینات پزشکان متخصص به کمیسیون مرکز رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی ارسال شده و جلسه ای با عنوان شورای پزشکی جهت تصمیم گیری نهایی تشکیل می شود.
 • چنانچه فرد مشمول به عنوان معاف دائم تلقی شود، کارت معافیت وی صادر می شود و اگر سرباز یا معاف از رزم شناخته شود، برگه آماده به خدمت برای او صادر می گردد.

 کدام یک از بیماری ها موجب معافیت پزشکی می شوند؟

لیست کامل بیماری هایی که معافیت پزشکی شامل آن ها می شود، در جدول زیر ارائه شده است.

بیماری هایی که معافیت پزشکی 1402 به آن ها تعلق می گیرد.
بیماری های عمومیبیماری های غدد مترشحه داخلی
داخلی و مغز و اعصاب (نورولوژی)اعصاب و روان
ریه و قفسه صدریبیماری های استخوان (اسکلت)
خون وانکولوژی (بدخیمی ها)دستگاه ادراری و تناسلی
چشم و عوارض بیناییگوش و حلق بینی
روماتولوژی و بافت همبندبیماری های عفونی
پوست و بافت های زیر پوستجراحی مغز و اعصاب
شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومیفک و دهان و دندان
قلب و عروق

توجه داشته باشید مشمولانی که وارد دوره غیبت سربازی شده و سپس درخواست معافیت پزشکی می کنند، در صورتی که در جلسات شورای پزشکی شناسایی شوند، مطابق با قوانین غیبت و اضافه خدمت با آن ها برخورد شده و به سربازی اعزام خواهند شد.

شرایط معافیت کفالت خدمت سربازی ۱۴۰۲

احراز شرایط معافیت کفالت از دیگر مواردی است که مشمولان می توانند با استفاده از آن نسبت به انجام فرآیند معافیت خود اقدام کنند. انواع مختلف معافیت کفالت عبارت اند از:

 • کفالت پدر
 • کفالت مادر
 • کفالت پدربزرگ
 • کفالت مادربزرگ
 • کفالت برادر
 • کفالت خواهر
 • کفالت فرزند
 • کفالت والدین معلول
 • کفالت اعضای نیازمند به مراقبت خانواده

در واقع می توان گفت که معافیت کفالت رایج ترین شیوه معافیت می باشد؛ اما با توجه به قوانین و مقررات خاص موجود، بهره مندی از این نوع معافیت تنها در صورت احراز شرایط عمومی و اختصاصی آن امکان پذیر است.

شرایط عمومی

 • برای فرد مشمول نباید غیبت ثبت شده باشد.
 • متقاضی می بایست به سن مشمولیت یعنی 18 سال تمام رسیده باشد.
 • داوطلب باید تنها مراقب شخص مکفول (پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر و برادر) باشد. در صورتی که فرد دارای برادر دیگر با سن بالای 18 سال باشد، فاقد شرایط معافیت است مگر این که بر اساس رای شورای پزشکی وظیفه عمومی، آن برادر از توانایی لازم برای مراقبت و نگهداری از شخص مکفول را نداشته باشد.

شرایط اختصاصی

علاوه بر داشتن شرایط عمومی، می بایست دارای یکی از شرایط اختصاصی کفالت سربازی زیر باشید.

