تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / مشاوره تحصیلی کنکور 1400

مشاوره تحصیلی کنکور 1400

مشاوره تحصیلی کنکور 1400
مشاوره تحصیلی کنکور 1400

هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور در مدت زمان مشخصی برای تمامی گروه های آزمایشی اقدام به برگزاری کنکور سراسری می نماید که طی آن پس از سنجیدن دانسته های علمی داوطلبان و مجاز شدن به انتخاب رشته و در نهایت پذیرفته شدن در رشته انتخابی، ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می گیرد.

اما کنکور سراسری و قبولی در این آزمون یکی از مهم ترین و حساس ترین مرحله زندگی تحصیلی است که استرس زیادی را به همراه دارد و متاسفانه شرکت کنندگان به دلیل عدم آگاهی از برنامه ریزی صحیح و اصولی نتیجه مطلوب را در کنکور کسب نمی کنند.

در این مطلب می خواهیم تمامی تکنیک ها و روش های صحیح مطالعه کنکوری را در اختیارتان قرار دهیم تا شما عزیزان با آگاهی کامل برای ثبت نام کنکور سراسری 1400 و کسب رتبه قبولی در رشته مورد علاقه خود اقدام نمایید.

هر داوطلب بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی خود می تواند در کنکور سراسری یکی از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر یا زبان شرکت نماید.

چگونه هدف خود را مشخص کنیم؟

یکی از مهم ترین مواردی که می بایست پیش از هر چیزی به آن فکر کنید هدفتان از تحصیل در دانشگاه می باشد. منظور از مشخص کردن هدف این است که هنگام برنامه ریزی درسی برای تحصیل در رشته مورد علاقه تان، این نکته را در نظر داشته باشید که آیا رشته مورد نظرتان از بازار کار و آینده شغلی مناسبی برخوردار است؟ یا خیر.

توجه داشته باشید که پس از اتمام تحصیل، شما باید با توجه به مدرک رشته مورد نظر برای یافتن شغل اقدام کنید. برای این کار پیش از هر چیزی علاوه بر علاقه، استعداد های خود را نیز بسنجید تا بتوانید موفقیت خود را در رشته انتخابی تضمین نمایید.

چنانچه تمایل به ادامه تحصیل در یک رشته خاص را دارید حتما پیش از انتخاب آن و صرف وقت و هزینه برای مطالعه دروس مربوطه، از بازار کار آن رشته مطلع شوید. بهترین گزینه برای کسب آگاهی از این موضوع مراجعه به یک مشاور باتجربه است تا تمامی اطلاعات درست در رابطه با این رشته را به شما ارائه دهد. در صورت تمایل می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید تا کارشناسان این مرکز در دستیابی به موفقیت شما در کنکور سراسری 1400 سهیم باشند.

نحوه صحیح مطالعه در دوران کنکور 1400

برای قبولی در کنکور حتی از حاشیه ها و پاورقی های کتاب هم نباید غافل شوید. مطالعه را از دروس مورد علاقه خود شروع کنید تا با انرژی و انگیزه بیشتر طبق برنامه ریزی خود پیش بروید و همیشه سعی کنید یک درس اختصاصی و عمومی را به صورت یکی در میان بخوانید.

زمان پیشنهادی برای مطالعه‌ هر درس اختصاصی 2 الی 2 ساعت و نیم و برای درس عمومی 1 الی 1 ساعت و نیم است. توصیه می کنیم درس‌های سخت و مشابه را در یک روز مطالعه نکنید. سعی کنید بعد از هر درس سنگین یک درس آسان را انتخاب نمایید تا مطالب را خوب بخاطر بسپارید.

