تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / مشاوره تحصیلی کنکور 1401

مشاوره تحصیلی کنکور 1401

مشاوره تحصیلی کنکور 1401
مشاوره تحصیلی کنکور 1401

هر ساله در زمان مشخصی آزمون سراسری ورودی دانشگاه ها برای سنجیدن دانسته های علمی داوطلبان توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد. با توجه به این که شرکت کنندگان این آزمون در رقابت سختی باید برای قبولی در رشته محل های برتر تلاش کنند، می توان اهمیت و حساسیت نحوه برنامه ریزی درسی و مطالعه دروس را دریافت.

بنابراین علاقه مندان شرکت در کنکور، می بایست از تمامی تکنیک ها و روش های صحیح مطالعه کنکوری مطلع باشند تا با آگاهی کامل برای ثبت نام کنکور سراسری 1401 و تصاحب صندلی در دانشگاه مورد نظر اقدام نمایند.

هر داوطلب بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی خود می تواند در کنکور سراسری یکی از 3 گروه های آزمایشی اصلی و یک یا دو گروه شناور شرکت نماید.

هدف گذاری و طراحی نقشه مسیر در کنکور سراسری 1401

شما به عنوان یک داوطلب کنکوری در قدم اول باید هدف خود را از قبولی در دانشگاه و ادامه تحصیل مشخص کنید. یعنی هنگام هدف گذاری این نکته را در نظر داشته باشید که آیا رشته مورد نظرتان از بازار کار و آینده شغلی مناسبی برخوردار است؟ بنابراین حتما پیش از این که انتخاب کنید که قرار است برای قبولی در چه رشته ای زمان و انرژی صرف کنید، از بازار کار آن رشته مطلع شوید. شما می توانید با کلیک بر روی لینک های موجود در جدول زیر از رشته های ارائه شده در هر یک از گروه های آزمایشی کنکور و بازار کار آن ها مطلع گردید.

معرفی رشته های کنکور سراسری 1401 و بازار کار آن ها
بازار کار بهترین رشته های تجربی

(جهت آشنایی با رشته های کنکور تجربی، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

بازار کار بهترین رشته های ریاضی

(جهت آشنایی با رشته های کنکور ریاضی، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

بازار کار بهترین رشته های انسانی

(جهت آشنایی با رشته های کنکور انسانی، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

بازار کار بهترین رشته های هنر

(جهت آشنایی با رشته های کنکور هنر، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

بازار کار بهترین رشته های زبان

(جهت آشنایی با رشته های کنکور زبان، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

چنانچه قصد دارید پس از اتمام تحصیل با توجه به مدرک رشته مورد نظر نسبت به یافتن شغل اقدام کنید، لازم است علاوه بر علاقه، استعدادهای خود را نیز بسنجید تا بتوانید موفقیت خود را در رشته انتخابی تضمین نمایید. بهترین گزینه برای کسب آگاهی از این موضوع، کمک گرفتن از مشاورانی باتجربه است تا راهنمای شما در شناسایی توانایی ها و مهارت هایتان باشند. در صورت تمایل می توانید برای کسب اطلاعات کامل پیرامون این موضوعات، با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در تماس باشید.

نحوه صحیح مطالعه در دوران کنکور 1401

یکی از مهم ترین مواردی که باید در دوران آمادگی برای شرکت در ماراتن آزمون سراسری نظر گرفته شود، داشتن برنامه مطالعاتی مشخص است که تنظیم آن می بایست بر پایه زمان بندی و بودجه بندی کنکور باشد. یعنی داوطلبان با اطلاع از فرصتی که تا زمان برگزاری کنکور سراسری در اختیار دارند، به شناسایی مهم ترین مباحث در دروس امتحانی گروه آزمایشی خود پرداخته و بیشترین زمان خود را به مطالعه آن دروس اختصاص دهند.

توجه داشته باشید که برای قبولی در کنکور حتی از حاشیه ها و پاورقی های کتاب هم نباید غافل شوید. مطالعه را از دروس مورد علاقه خود شروع کنید تا با انرژی و انگیزه بیشتر طبق برنامه ریزی خود پیش بروید و همیشه سعی کنید برای بازدهی مطالعاتی بالاتر، دروس اختصاصی و عمومی را به صورت یکی در میان بخوانید. 

زمان پیشنهادی برای مطالعه‌ هر درس اختصاصی 2 الی 2 ساعت و نیم و برای درس عمومی 1 الی 1 ساعت و نیم است. توصیه می کنیم درس‌ های سخت و مشابه را در یک روز مطالعه نکنید. سعی کنید بعد از هر درس سنگین یک درس آسان را انتخاب نمایید تا مطالب را خوب بخاطر بسپارید.