شرایط معافیت کفالت خدمت سربازی ۱۴۰۲
نوع کفالتشرایط
کفالت پدرسن پدر مشمول می بایست بالای 75 سال بوده و یا اگر کمتر باشد می بایست مطابق با رای شورای پزشکی وظیفه عمومی نیاز به مراقبت داشته باشد.
مادر فاقد همسرپدر مشمول در قید حیات نبوده و مادر مجددا ازدواج نکرده باشد و یا طلاق گرفته باشد.
برادر کمتر از 18 سال تمام (صغیر)پدر در قید حیات نبوده و مشمول تنها برادر و سرپرست برادر کمتر از 18 سال خود باشد.
خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالمخواهر مشمول می بایست فاقد پسر باشد و خواهر فرد از همسر خود طلاق گرفته و یا همسرش فوت کرده باشد. همچنین مشمول تنها برادر تنی و سرپرست بالای 18 سال خواهر باشد.
برادر بیش از 18 سال فاقد همسر، فرزند پسر سالم بالای 18 سال فاقد شغل و فاقد پدر نیازمند به مراقبتبرادر مشمول فاقد پدر، همسر و فرزند بوده و به علت بیماری یا نقص عضو نیاز به مراقبت داشته باشد.
پدربزرگ فاقد فرزند و نیازمند مراقبتپدربزرگ مشمول، هیچ فرزند دختر یا پسری نداشته و بنا بر رای شورای پزشکی وظیفه عمومی، توانایی اداره امور خود را نداشته باشد.
مادربزرگ فاقد همسر و فرزندمادربزرگ مشمول باید فاقد فرزند اعم از دختر و پسر بوده و همسر وی فوت کرده و یا از او جدا شده باشد.
فوت حین خدمت پدر یا برادریکی از برادران و یا فرزندان سرباز حین خدمت فوت کرده باشد. فوت کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح در حین خدمت نیز مشمول معافیت کفالت می شود.
فرزند صغیرهمسر مشمول فوت کرده و از وی دارای فرزند صغیر باشد و یا همسر او پس از ازدواج معلول شده و فرزندش نیاز به مراقبت داشته باشد.
برادر در حال خدمتهر دو برادر می بایست فاقد غیبت نظام وظیفه باشند.

شرایط معافیت ایثارگران 1402

شرایط معافیت ایثارگران 1402
شرایط معافیت خدمت سربازی 1402

آن دسته از مشمولانی که پدر یا مادر یا فرزند یا برادر یا خواهر آن ها شهید یا جانباز یا اسیر یا جاویدالاثر شده باشند و این امر مورد تایید مراجع ذی صلاح نیز قرار بگیرد، در صورت احراز هر یک از شرایط زیر، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.

 • به ازای هر شهید یا آزاده با حداقل 24 ماه سابقه اسارت یا جانباز با حداقل 25 درصد جانبازی یا مفقودالاثر فاقد فرزند ذکور، یک نفر از برادران آن ها از حضور در دوره خدمت سربازی معاف می شود.
 • به ازای هر 24 ماه آزادگی، 25 درصد جانبازی و 30 ماه سابقه حضور در جبهه، یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می شود.
 • تمام مشمولین جانباز دارای حداقل 10 درصد جانبازی نیز از از انجام خدمت سربازی معاف هستند.
 • کلیه فرزندان شهدا و مفقودالاثران که به سن مشمولیت می رسند، از خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.
 • آن دسته از مشمولانی که با بانوان جانباز 25 درصد و بالاتر ازدواج نمایند، تا مدت 5 سال از تاریخ ثبت عقد از معافیت موقت برخوردار می باشند و در صورت استمرار ازدواج، پس از گذشت 5 سال نهایتا با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ معافیت دائم شامل حال آن ها می شود.
 • در صورتی که هر یک از شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان فاقد فرزند ذکور باشند، تنها یکی از برادران آن ها طبق قوانین و مقررات می تواند از امتیاز معافیت استفاده نماید.
 • بانوان جانبازی که پیش از این، فرزند یا برادر آن ها به موجب جانبازی خواهر معاف شده اند نیز می توانند همسر مشمول خود را از خدمت سربازی معاف نمایند.

شرایط معافیت مددجویان ۱۴۰۲

معافیت مددجویان نیز از دیگر معافیت هایی است که سازمان نظام وظیفه، قوانین و مقررات مرتبط با آن ها را در اختیار مشمولان قرار داده تا افراد واجد شرایط بتوانند از حضور در دوره خدمت ضرورت معاف شوند. این شرایط به شرح زیر می باشند.

مادر فاقد همسر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی

 • بر اساس قوانین جدید نظام وظیفه، دیگر تعداد فرزندان پسر مادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی اهمیتی نداشته و حتی اگر مادری بیش از دو فرزند پسر داشته باشد، مشروط به آن که قبلا برادران دیگر از معافیت کفالت مادر استفاده نکرده باشند، فرد مشمول از خدمت سربازی معاف می شود.
 • نکته حائز اهمیت در خصوص این نوع معافیت، فاقد همسر بودن مادر به سبب فوت شوهر یا طلاق از وی می باشد. بنابراین مادرانی که همسر آن ها مفقودالاثر شده یا در حبس می باشند، مشمول این قانون نمی شوند.

خانواده های دارای سه فرزند دختر و یک فرزند پسر

 • مشمول می بایست تنها پسر خانواده بوده و هیچ برادری نداشته باشد.
 • تاهل یا مطلقه بودن خواهران فرد مشمول، مانع معافیت وی نمی شود.
 • در صورتی که پدر در قید حیات باشد، وضعیت جسمانی وی ملاک عمل نبوده و تنها تحت پوشش بودن وی یا مادر مشمول در کمیته امداد یا بهزیستی شرط اصلی معافیت می باشد. به عبارت دیگر، پدر یا مادر شخص مشمول حتما باید تحت پوشش کمیته و یا بهزیستی باشند.
 • استفاده برادر ناتنی از این معافیت صرفا در صورتی امکان پذیر است که خواهران از طریق پدر یا مادر با مشمول دارای رابطه نسبی باشند.

مشمول دارای فرزند معلول

 • در صورتی که فرد مشمول فاقد غیبت بوده و فرزند وی نیز تحت پوشش بهزیستی باشد، می تواند از این نوع معافیت بهره مند شود.

ازدواج با بانوان دارای معلولیت جسمی – حرکتی

 • مشمولانی که با بانوان معلول ازدواج می کنند، به مدت 5 سال موقتا از خدمت سربازی معاف می شوند و در صورت استمرار ازدواج نیز می توانند از معافیت دائم استفاده نمایند.

شرایط معافیت متعهدین خدمت 1402

یکی از معافیت ‌هایی که مشمولین خدمت سربازی 1402 می‌توانند نسبت به آن اقدام کنند، معافیت متعهدین خدمت می‌باشد. مطابق با قوانین نظام وظیفه، عبارت “متعهد خدمت” به افرادی اطلاق می ‌شود که در هر یک از دستگاه هایی دولتی استخدام شده و مشغول به کار هستند. شرایط بهره مندی از این معافیت به صورت زیر است.

 • مشمولان قانون خدمت نیروی انسانی، درمانی و بهداشتی پس از طی دوره آموزش مقدماتی نظامی و بعد از تأمین نیازمندی های نیروهای مسلح، ادامه خدمت خود را تا 5 سال در وزارت بهداری انجام‌ می‌دهند.
 • مشمولین قانون معافیت فارغ ‌التحصیلان مراکز تربیت معلم پس از اتمام دوره آموزش مقدماتی نظامی، موظف به انجام ادامه خدمت خود در آموزش و پرورش خواهند بود.
 • داوطلبان شغل معلمی خلبانی در آموزشگاه فنون هواپیمایی تنها در صورت ارائه تعهد و گذراندن 10 سال خدمت و همچنین داوطلبان شغل تکنسینی ‌هواپیما در این آموزشگاه، مشروط به سپردن تعهد و انجام 12 سال خدمت، از حضور در دوره سربازی معاف خواهند بود.
 • همچنین دولت می تواند از حضور کارکنان خود که مشمول خدمت سربازی نیز می باشند، به دو شکل زیر بهره مند شود.
 1. به عنوان استخدام تعهد خدمتی
 2. به عنوان کارکنان وظیفه برای انجام خدمت دوره ضرورت

شرایط معافیت بخشودگی سن ۱۴۰۲

معافیت بخشودگی سن نیز تنها شامل افرادی می شود که 50 سال آن ها به پایان رسیده است اما به خدمت سربازی نرفته اند. در واقع شناسنامه این افراد نشان دهنده کارت پایان خدمت سربازی آن ها می باشد.

در پایان لازم است بدانید که بسیاری از مشمولان می توانند در صورت برخورداری از شرایط کسری خدمت، مدت زمان خدمت سربازی خود را با توجه قوانین و ضوابط نظام وظیفه کاهش دهند و یا در صورتی که از شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی ۱۴۰۲ برخوردار می باشند، زمان اعزام خود را به تعویق بیندازند.

مشمولان باید توجه داشته باشند که برای دریافت معافیت سربازی، باید حداقل ۲ الی ۳ ماه قبل از اعزام نسبت به انجام مراحل اداری درخواست خود اقدام کند.

 

نکات مهم ⭐
 • معافیت از خدمت سربازی انواع مختلفی دارد که در دو دسته معافیت دائم و موقت جای می گیرند.
 • معافیت موقت نظیر معافیت تحصیلی، معافیت بنیاد ملی نخبگان و گواهی اشتغال به خدمت و معافیت دائم شامل معافیت پزشکی، بخشودگی سن، معافیت کفالت، مددجویان، متعهدین خدمت و ایثارگران می باشد.
 • برای دریافت معافیت پزشکی 1402 بیماری هایی که در جدول مقاله فوق قرار دارد، باید معاینات لازم توسط پزشکان نیروهای مسلح انجام شده و تایید گردد.
 • معافیت کفالت ۱۴۰۲ شامل کفالت پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر، خواهر، فرزند، والدین معلول و اعضای نیازمند به مراقبت خانواده است که متقاضی باید شرایط نام برده در متن فوق را دارا باشد.
 • مشمولانی که پدر یا مادر یا فرزند یا برادر یا خواهر آن ها شهید یا جانباز یا اسیر یا جاویدالاثر باشد، در صورت احراز شرایط لازم می توانند معافیت دائم بگیرند.
 • مشمولان برای دریافت معافیت باید 2 الی 3 ماه قبل از موعد اعزام مراحل لازم را طی نمایند.

سوالات متداول

1- شرایط معافیت کفالت برادر صغیر در سال ۱۴۰۲ چیست؟

این نوع معافیت به شرط در قید حیات نبودن پدر و این که مشمول تنها برادر و سرپرست برادر کمتر از 18 سال خود باشد، اعمال می شود.

2- در چه صورتی می توان از معافیت کفالت مادر در سال استفاده کرد؟

مشمولینی که مادر آن ها فاقد شوهر باشد، می توانند از این معافیت بهره ببرند.

3- معافیت موقت از خدمت ضرورت در سال شامل چه مواردی می باشد؟

معافیت تحصیلی، معافیت بنیاد ملی نخبگان و گواهی اشتغال به خدمت، در گروه معافیت موقت قرار می گیرند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۳۹ نظر
 1. محمد

  سلام.
  خسته نباشید. بنده ۲۲ سال سن و دو خواهر زیر ۱۸ سال که یکی از آنها دارای کم توانی ذهنی(سندروم) می‌باشد. و پدر و مادر در قید حیات و پدر در شرف بازنشستگی قرار دارد.
  آیا معافیت شامل می‌شود؟

 2. م

  سلام من ۲۰ساله هستم و الان مشمول هستم.بیماری پسوریازیس دارم و کیست مویی ۲بار عمل کردم در این دو سه سال.ایا من معاف میشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، اقدام به معافیت را داشته باشید. ممکن استموافقت شود.

 3. امیر

  سلام. من ۲۱ سالمه در حال حاضر دانشجو هستم یک بیماری مادرزادی دارم به نام هایپرهیدروزیس (تعریق شدید کف دست و کف پا به شکل مداوم طوری که روی تمام فعالیت های روزمره اثر میگذاره). به پزشک مراجعه کردم درمان نمیشه. به نظرتون شانسی برای معافیت دائم از طریق اقدام پزشکی هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، اگر بیماری قابل درمان نبوده و در فعالیت های روزمره تاثیر گذار باشد، شانس خواهید داشت.
   اما در کل بیماری شما جزو بیماری های نامبرده در سایت نظام وظیفه نبوده و شانس شما برای معافیت کم است.

 4. حسام

  سلام متولد ۷۱ هستم چند سال پیش تصادف کردم پای راستم از زانو تا مچ پلاتین و پیچ داخلشه مشکل حرکتی داره و استخوان ترقوه ام از شانه جدا شده به صورتی که مشکل محدودیت حرکت داره بنظرتون معافیت میتونم بگیرم حتی اگه موقت باشه ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شرایط شما می بایست به صورت بالینی بررسی گردد، لذا توصیه می شود به مراکز درمانی تابع نظام وظیفه مراجعه نمائید.

 5. سهیل

  سلام خسته نباشید

  پدر بنده ۱۷ماه سابقه میدان عملیاتی جنگ را داشت و در این حین متاسفانه دچار جراحت شد و بهش ۱۰ درصد جانبازی تعلق گرفت با این شرایط آیا معافیت شامل من می شود یا خیر

  • ایران مشاوره

   باسلام و درود به ازای هرماه ایثارگری و هر درصد جانبازی ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق خواهد گرفت.

 6. Mohi

  با سلام
  دوستان چقدر احتمال داره که افراد بالای ۳۵ سال با دو فرزند معاف بشن.

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بر اساس مصوبه جدید، مشمولانی که دارای سه فرزند و بیشتر هستند و افراد با سن بیش از ۳۵ سال که دارای دو فرزند باشند، از خدمت سربازی معاف هستند. شما میتوانید با عضویت در کانال تلگرام ایران مشاوره از آخرین اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید.

 7. طاها فزونی

  سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم بنده که عمل تومور نخاعی(مغز و اعصاب) داشتم حدود هفت ماه گذشته و دوتا از مهره های گردنم رو هم برداشتن و نامه ی پزشک متخصص رو هم برای معفیت دایم دارم ایا مشمول معافیت پزشکی میشم؟
  اگر میشم لطفا میشه شرایطش رو هم بگید که چجوری اقدام کنم با توجه به اینکه طلبه هستم و حین تحصیل بخام شرایطم بررسی بشه چرا که ما انصراف از حوزه علمیه نداریم
  با تشکر از شما

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   شما با مراجعه به مراکز پلیس به اضافه ۱۰ نسبت به درخواست کسب معافیت پزشکی اقدام فرمایید.

 8. احمد

  سلام خسته نباشید
  من پدرم یکی ا پاهاشو قطع کردنه و ی خواهر کو چکی تر از خدمم دارم الان هم ۲۲سالمه پدرمم هم ۶۵سالشه
  و اینکه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هم هستیم آیا معافیت بهم تعلق میگیره

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود در صورت نداشتن غیبت سربازی احتمال معافیت شما بالا می باشد.

 9. سعید

  با سلام و وقت بخیر
  بنده متولد ۸۰ هستم و دانشجو هستم
  برادرم خدمت سربازی رو انجام داده و ازدواج کرده ولی از لحاظ روحی روانی شرایط مناسبی رو دارا نیست . پدر من هم ۶۴ سال سن داره. دو تا خواهر دارم که یکیش کوچیکتر از خودم هست یکیش بزرگتر ولی ازدواج نکردن
  من فرزند سوم هستم و برادرم که ازدواج کرده از همه بزرگتر هست.
  ایا معافیت دائم به من تعلق میگیره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما در صورتی می توانید معافیت کفالت مادر را بگیرید که براذر بزرگتر از لحاظ جسمی یا روانی مشکل داشته باشد(بر اساس تشخیص پزشکان نظام وظیفه) و پدر نیز بالای ۷۵ سال سن داشته باشد.