برای هر یک ساعت مطالعه 10 الی 15 دقیقه به خودتان استراحت دهید و برای تسلط بر هر مبحث درس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ آن و برای هر درس عمومی 24 ساعت بعد از مطالعه، تست بزنید. ضمن اینکه از یادداشت‌ برداری و نکته‌ برداری هر مطلب و مرور آخر شب نیز غافل نشوید. همیشه 1 روز یا نصف یک روز (مثل جمعه) را برای جبران عقب ماندگی و مرور درس ها در نظر بگیرید. اگر این کار را انجام دهید هم در طول هفته استرس بسیار کمتری دارید و هم به خوبی درس های عقب افتاده را جبران می کنید.

آیا شرکت در آزمون های آزمایشی ضروری است؟

در پاسخ به این سوال که آیا در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم ؟یا خیر باید بگوییم که شرکت در این آزمون ها به منظور کسب آمادگی بیشتر برای شرکت در جلسه کنکور پیشنهاد می شود چرا که با این کار خودتان را در فضای کنکور قرار می دهید و از میزان استرستان در جلسه کاسته می شود.

به دلیل تشابه سوالات کنکور و آزمون های آزمایشی با یکدیگر، فرصت مناسبی است که پس از مطالعه و انجام تست های فراوان خودتان را به چالش بکشید و از نقاط قوت و ضعف خود آگاه شوید. بنابراین توصیه می کنیم با شرکت در آزمون های آزمایشی مناسب اطلاعات خودتان را بسنجید و تنها به مطالعه کتاب درسی و منابع کمک آموزشی و تست زنی بسنده نکنید.

معرفی آزمون های آزمایشی جهت آمادگی برای کنکور سراسری 1400

آشنایی با آزمون های آزمایشی جهت آمادگی برای کنکور سراسری 1400
معرفی آزمون های آزمایشی جهت آمادگی برای کنکور سراسری 1400

در این قسمت به معرفی آزمون های آزمایشی که شرکت در آن ها در موفقیت شما تاثیر گذار خواهد بود، می پردازیم . حضور در این آزمون ها شما را با سبک سوالات کنکور سراسری آشنا خواهد کرد.

آزمون های آزمایشی گاج:

استاندارد بودن سوالات آزمون ها، تشابه سوالات دروس عمومی آزمون های آزمایشی گاج با سوالات کنکور سراسری و هزینه ارزان تر، از دلایل توصیه این آزمون می باشد.

آزمون های آزمایشی گزینه دو:

طراحی سوالات مشابه کنکور در دروس عمومی و تخصصی از ویژگی مثبت این موسسه است و جامعه آماری پایین، عدم دسترسی شهرستان ها و مناطق محروم به این آزمون ها، فاصله سه هفته ای بین آزمون ها هم از ویژگی های منفی این موسسه محسوب می شود.

آزمون های آزمایشی قلم چی:

جامعه آماری بالای این آزمون ها سبب می شود دانش آموزان درک درست تری نسبت به وضعیت خود در مقابل سایر داوطلبان داشته باشند. اما هزینه بالا ی ثبت نام، متفاوت بودن و سلیقه ای بودن سطح سوالات این آزمون ها به دلیل طراحی سوالات توسط نفرات برتر کنکور سال های قبل هم از ایرادات این آزمون ها هستند.

آزمون های آزمایشی پیک سنجش:

از ویژگی های مثبت آزمون های آزمایشی سنجش اختصاص دادن بالاترین جامعه آماری در فصل جمع بندی است که دلیل آن شباهت سوالات دروس عمومی به سوالات کنکور است. اما از معایب این آزمون ها می توانیم به تطابق کمتر سوالات دروس اختصاصی با سوالات کنکور به ویژه درس شیمی اشاره کنیم. پیشنهاد می کنیم در آزمون های فصل جمع بندی این موسسه شرکت کنید.

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری 1400

در حال حاضر تاثیر معدل در کنکور 1400 به صورت مثبت اعلام شده است و این تاثیر بر اساس تراز داوطلبان می باشد. به عبارت دیگر برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور از واحدی به نام تراز استفاده می شود. یعنی نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی متقاضیان را محاسبه و رتبه های این آزمون را مشخص کنند بنابراین نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل خواهد شد.

داوطلبان این امکان را دارند که در رشته ای مغایر با رشته تحصیلی خود در کنکور سراسری شرکت کنند. اما نکته حائز اهمیت این است که برای مثال داوطلبان رشته علوم انسانی که قصد شرکت در کنکور رشته تجربی را دارند چون دروسی مانند فیزیک، شیمی و زیست را نخوانده اند، نمرات این دروس جزء سوابق تحصیلی آن ها محسوب نخواهد شد. به همین دلیل، منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، نمره هریک از دروس مرتبط می باشد.

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

سهمیه مناطق

هر یک از شرکت کنندگان براساس سه سال آخر دوره دبیرستان خود در یکی از مناطق 1، 2 و 3 دسته بندی می شوند و در کارنامه اولیه همه داوطلبان بخشی با عنوان رتبه در سهمیه وجود دارد که این رتبه از نظر سازمان سنجش تعیین کننده وضعیت قبولی داوطلب در دانشگاه های سراسری می باشد.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر، همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. همچنین 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. شرط لازم برای استفاده از این سهمیه، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد همان رشته می باشد و در صورتی که ظرفیت رشته ای با داوطلبان 25 درصدی پر نشود از داوطلبان 5 درصدی برای تکمیل ظرفیت استفاده می شود.

سهمیه مناطق محروم

این سهمیه به متقاضیان استان های کم برخوردار ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان، براساس نیاز رشته های مختلف و به تعداد 500 نفر تعلق می گیرد.

سهمیه داوطلبان شهرستان های جنوب استان کرمان و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان

چنانچه محل تولد و محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر، یک سال قبل از سال آخر و  یا دو سال قبل از سال آخر متقاضیان از بین شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار جنوب، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان باشد، می توانند کد رشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوطه در دفترچه انتخاب رشته کنکور 1400 انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که در صورت پذیرفته شدن در یکی از این کد رشته ها باید گواهی مذکور به دانشگاه یا موسسه محل قبولی ارائه گردد.

سهمیه داوطلبان مناطق درگیر در بلایای طبیعی

شرط اختصاص این سهمیه به داوطلبان این است که بلایای طبیعی موجب بروز آسیب ها و خسارات جانی و مالی به آن ها شده و  وقفه و خلل در سیر تحصیلی دانش آموزان را ایجاد کرده باشد. در این حالت اگر متقاضان موفق به کسب حدنصاب 80 درصد گزینش آزاد در این کد رشته محل ها و 85 درصد حدنصاب گزینش آزاد در کد رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی شوند، مجاز به استفاده از این سهمیه خواهند بود.

شرکت در کنکور نظام جدید مستلزم آگاهی کامل نسبت به تمامی موارد ذکر شده در این مطلب می باشد، چرا که هر چه داوطلب با اطلاعات بیشتری اقدام به برنامه ریزی کنکور 1400 نماید، موجب می شود تا با ذهن آرام تری فرآیند مطالعه خود را پیش برده و هوشمندانه تر عمل کند. بنابراین برای نزدیک تر شدن به اهداف خود در کنکور سراسری 1400 لازم است که عوامل تاثیر گذار در بهبود وضعیت خود را شناسایی کرده و به تقویت نقاط قوت خود بپردازید. به این ترتیب خواهید دید که کم کم نقاط ضعف شما در طی این مراحل مرتفع خواهند شد.

پس از طراحی یک برنامه اصولی، انتخاب منابع مناسب را در اولویت بعدی خود قرار دهید که در این راستا استفاده از بهترین دی وی دی های کنکور 1400 و سایر منبع کمک آموزشی معتبر را به شما پیشنهاد می کنیم. جهت کسب اطلاعات کامل تر می توانید بر روی لینک های فوق کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- شرکت در آزمون های آزمایشی از چه نظر دارای اهمیت می باشد؟

از آن جایی که این آزمون ها دارای تشابه نسبتا زیادی با سوالات کنکور سراسری هستند، همواره به داوطلبان توصیه می گردد. همچنین شرکت در این آزمون ها فرد را در شرایطی مشابه جلسه کنکور قرار داده و باعث تقویت قدرت تمرکز وی می شود.

2- اختصاص چند ساعت مطالعه به دروس اختصاصی مناسب می باشد؟

برای مطالعه هر درس اختصاصی 2 الی 2 ساعت و نیم پیشنهاد می گردد.

3- شرکت در کنکور سراسری مستلزم داشتن چه مدرک تحصیلی می باشد؟

هر داوطلب بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی خود می تواند در کنکور سراسری یکی از گروه های آزمایشی اصلی و شناور شرکت نماید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ نظر

 1. سلام خسته نباشید بنده اولین کنکورم رو سال ٩۶ دادم ولی قبول نشدم برای اینکه یه بار دیگه در کنکور ٩٧شرکت کنم رفتم دانشگاه پیام نور ودو ترم مرخصی گرفتم (معافیت تحصیلی) بازهم قبول نشدم بعد چون تا کنکور ٩٨ ب دانشگاه نرفتم تصمیم گرفتم به خدمت برم بعد فرم اخراج از دانشگاه رو پر کردم تا اضاف خدمت نخورم الان خدمت رو تموم کردم ایا میتونم ر کنکور ١۴٠١ تجربی ثبت نام کنم

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به اینکه دارای کارت پایان خدمت می باشید، محدودیتی برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱، برای شما وجود ندارد.

 2. سلام
  یه سوالی داشتم میشه کتاب های کنکوری که برای کنکور ۱۳۹۹ گرفتم برای کنکور ۱۴۰۱ استفاده کنم یا عوض میشن؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 3. سلام برای شرکت در کنکور ۱۴۰۰ میتوانم از کتاب های تست چاپ ۹۷ استفاده کنم

  • با سلام و وقت بخیر، کنکور سراسری ۱۴۰۰، بر مبنای دروس نظام جدید(۶-۳-۳) برگزار می گردد. ازکتاب های سال ۹۸-۹۹، استفاده نمایید.

 4. سلام خسته نباشید من دیپلم نظام قدیم دارم ولی پیش دانشگاهی رو باید مطابق باکتاب دوازدهم نظام جدید امتحان بدم اگه بخوام فرهنگیان قبول شم معدل چه سالهایی رو درنظرمیگیرن؟

 5. سلام خسته نباشید ببخشید من رشته نقشه کشی ساختمان میخونم رشته هنر باید برای کنکور کی ثبت نام کنم و باید روزی چند ساعت برا کنکور بخونم؟

  • با سلام و درود، ثبت نام کنکور های سراسری (ریاضی، تجربی،انسانی، زبان و هنر) در تاریخ ۱۲ تا ۱۸ بهمن ماه می باشد.

 6. سلام خسته نباشید
  برای شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰کسانی که نظام قدیم هستند باید کتاب های نظام قدیم بخوانند یا نظام جدید

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۳۹۹، جهت شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ می بایست از منابع نظام جدید استفاده نمایید.

 7. سلام دوباره
  باید درس های نظام جدید بخونم یا نظام قدیم؟؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۳۹۹، برای شرکت در کنکور سال ۱۴۰۰، می بایست منابع نظام جدید را مطالعه نمایید.

 8. سلام بنده می توانم سال ۱۴۰۰ دوباره کنکور بدم ؟
  البته معدل کتبی نهایی ام خیلی کمه معدل کل ۱۳/۹۷
  بنده لیسانس مدیریت بازرگانی دارم ،
  میخوام بدونم میتونم دوباره کنکور بودم دلیپم سال ۱۳۹۳هستش.
  امکانش هست یا معدل کتبی پایین ، تو رشته دیپلم تجربی خودم پرستاری یا پزشکی شرکت کنم؟؟؟ امکان قبولی هستش؟؟

  • با سلام، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ی راهنمای ثبت نام کنکور سراسری، شما مجاز به شرکت در کنکور ۱۴۰۰ می باشید. در صورتی که تراز و رتبه ی لازم را کسب کنید، شانس قبولی در رشته ی پرستاری را دارید.

 9. سلام لطفا پاسخ بدید من با رتبه ۱۵۰۰۰میتونم شیمی روزانه زنجان قبول شم؟تخمین رتبه روبراساس سالذ۹۷ زدم اینو اورد ممنون

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین رتبه قبولی سال ۱۳۹۸، شما با رتبه ۱۵ هزار شانس قبولی در رشته شیمی دانشگاه زنجان را دارید.

 10. سلام و عرض ادب و احترام. لطفا به این سوال بنده پاسخ عنایت فرمایید.
  بنده در سال ۸۰ دیپلم تجربی و در سال ۸۱ پیش دانشگاهی تجربی گرفته ام. الان هم مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد دارم و ۳۷ ساله هستم. آیا بنده میتوانم در کنکور ۱۴۰۰ با قبول شدن در رشته پزشکی تحصیل کنم ؟ و آیا در کنکور ۱۴۰۰ معدل های بنده برای پذیرش در رشته پزشکی دخالت دارد؟

  • با سلام ، بله مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ ، شما با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود در رشته علوم تجربی ، می توانید در آزمون سراسری گروه علوم تجربی ثبت نام نموده و در صورت کسب رتبه لازم در رشته های گروه پزشکی و دانشگاه مورد نظر ادامه تحصیل داشته باشید . لازم به ذکر است میزان تاثیر مثبت معدل کتبی دیپلم در آزمون سراسری ۲۵ درصد و پیش دانشگاهی ۵ درصد در نظر گرفته می شود .

 11. سلام.۲۷ ساله هستم. سال ۸۸ دیپلم ریاضی گرفتم . آیا در این سن می توان شروع به خواندن کنکور تجربی جهت قبولی در رشته های پزشکی دندانپزشکی کرد؟

  • سلام
   در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه , می توانید در آزمون سراسری گروه علوم تجربی , شرکت نمایید و در صورت کسب رتبه و تراز لازم در رشته ی دندان پزشکی , پذیرش شوید .

 12. سلام من کنکور ۹۸ خوندم ولی رتبه ام ۷۰۰۰۰ هزار شد برای کنکور ۹۹ میتونم با برنامه ریزی ازمون سنجش به پرستاری روزانه دست پیدا کنم ؟خواهش میکنم کمک کنید

 13. سلام من میخوام دبیر تربیت بدنی بشم . الانم هنرستان تربیت بدنی هستم . باید کنکور انسانی بدم؟ میشه تو یه سال چنتل رشته کنکور داد؟ از فنی هم دبیر ورزش جذب آموزش پرورش میشه؟

 14. سلام.حداکثر رتبه های پذیرش دانشگاه های ازاد برای پرستاری و مامایی چقدره؟دانشگاه های پردیس چطور؟(رتبه در سهمیه)
  مرسی از سایت خوبتون

 15. سلام
  من یه سوالی دارم ازشما ممنونم که پاسخ میدید.
  در دفترچه ثبت نام کنکور۹۸ در قسمتی امده که:
  دانش اموز یا فارغ التحصیل
  -ترمی واحدی یا سالی واحدی
  -نظام قدیم
  -نظام۳-۳-۶

  بنده دیپلم خودم رو سال۸۹گرفتم حال باید کدوم مورد رو انتخاب کنم؟؟؟پیش دانشگاهی سال۱۳۹۰
  لطفا پاسخ دید منتظرم.

دریافت مشاوره تخمین رتبه