برای هر یک ساعت مطالعه 10 الی 15 دقیقه به خودتان استراحت دهید و برای تسلط بر هر مبحث درس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ آن و برای هر درس عمومی 24 ساعت بعد از مطالعه، تست بزنید. ضمن اینکه از یادداشت‌ برداری و نکته‌ برداری هر مطلب و مرور آخر شب نیز غافل نشوید و همیشه 1 روز یا نصف یک روز (مثل جمعه) را برای جبران عقب ماندگی و مرور درس ها در نظر بگیرید. اگر این کار را انجام دهید هم در طول هفته استرس بسیار کمتری دارید و هم به خوبی درس های عقب افتاده را جبران می کنید.

آیا شرکت در آزمون های آزمایشی ضروری است؟

در پاسخ به این سوال که آیا در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم یا خیر، باید بگوییم که شرکت در این آزمون ها به منظور کسب آمادگی بیشتر برای حضور در جلسه کنکور پیشنهاد می شود چرا که با این کار خودتان را در فضای کنکور قرار می دهید و از میزان استرستان در جلسه کاسته می شود.

به دلیل تشابه سوالات کنکور و آزمون های آزمایشی با یکدیگر، فرصت مناسبی است که پس از مطالعه و انجام تست های فراوان خودتان را به چالش بکشید و از نقاط قوت و ضعف خود آگاه شوید. بنابراین توصیه می کنیم با شرکت در آزمون های آزمایشی مناسب اطلاعات خودتان را بسنجید و تنها به مطالعه کتاب درسی و منابع کمک آموزشی و تست زنی بسنده نکنید. برای آشنایی با آزمون های آزمایشی کنکور می توانید بر روی این لینک کلیک نمایید.

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401

در حال حاضر تاثیر معدل در کنکور 1401 به صورت مثبت اعلام شده است و این تاثیر بر اساس تراز داوطلبان می باشد. به عبارت دیگر برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور از واحدی به نام تراز استفاده می شود. یعنی نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی متقاضیان را محاسبه و رتبه های این آزمون را مشخص کنند بنابراین نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل خواهد شد.

داوطلبان این امکان را دارند که در رشته ای مغایر با رشته تحصیلی خود در کنکور سراسری شرکت کنند. اما نکته حائز اهمیت این است که برای مثال داوطلبان رشته علوم انسانی که قصد شرکت در کنکور رشته تجربی را دارند چون دروسی مانند فیزیک، شیمی و زیست را نخوانده اند، نمرات این دروس جزء سوابق تحصیلی آن ها محسوب نخواهد شد. به همین دلیل، منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، نمره هریک از دروس مرتبط می باشد.

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

سهمیه مناطق

هر یک از شرکت کنندگان براساس سه سال آخر دوره دبیرستان خود در یکی از مناطق 1، 2 و 3 دسته بندی می شوند و در کارنامه اولیه همه داوطلبان بخشی با عنوان رتبه در سهمیه وجود دارد که این رتبه از نظر سازمان سنجش تعیین کننده وضعیت قبولی داوطلب در دانشگاه های سراسری می باشد.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر، همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. همچنین 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. شرط لازم برای استفاده از این سهمیه، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد همان رشته می باشد و در صورتی که ظرفیت رشته ای با داوطلبان 25 درصدی پر نشود از داوطلبان 5 درصدی برای تکمیل ظرفیت استفاده می شود.

سهمیه مناطق محروم

این سهمیه به متقاضیان استان های کم برخوردار ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان، براساس نیاز رشته های مختلف و به تعداد 500 نفر تعلق می گیرد.

سهمیه داوطلبان شهرستان های جنوب استان کرمان و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان

چنانچه محل تولد و محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر، یک سال قبل از سال آخر و  یا دو سال قبل از سال آخر متقاضیان از بین شهرستان های جنوب استان کرمان (جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار جنوب، قلعه گنج و منوجان) و شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان باشد، می توانند کد رشته های اختصاصی این شهرستان ها را از بخش های مربوطه در دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که در صورت پذیرفته شدن در یکی از این کد رشته ها باید گواهی مذکور به دانشگاه یا موسسه محل قبولی ارائه گردد.