 10. سجاد

  سلام بنده برادرم تحت پوشش بهزیستی هستش و درجه شدت بیماریش شدید هستش درخواست معافیت ماده ۹ دادم اما ۱سال ونیم غیبت دارم اگه غیبتمو موجه کنم میتونه معافیت بگیرم؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در صورت حاد بودن بیماری برادر شما و در صورتی که پدر بالای ۷۵ سال سن داشته باشد ( یا از لحاظ جسمانی یا روانی ضعیف باشد) شما میتوانید با توجیه کردن غیبت خود درخواست معافیت کفالت مادر دهید.

 11. مریم

  سلام پسرسومم درکودکی دریکی از پاهاش به بیماری نکروز سراستخوان ران دچارشد بعدازدوسال خوب شد ولی یک سانت ونیم پاش کوناهتراز اون‌یکی هست ومحدودیتهای حرکتی دارد آیا معافیت میگرند؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   ایشان امکان معافیت از رزم را دارند اما برای معافیت کامل نیاز به معاینه و نظر پزشک سازمان می باشد.

 12. علی

  سلام من پسر سوم هستم و دوتا برادرم خدمت کردن سومی منم معاف میشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   شرایط خاصی جهت معافیت را دارا نمی باشید.

 13. امیر

  با سلام
  پدر بنده ۳۶ ماه سابقه جبهه داره، برادر بزرگترم از سابقه جبهه پدرم معافیت نگرفت فقط چند ماه کسری خدمت گرفت، میخوام بدونم بنده میتونم با استفاده از سابقه جبهه پدرم معافیت بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، معافیتی به شما تعلق نمیگیرد و تنها کسری خدمت برایتان اعمال می شود.

 14. سینا امامقلی

  با سلام بنده پدرم ۲۴ ماه خدمت کامل رفتن زمان جنگ بعد به برادر بزرگترمم هیچی تعلق نگرفته جتی یک روز کسری بنده میخاستم بدونم بنظرتون میشه به جای ایشونم بمن معافیت دائم بدن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود به ازای هر ماه ایثارگری ۱۲ روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد.

 15. علیرضا بابایی

  با سلام پدر من سابقه ۲۵ماه ایثار گری دارن من چیکار میتونم بکنم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید به ازای هر ماه ایثارگری پدر ۹ الی ۱۲ روز کسری خدمت دریافت نمائید. کافی است که پلیس +۱۰ یا نظام وظیفه مراجعه بفرمائید.

 16. محمد علی

  سلام پدر من ۵۵سالشه و موقع جنگ سربازی بوده و سال ۶۶ خدمت سربازی رو تمام میکنه بنظر تون من میتونم معافیت دائم بگیرم و پدرم توی اهواز خدمت کرده و سالم و سلامت هستند و من تک پسر خانواده هستم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در صورتی که از خدمت سربازی معاف هستید که پدر شما ۳۰ ماه در منطقه عملیاتی در آن سال حضور می داشت.

 17. amir

  سلام پدرم ۶۰ ساله هستن و ایثارگری هم دارن آیا معافیت به من تعلق میگیره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، میتوانید اقدام کنید. اما احتمال موافقت با معافیت دائم کم است.

 18. علی

  سلام من تک فرزند هستم و پدرم بیماری دیابت نوع۲ دارد ایا میتوانم معاف شوم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود در صورتی که پدر شما بالای ۷۵ سال داشته باشد منعی نخواهید داشت و اگر سن او زیر ۷۵ سال باشد باید از کار افتاده باشد و نتواند کارهای اولیه خود را انجام دهد، در صورت تایید پزشک می توانید معافیت دریافت نمایید.

 19. زری

  سلام من یه پسر دارم دانشجو هست ۲۰سالشه میخواستم امسال در صورتی که معافیت تحصیلی داره برای معافیت کفالت برای مادربزرگش درخواست بده
  مادر بزرگش ۶۲سالشه از نظر جسمی بسیار ناتوان شده و تنها زندگی میکنه شوهرشون فوت شده همه بچه هاشم ازدواج کرده میتونم درخواست بدم برای کفالت مادر بزرگ

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   برای معافیت مادر بزرگ ایشان باید تنها نوه پسری بالای ۱۸ سال باشند و هیچ کدام از فرزندان مادر بزرگشان در قید حیات نباشند.

 20. امیر

  با سلام
  من بچه ی آخر خانواده هستم و پدرم هم در سال ۸۶ فوت کرده یک خواهر بزرگتر از خودم هم دارم اما ازدواج نکرده.برادر بزرگترم هم بالای ۳۰ سالش هست و ازدواج کرده و دوتا بچه‌ی کوچیک داره اما درآمدش پایینه. میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بر اساس قوانین درصورتی که در خانواده ی خود برادر بزرگتر داشته باشید، امکان دریافت کفالت مادر را نخواهید داشت.

 21. محمدرضا

  وقت بخیر، بنده ۷ سال از زمان فارغ التحصیلی ام در رشته تکنسین خونگیری گذشته و هنوز به نظام وظیفه مراجعه نکردم. الان قصد دارم که از طریق پلیس+۱۰ اقدام کنم ولی آیا راهی هست توجیه غیبت داشته باشم و دچار اضافه خدمت یا تنبیه نشوم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، در صورتی که دلایل کافی را برای عدم مراجعه به نظام وظیفه داشته باشید، غیبت توجیه خواهد شد.
   ضمنا شما میتوانید درخواست ملاقات با سردار را نیز بدهید.

 22. ۱۳۷۸

  سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۸ هستم از ۹ سالگی وحشت شبانه دارم و از نظر پزشکی مشکلی ندارم هنوز هم شب ها راحت نمیتونم بخوابم ایا راهی برای معافیت سربازی هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما از طریق دفاتر پلیس +۱۰ اقدام کنید تا پرونده شما به کمسیون پزشکی نظام وظیفه ارجاع داده شود، پس از برسی های مربوطه در صورتی که این مورد در فعالیت های روزانه شما تاثیر مسقیم بگذارد ممکن است با درخواست معافیت شما موافقت شود.

 23. علی

  سلام،
  من قبلا در استخدامی نیروی انتظامی به دلیل صافی کف پا و انحراف مچ پا در گزینش رد شدم (هم پزشک متعهد و هم متخصصان بیمارستان انتظامی رد کردن)
  و الان دانشگاه تمام شده ،
  آیا امکان معافیت دائم یا معافیت از رزم شاملم میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   طبق قوانین نظام وظیفه در صورتی معافیت دائم به شما تعلق می گیرد که صافی کف پا، با دفورمیتی مچ پا همراه باشد.

 24. کامران

  با سلام من از سال ۹۲ تا به ۱۴۰۲ خدمت نرفتم و غیبت دارم پدر که در حیات بود برادر بزرگ ترم معافی گرفت الان من می‌توانم معاف بشم کفالت مادر بگیرم مادر ثبت کمیته امداد هست من میتونم معاف شم برادر هم زن گرفت

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت توجیه غیبت و ثابت کردن عدم صلاحیت برادر بزرگتر برای سرپرستی مادر، امکان دریافت معافیت کفالت مادر برای شما وجود دارد.

 25. گلپایگانی

  با سلام فرزند من در کودکی به علت وجود کیست روی کلیه ، یکی از کلیه هاشرو از دست داده و ب علت مشکلات قلبی ک داشته تا از سه سالگی پرونده داره سه بار عمل اپلیشن (سوزاندن کانون های زیاد در قلب ) رو داشته الان یکی دو سالی هست ک بهبود نسبی پیدا کرده.. سال دیگه وقت اعزام ش میشه.. میخاستم ببینم معافیت شامل حال ش میشه؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود با توجه به شرایط درج شده به احتمال بالا به فرزند شما معافیت دائم تعلق می گیرد.

 26. امیراکبری

  سلام داشتن هر سال سابقه بسیج فعال چقدر کسر خدمت دارد

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   به ازای هر سال فعالیت یک ماه کسر از خدمت تا سقف شش ماه شامل حال شما خواهد بود.

  • ایران مشاوره

   با سلام حداکثر ۳ ماه کثری برای شما خواهد داشت.

 27. محمد اکبری

  سلام ببخشید قانون معافی فرزند در صورت ۶۰ سالگی پدر فعلا وجود دارد یا خیر ؟ ثانیا به ازای ۵درصد جانبازی پدر چقدر کسر از خدمت برای فرزند وجود دارد ؟ وبرای ۲۰ ماه جبهه پدر چقدر کسر خدمت فرزند وجود دارد

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود شرایط سنی برای گرفتن کفالت پدر به ۷۵سال سن تغییر پیدا کرده است و به ازای هر درصد جانبازی و هرماه حضور در جبهه ۱۲ روز کسری خدمت دریافت می کنید.

  • امیر

   با سلام
   من بچه ی آخر خانواده هستم و پدرم هم در سال ۸۶ فوت کرده یک خواهر بزرگتر از خودم هم دارم اما ازدواج نکرده.برادر بزرگترم هم بالای ۳۰ سالش هست و ازدواج کرده و دوتا بچه‌ی کوچیک داره اما درآمدش پایینه. میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت اقدام شانس خوبی خواهید داشت.
   ضمنا سایر شرایط نیز تاثیر گذار خواهد بود.

 28. اکرم

  سلام پسرم کف دو پایش صاف هست .‌
  آیا از سربازی معاف میشود ؟
  چه نوع معافیتی؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   با توجه به شرایط ذکر شده، به احتمال زیاد شامل معافیت از رزم خواهند بود.

 29. امین

  سلام من ۱۸ سالمه و چندسال قبل تصادف کردم یکی از پاهام از چند ناحیه شکست و الان کوتاهتر از اون یکیه…معاف میشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   با توجه به شرایط درج شده و طبق آیین نامه نظام وظیفه به احتمال خیلی زیاد به شما معافیت دائم تعلق می گیرد.

 30. امیر رضا

  سلام
  من یکی از پاهام از اون یکی کوچیکتره ضعیف تر هم هست لنگ هم میزنم انگشت های پام هم تکون نمیخورندمیتونم معاف بشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   طبق شرایط و قوانین نظام وظیفه کوتاهی پا شامل موارد زیر است:
   الف) کوتاهی بیش از ۳ سانتی متر ( به استناد اسکنوگرام ) : معاف دائم
   تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی کوتاهی بیش از ۵ سانتی متر : معاف دائم
   ب) کوتاهی از ۱ تا مساوی ۳ سانتی متر : معاف از خدمات رزمی
   تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی کوتاهی از ۱ تا مساوی ۵ سانتی متر : معاف از خدمات رزمی

 31. امیر رضا

  سلام
  من یکی از پاهام از اون یکی کوچیکتره ضعیف تر هم هست لنگ هم میزنم انگشت های روی پام هم تکون نمیخورندمیتونم معاف بشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   می توانید در خواست خود را ثبت نمایید در صورت تایید پزشک معتمد سازمان این امر میسر است.

 32. عماد

  سلام بنده متولد ۱۳۸۰ هستم تک فرزندم و اینکه پدرم بازنشسته شده ایا معافیت تعلق میگیره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بازنشسته شدن پدر و تک فرزند بودن از قوانین معافیت از خدمت نمی باشد.

 33. محمد

  سلام من متولد ۱۳۸۴ هستم و ببماری ساب آئیورتیک داشتم ضایعه مادر زادی زیر دریچه آئورت سال ۹۸ عمل قلب یاز شدم آیا معافیت شامل میشه یا خیر

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   بله، در صورت تایید کمیسیون پزشکی نظام وظیفه، شما شامل معافیت خواهید بود.

  • Omid:

   سلام وقت بخیر من متولد ۶۳هستم یک فرزند ۱۰ساله دارم ارثی لرزش دست شدید دارم ایامعاف بودم شامل حال من میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، از طریق پلیس +۱۰ برای معافیت اقدام کنید. اگر پس از انجام عمل جراحی و گذشت زمان بهبود حاصل نشد شانس معاف شدن بالا خواهد بود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره نظام وظیفه پیج نظام وظیفه