سهمیه داوطلبان مناطق درگیر در بلایای طبیعی

شرط اختصاص این سهمیه به داوطلبان این است که بلایای طبیعی موجب بروز آسیب ها و خسارات جانی و مالی به آن ها شده و  وقفه و خلل در سیر تحصیلی دانش آموزان را ایجاد کرده باشد. در این حالت اگر متقاضان موفق به کسب حدنصاب 80 درصد گزینش آزاد در این کد رشته محل ها و 85 درصد حدنصاب گزینش آزاد در کد رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی شوند، مجاز به استفاده از این سهمیه خواهند بود.

شرکت در کنکور نظام جدید مستلزم آگاهی کامل نسبت به تمامی موارد ذکر شده در این مطلب می باشد، چرا که هر چه داوطلب با اطلاعات بیشتری اقدام به برنامه ریزی کنکور 1401 نماید، موجب می شود تا با ذهن آرام تری فرآیند مطالعه خود را پیش برده و هوشمندانه تر عمل کند. بنابراین برای نزدیک تر شدن به اهداف خود در کنکور سراسری 1401 لازم است که عوامل تاثیر گذار در بهبود وضعیت خود را شناسایی کرده و به تقویت نقاط قوت خود بپردازید. به این ترتیب خواهید دید که کم کم نقاط ضعف شما در طی این مراحل مرتفع خواهند شد.

پس از طراحی یک برنامه اصولی، انتخاب منابع مناسب را در اولویت بعدی خود قرار دهید که در این راستا استفاده از بهترین دی وی دی های کنکور 1401 و سایر منبع کمک آموزشی معتبر را به شما پیشنهاد می کنیم. جهت کسب اطلاعات کامل تر می توانید بر روی لینک های فوق کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- شرکت در آزمون های آزمایشی از چه نظر دارای اهمیت می باشد؟

از آن جایی که این آزمون ها دارای تشابه نسبتا زیادی با سوالات کنکور سراسری هستند، همواره به داوطلبان توصیه می گردد. همچنین شرکت در این آزمون ها فرد را در شرایطی مشابه جلسه کنکور قرار داده و باعث تقویت قدرت تمرکز وی می شود.

2- اختصاص چند ساعت مطالعه به دروس اختصاصی مناسب می باشد؟

برای مطالعه هر درس اختصاصی 2 الی 2 ساعت و نیم پیشنهاد می گردد.

3- شرکت در کنکور سراسری مستلزم داشتن چه مدرک تحصیلی می باشد؟

هر داوطلب بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی خود می تواند در کنکور سراسری یکی از گروه های آزمایشی اصلی و شناور شرکت نماید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۸ نظر

 1. سلام خسته نباشید بنده اولین کنکورم رو سال ٩۶ دادم ولی قبول نشدم برای اینکه یه بار دیگه در کنکور ٩٧شرکت کنم رفتم دانشگاه پیام نور ودو ترم مرخصی گرفتم (معافیت تحصیلی) بازهم قبول نشدم بعد چون تا کنکور ٩٨ ب دانشگاه نرفتم تصمیم گرفتم به خدمت برم بعد فرم اخراج از دانشگاه رو پر کردم تا اضاف خدمت نخورم الان خدمت رو تموم کردم ایا میتونم ر کنکور ١۴٠١ تجربی ثبت نام کنم

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به اینکه دارای کارت پایان خدمت می باشید، محدودیتی برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱، برای شما وجود ندارد.

 2. سلام
  یه سوالی داشتم میشه کتاب های کنکوری که برای کنکور ۱۳۹۹ گرفتم برای کنکور ۱۴۰۱ استفاده کنم یا عوض میشن؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 3. سلام برای شرکت در کنکور ۱۴۰۰ میتوانم از کتاب های تست چاپ ۹۷ استفاده کنم

  • با سلام و وقت بخیر، کنکور سراسری ۱۴۰۰، بر مبنای دروس نظام جدید(۶-۳-۳) برگزار می گردد. ازکتاب های سال ۹۸-۹۹، استفاده نمایید.

 4. سلام خسته نباشید من دیپلم نظام قدیم دارم ولی پیش دانشگاهی رو باید مطابق باکتاب دوازدهم نظام جدید امتحان بدم اگه بخوام فرهنگیان قبول شم معدل چه سالهایی رو درنظرمیگیرن؟

 5. سلام خسته نباشید ببخشید من رشته نقشه کشی ساختمان میخونم رشته هنر باید برای کنکور کی ثبت نام کنم و باید روزی چند ساعت برا کنکور بخونم؟

  • با سلام و درود، ثبت نام کنکور های سراسری (ریاضی، تجربی،انسانی، زبان و هنر) در تاریخ ۱۲ تا ۱۸ بهمن ماه می باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور